Eddie Herr International Junior Tennis Championships 2010 [Archive] - MensTennisForums.com

Eddie Herr International Junior Tennis Championships 2010

petar_pan
11-29-2010, 09:05 AM
Dates : 29 Nov to 05 Dec 2010
Venue : Bradenton, USA
Grade : Grade 1
Surface : Hard


Boys Singles - Qualifying Draw

1st Round

Thiago Moura MONTEIRO (BRA) (1) defeated Morgan MAYS (USA) 6-2 7-6(3)
Aslan KARATSEV (RUS) defeated Oliver BENNEWEIS PRAMMING (DEN) 6-4 7-6(2)
Spencer NEWMAN (USA) defeated Dor BELFER (ISR) 6-4 7-6(6)
Rodrigo ENCINAS (CHI) defeated Celestin NKOUELEUE (CMR) (15) 5-7 7-5 6-2
Cristobal RAMOS SALAZAR (MEX) defeated Bar Tzuf BOTZER (ISR) (2) 6-4 7-6(4)
Anthony DELCORE (USA) defeated Gonzalo LAMA (CHI) 6-1 6-0
Austin SMITH (USA) defeated Christian Oliver LEE (MAS) 6-2 6-1
Jaden GRINTER (NZL) (10) defeated Kai-Wen LAI (TPE) 6-4 2-6 6-1
Marco Aurei NUNEZ (MEX) (3) defeated Edward NGUYEN (CAN) 0-6 6-2 6-4
Laurent LOKOLI (FRA) defeated Robert LIVI (USA) 6-3 6-4
Yannis BALTOGIANNIS (BEL) defeated Luis ELIZONDO (USA) 6-3 6-2
Michael EIBL (AUT) (16) defeated Lucian GHEORGHE (ROU) 7-5 5-7 7-5
Dimitar KUZMANOV (BUL) (4) defeated Gordan BRKIC (CRO) 3-6 6-3 6-3
Mitchell J. POLNET (USA) defeated Vaughn WILSON (TRI) 6-4 6-2
Benjamin UGARTE (CHI) defeated Justin TO (HKG) 6-2 6-0
Evan SONG (USA) (11) defeated Moos SPORKEN (NED) 6-3 6-1
Connor FARREN (USA) defeated Pedja KRSTIN (SRB) (5) 7-6(5) 6-2
Juan Pablo MURRA (MEX) defeated Iznaur AKHMAEV (RUS) 7-6(4) 6-2
Diogo ROCHA (POR) defeated Joseph VAN DOOREN (BEL) 7-6(5) 6-1
Alexander PETRONE (USA) (9) defeated Julien DELAPLANE (FRA) 6-3 6-4
Mikhail VAKS (RUS) (6) defeated Ridley H. SEGUSO (USA) 7-6(10) 2-6 6-2
Alvaro NAZAL (CHI) defeated Enzo PY (FRA) 6-4 4-6 6-4
Roberto CID (USA) defeated Srikar ALLA (IND) 6-3 7-5
Wilfredo GONZALEZ (GUA) (14) defeated Pedro GONZALEZ (VEN) 6-2 6-2
John Harrison RICHMOND (USA) defeated Benjamin LOCK (ZIM) (7) 6-3 6-3
Sid HAZARIKA (GBR) defeated Edgar LOPEZ (MEX) 6-3 6-4
Vasco MENSURADO (POR) defeated Michael RINALDI (USA) 7-6(7) 7-6(1)
Patrik FABIAN (SVK) (13) defeated Vlad Victor CORNEA (ROU) 3-6 6-0 6-1
Matias SBOROWITZ (CHI) (8) defeated Emmett A. EGGER (USA) 1-6 7-6(4) 6-4
Daniel MASUR (GER) defeated Haadin BAVA (IND) 6-3 6-3
Toby MARTIN (GBR) defeated Eduardo MARTINEZ (MEX) 6-1 6-3
Jeremy EFFERDING (USA) defeated Kevin KACZYNSKI (GER) (12) 7-5 6-4

2nd Round

Thiago Moura MONTEIRO (BRA) (1) defeated Aslan KARATSEV (RUS) 6-4 6-3
Spencer NEWMAN (USA) defeated Rodrigo ENCINAS (CHI) 6-3 6-2
Anthony DELCORE (USA) defeated Cristobal RAMOS SALAZAR (MEX) 6-3 7-6(4)
Austin SMITH (USA) defeated Jaden GRINTER (NZL) (10) 6-0 7-6(5)
Laurent LOKOLI (FRA) defeated Marco Aurei NUNEZ (MEX) (3) 6-1 0-6 6-2
Michael EIBL (AUT) (16) defeated Yannis BALTOGIANNIS (BEL) 6-4 6-4
Dimitar KUZMANOV (BUL) (4) defeated Mitchell J. POLNET (USA) 6-1 6-4
Evan SONG (USA) (11) defeated Benjamin UGARTE (CHI) 7-5 7-5
Connor FARREN (USA) defeated Juan Pablo MURRA (MEX) 6-2 5-7 6-0
Alexander PETRONE (USA) (9) defeated Diogo ROCHA (POR) 6-3 6-3
Mikhail VAKS (RUS) (6) defeated Alvaro NAZAL (CHI) 4-6 7-5 6-3
Roberto CID (USA) defeated Wilfredo GONZALEZ (GUA) (14) 7-5 4-6 6-0
John Harrison RICHMOND (USA) defeated Sid HAZARIKA (GBR) 6-4 6-2
Vasco MENSURADO (POR) defeated Patrik FABIAN (SVK) (13) 6-7(4) 6-4 7-5
Matias SBOROWITZ (CHI) (8) defeated Daniel MASUR (GER) 6-3 6-3
Toby MARTIN (GBR) defeated Jeremy EFFERDING (USA) 7-6(5) 6-1

3rd Round

Thiago Moura MONTEIRO (BRA) (1) defeated Spencer NEWMAN (USA) 6-4 6-0
Anthony DELCORE (USA) defeated Austin SMITH (USA) 6-4 1-6 7-5
Laurent LOKOLI (FRA) defeated Michael EIBL (AUT) (16) 6-0 6-0
Evan SONG (USA) (11) defeated Dimitar KUZMANOV (BUL) (4) 7-6(4) 1-6 6-3
Alexander PETRONE (USA) (9) defeated Connor FARREN (USA) 7-5 6-3
Roberto CID (USA) defeated Mikhail VAKS (RUS) (6) 6-2 6-2
John Harrison RICHMOND (USA) defeated Vasco MENSURADO (POR) 6-4 3-6 6-1
Matias SBOROWITZ (CHI) (8) defeated Toby MARTIN (GBR) 7-5 6-3

petar_pan
11-29-2010, 09:28 AM
Boys Singles - Main Draw

1st Round

Mate PAVIC (CRO) (1) defeated Gonzales AUSTIN (USA) 6-3 7-6(3)
Patrick OFNER (AUT) defeated Vitor GALVAO (BRA) 6-2 6-4
Patrick ELIAS (GER) defeated Maciej SMOLA (POL) 6-7(4) 6-4 6-4
Shane VINSANT (USA) (13) defeated Hong CHUNG (KOR) 6-4 6-4
Vladyslav MANAFOV (UKR) (12) defeated Nik RAZBORSEK (SLO) 6-1 6-2
Laurent LOKOLI (FRA) defeated John Harrison RICHMOND (USA) 6-2 6-0
Kyle EDMUND (GBR) defeated Timur NEYMATOV (RUS) 6-1 2-6 6-2
Joris DE LOORE (BEL) (6) defeated Alexander PETRONE (USA) 6-2 6-2
Mate ZSIGA (HUN) (4) defeated Dennis NOVAK (AUT) 6-3 6-4
Xin GAO (CHN) defeated Daniel KHANIN (USA) 6-2 6-2
Alexios HALEBIAN (USA) defeated Luke BAMBRIDGE (GBR) 6-3 7-6(9)
Thiago Moura MONTEIRO (BRA) defeated Matthias WUNNER (GER) (14) 6-4 6-2
Anthony DELCORE (USA) defeated Jannick LUPESCU (NED) (10) 6-2 6-1
Jeroen VANNESTE (BEL) defeated Vladimir POLYAKOV (RUS) 7-6(3) 5-7 6-4
Dimitar KUZMANOV (BUL) defeated Mitchell KRUEGER (USA) 7-5 6-2
Oliver GOLDING (GBR) (5) defeated Matias SBOROWITZ (CHI) 4-6 7-6(1) 6-4
Evan SONG (USA) defeated Liam BROADY (GBR) (8) 7-5 6-4
Denys MYLOKOSTOV (UKR) defeated Kimmer COPPEJANS (BEL) 6-4 6-1
Richard DEL NUNZIO (USA) defeated Bruno SANT'ANNA (BRA) 3-6 6-3 6-3
Mate DELIC (CRO) (9) defeated Filip PELIWO (CAN) 6-4 7-6(2)
Dennis NOVIKOV (USA) (16) defeated Chuhan WANG (CHN) 1-6 7-6(2) 6-3
Mikhail VAKS (RUS) defeated Ryota KISHI (JPN) 2-6 6-0 6-4
Lucas POUILLE (FRA) defeated Christian HARRISON (USA) 6-4 6-2
Dominic THIEM (AUT) (3) defeated Karim HOSSAM (EGY) 6-3 6-0
Hugo DELLIEN (BOL) (7) defeated Mac STYSLINGER (USA) 7-5 6-2
Karue SELL (BRA) defeated Luis PATINO (MEX) 7-5 6-3
Michael REDLICKI (USA) defeated Frederico Ferreira SILVA (POR) 6-3 3-6 6-3
George MORGAN (GBR) (11) defeated Michael EIBL (AUT) 6-3 6-1
Bjorn FRATANGELO (USA) (15) defeated Robin KERN (GER) 6-3 6-1
Julien CAGNINA (BEL) defeated Tomas HANZLIK (CZE) 6-3 6-0
Maxim DUBARENCO (MDA) defeated Evgeny KARLOVSKIY (RUS) 6-1 6-2
Roberto QUIROZ (ECU) (2) defeated Roberto CID (USA) 6-1 6-7(4) 7-6(3)

2nd Round

Mate PAVIC (CRO) (1) defeated Patrick OFNER (AUT) 4-6 6-3 6-2
Shane VINSANT (USA) (13) defeated Patrick ELIAS (GER) 6-3 6-2
Vladyslav MANAFOV (UKR) (12) defeated Laurent LOKOLI (FRA) 7-5 7-6(2)
Joris DE LOORE (BEL) (6) defeated Kyle EDMUND (GBR) 7-6(4) 6-2
Mate ZSIGA (HUN) (4) defeated Xin GAO (CHN) 6-2 6-1
Alexios HALEBIAN (USA) defeated Thiago Moura MONTEIRO (BRA) 4-6 7-5 7-6(5)
Jeroen VANNESTE (BEL) defeated Anthony DELCORE (USA) 6-7(4) 6-0 6-2
Oliver GOLDING (GBR) (5) defeated Dimitar KUZMANOV (BUL) 1-6 6-3 6-2
Denys MYLOKOSTOV (UKR) defeated Evan SONG (USA) 6-0 6-3
Mate DELIC (CRO) (9) defeated Richard DEL NUNZIO (USA) 6-1 6-0
Dennis NOVIKOV (USA) (16) defeated Mikhail VAKS (RUS) 6-2 6-2
Dominic THIEM (AUT) (3) defeated Lucas POUILLE (FRA) 5-7 6-1 6-1
Karue SELL (BRA) defeated Hugo DELLIEN (BOL) (7) 6-1 4-6 7-5
George MORGAN (GBR) (11) defeated Michael REDLICKI (USA) 6-3 6-4
Bjorn FRATANGELO (USA) (15) defeated Julien CAGNINA (BEL) 6-2 6-2
Roberto QUIROZ (ECU) (2) defeated Maxim DUBARENCO (MDA) 6-2 7-5

3rd Round

Mate PAVIC (CRO) (1) defeated Shane VINSANT (USA) (13) 7-6(3) 7-5
Joris DE LOORE (BEL) (6) defeated Vladyslav MANAFOV (UKR) (12) 6-2 6-1
Mate ZSIGA (HUN) (4) defeated Alexios HALEBIAN (USA) 7-6(3) 3-6 6-2
Oliver GOLDING (GBR) (5) defeated Jeroen VANNESTE (BEL) 6-1 6-4
Mate DELIC (CRO) (9) defeated Denys MYLOKOSTOV (UKR) 6-4 6-1
Dominic THIEM (AUT) (3) defeated Dennis NOVIKOV (USA) (16) 3-6 6-4 6-0
George MORGAN (GBR) (11) defeated Karue SELL (BRA) 6-1 6-4
Roberto QUIROZ (ECU) (2) defeated Bjorn FRATANGELO (USA) (15) 6-4 6-3

Quarterfinal

Joris DE LOORE (BEL) (6) defeated Mate PAVIC (CRO) (1) 6-3 3-6 7-6(5)
Oliver GOLDING (GBR) (5) defeated Mate ZSIGA (HUN) (4) 2-6 6-2 6-1
Dominic THIEM (AUT) (3) defeated Mate DELIC (CRO) (9) 3-6 7-5 6-2
Roberto QUIROZ (ECU) (2) defeated George MORGAN (GBR) (11) 0-6 6-3 6-1

Semifinal

Oliver GOLDING (GBR) (5) defeated Joris DE LOORE (BEL) (6) 7-6(5) 6-2
Dominic THIEM (AUT) (3) defeated Roberto QUIROZ (ECU) (2) 6-2 6-1

Final

Dominic THIEM (AUT) (3) defeated Oliver GOLDING (GBR) (5) 6-2 6-1




Boys Doubles - Main Draw

1st Round

DELLIEN (BOL) / QUIROZ (ECU) (1) defeated GOMES LEME (BRA) / MURRA (MEX) 6-2 6-0
BROADY (GBR) / RAZBORSEK (SLO) defeated HARRISON (USA) / SEGUSO (USA) 6-0 6-0
NOVIKOV (USA) / REDLICKI (USA) defeated EGGER (USA) / VINSANT (USA) 7-6(3) 3-6 [11-9]
DUBARENCO (MDA) / MANAFOV (UKR) (6) defeated HOSSAM (EGY) / POLYAKOV (RUS) 6-1 6-2
GOLDING (GBR) / MORGAN (GBR) (4) defeated CORNEA (ROU) / NEYMATOV (RUS) 6-1 5-7 [10-4]
GAO (CHN) / WANG (CHN) defeated KARLOVSKIY (RUS) / VAKS (RUS) 7-5 6-3
ELIAS (GER) / KERN (GER) defeated MONTEIRO (BRA) / SBOROWITZ (CHI) 6-4 6-1
DE LOORE (BEL) / LUPESCU (NED) (5) defeated AUSTIN (USA) / PETRONE (USA) 6-4 7-6(5)
BALTOGIANNIS (BEL) / COPPEJANS (BEL) defeated PAVIC (CRO) / SMOLA (POL) (7) 7-6(3) 2-6 [12-10]
CAGNINA (BEL) / VANNESTE (BEL) defeated MAYS (USA) / SONG (USA) 6-3 6-4
SANT'ANNA (BRA) / SELL (BRA) defeated EIBL (AUT) / OFNER (AUT) 6-3 3-6 [10-8]
THIEM (AUT) / WUNNER (GER) (3) defeated GHEORGHE (ROU) / MYLOKOSTOV (UKR) 7-5 6-4
FRATANGELO (USA) / HALEBIAN (USA) defeated KRUEGER (USA) / PELIWO (CAN) (8) 7-5 6-3
MENSURADO (POR) / SILVA (POR) defeated HANZLIK (CZE) / KISHI (JPN) 6-4 6-4
NGUYEN (CAN) / PATINO (MEX) defeated LOKOLI (FRA) / POUILLE (FRA) 4-6 7-5 [10-1]
BAMBRIDGE (GBR) / EDMUND (GBR) defeated DELIC (CRO) / ZSIGA (HUN) (2) 7-6(3) 6-4

