Official Team Nominations for September ties [Archive] - MensTennisForums.com

Official Team Nominations for September ties

nitsansh
09-15-2004, 10:27 PM
World Group Semifinals

USA v Belarus
Venue: Family Circle Tennis Centre, Charleston, SC, USA
Surface: Hard - Outdoors
USA
Andy Roddick
Mardy Fish
Bob Byran
Mike Bryan
Captain: Patrick McEnroe
Belarus
Max Mirnyi
Vladimir Voltchkov
Alexander Skrypko
Andrei Karatchenia
Captain: Sergei Teterin

Spain v France
Plaza de Toros de Alicante, Alicante, ESP
Surface: Clay - Outdoors
Spain
Tommy Robredo
Juan Carlos Ferrero
Carlos Moya
Rafael Nadal
Captain: Jordi Arrese
France
Arnaud Clement
Michael Llodra
Paul-Henri Mathieu
Fabrice Santoro
Captain: Guy Forget

World Group Play-offs

Australia v Morocco
Royal Kings Park, West Perth, AUS
Surface: Grass - Outdoors
Australia
Lleyton Hewitt
Wayne Arthurs
Todd Reid
Todd Woodbridge
Captain: John Fitzgerald
Morocco
Hicham Arazi
Mounir El Aarej
Mehdi Tahiri
Mehdi Ziadi
Captain: Karim Alami

Chile v Japan
Club Naval de Campo Las Salinas, Vina del Mar, CHI
Vina del Mar, CHI
Surface: Clay - Outdoors
Chile
Nicolas Massu
Fernando Gonzalez
Adrian Garcia
Hermes Gamonal
Captain: Sergio Elias
Japan
Takao Suzuki
Goichi Motomura
Takahiro Terachi
Thomas Shimada
Captain: Jun Kamiwazumi

Croatia v Belgium
Dvorana Mladosti, Rijeka, CRO
Surface: Carpet - Indoors
Croatia
Ivan Ljubicic
Mario Ancic
Sasa Tuksar
Zeljko Krajan
Captain: Niki Pilic
Belgium
Olivier Rochus
Kristof Vliegen
Gilles Elseneer
Dick Norman
Captain: Steven Martens

Paraguay v Czech Republic
Court Central del Yacht y Golf Club Paraguayo, Lambare, PAR
Surface: Clay - Outdoors
Paraguay
Ramon Delgado
Francisco Rodriguez
Paulo Carvallo
Daniel Lopez
Captain: Victor Pecci
Czech Republic
Jiri Novak
Tomas Berdych
Radek Stepanek
Michal Tabara
Captain: Cyril Suk

Slovak Republic v Germany
National Tennis Centre, Bratislava, SVK
Surface: Hard - Indoors
Slovak Republic
Dominik Hrbaty
Karol Kucera
Karol Beck
Michal Mertinak
Captain: Miloslav Mecir
Germany
Rainer Schuettler
Tommy Haas
Florian Mayer
Alexander Waske
Captain: Patrik Kuhnen

Austria v Great Britain
Werzer Arena Portschach, Portschach, AUT
Surface: Clay - Outdoors
Austria
Jurgen Melzer
Stefan Koubek
Alexander Peya
Julian Knowle
Captain: Thomas Muster
Great Britain
Tim Henman
Greg Rusedski
Alex Bogdanovic
Andrew Murray
Captain: Jeremy Bates

Romania v Canada
Clubul Sportiv Progresul Bucuresti, Bucharest, ROM
Surface: Clay - Outdoors
Romania
Andrei Pavel
Victor Hanescu
Victor Ionita
Florian Mergea
Captain: Adrian Marcu
Canada
Frank Dancevic
Simon Larose
Daniel Nestor
Frederic Niemeyer
Captain: Martin Laurendeau

Russia v Thailand
Sports Palace "Luzhniki", Moscow, RUS
Surface: Clay - Indoors
Russia
Marat Safin
Mikhail Youzhny
Igor Andreev
Nikolay Davydenko
Captain: Shamil Tarpishev
Thailand
Paradorn Srichaphan
Danai Udomchoke
Sonchat Ratiwatana
Sanchai Ratiwatana
Captain: Chanachai Srichaphan

Americas Zone Group I 3rd Round Play-offs

Brazil v Peru
Academia de Tenis Resort , BRA
Surface: Clay - Outdoors
Brazil (TBC)
Captain:
Peru
Luis Horna
Ivan Miranda
Matias Silva
(TBC)
Captain: Jaime Yzaga

Asia/Oceania Zone Group I 3rd Round Play-offs

Pakistan v New Zealand
Islamabad Club, Islamabad, PAK
Surface: Clay - Outdoors
Pakistan
Aisam Qureshi
Aqeel Khan
Asim Shafik
Nomi Quamar
Captain: Rashid Malik
New Zealand
Mark Neilsen
Simon Rea
Lee Radovanovich
William Ward
Captain: Bruce Derlin

Europe/Africa Zone Group I 3rd Round Play-offs

Israel v Finland
Canada Stadium, Israel Tennis Centre, Israel
Surface: Hard - Outdoors
Israel
Harel Levy
Noam Okun
Andy Ram
Jonathan Erlich
Captain: Jacob Oded
Finland
Jarkko Nieminen
Tuomas Ketola
Juho Paukku
Lassi Ketola
Captain: Henrik Johansen

South Africa v Greece
Groenkloof Tennis Stadium, Pretoria, RSA
Surface: Hard - Outdoors
South Africa
Wayne Ferreira
Wesley Moodie
Rik De Voest
Jeff Coetzee
Captain: Kevin Curren
Greece
Konstantinos Economides
Vasilis Mazarakis
Solon Peppas
Alexander Jakupovic
Captain: Ioannis Rigas

Americas Zone Group II Final

Mexico v Dominican Republic
Club Deportivo Toluca, Toluca, MEX
Surface: Clay - Outdoors
Mexico
Miguel Gallardo-Valles
Santiago Gonzalez
Alejandro Hernandez
Bruno Echagaray
Captain: Oliver Fernandez
Dominican Republic
Johnson Garcia
Victor Estrella
Jose Bernard
Federico Rodriguez
Captain: Rafael Moreno

Asia/Oceania Zone Group II Final

China v Korea
Nanjing Sports College Tennis Centre, Nanjing, China, PR
Surface: Hard - Outdoors
China
Ben-Quiang Zhu
Yu Jr. Wang
Shao-Xuan Zeng
Peng Sun
Captain: Fuzhang Wang
Korea
Hyung-Taik Lee
Young-Jun Kim
Kyu-Tae Im
Hee-Seok Chung
Captain: Gap-Taik Roh

Euro/African Zone Group II 3rd Round

Italy v Poland
Tennis Club, Livorno, ITA
Surface: Clay - Outdoors
Italy
Filippo Volandri
Potito Starace
Andreas Seppi
Massimo Bertolini
Captain: Corrado Barazzutti
Poland
Lukasz Kubot
Michal Przysiezny
Mariusz Fyrstenberg
Marcin Matkowski
Captain: Pawe Geldner

Hungary v Serbia & Montenegro
Gellert Szabadido Kozpont, Szeged, HUN
Surface: Clay - Outdoors
Hungary
Kornel Bardoczky
Gergely Kisgyorgy
Sebo Kiss
Gyorgy Balazs
Captain: Sandor Kiss
Serbia & Montenegro
Janko Tipsarevic
Dusan Vemic
Boris Pashanski
Nenad Zimonjic
Captain: Nenad Zimonjic