18th Slovak Junior Indoor Tournament 2011 (Jan 10 - Carpet,G2) Winner: Marek Jaloviec [Archive] - MensTennisForums.com

18th Slovak Junior Indoor Tournament 2011 (Jan 10 - Carpet,G2) Winner: Marek Jaloviec

Springer89
12-25-2010, 04:24 PM
Dates : 10 Jan to 16 Jan 2011
Venue : Bratislava, Slovak Republic
Grade : Grade 2
Surface : Carpet

Tournament website (http://www.stz.sk/)

Acceptance list (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentacceptancelist.asp?tournament=1100023219&event=1100130975&order=Position&gender=Boys)

1 MANAFOV, Vladyslav UKR 40
2 COPPEJANS, Kimmer BEL 87
3 VANNESTE, Jeroen BEL 91
4 PROKOP, Tomas CZE 136
5 CARTER, Robert GBR 137
6 MARIN, Teodor Nicolae ROU 138
7 MERCKX, Jonas BEL 143
8 BULITSKI, Aliaksandr BLR 151
9 METREVELI, Aleksandre GEO 164
10 KARATSEV, Aslan RUS 207
11 LUNKIN, Maxim RUS 210
12 SPORKEN, Moos NED 220
13 BAMBRIDGE, Luke GBR 224
14 SRKALA, Tim SUI 231
15 VINTI, Stefan ROU 235
16 HAUSER, Jens SUI 238
17 JEDRUSZCZAK, Mikolaj POL 254
18 VITTEK, Filip SVK 257
19 FABER, Mateo CRO 259
20 DALL'ASTA, Andrea ITA 262
21 ZUBKO, Yaroslav BLR 297
22 PANCALDI, Luca ITA 303
23 JALOVIEC, Marek CZE 305
24 CAMPO, Antonio ITA 306
25 DESYATNIK, Anton RUS 311
26 SAFRANEK, Vaclav CZE 317
27 MACCARI, Federico ITA 318
28 CHERVYAKOV, Fedor RUS 333
29 LICCIARDI, Pietro ITA 334
30 POLLANEN, Herkko FIN 335
31 DEVIATIAROV, Marat UKR 338
32 HIRSCHMUELLER, Christian GER 353
33 ALBONETTI, Kevin ITA 361
34 BONADIO, Riccardo ITA 372

Qualifying
1 BARTA, Balazs Odon HUN 378
2 CORNEA, Vlad Victor ROU 405
3 STANEK, Robin CZE 407
4 MARCARELLI, Antonio ITA 418
5 OGANESYAN, Artem RUS 419
6 MARTIN, Toby GBR 428
7 VEGER, Filip CRO 432
8 PITRA, Tomas CZE 467
9 BRENK, Jan CZE 468
10 CIZNAR, Juraj SVK 559
11 BASSO, Andrea ITA 721
12 TOTH, Csongor HUN 845
13 ROUTA, Marek CZE 858
14 DELIC, Duje CRO 1007
15 EJUPOVIC, Elmar BIH 1069
16 PETROV, Dimitar BUL 1082
17 SISKO, Stjepan CRO 1163
18 STEPANENKO, Oleg UKR 1173
19 PAPIK, Tomas CZE 1230
20 DUBJEL, Martin SVK 1321

Springer89
12-25-2010, 04:25 PM
Boys' Singles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100023219&event=1100130975)

FIRST ROUND

Vladyslav Manafov UKR [1] has a Bye
Anton Desyatnik RUS vs. Antonio Campo ITA | 7-6(4) 6-4
Tomas Papik CZE [LL] vs. Balazs Odon Barta HUN | 7-6(4) 6-4
Stefan Vinti ROU [16] has a Bye

Jens Hauser SUI [12] has a Bye
Filip Veger CRO [Q] vs. Pietro Licciardi ITA | 6-2 6-0
Vaclav Safranek CZE vs. Matej Maruscak SVK [WC] | 6-2 6-2
Robert Carter GBR [6] has a Bye

Jeroen Vanneste BEL [3] has a Bye
Christian Hirschmueller GER vs. Martin Blasko SVK [WC] | 6-2 6-7(5) 6-0
Luca Pancaldi ITA vs. Ivan Kocourek CZE [WC] | 6-2 6-4
Moos Sporken NED [14] has a Bye

Aslan Karatsev RUS [11] has a Bye
Filip Vittek SVK vs Vlad Victor Cornea ROU | 6-4 6-2
Yaroslav Zubko BLR vs. Kevin Albonetti ITA | 6-1 6-4
Tomas Prokop CZE [5] has a Bye

Jonas Merckx BEL [8] has a Bye
Toby Martin GBR [Q] vs. Oliver Nagy SVK [WC] | 6-4 6-2
Marek Jaloviec CZE vs. Andrea Dall'Asta ITA | 6-7(1) 7-6(5) 6-2
Aleksandre Metreveli GEO [10] has a Bye