2nd Round

DELLIEN (BOL) / QUIROZ (ECU) (1) defeated BROADY (GBR) / RAZBORSEK (SLO) 7-5 6-3
DUBARENCO (MDA) / MANAFOV (UKR) (6) defeated NOVIKOV (USA) / REDLICKI (USA) 7-6(4) 6-1
GOLDING (GBR) / MORGAN (GBR) (4) defeated GAO (CHN) / WANG (CHN) 6-1 6-4
DE LOORE (BEL) / LUPESCU (NED) (5) defeated ELIAS (GER) / KERN (GER) 6-2 6-1
CAGNINA (BEL) / VANNESTE (BEL) defeated BALTOGIANNIS (BEL) / COPPEJANS (BEL) 6-0 6-2
THIEM (AUT) / WUNNER (GER) (3) defeated SANT'ANNA (BRA) / SELL (BRA) 6-3 4-6 [10-6]
FRATANGELO (USA) / HALEBIAN (USA) defeated MENSURADO (POR) / SILVA (POR) 7-5 7-6(4)
BAMBRIDGE (GBR) / EDMUND (GBR) defeated NGUYEN (CAN) / PATINO (MEX) 7-6(3) 6-7(7) [11-9]

Quarterfinal

DUBARENCO (MDA) / MANAFOV (UKR) (6) defeated DELLIEN (BOL) / QUIROZ (ECU) (1) 6-3 6-3
DE LOORE (BEL) / LUPESCU (NED) (5) defeated GOLDING (GBR) / MORGAN (GBR) (4) 4-6 6-3 [10-4]
CAGNINA (BEL) / VANNESTE (BEL) defeated THIEM (AUT) / WUNNER (GER) (3) 7-6(5) 7-5
FRATANGELO (USA) / HALEBIAN (USA) defeated BAMBRIDGE (GBR) / EDMUND (GBR) 6-2 2-6 [10-8]

Semifinal

DE LOORE (BEL) / LUPESCU (NED) (5) defeated DUBARENCO (MDA) / MANAFOV (UKR) (6) 6-4 6-4
FRATANGELO (USA) / HALEBIAN (USA) defeated CAGNINA (BEL) / VANNESTE (BEL) 4-6 7-6(2) [11-9]

Final

DE LOORE (BEL) / LUPESCU (NED) (5) defeated FRATANGELO (USA) / HALEBIAN (USA) 6-3 5-7 [10-6]

petar_pan
11-29-2010, 09:29 AM
Good luck to Mate Pavić and Mate Delić of Croatia.

daddy
11-30-2010, 12:55 AM
Good luck to Mate Pavić and Mate Delić of Croatia.

So far so good, they've advanced to second round!

petar_pan
11-30-2010, 08:17 AM
So far so good, they've advanced to second round!

Yes.
Will you watched them alive? Are you on Florida?

daddy
11-30-2010, 10:25 AM
Yes.
Will you watched them alive? Are you on Florida?



Nope, I'm in New York. Where do you live?

croat123
11-30-2010, 12:21 PM
some results are up on itftennis.com/juniors

mate and mate advanced in straights :)

petar_pan
11-30-2010, 12:32 PM
Nope, I'm in New York. Where do you live?

Nice. Pula.
Have you been on USO? It would be great to watch that.

petar_pan
11-30-2010, 12:34 PM
some results are up on itftennis.com/juniors

mate and mate advanced in straights :)

I know, but I thought to post only completed round. But I will post know.
Did you watch Tomljanovic on Florida? Will you watch this?

Springer89
11-30-2010, 12:48 PM
Some first round results (from itftennis.com)

Mate Pavic CRO [1] vs. Gonzales Austin USA [WC] | 6-3 7-6(3)
Patrick Ofner AUT vs. Vitor Galvao BRA | 6-2 6-4
Patrick Elias GER vs. Maciej Smola POL | 6-7(4) 6-4 6-4
Shane Vinsant USA [13] vs. Hong Chung KOR | 6-4 6-4

Vladyslav Manafov UKR [12] vs. Nik Razborsek SLO [SE] | 6-1 6-2
Kyle Edmund GBR vs. Timur Neymatov RUS | 6-1 2-6 6-2
Jeroen Vanneste BEL vs. Vladimir Polyakov RUS | 7-6(3) 5-7 6-4
Denys Mylokostov UKR vs. Kimmer Coppejans BEL | 6-4 6-1
Mate Delic CRO [9] vs. Filip Pelowo CAN | 6-4 7-6(2)
Dennis Novikov USA [16] vs. Chuhan Wang CHN | 1-6 7-6(2) 6-3
Lucas Pouille FRA vs. Christian Harrison USA [WC] | 6-4 6-2
Hugo Dellien BOL [7] vs. Mac Styslinger USA [WC] | 7-5 6-2
Michael Redlicki USA [WC] vs. Frederico Ferreira Silva POR [SE] | 6-3 3-6 6-3
Bjorn Fratangelo USA [15] vs. Robin Kern GER | 6-3 6-1
Julien Cagnina BEL vs. Tomas Hanzlik CZE | 6-3 6-0
Maxim Dubarenco MDA vs. Evgeny Karlovskiy RUS | 6-1 6-2


Tournament site (http://www.eddieherr.com/)

Springer89
11-30-2010, 01:56 PM
Boys' 16 MAIN DRAW

FIRST ROUND

Trey Strobel USA [1] vs. Michal Rolski POL | 6-0 6-2
Luca Corinteli USA [WC] vs. Ahmed Deedat Abdul Razak MAS [LL] | 7-5 6-3
Austin Ansari USA [LL] vs. Aws Laaribi TUN | 6-3 6-2
Jhonatan Gonzalez USA vs. Juan Manuel Benitez Chavarriaga COL [14] | 6-2 6-3

Thai-Son Kwiatkowski USA [9] vs. Abdul-Rahman Janahi BRN | 6-0 6-2
Fedor Andrienko RUS vs. Ricardo Medinilla Gutierrez MEX | 7-5 4-6 6-4
Yifan Dang CHN [WC] vs. Spencer Papa USA [WC] | 6-4 6-4
Samuel Monette CAN [8] vs. Tyler Gardiner USA [WC] | 6-0 6-0

Gianluigi Quinzi ITA [4] vs. Javier Pujol ESP | 6-2 6-1
Brayden Schnur CAN [Q] vs. Luis Fernando Garcia PAN | 6-2 6-4
Pedro Dumont BRA vs. Pedro Pablo Ruiz COL [Q] | 6-0 6-1
Markus Ahne AUT vs. Kevin Gonzalez CHI [15] | 7-5 6-1

Luka Ilic SRB [11] vs. Tavis Saunders AUS | 6-3 6-1
Siyu Liu CHN vs. Abhishek Alla IND | 6-2 7-5
Roy Lederman USA vs. Julius Tverijonas LTU [LL] | 6-3 6-0
Alexander Ritschard SUI [5] vs. Martin Trapero ECU | 6-2 7-5

Roman Trkulja CAN [6] vs. Michael-John Every AHO | 6-3 7-5
Randy Phillips JAM vs. Eduardo Bringold MEX | 1-6 6-2 7-5
Guilherme Hadlich BRA [Q] vs. Adrian De Silva TRI | 6-2 6-2
Jordan Tucker Daigle USA [12] vs. Mazen Osama Mohamed Amin EGY | 6-0 1-6 6-4

Kennedy Cancelado VEN [13] vs. Jose Pablo Gil CRC | 7-5 6-1
Stephen L. Watson USA [Q] vs. Diego Pedraza COL [WC] | 6-7(4) 6-3 6-1
Mohd Assri Merzuki MAS vs. Jonathan Quenard SUI | 4-6 6-4 7-5
Alex Fennell USA vs. Lukas Mugevicius LTU [3] | 6-4 1-0 Ret

Hugo Di Feo CAN [7] vs. Ognjen Samardzic USA [Q] | 6-3 6-2
Tommy Mylnikov CAN [WC] vs. Zack Fischer AUS | 6-3 6-4
Nikko Madregallejo USA vs. Apostol S. Andrei ROU | 4-6 6-4 6-4
Jaime Ignacio Galleguillos Lopez CHI [10] vs. Dominic Weidinger AUT | 7-6(3) 6-2

Luciano Ramazzini GUA vs. Pylyp Kekercheni UKR [16] | 6-7(4) 7-6(3) 6-4
Brett Clark USA [Q] vs. Pedro Lima Wagner BRA | 6-2 3-6 6-3
Jose Lucas Gomez MEX [Q] vs. Shaquille Montel Taylor BAH | 6-1 6-0
Konrad Zieba USA [Q] vs. Thien Nguyen Hoang VIE [2] | 6-2 4-6 6-4

SECOND ROUND

Trey Strobel USA [1] vs. Luca Corinteli USA [WC] | 4-6 6-3 6-3
Jhonatan Gonzalez USA vs. Austin Ansari USA [LL] | 6-0 7-5
Thai-Son Kwiatkowski USA [9] vs. Fedor Andrienko RUS | 6-3 6-4
Samuel Monette CAN [8] vs. Yifan Dang CHN [WC] | 7-6(5) 6-4

Gianluigi Quinzi ITA [4] vs. Brayden Schnur CAN [Q] | 6-3 6-2
Markus Ahne AUT vs. Pedro Dumont BRA | 6-4 7-6(6)
Luka Ilic SRB [11] vs. Siyu Liu CHN | 6-3 7-5
Roy Lederman USA vs. Alexander Ritschard SUI [5] | 1-6 6-4 7-6(5)

Randy Phillips JAM vs. Roman Trkulja CAN [6] | 4-6 6-4 7-6(6)
Jordan Tucker Daigle USA [12] vs. Guilherme Hadlich BRA [Q] | 6-4 6-4
Stephen L. Watson USA [Q] vs. Kennedy Cancelado VEN [13] | 6-3 7-5
Mohd Assri Merzuki MAS vs. Alex Fennell USA | 7-5 6-2

Tommy Mylnikov CAN [WC] vs. Hugo Di Feo CAN [7] | 4-6 6-0 6-4
Jaime Ignacio Galleguillos Lopez CHI [10] vs. Nikko Madregallejo USA | 1-6 6-2 7-6(6)
Brett Clark USA [Q] vs. Luciano Ramazzini GUA | 6-4 6-0
Jose Lucas Gomez MEX [Q] vs. Konrad Zieba USA [Q] | 6-3 6-4

THIRD ROUND

Jhonatan Gonzalez USA vs. Trey Strobel USA [1] | 6-0 6-2
Samuel Monette CAN [8] vs. Thai-Son Kwiatkowski USA [9] | 0-6 7-6(5) 6-1
Markus Ahne AUT vs. Gianluigi Quinzi ITA [4] | 2-6 6-1 6-4
Roy Lederman USA vs. Luka Ilic SRB [11] | 6-1 6-0

