Cap D'ail ITF Junior Open 2010 (Apr 5 - Clay, G2) Winner: Alessandro Colella [Archive] - MensTennisForums.com

Cap D'ail ITF Junior Open 2010 (Apr 5 - Clay, G2) Winner: Alessandro Colella

Springer89
04-03-2010, 06:29 PM
Dates : 5 Apr to 10 Apr 2010
Venue : Cap D'Ail, France
Grade : Grade 2
Surface : Clay

Acceptance list (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentacceptancelist.asp?tournament=1100020849&event=1100116598&order=Position&gender=Boys)

Tournament website (http://www.tournoisitfjuniors.fft.fr)

Boys' Singles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100020849&event=1100116598)

FIRST ROUND

Romain Arneodo FRA [1] vs. Tom Allen GBR | 6-2 6-3
Luke Saville AUS vs. Stefan Micov MKD | 6-3 6-2
Alessandro Colella ITA [SE] vs. Andrea Dall'Asta ITA [Q] | 6-3 6-2
Thomas Szewczyk FRA [WC] vs. Mate Pavic CRO [5] | 7-5 6-2

George Morgan GBR [4] vs. Pavel Filin BLR | 6-1 6-4
Miki Jankovic SRB vs. Gregoire Barrere FRA [WC] | 6-2 7-5
Sean Berman USA vs. Lucas Pouille FRA [WC] | 6-1 Ret
Denys Mylokostov UKR [6] vs. Christopher Simpson GBR | 6-1 6-4

Jack Carpenter GBR [8] vs. Aleksandre Kondulukov RUS [LL] | 6-3 6-2
Cedrick Commin FRA vs. Mikelis Libietis LAT | 6-7(6) 6-3 6-2
Carlos Boluda-Purkiss ESP vs. Tommaso Lago ITA [Q] | 6-2 6-0
Mathias Bourgue FRA [3,WC] vs. Richard Gabb GBR | 3-6 6-4 6-3

Mick Lescure FRA [7] vs. Giammarco Micolani ITA [Q] | 7-5 6-1
Marco Cecchinato ITA vs. Ashley Hewitt GBR | 7-6(2) 3-6 6-4
Vasile-Alexandru Ghilea ROU [Q] vs. Evgeny Karlovskiy RUS | 6-1 6-2
Lucas Szewczyk FRA [SE] vs. Peter Heller GER [2] | 1-6 6-4 6-4

SECOND ROUND

Romain Arneodo FRA [1] vs. Luke Saville AUS | 6-4 6-3
Alessandro Colella ITA [SE] vs. Thomas Szewczyk FRA [WC] | 6-1 6-1
Miki Jankovic SRB vs. George Morgan GBR [4] | 7-5 6-4
Denys Mylokostov UKR [6] vs. Sean Berman USA | 6-2 6-4

Jack Carpenter GBR [8] vs. Cedrick Commin FRA | 3-6 7-5 6-2
Carlos Boluda-Purkiss ESP vs. Mathias Bourgue FRA [3,WC] | 6-3 6-2
Marco Cecchinato ITA vs. Mick Lescure FRA [7] | 3-6 6-4 7-6(3)
Vasile-Alexandru Ghilea ROU [Q] vs. Lucas Szewczyk FRA [SE] | 3-6 7-5 7-6(4)

QUARTERFINALS

Alessandro Colella ITA [SE] vs. Romain Arneodo FRA [1] | 6-4 7-5
Miki Jankovic SRB vs. Denys Mylokostov UKR [6] | 6-2 6-3
Carlos Boluda-Purkiss ESP vs. Jack Carpenter GBR [8] | 6-0 6-2
Vasile-Alexandru Ghilea ROU [Q] vs. Marco Cecchinato ITA | 6-2 7-5

SEMIFINALS

Alessandro Colella ITA [SE] vs. Miki Jankovic SRB | 6-1 4-6 6-2
Carlos Boluda-Purkiss ESP vs. Vasile-Alexandru Ghilea ROU [Q] | 6-2 6-1

FINAL

Alessandro Colella ITA [SE] vs. Carlos Boluda-Purkiss ESP | 7-6(5) 6-3

Springer89
04-03-2010, 06:30 PM
Boys' Doubles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100020849&event=1100116599)

FIRST ROUND

Bourgue & Heller [FRA/GER,1] vs. Bourbon & Chazal [FRA,WC] | 6-1 6-4
Commin & Lescure [FRA] vs. Kondulukov & Libietis [RUS/LAT] | 6-2 3-6 [10-4]
L.Szewczyk & T.Szewczyk [FRA] vs. Carpenter & Simpson [GBR,4] | 6-3 7-5
Ghilea & Jankovic [ROU/SRB] vs. Cecchinato & Mylokostov | 6-3 4-6 [10-5]

Colella & Micolani [ITA] vs. Filin & Karlovskiy | [b]6-4 7-6(3)
Allen & Morgan [GBR,3] vs. [i]Lokoli & Py [FRA,WC] | 6-3 6-0
Gabb & Hewitt [GBR] vs. Micov & Pavic [MKD/CRO] | 6-4 6-2
Arneodo & Barrere [FRA,2] vs. Boluda-Purkiss & Saville [ESP/AUS] | 6-1 6-0

QUARTERFINALS

Commin & Lescure [FRA] vs. Bourgue & Heller [FRA/GER,1] | 6-3 2-6 [10-5]
Ghilea & Jankovic [ROU/SRB] vs. L.Szewczyk & T.Szewczyk [FRA] | 6-1 6-3
Allen & Morgan [GBR,3] vs. Colella & Micolani [ITA] | 3-6 6-1 [10-6]
Gabb & Hewitt [GBR] vs. Arneodo & Barrere [FRA,2] | 6-3 6-2

SEMIFINALS

Ghilea & Jankovic [ROU/SRB] vs. Commin & Lescure [FRA] | 6-0 7-6(5)
Allen & Morgan [GBR,3] vs. Gabb & Hewitt [GBR] | 6-2 2-6 [10-5]

FINAL

Allen & Morgan [GBR,3] vs. Ghilea & Jankovic [ROU/SRB] | 7-6(2) 6-2

Springer89
04-03-2010, 06:31 PM
Qualifying Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100020849&event=1100116602)

1st Round

Vasile-Alexandru Ghilea ROU [1] vs. Antoine Fouche FRA | 6-4 6-3
Teri Groll FRA [WC] vs. Edriss Tehrani FRA [WC] | 6-2 5-7 6-4
Alexandre Massa FRA vs. Amaury Ringeval FRA | 6-2 6-2
Kevin Kaczynski GER [8] vs. Quentin Ratto FRA | 6-1 6-0

Andrew Bettles GBR [2] vs. Thomas Le Boulch FRA | 2-6 6-4 6-4
Giammarco Micolani ITA vs. Maxime Tchoutakian FRA | 6-3 6-2
Aleksandre Kondulukov RUS vs. Clement Homs FRA | 3-6 6-4 7-6(1)
Jannis Kahlke GER [6] vs. Enzo Py FRA | 7-5 6-2

Florian Fallert GER [3] vs. Victor Girat Magin FRA [WC] | 6-3 6-2
Maxime Chazal FRA vs. Dmitriy Borodkin KAZ | 6-2 6-0
Gregory Bayane FRA vs. Mathieu Froment FRA [WC] | 7-6(5) 6-1
Tommaso Lago ITA [7] vs. Jonathan Kanar FRA [WC] | 6-2 6-3

Medy Chettar FRA vs. Albert Wagner GER [4] | w.o.
Andrea Dall'Asta ITA vs. Armel Rancezot FRA | 6-0 6-2
Morgan Bourbon FRA vs. Lois Baudy FRA [WC] | 6-4 5-7 6-4
Sebastien Boltz FRA vs. Laurent Lokoli FRA [5] | 0-6 6-3 6-1

2nd Round

Vasile-Alexandru Ghilea ROU [1] vs. Teri Groll FRA [WC] | 6-0 6-1
Kevin Kaczynski GER [8] vs. Alexandre Massa FRA | 1-6 6-4 6-1
Giammarco Micolani ITA vs. Andrew Bettles GBR [2] | 6-0 6-3
Aleksandre Kondulukov RUS vs. Jannis Kahlke GER [6] | 6-3 4-6 7-6(2)

Maxime Chazal FRA vs. Florian Fallert GER [3] | 7-5 7-5
Tommaso Lago ITA [7] vs. Gregory Bayane FRA | 6-4 6-4
Andrea Dall'Asta ITA vs. Medy Chettar FRA | 6-2 7-5
Morgan Bourbon FRA vs. Sebastien Boltz FRA | 6-3 1-6 7-5

Final Round

Vasile-Alexandru Ghilea ROU [1] vs. Kevin Kaczynski GER [8] | 6-2 6-3
Giammarco Micolani ITA vs. Aleksandre Kondulukov RUS
Tommaso Lago ITA [7] vs. Maxime Chazal FRA
Andrea Dall'Asta ITA vs. Morgan Bourbon FRA