Swiss Interclub 2010 [Archive] - MensTennisForums.com

Swiss Interclub 2010

maldini
08-06-2010, 08:02 AM
Teams 2010:

http://www.swisstennis.ch/upload/docs/wettkampf/Kaderlisten-NA-10.pdf

maldini
08-06-2010, 08:04 AM
Round 1:

Genève Eaux-Vives - Luzern Lido 5:4.
Einzel :
Jewgeni Korolew (N1.3/1, Kas) u. Dieter Kindlmann (N1.4, De) 2:6 3:6.
Yuri Schukin (N1.4, Kas) s. Martin Slanar (N1.8, Ö) 6:4 6:4.
Thierry Ascione (N1.5/1, Fr) u. Jiri Novak (N1.9, Tsch) 3:6 6:2 1:6.
Adrien Bossel (N1.10/1, Sz) u. Roman Vögeli (N2.11, Tsch/Sz) 2:6 4:6.
Yann Marti (N2.11/1, Sz) s. Raphael Lustenberger (N2.14, Sz) 6:2 6:2.
Yannick Thomet (N2.15, Sz) s. Stefan Kilchhofer (N2.27, Sz) 6:2 3:6 7:6.
Doppel:
Korolew / Schukin s. Slanar / Novak 3:6 6:2 10:8.
Ascione / Marti s. Kindlmann / Sven Swinnen (N3.33, Sz) 1:6 6:3 10:6.
Bossel / Frédéric Novas (N2.26, Sz) u. Vögeli / Kilchhofer 6:3 1:6 5:10.



Grasshoppers - Ried Wollerau 3:6.
Einzel:
Michael Lammer (N1.6/1, Sz) s. Philipp Petzschner (N1.2, De) 6:3 5:7 6:4.
Nicolas Devilder (N1.8, Fr) u. Julian Reister (N1.3/3, De) 2:6 4:6.
Alexander Sadecky (N1.9, Sz) u. Juan Pablo Brzezicki (N1.4/1, Arg) 6:7 3:6.
Jerome Haehnel (N1.10/1, Fr) u. Robin Roshardt (N1.8, Sz) 2:6 2:6.
Sandro Ehrat (N2.13, Sz) s. Luca Roshardt (N2.24, Sz) 7:6 7:5.
Raphael Hemmeler (N2.22, Sz) u. Ivo Heuberger (N3.38, Sz) 4:6 3:6.
Doppel:
Devilder / Sadecky u. Reister / Brzezicki 4:6 5:7.
Lammer / Jean-Claude Scherrer (N2.21, Sz) u. Petzschner / R. Roshardt 2:6 2:6. Haehnel / Ehrat s. L. Roshardt / Robert Illiev (N3.68, Sz) 6:2 6:2.

CT Neuchâtel - Seeburg Kreuzlingen 7:2.
Einzel:
Ivan Miranda (N1.5, Peru) s. Bastian Knittel (N1.4, De) 6:2 6:2.
Guillermo Hormazabal (N1.6/3, Chile) u. Patrick Eichenberger (N2.18, Sz) 6:7 6:3 3:6. Fréderic Nussbaum (N1.7, Sz) s. Marcelo Charpentier (N2.20, Arg) 6:3 5:7 7:6.
Julio Peralta (N2.13, Chile) s. Patrick Knobloch (N2.24, De) 6:1 6:3.
Mathieu Guenat (N2.16, Sz) s. Martin Hochstrasser (N4.108, Sz) 6:0 6:1.
Luca Schena (N2.17, Sz) s. David Philipp Stojan (N4.143, Sz) 7:6 6:0.
Doppel:
Nussbaum / Peralta u. Knittel / Eichenberger 4:6 4:6.
Miranda / Lionel Noviski (N1.6/2, Arg) s. Charpentier / Knobloch 6:2 6:3.
Guenat / Schena s. Hochstrasser / Stojan 6:4 6:2.

maldini
08-06-2010, 08:06 AM
Round 2 (had to played indoors due to rain)

Grasshoppers - Genève Eaux-Vives 6:3.
Einzel:
Michael Lammer (N1.6/1) s. Jewgeni Korolew (N1.3/1, Kas) 7:6 6:4.
Nicolas Devilder (N1.8, Fr) u. Yuri Schukin (N1.4, Kas) 4:6 4:6.
Alexander Sadecky (N1.9) s. Thierry Ascione (N1.5/1, Fr) 6:2 4:6 7:6.
Jerome Haehnel (N1.10/1, Fr) s. Adrien Bossel (N1.10/1) 6:0 2:6 7:5.
Sandro Ehrat (N2.13) s. Yann Marti (N2.11/1) 6:3 2:0 w.o..
Jean-Claude Scherrer (N2.21) u. Yannick Thomet (N2.15) 6:7 2:6.
Doppel:
Lammer / Sadecky s. Korolew / Schukin 6:4 3:6 10:4.
Devilder / Scherrer u. Ascione / Thomet 6:0 2:6 3:10.
Haehnel / Ehrat s. Bossel / Frédéric Novas (N2.26) 6:4 6:4


Luzern Lido - Seeburg Kreuzlingen 8:1.
Einzel:
Dieter Kindlmann (N1.4, De) s. Bastian Knittel (N1.4, De) 7:5 5:7 6:4.
Martin Slanar (N1.8, Ö) s. Patrick Eichenberger (N2.18) 3:6 7:6 6:2.
Jiri Novak (N1.9, Tsch) s. Marcelo Charpentier (N2.20, Arg) 6:0 6:2.
Roman Vögeli (N2.11, Tsch/Sz) s. Patrick Knobloch (N2.24, De) 4:6 6:4 6:3.
Raphael Lustenberger (N2.14) s. Martin Hochstrasser (N4.108) 6:0 4:6 7:6.
Sven Swinnen (N3.33) s. David Philipp Stojan (N4.143) 6:4 6:7 6:2.
Doppel:
Slanar / Novak s. Knittel / Eichenberger 6:4 6:3.
Swinnen / Muhamed Fetov (N2.12) u. Charpentier / Hochstrasser 3:6 4:6.
Thorsten Popp (N1.10, Ger) / Stefan Kilchhofer (N2.27) s. Stojan / Knobloch 6:4 6:4.


Ried Wollerau - CT Neuchâtel 6:3
Einzel:
Rainer Schüttler (N1.3/2, De/Sz) s. Ivan Miranda (N1.5, Peru) 6:2 7:6.
Julian Reister (N1.3/3, De) s. Lionel Noviski (N1.6/2, Arg) 7:5 6:3.
Juan Pablo Brzezicki (N1.4/1, Arg) s. Fréderic Nussbaum (N1.7) 6:7 6:2 6:1.
Alexander Peya (N1.4/2, Ö) u. Julio Peralta (N2.13, Chile) 1:6 6:7.
Robin Roshardt (N1.8) s. Mathieu Guenat (N2.16) 6:4 7:5.
Luca Roshardt (N2.24) s. Luca Schena (N2.17) 7:5 6:2.
Doppel:
Schüttler / R. Roshardt u. Miranda / Noviski 6:7 6:3 6:10.
Brzezicki / Peya s. Nussbaum / Schena 1:0 w.o..
Reister / L. Roshardt u. Guenat / Peralta 4:6 1:6.



Rangliste: 1. Ried Wollerau 2 Spiele/12 Punkte (24:13). 2. Lido Luzern 2/12 (27:19). 3. CT Neuchâtel 2/10 (22:16). 4. Grasshoppers 2/9 (19:22). 5. Genève Eaux-Vives 2/8 (21:24). 6. Seeburg Kreuzlingen 2/3 (12-31).

maldini
08-07-2010, 10:30 PM
Round 3:

Genève Eaux-Vives - CT Neuchâtel 7:2.
Jewgeni Korolew (N1.3/1, Kas) s. Ivan Miranda (N1.5, Peru) 6:3, 6:2.
Yuri Schukin (N1.4, Kas) s. Guillermo Hormazabal (N1.6/3, Chile) 3:2 w.o..
Thierry Ascione (N1.5/1, Fr) s. Fréderic Nussbaum (N1.7) 7:5, 3:6, 6:3.
Adrien Bossel (N1.10/1) u. Julio Peralta (N2.13, Chile) 1:6, 2:6.
Yann Marti (N2.11/1) u. Mathieu Guenat (N2.16) 6:4, 1:6, 3:6.
Yannick Thomet (N2.15)s. Luca Schena (N2.17) 6:1, 6:4.

Korolew/Schukin s. Miranda/Lionel Noviski (N1.6/2, Arg) 6:3, 7:6.
Ascione/Thomet s. Peralta/Guenat 6:3, 1:6, 11:9.
Bossel/Frédéric Novas (N2.26) s. Nussbaum/Schena 6:2, 6:2.

Luzern Lido - Grasshopper ZH 5:4.
Dieter Kindlmann (N1.4, De) s. Michael Lammer (N1.6/1) 7:5, 6:7, 6:4.
Martin Slanar (N1.8, Ö) u. Nicolas Devilder (N1.8, Fr) 6:3, 4:6, 3:6.
Jiri Novak (N1.9, Tsch) s. Alexander Sadecky (N1.9) 6:3, 6:3.
Roman Vögeli (N2.11, Tsch) s. Jerome Haehnel (N1.10/1, Fr) 7:6, 7:5.
Raphael Lustenberger (N2.14) s. Sandro Ehrat (N2.13) 6:3, 6:1.
Stefan Kilchhofer (N2.27) u. Jean-Claude Scherrer (N2.21) 3:6, 1:6.

Slanar/Novak u. Lammer/Sadecky 1:6, 3:6
Vögeli/Lustenberger s. Devilder/Scherrer 6:3, 6:4.
Thorsten Popp (N1.10/1, De)/Sven Swinnen (N3.33) u. Haehnel/Ehrat 5:7, 6:3, 8:10.

Seeburg Kreuzlingen - Ried Wollerau 1:8.
Bastian Knittel (N1.4, De) u. Rainer Schüttler (N1.3/2, De) 6:4, 3:6, 4:6.
Patrick Eichenberger (N2.18) u. Julian Reister (N1.3/3, De) 4:6, 6:1, 2:6.
Marcelo Charpentier (N2.20, Arg) u. Juan Pablo Brzezicki (N1.4/1, Arg) 2:6, 2:6. Patrick Knobloch (N2.24, De) u. Alexander Peya (N1.4/2, Ö) 2:6, 2:6.
Martin Hochstrasser (N4.108) u. Luca Roshardt (N2.24) 4:6, 2:6.
David Philipp Stojan (N4.143) u. Ivo Heuberger (N3.38) 1:6, 5:7.

Knittel/Eichenberger - Schüttler/Heuberger 6:1, 2:6, 10:6.
Charpentier/Hochstrasser - Brzezicki/Lars Übel (N3.40, De) 3:6, 2:6.
Knobloch/Stojan - Robin Roshardt (N1.8)/Robert Illiev (N3.68) 3:6, 2:6.


Rangliste: 1. Ried Wollerau 3 Spiele/20 Punkte (43:17 Sätze). 2. Luzern Lido 3/17 (39:28). 3. Genève E.V. 3/15 (36-30). 4. Grasshoppers 3/13 (28:34). 5 CT Neuchâtel 3/12 (28:33). 6. Seeburg Kreuzlingen 3/4 16:48).