$25+H Donetsk, Ukraine [Archive] - MensTennisForums.com

$25+H Donetsk, Ukraine

lin
09-09-2002, 03:06 PM
First Round
(1)Yuri Schukin (RUS) vs Vitali Chvets (BLR)
Carlos Berlocq (ARG) vs (q)
Leonardo Azzaro (ITA) vs Michail Elgin (RUS)
(7)Artem Derepasko (RUS) vs (q)
(4)Yeu-Tzuoo Wang (TPE) vs Rogier Wassen (NED)
Jan Weinzierl (GER) vs Michael Berrer (GER)
Gianluca Luddi (ITA) vs Daniel Andersson (SWE)
(5)Simon Greul (GER) vs (q)
(6)Juan Pablo Guzman (ARG) vs (WC)Dmitri Karnaukh (UKR)
Orest Tereshchuk (UKR) vs Federico Browne (ARG)
Mariusz Fyrstenberg (POL) vs (WC)Eduard Glukhov (UKR)
(3)Fernando Verdasco (ESP) vs Vladimir Pavicevic (YUG)
(8)Francisco Costa (BRA) vs Juan Pablo Brzezicki (ARG)
Boris Pashanski (YUG) vs (WC)Dmitri Kotchetkov (AUT)
(WC)Andrei Somov (RUS) vs (q)
(2)Igor Kunitcin (RUS) vs Dmitry Vlasov (RUS)

source from http://stevegtennis.com ;)

Jakub
09-10-2002, 07:03 AM
QUALIFYING RESULTS

First Round
Jan Masik (CZE) d. (1)Philipp Mukhometov (RUS) 6-3 6-3
Alexander Yarmola (UKR) d. (WC)Artem Smiyukha (UKR) 6-0 6-2
Ivan Puchkarov (UKR) d. (WC)Dmitro Tolok (UKR) 6-1 6-0
(6)Serguei Pozdnev (RUS) d. Alexei Filenkov (RUS) 6-1 7-5
(2)Lukasz Kubot (POL) d. Nick Dyachok (UKR) 7-6(9) 3-6 6-3
(WC)Dmitry Gurichev (UKR) d. Haik Tovmasyan (ARM) 6-0 6-2
(WC)Attila Mihalko (UKR) d. Alexander Karpenko (UKR) 6-4 3-6 6-3
(5)Sergei Yaroshenko (RUS) d. Alexey Ivanov (RUS) 6-1 6-3
(3)Andrei Cherkasov (RUS) d. (WC)Vyacheslav Sedoplatov (UKR) 6-0 6-4
Mikhail Filima (UKR) d. Alexander Pavliouchenkov (RUS) 6-4 6-1
Dmitriy Koch (GER) d. Armen Gomktsian (RUS) 7-6(3) 6-7(5) 6-1
Pavel Lobanov (RUS) d. (8)Evgueni Smirnov (RUS) 5-7 7-6(2) 6-1
(4)Andrey Dernovskiy (UKR) d. Vladislav Gorodetsky (UKR) 6-3 3-6 7-5
(WC)Alexander Aksenov (UKR) d. Vladimir Nifontov (RUS) 6-3 4-6 6-2
Teimuraz Gabashvili (RUS) d. Taras Demianenko (UKR) 6-2 1-6 6-0
Michal Przysiezny (POL) d. (7)Sergei Krotiouk (RUS) 6-3 7-6(4)

Second Round
Jan Masik (CZE) d. Alexander Yarmola (UKR) 6-4 6-4
(6)Serguei Pozdnev (RUS) d. Ivan Puchkarov (UKR) 6-4 1-6 6-3
(2)Lukasz Kubot (POL) d. (WC)Dmitry Gurichev (UKR) 6-3 6-2
(5)Sergei Yaroshenko (RUS) d. (WC)Attila Mihalko (UKR) 2-6 6-2 6-4
(3)Andrei Cherkasov (RUS) d. Mikhail Filima (UKR) 1-6 7-6(6) 6-1
Pavel Lobanov (RUS) d. Dmitriy Koch (GER) 3-6 7-5 6-4
(WC)Alexander Aksenov (UKR) d. (4)Andrey Dernovskiy (UKR) 5-0 ret.
Michal Przysiezny (POL) d. Teimuraz Gabashvili (RUS) 6-3 7-6(1)

Qualifying Round
Jan Masik (CZE) d. (6)Serguei Pozdnev (RUS) 6-4 6-0
(2)Lukasz Kubot (POL) d. (5)Sergei Yaroshenko (RUS) 6-4 6-2
Pavel Lobanov (RUS) d. (3)Andrei Cherkasov (RUS) 6-4 7-6(5)
Michal Przysiezny (POL) d. (WC)Alexander Aksenov (UKR) 0-6 6-2 6-2

Jakub
09-10-2002, 07:04 AM
Well done Micha³ and £ukasz :D

Wojtek
09-10-2002, 07:05 AM
Good luck :

Micha³
£ukasz
Mariusz
Yeu-Tzuoo

King Aaron
09-10-2002, 03:09 PM
Good luck Daniel!

Balaenopteramusculus
09-10-2002, 10:17 PM
Good luck Micha³,Mariusz and £ukasz!:bounce: :bounce: :bounce:

Jakub
09-11-2002, 04:40 AM
First Round
(1)Yuri Schukin (RUS) d. Vitali Chvets (BLR) 6-2 6-3
Carlos Berlocq (ARG) d. (q)Jan Masik (CZE) 7-6(7) 6-0
Leonardo Azzaro (ITA) d. Michail Elgin (RUS) 7-6(4) 6-3
(7)Artem Derepasko (RUS) d. (q)Pavel Lobanov (RUS) 6-1 6-1
Rogier Wassen (NED) d. (4)Yeu-Tzuoo Wang (TPE) 6-2 7-6(3)
Jan Weinzierl (GER) d. Michael Berrer (GER) 6-4 4-6 6-0
Gianluca Luddi (ITA) d. Daniel Andersson (SWE) 6-2 6-3
(5)Simon Greul (GER) d. (q)Michal Przysiezny (POL) 6-4 6-3:(
(6)Juan Pablo Guzman (ARG) d. (WC)Dmitri Karnaukh (UKR) 6-1 6-1
Federico Browne (ARG) d. Orest Tereshchuk (UKR) 7-5 7-5
Mariusz Fyrstenberg (POL) d. (WC)Eduard Glukhov (UKR) 6-0 6-0:D
(3)Fernando Verdasco (ESP) d. Vladimir Pavicevic (YUG) 3-6 7-5 6-4
(8)Francisco Costa (BRA) d. Juan Pablo Brzezicki (ARG) 6-7(4) 7-5 6-4
Boris Pashanski (YUG) d. (WC)Dmitri Kotchetkov (AUT) 6-4 6-2
(q)Lukasz Kubot (POL) d. (WC)Andrei Somov (RUS) 6-2 6-2 :D
Dmitry Vlasov (RUS) d. (2)Igor Kunitcin (RUS) 3-6 7-5 7-6(4)

King Aaron
09-11-2002, 09:29 AM
Daniel :(
Yeu-Tzuoo Wang :(

lin
09-11-2002, 10:44 AM
Yeu-Tzuoo :sad:

Steve1
09-11-2002, 03:13 PM
Good luck Boris Pashanski (YUG) :)

Wojtek
09-11-2002, 08:09 PM
Well done Mariusz and £ukasz !!!

Jakub
09-12-2002, 03:52 PM
2 nd round :

Rogier Wassen (NED) d. Jan Weinzierl (GER) 6-4 6-2
(5)Simon Greul (GER) d. Gianluca Luddi (ITA) 6-2 6-4
(8)Francisco Costa (BRA) d. Boris Pashanski (YUG) 6-1 6-2
Dmitry Vlasov (RUS) d. (q)Lukasz Kubot (POL) 7-5 6-7(2) 6-2 :mad:

polishprodigy
09-13-2002, 03:01 AM
Congrats to Lukasz and Michal on qualifying, and for Lukasz on winning a round. Good luck to Mariusz! :D

Jakub
09-13-2002, 04:01 PM
Second Round
(1)Yuri Schukin (RUS) d. Carlos Berlocq (ARG) 6-2 6-2
Leonardo Azzaro (ITA) d. (7)Artem Derepasko (RUS) 6-3 3-6 7-5
Federico Browne (ARG) d. (6)Juan Pablo Guzman (ARG) 6-3 4-6 7-5
Mariusz Fyrstenberg (POL) d. (3)Fernando Verdasco (ESP) 1-6 6-3 6-2:eek::eek::bounce:

King Aaron
09-14-2002, 07:57 AM
Boris :(

polishprodigy
09-15-2002, 02:26 AM
Mariusz! :eek: :D

Wojtek
09-16-2002, 06:40 AM
Quarterfinals
Leonardo Azzaro (ITA) d. (1)Yuri Schukin (RUS) 6-3 6-7(4) 7-5
(5)Simon Greul (GER) d. Rogier Wassen (NED) 7-5 6-0
Federico Browne (ARG) d. Mariusz Fyrstenberg (POL) 6-3 6-7(4) 6-1
(8)Francisco Costa (BRA) d. Dmitry Vlasov (RUS) 6-4 6-2

Semifinals
(5)Simon Greul (GER) d. Leonardo Azzaro (ITA) 6-2 6-1
Federico Browne (ARG) d. (8)Francisco Costa (BRA) 6-3 7-6(4)

Finals
Federico Browne (ARG) d. (5)Simon Greul (GER) 6-2 6-1

polishprodigy
09-22-2002, 02:09 AM
Great result overall for Mariusz! :D