Dunlop Orange Bowl 2010 (Dec 6 - Hard, GA) Winner: George Morgan [Archive] - MensTennisForums.com

Dunlop Orange Bowl 2010 (Dec 6 - Hard, GA) Winner: George Morgan

Springer89
12-04-2010, 12:10 AM
Dates : 6 Dec to 12 Dec 2010
Venue : Key Biscayne, USA
Grade : Grade A
Surface : Hard

Acceptance list (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentacceptancelist.asp?tournament=1100021815&event=1100123969&order=Position&gender=Boys)

Tournament website (www.dunloporangebowl.com)

Boys' Singles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?Event=1100123969&Tournament=1100021815)

FIRST ROUND

Alexios Halebian USA vs. Juan Sebastian Gomez COL [1] | 6-4 6-4
Luis Patino MEX vs. Julien Cagnina BEL | 3-6 6-4 6-3
Chuhan Wang CHN vs. Michael Redlicki USA [WC] | 6-3 3-6 6-2
Karue Sell BRA vs. Matthias Wunner GER [15] | 4-6 6-3 6-4

Liam Broady GBR [10] vs. Wilfredo Gonzalez GUA [Q] | 6-1 6-1
Nik Razborsek SLO [Q] vs. Timur Neymatov RUS | 6-4 1-0 Ret
Dennis Novikov USA vs. Luis Elizondo USA [Q] | 6-2 6-1
Hugo Dellien BOL [8] vs. Maciej Smola POL | 6-3 7-5

Mate Pavic CRO [3] vs. Kimmer Coppejans BEL | 6-4 7-5
Hong Chung KOR vs. Christian Harrison USA [WC] | 6-0 2-6 6-2
Patrick Ofner AUT vs. Hunter Callahan USA [LL] | 6-1 6-2
Shane Vinsant USA [14] vs. Maxim Dubarenco MDA | 3-6 6-2 6-2

Jannick Lupescu NED [12] vs. Alexander Petrone USA [WC] | 6-1 7-6(5)
Denys Mylokostov UKR vs. Benjamin Lock ZIM | 6-1 6-3
Jeremy Efferding USA [Q] vs. Emmett A. Egger USA [WC] | 6-4 6-3
Oliver Golding GBR [6] vs. Thiago Moura Monteiro BRA | 6-1 6-2

Mate Zsiga HUN [5] vs. Jeroen Vanneste BEL | 6-4 6-1
Vitor Galvao BRA vs. Xin Gao CHN | 6-4 6-1
Evan Song USA [WC] vs. Patrick Elias GER | 6-1 6-2
George Morgan GBR [9] vs. Karim Hossam EGY | 6-1 6-1

Bjorn Fratangelo USA [16] vs. Ryota Kishi JPN | 6-0 6-7(6) 7-6(5)
Dimitar Kuzmanov BUL vs. Connor Farren USA [Q] | 6-1 6-3
*Joseph Van Dooren BEL [LL] vs. Dennis Novak AUT | 7-6(3) 6-0
Roberto Quiroz ECU [4] vs. Thai-Son Kwiatkowski USA [WC] | 6-2 7-6(8)

Joris De Loore BEL [7] vs. Evgeny Karlovskiy RUS | 6-4 6-2
Gonzales Austin USA vs. Edward Nguyen CAN [Q] | 6-3 5-7 6-2
Mitchell J. Polnet USA [Q] vs. Filip Peliwo CAN | 6-3 6-2
Mate Delic CRO [11] vs. Mitchell Krueger USA | 7-6(1) 6-1

Vladyslav Manafov UKR [13] vs. Bruno Sant'Anna BRA | 7-6(7) 6-2
Gordan Brkic CRO [LL] vs. Benjamin Ugarte CHI [Q] | 6-2 6-4
Marco Aurei Nunez MEX vs. Robin Kern GER | 6-2 6-3
Dominic Thiem AUT [2] vs. Marcos Giron USA [WC] | 6-2 6-1


*Hunter Callahan USA replaces Mathias Bourgue FRA
*Joseph Van Dooren BEL replaces Sai Kartik Nakireddi IND
*Gordan Brkic CRO replaces Michael Zhu USA

SECOND ROUND

Alexios Halebian USA vs. Luis Patino MEX | 6-4 6-7(4) Ret
Karue Sell BRA vs. Chuhan Wang CHN | 7-5 6-2
Nik Razborsek SLO [Q] vs. Liam Broady GBR [10] | 6-2 1-6 6-3
Hugo Dellien BOL [8] vs. Dennis Novikov USA | 2-6 6-0 6-2

Mate Pavic CRO [3] vs. Hong Chung KOR | 7-5 6-4
Shane Vinsant USA [14] vs. Patrick Ofner AUT | 7-5 6-4
Jannick Lupescu NED [12] vs. Denys Mylokostov UKR | 6-1 6-2
Oliver Golding GBR [6] vs. Jeremy Efferding USA [Q] | 6-4 7-6(4)

Mate Zsiga HUN [5] vs. Vitor Galvao BRA | 6-2 6-1
George Morgan GBR [9] vs. Evan Song USA [WC] | 6-2 6-0
Dimitar Kuzmanov BUL vs. Bjorn Fratangelo USA [16] | 6-4 6-3
Roberto Quiroz ECU [4] vs. Joseph Van Dooren BEL [LL] | 6-1 6-0

Joris De Loore BEL [7] vs. Gonzales Austin USA | 6-2 7-5
Mate Delic CRO [11] vs. Mitchell J. Polnet USA [Q] | 6-1 6-1
Vladyslav Manafov UKR [13] vs. Gordan Brkic CRO [LL] | 6-4 6-0
Dominic Thiem AUT [2] vs. Marco Aurei Nunez MEX | 6-2 6-3

THIRD ROUND

Alexios Halebian USA vs. Karue Sell BRA | 7-5 6-1
Hugo Dellien BOL [8] vs. Nik Razborsek SLO [Q] | 7-6(5) 3-6 6-2
Mate Pavic CRO [3] vs. Shane Vinsant USA [14] | 7-6(3) 6-4
Jannick Lupescu NED [12] vs. Oliver Golding GBR [6] | 3-6 7-5 6-4

George Morgan GBR [9] vs. Mate Zsiga HUN [5] | 1-6 6-3 6-4
Roberto Quiroz ECU [4] vs. Dimitar Kuzmanov BUL | 3-6 6-4 7-6(4)
Joris De Loore BEL [7] vs. Mate Delic CRO [11] | 6-4 6-3
Dominic Thiem AUT [2] vs. Vladyslav Manafov UKR [13] | 6-2 6-3

QUARTERFINALS

Alexios Halebian USA vs. Hugo Dellien BOL [8] | 6-2 6-4
Jannick Lupescu NED [12] vs. Mate Pavic CRO [3] | 6-4 6-1
George Morgan GBR [9] vs. Roberto Quiroz ECU [4] | 6-3 6-4
Joris De Loore BEL [7] vs. Dominic Thiem AUT [2] | 6-3 3-2 Ret

SEMIFINALS

Jannick Lupescu NED [12] vs. Alexios Halebian USA | 6-1 6-3
George Morgan GBR [9] vs. Joris De Loore BEL [7] | 6-2 6-1

FINAL

George Morgan GBR [9] vs. Jannick Lupescu NED [12] | 6-2 6-3


http://assets.usta.com/assets/1/15/Filler%20webpage3.PDF

Springer89
12-04-2010, 12:11 AM
Boys' Doubles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100021815&event=1100123973)

FIRST ROUND

Gomez & Pavic [COL/CRO,1] vs. Kishi & Van Dooren [JPN/BEL] | 6-1 4-6 [10-6]
Fratangelo & Halebian [USA] vs. Galvao & Petrone | 2-6 7-5 [10-8]
Cagnina & Vanneste vs. Mylokostov & Smola [UKR/POL] | [B]6-2 6-4
Elias & Kern [GER] vs. Krueger & Peliwo [USA/CAN,8] | 6-1 3-6 [10-6]

Golding & Morgan [GBR,4] vs. Callahan & Efferding [USA] | 1-6 6-1 [10-7]
Giron & Gonzalez [USA/GUA, WC] vs. El Sherbini & Hossam [EGY] | 6-2 7-6(3)
Gao & Wang [CHN] vs. Karatsev & Karlovskiy [RUS] | 3-6 6-2 [10-7]
De Loore & Lupescu [BEL/NED, 6] vs. Sant'Anna & Sell | [B]6-4 6-2

Austin & Novikov [USA] vs. Delic & Zsiga [CRO/HUN, 5] | 6-4 1-6 [10-4]
Broady & Razborsek [GBR/SLO] vs. Brkic & Kuzmanov [CRO/BUL] | 2-6 6-3 [10-1]
Eibl & Ofner [AUT] vs. Sborowitz & Ugarte [CHI] | 5-7 7-5 [10-3]
Thiem & Wunner [AUT/GER, 3] vs. Coppejans & Monteiro | [B]6-4 6-0

Dubarenco & Manafov [MDA/UKR, 7] vs. Kwiatkowski & Redlicki [USA, WC] | 4-6 6-3 [10-8]
Lock & Nkoueleue [ZIM/CMR] vs. Chung & Grinter [KOR/NZL] | 7-6(5) 6-4
Nguyen & Patino [CAN/MEX] vs. Egger & Vinsant [USA] | 2-6 7-6(4) [10-2]
Dellien & Quiroz [BOL/ECU, 2] vs. Nunez & Song [MEX/USA] | 7-5 6-2

SECOND ROUND

Gomez & Pavic [COL/CRO,1] vs. Fratangelo & Halebian [USA] | 6-2 1-6 [10-6]
Cagnina & Vanneste vs. Elias & Kern [GER] | [B]Def
Giron & Gonzalez [USA/GUA, WC] vs. Golding & Morgan [GBR,4] | Def
Gao & Wang [CHN] vs. De Loore & Lupescu [BEL/NED, 6] | 6-4 6-1

Broady & Razborsek [GBR/SLO] vs. Austin & Novikov [USA] | 7-6(9) 7-6(1)
Eibl & Ofner [AUT] vs. Thiem & Wunner [AUT/GER, 3] | wo
Lock & Nkoueleue [ZIM/CMR] vs. Dubarenco & Manafov [MDA/UKR, 7] | 4-6 6-1 [10-7]
Dellien & Quiroz [BOL/ECU, 2] vs. Nguyen & Patino [CAN/MEX] | 6-4 6-0

QUARTERFINALS

Cagnina & Vanneste [BEL] vs. Gomez & Pavic [COL/CRO,1] | Def
Giron & Gonzalez [USA/GUA, WC] vs. Gao & Wang [CHN] | 6-4 6-2
Broady & Razborsek [GBR/SLO] vs. Eibl & Ofner [AUT] | 7-6(6) 6-1
Dellien & Quiroz [BOL/ECU, 2] vs. Lock & Nkoueleue [ZIM/CMR] | 6-2 6-3

SEMIFINALS

Cagnina & Vanneste [BEL] vs. Giron & Gonzalez [USA/GUA, WC] | [B]1-6 6-3 [10-7]
Broady & Razborsek [GBR/SLO] vs. Dellien & Quiroz [BOL/ECU, 2] | 6-4 3-6 [10-8]

FINAL

Cagnina & Vanneste [BEL] vs. Broady & Razborsek [GBR/SLO]


http://assets.usta.com/assets/1/15/Filler%20webpage9.PDF

Springer89
12-04-2010, 12:12 AM
Qualifying Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?Event=1100123978&Tournament=1100021815)

1st Round

Mikhail Vaks RUS [1] vs. Cristian Chavez COL | 4-6 6-0 6-1
Connor Farren USA vs. Vaughn Wilson TRI | 6-2 6-4
Edgar Lopez MEX vs. Joao Pedro Gomes Leme BRA | 6-3 6-0
Joseph Van Dooren BEL [14] vs. Gordon Watson USA [WC] | 6-2 6-2

Matias Sborowitz CHI [2] vs. Alexey Nikiforov RUS | 6-2 6-2
Robert Livi USA vs. Mauricio Fosado Lopez MEX | 6-1 6-0
Luis Elizondo USA vs. Srikar Alla IND | 6-2 6-2
Moos Sporken NED [16] vs. Delf Gohlke GER | 6-0 6-2

Patrik Fabian SVK [3] vs. Austin Smith USA | 7-5 6-3
Daniel Masur GER vs. Arturo Altamirano ECU | 6-2 6-1
Juan Pablo Murra MEX vs. Dor Belfer ISR | 6-2 6-1
Edward Nguyen CAN [12] vs. Morgan Mays USA | 6-4 6-2

Kevin Kaczynski GER [4] vs. Marcelo Lorenzo Balderrama USA [WC] | 6-0 6-0
Francisco Ramos POR vs. Duje Delic CRO | 6-2 6-4
Mitchell J. Polnet USA vs. Vlad Victor Cornea ROU | 6-1 5-7 6-4
Haadin Bava IND [15] vs. Enrique Mattos VEN | 4-6 6-0 6-3

Nik Razborsek SLO [5] vs. Gianluca Argentini USA [WC] | 6-3 6-0
He Feng CHN [WC] vs. Seif Eldin El Sherbini EGY | 6-2 6-3
Anthony Delcore USA vs. Pedro Gonzalez VEN | 6-2 6-4
Michael Eibl AUT [9] vs. Sid Hazarika GBR | 7-6(3) 6-3

Jaden Grinter NZL [6] vs. Daniel Hernandez MEX | 6-4 6-4
Jeremy Efferding USA vs. Kai-Wen Lai TPE | 6-0 6-1
Eric James Johnson USA vs. Dawoud Kabli TRI | 6-2 6-0
Gordan Brkic CRO [11] vs. Eduardo Alfonzo VEN | 6-2 7-5

Oliver Benneweis Pramming BEL vs. Celestin Nkoueleue CMR [7] | 4-6 6-2 6-2
Mateo Nicolas Martinez ARG [WC] vs. Michael Rinaldi USA | 3-6 6-0 6-3
Yuanfeng Li CHN vs. *Tomas Builes COL [ALT] | 6-3 2-6 6-2
Benjamin Ugarte CHI [10] vs. Cristobal Ramos Salazar MEX | 6-3 1-6 6-4

Wilfredo Gonzalez GUA [8] vs. Spencer Newman USA | 7-5 3-2 Ret
Christian Oliver Lee MAS vs. Eduardo Martinez MEX | 6-0 6-1
Hunter Callahan USA vs. Andrew Ochotta CAN | 6-1 6-1
Lucian Gheorghe ROU vs. Aslan Karatsev RUS [13] | 2-6 6-2 6-4

*Tomas Builes replaces Toby Martin

2nd Round

Connor Farren USA vs. Mikhail Vaks RUS [1] | 6-2 6-4
Joseph Van Dooren BEL [14] vs. Edgar Lopez MEX | 6-4 6-1
Matias Sborowitz CHI [2] vs. Robert Livi USA | 6-2 6-2
Luis Elizondo USA vs. Moos Sporken NED [16] | 7-5 6-3

Daniel Masur GER vs. Patrik Fabian SVK [3] | 6-3 4-6 7-5
Edward Nguyen CAN [12] vs. Juan Pablo Murra MEX | 7-5 2-6 6-4
Kevin Kaczynski GER [4] vs. Francisco Ramos POR | 7-5 6-4
Mitchell J. Polnet USA vs. Haadin Bava IND [15] | 4-6 7-6(3) 6-3

Nik Razborsek SLO [5] vs. He Feng CHN [WC] | 3-6 6-2 6-2
Michael Eibl AUT [9] vs. Anthony Delcore USA | 7-5 6-1
Jeremy Efferding USA vs. Jaden Grinter NZL [6] | 6-1 7-5
Gordan Brkic CRO [11] vs. Eric James Johnson USA | 6-3 4-6 6-2

Mateo Nicolas Martinez ARG [WC] vs. Oliver Benneweis Pramming BEL | 7-6(2) 6-1
Benjamin Ugarte CHI [10] vs. Yuanfeng Li CHN | 6-2 6-4
Wilfredo Gonzalez GUA [8] vs. Christian Oliver Lee MAS | 6-0 6-2
Hunter Callahan USA vs. Lucian Gheorghe ROU | 7-5 6-3

Final Round

Connor Farren USA vs. Joseph Van Dooren BEL [14] | 6-0 6-3
Luis Elizondo USA vs. Matias Sborowitz CHI [2] | 4-6 6-3 7-5
Edward Nguyen CAN [12] vs. Daniel Masur GER | 7-6(5) 7-5
Mitchell J. Polnet USA vs. Kevin Kaczynski GER [4] | 1-6 6-3 6-2

Nik Razborsek SLO [5] vs. Michael Eibl AUT [9] | 7-5 6-4
Jeremy Efferding USA vs. Gordan Brkic CRO [11] | 6-4 7-5
Benjamin Ugarte CHI [10] vs. Mateo Nicolas Martinez ARG [WC] | 2-6 6-2 6-2
Wilfredo Gonzalez GUA [8] vs. Hunter Callahan USA | 5-7 6-4 6-4

Springer89
12-06-2010, 05:30 PM
Boys' 16 MAIN DRAW

FIRST ROUND

Lucas Pouille FRA [1] vs. Luca Corinteli USA [WC] | 7-6(3) 6-3
Roman Trkulja CAN vs. *Kevin Gonzalez CHI [LL] | 6-2 6-1
Tyler Gardiner USA vs. Fedor Andrienko RUS | 6-7(7) 6-2 6-4
Gianluigi Quinzi ITA [15] vs. Mazen Osama Mohamed Amin EGY [Q] | 6-1 7-6(3)

Diogo Rocha POR [9] vs. Jose Lucas Gomez MEX [SE] | 6-3 5-7 6-2
Alex Van Cott USA [WC] vs. Mateus Brisot Silva BRA | 7-6(3) 6-3
Alex Fennell USA vs. Felipe Escobar COL [Q] | 7-5 1-6 6-4
Luke Bambridge GBR [8] vs. *Jack Murray USA [LL] | 6-3 6-0

Frederico Ferreira Silva POR [3] vs. Rodrigo Encinas CHI | 7-6(4) 6-1
Sean Karl USA vs. John Pearce USA [Q] | 7-5 6-0
George Goldhoff USA [Q] vs. Siyu Liu CHN | 6-2 6-2
Thien Nguyen Hoang VIE [13] vs. Ciro Riccardi USA [Q] | 6-2 6-1

Nikko Madregallejo USA vs. Enzo Py FRA [12] | 6-1 7-6(5)
Andrei Stefan Apostol ROU [Q] vs. Dominic Weidinger AUT | 7-6(2) 6-3
Pedro Pablo Ruiz COL vs. Martin Trapero ECU | 6-3 6-2
Samuel Monette CAN vs. Trey Strobel USA [6] | 6-4 4-6 6-1

Vasco Mensurado POR [5] vs. Markus Ahne AUT | 6-4 6-4
Hugo Di Feo CAN vs. Konrad Zieba USA [WC] | 7-5 6-1
Jhonatan Gonzalez VEN vs.Jaime Ignacio Galleguillos Lopez CHI [SE] | 6-3 2-6 6-3
Maxx Lipman USA [10] vs. Joseph Digiulio USA [Q] | 6-4 6-4

Luciano Ramazzini GUA vs. Lukas Mugevicius LTU [14] | 6-3 7-6(7)
Harrison Adams USA vs. Guilherme Hadlich BRA | 7-5 6-3
Gregory Garcia USA [WC] vs. Juan Manuel Benitez Chavarriaga COL | 6-3 5-7 6-4
Ryan Smith USA [WC] vs. Julien Delaplane FRA [4] | 7-5 5-7 6-3

Laurent Lokoli FRA [7] vs. Ricardo Medinilla Gutierrez MEX | 6-3 6-0
Luka Ilic SRB [Q] vs. Brayden Schnur CAN | 6-4 5-7 6-3
Ronnie Schneider USA vs. Adrian De Silva TRI | 6-1 6-1
John Harrison Richmond USA [11] vs. Johan Skattum NOR | 5-7 6-3 6-1

Alexander Ritschard SUI [16] vs. Spencer Papa USA [WC] | 6-4 7-6(4)
*Mohd Assri Merzuki MAS [LL] vs. Luis Fernando Garcia PAN | 4-6 6-2 6-3
*Alexandre Favrot FRA [LL] vs. Diego Pedraza COL | 6-4 6-2
Mackenzie McDonald USA vs. Vladimir Polyakov RUS [2] | 6-1 6-1

*Kevin Gonzalez replaces Stephen L. Watson
*Jack Murray replaces Jordan Tucker Daigle
*Mohd Assri Merzuki replaces Roy Lederman
*Alexandre Favrot replaces Mina Albert

SECOND ROUND

Lucas Pouille FRA [1] vs. Roman Trkulja CAN | 6-2 6-4
Gianluigi Quinzi ITA [15] vs. Tyler Gardiner USA | 6-0 6-0
Diogo Rocha POR [9] vs. Alex Van Cott USA [WC] | 6-4 6-2
Luke Bambridge GBR [8] vs. Alex Fennell USA | 6-4 6-1

