Saturday (5/29) OOP & Scores [Archive] - MensTennisForums.com

Saturday (5/29) OOP & Scores

spielmacher
05-28-2010, 09:19 PM
Roland Garros 2010
Schedule for Day 7: Saturday, 29 May 2010

Court Philippe Chatrier 11:00 Start Time
1. Women's Singles - Third Round
Serena Williams (USA)[1] v. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)[29]
Not Before 12:00
2. Women's Singles - Third Round
Aravane Rezai (FRA)[15] v. Nadia Petrova (RUS)[19]
3. Men's Singles - Third Round To Finish 7-6(2) 4-6 7-7
Victor Hanescu (ROU)[31] v. Novak Djokovic (SRB)[3]
4. Men's Singles - Third Round
Lleyton Hewitt (AUS)[28] v. Rafael Nadal (ESP)[2]
5. Women's Singles - Third Round
Maria Sharapova (RUS)[12] v. Justine Henin (BEL)[22]

Court Suzanne Lenglen 11:00 Start Time
1. Men's Singles - Third Round
Andy Roddick (USA)[6] v. Teimuraz Gabashvili (RUS)
2. Women's Singles - Third Round
Shahar Peer (ISR)[18] v. Marion Bartoli (FRA)[13]
3. Men's Singles - Third Round
Fernando Verdasco (ESP)[7] v. Philipp Kohlschreiber (GER)[30]
4. Women's Singles - Third Round
Jelena Jankovic (SRB)[4] v. Alona Bondarenko (UKR)[27]

Court 1 11:00 Start Time
1. Women's Singles - Third Round
Jarmila Groth (AUS) v. Anastasia Rodionova (AUS)
2. Men's Singles - Third Round
Jurgen Melzer (AUT)[22] v. David Ferrer (ESP)[9]
3. Men's Singles - Third Round
Juan Carlos Ferrero (ESP)[16] v. Robby Ginepri (USA)
4. Women's Singles - Third Round
Anastasia Pivovarova (RUS) v. Samantha Stosur (AUS)[7]

Court 2 11:00 Start Time
1. Men's Doubles - Second Round
Bob Bryan (USA)[1] v. Marcelo Melo (BRA)
Mike Bryan (USA)[1] Bruno Soares (BRA)
2. Women's Singles - Third Round
Daniela Hantuchova (SVK)[23] v. Yanina Wickmayer (BEL)[16]
3. Men's Singles - Third Round
Ivan Ljubicic (CRO)[14] v. Thomaz Bellucci (BRA)[24]
4. Women's Doubles - Second Round
Serena Williams (USA)[1] v. Daniela Hantuchova (SVK)
Venus Williams (USA)[1] Caroline Wozniacki (DEN)

Court 3 11:00 Start Time
1. Men's Doubles - Second Round
Thierry Ascione (FRA) v. Andrey Golubev (KAZ)
Laurent Recouderc (FRA) Paolo Lorenzi (ITA)
2. Women's Doubles - Second Round
Alberta Brianti (ITA) v. Gisela Dulko (ARG)[5]
Alexandra Dulgheru (ROU) Flavia Pennetta (ITA)[5]
3. Men's Doubles - Second Round
Julian Knowle (AUT)[10] v. Gael Monfils (FRA)
Andy Ram (ISR)[10] Josselin Ouanna (FRA)
4. Mixed Doubles - Second Round
Nuria Llagostera Vives (ESP)[3] v. Stephanie Cohen-Aloro (FRA)
Oliver Marach (AUT)[3] Thierry Ascione (FRA)
5. Men's Doubles - Second Round
Nicolas Almagro (ESP) v. Marc Gicquel (FRA)
Santiago Ventura (ESP) Edouard Roger-Vasselin (FRA)

Court 5 11:00 Start Time
1. Women's Doubles - Second Round
Dominika Cibulkova (SVK) v. Andrea Hlavackova (CZE)[16]
Julia Goerges (GER) Lucie Hradecka (CZE)[16]
2. Women's Doubles - Second Round
Bethanie Mattek-Sands (USA)[9] v. Sara Errani (ITA)
Zi Yan (CHN)[9] Roberta Vinci (ITA)
3. Women's Doubles - Second Round
Maria Kirilenko (RUS)[11] v. Petra Kvitova (CZE)
Agnieszka Radwanska (POL)[11] Stefanie Voegele (SUI)

Court 6 11:00 Start Time
1. Women's Doubles - Second Round
Darija Jurak (CRO) v. Nuria Llagostera Vives (ESP)[2]
Petra Martic (CRO) Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)[2]
Not Before 12:00
2. Men's Singles - Third Round
Mikhail Youzhny (RUS)[11] v. Viktor Troicki (SRB)
3. Women's Doubles - Second Round To Finish 2-6 7-6(4) 6-2 3-1
Lucie Safarova (CZE) v. Iveta Benesova (CZE)[13]
Aleksandra Wozniak (CAN) Barbora Zahlavova Strycova (CZE)[13]
4. Men's Doubles - Second Round
Mardy Fish (USA)[13] v. Guillaume Rufin (FRA)
Mark Knowles (BAH)[13] Alexandre Sidorenko (FRA)
5. Mixed Doubles - First Round
Rennae Stubbs (AUS) v. Su-Wei Hsieh (TPE)
Robert Lindstedt (SWE) Bruno Soares (BRA)
6. Mixed Doubles - First Round
Tathiana Garbin (ITA) v. Bethanie Mattek-Sands (USA)[4]
Marcin Matkowski (POL) Mark Knowles (BAH)[4]

Court 7 11:00 Start Time
1. Men's Doubles - First Round
Rohan Bopanna (IND) v. Fabio Fognini (ITA)
Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) Michael Russell (USA)
2. Women's Singles - Third Round
Alisa Kleybanova (RUS)[28] v. Yaroslava Shvedova (KAZ)
3. Men's Singles - Third Round
Nicolas Almagro (ESP)[19] v. Oleksandr Dolgopolov Jr (UKR)
4. Mixed Doubles - First Round
Liezel Huber (USA)[1] v. Yung-Jan Chan (TPE)
Mahesh Bhupathi (IND)[1] Eric Butorac (USA)
5. Mixed Doubles - Second Round
Elena Vesnina (RUS) v. Katarina Srebotnik (SLO)[6]
Andy Ram (ISR) Nenad Zimonjic (SRB)[6)

Court 8 11:00 Start Time
1. Mixed Doubles - First Round
Julie Coin (FRA) v. Ekaterina Makarova (RUS)
Nicolas Mahut (FRA) Horia Tecau (ROU)
2. Men's Doubles - First Round
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) v. Wesley Moodie (RSA)[4]
Albert Montanes (ESP) Dick Norman (BEL)[4]
3. Men's Doubles - Second Round
Viktor Troicki (SRB) v. Santiago Gonzalez (MEX)
Dusan Vemic (SRB) Travis RettenMayer (USA)

Court 16 11:00 Start Time
1. Men's Doubles - Second Round
Jonathan Erlich (ISR) v. Stephen Huss (AUS)
Dudi Sela (ISR) Andre Sa (BRA)
2. Men's Doubles - Second Round
Mahesh Bhupathi (IND)[5] v. Marc Lopez (ESP)
Max Mirnyi (BLR)[5] Pere Riba (ESP)
3. Men's Doubles - Second Round
Sergiy Stakhovsky (UKR) v. Frantisek Cermak (CZE)[9]
Mikhail Youzhny (RUS) Michal Mertinak (SVK)[9]
4. Mixed Doubles - First Round
Lisa Raymond (USA)[7] v. Vania King (USA)
Wesley Moodie (RSA)[7] Christopher Kas (GER)
5. Mixed Doubles - First Round
Flavia Pennetta (ITA) v. Alisa Kleybanova (RUS)[5]
Dusan Vemic (SRB) Max Mirnyi (BLR)[5]

Court 17 11:00 Start Time
1. Men's Doubles - Second Round
Lukas Dlouhy (CZE)[3] v. Yves Allegro (SUI)
Leander Paes (IND)[3] Andreas Beck (GER)
2. Men's Doubles - First Round
Lukasz Kubot (POL)[6] v. Thiemo De Bakker (NED)
Oliver Marach (AUT)[6] Rogier Wassen (NED)
3. Men's Doubles - Second Round
Simon Greul (GER) v. Daniel Nestor (CAN)[2]
Peter Luczak (AUS) Nenad Zimonjic (SRB)[2]
4. Mixed Doubles - First Round
Akgul Amanmuradova (UZB) v. Chia-Jung Chuang (TPE)
Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) Filip Polasek (SVK)
5. Mixed Doubles - Second Round
Yaroslava Shvedova (KAZ) v. Barbora Zahlavova Strycova (CZE)
Julian Knowle (AUT) Frantisek Cermak (CZE)