Loy Yang Traralgon Int'l 2011 (Jan 14 - Hard, G1) Winner: Andrés Artuñedo Martinavarr [Archive] - MensTennisForums.com

Loy Yang Traralgon Int'l 2011 (Jan 14 - Hard, G1) Winner: Andrés Artuñedo Martinavarr

Springer89
12-25-2010, 04:38 PM
Dates : 14 Jan to 19 Jan 2011
Venue : Traralgon, Australia
Grade : Grade 1
Surface : Hard

Tournament website (http://www.tennis.com.au/)

Acceptance list (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentacceptancelist.asp?tournament=1100023209&event=1100130917&order=Position&gender=Boys)

1 VESELY, Jiri CZE 3
2 THIEM, Dominic AUT 5
3 PAVIC, Mate CRO 10
4 MORGAN, George GBR 14
5 DE LOORE, Joris BEL 16
6 CARBALLES BAENA, Roberto ESP 23
7 WAGLAND, Ben AUS 26
8 HORANSKY, Filip SVK 27
9 PATROMBON, Jeson PHI 30
10 WHITTINGTON, Andrew AUS 35
11 DELIC, Mate CRO 37
12 BERMAN, Sean USA 38
13 WUNNER, Matthias GER 46
14 VRNAK, Lukas CZE 48
15 ARTUNEDO MARTINAVARR, Andres ESP 49
16 OFNER, Patrick AUT 53
17 BRETTING, Dimitri SUI 58
18 PELIWO, Filip CAN 66
19 NOVAK, Dennis AUT 67
20 GHILEA, Vasile-Alexandru ROU 68
21 PATINO, Luis MEX 70
22 SELL, Karue BRA 73
23 PARTL, Adrian SVK 74
24 KARLOVSKIY, Evgeny RUS 76
25 SHYLA, Yaraslau BLR 77
26 KRUEGER, Mitchell USA 78
27 DUBARENCO, Maxim MDA 82
28 LINDMARK, Stefan SWE 84
29 LENZ, Julian GER 85
30 KERN, Robin GER 86
31 HOSSAM, Karim EGY 90
32 JANKOVIC, Miki SRB 96
33 ELIAS, Patrick GER 99
34 EDMUND, Kyle GBR 100
35 POUILLE, Lucas FRA 103
36 PAVLASEK, Adam CZE 106
37 TRONGCHAROENCHAIKUL, Wishaya THA 107
38 RAZBORSEK, Nik SLO 110
39 STAKHOVSKY, Leonard UKR 114
40 SAVILLE, Luke AUS 115
41 POLYAKOV, Vladimir RUS 124
42 KISHI, Ryota JPN 125
43 MONTEIRO, Thiago Moura BRA 129
44 ROCA BATALLA, Oriol ESP 130
45 SANT'ANNA, Bruno BRA 131
46 UCHIDA, Kaichi JPN 147

Qualifying
1 THOMPSON, Jordan AUS 150
2 FABIAN, Patrik SVK 158
3 CHRIST, Constantin GER 165
4 STYSLINGER, Mac USA 169
5 GRINTER, Jaden NZL 171
6 ALVAREZ LLAMAS, Axel ESP 176
7 EGGER, Emmett A. USA 182
8 KAWACHI, Kazuma JPN 184
9 SZEWCZYK, Thomas FRA 196
10 BRAGUSI, Darius Florin ROU 211
11 MORITANI, Soichiro JPN 222
12 LOKOLI, Laurent FRA 225
13 HARRIS, Andrew AUS 234
14 KYRGIOS, Nick AUS 243
15 WATANUKI, Keisuke JPN 246
16 BRAUND, Joel AUS 275
17 MURRA, Juan Pablo MEX 276
18 SCHIPANSKI, Jack AUS 292
19 NGUYEN HOANG, Thien VIE 323
20 BABANINE, Alexander AUS 331
21 HARIS, Aditya Ichsandi INA 377
22 FRAWLEY, James AUS 382
23 SWAYSLAND, Joey AUS 416
24 SUWANASANG, Tas THA 466
25 ZEDDE, Andrew AUS 556
26 ALLAN, Robert A. AUS 568
27 RICHARDS, Mark AUS 572
28 GUCCIONE, Daniel AUS 653
29 BOON, Travis AUS 841
30 MCLEOD, Andrew AUS 914
31 BURMAN, Mitchell AUS 931
32 BOLT, Alex AUS 988
33 CERANIC, Oliver AUS 1470
34 POLKINGHORNE, Darren K. AUS 1509
35 BEJAR, Jonathan AUS 1609
36 TU, Li AUS 1683
37 MCCLOSKEY, Dylan M. AUS 1975
38 HORTON, Nicholas AUS 2071
39 VOLMARI, Todd AUS
40 MOUSLEY, Bradley AUS
41 PASCUAL, Marlino AUS
42 BOURCHIER, Harry AUS
43 DAWES, Glen AUS
44 VARNEY, Jackson AUS
45 MACFARLANE, Andrew AUS
46 SOOKTON-ENG, Chanchai AUS
47 STREET, Marshall AUS
48 BEST, Michael AUS
49 RAJSHEKHAR RAMAN, Rithwik IND
50 THEODOROU, Stephen AUS
51 DANN, James AUS
52 KIRIAKOV, Ivan AUS
53 SEKULJICA, Aleksandar AUS

Springer89
12-25-2010, 04:39 PM
Boys' Singles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023209&event=1100130917)

FIRST ROUND

Jiri Vesely CZE [1] vs. Jack Schipanski AUS [WC] | 6-1 6-1
Maxim Dubarenco MDA vs. Filip Peliwo CAN | 6-1 6-0
Laurent Lokoli FRA [Q] vs. Joey Swaysland AUS [WC] | 7-5 6-4
Sean Berman USA [14] vs. Jaden Grinter NZL [Q] | 6-2 6-3

Filip Horansky SVK [11] vs. Mark Richards AUS [WC] | 6-4 6-4
Thiago Moura Monteiro BRA vs. Robin Kern GER | 6-2 6-2
Patrick Ofner AUT vs. Karim Hossam EGY | 6-2 6-0
Ben Wagland AUS [7] vs. Oriol Roca Batalla ESP 2-6 7-6(3) 6-2

Karue Sell BRA vs. Mate Pavic CRO [3] | 6-4 6-2
Evgeny Karlovskiy RUS vs. Jordan Thompson AUS | 6-3 6-1
Kyle Edmund GBR vs. Adam Pavlasek CZE | 6-1 6-3
Alex Bolt AUS [Q] vs. Matthias Wunner GER [15] | 6-4 7-6(5)

Lucas Pouille FRA vs. Dimitri Bretting SUI [12] | 6-4 4-6 7-6(2)
Andres Artunedo Martinavarr ESP vs. Nick Kyrgios AUS [WC] | 7-6(4) 4-6 6-3
Yaraslau Shyla BLR vs. Mac Styslinger USA [Q] | 6-4 7-5
Jeson Patrombon PHI [8] vs. Ryota Kishi JPN | 6-4 7-5

Roberto Carballes Baena ESP [6] vs. Miki Jankovic SRB | 6-4 6-1
Mitchell Krueger USA vs. Wishaya Trongcharoenchaikul THA | 4-6 6-3 6-4
Luke Saville AUS vs. Vladimir Polyakov RUS | 7-5 6-3
Constantin Christ GER [Q] vs. Bruno Sant'Anna BRA [9] | 1-6 6-4 6-3

Mate Delic CRO [13] vs. Dennis Novak AUT | 6-3 7-6(6)
Thomas Szewczyk FRA [Q] vs. Li Tu AUS [WC] | 6-4 1-6 6-3
Julian Lenz GER vs. Adrian Partl SVK | | 6-4 7-5
George Morgan GBR [4] vs. Andrew Harris AUS [WC] | 6-4 6-2

Joris De Loore BEL [5] vs. Robert A. Allan AUS [WC] | 6-4 7-5
Patrik Fabian SVK vs. Vasile-Alexandru Ghilea ROU | 6-3 4-6 6-3
Patrick Elias GER vs. Nik Razborsek SLO | 4-6 7-6(4) 6-3
Andrew Whittington AUS [10] vs. Stefan Lindmark SWE | 7-6(5) 6-3

Leonard Stakhovsky UKR vs. Lukas Vrnak CZE [16] | 6-3 6-0
Emmett A. Egger USA [Q] vs. Kaichi Uchida JPN | 6-3 6-2
James Frawley AUS [WC] vs. Luis Patino MEX | 6-2 3-6 6-1
Axel Alvarez Llamas ESP [Q] vs. Dominic Thiem AUT [2] | 7-6(4) 6-2

SECOND ROUND

Jiri Vesely CZE [1] vs. Maxim Dubarenco MDA | 6-1 6-2
Sean Berman USA [14] vs. Laurent Lokoli FRA [Q] | 6-3 6-1
Filip Horansky SVK [11] vs. Thiago Moura Monteiro BRA | 7-5 6-4
Patrick Ofner AUT vs. Ben Wagland AUS [7] | 6-4 7-6(7)

Karue Sell BRA vs. Evgeny Karlovskiy RUS | 6-1 6-4
Kyle Edmund GBR vs. Alex Bolt AUS [Q] | 7-5 4-6 7-6(3)
Andres Artunedo Martinavarr ESP vs. Lucas Pouille FRA | 6-2 4-6 6-4
Yaraslau Shyla BLR vs. Jeson Patrombon PHI [8] | 6-4 6-0

Roberto Carballes Baena ESP [6] vs. Mitchell Krueger USA | 6-1 6-4
Luke Saville AUS vs. Constantin Christ GER [Q] | 7-5 3-6 6-1
Mate Delic CRO [13] vs. Thomas Szewczyk FRA [Q] | 3-6 6-4 6-1
George Morgan GBR [4] vs. Julian Lenz GER | 6-2 6-2

Joris De Loore BEL [5] vs. Patrik Fabian SVK | 7-5 6-3
Andrew Whittington AUS [10] vs. Patrick Elias GER | 6-3 6-3
Emmett A. Egger USA [Q] vs. Leonard Stakhovsky UKR | 6-2 6-0
Axel Alvarez Llamas ESP [Q] vs. James Frawley AUS [WC] | 6-2 6-2

THIRD ROUND

Jiri Vesely CZE [1] vs. Sean Berman USA [14] | 6-2 4-0 Ret
Filip Horansky SVK [11] vs. Patrick Ofner AUT | 6-3 6-3
Karue Sell BRA vs. Kyle Edmund GBR | 6-3 6-1
Andres Artunedo Martinavarr ESP vs. Yaraslau Shyla BLR | 6-1 6-4

Luke Saville AUS vs. Roberto Carballes Baena ESP [6] | 7-6(4) 6-2
Mate Delic CRO [13] vs. George Morgan GBR [4] | 6-3 3-6 6-2
Joris De Loore BEL [5] vs. Andrew Whittington AUS [10] | 7-6(3) 6-4
Axel Alvarez Llamas ESP [Q] vs. Emmett A. Egger USA [Q] | 6-4 6-4

QUARTERFINALS

Jiri Vesely CZE [1] vs. Filip Horansky SVK [11] | 6-3 6-0
Andres Artunedo Martinavarr ESP vs. Karue Sell BRA | 6-4 6-0
Luke Saville AUS vs. Mate Delic CRO [13] | 2-6 6-3 6-3
Joris De Loore BEL [5] vs. Axel Alvarez Llamas ESP [Q] | 6-3 1-6 6-2

SEMIFINALS

Andres Artunedo Martinavarr ESP vs. Jiri Vesely CZE [1] | 7-5 0-1 Ret
Luke Saville AUS vs. Joris De Loore BEL [5] | 6-3 6-2

FINAL

Andrés Artuñedo Martinavarr ESP vs. Luke Saville AUS | 2-6 6-3 6-2

Springer89
12-25-2010, 04:40 PM
Boys' Doubles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?Event=1100130918&Tournament=1100023209)

FIRST ROUND

Morgan & Pavic [GBR/CRO,1] vs. Nguyen Hoang & Trongcharoenchaikul [VIE/THA,ALT] | 6-3 6-4
Kern & Lenz [GER] vs. Guccione & Mousley [AUS,WC] | 6-2 6-4
Berman & Edmund [USA/GBR] vs. Hossam & Jankovic [EGY/SRB] | 5-7 6-3 [11-9]
Delic & Shyla [CRO/BLR,7] vs. Saville & Schipanski [AUS] | 4-6 6-4 [10-8]

Monteiro & Sant'Anna vs. [B]Thiem & Wunner [AUT/GER,4] | 1-6 6-2 [10-5]
Fabian & Murra [SVK/MEX] vs. Bragusi & Ghilea [ROU] | 6-7(3) 6-2 [10-8]
Harris & Kyrgios [AUS,WC] vs. Kishi & Uchida [JPN] | 6-4 6-4
Alvarez Llamas & Carballes Baena [ESP] vs. Bretting & Novak [SUI/AUT,5] | 6-3 6-3

Christ & Polyakov [GER/RUS] vs. Patino & Peliwo [MEX/CAN,8] | 6-7(5) 7-6(3) [10-7]
Pouille & Roca Batalla [FRA/ESP] vs. Bolt & Richards [AUS,WC] | 6-3 6-7(4) [13-11]
Pavlasek & Vrnak [CZE] vs. Grinter & Patrombon [NZL/PHI] | 6-2 6-1
Wagland & Whittington [AUS,3] vs. Dubarenco & Karlovskiy [MDA/RUS] | 6-3 6-2

Partl & Stakhovsky [SVK/UKR] vs. Artunedo Martinavarr & Ofner [ESP/AUT,6] | 2-6 6-1 [11-9]
De Loore & Razborsek vs. Krueger & Sell [USA/BRA] | [B]6-4 4-6 [10-8]
Frawley & Thompson [AUS,WC] vs. Egger & Vinsant [USA] | 6-4 3-6 [10-4]
Horansky & Vesely [SVK/CZE,2] vs. Swaysland & Volmari [AUS,ALT] | 6-4 4-6 [10-7]

SECOND ROUND

Morgan & Pavic [GBR/CRO,1] vs. Kern & Lenz [GER] | 6-2 6-2
Delic & Shyla [CRO/BLR,7] vs. Berman & Edmund [USA/GBR] | w.o.
Monteiro & Sant'Anna vs. Fabian & Murra [SVK/MEX] | [B]7-5 6-2
Harris & Kyrgios [AUS,WC] vs. Alvarez Llamas & Carballes Baena [ESP] | 1-6 6-2 [10-2]

Pouille & Roca Batalla [FRA/ESP] vs. Christ & Polyakov [GER/RUS] | 6-4 6-3
Wagland & Whittington [AUS,3] vs. Pavlasek & Vrnak [CZE] | 6-3 6-1
De Loore & Razborsek vs. Partl & Stakhovsky [SVK/UKR] | [B]6-3 4-6 [10-4]
Horansky & Vesely [SVK/CZE,2] vs. Frawley & Thompson [AUS,WC] | 6-1 4-6 [10-7]

QUARTERFINALS

Morgan & Pavic [GBR/CRO,1] vs. Delic & Shyla [CRO/BLR,7] | 6-7(4) 6-1 [10-3]
Harris & Kyrgios [AUS,WC] vs. Monteiro & Sant'Anna | [B]6-2 6-3
Wagland & Whittington [AUS,3] vs. Pouille & Roca Batalla [FRA/ESP] | 6-3 6-3
Horansky & Vesely [SVK/CZE,2] vs. De Loore & Razborsek | [B]6-3 7-5

SEMIFINALS

Morgan & Pavic [GBR/CRO,1] vs. Harris & Kyrgios [AUS,WC] | 3-6 6-4 [10-6]
Wagland & Whittington [AUS,3] vs. Horansky & Vesely [SVK/CZE,2] | w.o.

FINAL

Morgan & Pavic [GBR/CRO,1] vs. Wagland & Whittington [AUS,3] | 7-5 6-4

Springer89
12-25-2010, 04:40 PM
Qualifying Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?Event=1100130921&Tournament=1100023209)

1st Round

Shane Vinsant USA [1] has a Bye
Charlie Nettlefold AUS [WC] vs. Michael Best AUS | 6-4 6-2
Mitchell Burman AUS has a Bye
Laurent Lokoli FRA [11] has a Bye

Constantin Christ GER [2] has a Bye
Oliver Ceranic AUS vs. Joshua Tran AUS | 6-3 6-3
Jonathan Bejar AUS has a Bye
Soichiro Moritani JPN [10] has a Bye

Mac Styslinger USA [3] has a Bye
Marshall Street AUS vs. Dylan M. McCloskey AUS | 2-6 6-4 6-3
Stephen Theodorou AUS has a Bye
Joel Braund AUS [13] has a Bye

Jaden Grinter NZL [4] has a Bye
Andrew Zedde AUS vs. Marlino Pascual AUS | 6-2 6-2
Thanasi Kokkinakis AUS has a Bye
Darius Florin Bragusi ROU [9] has a Bye

Axel Alvarez Llamas ESP [5] has a Bye
Harry Bourchier AUS vs. Aleksandar Sekuljica AUS | 5-0 Def
Bradley Mousley AUS has a Bye
Alexander Babanine AUS [15] has a Bye

Emmett A. Egger USA [6] has a Bye
Andrew McLeod AUS vs. Chanchai Sookton-Eng AUS | 6-1 6-0
Ivan Kiriakov AUS has a Bye
Thien Nguyen Hoang VIE [14] has a Bye

Kazuma Kawachi JPN [7] has a Bye
Alex Bolt AUS vs. Matt Roso AUS | 6-7(5) 6-0 6-3
Nicholas Horton AUS vs. James Sheppard AUS [WC] | 6-1 6-3
Juan Pablo Murra MEX [12] has a Bye

Thomas Szewczyk FRA [8] has a Bye
Darren K. Polkinghorne AUS vs. Daniel Guccione AUS | 6-2 7-5
Todd Volmari AUS vs. Glen Dawes AUS | 6-0 6-1
Aditya Ichsandi Haris INA [16] has a Bye

2nd Round

Shane Vinsant USA [1] vs. Charlie Nettlefold AUS [WC] | 3-6 6-2 6-0
Laurent Lokoli FRA [11] vs. Mitchell Burman AUS | 6-0 6-1
Constantin Christ GER [2] vs. Oliver Ceranic AUS | 6-3 6-3
Soichiro Moritani JPN [10] vs. Jonathan Bejar AUS | 6-2 6-3

Mac Styslinger USA [3] vs. Marshall Street AUS | 6-1 6-3
Joel Braund AUS [13] vs. Stephen Theodorou AUS | 6-4 6-2
Jaden Grinter NZL [4] vs. Andrew Zedde AUS | 6-3 6-1
Darius Florin Bragusi ROU [9] vs. Thanasi Kokkinakis AUS | 6-1 6-0

Axel Alvarez Llamas ESP [5] vs. Harry Bourchier AUS | 7-6(5) 0-6 11-9
Alexander Babanine AUS [15] vs. Bradley Mousley AUS | 6-2 6-2
Emmett A. Egger USA [6] vs. Andrew McLeod AUS | 6-1 6-0
Thien Nguyen Hoang VIE [14] vs. Ivan Kiriakov AUS | 6-1 7-5

Alex Bolt AUS vs. Kazuma Kawachi JPN [7] | 6-2 6-2
Juan Pablo Murra MEX [12] vs. Nicholas Horton AUS | 6-2 7-5
Thomas Szewczyk FRA [8] vs. Darren K. Polkinghorne AUS | 6-3 6-1
Todd Volmari AUS vs. Aditya Ichsandi Haris INA [16]

Qualifying Round

Laurent Lokoli FRA [11] vs. Shane Vinsant USA [1] | 6-3 6-3
Constantin Christ GER [2] vs. Soichiro Moritani JPN [10] | 6-1 6-1

Mac Styslinger USA [3] vs. Joel Braund AUS [13] | 6-1 6-0
Jaden Grinter NZL [4] vs. Darius Florin Bragusi ROU [9] | 6-4 6-4

Axel Alvarez Llamas ESP [5] vs. Alexander Babanine AUS [15] | 6-1 6-2
Emmett A. Egger USA [6] vs. Thien Nguyen Hoang VIE [14] | 6-3 6-4

Alex Bolt AUS vs. Juan Pablo Murra MEX [12] | 6-0 6-7(4) 10-8
Thomas Szewczyk FRA [8] vs. Todd Volmari AUS | 6-2 6-2