50th Trofeo Bonfiglio 2009 (May 18 - Clay, GA) Winner: Facundo ARGUELLO (ARG) [Archive] - MensTennisForums.com

50th Trofeo Bonfiglio 2009 (May 18 - Clay, GA) Winner: Facundo ARGUELLO (ARG)

Eugenia
05-18-2009, 02:27 PM
50th Trofeo Bonfiglio

Dates: 18 May to 24 May 2009
Venue: Milan, Italy
Grade: Grade A
Surface: Clay

Qualifying Draw (http://www.tcmbonacossa.it/documenti/qualifying_m.pdf)

Main Draw (http://www.tcmbonacossa.it/documenti/singolare_m.pdf)

jmf07
05-19-2009, 05:56 AM
Good luck Berta

Etern
05-19-2009, 12:54 PM
Good luck Berta, Brydolf and Lindell. Just keep winning matches and I'm happy :)

quiron
05-20-2009, 06:15 AM
vamos colla :rocker2:

Garfman5
05-20-2009, 09:55 AM
First round results:

Jozef Kovalik (SVK) d. Liang-Chi Huang (TPE,1) 6-2 6-7 6-4
Ben McLachlan (NZL) d. Matthieu Vierin (ITA) 6-2 6-3
Henri Laaksonen (FIN) d. Tristan Samuel Weissborn (AUT) 6-4 2-6 6-4
Kevin Konfederak (ARG,16) d. Harry Fowler (USA) 6-1 6-3
Mikhail Biryukov (RUS) d. Dominik Schulz (GER,11) 6-1 7-5
Patrik Brydolf (SWE) d. Kaza Vinayak Sharma (IND) 6-1 6-4
Federico Gaio (ITA) d. Lauren Olivier Daxhelet (BEL) 6-4 6-4
Gianni Mina (FRA,7) d. Alessandro Colella (ITA) 6-2 7-5
Andrea Collarini (ARG,4) d. Tiago Fernandes (BRA) 2-6 6-0 6-2
Emanuele Molina (ITA) d. Duje Kekez (CRO) 2-6 6-4 6-2
Dovydas Sakinis (LTU) d. Giammarco Micolani (ITA) 6-0 6-2
Karim Mohamed Maamoun (EGY,13) d. Marco Bortolotti (ITA) 6-2 6-3
Yannik Reuter (BEL,9) d. James Marsalek (GBR) 6-4 6-2
Sebastian Lavie (NZL) d. Andrea Patracchini (ITA) 2-6 6-2 7-6
Hiroyasu Ehara (JPN) d. Ahmed El Menshawy (GBR) 6-1 6-3
Marin Draganja (CRO) d. Pablo Carreno (ESP,8) 6-4 1-6 6-4
Cheng-Peng Hsieh (TPE,5) d. Emilio Gomez (ECU) 7-6(5) 6-2
Facundo Arguello (ARG) d. Alessandro Bega (ITA) 6-0 6-2
Richard Becker (GER) d. Maximilian Neuchrist (AUT) 7-6 6-2
Yasutaka Uchiyama (JPN) d. Arthur de Greef (BEL,10) 6-4 6-4
Christian Lindell (SWE) d. Francis Casey Alcantara (PHI,15) 6-3 6-2
Nikala Scholtz (RSA) d. Stefano Travaglia (ITA) 2-6 6-3 6-4
Dino Marcan (CRO) d. Riki McLachlan (NZL) 6-1 6-1
Stanislav Poplavskyy (UKR) d. Julen Uriguen (GUA,3) 3-6 6-4 7-5
Agustin Velotti (ARG,6) d. Alexandros Ferdinandos Georgoudas (GER) 7-5 6-4
Renzo Olivo (ARG) d. Jordan Cox (USA) 7-6 6-3
Pavel Filin (BLR) d. Francesco Picco (ITA) 6-4 6-3
Pierre Hugues Herbert (FRA) d. Daniel Berta (SWE,12) 6-4 6-3
Guilherme Clezar (BRA) d. Filip Horansky (SVK,14) 7-5 6-3
Sudanwa Sitaram (IND) d. Andrea Dall’Asta (ITA) 6-3 6-3
Matteo Civarolo (ITA) d. Fabrizio Ornago (ITA) 6-4 4-6 6-3
Giacomo Miccini (ITA) d. Shuichi Sekiguchi (JPN,2) 7-6 1-6 6-2

Second round results:

Henri Laaksonen (FIN) d. Kevin Konfederak (ARG,16) 6-0 6-1
Mikhail Biryukov (RUS) d. Patrik Brydolf (SWE) 6-2 1-6 6-3
Hiroyasu Ehara (JPN) d. Marin Draganja (CRO) 1-6 7-5 6-2
Facundo Arguello (ARG) d. Cheng-Peng Hsieh (TPE,5) 6-2 6-7 6-1
Yasutaka Uchiyama (JPN) d. Richard Becker (GER) 6-3 6-4
Stanislav Poplavskyy (UKR) d. Dino Marcan (CRO) 3-6 6-3 6-2

Chris-swede
05-20-2009, 10:11 AM
poor Berta...losing to Herbert...:(((

Laaksonen killing Konfederak, how good is this guy???

Eugenia
05-21-2009, 07:45 PM
Second Round

Jozef KOVALIK (SVK) defeated Ben MCLACHLAN (NZL) 6-4 6-0
Henri LAAKSONEN (FIN) defeated Kevin KONFEDERAK (ARG) (16) 6-0 6-1
Mikhail BIRYUKOV (RUS) defeated Patrik BRYDOLF (SWE) 6-2 1-6 6-3
Federico GAIO (ITA) defeated Gianni MINA (FRA) (7) 7-5 6-7(1) 6-3
Andrea COLLARINI (ARG) (4) defeated Emanuele MOLINA (ITA) 6-1 6-3
Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) (13) defeated Dovydas SAKINIS (LTU) 6-3 6-3
Yannik REUTER (BEL) (9) defeated Sebastian LAVIE (NZL) 6-4 3-0 ret.
Hiroyasu EHARA (JPN) defeated Marin DRAGANJA (CRO) 1-6 7-5 6-2
Facundo ARGUELLO (ARG) defeated Cheng-Peng HSIEH (TPE) (5) 6-2 6-7(6) 6-1
Yasutaka UCHIYAMA (JPN) defeated Richard BECKER (GER) 6-3 6-4
Nikala SCHOLTZ (RSA) defeated Christian LINDELL (SWE) 6-7(4) 6-4 7-6(4)
Stanislav POPLAVSKYY (UKR) defeated Dino MARCAN (CRO) 3-6 6-3 6-2
Renzo OLIVO (ARG) defeated Agustin VELOTTI (ARG) (6) 7-6(3) 7-5
Pierre-Hugues HERBERT (FRA) defeated Pavel FILIN (BLR) 4-6 7-6(5) 6-4
Guilherme CLEZAR (BRA) defeated Sudanwa SITARAM (IND) 6-1 6-4
Matteo CIVAROLO (ITA) defeated Giacomo MICCINI (ITA) 6-4 2-4 ret.

Caralimon
05-22-2009, 02:16 AM
Third Round
Henri Laaksonen d. Josef Kovalik 62 46 64
Federico Gaio d. Mikhail Biryukov 64 62
Andrea Collarini d. Karim-Mohamed Maamoun 61 64
Hiroyasu Ehara d. Yannick Reuter 64 75

Facundo Arguello d. Yasutaka Uchiyama 36 63 62
Stanislav Poplavskyy d. Nikala Scholtz 46 62 76
Pierre-Hughes Herbert d. Renzo Olivo 75 61
Guillherme Clezar d. Matteo Civarolo 63 63

Garfman5
05-22-2009, 08:14 AM
Incredible, only one seeded player left.....but I wouldn't put my money on him winning the tournament....never know what could happen next :)

quiron
05-22-2009, 04:33 PM
vamos colla por el 2 :rocker2:

GustavoM_Fan
05-24-2009, 06:01 AM
Collini lost to Gaio in semis :sad:

http://www.tcmbonacossa.it/documenti/singolare_m.pdf

Final
Federico Gaio (ITA) vs Facundo Arguello (ARG)

Eugenia
05-24-2009, 10:47 PM
Semifinals

Federico Gaio (ITA) d. (4/WC) Andrea Collarini (ARG) 7-6(4) 7-6(4)
Facundo Argüello (ARG) d. Guilherme Clezar (BRA) 6-2 6-2

Final

Facundo Argüello (ARG) d. Federico Gaio (ITA) 6-4 2-6 6-3

Congratulations Facu! :bigclap: