Copa Gatorade 2010 (Jan 11 - Hard, G1) Winner: Mate Zsiga [Archive] - MensTennisForums.com

Copa Gatorade 2010 (Jan 11 - Hard, G1) Winner: Mate Zsiga

Springer89
01-15-2010, 04:48 PM
Dates : 11 Jan to 17 Jan 2010
Venue : Caracas, Venezuela
Grade : Grade 1
Surface : Hard

Acceptance list (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentacceptancelist.asp?tournament=1100021151&event=1100118556&order=Position&gender=Boys)

Tournament website (http://www.torneojuvenilaltamira.com.ve/a2010/index.php)

Boys' Singles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?Event=1100118556&Tournament=1100021151)

FIRST ROUND

Mate Zsiga HUN [1] vs. Pedro Verdugo CHI | 6-2 6-0
Vitor Galvao BRA vs. Luis Ramirez VEN [WC] | 6-2 6-2
Federico Maccari ITA vs. Ibian Hodgson ARU [LL] | 6-3 6-2
Manuel Agustin Belda ARG [15] vs. Luis Soteldo VEN [WC] | 6-2 6-2

Moos Sporken NED [12] vs. Ramon Alejadro Arocha Lermont VEN [Q] | 6-0 6-2
Eurandrea Ceccarello ITA [Q] vs. Cesar Torres PER | 6-3 6-1
Ricardo Rodriguez VEN vs. Ivan Conejero CHI | 6-2 6-0
Dominic Thiem AUT [6] vs. Andrew Ochotta CAN | 6-3 6-3

Taro Daniel JPN [4] vs. Lucas Scalon Bin BRA | 6-2 6-1
Alessandro Colella ITA vs. Hugo Ayala CHI | 6-2 6-2
Federico Aleman ARG vs. Charlie Arbiza VEN [Q] | 6-1 6-0
Mike Vermeer LUX [14] vs. Francisco Meza CHI | 0-6 6-4 6-4

Felipe Rios CHI [11] vs. Thiago Augusto Bitencourt Pinheiro BRA | 6-3 6-2
Giammarco Micolani ITA [Q] vs. Luciano Di Scala ARG | 6-0 6-1
Matias Sborowitz CHI vs. Jose Andres Lozada Velasco VEN [WC] | 6-0 6-2
Diego Acosta ECU [5] vs. Thomas Gloudemans NED | 6-1 6-0

Sebastian Stiefelmeyer AUT [8] vs. Franco Agamenone ARG | 6-2 6-1
Andrea Dall'Asta ITA vs. Nils Corrales VEN [WC] | 6-1 6-0
Bruno Sant'Anna BRA vs. Gonzalo Lama CHI | 7-5 6-0
Colin Van Beem NED [9] vs. Luis Vivas VEN [WC] | 6-0 6-2

Felipe Mantilla COL [16] vs. Juan Ignacio Londero ARG | 6-4 4-6 6-2
Benjamin Ugarte CHI vs. Manuel Vicente Raga Simoes VEN [WC] | 6-1 6-7(0) 6-0
Antonio Terzo ITA vs. Enrique Mattos VEN [WC] | 6-1 6-3
Roberto Quiroz ECU [3] vs. Diego Galeano PAR | 6-2 6-0

Alvaro Nazal CHI [7] vs. Antonio Campo ITA [Q] | 6-0 6-7(6) 7-6(4)
Patrick Elias GER vs. Carlos Devletian VEN [WC] | 6-1 6-0
Juan Fiesta ARG vs. Michele Palma ITA [Q} | 6-4 7-5
Yuki Muramatsu JPN [10] vs. Rafael Ribas BRA [Q] | 6-2 2-6 6-3

Gijs Linders NED [13] vs. Mariano Razzeto PER | 6-2 6-2
Juan Carlos Ceballos VEN vs. Felipe Fritz CHI | 6-3 6-4
Edoardo Eremin ITA vs. Luiz Felipe Pinto BRA [Q] | 6-3 6-4
Renzo Olivo ARG [2] vs. David Fleming CHI | 6-1 2-6 6-4

SECOND ROUND

Mate Zsiga HUN [1] vs.Vitor Galvao BRA | 6-4 6-1
Manuel Agustin Belda ARG [15] vs. Federico Maccari ITA | 6-4 4-6 7-6(3)
Moos Sporken NED [12] vs. Eurandrea Ceccarello ITA [Q] | 4-6 6-1 6-0
Ricardo Rodriguez VEN vs. Dominic Thiem AUT [6] | 6-4 6-1

Taro Daniel JPN [4] vs. Alessandro Colella ITA | 5-7 6-3 6-2
Mike Vermeer LUX [14] vs. Federico Aleman ARG | 6-0 6-3
Giammarco Micolani ITA [Q] vs. Felipe Rios CHI [11] | 6-2 6-3
Diego Acosta ECU [5] vs. Matias Sborowitz CHI | 6-2 6-2

Sebastian Stiefelmeyer AUT [8] vs. Andrea Dall'Asta ITA | 3-6 6-2 6-4
Colin Van Beem NED [9] vs. Bruno Sant'Anna BRA | 7-5 6-3
Felipe Mantilla COL [16] vs. Benjamin Ugarte CHI | 7-6(3) 3-6 6-3
Roberto Quiroz ECU [3] vs. Antonio Terzo ITA | 6-3 7-5

Patrick Elias GER vs. Alvaro Nazal CHI [7] | 6-3 6-3
Juan Fiesta ARG vs. Yuki Muramatsu JPN [10] | 6-2 6-2
Gijs Linders NED [13] vs. Juan Carlos Ceballos VEN | 6-4 7-5
Renzo Olivo ARG [2] vs. Edoardo Eremin ITA | 7-6(5) 6-3

THIRD ROUND

Mate Zsiga HUN [1] vs. Manuel Agustin Belda ARG [15] | 6-2 6-1
Ricardo Rodriguez VEN vs. Moos Sporken NED [12] | 6-2 6-0
Taro Daniel JPN [4] vs. Mike Vermeer LUX [14] | 7-5 7-5
Giammarco Micolani ITA [Q] vs. Diego Acosta ECU [5] | 6-4 6-4

Colin Van Beem NED [9] vs. Sebastian Stiefelmeyer AUT [8] | 6-3 4-6 6-2
Roberto Quiroz ECU [3] vs. Felipe Mantilla COL [16] | 6-4 6-2
Patrick Elias GER vs. Juan Fiesta ARG | 6-3 6-2
Renzo Olivo ARG [2] vs. Gijs Linders NED [13] | 6-2 6-4

QUARTERFINALS

Mate Zsiga HUN [1] vs. Ricardo Rodriguez VEN | 6-4 7-6(5)
Giammarco Micolani ITA [Q] vs. Taro Daniel JPN [4] | 7-6(3) 6-1
Roberto Quiroz ECU [3] vs. Colin Van Beem NED [9] | 4-6 6-2 6-1
Renzo Olivo ARG [2] vs. Patrick Elias GER | 6-4 6-4

SEMIFINALS

Mate Zsiga HUN [1] vs. Giammarco Micolani ITA [Q] | 6-1 6-4
Roberto Quiroz ECU [3] vs. Renzo Olivo ARG [2] | 6-3 6-3

FINAL

Mate Zsiga HUN [1] vs. Roberto Quiroz ECU [3] | 6-3 6-1

Springer89
01-15-2010, 04:49 PM
Boys' Doubles Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?Event=1100118557&Tournament=1100021151)

FIRST ROUND

Olivo & Zsiga [ARG/HUN,1] vs. Belda & Di Scala [ARG] | 6-3 6-1
Dall'Asta & Micolani vs. Muramatsu & Ochotta [JPN/CAN] | 6-0 6-2
Bitencourt Pinheiro & Galvao vs. [i]Mattos & Ramirez [VEN,WC] | 7-6(4) 6-4
Elias & Ugarte [GER/CHI,8] vs. Conejero & Fleming [CHI] | 7-5 7-6(4)

Stiefelmeyer & Thiem [AUT,3] vs. Agamenone & Fiesta [ARG] | 6-4 6-3
Ceccarello & Gloudemans vs. [i]Abogabir & Ellena [CHI,WC] | 6-4 6-4
Lama & Verdugo [CHI] vs. Arbiza & Mora [VEN, WC] | 6-3 6-0
Sporken & Vermeer [NED/LUX,6] vs. Campo & Terzo | [b]7-6(7) 6-3

Linders & Van Beem [NED,5] vs. Pinto & Ribas | [b]2-6 6-4 [10-6]
Galeano & Navarro [PAR/CHI] vs. [i]Bolivar & Soteldo [VEN,WC] | 6-1 6-4
Maccari & Palma [ITA] vs. Razzeto & Torres [PER] | 6-1 6-0
Nazal & Rios [CHI,4] vs. Aleman & Londero [ARG]| 7-5 6-0

Daniel & Rodriguez [JPN/VEN,7] vs. Ayala & Meza [CHI] | 1-6 6-2 [10-8]
Colella & Eremin [ITA] vs. Arocha Lermont & Lozada Velasco [VEN] | 6-0 6-1
Bin & Sant'Anna vs. Ceballos & Vivas [VEN] | [b]6-3 7-6(5)
Acosta & Quiroz [ECU,2] vs. Fritz & Sborowitz [CHI] | 6-2 6-4

SECOND ROUND

Olivo & Zsiga [ARG/HUN,1] vs. Dall'Asta & Micolani [ITA] | 6-1 7-6(6)
Bitencourt Pinheiro & Galvao [BRA] vs. Elias & Ugarte [GER/CHI,8] | 3-6 6-4 [10-6]
Stiefelmeyer & Thiem [AUT,3] vs. Ceccarello & Gloudemans [ITA/NED] | 6-2 4-6 [10-6]
Sporken & Vermeer [NED/LUX,6] vs. Lama & Verdugo [CHI] | 6-4 2-6 [10-6]

Galeano & Navarro [PAR/CHI] vs. Linders & Van Beem [NED,5] | 6-4 6-4
Maccari & Palma [ITA] vs. Nazal & Rios [CHI,4] | 6-1 4-6 [10-6]
Colella & Eremin [ITA] vs. Daniel & Rodriguez [JPN/VEN,7] | 6-1 5-7 [10-3]
Acosta & Quiroz [ECU,2] vs. Bin & Sant'Anna | [b]6-2 6-2

QUARTERFINALS

Bitencourt Pinheiro & Galvao [BRA] Vs. Olivo & Zsiga [ARG/HUN,1] | w.o.
Stiefelmeyer & Thiem [AUT,3] vs. Sporken & Vermeer [NED/LUX,6] | 6-4 2-6 [10-6]
Galeano & Navarro [PAR/CHI] vs. Maccari & Palma [ITA] | 6-2 6-0
Acosta & Quiroz [ECU,2] vs. Colella & Eremin [ITA] | 6-3 6-3

SEMIFINALS

Bitencourt Pinheiro & Galvao [BRA] vs. Stiefelmeyer & Thiem [AUT,3] | w.o.
Acosta & Quiroz [ECU,2] vs. Galeano & Navarro [PAR/CHI] | 6-0 6-4

FINAL

Acosta & Quiroz [ECU,2] vs. Bitencourt Pinheiro & Galvao | [b]6-2 6-3

Springer89
01-15-2010, 04:50 PM
Qualifying Draw (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?Event=1100118560&Tournament=1100021151)

1st Round

Simon Navarro CHI [1] has a Bye
Ramon Alejadro Arocha Lermont VEN has a Bye
Arturo Barrera VEN has a Bye
Joao Pedro Gomes Leme BRA has a Bye

Mauricio Perez Mota ARG [2] has a Bye
Miguel Eduardo Uzcategui Flores VEN has a Bye
Luiz Felipe Pinto BRA has a Bye
Federico Jimenez VEN has a Bye

Antonio Campo ITA [3] has a Bye
Calvin Knie AUT has a Bye
Felipe Leal De Paula BRA has a Bye
Carlos Armando Quiroga Saer VEN has a Bye

Benjamin Necina AUT [4] has a Bye
Nicolas Santos VEN has a Bye
Joao Roberto Tasca Junior BRA has a Bye
Charlie Arbiza VEN has a Bye

Giammarco Micolani ITA [5] has a Bye
Alberto Zanotti VEN has a Bye
Francisco Parra VEN has a Bye
Eduardo Abogabir CHI [12] has a Bye

Javier Alberto Ellena CHI [6] has a Bye
Eurandrea Ceccarello ITA has a Bye
Ali Ponte VEN has a Bye
Julian Garcia ARG [10] has a Bye

Ibian Hodgson ARU [7] has a Bye
Jose Miguel Galindo VEN vs. Lucas Gordilho BRA | 6-2 7-5
Jorge Mora VEN has a Bye
Michele Palma ITA [11] has a Bye

Rafael Ribas BRA [8] has a Bye
Julio Ricardo Olaya USA vs. Juan Farah VEN | 6-1 Ret
Jairo Bolivar VEN has a Bye
Fernando Gonzalez Herrera CHI [9] has a Bye


2nd Round

Ramon Alejadro Arocha Lermont VEN vs. Simon Navarro CHI [1] | 6-3 6-3
Joao Pedro Gomes Leme BRA vs. Arturo Barrera VEN | 6-1 6-3
Miguel Eduardo Uzcategui Flores VEN vs. Mauricio Perez Mota ARG [2]| 6-2 Ret
Luiz Felipe Pinto BRA vs. Federico Jimenez VEN | 6-0 6-2

Antonio Campo ITA [3] vs. Calvin Knie AUT | 7-5 6-3
Felipe Leal De Paula BRA vs. Carlos Armando Quiroga Saer VEN | 6-3 4-6 6-4
Benjamin Necina AUT [4] vs. Nicolas Santos VEN | 6-4 6-0
Charlie Arbiza VEN vs. Joao Roberto Tasca Junior BRA | 7-6(9) 4-6 6-1

Giammarco Micolani ITA [5] vs. Alberto Zanotti VEN | 6-4 6-2
Eduardo Abogabir CHI [12] vs. Francisco Parra VEN | 6-1 6-2
Eurandrea Ceccarello ITA vs. Javier Alberto Ellena CHI [6] | 6-2 6-2
Julian Garcia ARG [10] vs. Ali Ponte VEN | 6-3 6-1

Ibian Hodgson ARU [7] vs. Jose Miguel Galindo VEN | 6-3 6-2
Michele Palma ITA [11] vs. Jorge Mora VEN | 6-2 6-1
Rafael Ribas BRA [8] vs. Julio Ricardo Olaya USA | 6-2 6-4
Fernando Gonzalez Herrera CHI [9] vs. Jairo Bolivar VEN | 6-4 3-6 7-5

Final Round

Ramon Alejadro Arocha Lermont VEN vs. Joao Pedro Gomes Leme BRA | 6-4 6-7(5) 6-4
Luiz Felipe Pinto BRA vs. Miguel Eduardo Uzcategui Flores VEN | 6-4 6-2
Antonio Campo ITA [3] vs. Felipe Leal De Paula BRA | 6-3 6-1
Charlie Arbiza VEN vs. Benjamin Necina AUT [4] | w.o.

Giammarco Micolani ITA [5] vs. Eduardo Abogabir CHI [12] | 6-2 2-6 6-1
Eurandrea Ceccarello ITA vs. Julian Garcia ARG [10] | 6-4 6-2
Michele Palma ITA [11] vs. Ibian Hodgson ARU [7] | 6-2 6-1
Rafael Ribas BRA [8] vs. Fernando Gonzalez Herrera CHI [9] | 7-5 6-0

Springer89
01-15-2010, 05:58 PM
Micolani :hatoff:
Mantilla :sad:

Last week's Copa del Cafe qualifier and finalist (lost to Olivo), Rodriguez :yeah:
Go for the title, Ricardo!

Jandres
01-17-2010, 04:59 PM
Vamos Robertooooooo