European Junior Championships (Jul 19 - Clay,B1) Winner: Damir Džumhur [Archive] - MensTennisForums.com

European Junior Championships (Jul 19 - Clay,B1) Winner: Damir Džumhur

Springer89
07-16-2010, 04:36 PM
Dates : 19 Jul to 25 Jul 2010
Venue : Klosters, Switzerland
Grade : Grade B1
Surface : Clay

Acceptance list (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentacceptancelist.asp?tournament=1100022020&event=1100125172&order=Position&gender=Boys)

Tournament website (http://www.tennisklosters.ch/european-junior-championships/)

Boys' Singles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100022020&event=1100125172)

FIRST ROUND

Marton Fucsovics HUN [1] has a Bye
Philippos Tsangaridis CYP vs. Juuso Laitinen FIN |6-2 6-3
Claude Benz SUI has a Bye
Mikelis Libietis LAT has a Bye

Dor Belfer ISR has a Bye
Richard Gabb GBR has a Bye
Nik Razborsek SLO has a Bye
Matthias Wunner GER [16] has a Bye

Alessandro Colella ITA [11] has a Bye
Oystein Steiro NOR vs. Francisco Ramos POR | 6-3 6-0
Sebastian Stiefelmeyer AUT has a Bye
Vugar Aliev AZE has a Bye

Alp Golcuklu TUR has a Bye
Claudio Rivera SWE has a Bye
Robert Rumler CZE vs. Stefan Trifonov BUL | 7-6(5) 6-3
Justin Eleveld NED [8] has a Bye

Damir Dzumhur BIH [3] has a Bye
Daniil Proskura EST vs. Aleksas Tverijonas LTU | 6-3 6-3
Ciaran Fitzgerald IRL has a Bye
Igor Turcan MDA has a Bye

Denys Mylokostov UKR has a Bye
Fede Valsangiacomo SUI has a Bye
Romain Arneodo FRA vs. Egor Gerasimov BLR | 6-4 6-3
Lukas Vrnak CZE [15] has a Bye

Roberto Carballes Baena ESP [9] has a Bye
Danilo Petrovic SRB vs. Konstantinos Mikos GRE | 7-5 6-4
Darius Florin Bragusi ROU has a Bye
Antun Pehar CRO has a Bye

Dimitar Ristovski MKD has a Bye
Jonas Merckx BEL has a Bye
Richard Muzaev RUS vs. Maciej Romanowicz POL | 6-2 6-4
Jozef Kovalik SVK [7] has a Bye

Mate Pavic CRO [6] has a Bye
Bartosz Sawicki POL vs. Stefan Micov MKD | 7-5 6-3
Vladyslav Manafov UKR has a Bye
Dario Racic BIH has a Bye

Vasile-Alexandru Ghilea ROU has a Bye
Sam Barry IRL has a Bye
Matej Leljak SLO vs. Ristomatti Lanne FIN | 6-4 4-6 6-4
Filip Horansky SVK [12] has a Bye

Jannick Lupescu NED [14] has a Bye
Bojan Zdravkovic SRB vs. Arturs Kazijevs LAT | 6-0 4-6 6-2
Luca Margaroli ITA has a Bye
George Tsivadze GEO has a Bye

Mons Knudtzon NOR has a Bye
Mick Lescure FRA has a Bye
Francisco Dias POR vs. Julius Gotovskis LTU | 6-1 6-3
Mate Zsiga HUN [4] has a Bye

Mikhail Biryukov RUS [5] has a Bye
Giammarco Micolani ITA vs. Patrick Elias GER | 7-6(6) 6-3
Christos Keisidis GRE has a Bye
Soteris Hadjistyllis CYP has a Bye

Daniel Skripnik ISR has a Bye
Yaraslau Shyla BLR has a Bye
Andres Artunedo Martinavarr ESP vs. Vullnet Tashi SUI | 2-6 6-3 6-4
Oliver Golding GBR [10] has a Bye