Frederico Ferreira Silva POR [3] vs. Sean Karl USA | 5-7 6-2 7-6(3)
Thien Nguyen Hoang VIE [13] vs. George Goldhoff USA [Q] | 6-0 6-2
Nikko Madregallejo USA vs. Andrei Stefan Apostol ROU [Q] | 6-4 7-5
Samuel Monette CAN vs. Pedro Pablo Ruiz COL | 7-5 6-0

Vasco Mensurado POR [5] vs. Hugo Di Feo CAN | 6-4 6-3
Maxx Lipman USA [10] vs. Jhonatan Gonzalez VEN | 3-6 6-3 6-2
Harrison Adams USA vs. Luciano Ramazzini GUA | 7-6(3) 7-5
Ryan Smith USA [WC] vs. Gregory Garcia USA [WC] | 7-6(7) 7-6(3)

Laurent Lokoli FRA [7] vs. Luka Ilic SRB [Q] | 6-1 6-1
Ronnie Schneider USA vs. John Harrison Richmond USA [11] | 6-4 1-6 7-6(3)
Alexander Ritschard SUI [16] vs. Mohd Assri Merzuki MAS [LL] | 6-4 6-3
Alexandre Favrot FRA [LL] vs. Mackenzie McDonald USA | 7-6(4) 7-6(0)

THIRD ROUND

Lucas Pouille FRA [1] vs. Gianluigi Quinzi ITA [15] | 6-3 6-1
Luke Bambridge GBR [8] vs. Diogo Rocha POR [9] | 6-3 7-6(4)
Thien Nguyen Hoang VIE [13] vs. Frederico Ferreira Silva POR [3] | 6-4 2-6 6-2
Nikko Madregallejo USA vs. Samuel Monette CAN | 6-1 6-4

Maxx Lipman USA [10] vs. Vasco Mensurado POR [5] | 6-3 4-6 7-5
Harrison Adams USA vs. Ryan Smith USA [WC] | 6-4 6-2
Laurent Lokoli FRA [7] vs. Ronnie Schneider USA | 6-3 6-2
Alexander Ritschard SUI [16] vs. Alexandre Favrot FRA [LL] | 6-3 3-6 6-0

QUARTERFINALS

Lucas Pouille FRA [1] vs. Luke Bambridge GBR [8] | 7-5 3-6 6-1
Thien Nguyen Hoang VIE [13] vs. Nikko Madregallejo USA | 7-5 6-3
Harrison Adams USA vs. Maxx Lipman USA [10] | 6-4 2-0 Ret
Laurent Lokoli FRA [7] vs. Alexander Ritschard SUI [16] | 6-1 6-2

SEMIFINALS

Lucas Pouille FRA [1] vs. Thien Nguyen Hoang VIE [13] | 7-5 6-4
Laurent Lokoli FRA [7] vs. Harrison Adams USA | 6-2 6-1

FINAL

Laurent Lokoli FRA [7] vs. Lucas Pouille FRA [1] | 6-3 6-0

http://assets.usta.com/assets/1/15/Filler%20webpage6.PDF

hyperren
12-09-2010, 03:44 AM
Rooting for Golding here. :)

Springer89
12-11-2010, 12:19 PM
All French final in U16.

Thiem winning streak of 15 ended as he had to retire due to abdominal muscle strain. :sad:

Source: Colette Lewis (http://twitter.com/zootennis)

mcarvalho
12-12-2010, 12:26 AM
All French final in U16.

And all portuguese final in doubles U16.

Springer89
12-12-2010, 08:53 AM
^ Mensurado & Silva [POR,3] vs. Pereira & Rocha [POR] | 7-5 6-2

Sauletekis
12-15-2010, 05:45 AM
^ Mensurado & Silva [POR,3] vs. Pereira & Rocha [POR] | 7-5 6-2

Historic day for portuguese tennis, as we had 4 (!?) portuguese players in Doubles Final. Gongrats to Fred and Vasco, but congrats too to Diogo and Rodolfo.:worship: We're proud of you! And I must say: Frederico Silva is going to be a top50, at least. You heard it first here!

Labamba
12-15-2010, 12:34 PM
Morgan's winning form came pretty much out of nowhere...