Inka Bowl 2010 (Feb 1 - Clay, G2) Winner: Dominic Thiem [Archive] - MensTennisForums.com

Inka Bowl 2010 (Feb 1 - Clay, G2) Winner: Dominic Thiem

Springer89
01-30-2010, 07:13 AM
Dates : 1 Feb to 7 Feb 2010
Venue : Arequipa, Peru
Grade : Grade 2
Surface : Clay

Acceptance list (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentacceptancelist.asp?tournament=1100020818&event=1100116412&order=Position&gender=Boys)

Boys' Singles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100020818&event=1100116412)

FIRST ROUND

Juan Sebastian Gomez COL [1,WC] vs. Javier Alberto Ellena CHI | 6-2 6-2
Federico Aleman ARG vs. Francisco Zambon BRA [Q] | 6-3 6-1
Duilio Vallebuona PER [WC] vs. Kimmer Coppejans BEL | 3-6 6-4 7-6(3)
Vitor Galvao BRA [15] vs. Alberto Cammarata ITA [Q] | 6-2 7-6(1)

Patrick Elias GER [11] vs. Brian Orradre ARG [Q] | 7-6(4) 5-7 6-3
Morgan Mays USA vs. Mario Littieri BRA | 6-2 6-4
Diego Hidalgo ECU vs. Mariano Razzeto PER | 3-6 6-1 6-0
Daniel Skripnik ISR vs. Edward Nguyen CAN [8] | 1-6 6-4 6-1

Taro Daniel JPN [3] vs. Juan Jose Torres Zea PER [WC] | 6-0 6-0
Rafael Ribas BRA [Q] vs. Trym Andreas Nagelstad NOR | 6-2 6-4
Michael Eibl AUT vs. *Joao Araujo BRA [LL] | 6-1 6-2
Cristian Chavez COL [13] vs. Julian Garcia [ARG] [Q] | 7-6(4) 7-5

Alexander Polonsky RUS vs. Filip Peliwo CAN [12] | 6-4 6-4
**Mauricio Antun BRA [LL] vs. Robert Livi USA | 6-2 3-6 6-0
Bruno Sant'Anna BRA vs. Rafael Aita PER | 7-6(4) 3-6 6-3
Hugo Dellien BOL [5] vs. Juan Fiesta ARG | 6-3 6-3

Diego Galeano PAR [7] vs. Romain Bogaerts BEL | 2-6 6-3 7-6(7)
Thiago Augusto Bitencourt Pinheiro BRA vs. Tomas Builes COL [WC] | 6-1 6-1
Franco Agamenone ARG vs. Alexander Merino PER [WC] | 6-3 6-4
Libor Salaba CZE [9] vs. Maciej Romanowicz POL | 6-3 6-2

Juan Ignacio Londero ARG vs. Oliver Benneweis Pramming DEN [16] | 6-3 3-6 6-4
Boris Arias BOL [Q] vs. Cesar Torres PER | 6-3 6-4
Joao Pedro Sorgi BRA vs. Roberto Meza CHI | 6-4 6-2
Felipe Nino COL vs. Nikolai Haessig CAN [4] | 7-5 4-6 6-4

Karue Sell BRA vs. Sebastian Lopez COL [6] | 6-1 6-0
Daniil Sirota RUS vs. Alejandro Regente PER [WC] | 6-3 6-1
Federico Coria ARG vs. Bruno Denadae Biroche BRA [Q] | 6-2 3-0 Ret
Wilfredo Gherson Pino Quijano PER [WC] vs. Moos Sporken NED [10] | 4-6 6-2 6-2

Dante Gennaro ARG [Q] vs. Julien Cagnina BEL [14] | 6-2 7-6(8)
Andrew Ochotta CAN vs. Lucas Scalon Bin BRA | 7-6(3) 7-6(1)
Gabriel Vicentini Pereira BRA vs. Bruno Snyder USA [WC] | 0-6 6-4 6-4
Dominic Thiem AUT [2] vs. Sergio Monges PER | 6-7(2) 6-1 6-3

*Joao Araujo replaced Matias Sborowitz
**Mauricio Antun replaced Juan Carlos Sierra

SECOND ROUND

Federico Aleman ARG vs. Juan Sebastian Gomez COL [1,WC] | 6-3 6-2
Vitor Galvao BRA [15] vs. Duilio Vallebuona PER [WC] | 6-2 6-1
Patrick Elias GER [11] vs. Morgan Mays USA | 6-1 6-1
Diego Hidalgo ECU vs. Daniel Skripnik ISR | 6-1 6-0

Taro Daniel JPN [3] vs. Rafael Ribas BRA [Q] | 6-3 6-2
Michael Eibl AUT vs. Cristian Chavez COL [13] | 6-2 6-1
Mauricio Antun BRA [LL] vs. Alexander Polonsky RUS | 6-2 6-0
Bruno Sant'Anna BRA vs. Hugo Dellien BOL [5] | 4-6 6-3 6-2

Thiago Augusto Bitencourt Pinheiro BRA vs. Diego Galeano PAR [7] | 6-4 6-4
Libor Salaba CZE [9] vs. Franco Agamenone ARG | 6-4 6-0
Juan Ignacio Londero ARG vs. Boris Arias BOL [Q] | 6-4 6-4
Felipe Nino COL vs. Joao Pedro Sorgi BRA | 7-6(3) 6-3

Karue Sell BRA vs. Daniil Sirota RUS | 6-2 2-6 6-4
Federico Coria ARG vs. Wilfredo Gherson Pino Quijano PER [WC] | 6-4 Def.
Dante Gennaro ARG [Q] vs. Andrew Ochotta CAN | 6-3 6-2
Dominic Thiem AUT [2] vs. Gabriel Vicentini Pereira BRA | 6-3 7-6(4)

THIRD ROUND

Vitor Galvao BRA [15] vs. Federico Aleman ARG | 6-1 7-5
Diego Hidalgo ECU vs. Patrick Elias GER [11] | 6-2 6-4
Taro Daniel JPN [3] vs. Michael Eibl AUT | 6-2 6-1
Bruno Sant'Anna BRA vs. Mauricio Antun BRA [LL] | 4-6 6-2 6-3

Thiago Augusto Bitencourt Pinheiro BRA vs. Libor Salaba CZE [9] | 6-1 4-6 6-3
Juan Ignacio Londero ARG vs. Felipe Nino COL | 6-4 6-2
Karue Sell BRA vs. Federico Coria ARG | 4-6 6-1 7-6(2)
Dominic Thiem AUT [2] vs. Dante Gennaro ARG [Q] | 6-4 3-6 6-2

QUARTERFINALS

Diego Hidalgo ECU vs. Vitor Galvao BRA [15] | 6-3 6-0
Taro Daniel JPN [3] vs. Bruno Sant'Anna BRA | 6-3 6-4
Juan Ignacio Londero ARG vs. Thiago Augusto Bitencourt Pinheiro BRA | 3-6 6-2 6-1
Dominic Thiem AUT [2] vs. Karue Sell BRA | 6-3 6-4

SEMIFINALS

Taro Daniel JPN [3] vs. Diego Hidalgo ECU | 7-6(6) 3-6 6-4
Dominic Thiem AUT [2] vs. Juan Ignacio Londero ARG | 6-2 6-4

FINAL

Dominic Thiem AUT [2] vs. Taro Daniel JPN [3] | 6-4 6-2

http://www.cosat.org/Juniors2010/Torneos/GiraCOSAT/04-Peru/18VS.pdf

Springer89
01-30-2010, 07:14 AM
Boys' Doubles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100020818&event=1100116413)

FIRST ROUND

Gomez & Lopez [COL,1] vs. Ribas & Sant'Anna | [b]6-2 7-6(3)
Arias & Chavez vs. Merino & Razzeto [PER,WC] | [b]6-7(3) 7-5 [10-5]
Coppejans & Skripnik vs. Denadae Biroche & Zambon [BRA] | [b]7-6(4) 6-4
Coria & Galeano [ARG/PAR,8] vs. Gennaro & Orradre [ARG] | 7-6(6) 4-6 [10-5]

Cagnina & Daniel [BEL/JPN,4] vs. Araujo & Czerny [BRA,WC] | 6-1 6-3
Aleman & Londero [ARG] vs. Torres Zea & Vallebuona [PER,WC] | 6-3 4-6 [10-5]
Pereira & Sorgi vs. Cammarata & Eibl [ITA/AUT] | [b]6-4 6-2
Dellien & Hidalgo [BOL/ECU,6] vs. Nikiforov & Polonsky [RUS] | 6-3 6-3

Nino & Salaba [COL/CZE,7] vs. Aita & Monges [PER] | 7-6(2) 5-7 [10-7]
Benneweis Pramming & Nagelstad [DEN/NOR] vs. Antun & Bin | [b]7-6(2) 7-6(1)
Agamenone & Fiesta [ARG] vs. Littieri & Sell | [b]1-0 Ret
Elias & Thiem [GER/AUT,3] vs. Livi & Mays [USA] | 6-4 7-6(2)

Ochotta & Sirota [CAN/RUS] vs. Peliwo & Sporken [CAN/NED,5] | 7-5 7-6(2)
Bittencourt Pinheiro & Galvao vs. Ellena & Garcia [CHI/ARG] | [b]6-2 6-4
Bogaerts & Romanowicz vs. Snyder & Torres [USA/PER] | [b]7-6(2) 7-6(4)
Heassig & Nguyen [CAN,2] vs. Angulo & Gherson Pino Quijano [PER,WC] | 6-0 6-4

SECOND ROUND

Gomez & Lopez [COL,1] vs. Arias & Chavez | [b]6-3 6-7(5) [10-2]
Coria & Galeano [ARG/PAR,8] vs. Coppejans & Skripnik | [b]7-6(5) 5-7 [10-4]
Cagnina & Daniel [BEL/JPN,4] vs. Aleman & Londero [ARG] | 6-4 6-2
Dellien & Hidalgo [BOL/ECU,6] vs. Pereira & Sorgi | [b]7-5 1-0 Ret

Nino & Salaba [COL/CZE,7] vs. Benneweis Pramming & Nagelstad [DEN/NOR] | 7-5 7-6(4)
Agamenone & Fiesta [ARG] vs. Elias & Thiem [GER/AUT,3] | 6-4 6-2
Bittencourt Pinheiro & Galvao vs. Ochotta & Sirota [CAN/RUS] | [b]5-7 6-4 [10-4]
Heassig & Nguyen [CAN,2] vs. Bogaerts & Romanowicz | [b]3-6 6-3 [10-5]

QUARTERFINALS

Coria & Galeano [ARG/PAR,8] vs. Gomez & Lopez [COL,1] | 7-6(9) 6-3
Cagnina & Daniel [BEL/JPN,4] vs. Dellien & Hidalgo [BOL/ECU,6] | 7-5 4-6 [10-7]
Nino & Salaba [COL/CZE,7] vs. Agamenone & Fiesta [ARG] | 6-3 7-5
Heassig & Nguyen [CAN,2] vs. Bittencourt Pinheiro & Galvao [BRA] | 6-4 6-2

SEMIFINALS

Coria & Galeano [ARG/PAR,8] vs. Cagnina & Daniel [BEL/JPN,4] | 3-6 6-3 [10-6]
Nino & Salaba [COL/CZE,7] vs. Heassig & Nguyen [CAN,2] | 4-6 7-5 [10-6]

FINAL

Nino & Salaba [COL/CZE,7] vs. Coria & Galeano [ARG/PAR,8] | 7-6(4) 6-7(5) [11-9]

Springer89
01-30-2010, 07:16 AM
Qualifying Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100020818&event=1100116416)

1st Round

Rafael Ribas BRA [1] vs. Cosimo Fortunato CHI | 6-0 6-0
Oscar Alvarez PER vs. Joaquin Carvajal ECU | 6-2 6-0

Brian Orradre ARG [2] vs. Victor Martinez BRA | 6-4 6-1
Thomas Jun Facchini Takemoto BRA vs. Gonzalo Olivares CHI | 6-3 6-2

Dante Gennaro ARG [3] vs. Lucas Gordilho BRA | 6-2 6-2
Luiz Felipe Pinto BRA vs. Calvin Knie AUT | 6-1 6-1

Mauricio Antun BRA [4] vs. Sebastian Mercado PER | 6-1 6-0
Alberto Cammarata ITA vs. Felipe Leal De Paula BRA | 6-0 6-2

Francisco Zambon BRA [5] vs. Andres Moena CHI | 6-0 6-1
Christopher Angulo PER vs. Pablo Sgalla ECU | 6-1 6-2

Boris Arias BOL [6] vs. Ernesto Alonso Mansilla Yo PER | 6-2 6-1
Joao Roberto Tasca Junior BRA vs. Alexey Nikiforov RUS [10] | 7-6(2) 7-5

Julian Garcia ARG [7] vs. Elio Livi USA | 6-1 6-1
Joao Araujo BRA [9] vs. Andres Alejandro Gevert CHI | 6-1 6-3

Bruno Denadae Biroche BRA [8] vs. Gerardo Rioseco MEX | 6-4 6-2
Jonathan Czerny BRA [11] vs. Pedro Martin Rojas ECU | 7-6(4) 7-5


Final Round

Rafael Ribas BRA [1] vs. Oscar Alvarez PER | 6-3 6-2
Brian Orradre ARG [2] vs. Thomas Jun Facchini Takemoto BRA | 6-4 7-5

Dante Gennaro ARG [3] vs. Luiz Felipe Pinto BRA | 6-4 6-2
Alberto Cammarata ITA vs. Mauricio Antun BRA [4] | 6-4 1-6 6-1

Francisco Zambon BRA [5] vs. Christopher Angulo PER | 6-2 7-5
Boris Arias BOL [6] vs. Joao Roberto Tasca Junior BRA | 6-2 6-3

Julian Garcia ARG [7] vs. Joao Araujo BRA [9] | 7-6(6) 7-6(2)
Bruno Denadae Biroche BRA [8] vs. Jonathan Czerny BRA [11] | 6-4 6-1

Springer89
02-01-2010, 07:11 PM
Porumb Ciprian's withdrawn to play USA F4...

Springer89
02-08-2010, 04:06 AM
After winning Barranquilla two weeks ago, Dominic Thiem :worship: won Inka Bowl title according to http://www.ovacion.com.pe/index.php?option=com_content&task=view&id=37350&Itemid=165

Congrats!