Tim Srkala SUI [13] has a Bye
Tomas Pitra CZE [Q] vs. Antonio Marcarelli ITA [Q] | 6-3 6-3
Mateo Faber CRO vs. David Celovsky SVK [WC] | 6-3 6-3
Maxim Lunkin RUS [4] has a Bye

Teodor Nikolae Marin ROU [7] has a Bye
Federico Maccari ITA vs. Martin Caro SVK [WC] | 6-2 6-1
Marat Deviatiarov UKR vs. Jan Brenk CZE [Q] | 6-1 6-2
Aliaksandr Bulitski BLR [9] has a Bye

Luke Bambridge GBR [15] has a Bye
Fedor Chervyakov RUS vs. Robin Stanek CZE | 3-6 7-6(4) 7-6(4)
Riccardo Bonadio ITA vs. Martin Dubjel SVK [Q] | 6-1 6-1
Kimmer Coppejans BEL [2] has a Bye

SECOND ROUND

Vladyslav Manafov UKR [1] vs. Anton Desyatnik RUS | 6-1 6-2
Stefan Vinti ROU [16] vs. Tomas Papik CZE [LL] | 7-6(3) 6-1
Filip Veger CRO [Q] vs. Jens Hauser SUI [12] | 6-2 6-3
Robert Carter GBR [6] vs. Vaclav Safranek CZE | 6-7(4) 6-4 7-6(0)

Christian Hirschmueller GER vs. Jeroen Vanneste BEL [3] | 4-6 6-2 6-3
Moos Sporken NED [14] vs. Luca Pancaldi ITA | 7-5 6-7(6) 6-2
Filip Vittek SVK vs. Aslan Karatsev RUS [11] | 1-6 6-2 6-1
Yaroslav Zubko BLR vs. Tomas Prokop CZE [5] | 6-4 6-2

Toby Martin GBR [Q] vs. Jonas Merckx BEL [8] | 6-7(2) 6-2 6-3
Marek Jaloviec CZE vs. Aleksandre Metreveli GEO [10] | 6-4 6-1
Tomas Pitra CZE [Q] vs. Tim Srkala SUI [13] | 6-1 6-4
Maxim Lunkin RUS [4] vs. Mateo Faber CRO | 6-2 6-2

Teodor Nikolae Marin ROU [7] vs. Federico Maccari ITA | 6-3 6-3
Aliaksandr Bulitski BLR [9] vs. Marat Deviatiarov UKR | 7-5 6-4
Luke Bambridge GBR [15] vs. Fedor Chervyakov RUS | 7-6(0) 6-4
Kimmer Coppejans BEL [2] vs. Riccardo Bonadio ITA | 6-3 6-1

THIRD ROUND

Vladyslav Manafov UKR [1] vs. Stefan Vinti ROU [16] | 6-4 6-7(2) 6-0
Filip Veger CRO [Q] vs. Robert Carter GBR [6] | 6-2 6-4
Christian Hirschmueller GER vs. Moos Sporken NED [14] | 7-6(4) 1-6 6-2
Yaroslav Zubko BLR vs. Filip Vittek SVK | 6-3 7-6(2)

Marek Jaloviec CZE vs. Toby Martin GBR [Q] | 6-4 6-1
Tomas Pitra CZE [Q] vs. Maxim Lunkin RUS [4] | 6-3 7-6(3)
Aliaksandr Bulitski BLR [9] vs. Teodor Nikolae Marin ROU [7] | 7-5 6-2
Kimmer Coppejans BEL [2] vs. Luke Bambridge GBR [15] | 6-2 6-2

QUARTERFINALS

Vladyslav Manafov UKR [1] vs. Filip Veger CRO [Q] | 6-2 6-3
Christian Hirschmueller GER vs. Yaroslav Zubko BLR | 7-6(8) 7-5
Marek Jaloviec CZE vs. Tomas Pitra CZE [Q] | 6-1 7-5
Aliaksandr Bulitski BLR [9] vs. Kimmer Coppejans BEL [2] | 6-3 5-7 6-4

SEMIFINALS

Vladyslav Manafov UKR [1] vs. Christian Hirschmueller GER | 6-3 4-6 7-5
Marek Jaloviec CZE vs. Aliaksandr Bulitski BLR [9] | 4-0 Def

FINAL

Marek Jaloviec CZE vs. Vladyslav Manafov UKR [1] | 4-6 6-4 7-5

Springer89
12-25-2010, 04:25 PM
Boys' Doubles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?Event=1100130976&Tournament=1100023219)

FIRST ROUND

Coppejans & Vanneste have a Bye
Chervyakov & Deviatiarov [RUS/UKR] vs. Cornea & Vinti [ROU] | 7-6(4) 6-1
Pitra & Prokop [CZE] vs. Blasko & Nagy [SVK,WC] | 6-1 6-2
Bambridge & Carter [GBR,5] have a Bye

Karatsev & Metreveli [RUS/GEO,3] have a Bye
Sporken & Stanek [NED/CZE] vs. Licciardi & Maccari | 6-4 6-4
Brenk & Krcmar [CZE] vs. [I]Caro & Maruscak [SVK,WC] | 6-4 6-4
Srkala & Vittek [SUI/SVK,8] have a Bye

Desyatnik & Marin [RUS/ROU,7] have a Bye
Bonadio & Pancaldi [ITA] vs. Jaloviec & Safranek [CZE] | 3-6 6-4 [10-7]
Celovsky & Dubjel [SVK] vs. Barta & Routa [HUN/CZE] | 7-5 7-5
Hauser & Merckx [SUI/BEL,4] have a Bye

Lunkin & Zubko [RUS/BLR,6] have a Bye
Albonetti & Faber [ITA/CRO] vs. Kocourek & Papik [CZE] | 6-3 3-6 [10-7]
Campo & Dall'Asta [ITA] vs. Marcarelli & Martin [ITA/GBR] | 6-4 6-2
Bulitski & Manafov [BLR/UKR,2] have a Bye

[B]SECOND ROUND

Coppejans & Vanneste vs. Chervyakov & Deviatiarov [RUS/UKR] | 6-4 6-4
Bambridge & Carter [GBR,5] vs. Pitra & Prokop [CZE] | 3-6 6-3 [10-5]
Sporken & Stanek [NED/CZE] vs. Karatsev & Metreveli [RUS/GEO,3] | 6-4 6-3
Srkala & Vittek [SUI/SVK,8] vs. Brenk & Krcmar [CZE] | 6-4 3-6 [10-6]

Bonadio & Pancaldi [ITA] vs. Desyatnik & Marin [RUS/ROU,7] | 6-4 4-6 [10-8]
Hauser & Merckx [SUI/BEL,4] vs. Celovsky & Dubjel [SVK] | 6-1 6-4
Lunkin & Zubko [RUS/BLR,6] vs. Albonetti & Faber [ITA/CRO] | 7-6(5) 6-1
Campo & Dall'Asta [ITA] vs. Bulitski & Manafov [BLR/UKR,2] | 1-6 6-3 [10-5]

[B]QUARTERFINALS

Coppejans & Vanneste vs. Bambridge & Carter [GBR,5] | 6-2 6-0
Sporken & Stanek [NED/CZE] vs. Srkala & Vittek [SUI/SVK,8] | 6-0 6-1
Bonadio & Pancaldi [ITA] vs. Hauser & Merckx [SUI/BEL,4] | 6-3 6-3
Lunkin & Zubko [RUS/BLR,6] vs. Campo & Dall'Asta [ITA] | 6-0 7-6(6)

[B]SEMIFINALS

Sporken & Stanek [NED/CZE] vs. Coppejans & Vanneste | 4-6 7-6(2) [11-9]
Lunkin & Zubko [RUS/BLR,6] vs. Bonadio & Pancaldi [ITA] | 6-1 6-0

[B]FINAL

Lunkin & Zubko [RUS/BLR,6] vs. Sporken & Stanek [NED/CZE] | 7-5 6-2

Springer89
12-25-2010, 04:26 PM
Qualifying Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?Event=1100130979&Tournament=1100023219)

1st Round

Antonio Marcarelli ITA [1] has a Bye
David Krcmar CZE [WC] vs. Matej Zeman SVK | 6-4 6-2

Toby Martin GBR [2] has a Bye
Patrik Cvik SVK vs. Roman Laga GER | 6-3 2-6 6-1

Filip Veger CRO [3] has a Bye
Marek Routa CZE [8] vs. Samuel Hodor SVK [WC] | 6-1 6-0

Tomas Pitra CZE [4] has a Bye
Tomas Papik CZE [9] vs. Tomas Kmetko SVK | 6-4 6-7(5) 6-2

Jan Brenk CZE [5] has a Bye
Matej Selecky SVK [WC] vs. Csongor Toth HUN [7] | Def

Ivan Starke SVK [WC] vs. Juraj Ciznar SVK [6] | 6-3 3-6 6-4
Martin Dubjel SVK [10] vs. Denis Amelin EST | 6-1 6-2

Qualifying Round

Antonio Marcarelli ITA [1] vs. David Krcmar CZE [WC] | 4-6 6-4 7-6(4)
Toby Martin GBR [2] vs. Patrik Cvik SVK | 6-1 6-1
Filip Veger CRO [3] vs. Marek Routa CZE [8] | 6-3 6-3

Tomas Pitra CZE [4] vs. Tomas Papik CZE [9] | 6-4 6-4
Jan Brenk CZE [5] vs. Matej Selecky SVK [WC] | 6-3 6-2
Martin Dubjel SVK [10] vs. Ivan Starke SVK [WC] | 6-3 6-3