Jordan Tucker Daigle USA [12] vs. Randy Phillips JAM | 6-3 6-2
Stephen L. Watson USA [Q] vs. Mohd Assri Merzuki MAS | 7-5 6-4
Jaime Ignacio Galleguillos Lopez CHI [10] vs. Tommy Mylnikov CAN [WC] | 6-1 6-3
Jose Lucas Gomez MEX [Q] vs. Brett Clark USA [Q] | 6-7(6) 6-3 6-4

QUARTERFINALS

Jhonatan Gonzalez USA vs. Samuel Monette CAN [8] | 6-7(5) 6-0 6-3
Roy Lederman USA vs. Markus Ahne AUT | 7-6(0) 6-1
Jordan Tucker Daigle USA [12] vs. Stephen L. Watson USA [Q] | 6-4 6-1
Jaime Ignacio Galleguillos Lopez CHI [10] vs. Jose Lucas Gomez MEX [Q] | 1-6 6-3 6-3

SEMIFINALS

Roy Lederman USA vs. Jhonatan Gonzalez USA | 6-2 6-1
Jaime Ignacio Galleguillos Lopez CHI [10] vs. Jordan Tucker Daigle USA [12] | 6-4 6-3

FINAL

Roy Lederman USA vs. Jaime Ignacio Galleguillos Lopez CHI [10]

daddy
12-01-2010, 02:12 AM
Nice. Pula.
Have you been on USO? It would be great to watch that.

Yup, I go to US open every year. I have friends and family in Pula, I passed many happy days there.

petar_pan
12-02-2010, 08:07 AM
Yup, I go to US open every year. I have friends and family in Pula, I passed many happy days there.

No kidding? Interesting.

Springer89
12-03-2010, 07:04 PM
Boys' 18

QUARTERFINALS

Joris De Loore BEL [6] vs. Mate Pavic CRO [1] | 6-3 3-6 7-6(5)
Oliver Golding [5] vs. Mate Zsiga HUN [4] | 2-6 6-2 6-1
Dominic Thiem AUT [3] vs. Mate Delic CRO [9] | 3-6 7-5 6-2
Roberto Quiroz ECU [2] vs. George Morgan GBR [11] | 0-6 6-3 6-1

petar_pan
12-04-2010, 07:55 AM
2 croats in quaters of eddie herr! great run! unforunately both of them loose, and both of them had very good chances to win their's matches. this is second time in a row that delic won first set against thiem, then loose tight in 2nd (and easily loose in 3rd). pavic had great chances, too. but, he is tired. that was his 9. match in singles in 11 or 12 days plus 6 in doubles. pavic will play orange bowl and casablanca while delic will play only at first one.

Springer89
12-04-2010, 04:03 PM
Boys' 18

SEMIFINALS

Oliver Golding [5] vs. Joris De Loore BEL [6] | 7-6(5) 6-2
Dominic Thiem AUT [3] vs. Roberto Quiroz ECU [2] | 6-2 6-1

FINAL

Oliver Golding [5] vs. Dominic Thiem AUT [3]

Springer89
12-04-2010, 04:05 PM
Domi :yeah:

Will further improve his ITF ranking. Only two 1993 born - Fernandes and Vesely - are currently better ranked.

From Domi's blog (http://www.tennisnet.com/de-AT/Expertenprofile/Klartext/Dominic%20Thiem.aspx) his thoughts about the ranking:

Wenn ich hier beim Eddie Herr in Bradenton und dann bei der Orange Bowl sehr gut spiele, dann könnte ich sogar die beiden noch überholen. Ich glaube, man kann ruhig sagen: Das wäre schon lässig, wenn ich Anfang 2011 die Nummer eins der Welt wäre. (Aber ich müsste wirklich SEHR gut spielen, ich glaub sogar beide Turniere gewinnen.)

Smoke944
12-05-2010, 08:38 PM
Thiem 6-2 6-1

DanaKz
12-06-2010, 03:58 AM
Well done Domi!

Springer89
12-06-2010, 05:51 PM
Congrats to Thiem! :)
215564

(Pic from Copa Yucatan: Dominic Thiem and Dennis Novak)