45th Astrid Bowl Charleroi (May 25 - Clay, G1) Winner: Agustin VELOTTI (ARG) [Archive] - MensTennisForums.com

45th Astrid Bowl Charleroi (May 25 - Clay, G1) Winner: Agustin VELOTTI (ARG)

Eugenia
05-25-2009, 01:49 PM
45th Astrid Bowl Charleroi, Belgian International Junior Championships 2009

Dates: 25 May to 30 May 2009
Venue: Charleroi - Marcinelle, Belgium
Grade: Grade 1
Surface: Clay

Qualifying Draw

First Round

Eduardo DISCHINGER (BRA) (1) BYE
Jordan PAQUOT (BEL) BYE
Ammar SALMAN (BEL) BYE
Neils DE MEYER (BEL) (11) BYE
Mick LESCURE (FRA) (2) BYE
Willi PETER (GER) defeated Charly GEURINCKX (BEL) 6-1 6-2
Matteo BLONDA (BEL) BYE
Eduardo BENCKE (BRA) (8) BYE
Pavel KRAINIK (CAN) (3) BYE
Nicolas DE PLAEN (BEL) defeated Maxime GRAUX (BEL) 7-5 4-6 6-4
Damien BRENARD (BEL) BYE
Antoine ESCOFFIER (FRA) (9) BYE
Yoannis HILELIS (FRA) (4) BYE
Jonas MERCKX (BEL) defeated Robin D'HOE (BEL) 6-2 6-4
Thomas REHEUL (BEL) BYE
Kurt THEIN (USA) (10) BYE
Cedrick COMMIN (FRA) (5) BYE
Maxime FANIEL (BEL) defeated Alexander KOKOREV (RUS) 7-5 6-2
Kevin FARIN (BEL) BYE
Bruno SEMENZATO (BRA) (7) BYE
Oliver GOLDING (GBR) (6) BYE
Julien STERBELLE (BEL) defeated Massimo IENZI (ITA) 6-4 6-3
Valentin PIRET (BEL) BYE
Robin CAMBIER (BEL) (12) BYE

Second Round

Eduardo DISCHINGER (BRA) (1) defeated Jordan PAQUOT (BEL) 7-5 7-6(6)
Ammar SALMAN (BEL) defeated Neils DE MEYER (BEL) (11) 6-2 6-2
Mick LESCURE (FRA) (2) defeated Willi PETER (GER) 6-1 6-0
Eduardo BENCKE (BRA) (8) defeated Matteo BLONDA (BEL) 6-1 6-0
Pavel KRAINIK (CAN) (3) defeated Nicolas DE PLAEN (BEL) 6-0 6-1
Antoine ESCOFFIER (FRA) (9) defeated Damien BRENARD (BEL) 6-4 6-4
Jonas MERCKX (BEL) defeated Yoannis HILELIS (FRA) (4) 6-1 6-2
Kurt THEIN (USA) (10) defeated Thomas REHEUL (BEL) 6-3 6-3
Cedrick COMMIN (FRA) (5) defeated Maxime FANIEL (BEL) 3-6 6-2 6-1
Bruno SEMENZATO (BRA) (7) defeated Kevin FARIN (BEL) 6-0 6-3
Oliver GOLDING (GBR) (6) defeated Julien STERBELLE (BEL) 6-0 6-3
Robin CAMBIER (BEL) (12) defeated Valentin PIRET (BEL) 6-2 6-4

Final Round

Eduardo DISCHINGER (BRA) (1) defeated Ammar SALMAN (BEL) 6-1 6-4
Mick LESCURE (FRA) (2) defeated Eduardo BENCKE (BRA) (8) 7-5 6-0
Pavel KRAINIK (CAN) (3) defeated Antoine ESCOFFIER (FRA) (9) 6-4 6-4
Jonas MERCKX (BEL) defeated Kurt THEIN (USA) (10) 6-1 3-6 6-1
Bruno SEMENZATO (BRA) (7) defeated Cedrick COMMIN (FRA) (5) 6-4 6-1
Oliver GOLDING (GBR) (6) defeated Robin CAMBIER (BEL) (12) 6-1 6-3

Eugenia
05-25-2009, 01:53 PM
Main Draw

Liang-Chi HUANG (TPE) (1) BYE
Eduardo DISCHINGER (BRA) Vs Germain BAHRI (BEL)
Benjamin DEVOS (BEL) Vs Zachary WHITE (CAN)
Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) (13) BYE

Yannik REUTER (BEL) (9) BYE
Harry FOWLER (USA) Vs Julien CAGNINA (BEL)
Ben MCLACHLAN (NZL) Vs Hiroyasu EHARA (JPN)
Agustin VELOTTI (ARG) (8) BYE

Julen URIGUEN (GUA) (3) BYE
Oliver GOLDING (GBR) Vs Yasutaka UCHIYAMA (JPN)
Mitchell FRANK (USA) Vs Sudanwa SITARAM (IND)
Francis Casey ALCANTARA (PHI) (14) BYE

Daniel BERTA (SWE) (12) BYE
Gaetan DE LOVINFOSSE (BEL) Vs David SOFAER (AUS)
Pierre-Hugues HERBERT (FRA) Vs Facundo ARGUELLO (ARG)
Tennys SANDGREN (USA) (7) BYE

Cheng-Peng HSIEH (TPE) (6) BYE
Yannis BALTOGIANNIS (BEL) Vs Riki MCLACHLAN (NZL)
Mikhail BIRYUKOV (RUS) Vs Jonas MERCKX (BEL)
Evan KING (USA) (11) BYE

Nikala SCHOLTZ (RSA) (16) BYE
Joris DE LOORE (BEL) Vs Pavel KRAINIK (CAN)
Tobias BLOMGREN (SWE) Vs Bruno SEMENZATO (BRA)
Andrea COLLARINI (ARG) (4) BYE

Denis KUDLA (USA) (5) BYE
Alfredo MORENO (MEX) Vs Guilherme CLEZAR (BRA)
Kaza Vinayak SHARMA (IND) Vs Jordan COX (USA)
Arthur DE GREEF (BEL) (10) BYE

Kevin KONFEDERAK (ARG) (15) BYE
Robin OLIN (SWE) Vs Mick LESCURE (FRA)
John MORRISSEY (IRL) Vs Jeroen VANNESTE (BEL)
Shuichi SEKIGUCHI (JPN) (2) BYE

Eugenia
05-29-2009, 02:36 PM
1st Round

Liang-Chi HUANG (TPE) (1) BYE
Eduardo DISCHINGER (BRA) defeated Germain BAHRI (BEL) 6-3 6-0
Zachary WHITE (CAN) defeated Benjamin DEVOS (BEL) 6-1 2-6 6-1
Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) (13) BYE
Yannik REUTER (BEL) (9) BYE
Harry FOWLER (USA) defeated Julien CAGNINA (BEL) 7-5 6-2
Hiroyasu EHARA (JPN) defeated Ben MCLACHLAN (NZL) 7-5 6-3
Agustin VELOTTI (ARG) (8) BYE
Julen URIGUEN (GUA) (3) BYE
Oliver GOLDING (GBR) defeated Yasutaka UCHIYAMA (JPN) 6-2 1-6 6-2
Mitchell FRANK (USA) defeated Sudanwa SITARAM (IND) 7-5 6-1
Francis Casey ALCANTARA (PHI) (14) BYE
Daniel BERTA (SWE) (12) BYE
Gaetan DE LOVINFOSSE (BEL) defeated David SOFAER (AUS) 6-2 6-0
Pierre-Hugues HERBERT (FRA) defeated Facundo ARGUELLO (ARG) 6-3 6-2
Tennys SANDGREN (USA) (7) BYE
Cheng-Peng HSIEH (TPE) (6) BYE
Riki MCLACHLAN (NZL) defeated Yannis BALTOGIANNIS (BEL) 6-3 6-0
Mikhail BIRYUKOV (RUS) defeated Jonas MERCKX (BEL) 6-1 6-2
Evan KING (USA) (11) BYE
Nikala SCHOLTZ (RSA) (16) BYE
Joris DE LOORE (BEL) defeated Pavel KRAINIK (CAN) 6-4 6-4
Tobias BLOMGREN (SWE) defeated Bruno SEMENZATO (BRA) 6-3 7-6(5)
Andrea COLLARINI (ARG) (4) BYE
Denis KUDLA (USA) (5) BYE
Guilherme CLEZAR (BRA) defeated Alfredo MORENO (MEX) 6-2 2-6 6-4
Jordan COX (USA) defeated Kaza Vinayak SHARMA (IND) 6-3 6-3
Arthur DE GREEF (BEL) (10) BYE
Kevin KONFEDERAK (ARG) (15) BYE
Robin OLIN (SWE) defeated Mick LESCURE (FRA) 6-3 6-7(6) 6-4
John MORRISSEY (IRL) defeated Jeroen VANNESTE (BEL) 6-4 6-3
Shuichi SEKIGUCHI (JPN) (2) BYE

2nd Round

Eduardo DISCHINGER (BRA) defeated Liang-Chi HUANG (TPE) (1) 3-6 7-6(3) 6-4
Zachary WHITE (CAN) defeated Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) (13) 6-3 3-6 6-1
Yannik REUTER (BEL) (9) defeated Harry FOWLER (USA) 6-2 6-1
Agustin VELOTTI (ARG) (8) defeated Hiroyasu EHARA (JPN) 6-3 6-1
Julen URIGUEN (GUA) (3) defeated Oliver GOLDING (GBR) 6-4 3-6 6-3
Mitchell FRANK (USA) defeated Francis Casey ALCANTARA (PHI) (14) 6-4 3-6 6-4
Gaetan DE LOVINFOSSE (BEL) defeated Daniel BERTA (SWE) (12) 4-6 7-5 6-2
Pierre-Hugues HERBERT (FRA) defeated Tennys SANDGREN (USA) (7) 6-4 7-6(5)
Cheng-Peng HSIEH (TPE) (6) defeated Riki MCLACHLAN (NZL) 7-6(5) 7-6(5)
Evan KING (USA) (11) defeated Mikhail BIRYUKOV (RUS) 1-6 7-5 7-5
Nikala SCHOLTZ (RSA) (16) defeated Joris DE LOORE (BEL) 7-5 6-2
Andrea COLLARINI (ARG) (4) defeated Tobias BLOMGREN (SWE) 7-6(7) 6-3
Guilherme CLEZAR (BRA) defeated Denis KUDLA (USA) (5) 7-6(4) 7-6(1)
Arthur DE GREEF (BEL) (10) defeated Jordan COX (USA) 6-3 7-5
Kevin KONFEDERAK (ARG) (15) defeated Robin OLIN (SWE) 6-2 7-5
Shuichi SEKIGUCHI (JPN) (2) defeated John MORRISSEY (IRL) 6-2 6-3

3th Round

Eduardo DISCHINGER (BRA) defeated Zachary WHITE (CAN) 7-5 6-4
Agustin VELOTTI (ARG) (8) defeated Yannik REUTER (BEL) (9) 6-4 7-6(2)
Mitchell FRANK (USA) defeated Julen URIGUEN (GUA) (3) 3-6 6-3 7-5
Pierre-Hugues HERBERT (FRA) defeated Gaetan DE LOVINFOSSE (BEL) 6-4 6-1
Evan KING (USA) (11) defeated Cheng-Peng HSIEH (TPE) (6) 2-6 6-2 6-4
Andrea COLLARINI (ARG) (4) defeated Nikala SCHOLTZ (RSA) (16) 6-2 6-4
Arthur DE GREEF (BEL) (10) defeated Guilherme CLEZAR (BRA) 7-6(2) 6-3
Kevin KONFEDERAK (ARG) (15) defeated Shuichi SEKIGUCHI (JPN) (2) 6-4 6-3

Haile Selassie
05-29-2009, 04:34 PM
Keep going little argies :bounce:

manu86
05-29-2009, 06:42 PM
konfederak is the first finalist and he will play against the winner between agus vellotti or herbert .

Eugenia
05-30-2009, 04:08 PM
Quarterfinal

Agustin VELOTTI (ARG) (8) defeated Eduardo DISCHINGER (BRA) 6-2 6-3
Pierre-Hugues HERBERT (FRA) defeated Mitchell FRANK (USA) 6-4 6-4
Evan KING (USA) (11) defeated Andrea COLLARINI (ARG) (4) 6-3 6-3
Kevin KONFEDERAK (ARG) (15) defeated Arthur DE GREEF (BEL) (10) 7-6(11) 3-0 Retired

Semifinal

Agustin VELOTTI (ARG) (8) defeated Pierre-Hugues HERBERT (FRA) 7-6(5) 6-2
Kevin KONFEDERAK (ARG) (15) defeated Evan KING (USA) (11) 6-2 6-4

manu86
05-30-2009, 07:34 PM
vellotti won 63 46 63 !!!!

quiron
05-31-2009, 02:18 AM
Agus :worship:

HuaTuo
05-31-2009, 05:55 AM
Agustin VELOTTI:baby: