Copa Barranquilla 2011 (Jan 17 - Clay, G1) Winner: Joćo Pedro Sorgi [Archive] - MensTennisForums.com

Copa Barranquilla 2011 (Jan 17 - Clay, G1) Winner: Joćo Pedro Sorgi

Springer89
01-06-2011, 12:21 PM
Dates : 17 Jan to 23 Jan 2011
Venue : Barranquilla, Colombia
Grade : Grade 1
Surface : Clay

Tournament website

Acceptance list (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentacceptancelist.asp?tournament=1100023200&event=1100130861&order=Position&gender=Boys)

1 DELLIEN, Hugo BOL 28
2 GALVAO, Vitor BRA 79
3 SBOROWITZ, Matias CHI 145
4 SILVA, Frederico Ferreira POR 148
5 HIDALGO, Diego ECU 156
6 UGARTE, Benjamin CHI 186
7 STROBEL, Trey USA 212
8 LIVI, Robert USA 231
9 BITENCOURT PINHEIRO, Thiago Augusto BRA 251
10 SORGI, Joao Pedro BRA 252
11 RICHMOND, John Harrison USA 300
12 GENNARO, Dante ARG 312
13 LAMA, Gonzalo CHI 326
14 CASARES, Bernardo ECU 339
15 PAZ, Gaston ARG 371
16 FARREN, Connor USA 383
17 DEL NUNZIO, Richard USA 404
18 MIOCIC, Franko CRO 416
19 ENCINAS, Rodrigo CHI 442
20 GOMES LEME, Joao Pedro BRA 449
21 PEREIRA, Gabriel Vicentini BRA 454
22 PINI, Sebastian Exequiel ARG 478
23 ARIAS, Boris BOL 495
24 FENNELL, Alex USA 502
25 BENNEWEIS PRAMMING, Oliver DEN 511
26 PAPIC, Nikolas CHI 518
27 RAZZETO, Mariano PER 527
28 HODGSON, Ibian ARU 531
29 FRITZ, Felipe CHI 534
30 CONEJERO, Ivan CHI 536
31 NAUMANN, Nicholas USA 560
32 ZAMBON, Francisco BRA 587
33 VASQUEZ BONILLA, Julio Cesar MEX 605
34 SANTOS, Daniel PER 618
35 MERINO, Ismael PER 632
36 KWOK, William USA 651
37 TORRES ZEA, Juan Jose PER 660
38 LITTIERI, Mario BRA 661
39 LUNA DIAZ, Juan David VEN 715
40 GRYZELKO, Damian GBR 740
41 BARREZUETA, Galo ECU 755
42 DAIGLE, Jordan Tucker USA 756
43 RUIZ, Pedro Pablo COL 766
44 RIBAS, Rafael BRA 800
45 MARTINEZ, Mateo Nicolas ARG 822 16E
46 TOLEDO BAGUE, Pol ESP 833

Qualifying
1 ALFONZO, Eduardo VEN 897
2 AGUIRRE, Daniel COL 949
3 CERON, Daniel COL 949
4 DIAS, Marcos Vinicius da Silva BRA 988
5 BIOSCA GIRVENT, David ESP 1064
6 COSTA, Fabio BRA 1071
7 GUIMARAES, Pedro BRA 1114
8 GOMEZ ESTRADA, Alejandro Jose ECU 1117
9 MARURI PICON, Diego Alejandro CHI 1164
10 RAZZETO, Eduardo PER 1229
11 CORNEJO PACHECO, Fernando PER 1233
12 ESTEVE LOBATO, Eduard ESP 1270
13 BRISOT SILVA, Mateus BRA 1292
14 AFFONSO NETO, Roberto BRA 1449
15 ESCOBAR, Felipe COL 1462
16 SIMONETTI, Ramon BRA 1546
17 REGENTE, Alejandro PER 1546
18 YAMASAKI, Junpei JPN 1574
19 ROJAS, Felipe COL 1574
20 ALBAN, Andres COL 1574
21 RUEDA, Daniel COL 1753
22 MARIN, Cesar Alejandro COL 1873
23 FORNO, Gianluca CHI 1873
24 BUILES, Tomas COL 1976
25 HADLICH, Guilherme BRA 1976
26 TOMIOTTO, Lucca BRA 2243
27 BAEZ, Julian COL 2245
28 VILLEGAS, Juan Camilo COL
29 CHAVEZ, Julian COL
30 SANCHEZ, Sebastian COL
31 MATEUS RUBIANO, Juan Jose COL
32 SIERRA GOMEZ, Juan Pablo COL
33 DUQUE, Luis Felipe COL
34 CADENA, Gabriel COL
35 CALERO, Jose N COL
36 BRAND PEREZ, Jefferson Steven COL
37 ESPINEL, Juan COL
38 MARINO, Juan S. COL
39 SARMIENTO, Brian David COL
40 LAVIS, Cristian COL
41 GONZALES, Alonso PER
42 ONO, Vinicius BRA
43 CORRALES, Nils VEN
44 CAPARO HERRERA, Gustavo Alberto PER
45 AMORIM GONZAGA, Victor BRA
46 CASTRO ARAVENA, Rodrigo CHI
47 MACHADO NUAREZ, Emir Abraham VEN
48 MUNOZ MIRANDA, Emilio CHI
49 OPAZO, Diego CHI
50 LEDERMAN, Roy USA
51 KWOK, Gavin Kawai CAN
52 DRUZHINSKY, Dennis USA
53 SAADI, Yacine FRA