Joris De Loore BEL [13] has a Bye
Tobias Blomgren SWE has a Bye
Maxim Dubarenco MDA has a Bye
Jaan Kononov EST has a Bye

V. Oguz Yazici TUR has a Bye
Dimitar Kuzmanov BUL has a Bye
Patrick Ofner AUT vs. Timo Kranz LIE | 6-0 6-0
Jiri Vesely CZE [2] has a Bye

SECOND ROUND

Philippos Tsangaridis CYP vs. Marton Fucsovics HUN [1] | 2-6 6-2 6-2
Claude Benz SUI vs. Mikelis Libietis LAT | 6-2 6-2
Richard Gabb GBR vs. Dor Belfer ISR | 6-3 1-6 6-4
Nik Razborsek SLO vs. Matthias Wunner GER [16] | 6-7(4) 6-3 6-1

Alessandro Colella ITA [11] vs. Oystein Steiro NOR | 6-2 6-4
Sebastian Stiefelmeyer AUT vs. Vugar Aliev AZE | 6-4 6-4
Claudio Rivera SWE vs. Alp Golcuklu TUR | 6-4 1-6 7-6(2)
Justin Eleveld NED [8] vs. Robert Rumler CZE | 7-6(3) 6-4

Damir Dzumhur BIH [3] vs. Daniil Proskura EST | 6-4 6-0
Ciaran Fitzgerald IRL vs. Igor Turcan MDA | 6-2 6-2
Fede Valsangiacomo SUI vs. Denys Mylokostov UKR | 7-6(3) 6-3
Romain Arneodo FRA vs. vs. Lukas Vrnak CZE [15] | 2-6 7-5 6-2

Danilo Petrovic SRB vs. Roberto Carballes Baena ESP [9] | 6-4 6-3
Darius Florin Bragusi ROU vs. Antun Pehar CRO | 7-5 6-2
Jonas Merckx BEL vs. Dimitar Ristovski MKD | 7-5 7-5
Jozef Kovalik SVK [7] vs. Richard Muzaev RUS | 6-4 2-6 6-2

Mate Pavic CRO [6] vs. Bartosz Sawicki POL | 6-4 7-6(0)
Vladyslav Manafov UKR vs. Dario Racic BIH | 6-2 6-3
Sam Barry IRL vs. Vasile-Alexandru Ghilea ROU | 2-6 6-2 6-4
Filip Horansky SVK [12] vs. Matej Leljak SLO | 7-5 6-3

Jannick Lupescu NED [14] vs. Bojan Zdravkovic SRB | 0-6 6-3 7-6(5)
George Tsivadze GEO vs. Luca Margaroli ITA | 7-6(3) 6-2
Mick Lescure FRA vs. Mons Knudtzon NOR | 6-0 6-2
Francisco Dias POR vs. Mate Zsiga HUN [4] | 6-4 6-3

Mikhail Biryukov RUS [5] vs. Giammarco Micolani ITA | 4-6 7-5 6-1
Soteris Hadjistyllis CYP vs. Christos Keisidis GRE | 6-3 6-1
Yaraslau Shyla BLR vs. Daniel Skripnik ISR | 7-6(3) 7-5
Andres Artunedo Martinavarr ESP vs. Oliver Golding GBR [10] | 3-6 6-1 7-5

Joris De Loore BEL [13] vs. Tobias Blomgren SWE | 6-4 6-3
Maxim Dubarenco MDA vs. Jaan Kononov EST | 4-6 6-2 6-4
Dimitar Kuzmanov BUL vs. V. Oguz Yazici TUR | 6-1 6-1
Jiri Vesely CZE [2] vs. Patrick Ofner AUT | 3-6 6-3 6-4

THIRD ROUND

Claude Benz SUI vs. Philippos Tsangaridis CYP | 3-6 6-2 6-1
Richard Gabb GBR vs. Nik Razborsek SLO | 6-4 6-4
Alessandro Colella ITA [11] vs. Sebastian Stiefelmeyer AUT | 6-4 6-1
Justin Eleveld NED [8] vs. Claudio Rivera SWE | 7-6(6) 6-0

Damir Dzumhur BIH [3] vs. Ciaran Fitzgerald IRL | 6-3 6-2
Romain Arneodo FRA vs. Fede Valsangiacomo SUI | 3-6 6-2 6-2
Darius Florin Bragusi ROU vs. Danilo Petrovic SRB | 6-3 7-6(6)
Jozef Kovalik SVK [7] vs. Jonas Merckx BEL | 6-7(4) 6-2 6-3

Mate Pavic CRO [6] vs. Vladyslav Manafov UKR | 7-6(6) 6-3
Sam Barry IRL vs. Filip Horansky SVK [12] | 6-1 7-6(5)
Jannick Lupescu NED [14] vs. George Tsivadze GEO | 0-6 6-2 6-0
Francisco Dias POR vs. Mick Lescure FRA | 7-5 6-3

Mikhail Biryukov RUS [5] vs. Soteris Hadjistyllis CYP | 6-1 6-7(5) 6-1
Andres Artunedo Martinavarr ESP vs. Yaraslau Shyla BLR | 6-3 3-6 7-6(4)
Joris De Loore BEL [13] vs. Maxim Dubarenco MDA | 6-3 6-1
Jiri Vesely CZE [2] vs. Dimitar Kuzmanov BUL | 6-2 3-6 6-4

FOURTH ROUND

Claude Benz SUI vs. Richard Gabb GBR | 6-4 7-5
Alessandro Colella ITA [11] vs. Justin Eleveld NED [8] | w.o.
Damir Dzumhur BIH [3] vs. Romain Arneodo FRA | 6-4 6-3
Jozef Kovalik SVK [7] vs. Darius Florin Bragusi ROU | 7-5 6-1

Sam Barry IRL vs. Mate Pavic CRO [6] | 3-6 6-1 6-1
Francisco Dias POR vs. Jannick Lupescu NED [14] | 6-1 6-1
Andres Artunedo Martinavarr ESP vs. Mikhail Biryukov RUS [5] | 6-4 6-2
Jiri Vesely CZE [2] vs. Joris De Loore BEL [13] | 3-6 6-4 6-3

QUARTERFINALS

Claude Benz SUI vs. Alessandro Colella ITA [11] | 6-0 6-3
Damir Dzumhur BIH [3] vs. Jozef Kovalik SVK [7] | 3-6 6-0 6-0
Francisco Dias POR vs. Sam Barry IRL | 6-1 6-7(4) 6-4
Andres Artunedo Martinavarr ESP vs. Jiri Vesely CZE [2] | 6-4 6-2

SEMIFINALS

Damir Dzumhur BIH [3] vs. Claude Benz SUI | 6-3 6-4
Andres Artunedo Martinavarr ESP vs. Francisco Dias POR | 6-1 6-4

FINAL

Damir Džumhur BIH [3] vs. Andres Artunedo Martinavarr ESP | 6-1 6-3

http://www.tenniseurope.org/PDF/junior/Individual%20Champs/2010/Results/18/bsm.pdf

Springer89
07-16-2010, 04:38 PM
Boys' Doubles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100022020&event=1100125174)

FIRST ROUND

Fucsovics & Zsiga [HUN,1] have a Bye
Barry & Fitzgerald [IRL] vs. Dias & Ramos [POR] | 6-2 6-1
Laitinen & Lanne [FIN] have a Bye
Bragusi & Ghilea [ROU,15] have a Bye

Gabb & Golding [GBR,11] have a Bye
Aliev & Tsivadze [AZE/GEO] have a Bye
Knudtzon & Steiro [NOR] have a Bye
Artunedo Martinavarr & Caballes Baena [ESP,6] have a Bye

Horansky & Kovalik [SVK,3] have a Bye
Belfer & Skripnik [ISR] vs. Golcuklu & Yazici [TUR] | 6-0 6-3
Benz & Margaroli [SUI] have a Bye
Pavic & Pehar [CRO,13] have a Bye

Elias & Wunner [GER,10] have a Bye
Kuzmanov & Trifonov have a Bye
Hadjistyllis & Tsangaridis [CYP] vs. Dubarenco & Turcan [MDA] | [B]5-7 7-6(4) [10-6]
Arneodo & Lescure [FRA,5] have a Bye

Colella & Micolani [ITA,7] have a Bye
Gotovskis & Tverijonas [LTU] vs. Keisidis & Mikos [GRE] | 6-4 6-2
Micov & Ristovki [MKD] have a Bye
Manafov & Mylokostov [UKR,9] have a Bye

Kazijevs & Libietis [LAT,16] have a Bye
Kononov & Proskura [EST] have a Bye
Petrovic & Zdravkovic [SRB] vs. Romanowicz & Sawicki [POL] | 6-3 6-2
Eleveld & Lupescu [NED,4] have a Bye

Biryukov & Muzaev [RUS,8] have a Bye
Tashi & Valsangiacomo {SUI] vs. Leljak & Razborsek [SLO] | 6-4 6-3
Blomgren & Rivera [SWE] have a Bye
De Loore & Merckx [BEL,12] have a Bye

Ofner & Stiefelmeyer [AUT,14] have a Bye
Kranz & Rumler [LIE/CZE] have a Bye
Gerasimov & Shyla vs. Dzumhur & Racic [BIH] | [B]6-2 7-5
Vesely & Vrnak [CZE,2] have a Bye

SECOND ROUND

Barry & Fitzgerald [IRL] vs. Fucsovics & Zsiga [HUN,1] | 5-2 Ret
Bragusi & Ghilea [ROU,15] vs. Laitinen & Lanne [FIN] | 6-1 6-2
Gabb & Golding [GBR,11] vs. Aliev & Tsivadze [AZE/GEO] | 6-2 3-6 [11-9]
Artunedo Martinavarr & Caballes Baena [ESP,6] vs. Knudtzon & Steiro [NOR] | 3-6 6-0 [10-3]

Horansky & Kovalik [SVK,3] vs. Belfer & Skripnik [ISR] | 7-6(2) 7-6(1)
Pavic & Pehar [CRO,13] vs. Benz & Margaroli [SUI] | 6-2 6-4
Elias & Wunner [GER,10] vs. Kuzmanov & Trifonov | [B]6-3 6-0
Arneodo & Lescure [FRA,5] vs. Hadjistyllis & Tsangaridis [CYP] | 6-0 6-0

Colella & Micolani [ITA,7] vs. Gotovskis & Tverijonas [LTU] | 6-4 6-3
Manafov & Mylokostov [UKR,9] vs. Micov & Ristovki [MKD] | 6-4 6-2
Kazijevs & Libietis [LAT,16] vs. Kononov & Proskura [EST] | 6-3 6-0
Petrovic & Zdravkovic [SRB] vs. Eleveld & Lupescu [NED,4] | w.o.

Biryukov & Muzaev [RUS,8] vs. Tashi & Valsangiacomo {SUI] | 6-0 6-0
De Loore & Merckx [BEL,12] vs. Blomgren & Rivera [SWE] | 6-1 6-3
Ofner & Stiefelmeyer [AUT,14] vs. Kranz & Rumler [LIE/CZE] | 7-5 6-1
Vesely & Vrnak [CZE,2] vs. Gerasimov & Shyla [BLR] | 6-4 6-2

THIRD ROUND

Bragusi & Ghilea [ROU,15] vs. Barry & Fitzgerald [IRL] | 6-4 4-6 [10-6]
Artunedo Martinavarr & Caballes Baena [ESP,6] vs. Gabb & Golding [GBR,11] | 6-1 6-3
Horansky & Kovalik [SVK,3] vs. Pavic & Pehar [CRO,13] | 2-6 7-6(3) [10-8]
Elias & Wunner [GER,10] vs. Arneodo & Lescure [FRA,5] | 2-6 7-5 [11-9]

Manafov & Mylokostov [UKR,9] vs. Colella & Micolani [ITA,7] | 6-3 4-6 [11-9]
Petrovic & Zdravkovic [SRB] vs. Kazijevs & Libietis [LAT,16] | 7-5 7-5
Biryukov & Muzaev [RUS,8] vs. De Loore & Merckx [BEL,12] | 7-5 6-0
Vesely & Vrnak [CZE,2] vs. Ofner & Stiefelmeyer [AUT,14] | 7-5 6-3

QUARTERFINALS

Artunedo Martinavarr & Caballes Baena [ESP,6] vs. Bragusi & Ghilea [ROU,15] | 6-3 6-2
Horansky & Kovalik [SVK,3] vs. Elias & Wunner [GER,10] | 6-1 6-2
Manafov & Mylokostov [UKR,9] vs. Petrovic & Zdravkovic [SRB] | 6-2 7-6(5)
Biryukov & Muzaev [RUS,8] vs. Vesely & Vrnak [CZE,2] | 6-7(5) 7-6(3) [10-3]

SEMIFINALS

Artunedo Martinavarr & Caballes Baena [ESP,6] vs. Horansky & Kovalik [SVK,3] | 3-6 6-3 [10-5]
Biryukov & Muzaev [RUS,8] vs. Manafov & Mylokostov [UKR,9] | 7-6(6) 6-3

FINAL

Biryukov & Muzaev [RUS,8] vs. Artunedo Martinavarr & Caballes Baena [ESP,6] | 6-2 6-2


http://www.tenniseurope.org/PDF/junior/Individual%20Champs/2010/Results/18/bd.pdf

Springer89
07-18-2010, 08:22 PM
Micolani vs. Elias :bigcry:

Petrovic vs. Mikos :(
Also a tough section with Carballes Baena, who won last week his fourth title this year.

Springer89
07-21-2010, 05:27 PM
Fucsovics :help:
Petrovic :yeah:
Micolani :sad:

Tennis-Chick
07-21-2010, 07:17 PM
Sam Barry IRL def. Filip Horansky SVK [12] 61 62

Sombrerero loco
07-21-2010, 07:24 PM
omg marci what a loss T_T

mcarvalho
07-21-2010, 10:21 PM
Francisco Dias :worship:

Sauletekis
07-21-2010, 11:54 PM
Francisco Dias :worship:

He had some very nice results in some Juniors ITF's like a month ago. And now he's doing this! Maybe the most young talented player in Portugal for the next 10 years! Let's wait and hope that this will happen...

MOhero
07-22-2010, 11:50 AM
Damir Džumhur (bih) :worship:

Tennis-Chick
07-22-2010, 03:04 PM
Sam Barry IRL def. Mate Pavic CRO [6] 36 61 61

MOhero
07-22-2010, 05:27 PM
(3) Damir Džumhur (bih) def. Romain Arneodo (FRA) 6:4 6:3 :cool:

MOhero
07-24-2010, 05:33 PM
(3) Damir Džumhur (bih) - Claude Benz (sui) 63 64 :cool:

FINAL:

(3) Damir Džumhur (bih) - Andres Artunedo Martinavarr (esp)

MOhero
07-25-2010, 12:22 PM
DAMIR DžUMHUR WINNER! :worship:

FINAL:
(3) Damir Džumhur (bih) - Andres Artunedo Martinavarr (esp) 61 64

Smoke944
08-18-2010, 03:30 AM
Fucsovics loss here :scared: :help: :lol: