29th Asuncion Bowl 2009 (March 09 - Clay, Grade 1) [Archive] - MensTennisForums.com

29th Asuncion Bowl 2009 (March 09 - Clay, Grade 1)

Fizz
03-08-2009, 09:15 AM
Tournament Info

Name: Asuncion Bowl
Location: Asuncion - Paraguay
Venue: Centro Nacional de Tenis
Date: 03-09-2009 / 03-14-2009
Surface: Clay
Organisation: Confederacion Sudamericana de Tenis (COSAT)
Tier Level: Boys 18 G1

Draw: 6 rounds / 64 players
Sets: 3 sets

Address
Centro Nacional de Tenis
Av. Eusebio Ayala km 4.5
Asuncion
PARAGUAY

Telephone: (595 21) 524 880
Fax: (595 21) 524 880

Entry List: http://cosat.org/main/index.php?i=torneo.lista&id=249&c=6&cat=18%20Varones&p=&print (http://cosat.org/main/index.php?i=torneo.lista&id=249&c=6&cat=18%20Varones&p=&print)=

Fizz
03-10-2009, 06:33 AM
Qualifying Draw

http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100019386&event=1100109943

Fizz
03-10-2009, 03:43 PM
Main Draw

http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100019386&event=1100109939

Fizz
03-10-2009, 03:46 PM
1st Round

Jose PEREIRA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086528) (BRA) (1) BYE
Juan Sebastian GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100120388) (COL) defeated Diego ACOSTA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100109133) (ECU) 6-4 6-4
James MARSALEK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100113156) (GBR) defeated Cesar TORRES (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100125613) (PER) 6-2 6-7(6) 6-1
Renzo OLIVO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100113586) (ARG) (13) BYE

Jesus BANDRES (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100087207) (VEN) (10) BYE
Jozef KOVALIK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100085936) (SVK) defeated Francisco APARICIO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100111319) (ARG) 6-2 6-1
Ryusei MAKIGUCHI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100087684) (BOL) defeated Oliver SNAIDER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100093711) (PAR) 3-6 7-6(5) 7-5
Hiroyasu EHARA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100077723) (JPN) (5) BYE

Agustin VELOTTI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112319) (ARG) (3) BYE
Jack CARPENTER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100115682) (GBR) defeated Tigre HANK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100097887) (MEX) 6-1 6-3
Bruno Luciano MAZZIOTTI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100123479) (ARG) defeated Pedro DALFRE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100115869) (BRA) 6-2 6-0
Christian LINDELL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100124620) (SWE) (16) BYE

Yasutaka UCHIYAMA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100090051) (JPN) (11) BYE
Tiago FERNANDES (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100124068) (BRA) defeated Roberto QUIROZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100105916) (ECU) 6-7(5) 6-1 6-3
Nicolas PINONES-HALTENHOFF (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100067966) (CHI) defeated Daniel WELSH (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100128271) (PAR) 6-3 6-1
Dominik WIRLEND (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100090658) (AUT) (7) BYE

Filip HORANSKY (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100126159) (SVK) (8) BYE
Jorge VARON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100063110) (VEN) defeated Diego GALEANO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100109390) (PAR) 7-6(7) 6-2
Ashley HEWITT (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100120352) (GBR) defeated Manuel Agustín BELDA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100139148) (ARG) 6-3 6-3
Facundo ARGUELLO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100117829) (ARG) (12) BYE

Gabriel DIAS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100104982) (BRA) (14) BYE
Daniel SCHMIDT (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112015) (AUT) defeated Bruno SEMENZATO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100122082) (BRA) 6-0 6-2
Duilio BERETTA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100089912) (PER) defeated German SANCHEZ DELFIN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100089853) (MEX) 6-3 6-2
Shuichi SEKIGUCHI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100063204) (JPN) (4) BYE

Tristan-Samuel WEISSBORN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100090654) (AUT) (6) BYE
Guilherme CLEZAR (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100117190) (BRA) defeated Alvaro NAZAL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100118770) (CHI) 6-3 6-0
Facundo MENA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100119699) (ARG) defeated Nicolas SALAMA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100069368) (PAR) 2-6 6-2 6-3
Emilio GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100069386) (ECU) (9) BYE

Patrik BRYDOLF (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100093971) (SWE) (15) BYE
Garret BRASSEAUX (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100124138) (USA) defeated Nick JONES (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100115671) (GBR) 6-2 7-6(4)
Martin CUEVAS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100079079) (URU) defeated Lucas MELGAREJO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100133540) (BRA) 6-0 6-0
Andrea COLLARINI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100121644) (ARG) (2) BYE

Fizz
03-10-2009, 03:48 PM
2nd Round

Jose PEREIRA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086528) (BRA) (1) Vs Juan Sebastian GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100120388) (COL)
James MARSALEK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100113156) (GBR) Vs Renzo OLIVO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100113586) (ARG) (13)
Jesus BANDRES (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100087207) (VEN) (10) Vs Jozef KOVALIK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100085936) (SVK)
Ryusei MAKIGUCHI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100087684) (BOL) Vs Hiroyasu EHARA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100077723) (JPN) (5)

Agustin VELOTTI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112319) (ARG) (3) Vs Jack CARPENTER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100115682) (GBR)
Bruno Luciano MAZZIOTTI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100123479) (ARG) Vs Christian LINDELL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100124620) (SWE) (16)
Yasutaka UCHIYAMA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100090051) (JPN) (11) Vs Tiago FERNANDES (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100124068) (BRA)
Nicolas PINONES-HALTENHOFF (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100067966) (CHI) Vs Dominik WIRLEND (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100090658) (AUT) (7)

Filip HORANSKY (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100126159) (SVK) (8) Vs Jorge VARON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100063110) (VEN)
Ashley HEWITT (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100120352) (GBR) Vs Facundo ARGUELLO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100117829) (ARG) (12)
Gabriel DIAS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100104982) (BRA) (14) Vs Daniel SCHMIDT (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112015) (AUT)
Duilio BERETTA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100089912) (PER) Vs Shuichi SEKIGUCHI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100063204) (JPN) (4)

Tristan-Samuel WEISSBORN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100090654) (AUT) (6) Vs Guilherme CLEZAR (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100117190) (BRA)
Facundo MENA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100119699) (ARG) Vs Emilio GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100069386) (ECU) (9)
Patrik BRYDOLF (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100093971) (SWE) (15) Vs Garret BRASSEAUX (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100124138) (USA)
Martin CUEVAS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100079079) (URU) Vs Andrea COLLARINI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100121644) (ARG) (2)

Chris-swede
03-11-2009, 06:52 AM
very tough field for a G1!

Bad draw for Brydolf and Lindell.:o

Aguante gaudio!!
03-11-2009, 03:24 PM
Second Round:

(1) José Pereira (BRA) d. Juan Sebastián Gomez (COL) 7-5/2-6/6-1
(13) (Q) Renzo Olivo (ARG) d. James Marsalek (GBR) 6-1/6-4
Jozef Kovalik (SVK) d. (10) Jesús Bandres (VEN) 6-2/6-3
(5) Hiroyasu Ehara (JPN) d. (LL) Ryusei Makiguchi (BOL) 6-1/4-6/6-1
(Q) Jack Carpenter (GBR) d. (5) Agustín Velotti (ARG) 6-3/6-2
Bruno Mazziotti (ARG) d. (16) Christian Lindell (SWE) 6-4/7-6(4)
Tiago Fernandes (BRA) d. (11) Yasutaka Uchiyama (JPN) 7-5/6-2
(7) Dominik Wirlend (AUT) d. Nicolás Piñones (CHI) 6-1/7-5
(8) Filip Horansky (SVK) d. Jorge Varon (VEN) 7-5/6-3
(12) Facundo Argüello (ARG) d. (Q) Ashley Hewitt (GBR) 6-3/6-1
Daniel Schmidt (AUT) d. (14) Gabriel Dias (BRA) 7-6(4)/6-2
Duilio Beretta (PER) d. (4) Shuichi Sekiguchi (JPN) 0-6/6-4/6-3
Guilherme Clezar (BRA) d. (6) Tristan Weissborn (AUT) 3-6/6-2/6-3
(9) Emilio Gomez (ECU) d. Facundo Mena (ARG) 6-1/7-5
(15) Patrik Brydolf (SWE) d. Garret Brasseaux (USA) 6-1/6-3
(2) Andrea Collarini (ARG) d. (LL) Martín Cuevas (URU) 6-3/6-2

Aguante gaudio!!
03-11-2009, 03:26 PM
Third Round:

(1) José Pereira (BRA) vs (13) (Q) Renzo Olivo (ARG)
(5) Hiroyasu Ehara (JPN) vs Jozef Kovalik (SVK)
Bruno Mazziotti (ARG) vs (Q) Jack Carpenter (GBR)
(7) Dominik Wirlend (AUT) vs Tiago Fernandes (BRA)
(12) Facundo Argüello (ARG) vs (8) Filip Horansky (SVK)
Duilio Beretta (PER) vs Daniel Schmidt (AUT)
(9) Emilio Gomez (ECU) vs Guilherme Clezar (BRA)
(2) Andrea Collarini (ARG) vs (15) Patrik Brydolf (SWE)

Caralimon
03-12-2009, 08:02 PM
Third Round:

(1) José Pereira (BRA) d. (13) (Q) Renzo Olivo (ARG) 6-2 6-4
Jozef Kovalik (SVK) d. (5) Hiroyasu Ehara (JPN) 6-2 6-2
(Q) Jack Carpenter (GBR) d. Bruno Mazziotti (ARG) 6-4 6-4
Tiago Fernandes (BRA) d. (7) Dominik Wirlend (AUT) 6-0 6-3
(8) Filip Horansky (SVK) d. (12) Facundo Argüello (ARG) 6-0 6-3
Duilio Beretta (PER) d. Daniel Schmidt (AUT) 7-5 6-2
(9) Emilio Gomez (ECU) d. Guilherme Clezar (BRA) 6-7 6-4 6-2
(2) Andrea Collarini (ARG) d. (15) Patrik Brydolf (SWE) 6-4 6-4

Caralimon
03-13-2009, 06:22 AM
Quarter finals:

(1) José Pereira (BRA) d. Jozef Kovalik (SVK) 6-2 6-2
Tiago Fernandes (BRA) d. (Q) Jack Carpenter (GBR) 6-4 3-6 6-4
(8) Filip Horansky (SVK) d. Duilio Beretta (PER) 4-6 6-3 7-6
(2) Andrea Collarini (ARG) d. (9) Emilio Gomez (ECU) 6-3 7-5

Semifinals:

(1) José Pereira (BRA) vs. Tiago Fernandes (BRA)
(8) Filip Horansky (SVK) vs. (2) Andrea Collarini (ARG)

Chris-swede
03-13-2009, 03:10 PM
Brydolf/Weissborn in Doubles Finals! :):wavey:

Aguante gaudio!!
03-14-2009, 04:12 AM
Brydolf/Weissborn in Doubles Finals! :):wavey:

They won the final.

Chris-swede
03-14-2009, 04:18 PM
Really??? That would be so nice!!!! PATRIK BRYDOLF!!!

Aguante gaudio!!
03-14-2009, 07:44 PM
Really??? That would be so nice!!!! PATRIK BRYDOLF!!!

Yes...

Doubles Final:

(3) Patrick Brydolf (SWE)/Tristan Weissborn (AUT) d. (7) Bruno Mazziotti (ARG)/Facundo Argüello (ARG) 6-3/6-4

Singles: Semifinals:

(1) José Pereira (BRA) d. Tiago Fernandes (BRA) 6-2/6-4
(8) Filip Horansky (SVK) d. (2) Andrea Collarini (ARG) 6-3/6-4

Final:

(1) José Pereira (BRA) d. (8) Filip Horansky (SVK) 3-6/6-2/7-5