Springer89
01-06-2011, 12:22 PM
Boys' Singles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023200&event=1100130861)

FIRST ROUND

Hugo Dellien BOL [1] vs. Andres Alban COL [Q] | 5-7 6-0 6-4
Rodrigo Encinas CHI vs. Ramon Simonetti BRA [Q] | 6-3 6-2
Eduard Esteve Lobato ESP [Q] vs. Fernando Cornejo Pacheco PER [Q] | 6-2 6-3
Connor Farren USA [15] vs. Joao Pedro Gomes Leme BRA | 6-4 6-4

Danuel Santos PER vs. Dante Gennaro ARG [11] | 6-2 2-6 7-5
Felipe Fritz CHI vs. Alex Fennell USA | 5-7 7-6(6) 6-4
Felipe Escobar COL [WC] vs. Jordan Tucker Daigle USA | 6-1 6-1
Joao Pedro Sorgi BRA [6] vs. Eduardo Alfonzo VEN | 6-0 6-0

Diego Hidalgo ECU [4] vs. Mateo Nicolas Martinez ARG [16E] | 7-6(3) 6-1
John Harrison Richmond USA vs. Francisco Mendieta COL [WC] | 6-1 6-3
Mariano Razzeto PER vs. Julio Cesar Vasquez Bonilla MEX | 6-2 6-4
Francisco Zambon BRA [16] vs. Ivan Conejero CHI | 6-4 7-5

William Kwok USA [9] vs. Daniel Ceron COL | 6-2 6-4
Oliver Benneweis Pramming DEN vs. Gabriel Vicentini Pereira BRA | 4-6 7-5 6-1
Franko Miocic CRO vs. Mateus Brisot Silva BRA [Q] | 6-3 5-7 6-4
Pol Toledo Bague ESP vs. Benjamin Ugarte CHI [5] | 6-0 6-1

Romain Bogaerts BEL [8,WC] vs. Junpei Yamasaki JPN [Q] | 6-4 7-5
Juan Jose Torres Zea PER vs. Roberto Affonso Neto BRA [Q] | 7-5 2-6 6-1
Gonzalo Lama CHI vs. Felipe Rojas COL [WC] | 6-3 6-0
Trey Strobel USA [10] vs. Rafael Ribas BRA | 6-7(4) 6-4 1-0 Ret

Bernardo Casares ECU [14] vs. Tomas Builes COL [WC] | 6-1 6-2
Nikolas Papic CHI vs. Damian Gryzelko GBR | 6-4 6-1
Nicholas Naumann USA vs. Sebastian Exequiel Pini ARG | 6-3 6-4
Vitor Galvao BRA [3] vs. Juan S. Marino COL [WC] | 3-6 6-2 6-2

Frederico Ferreira Silva POR [7] vs. Gaston Paz ARG | 6-2 3-6 6-2
Pedro Guimaraes BRA [Q] vs. Juan David Luna Diaz VEN | 4-6 6-4 6-4
Pedro Pablo Ruiz COL vs. Ibian Hodgson ARU | 6-3 3-6 6-3
Robert Livi USA [12] vs. Galo Barrezueta ECU | 6-4 6-1

Thiago Augusto Bitencourt Pinheiro BRA [13] vs. Santiago Jose Gutierrez Rueda COL [WC] | 6-1 6-2
Roy Lederman USA [WC] vs. Boris Arias BOL | 6-1 3-6 7-6(3)
David Biosca Girvent ESP vs. Ismael Merino PER | 6-4 6-3
Matias Sborowitz CHI [2] vs. Richard Del Nunzio USA | 6-2 6-4

SECOND ROUND

Hugo Dellien BOL [1] vs. Rodrigo Encinas CHI | 6-1 6-1
Connor Farren USA [15] vs. Eduard Esteve Lobato ESP [Q] | 6-1 6-2
Danuel Santos PER vs. Felipe Fritz CHI | 3-6 6-4 6-2
Joao Pedro Sorgi BRA [6] vs. Felipe Escobar COL [WC] | 6-4 6-0

Diego Hidalgo ECU [4] vs. John Harrison Richmond USA | 6-0 6-0
Francisco Zambon BRA [16] vs. Mariano Razzeto PER | 6-3 6-7(5) 7-5
Oliver Benneweis Pramming DEN vs. William Kwok USA [9] | 6-2 6-1
Franko Miocic CRO vs. Pol Toledo Bague ESP | 6-4 7-5

Romain Bogaerts BEL [8,WC] vs. Juan Jose Torres Zea PER | 6-2 6-2
Gonzalo Lama CHI vs. Trey Strobel USA [10] | 6-2 6-3
Bernardo Casares ECU [14] vs. Nikolas Papic CHI | 6-4 4-6 7-6(0)
Nicholas Naumann USA vs. Vitor Galvao BRA [3] | 7-5 6-7(6) 6-2

Frederico Ferreira Silva POR [7] vs. Pedro Guimaraes BRA [Q] | 6-2 6-1
Pedro Pablo Ruiz COL vs. Robert Livi USA [12] | 6-2 7-6(1)
Roy Lederman USA [WC] vs. Thiago Augusto Bitencourt Pinheiro BRA [13] | 6-3 6-1
Matias Sborowitz CHI [2] vs. David Biosca Girvent ESP | 6-3 6-0

THIRD ROUND

Hugo Dellien BOL [1] vs. Connor Farren USA [15] | 6-0 6-1
Danuel Santos PER vs. Joao Pedro Sorgi BRA [6] | 6-1 6-3
Diego Hidalgo ECU [4] vs. Francisco Zambon BRA [16] | 6-4 6-2
Oliver Benneweis Pramming DEN vs. Franko Miocic CRO | 5-7 6-2 6-4

Romain Bogaerts BEL [8,WC] vs. Gonzalo Lama CHI | 1-6 6-1 7-5
Bernardo Casares ECU [14] vs. Nicholas Naumann USA | 1-6 6-4 6-4
Frederico Ferreira Silva POR [7] vs. Pedro Pablo Ruiz COL | 2-6 6-3 6-1
Roy Lederman USA [WC] vs. Matias Sborowitz CHI [2] | 6-2 6-3

QUARTERFINALS

Joao Pedro Sorgi BRA [6] vs. Hugo Dellien BOL [1] | 4-6 6-2 6-3
Diego Hidalgo ECU [4] vs. Oliver Benneweis Pramming DEN | 6-0 6-1
Gonzalo Lama CHI vs. Bernardo Casares ECU [14] | 6-2 6-4
Frederico Ferreira Silva POR [7] vs. Matias Sborowitz CHI [2] | 6-3 6-1

SEMIFINALS

Joao Pedro Sorgi BRA [6] vs. Diego Hidalgo ECU [4] | 6-4 4-6 6-4
Gonzalo Lama CHI vs. Frederico Ferreira Silva POR [7] | 6-4 6-2

FINAL

Joćo Pedro Sorgi BRA [6] vs. Gonzalo Lama CHI | 6-4 6-2

Springer89
01-06-2011, 12:23 PM
Boys' Doubles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023200&event=1100130862)

FIRST ROUND

Dellien & Hidalgo [BOL/ECU,1] vs. Daigle & Del Nunzio [USA] | 6-4 6-3
Santos & Torres Zea [PER] vs. Hadlich & Papic | [B]6-2 6-2
Barrezueta & Casares [ECU] vs. Mendieta & Sanchez [COL,WC] | 6-2 6-1
Gennaro & Paz [ARG,6] vs. Gomes Leme & Pini [BRA/ARG] | 6-4 6-3

Bitencourt Pinheiro & Sorgi [BRA,4] vs. Fennell & Hodgson [USA/ARU] | 6-1 6-0
Alban & Rueda [COL] vs. Brisot Silva & Ceron | [B]4-6 7-5 [10-4]
Cornejo Pacheco & Simonetti [PER/BRA] vs. Machado Nuarez & Yamasaki [VEN/JPN,WC] | 6-3 6-0
Benneweis Pramming & Gryzelko [DEN/GBR] vs. Farren & Naumann [USA,8] | 6-3 6-7(5) [10-8]

Pereira & Zambon [BRA,7] vs. Espinel & Gutierrez Rueda [COL,WC] | 6-4 6-1
Martinez & Toledo Bague [ARG/ESP] vs. Merino & Razzeto [PER] | 7-5 4-6 [10-6]
Encinas & Guimaraes [CHI/BRA] vs. Merino & Rojas [COL] | 5-7 6-3 [10-1]
Galvao & Lama [BRA/CHI,3] vs. Lederman & Livi [USA] | 6-2 7-5

Richmond & Strobel [USA,5] vs. Alfonzo & Luna Diaz [VEN] | 7-6(2) 3-6 [10-7]
Arias & Miocic vs. Escobar & Ruiz [COL] | [B]5-7 6-2 [10-5]
Biosca Girvent & Silva [ESP/POR] vs. Conejero & Fritz [CHI] | 6-2 6-2
Bogaerts & Sborowitz [BEL/CHI,2] vs. Builes & Vasquez Bonilla [COL/MEX] | 6-2 6-3

SECOND ROUND

Dellien & Hidalgo [BOL/ECU,1] vs. Santos & Torres Zea [PER] | 6-1 7-6(5)
Gennaro & Paz [ARG,6] vs. Barrezueta & Casares [ECU] | 6-4 6-4
Bitencourt Pinheiro & Sorgi [BRA,4] vs. Alban & Rueda [COL] | 6-2 6-2
Benneweis Pramming & Gryzelko [DEN/GBR] vs. Cornejo Pacheco & Simonetti [PER/BRA] | 6-1 6-3

Martinez & Toledo Bague [ARG/ESP] vs. Pereira & Zambon [BRA,7] | 6-4 6-2
Encinas & Guimaraes [CHI/BRA] vs. Galvao & Lama [BRA/CHI,3] | 6-2 4-6 [10-8]
Arias & Miocic [BOL/CRO] vs. Richmond & Strobel [USA,5] | 6-3 6-4
Biosca Girvent & Silva [ESP/POR] vs. Bogaerts & Sborowitz [BEL/CHI,2] | 6-4 2-6 [10-7]

QUARTERFINALS

Dellien & Hidalgo [BOL/ECU,1] vs. Gennaro & Paz [ARG,6] | 6-2 3-6 [10-7]
Benneweis Pramming & Gryzelko [DEN/GBR] vs. Bitencourt Pinheiro & Sorgi [BRA,4] | 6-3 6-7(5) [10-7]
Martinez & Toledo Bague [ARG/ESP] vs. Encinas & Guimaraes [CHI/BRA] | 6-3 6-1
Arias & Miocic vs. Biosca Girvent & Silva [ESP/POR] | [B]7-5 6-1

SEMIFINALS

Dellien & Hidalgo [BOL/ECU,1] vs. Benneweis Pramming & Gryzelko [DEN/GBR] | 6-1 6-1
Biosca Girvent & Silva [ESP/POR] vs. Encinas & Guimaraes [CHI/BRA] | 6-1 6-2

FINAL

Dellien & Hidalgo [BOL/ECU,1] vs. Biosca Girvent & Silva [ESP/POR] | 6-3 6-7(9) [10-5]

Springer89
01-06-2011, 12:24 PM
Qualifying Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023200&event=1100130865)

1st Round

Junpei Yamasaki JPN [1] has a Bye
Jaime Castro COL [ALT] has a Bye
Rodrigo Castro Aravena CHI has a Bye
Juan Pablo Sierra Gomez COL has a Bye

Fabio Costa BRA [2] has a Bye
Gabriel Cadena COL has a Bye
Gustavo Alberto Caparo Herrera PER has a Bye
Andes Alban COL [11] has a Bye

Pedro Guimaraes BRA [3] has a Bye
Juan Jose Mateus Rubiano COL has a Bye
Juan Espinel COL has a Bye
Alejandro Regente PER [10] has a Bye

Diego Alejandro Maruri Picon CHI [4] has a Bye
Jose N Calero COL has a Bye
Sebastian Sanchez COL has a Bye
Ramon Simonetti BRA [9] has a Bye

Fernando Cornejo Pacheco PER [5] has a Bye
Jefferson Steven Brand Perez COL has a Bye
Yacine Saadi FRA has a Bye
Daniel Rueda COL [12] has a Bye

Eduard Esteve Lobato ESP [6] has a Bye
Valentin Rodriguez COL [ALT] has a Bye
Cristian Lavis COL has a Bye
Guilherme Hadlich BRA [14] has a Bye

Mateus Brisot Silva BRA [7] has a Bye
Juan Camilo Villegas COL has a Bye
Emilio Munoz Miranda CHI has a Bye
Cesar Alejandro Marin COL [13] has a Bye

Roberto Affonso Neto BRA [8] has a Bye
Emir Abraham Machado Nuarez VEN vs. Lucas Zea COL [ALT] | 6-2 6-1
Jorge Andres Pena Lazaro COL [ALT] has a Bye
Luca Tomiotto BRA [15] has a Bye

2nd Round

Junpei Yamasaki JPN [1] vs. Jaime Castro COL [AL] | 6-1 6-0
Juan Pablo Sierra Gomez COL vs. Rodrigo Castro Aravena CHI | 6-4 6-0
Fabio Costa BRA [2] vs. Gabriel Cadena COL | 6-2 6-2
Andes Alban COL [11] vs. Gustavo Alberto Caparo Herrera PER | 6-0 6-0

Pedro Guimaraes BRA [3] vs. Juan Jose Mateus Rubiano COL | 6-1 6-2
Alejandro Regente PER [10] vs. Juan Espinel COL | 6-3 7-6(4)
Diego Alejandro Maruri Picon CHI [4] vs. Jose N Calero COL | 7-6(2) 6-2
Ramon Simonetti BRA [9] vs. Sebastian Sanchez COL | 7-5 4-6 7-5

Fernando Cornejo Pacheco PER [5] vs. Jefferson Steven Brand Perez COL | 6-1 6-0
Daniel Rueda COL [12] vs. Yacine Saadi FRA | 6-2 6-0
Eduard Esteve Lobato ESP [6] vs. Valentin Rodriguez COL [ALT] | 6-0 6-0
Guilherme Hadlich BRA [14] vs. Cristian Lavis COL | 6-1 6-0

Mateus Brisot Silva BRA [7] vs. Juan Camilo Villegas COL | 2-6 6-1 6-1
Cesar Alejandro Marin COL [13] vs. Emilio Munoz Miranda CHI | 6-3 6-1
Roberto Affonso Neto BRA [8] vs. Emir Abraham Machado Nuarez VEN | 6-2 6-0
Luca Tomiotto BRA [15] vs. Jorge Andres Pena Lazaro COL [ALT] | 6-1 6-0

Qualifying Round

Junpei Yamasaki JPN [1] vs. Juan Pablo Sierra Gomez COL | 6-1 6-0
Andes Alban COL [11] vs. Fabio Costa BRA [2] | 6-7(5) 7-5 6-1
Pedro Guimaraes BRA [3] vs. Alejandro Regente PER [10] | 6-2 6-4
Ramon Simonetti BRA [9] vs. Diego Alejandro Maruri Picon CHI [4] | 6-1 6-2

Fernando Cornejo Pacheco PER [5] vs. Daniel Rueda COL [12] | 6-2 6-1
Eduard Esteve Lobato ESP [6] vs. Guilherme Hadlich BRA [14] | 6-3 6-2
Mateus Brisot Silva BRA [7] vs. Cesar Alejandro Marin COL [13] | 6-3 6-2
Roberto Affonso Neto BRA [8] vs. Luca Tomiotto BRA [15] | 6-2 7-5

alfonsojose
01-16-2011, 02:11 AM
Home tournament. Let's check the juniors :devil:

Marita_Matthäus
01-17-2011, 11:42 AM
Good luck to Sborowitz :)

Sauletekis
01-18-2011, 05:22 AM
GL to Frederico Silva, who already won in doubles.

FredericaFans
01-22-2011, 04:35 PM
Hugo Dellien BOL [1] vs. Joao Pedro Sorgi BRA [6] 6-4 2-6 3-6
Diego Hidalgo ECU [4] vs. Oliver Benneweis Pramming DEN 6-0 6-1
Gonzalo Lama CHI vs. Bernardo Casares ECU [14] 6-2 6-4
Frederico Ferreira Silva POR [7] vs. Matias Sborowitz CHI [2] 6-3 6-1:worship: