Asian Hopman Cup - Astana, Kazakhstan (11 - 14 November 2009) [Archive] - MensTennisForums.com

Asian Hopman Cup - Astana, Kazakhstan (11 - 14 November 2009)

Labamba
10-27-2009, 12:50 PM
The eighth and final team for the Hyundai Hopman Cup will be determined at the fourth instalment of the Asian Hopman Cup to be held at the National Tennis Centre Astana, Kazakhstan from 11 - 14 November, 2009. The winning team automatically qualifies for the ITF’s International Mixed Teams Championship held annually in Perth, Western Australia in January.

Teams from Kazakhstan, China, Korea, India and Thailand will be vying to beat two time defending Champions - Chinese Taipei (Yen-Hsun Lu and Su-Wei Hsieh) and take their place in the Hyundai Hopman Cup field.

The full list of participating Nations and players:

KAZAKHSTAN: YAROSLAVA SHVEDOVA and ANDREY GOLUBEV

THAILAND: TAMARINE TANASUGARN and DANAI UDOMCHOKE

CHINESE TAIPEI: SU-WEI HSIEH and YEN-HSUN LU

INDIA: POOJASHREE VENKATESHA and VISHNU VARDHAN

KOREA: KUN-HEE KIM and YONG-KYU LIM

CHINA: HU YUEYUE and LI MING

The player’s list of this year is stronger than last year. Kazakhstan with Golubev ranked 61 on the ATP Tour and Shvedova 50 on the WTA Tour look like the team most likely to upset the Chinese Taipei three peat. Thailand will also pose a strong threat with veterans Udomchoke (139) and Tanasugarn (111).

India’s Sania Mirza and Rohan Bopanna won the Inaugural Asian Hopman Cup.

The Asian Hopman Cup is a six Nation round-robin tournament consisting of 2 groups of 3 Nations with the winning team of each group playing the Final. All singles matches will be the best of three tie-break sets, with the exception of the mixed doubles, which will use the Match Tie-Break (the first team to reach 10 points) if the match is tied at 1 set all.

The Tie format is

1. Women’s Singles
2. Men’s Singles
3. Mixed Doubles

Prize Money: Winner - US$20,000
Runner Up - US$12,000
2nd in Group - US$10,000
3rd in Group - US$9,000

All matches will be broadcasted by main national TV channels and there will also be online Internet translation offered by “Sportsman Media Group GmbH”.

http://hopmancup.com/?id=103&NewsId=288

Labamba
11-13-2009, 08:21 AM
the draw, results, and standings can be found here:

http://hopmancup.com/?id=251

today is the last day of the group stage...

Labamba
11-15-2009, 08:36 AM
Group A
KAZAKHSTAN, INDIA, CHINA
Group B
THAILAND, CHINESE TAIPEI, KOREA

Order of play

Day1 (11 Nov): Group A KAZAKHSTAN vs CHINA
Group B THAILAND vs KOREA

Day2 (12 Nov): Group A INDIA vs CHINA
Group B CHINESE TAIPEI vs KOREA

Day3 (13 Nov): Group A KAZAKHSTAN vs INDIA
Group B THAILAND vs CHINESE TAIPEI

Day4 (14 Nov): Winner Group A vs Winner Group B

Labamba
11-15-2009, 08:37 AM
Day 1 Results

Thailand d. Korea 2-1
Tamarine TANASUGARN (THA) d. Kun-Hee KIM (KOR) 6-2 6-2
Yong-Kyu LIM (KOR) d. Danai UDOMCHOKE (THA) 6-4 6-3
Tamarine TANASUGARN/Danai UDOMCHOKE (THA) d. Kun-Hee KIM/Yong-Kyu LIM (KOR) 6-4 6-3

Kazakhstan d. China 3-0
Yaroslava SHVEDOVA (KAZ) d. Yeu-Yeu HU (CHN) 6-0 6-1
Andrey GOLUBEV (KAZ) d. Ming Li (CHN) 6-2 6-0
Yaroslava SHVEDOVA/Andrey GOLUBEV (KAZ) d. Yeu-Yeu HU/Ming Li (CHN) 6-1 6-2

Labamba
11-15-2009, 08:38 AM
Day 2 Results

CHINESE TAIPEI d. KOREA 2-1
Su-Wei HSIEH (TPE) d. Kun-Hee KIM (KOR) 6-3 6-2
Yong-Kyu LIM (KOR) d. Yen-Hsun LU (TPE) 4-0 ret.
Su-Wei HSIEH (TPE)/Yen-Hsun LU (TPE) d. Kun-Hee KIM (KOR)/Yong-Kyu LIM (KOR) 6-7(6) 7-6(4) 12-10

CHINA d. INDIA 2-1
Yeu-Yeu HU (CHN) d. Poojashree VENKATESHA (IND) 6-4 6-1
Vishnu VARDHAN (IND) d. Ming LI (CHN) 6-3 6-0
Yeu-Yeu HU (CHN)/Ming LI (CHN) d. Poojashree VENKATESHA (IND)/Vishnu VARDHAN (IND) 6-1 6-2

Labamba
11-15-2009, 08:41 AM
Day 3 Results

CHINESE TAIPEI d. THAILAND 2-1
TANASUGARN, Tamarine THA d. SU-WEI, Hsieh TPE 6-4 6-4
LU, Yen-Hsun TPE d. UDOMCHOKE, Danai THA 6-4 5-2 ret.
SU-WEI, Hsieh/LU, Yen-Hsun TPE d. TANASUGARN, Tamarine/UDOMCHOKE, Danai THA 7-5 6-3

KAZAKHSTAN d. INDIA 2-1
Yaroslava SHVEDOVA (KAZ) d. Poojashree VENKATESHA (IND) 6-0 6-2
Andrey GOLUBEV (KAZ) d. Vishnu VARDHAN (IND) 7-5 7-6(4)
Poojashree VENKATESHA (IND)/Vishnu VARDHAN (IND) d. Yaroslava SHVEDOVA/Andrey GOLUBEV (KAZ) 6-3 6-3

Labamba
11-15-2009, 10:19 AM
The Final

KAZAKHSTAN d. CHINESE TAIPEI 2-1
Yaroslava Shvedova (KAZ) d. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-1 6-1
Andrey Golubev (KAZ) d. Yen-Hsun Lu (TPE) 6-3 4-6 6-1
Su-Wei Hsieh/Yen-Hsun Lu (TPE) d. Yaroslava Shvedova/Andrey Golubev (KAZ) 7-5 2-6 10-8

Kazakhstan qualify for the Hopman Cup XXII :yeah:

Ilovetheblues_86
11-16-2009, 10:41 PM
Good for Kazakhstan