35th City of Florence 2010 (Mar 31 - Clay, G2) Winner: Damir Džumhur [Archive] - MensTennisForums.com

35th City of Florence 2010 (Mar 31 - Clay, G2) Winner: Damir Džumhur

Springer89
03-27-2010, 11:07 AM
Dates : 31 Mar to 5 Apr 2010
Venue : Florence, Italy
Grade : Grade 2
Surface : Clay

Acceptance list (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentacceptancelist.asp?tournament=1100020840&event=1100116544&order=Position&gender=Boys)

Tournament website (www.ctfirenze.org)

Boys' Singles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100020840&event=1100116544)

FIRST ROUND

Damir Dzumhur BIH [1] has a Bye
Jannis Kahlke GER vs. Antonio Terzo ITA [LL] | 6-3 6-2
Giammarco Micolani ITA vs. Loic Gaydon FRA | 6-2 6-1
Tomas Prokop CZE [15] has a Bye

Marco Cecchinato ITA [10] has a Bye
Constantin Christ GER vs. Uros Petronijevic SER | 6-3 7-6(5)
Mate Delic CRO vs. Francesco Moncagatto ITA [Q] | 6-1 6-0
Arturs Kazijevs LAT [7] has a Bye

Sebastian Stiefelmeyer AUT [4] has a Bye
Lucas Szewczyk FRA vs. Alberto Cammarata ITA [WC] | 6-1 6-1
Edoardo Eremin ITA vs. Albert Wagner GER | 4-6 7-6(2) 6-4
Duje Kekez CRO [14] has a Bye

Robert Rumler CZE [9] has a Bye
Federico Maccari ITA [WC] vs. Darius Florin Bragusi ROU | 1-6 6-2 6-3
Gijs Linders NED vs. Antonio Marcarelli ITA [WC] | 6-1 6-2
Tom Allen GBR [5] has a Bye

Sean Berman USA [8] has a Bye
Sebastian Richter GER vs. Riccardo Bonadio ITA [Q] | 6-3 6-7(3)
Tommaso Lago ITA [Q] vs. Patrick Ofner AUT | 5-7 7-5 7-6(4)
Stefan Micov MKD [11] has a Bye

Mike Vermeer LUX [13] has a Bye
Kevin Kaczynski GER vs. Andrea Basso ITA [Q] | 4-6 6-4 6-3
Andrea Patracchini ITA [Q] vs. Antonio Mastrelia ITA [LL] | 6-7(5) 6-2 6-3
Mate Pavic CRO [3] has a Bye

Tomas Hanzlik CZE [6] has a Bye
Mate Cutura CRO vs. Amedeo Bianchimano ITA [WC] | 6-1 7-6(3)
Levente Godry HUN vs. Federico Margini ITA [Q] | 6-3 3-6 6-3
Alessandro Colella ITA [12] has a Bye

Vasile-Alexandru Ghilea ROU [16] has a Bye
Tomas Szewczyk FRA vs. Benedetto Mancini ITA [WC] | 6-1 6-1
Nik Razborsek SLO vs. Andrea Dall'Asta ITA [WC] | 6-2 7-6(2)
Peter Heller GER [2] has a Bye

SECOND ROUND

Damir Dzumhur BIH [1] vs. Jannis Kahlke GER | 6-0 7-5
Giammarco Micolani ITA vs. Tomas Prokop CZE [15] | 6-1 6-2
Marco Cecchinato ITA [10] vs. Constantin Christ GER | 6-0 7-5
Mate Delic CRO vs. Arturs Kazijevs LAT [7] | 6-1 7-6(2)

Lucas Szewczyk FRA vs. Sebastian Stiefelmeyer AUT [4] | 6-4 6-3
Edoardo Eremin ITA vs. Duje Kekez CRO [14] | 6-4 6-4
Robert Rumler CZE [9] vs. Federico Maccari ITA [WC] | 6-4 2-6 6-3
Tom Allen GBR [5] vs. Gijs Linders NED | 6-1 6-2

Sean Berman USA [8] vs. Sebastian Richter GER | 7-5 6-3
Stefan Micov MKD [11] vs. Tommaso Lago ITA [Q] | 6-1 6-4
Mike Vermeer LUX [13] vs. Kevin Kaczynski GER | 6-3 6-3
Mate Pavic CRO [3] vs. Andrea Patracchini ITA [Q] | 3-6 6-3 6-4

Tomas Hanzlik CZE [6] vs. Mate Cutura CRO | 2-6 6-2 6-3
Alessandro Colella ITA [12] vs. Levente Godry HUN | 6-2 6-4
Tomas Szewczyk FRA vs. Vasile-Alexandru Ghilea ROU [16] | 6-2 4-6 7-6(3)
Peter Heller GER [2] vs. Nik Razborsek SLO | 7-5 6-1

THIRD ROUND

Damir Dzumhur BIH [1] vs. Giammarco Micolani ITA | 6-1 7-6(4)
Mate Delic CRO vs. Marco Cecchinato ITA [10] | 6-2 6-1
Lucas Szewczyk FRA vs. Edoardo Eremin ITA | 6-3 6-1
Tom Allen GBR [5] vs. Robert Rumler CZE [9] | 6-1 6-3

Stefan Micov MKD [11] vs. Sean Berman USA [8] | 6-1 3-6 6-2
Mate Pavic CRO [3] vs. Mike Vermeer LUX [13] | 7-5 5-0 Ret
Alessandro Colella ITA [12] vs. Tomas Hanzlik CZE [6] | 6-2 6-3
Peter Heller GER [2] vs. Tomas Szewczyk FRA | 6-3 6-3

QUARTERFINALS

Damir Dzumhur BIH [1] vs. Mate Delic CRO | 6-4 6-4
Tom Allen GBR [5] vs. Lucas Szewczyk FRA | 7-6(2) 6-2
Mate Pavic CRO [3] vs. Stefan Micov MKD [11] | 3-6 6-1 6-4
Alessandro Colella ITA [12] vs. Peter Heller GER [2] | 6-3 6-2

SEMIFINALS

Damir Dzumhur BIH [1] vs. Tom Allen GBR [5] | 6-0 6-0
Alessandro Colella ITA [12] vs. Mate Pavic CRO [3] | 6-4 6-0

FINAL

Damir Džumhur BIH [1] vs. Alessandro Colella ITA [12] | 6-3 6-4

Springer89
03-27-2010, 11:08 AM
Boys' Doubles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100020840&event=1100116545)

FIRST ROUND

Dzumhur & Heller have a Bye
Godry & Razborsek [HUN/SLO] vs. Cacace & Marcarelli | [b]6-2 6-3
Bragusi & L. Szewczyk [ROU/FRA] vs. [i]Contini & Margini [ITA,WC] | 6-4 7-6(5)
Berman & Saville [USA/AUS,5] have a Bye

Allen & Kazijevs [GBR/LAT,4] have a Bye
Ofner & Prokop [AUT/CZE] vs. Ceccarello & Palma | 7-5 6-1
Colella & Micolani [ITA] vs. Kaczynski & Kahlke [GER] | 6-3 6-3
Ghilea & Petronijevic [ROU/SRB,8] have a Bye

Micov & Vermeer [MKD/LUX,6] have a Bye
Campo & Terzo [ITA] vs. Froment & T. Szewczyk [FRA] | 6-4 6-4
Maccari & Patracchini [ITA] vs. Cutura & Delic [CRO] | 6-2 3-6 [10-7]
Hanzlik & Stiefelmeyer [CZE/AUT,3] have a Bye

Cecchinato & Eremin [ITA,7] have a Bye
Cammarata & Dall'Asta [ITA] vs. [i]Marco Micali & Matteo Micali [ITA,WC] | 6-4 4-6 [10-7]
Bonadio & Caruso [ITA] vs. Christ & Wagner [GER] | 6-3 7-6(6)
Pavic & Rumler [CRO/CZE,2] have a Bye

SECOND ROUND

Dzumhur & Heller [BIH/GER,1] vs. Godry & Razborsek [HUN/SLO] | 7-6(2) 3-6 [11-9]
Bragusi & L. Szewczyk [ROU/FRA] vs. Berman & Saville [USA/AUS,5] | 6-2 6-2
Ofner & Prokop [AUT/CZE] vs. Allen & Kazijevs [GBR/LAT,4] | 6-2 1-6 [10-7]
Ghilea & Petronijevic [ROU/SRB,8] vs. Colella & Micolani [ITA] | 6-3 6-3

Campo & Terzo [ITA] vs. Micov & Vermeer [MKD/LUX,6] | 6-4 6-4
Maccari & Patracchini [ITA] vs. Hanzlik & Stiefelmeyer [CZE/AUT,3] | 7-5 6-1
Cecchinato & Eremin [ITA,7] vs. Cammarata & Dall'Asta [ITA] | 6-2 6-2
Pavic & Rumler [CRO/CZE,2] vs. Bonadio & Caruso [ITA] | 6-0 6-1

QUARTERFINALS

Dzumhur & Heller [BIH/GER,1] vs. Bragusi & L. Szewczyk [ROU/FRA] | 6-1 6-1
Ofner & Prokop [AUT/CZE] vs. Ghilea & Petronijevic [ROU/SRB,8] | 7-6(4) 6-1
Maccari & Patracchini [ITA] vs. Campo & Terzo [ITA] | 2-6 6-4 [13-11]
Pavic & Rumler [CRO/CZE,2] vs. Cecchinato & Eremin [ITA,7] | 6-3 6-4

SEMIFINALS

Dzumhur & Heller [BIH/GER,1] vs. Ofner & Prokop [AUT/CZE] | 6-4 7-5
Pavic & Rumler [CRO/CZE,2] vs. Maccari & Patracchini [ITA] | 6-3 4-6 [10-8]

FINAL

Pavic & Rumler [CRO/CZE,2] vs. Dzumhur & Heller [BIH/GER,1] | 1-6 6-2 [11-9]

Springer89
03-27-2010, 11:09 AM
Qualifying Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100020840&event=1100116548)

1st Round

Tommaso Lago ITA [1] vs. Christian Perinti ITA | 6-3 6-2
Maxime Chazal FRA vs. Cristiano Compagnone ITA [WC] | 1-6 6-4 6-1
Amerigo Contini ITA vs. Dusan Cvetkovic SRB | 6-2 6-2
Antonio Campo ITA [11] vs. Francesco Bessire ITA [WC] | 6-3 6-2

Andrea Patracchini ITA [2] vs. Gian Marco Coletta ITA | 5-7 6-2 6-3
Federico Teodori ITA [WC] vs. Sebastian Wagner GER | 6-2 6-4
Branislav Vasiljevic SRB vs. Lorenzo Panella ITA [WC] | 6-0 6-3
Mathieu Froment FRA [7] vs. Andrea Apside ITA | 6-2 4-6 6-3

Michael Eibl AUT [3] vs. Tommaso Metti ITA | 6-2 7-6(2)
Riccardo Bonadio ITA vs. Andrea Attrice ITA | 7-6(3) 6-2
Lukas Ollert GER vs. Alfonso Alessandro Cardarelli ITA | 7-6(3) 6-2
Antonio Mastrelia ITA vs. Andrea Ceccarello ITA [10] | 7-5 2-6 6-2

Marc Herrmann GER[4] vs. Tommaso Lapucci ITA [WC] | 6-3 6-1
Andrea Basso ITA vs. Alessio Guidotti ITA | 6-1 6-2
Salvatore Caruso ITA vs. David Coppini ITA [WC] | 6-2 6-0
Lois Baudy FRA [12] vs. Michele Palma ITA | 6-2 7-5

Antonio Terzo ITA [5] vs. Lorenzo Di Maro ITA | 6-4 6-3
Marco Di Maro ITA vs. Alexandru Cosman ROU [ALT] | 6-1 6-2
Luca Fondi ITA vs. Adrian Obert GER | 6-4 6-1
Federico Margini ITA vs. Ivan Luka Sablic CRO [8] | w.o.

Nils Brinkman GER [6] vs. Marco Tamiozzo ITA | 5-7 6-2 7-5
Simone Bertino ITA vs. Matthaeus Nguyen AUT | 6-2 6-2
Francesco Moncagatto ITA vs. Marko Vujovic SRB | 6-1 6-2
Gianmarco Cacace ITA [9] vs. Marco Micali ITA [WC] | 6-1 6-1

2nd Round

Tommaso Lago ITA [1] vs. Maxime Chazal FRA | 6-3 7-5
Amerigo Contini ITA vs. Antonio Campo ITA [11] | 6-2 6-3
Andrea Patracchini ITA [2] vs. Federico Teodori ITA [WC] | 6-3 4-2 Ret
Mathieu Froment FRA [7] vs. Branislav Vasiljevic SRB | 6-1 6-1

Riccardo Bonadio ITA vs. Michael Eibl AUT [3] | 4-6 7-6(2) 6-2
Antonio Mastrelia ITA vs. Lukas Ollert GER | 6-4 6-3
Andrea Basso ITA vs. Marc Herrmann GER[4] | 6-2 6-0
Lois Baudy FRA [12] vs. Salvatore Caruso ITA | 7-5 6-3

Antonio Terzo ITA [5] vs. Marco Di Maro ITA | 6-2 6-2
Federico Margini ITA vs. Luca Fondi ITA | 7-6(2) 6-1
Nils Brinkman GER [6] vs. Simone Bertino ITA | 6-0 6-2
Francesco Moncagatto ITA vs. Gianmarco Cacace ITA [9] | 7-5 0-6 6-1

Final Round

Tommaso Lago ITA [1] vs. Amerigo Contini ITA | 6-2 2-6 7-5
Andrea Patracchini ITA [2] vs. Mathieu Froment FRA [7] | 4-6 7-6(2) 6-2

Riccardo Bonadio ITA vs. Antonio Mastrelia ITA | 6-3 6-4
Andrea Basso ITA vs. Lois Baudy FRA [12] | 4-6 6-2 6-1

Federico Margini ITA vs. Antonio Terzo ITA [5] | 4-6 6-2 6-4
Francesco Moncagatto ITA vs. Nils Brinkman GER [6] | 6-1 6-4

MOhero
04-04-2010, 12:14 PM
GO, (1) Damir Džumhur (Bosna i Hercegovina)

QF: (1) Damir Džumhur (BiH) - Mate Delić (CRO) 6:4, 6:4 :cool:
SF: (1) Damir Džumhur (BiH) - (5) Tom Allen (GBR)

Doubles
SF: (1) D. Džumhur (BiH) / Peter Heller (GER)- Patrick Ofner (AUT) / Tomas Prokop (CZE) 6:4, 7:5 :)
F: (1) D. Džumhur (BiH) / P. Heller (GER)- (2) Mate Pavić (CRO) / Robert Rumler (CZE)

MOhero
04-04-2010, 08:13 PM
SF: (1) Damir Džumhur (BiH) - (5) Tom Allen (GBR) 60 60 :worship:


FINAL

(1) Damir Džumhur (BiH) - (12) Alessandro Colella (ITA)

MOhero
04-05-2010, 06:47 PM
FINAL

(1) Damir Džumhur (BiH) - (12) Alessandro Colella (ITA) 63 64

Bravo, Damire :cool: