Osaka Mayor's Cup (October 18 - hard, GA) Winner: Yasutaka Uchiyama [Archive] - MensTennisForums.com

Osaka Mayor's Cup (October 18 - hard, GA) Winner: Yasutaka Uchiyama

petar_pan
10-24-2010, 11:34 AM
1st Round

Mate PAVIC (CRO) (1) defeated Jack SCHIPANSKI (AUS) 6-3 6-3
Shoki HACHIYA (JPN) defeated Motoki NAKAMURA (JPN) 6-0 6-2
Robert CARTER (GBR) defeated Morgan JOHANSSON (SWE) 7-6(2) 2-6 7-5
Kaichi UCHIDA (JPN) defeated Sergey SHIPILOV (UZB) (13) 6-4 2-6 7-6(3)
Patrick ELIAS (GER) (12) defeated Aiki OIKAWA (JPN) 6-3 6-4
Chung Hyo WOO (KOR) defeated Yuki MURAMATSU (JPN) 6-1 6-7(4) 6-1
Ryota KISHI (JPN) defeated Masashi WATANABE (JPN) 6-2 7-6(5)
Andrew WHITTINGTON (AUS) (7) defeated Wishaya TRONGCHAROENCHAIKUL (THA) 6-3 5-7 6-4
Jeson PATROMBON (PHI) (4) defeated Yutaro MATSUZAKI (JPN) 3-6 6-1 6-4
Constantin CHRIST (GER) defeated Rakshay THAKKAR (IND) 6-1 6-4
Luke SAVILLE (AUS) defeated Shintarou IMAI (JPN) 7-5 6-3
Jens HAUSER (SUI) defeated Chieh-Fu WANG (TPE) (16) 6-2 6-4
Vullnet TASHI (SUI) defeated Xin GAO (CHN) (11) 6-4 4-6 6-2
Jea Moon LEE (KOR) defeated Soichiro MORITANI (JPN) 6-2 6-3
Evgeny KARLOVSKIY (RUS) defeated Kevin KACZYNSKI (GER) 6-4 7-6(5)
Sean BERMAN (USA) (8) defeated Ken ONISHI (JPN) 6-3 6-0
Dimitri BRETTING (SUI) (6) defeated Robert LIVI (USA) 6-2 6-2
Iori UEHARA (JPN) defeated Yohei ONO (JPN) 7-5 6-2
Rikuto FURUTA (JPN) defeated Keisuke NUMAJIRI (JPN) 6-3 6-1
Robin KERN (GER) (10) defeated Patrik FABIAN (SVK) 6-2 6-1
Takashi SAITO (JPN) defeated Vladimir POLYAKOV (RUS) (14) 7-5 6-3
Jordan THOMPSON (AUS) defeated Warit SORNBUTNARK (THA) 7-5 6-2
Joo-Ho MAENG (KOR) defeated Reiki KAJISHITA (JPN) 7-5 6-2
Bowen OUYANG (CHN) (3) defeated Keisuke WATANUKI (JPN) 6-1 6-1
Ben WAGLAND (AUS) (5) defeated Ting Yu CHUANG (TPE) 6-1 3-6 6-4
Jae Hwan KIM (KOR) defeated Daiki KONDO (JPN) 6-4 6-2
Julian LENZ (GER) defeated Kazuma KAWACHI (JPN) 7-6(8) 7-5
Evan SONG (USA) defeated Sai Kartik NAKIREDDI (IND) (9) 6-2 6-4
Stefan LINDMARK (SWE) (15) defeated Jaden GRINTER (NZL) 6-4 6-7(5) 6-3
Souma KURIBAYASHI (JPN) defeated Romain BOGAERTS (BEL) 7-6(5) 7-6(4)
Kyle EDMUND (GBR) defeated Aleksandre METREVELI (GEO) 6-2 6-1
Yasutaka UCHIYAMA (JPN) (2) defeated Nick KYRGIOS (AUS) 6-4 6-3

2nd Round

Mate PAVIC (CRO) (1) defeated Shoki HACHIYA (JPN) 6-3 7-5
Robert CARTER (GBR) defeated Kaichi UCHIDA (JPN) 6-3 4-6 6-4
Patrick ELIAS (GER) (12) defeated Chung Hyo WOO (KOR) 6-0 6-3
Ryota KISHI (JPN) defeated Andrew WHITTINGTON (AUS) (7) 6-7(4) 6-3 7-5
Constantin CHRIST (GER) defeated Jeson PATROMBON (PHI) (4) 7-5 6-2
Luke SAVILLE (AUS) defeated Jens HAUSER (SUI) 6-1 6-4
Jea Moon LEE (KOR) defeated Vullnet TASHI (SUI) 6-3 6-3
Sean BERMAN (USA) (8) defeated Evgeny KARLOVSKIY (RUS) 6-4 6-7(5) 6-3
Dimitri BRETTING (SUI) (6) defeated Iori UEHARA (JPN) 6-1 6-4
Robin KERN (GER) (10) defeated Rikuto FURUTA (JPN) 7-6(4) 7-5
Jordan THOMPSON (AUS) defeated Takashi SAITO (JPN) 6-3 6-4
Bowen OUYANG (CHN) (3) defeated Joo-Ho MAENG (KOR) 6-2 6-2
Jae Hwan KIM (KOR) defeated Ben WAGLAND (AUS) (5) 3-6 6-4 7-6(4)
Julian LENZ (GER) defeated Evan SONG (USA) 6-4 6-3
Stefan LINDMARK (SWE) (15) defeated Souma KURIBAYASHI (JPN) 1-6 6-3 7-5
Yasutaka UCHIYAMA (JPN) (2) defeated Kyle EDMUND (GBR) 6-4 6-1

3rd Round

Mate PAVIC (CRO) (1) defeated Robert CARTER (GBR) 6-1 6-2
Ryota KISHI (JPN) defeated Patrick ELIAS (GER) (12) 7-6(7) 6-4
Luke SAVILLE (AUS) defeated Constantin CHRIST (GER) 7-5 6-4
Sean BERMAN (USA) (8) defeated Jea Moon LEE (KOR) 7-5 6-3
Dimitri BRETTING (SUI) (6) defeated Robin KERN (GER) (10) 6-2 6-1
Bowen OUYANG (CHN) (3) defeated Jordan THOMPSON (AUS) 6-2 6-3
Julian LENZ (GER) defeated Jae Hwan KIM (KOR) 6-1 6-1
Yasutaka UCHIYAMA (JPN) (2) defeated Stefan LINDMARK (SWE) (15) 6-1 6-2

Quarterfinal

Mate PAVIC (CRO) (1) defeated Ryota KISHI (JPN) 6-1 6-3
Sean BERMAN (USA) (8) defeated Luke SAVILLE (AUS) 2-6 6-0 6-4
Bowen OUYANG (CHN) (3) defeated Dimitri BRETTING (SUI) (6) 7-6(5) 7-6(6)
Yasutaka UCHIYAMA (JPN) (2) defeated Julian LENZ (GER) 3-6 6-3 4-1 Retired

Semifinal

Mate PAVIC (CRO) (1) defeated Sean BERMAN (USA) (8) 6-2 6-3
Yasutaka UCHIYAMA (JPN) (2) defeated Bowen OUYANG (CHN) (3) 6-4 6-7(3) 6-3

Final

Yasutaka UCHIYAMA (JPN) (2) defeated Mate PAVIC (CRO) (1) 6-4 1-6 6-3

petar_pan
10-24-2010, 11:35 AM
Doubles:

1st Round

PAVIC (CRO) / UCHIYAMA (JPN) (1) defeated NUMAJIRI (JPN) / SAITO (JPN) 6-1 6-2
METREVELI (GEO) / TASHI (SUI) defeated FABIAN (SVK) / KACZYNSKI (GER) 6-7(5) 6-1 [12-10]
BOGAERTS (BEL) / THAKKAR (IND) defeated KAWACHI (JPN) / UCHIDA (JPN) 6-3 6-4
KERN (GER) / LENZ (GER) (7) defeated KAJISHITA (JPN) / TAKADA (JPN) 6-1 2-6 [10-5]
GAO (CHN) / OUYANG (CHN) (3) defeated KIM (KOR) / MAENG (KOR) 6-0 6-4
MORITANI (JPN) / MURAMATSU (JPN) defeated SAVILLE (AUS) / SCHIPANSKI (AUS) 6-4 6-3
FURUTA (JPN) / KONDO (JPN) defeated CHUANG (TPE) / WANG (TPE) 6-3 6-2
ELIAS (GER) / GRINTER (NZL) (8) defeated ONO (JPN) / WATANUKI (JPN) 6-3 6-4
LEE (KOR) / WOO (KOR) defeated NAKIREDDI (IND) / POLYAKOV (RUS) (5) 6-1 5-7 [11-9]
KISHI (JPN) / MATSUZAKI (JPN) defeated LIVI (USA) / SONG (USA) 7-6(2) 6-3
KYRGIOS (AUS) / THOMPSON (AUS) defeated BRETTING (SUI) / HAUSER (SUI) 7-6(6) 6-2
PATROMBON (PHI) / SHIPILOV (UZB) (4) defeated KITA (JPN) / UEHARA (JPN) 6-2 6-3
BERMAN (USA) / KARLOVSKIY (RUS) (6) defeated ONISHI (JPN) / TSUNEMATSU (JPN) 6-3 6-2
CARTER (GBR) / EDMUND (GBR) defeated IMAI (JPN) / KURIBAYASHI (JPN) 6-1 6-2
JOHANSSON (SWE) / LINDMARK (SWE) defeated SORNBUTNARK (THA) / TRONGCHAROENCHAIKUL (THA) 3-6 7-6(0) [11-9]
WAGLAND (AUS) / WHITTINGTON (AUS) (2) defeated OIKAWA (JPN) / WATANABE (JPN) 6-1 6-0

2nd Round

PAVIC (CRO) / UCHIYAMA (JPN) (1) defeated METREVELI (GEO) / TASHI (SUI) 6-4 6-3
KERN (GER) / LENZ (GER) (7) defeated BOGAERTS (BEL) / THAKKAR (IND) 6-3 6-7(5) [10-4]
GAO (CHN) / OUYANG (CHN) (3) defeated MORITANI (JPN) / MURAMATSU (JPN) 5-7 6-0 [17-15]
FURUTA (JPN) / KONDO (JPN) defeated ELIAS (GER) / GRINTER (NZL) (8) 6-4 6-2
LEE (KOR) / WOO (KOR) defeated KISHI (JPN) / MATSUZAKI (JPN) 6-3 6-0
PATROMBON (PHI) / SHIPILOV (UZB) (4) defeated KYRGIOS (AUS) / THOMPSON (AUS) 2-6 6-3 [10-7]
BERMAN (USA) / KARLOVSKIY (RUS) (6) defeated CARTER (GBR) / EDMUND (GBR) 4-6 6-3 [10-5]
JOHANSSON (SWE) / LINDMARK (SWE) defeated WAGLAND (AUS) / WHITTINGTON (AUS) (2) 7-6(5) 4-6 [10-6]

Quarterfinal

PAVIC (CRO) / UCHIYAMA (JPN) (1) defeated KERN (GER) / LENZ (GER) (7) 6-4 4-6 [10-5]
GAO (CHN) / OUYANG (CHN) (3) defeated FURUTA (JPN) / KONDO (JPN) 6-1 6-3
LEE (KOR) / WOO (KOR) defeated PATROMBON (PHI) / SHIPILOV (UZB) (4) 6-3 4-6 [11-9]
JOHANSSON (SWE) / LINDMARK (SWE) defeated BERMAN (USA) / KARLOVSKIY (RUS) (6) 6-1 7-6(5)

Semifinal

PAVIC (CRO) / UCHIYAMA (JPN) (1) defeated GAO (CHN) / OUYANG (CHN) (3) 7-5 6-3
JOHANSSON (SWE) / LINDMARK (SWE) defeated LEE (KOR) / WOO (KOR) 6-1 6-4

Final

PAVIC (CRO) / UCHIYAMA (JPN) (1) defeated JOHANSSON (SWE) / LINDMARK (SWE) 6-1 6-4

petar_pan
10-24-2010, 11:47 AM
Both titles for Japanese. Interesting, he beated in single's his partner from doubles, Mate Pavic.
Pavic will be in top 10, for first time, in new ranking.
Pavic will be third of his generation behind Vesely and Fernandes (Kubler will drop down because he defend title on this tournament). Only Vesely will be younger player which is ahead of Pavic (acttualy, he is younger just 6 days than Pavic)
Pavic easily beat this year finalist of Australian Open Sean Berman in semis
Uchiyama played great in this time last year (on this tournament too), so this title is well deserved. He is 11 months older than Pavic