27th Tournament of Salsomaggiore 2010 (Apr 26 - Clay, G2) Winner: Alessandro Colella [Archive] - MensTennisForums.com

27th Tournament of Salsomaggiore 2010 (Apr 26 - Clay, G2) Winner: Alessandro Colella

Springer89
04-24-2010, 06:37 PM
Dates : 26 Apr to 2 May 2010
Venue : Salsomaggiore, Italy
Grade : Grade 2
Surface : Clay

Acceptance list (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentacceptancelist.asp?tournament=1100020857&event=1100116656&order=Position&gender=Boys)

Boys' Singles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100020857&event=1100116656)

FIRST ROUND

Jannick Lupescu NED [1] has a Bye
Amerigo Contini ITA [Q] vs. Tommaso Lago ITA | 6-2 6-3
Bruno Sant'Anna BRA vs. Mate Cutura CRO | 6-4 4-6 6-2
Pavel Krainik CAN [14] has a Bye

Matthias Wunner GER [9] has a Bye
Edoardo Eremin ITA vs. Vullnet Tashi SUI | 6-4 6-2
Federico Margini ITA [WC] vs. Louis Donczyk GER [LL] | 6-3 6-4
Alexander Rumyantsev RUS [8] has a Bye

Alessandro Colella ITA [4] has a Bye
Davide Pontoglio ITA [Q] vs. Pietro Licciardi ITA [LL] | 6-4 6-0
Thiago Moura Monteiro BRA [WC] vs. Nuttanon Kadchapanan THA | 6-1 6-1
Liam Broady GBR [16] has a Bye

Slim Hamza TUN [10] has a Bye
Fabrizio Ornago ITA [Q] vs. Matej Leljak SLO [LL] | 6-1 6-1
Alexandre Massa FRA [LL] vs. Andrea Basso ITA [WC] | 7-6(7) 6-1
Yaraslau Shyla BLR [7] has a Bye

Ahmed Triki TUN [6] has a Bye
Dimitri Bretting SUI vs. Alexander Ritschard SUI [Q] | 6-3 6-4
Giammarco Micolani ITA [SE] vs. Ivan Conejero CHI | 6-0 6-0
Karue Sell BRA [11] has a Bye

Leonard Stakhovsky UKR [15] has a Bye
Michael Bois FRA [Q] vs. Filippo Baldi ITA [WC] | 6-2 6-3
Andrea Patracchini ITA vs. Mate Delic CRO | 2-6 6-4 6-4
Victor Baluda RUS [3] has a Bye

Tim Nekic GER [5] has a Bye
Marco Cecchinato ITA vs. Antun Pehar CRO | 7-5 6-7(2) 6-1
Riccardo Bonadio ITA [WC] vs. Mads Engsted DEN | 6-3 6-3
Bartosz Sawicki POL [12] has a Bye

Mikhail Biryukov RUS [13] has a Bye
Marco Comuzzo NZL vs. Antonio Mastrelia ITA [WC] | 7-5 6-7(4) 6-4
Antoine Fouche FRA [Q] vs. Antonio Marcarelli ITA | 6-1 6-3
Taro Daniel JPN [2] has a Bye

SECOND ROUND

Jannick Lupescu NED [1] vs. Amerigo Contini ITA [Q] | 6-4 6-4
Bruno Sant'Anna BRA vs. Pavel Krainik CAN [14] | 7-5 3-6 6-3
Edoardo Eremin ITA vs. Matthias Wunner GER [9] | 6-2 6-4
Alexander Rumyantsev RUS [8] vs. Federico Margini ITA [WC] | 6-3 6-2

Alessandro Colella ITA [4] vs. Davide Pontoglio ITA [Q] | 6-2 6-1
Liam Broady GBR [16] vs. Thiago Moura Monteiro BRA [WC] | 6-4 7-6(5)
Fabrizio Ornago ITA [Q] vs. Slim Hamza TUN [10] | 3-6 6-1 6-2
Alexandre Massa FRA [LL] vs. Yaraslau Shyla BLR [7] | 6-0 6-3

Dimitri Bretting SUI vs. Ahmed Triki TUN [6] | 7-6(4) 6-0
Giammarco Micolani ITA [SE] vs. Karue Sell BRA [11] | 7-6(3) 6-2
Michael Bois FRA [Q] vs. Leonard Stakhovsky UKR [15] | 6-3 6-4
Victor Baluda RUS [3] vs. Andrea Patracchini ITA | 6-1 6-3

Marco Cecchinato ITA vs. Tim Nekic GER [5] | 6-2 6-4
Bartosz Sawicki POL [12] vs. Riccardo Bonadio ITA [WC] | 7-5 6-3
Mikhail Biryukov RUS [13] vs. Marco Comuzzo NZL | 6-3 6-1
Taro Daniel JPN [2] vs. Antoine Fouche FRA [Q] | 6-2 7-5

THIRD ROUND

Jannick Lupescu NED [1] vs. Bruno Sant'Anna BRA | 6-3 6-4
Alexander Rumyantsev RUS [8] vs. Edoardo Eremin ITA | 6-3 6-2
Alessandro Colella ITA [4] vs. Liam Broady GBR [16] | 6-4 7-6(3)
Fabrizio Ornago ITA [Q] vs. Alexandre Massa FRA [LL] | 7-5 6-4

Giammarco Micolani ITA [SE] vs. Dimitri Bretting SUI | 6-0 6-0
Victor Baluda RUS [3] vs. Michael Bois FRA [Q] | 6-1 7-6(3)
Marco Cecchinato ITA vs. Bartosz Sawicki POL [12] | 7-6(2) 6-2
Mikhail Biryukov RUS [13] vs. Taro Daniel JPN [2] | 5-7 6-1 6-4

QUARTERFINALS

Alexander Rumyantsev RUS [8] vs. Jannick Lupescu NED [1] | 3-6 6-4 7-6(5)
Alessandro Colella ITA [4] vs. Fabrizio Ornago ITA [Q] | 4-6 6-2 6-1
Victor Baluda RUS [3] vs. Giammarco Micolani ITA [SE] | 2-6 6-3 6-3
Marco Cecchinato ITA vs. Mikhail Biryukov RUS [13] | 6-3 6-7(4) 6-0

SEMIFINALS

Alessandro Colella ITA [4] vs. Alexander Rumyantsev RUS [8] | 7-6(4) 6-4
Victor Baluda RUS [3] vs. Marco Cecchinato ITA | 6-4 6-4

FINAL

Alessandro Colella ITA [4] vs. Victor Baluda RUS [3] | 6-4 6-3

Springer89
04-24-2010, 06:38 PM
Boys' Doubles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100020857&event=1100116657)

FIRST ROUND

Lupescu & Wunner [NED/GER,1] have a Bye
Cutura & Pehar [CRO] vs. Licciardi & Pepe [ITA] | w.o.
Cacace & Marcarelli [ITA] have a Bye
Engsted & Kadchapanan [DEN/THA,8] have a Bye

Biryukov & Rumyantsev [RUS,4] have a Bye
Margini & Mazzoli [ITA] vs. Castro & Dumont Cabrero Guimraes | [b]3-6 6-3 [10-5]
Contini & Elias [ITA/GER] vs. Colella & Micolani [ITA] | 6-7(2) 7-5 [10-8]
Comuzzo & Daniel [NZL/JPN,6] have a Bye

Krainik & Shyla [CAN/BLR,5] have a Bye
Attrice & Mastrelia [ITA] vs. Conejero & Sant'Anna [CHI/BRA] | 7-5 6-3
Cecchinato & Eremin [ITA] vs. Bretting & Tashi [SUI] | 7-5 3-6 [12-10]
Hamza & Triki [TUN,3] have a Bye

Broady & Stakhovsky [GBR/UKR,7] have a Bye
Monteiro & Sell vs. Lago & Patracchini [ITA] | [b]4-6 7-6(7) [11-9]
Fouche & Massa [FRA] vs. Basso & Moncagatto [ITA] | 6-1 2-6 [10-6]
Baluda & Sawicki [RUS/POL,2] have a Bye

SECOND ROUND

Lupescu & Wunner [NED/GER,1] vs. Cutura & Pehar [CRO] | w.o.
Engsted & Kadchapanan [DEN/THA,8] vs. Cacace & Marcarelli [ITA] | 6-4 6-0
Biryukov & Rumyantsev [RUS,4] vs. Margini & Mazzoli [ITA] | 6-3 6-2
Comuzzo & Daniel [NZL/JPN,6] vs. Contini & Elias [ITA/GER] | 6-1 6-4

Krainik & Shyla [CAN/BLR,5] vs. Attrice & Mastrelia [ITA] | 6-4 6-2
Cecchinato & Eremin [ITA] vs. Hamza & Triki [TUN,3] | 6-1 6-3
Broady & Stakhovsky [GBR/UKR,7] vs. Monteiro & Sell | [b]7-6(6) 6-2
Baluda & Sawicki [RUS/POL,2] vs. Fouche & Massa [FRA] | w.o.

QUARTERFINALS

Lupescu & Wunner [NED/GER,1] vs. Engsted & Kadchapanan [DEN/THA,8] | 6-1 6-4
Biryukov & Rumyantsev [RUS,4] vs. Comuzzo & Daniel [NZL/JPN,6] | 6-4 2-6 [10-4]
Krainik & Shyla [CAN/BLR,5] vs. Cecchinato & Eremin [ITA] | 6-4 4-6 [10-8]
Baluda & Sawicki [RUS/POL,2] vs. Broady & Stakhovsky [GBR/UKR,7] | 6-2 4-6 [10-7]

SEMIFINALS

Biryukov & Rumyantsev [RUS,4] vs. Lupescu & Wunner [NED/GER,1] | 6-3 6-1
Baluda & Sawicki [RUS/POL,2] vs. Krainik & Shyla [CAN/BLR,5] | 6-3 6-4

FINAL

Biryukov & Rumyantsev [RUS,4] vs. Baluda & Sawicki [RUS/POL,2] | 6-3 6-2

Springer89
04-24-2010, 06:39 PM
Qualifying Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100020857&event=1100116660)

1st Round

Antoine Fouche FRA [1] vs. Riccardo Scattolini ITA [WC] | 6-2 6-1
Giulio Mazzoli ITA vs. Andrea Attrice ITA | 6-4 7-6(8)
Cristiano Compagnone ITA vs. Yanick Ueckert SUI | 7-5 6-1
Pedro Dumont Cabrero Guimraes BRA [11] vs. Filippo Giorgetti ITA | 3-6 6-3 6-2

Amerigo Contini ITA vs. Andrea Dall'Asta ITA [2] | 6-2 6-2
Alberto Bagarello ITA vs. Alexandre Dell'Agnola ITA | 6-1 6-1
Tommaso Metti ITA vs. Davide Poggi ITA | 6-3 6-4
Matej Leljak SLO [8] vs. Filippo Ghidetti ITA | 4-6 6-3 6-4

Davide Pontoglio ITA vs. Gianmarco Cacace ITA [3] | 4-6 6-2 6-4
Federico Teodori ITA vs. Filippo Borella ITA | 6-4 7-6(5)
Simone Cerfogli ITA vs. Alessio Guidotti ITA | 3-6 6-4 6-3
Louis Donczyk GER [10] vs. Andrea Sonato ITA | 6-0 6-0

Alexandre Massa FRA [4] vs. Lorenzo Capucci ITA | 6-1 6-1
Fabio Mercuri ITA vs. Nicolo Vaccarini ITA | 6-1 6-1
Fabrizio Ornago ITA vs. Francesco Pedretti ITA [WC] | 6-4 6-2
Omar Giacalone ITA [7] vs. Andrea Camurri ITA | 6-2 6-1

Michael Bois FRA [5] vs. Matteo Guidici ITA | 6-1 6-2
Francesco Moncagatto ITA vs. Joao Walendowsky BRA | 6-0 6-2
Carlo Particelli ITA vs. Emanuele Ceriani ITA | 2-6 6-4 6-3
Pietro Licciardi ITA [9] vs. Gianluca Mager ITA | 6-2 4-6 6-3

Alexander Ritschard SUI [6] vs. Enrico Craighero ITA | 6-0 6-0
Pietro Rondoni ITA vs. Gustavo Castro BRA | 6-1 6-2
Luca Pancaldi ITA vs. Leonardo Gianfilippi ITA | 6-2 6-4
Daniele Pepe ITA [12] vs. Diego Cagnoni ITA | 6-3 6-0

2nd Round

Antoine Fouche FRA [1] vs. Giulio Mazzoli ITA | 6-2 6-2
Pedro Dumont Cabrero Guimraes BRA [11] vs. Cristiano Compagnone ITA | 6-4 7-5
Amerigo Contini ITA vs. Alberto Bagarello ITA | 6-0 6-2
Matej Leljak SLO [8] vs. Tommaso Metti ITA | 4-6 6-3 6-3

Davide Pontoglio ITA vs. Federico Teodori ITA | 6-1 7-5
Louis Donczyk GER [10] vs. Simone Cerfogli ITA | 6-1 6-1
Alexandre Massa FRA [4] vs. Fabio Mercuri ITA | 6-1 6-2
Fabrizio Ornago ITA vs. Omar Giacalone ITA [7] | 7-5 6-2

Michael Bois FRA [5] vs. Francesco Moncagatto ITA | 6-4 6-1
Pietro Licciardi ITA [9] vs. Carlo Particelli ITA | 6-0 6-1
Alexander Ritschard SUI [6] vs. Pietro Rondoni ITA | 6-3 3-6 7-5
Luca Pancaldi ITA vs. Daniele Pepe ITA [12] | 6-4 7-6(7)

Final Round

Antoine Fouche FRA [1] vs. Pedro Dumont Cabrero Guimraes BRA [11] | 6-3 6-1
Amerigo Contini ITA vs. Matej Leljak SLO [8] | 6-3 6-1

Davide Pontoglio ITA vs. Louis Donczyk GER [10] | 6-3 5-7 6-4
Fabrizio Ornago ITA vs. Alexandre Massa FRA [4] | 6-4 4-6 7-6(5)

Michael Bois FRA [5] vs. Pietro Licciardi ITA [9] | 6-2 3-6 6-0
Alexander Ritschard SUI [6] vs. Luca Pancaldi ITA | 7-6(4) 6-4

Springer89
04-28-2010, 06:24 PM
Daniel :sad: Micolani :eek: