40th Banana Bowl 2010 (Mar 8 - Clay, G1) Winner: Juan Sebastián Gómez [Archive] - MensTennisForums.com

40th Banana Bowl 2010 (Mar 8 - Clay, G1) Winner: Juan Sebastián Gómez

Springer89
03-04-2010, 05:45 PM
Dates : 8 Mar to 14 Mar 2010
Venue : Blumenau, Brazil
Grade : Grade 1
Surface : Clay

Acceptance list (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentacceptancelist.asp?tournament=1100020770&event=1100116166&order=Position&gender=Boys)

Tournament website (http://www.bananabowl.com.br/)

Boys' Singles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100020770&event=1100116166)

FIRST ROUND

Facundo Mena ARG vs. Tiago Fernandes BRA [1,WC] | 6-3 4-6 6-3
Diego Hidalgo ECU vs. Mick Lescure FRA | 6-3 6-0
Hugo Dellien BOL vs. Tomas Prokop CZE | 6-2 6-3
Jack Carpenter GBR [13] vs. Vasile-Alexandru Ghilea ROU | 6-0 6-3

Felipe Rios CHI vs. Dennis Novikov USA [11] | 1-6 7-5 6-3
Karue Sell BRA [WC] vs. Kaichi Uchida JPN [LL] | 6-2 6-0
Juan Ignacio Londero ARG vs. Cristian Chavez COL | 2-6 6-4 6-0
Filip Horansky SVK [5] vs. Matias Sborowitz CHI [Q] | 6-0 6-0

Yasutaka Uchiyama JPN [4] vs. Benjamin Ugarte CHI | 7-5 6-2
Lucas Pouille FRA vs. Joao Pedro Sorgi BRA [WC] | 6-4 6-0
Sebastian Lopez COL vs. Vullnet Tashi SUI [LL] | 6-4 6-2
Jiri Vesely CZE [16] vs. Vitor Galvao BRA | 6-2 6-4

Micke Kontinen FIN [10] vs. Cedrick Commin FRA | 6-0 7-5
Ciprian Alexandru Porumb ROU [Q] vs. Oscar Jose Gutierrez BRA [Q] | 2-6 6-0 6-3
Dimitar Kuzmanov BUL [Q] vs. Thiago Augusto Bitencourt Pinheiro BRA | 6-2 3-0 Ret
Renzo Olivo ARG [7] vs. Ashley Hewitt GBR | 3-6 6-3 7-5

Bruno Semenzato BRA vs. Jozef Kovalik SVK [8] | 6-3 6-3
Robert Rumler CZE vs. Diego Galeano PAR | 6-2 6-4
Gabriel Flores Ruiz PUR vs. Victor Hugo Guimaraes BRA [WC] | 6-2 6-4
Juan Sebastian Gomez COL [9] vs. Robert Carter GBR | 1-6 6-2 7-6(4)

Roberto Quiroz ECU [14] vs. Mathias Bourgue FRA | 6-3 6-3
Andrew Bettles GBR vs. Nick Chappell USA | 6-1 6-3
Eduardo Bencke BRA [WC] vs. Hong Chung KOR | 7-5 6-3
Agustin Velotti ARG [3,WC] vs. Bartosz Sawicki POL | 6-3 7-5

Duilio Beretta PER [6] vs. Felipe Mantilla COL | 6-3 6-1
Daniel Schmitt BRA [WC] vs. George Tsivadze GEO [Q] | 6-3 1-6 6-3
Alvaro Nazal CHI vs. Felipe Nino COL [Q] | 6-0 6-2
Romain Arneodo FRA [12] vs. Bruno Sant'Anna BRA [WC] | 6-1 6-3

George Morgan GBR [15] vs. Ricardo Rodriguez VEN | 6-4 2-6 6-2
Augusto Laranja BRA [Q] vs. Pedro Verdugo CHI [Q] | 6-3 6-2
Lukas Vrnak CZE vs. Juraj Masar SVK | 7-5 6-1
Guilherme Clezar BRA [2] vs. Federico Coria ARG | 6-3 6-4

SECOND ROUND

Diego Hidalgo ECU vs. Facundo Mena ARG | 6-2 6-1
Hugo Dellien BOL vs. Jack Carpenter GBR [13] | 6-2 7-5
Felipe Rios CHI vs. Karue Sell BRA [WC] | 4-6 6-4 7-5
Filip Horansky SVK [5] vs. Juan Ignacio Londero ARG | 6-1 6-4

Lucas Pouille FRA vs. Yasutaka Uchiyama JPN [4] | 7-6(2) 2-6 6-3
Jiri Vesely CZE [16] vs. Sebastian Lopez COL | 6-1 6-3
Micke Kontinen FIN [10] vs. Ciprian Alexandru Porumb ROU [Q] | 6-0 7-5
Renzo Olivo ARG [7] vs. Dimitar Kuzmanov BUL [Q] | 7-6(6) 6-7(4) 6-1

Robert Rumler CZE vs. Bruno Semenzato BRA | 6-1 2-6 7-6(2)
Juan Sebastian Gomez COL [9] vs. Gabriel Flores Ruiz PUR | 6-4 6-2
Roberto Quiroz ECU [14] vs. Andrew Bettles GBR | 5-7 6-0 6-3
Agustin Velotti ARG [3,WC] vs. Eduardo Bencke BRA [WC] | 6-3 6-4

Daniel Schmitt BRA [WC] vs. Duilio Beretta PER [6] | 6-3 7-6(2)
Romain Arneodo FRA [12] vs. Alvaro Nazal CHI | 6-1 6-2
Augusto Laranja BRA [Q] vs. George Morgan GBR [15] | 6-2 6-2
Guilherme Clezar BRA [2] vs. Lukas Vrnak CZE | 6-0 6-3

THIRD ROUND

Hugo Dellien BOL vs. Diego Hidalgo ECU | 6-2 4-6 6-4
Filip Horansky SVK [5] vs. Felipe Rios CHI | 6-3 6-4
Jiri Vesely CZE [16] vs. Lucas Pouille FRA | 4-6 6-3 6-2
Renzo Olivo ARG [7] vs. Micke Kontinen FIN [10] | 6-3 6-4

Juan Sebastian Gomez COL [9] vs. Robert Rumler CZE | 3-6 6-3 6-2
Agustin Velotti ARG [3,WC] vs. Roberto Quiroz ECU [14] | 7-6(1) 6-2
Romain Arneodo FRA [12] vs. Daniel Schmitt BRA [WC] | 6-4 6-0
Augusto Laranja BRA [Q] vs. Guilherme Clezar BRA [2] | 0-6 6-4 6-1

QUARTERFINALS

Hugo Dellien BOL vs. Filip Horansky SVK [5] | 7-6(4) 6-2
Renzo Olivo ARG [7] vs. Jiri Vesely CZE [16] | 6-7(3) 6-0 6-4
Juan Sebastian Gomez COL [9] vs. Agustin Velotti ARG [3,WC] | 4-6 6-4 6-2
Romain Arneodo FRA [12] vs. Augusto Laranja BRA [Q] | 7-5 7-6(10)

SEMIFINALS

Renzo Olivo ARG [7] vs. Hugo Dellien BOL | 7-6(1) 6-1
Juan Sebastian Gomez COL [9] vs. Romain Arneodo FRA [12] | 7-6(4) 6-3

FINAL

Juan Sebastián Gómez COL [9] vs. Renzo Olivo ARG [7] | 0-6 6-1 6-4

Springer89
03-04-2010, 05:46 PM
Boys' Doubles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100020770&event=1100116167)

FIRST ROUND

Horansky & Kovalik [SVK,1] vs. Gutierrez & Sant'Anna [BRA,WC] | 6-4 7-6(3)
Galeano & Monges [PAR/PER] vs. Londero & Sborowitz [ARG/CHI] | 7-6(2) 6-3
Coria & Mena [ARG] vs. Pereira & Zambon [BRA,WC] | 7-5 6-4
Gomez & Lopez [COL,6] vs. Bettles & Morgan [GBR] | 6-4 4-6 [10-7]

Kontinen & Sawicki [FIN/POL,4] vs. Vesely & Vrnak [CZE] | 7-5 7-6(4)
Kuzmanov & Tsivadze vs. Chung & Nino [KOR/COL] | [b]6-4 3-6 [10-6]
Sell & Velotti [BRA/ARG,WC] vs. Bencke & Clezar | [b]6-4 6-2
Commin & Lescure [FRA,8] vs. Conejero & Verdugo [CHI] | 6-2 6-2

Fernandes & Semenzato [BRA,7] vs. Mantilla & Ugarte [COL/CHI] | 6-4 7-5
Dellien & Hidalgo vs. Nazal & Rios [CHI] | [b]6-3 6-0
Prokop & Rumler [CZE] vs. Bourgue & Pouille [FRA] | 7-6(5) 6-3
Chappell & Novikov [USA,3] vs. Ghilea & Porumb [ROU] | 7-6(3) 7-5

Carter & Flores Ruiz [GBR/PUR] vs. Carpenter & Hewitt [GBR,5] | 6-3 7-5
Laranja & Masar vs. Gesser & Littieri [BRA,WC] | [b]6-4 6-0
Apud & Olivo [ARG] vs. Bitencourt Pinheiro & Galvao | [b]w.o.
Beretta & Quiroz [PER/ECU,2] vs. Arneodo & Chavez [FRA/COL] | 6-2 7-5

SECOND ROUND

Horansky & Kovalik [SVK,1] vs. Galeano & Monges [PAR/PER] | 6-2 6-7(3) [10-2]
Coria & Mena [ARG] vs. Gomez & Lopez [COL,6] | 6-4 3-6 [10-7]
Kontinen & Sawicki [FIN/POL,4] vs. Kuzmanov & Tsivadze | [b]6-4 5-7 [14-12]
Sell & Velotti [BRA/ARG,WC] vs. Commin & Lescure [FRA,8] | 6-4 6-4

Dellien & Hidalgo [BOL/ECU] vs. Fernandes & Semenzato [BRA,7] | 6-2 3-6 [10-8]
Prokop & Rumler [CZE] vs. Chappell & Novikov [USA,3] | 4-6 6-2 [10-7]
Carter & Flores Ruiz [GBR/PUR] vs. Laranja & Masar | [b]2-6 6-1 [11-9]
Beretta & Quiroz [PER/ECU,2] vs. Apud & Olivo [ARG] | 3-6 6-2 [10-6]

QUARTERFINALS

Horansky & Kovalik [SVK,1] vs. Coria & Mena [ARG] | 6-4 6-4
Kontinen & Sawicki [FIN/POL,4] vs. Sell & Velotti [BRA/ARG,WC] | 6-3 6-4
Dellien & Hidalgo vs. Prokop & Rumler [CZE] | [b]6-3 6-2
Beretta & Quiroz [PER/ECU,2] vs. Carter & Flores Ruiz [GBR/PUR] | 6-2 6-3

SEMIFINALS

Horansky & Kovalik [SVK,1] vs. Kontinen & Sawicki [FIN/POL,4] | 7-6(5) 7-5
Beretta & Quiroz [PER/ECU,2] vs. Dellien & Hidalgo | [b]7-5 6-3

FINAL

Beretta & Quiroz [PER/ECU,2] vs. Horansky & Kovalik [SVK,1] | 5-7 7-5 [10-7]

Springer89
03-04-2010, 05:47 PM
Qualifying Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100020770&event=1100116170)

1st Round

Felipe Nino COL [1] vs. Igor Carvalho BRA | 7-5 6-2
Luiz Felipe Pinto BRA vs. Dorneles Rafael Augusto De Silva BRA | 6-1 6-3
Mauricio Antun BRA vs. Luciano Di Scala ARG | 6-4 6-2
David Fleming CHI [14] vs. Pedro Nolasco Giangrecco BRA | 6-1 6-2

Kaichi Uchida JPN [2] vs. Ricardo Hopker BRA | 6-1 7-6(5)
Pietro Jordao BRA vs. Thiago Duarte De Brito BRA | 6-2 6-1
Lucas Martins Vaz BRA [WC] vs. Renato Nunez Dos Santos BRA | 6-3 6-3
Augusto Laranja BRA vs. Alejo Apud ARG [12] | 6-4 6-3

Ciprian Alexandru Porumb ROU [3] vs. Vitor Mendes BRA | 7-5 6-3
Simon Navarro CHI vs. Ricardo Frey BRA | 6-4 6-4
Guilherme Gesser BRA vs. Henrique Zyngier-Silva BRA | 6-3 6-2
Alex Blumenberg BRA vs. Juan Fiesta ARG [15] | 6-3 3-6 6-4

Rafael Aita PER [4] vs. Rafael Ribas BRA | 6-1 2-6 6-4
Mauricio Cassimiro De Oliveira BRA vs. Pedro Freitas BRA | 6-0 6-1
Oscar Jose Gutierrez BRA vs. Felipe Custodio BRA | 3-6 6-3 7-6(3)
Valentim Goncalves Junior BRA vs. Ivan Conejero CHI [10] | 7-6(3) 3-6 6-4

Thiago Tabosa BRA vs. Manuel Agustin Belda BRA [5] | 6-4 6-4
George Tsivadze GEO vs. Lucas Gordilho BRA | 6-0 1-0 Ret
Marcus Landerdahl BRA vs. Juan Antonio Aguila PAR | 6-3 6-3
Gabriel Vicentini Pereira BRA [16] vs. Victor Martinez BRA | 6-2 6-1

Vullnet Tashi SUI [6] vs. Lucas Scalon Bin BRA | 6-1 6-4
Rogerio Barrozo Ribeiro BRA vs. Joao Pedro Gomes Leme BRA | 6-1 6-2
Thiago Vinicius Spanhol Zoller BRA vs. Raul Francisquiny BRA | 7-5 6-2
Matias Sborowitz CHI [9] vs. Felipe Leal De Paula BRA | 6-0 6-1

Dimitar Kuzmanov BUL [7] vs. Mario Littieri BRA | 6-2 6-1
Mauricio Perez Mota ARG vs. Matheus Locatelli BRA | 6-0 6-0
Rafael Leal De Lima Leme BRA vs. Joao Roberto Tasca Junior BRA | 7-5 6-1
Sergio Monges PER [11] vs. Jonathan Czerny BRA | 6-1 6-2

Francisco Zambon BRA vs. Juan Carlos Ceballos VEN [8] | w.o.
Julio Cesar Vasquez Bonilla MEX vs. Lucas Lavoura BRA | 6-0 6-4
Guilherme Destefani BRA vs. Karue Pereira BRA | 7-6(5) 6-2
Pedro Vedrugo CHI [13] vs. Pedro Toccafondo BRA | 6-3 6-2

2nd Round

Felipe Nino COL [1] vs. Luiz Felipe Pinto BRA | 6-0 6-4
Mauricio Antun BRA vs. David Fleming CHI [14] | 6-1 7-5
Kaichi Uchida JPN [2] vs. Pietro Jordao BRA | 6-2 4-6 6-1
Augusto Laranja BRA vs. Lucas Martins Vaz BRA [WC] | 6-2 6-2

Ciprian Alexandru Porumb ROU [3] vs. Simon Navarro CHI | 6-0 6-0
Alex Blumenberg BRA vs. Guilherme Gesser BRA | 6-1 6-1
Rafael Aita PER [4] vs. Mauricio Cassimiro De Oliveira BRA | 6-2 6-1
Oscar Jose Gutierrez BRA vs. Valentim Goncalves Junior BRA | 6-1 7-6(4)

George Tsivadze GEO vs. Thiago Tabosa BRA | 6-3 6-2
Gabriel Vicentini Pereira BRA [16] vs. Marcus Landerdahl BRA | 6-4 6-4
Vullnet Tashi SUI [6] vs. Rogerio Barrozo Ribeiro BRA | 7-5 6-4
Matias Sborowitz CHI [9] vs. Thiago Vinicius Spanhol Zoller BRA | 7-6(3) 4-6 6-2

Dimitar Kuzmanov BUL [7] vs. Mauricio Perez Mota ARG | 6-3 3-6 6-2
Sergio Monges PER [11] vs. Rafael Leal De Lima Leme BRA | 6-3 6-4
Francisco Zambon BRA vs. Julio Cesar Vasquez Bonilla MEX | 7-6(2) 6-2
Pedro Vedrugo CHI [13] vs. Guilherme Destefani BRA | 6-4 6-3

Final Round

Felipe Nino COL [1] vs. Mauricio Antun BRA | 3-6 6-2 6-2
Augusto Laranja BRA vs. Kaichi Uchida JPN [2] | 6-1 6-1
Ciprian Alexandru Porumb ROU [3] vs. Alex Blumenberg BRA | 6-4 6-4
Oscar Jose Gutierrez BRA vs. Rafael Aita PER [4] | 7-6(4) 7-6(6)

George Tsivadze GEO vs. Gabriel Vicentini Pereira BRA [16] | 6-3 6-4
Matias Sborowitz CHI [9] vs. Vullnet Tashi SUI [6] | 6-4 3-6 7-6(3)
Dimitar Kuzmanov BUL [7] vs. Sergio Monges PER [11] | 6-4 6-4
Pedro Vedrugo CHI [13] vs. Francisco Zambon BRA | 6-4 4-6 7-6(4)


http://bananabowl.files.wordpress.com/2010/03/boys-q1.pdf

Springer89
03-07-2010, 09:28 AM
WCs to:

Tiago Fernandes
Eduardo Bencke
Bruno San’Anna
Karuę Sell
Joăo Pedro Sorgi
Daniel Schmitt
Victor Hugo Guimarăes
Agustin Velotti

Springer89
03-08-2010, 10:11 PM
Results from tournament site:

Felipe Rios (CHI) D. Dennis Novikov (USA) 1/6 7/5 6/3
Jack Carpenter (GBR) D. Vasile-Alexandru Ghilea (ROU) 6/0 6/3
Hugo Dellien (BOL) D. Tomas Prokop (CZE) 6/2 6/3
Diego Hidalgo (ECU) D. Mick Lescure (FRA) 6/3 6/0
Jiri Vesely (CZE) D. Vitor Galvăo (BRA) 6/2 6/4
Andrew Bettles (GBR) D. Nick Chappell (USA) 6/1 6/3
Lucas Pouille (FRA) D. Joăo Pedro Sorgi (BRA) 6/4 6/0
Gabriel Flores Ruiz (PUR) D. Victor Hugo Guimarăes (BRA) 6/2 6/4
Micke Kontinen (FIN) D. Cedrick Commim (FRA) 6/0 7/5
Romain Arneodo (FRA) D. Bruno Sant’Anna (BRA) 6/1 6/3

Labamba
03-09-2010, 01:48 PM
Results from tournament site:

Micke Kontinen (FIN) D. Cedrick Commim (FRA) 6/0 7/5

Micke :yeah:

ovb
03-09-2010, 06:37 PM
some more results from the tournament website:

Facundo Mena (ARG) D. Tiago Fernandes (BRA) 6/3 4/6 6/3 :eek:
Karuę Sell (BRA) D. Kaichi Uchida (JPN) 6/2 6/0
Ciprian Alexandru Porumb (ROU) D. Oscar José Gutierrez 2/6 6/0 6/3 :worship:
Filip Horansky (SVK) D. Matias Sborowitz (CHI) 6/0 6/0
Alvaro Nazal (CHI) D. Felipe Nino (COL) 6/0 6/2
Sebastian Lopez D. Vullnet Tashi (SUI) 6/4 6/2
Bruno Semenzato (BRA) D. Jozef Kovalik (SVK) 6/3 6/3

Proud^BG^Fan
03-09-2010, 10:46 PM
Can you tell me the tournament site, please?

juakos17
03-10-2010, 12:15 AM
Can you tell me the tournament site, please?

www.bananabowl.com.br

Springer89
03-10-2010, 11:04 PM
Felipe Rios (CHI) D. Karuę Sell (BRA) 4/6 6/4 7/5
Hugo Dellien (BOL) vs. Jack Carpenter (GBR) 6/2 7/5
Diego Hidalgo (ECU) D. Facundo Mena (ARG) 6/2 6/1
Filip Horansky (SVK) D. Juan Ignacio Londero (ARG) 6/1 6/4
Lucas Pouille (FRA) D Yasutaka Uchiyama (JPN) 7/6 2/6 6/3
Robert Rumler (CZE) D. Bruno Semenzato (BRA) 6/1 2/6 7/6
Jiri Vesely (CZE) D. Sebastian Lopez (COL) 6/1 6/3
Agustin Velotti (ARG) D. Eduardo Bencke (BRA) 6/3 6/4
Daniel Schmitt (BRA) D. Duilio Beretta 6/3 7/6
Micke Kontinen (FIN) D. Ciprian Alexandru Porumb (ROU) 6/0 7/5
Roberto Quiroz (ECU) vs. Andrew Bettles (GBR)
Juan Sebastian Gomez (COL) D. Gabriel Flores Ruiz (PUR) 6/4 6/2
Guilherme Clezar (BRA) D. Lukas Vrnak (CZE) 6/0 6/3
Romain Arneodo (FRA) D. Alvaro Nazal (CHI) 6/1 6/2
Renzo Olivo (ARG) D. Dimitar Kuzmanov (BUL) 7/6 6/7 6/1
Augusto Laranja (BRA) D. George Morgan (GBR) 6/2 6/2

Springer89
03-12-2010, 05:42 PM
Hugo Dellien (BOL) D. Filip Horansky (SVK) 7/6 6/2

Hugo! :yeah:

Horansky :hug:

Springer89
03-13-2010, 06:19 PM
Renzo Olivo (ARG) D. Hugo Dellien (BOL) 7/6 6/1

Duilio Beretta (PER) / Roberto Quiroz (ECU) D. Filip Horansky (SVK) /Jozef Kovalik (SVK) 5/7 7/5 10/7

Hugo :hug: ITF top 50 next week :)

Victor Giraldo
03-13-2010, 07:47 PM
Come on Gomez en la final, def 7-6 6-3 Arneodo!!

Springer89
03-14-2010, 09:33 PM
From tournament site:
Juan Sebastian Gomez (COL) D. Renzo Olivo (ARG) 0/6 6/1 6/4

Springer89
03-15-2010, 04:08 PM
209906

Congrats to Gómez on his first G1 title!