Roehampton 2009 (June 21 - Grass, G1) [Archive] - MensTennisForums.com

Roehampton 2009 (June 21 - Grass, G1)

Eugenia
06-14-2009, 03:58 PM
AEGON International Junior Tennis Championships - Roehampton 2009

Dates: 21 Jun to 26 Jun 2009
Venue: London, Great Britain
Grade: Grade 1
Surface: Grass

Entry List: http://www.itftennis.com/shared/medialibrary/pdf/original/IO_41521_original.PDF

Eugenia
06-21-2009, 02:48 AM
Singles Main Draw (http://www.lta.org.uk/Global/Downloads/Results/2009/Juniors%20-%20ITF%20and%20Tennis%20Europe/18s%20Roehampton%20JUN/Boys%20singles%20main%20draw.pdf)

Eugenia
06-23-2009, 02:14 PM
Main Draw - 1st Round

Daniel BERTA (SWE) (1) defeated Andrew BETTLES (GBR) 6-0 6-1
Sebastian LAVIE (NZL) defeated Matteo CIVAROLO (ITA) 6-1 6-2
Jordan COX (USA) defeated Stanislav POPLAVSKYY (UKR) 4-6 6-1 6-4
Arthur DE GREEF (BEL) (16) defeated Pierre-Hugues HERBERT (FRA) 6-4 6-7(2) 6-2
Harry FOWLER (USA) defeated Cheng-Peng HSIEH (TPE) (9) 6-2 6-3
Radim URBANEK (CZE) defeated Kaza Vinayak SHARMA (IND) 6-3 6-4
Alexander DOMIJAN (USA) defeated Alastair BARNES (GBR) 6-3 6-0
David SOUTO (VEN) (7) defeated Tiago FERNANDES (BRA) 6-7(6) 6-4 7-6(1)
Andrea COLLARINI (ARG) (4) defeated Dino MARCAN (CRO) 3-6 6-3 6-0
Alessandro BEGA (ITA) defeated Hiroyasu EHARA (JPN) 4-6 7-6(1) 6-4
Johannes Robert VAN OVERBEEK (USA) defeated Alfredo MORENO (MEX) 6-7(2) 6-4 6-4
Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) defeated Guilherme CLEZAR (BRA) (13) 7-6(6) 6-2
Francis Casey ALCANTARA (PHI) defeated Tennys SANDGREN (USA) (11) 6-4 6-7(4) 6-2
James CHAUDRY (GBR) defeated Maximilian NEUCHRIST (AUT) 6-4 6-7(9) 6-2
Devin BRITTON (USA) defeated Jozef KOVALIK (SVK) 6-2 6-3
Julen URIGUEN (GUA) (6) defeated Jordan KELLY-HOUSTON (NZL) 6-4 7-5
Nikala SCHOLTZ (RSA) defeated Shuichi SEKIGUCHI (JPN) (5) 6-3 7-5
Sudanwa SITARAM (IND) defeated Mitchell FRANK (USA) 6-0 6-2
Christopher SIMPSON (GBR) defeated Mate ZSIGA (HUN) 5-7 6-3 6-4
Andrei VASILEVSKI (BLR) defeated Evan KING (USA) (12) 6-1 6-4
Richard GABB (GBR) defeated Federico GAIO (ITA) (14) 7-6(10) 4-6 6-4
James MARSALEK (GBR) defeated Emilio GOMEZ (ECU) 6-2 6-0
Lewis BURTON (GBR) defeated Tristan-Samuel WEISSBORN (AUT) 7-6(8) 6-1
Agustin VELOTTI (ARG) (3) defeated Tom FARQUHARSON (GBR) 7-5 6-4
Denis KUDLA (USA) (8) defeated Riki MCLACHLAN (NZL) 6-3 7-5
Jack CARPENTER (GBR) defeated Emanuele MOLINA (ITA) 6-4 2-6 6-2
Marin DRAGANJA (CRO) defeated Liam BROADY (GBR) 6-2 6-3
Facundo ARGUELLO (ARG) (10) defeated Dominik WIRLEND (AUT) 6-4 3-6 7-6(4)
Filip HORANSKY (SVK) (15) defeated Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) 6-0 5-7 6-4
Oliver GOLDING (GBR) defeated Jose PEREIRA (BRA) 6-7(4) 6-4 6-1
Ashley HEWITT (GBR) defeated Yasutaka UCHIYAMA (JPN) 7-6(4) 1-6 6-3
Liang-Chi HUANG (TPE) (2) defeated George MORGAN (GBR) 0-6 6-3 6-4

2nd Round

Sebastian LAVIE (NZL) defeated Daniel BERTA (SWE) (1) 7-5 6-2
Arthur DE GREEF (BEL) (16) defeated Jordan COX (USA) 6-1 6-0
Radim URBANEK (CZE) defeated Harry FOWLER (USA) 6-4 6-3
Alexander DOMIJAN (USA) defeated David SOUTO (VEN) (7) 7-5 6-2
Alessandro BEGA (ITA) defeated Andrea COLLARINI (ARG) (4) 6-3 6-3
Johannes Robert VAN OVERBEEK (USA) defeated Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) 6-3 7-5
James CHAUDRY (GBR) defeated Francis Casey ALCANTARA (PHI) 6-4 6-3
Devin BRITTON (USA) defeated Julen URIGUEN (GUA) (6) 6-3 6-0
Sudanwa SITARAM (IND) defeated Nikala SCHOLTZ (RSA) 6-4 7-6(6)
Christopher SIMPSON (GBR) defeated Andrei VASILEVSKI (BLR) 4-6 6-3 7-6(4)
James MARSALEK (GBR) defeated Richard GABB (GBR) 4-6 7-6(1) 6-2
Agustin VELOTTI (ARG) (3) defeated Lewis BURTON (GBR) 6-0 6-7(5) 7-5
Denis KUDLA (USA) (8) defeated Jack CARPENTER (GBR) 7-6(6) 4-6 6-1
Facundo ARGUELLO (ARG) (10) defeated Marin DRAGANJA (CRO) 6-2 6-2
Filip HORANSKY (SVK) (15) defeated Oliver GOLDING (GBR) 6-4 6-2
Ashley HEWITT (GBR) defeated Liang-Chi HUANG (TPE) (2) 7-6(6) 3-6 6-3

Nev
06-26-2009, 12:32 AM
3rd Round

Sebastian LAVIE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112343) (NZL) defeated Arthur DE GREEF (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100093616) (BEL) (16) 6-4 7-5
Alexander DOMIJAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099288) (USA) defeated Radim URBANEK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100062741) (CZE) 6-4 7-6(0)
Alessandro BEGA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100057885) (ITA) defeated Johannes Robert VAN OVERBEEK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100106061) (USA) 6-4 6-3
Devin BRITTON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086561) (USA) defeated James CHAUDRY (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100093372) (GBR) 6-3 6-2
Sudanwa SITARAM (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100103006) (IND) defeated Christopher SIMPSON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100115754) (GBR) 6-3 6-7(3) 6-4
Agustin VELOTTI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112319) (ARG) (3) defeated James MARSALEK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100113156) (GBR) 6-2 6-1
Facundo ARGUELLO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100117829) (ARG) (10) defeated Denis KUDLA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099373) (USA) (8) 7-5 6-4
Filip HORANSKY (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100126159) (SVK) (15) defeated Ashley HEWITT (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100120352) (GBR) 6-4 6-4

Quarterfinal

Alexander DOMIJAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099288) (USA) defeated Sebastian LAVIE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112343) (NZL) 6-1 3-6 6-1
Devin BRITTON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086561) (USA) defeated Alessandro BEGA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100057885) (ITA) 6-2 6-3
Sudanwa SITARAM (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100103006) (IND) defeated Agustin VELOTTI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112319) (ARG) (3) 6-3 6-3
Facundo ARGUELLO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100117829) (ARG) (10) defeated Filip HORANSKY (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100126159) (SVK) (15) 6-7(4) 6-0 7-6(5)

Semifinal

Alexander DOMIJAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099288) (USA) Vs Devin BRITTON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086561) (USA)
Sudanwa SITARAM (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100103006) (IND) Vs Facundo ARGUELLO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100117829) (ARG) (10)

Come on Arguello :rocker2: Countryman :p

CooCooCachoo
06-26-2009, 09:17 AM
Domijan vs. Britton should be a good match.

Never heard of this Sitaram guy :eek:

manu86
06-26-2009, 12:33 PM
the final is between britton and facu arguello !!

Nev
06-27-2009, 02:57 AM
Devin Britton (USA) a (10) Facundo Argüello (ARG) 57 62 76(7)

Britton
202441

Arguello
202440

http://tennisjuniorsargentina.blogspot.com/

Chris-swede
06-27-2009, 11:54 AM
LOL,Devin is big!!!
But he was NCAA champion with his just 18 years!!! GO DEVIN!!! GO OLE MISS!!!