30th Argentina Cup 2009 (February 23 - Clay, G2)Winner: Andrea COLLARINI (ARG) [Archive] - MensTennisForums.com

30th Argentina Cup 2009 (February 23 - Clay, G2)Winner: Andrea COLLARINI (ARG)

Fizz
02-22-2009, 09:40 AM
Tournament Info

Name: Argentina Cup
Location: Mar Del Plata - Argentina
Venue: Club Nautico Mar Del Plata
Date: 02-23-2009 / 02-28-2009
Surface: Clay
Organisation: Confederacion Sudamericana de Tenis (COSAT)
Tier Level: Boys 18 G2

Draw: 6 rounds / 64 players
Sets: 3 sets

Address:
Club Nautico Mar del Plata Espigon "C" - Puerto Mar del Plata
Provincia de Buenos Aires
Mar del Plata
ARGENTINA
Telephone: (54 223) 4803 553
Fax: (54 223) 4800 323

Website: http://www.aat.com.ar/ (http://www.aat.com.ar/)
Entry List: http://www.itftennis.com/shared/medialibrary/pdf/original/IO_39554_original.PDF (http://www.itftennis.com/shared/medialibrary/pdf/original/IO_39554_original.PDF)

Nev
02-22-2009, 10:59 PM
Well the draw is out but I didn't find it yet :(

FERNET
02-23-2009, 12:19 AM
Good luck Collarini and Velotti

Fizz
02-23-2009, 12:13 PM
Qualifying Draw

http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100018574&event=1100104144

Fizz
02-23-2009, 02:22 PM
Main Draw

http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100018574&event=1100104140

Fizz
02-23-2009, 02:23 PM
1st Round

Juan VAZQUEZ-VALENZUELA (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100093022) (ARG) (1) BYE
German SCIACCA (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100117966) (ARG) Vs Ian LASTER (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100089841) (USA)
Eduardo BENCKE (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100125743) (BRA) Vs Matias Alejandro HATEM (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100118132) (ARG)
Yasutaka UCHIYAMA (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100090051) (JPN) (13) BYE
Facundo ARGUELLO (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100117829) (ARG) (10) BYE
Fahoum FAHOUM (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100080786) (ISR) Vs Renzo OLIVO (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100113586) (ARG)
James MARSALEK (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100113156) (GBR) Vs Sergiu MARGARIT (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100110069) (ROU)
Emilio GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100069386) (ECU) (8) BYE

Kevin KONFEDERAK (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100111365) (ARG) (3) BYE
Jack CARPENTER (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100115682) (GBR) Vs Rodrigo SCHAEFER (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100126821) (BRA)
Paul BROWN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100103549) (GBR) Vs Eran HECHT (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100114450) (ISR)
Facundo MENA (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100119699) (ARG) (14) BYE
Christian LINDELL (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100124620) (SWE) (9) BYE
Martin CUEVAS (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100079079) (URU) Vs Ashley HEWITT (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100120352) (GBR)
Francisco APARICIO ASENJO (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100138261) (ESP) Vs Nicolas BUSTAMANTE (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100148657) (ARG)
Shuichi SEKIGUCHI (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100063204) (JPN) (6) BYE

Agustin VELOTTI (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100112319) (ARG) (5) BYE
Nicolas PINONES-HALTENHOFF (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100067966) (CHI) Vs Thomas Jun FACCHINI TAKEMOTO (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100131888) (BRA)
Blumenberg ALEX (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100149922) (BRA) Vs Alon FAIMAN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100115827) (ISR)
Roberto QUIROZ (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100105916) (ECU) (12) BYE
Alejandro GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100105873) (COL) (15) BYE
Ryusei MAKIGUCHI (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100087684) (BOL) Vs Guilherme CLEZAR (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100117190) (BRA)
Lewis BURTON (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100076667) (GBR) Vs Manuel Agustín BELDA (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100139148) (ARG)
Hiroyasu EHARA (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100077723) (JPN) (4) BYE

Ashot KHACHARYAN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100097240) (RUS) (7) BYE
Christian HARRISON (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100119473) (USA) Vs Diego Sebastian SCHWARTZMAN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100138765) (ARG)
Alejo APUD (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100123866) (ARG) Vs Nick JONES (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100115671) (GBR)
Bruno Luciano MAZZIOTTI (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100123479) (ARG) (11) BYE
Diego ACOSTA (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100109133) (ECU) (16) BYE
Genia GAMAZOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100097867) (ISR) Vs Eduardo DISCHINGER (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100108149) (BRA)
Luciano DI SCALA (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100132088) (ARG) Vs Tomas BUCHHASS (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100112315) (ARG)
Andrea COLLARINI (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100121644) (ARG) (2) BYE

Nev
02-23-2009, 11:33 PM
Nico Bustamante :yeah:
Aparicio Asenjo :confused: ESP :eek:

1st Round

Juan VAZQUEZ-VALENZUELA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100093022) (ARG) (1) BYE
German SCIACCA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100117966) (ARG) defeated Ian LASTER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100089841) (USA) 4-6 6-1 7-5
Eduardo BENCKE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100125743) (BRA) defeated Matias Alejandro HATEM (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100118132) (ARG) 6-1 6-7(4) 7-6(3)
Yasutaka UCHIYAMA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100090051) (JPN) (13) BYE
Facundo ARGUELLO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100117829) (ARG) (10) BYE
Renzo OLIVO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100113586) (ARG) defeated Fahoum FAHOUM (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100080786) (ISR) 6-3 6-4
James MARSALEK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100113156) (GBR) defeated Sergiu MARGARIT (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100110069) (ROU) 6-0 6-3
Emilio GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100069386) (ECU) (8) BYE
Kevin KONFEDERAK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100111365) (ARG) (3) BYE
Jack CARPENTER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100115682) (GBR) defeated Rodrigo SCHAEFER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100126821) (BRA) 6-4 6-4
Paul BROWN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100103549) (GBR) defeated Eran HECHT (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100114450) (ISR) 1-6 6-1 6-1
Facundo MENA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100119699) (ARG) (14) BYE
Christian LINDELL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100124620) (SWE) (9) BYE
Martin CUEVAS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100079079) (URU) defeated Ashley HEWITT (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100120352) (GBR) 6-3 3-6 6-4
Francisco APARICIO ASENJO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100138261) (ESP) defeated Nicolas BUSTAMANTE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100148657) (ARG) 6-3 6-2
Shuichi SEKIGUCHI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100063204) (JPN) (6) BYE
Agustin VELOTTI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112319) (ARG) (5) BYE
Nicolas PINONES-HALTENHOFF (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100067966) (CHI) defeated Thomas Jun FACCHINI TAKEMOTO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100131888) (BRA) 7-6(3) 6-2
Blumenberg ALEX (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100149922) (BRA) defeated Alon FAIMAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100115827) (ISR) 6-3 6-0
Roberto QUIROZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100105916) (ECU) (12) BYE
Alejandro GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100105873) (COL) (15) BYE
Guilherme CLEZAR (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100117190) (BRA) defeated Ryusei MAKIGUCHI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100087684) (BOL) 7-5 5-7 6-2
Lewis BURTON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100076667) (GBR) defeated Manuel Agustín BELDA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100139148) (ARG) 6-1 6-3
Hiroyasu EHARA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100077723) (JPN) (4) BYE
Ashot KHACHARYAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100097240) (RUS) (7) BYE
Diego Sebastian SCHWARTZMAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100138765) (ARG) defeated Christian HARRISON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100119473) (USA) 6-1 6-0
Nick JONES (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100115671) (GBR) defeated Alejo APUD (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100123866) (ARG) 6-7 6-3 6-3
Bruno Luciano MAZZIOTTI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100123479) (ARG) (11) BYE
Diego ACOSTA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100109133) (ECU) (16) BYE
Eduardo DISCHINGER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100108149) (BRA) defeated Genia GAMAZOV (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100097867) (ISR) 6-2 2-6 6-1
Tomas BUCHHASS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112315) (ARG) defeated Luciano DI SCALA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100132088) (ARG) 6-1 6-1
Andrea COLLARINI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100121644) (ARG) (2) BYE

2nd Round

Juan VAZQUEZ-VALENZUELA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100093022) (ARG) (1) Vs German SCIACCA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100117966) (ARG)
Eduardo BENCKE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100125743) (BRA) Vs Yasutaka UCHIYAMA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100090051) (JPN) (13)
Facundo ARGUELLO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100117829) (ARG) (10) Vs Renzo OLIVO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100113586) (ARG)
James MARSALEK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100113156) (GBR) Vs Emilio GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100069386) (ECU) (8)
Kevin KONFEDERAK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100111365) (ARG) (3) Vs Jack CARPENTER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100115682) (GBR)
Paul BROWN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100103549) (GBR) Vs Facundo MENA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100119699) (ARG) (14)
Christian LINDELL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100124620) (SWE) (9) Vs Martin CUEVAS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100079079) (URU)
Francisco APARICIO ASENJO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100138261) (ESP) Vs Shuichi SEKIGUCHI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100063204) (JPN) (6)
Agustin VELOTTI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112319) (ARG) (5) Vs Nicolas PINONES-HALTENHOFF (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100067966) (CHI)
Blumenberg ALEX (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100149922) (BRA) Vs Roberto QUIROZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100105916) (ECU) (12)
Alejandro GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100105873) (COL) (15) Vs Guilherme CLEZAR (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100117190) (BRA)
Lewis BURTON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100076667) (GBR) Vs Hiroyasu EHARA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100077723) (JPN) (4)
Ashot KHACHARYAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100097240) (RUS) (7) Vs Diego Sebastian SCHWARTZMAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100138765) (ARG)
Nick JONES (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100115671) (GBR) Vs Bruno Luciano MAZZIOTTI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100123479) (ARG) (11)
Diego ACOSTA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100109133) (ECU) (16) Vs Eduardo DISCHINGER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100108149) (BRA)
Tomas BUCHHASS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112315) (ARG) Vs Andrea COLLARINI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100121644) (ARG) (2)

Fizz
02-24-2009, 12:35 PM
Aparicio Asenjo :confused: ESP :eek:

Oooh! He is almost 50 years old :haha:

It must be mistake by ITF! :lol:

Caio_Brasil
02-24-2009, 07:15 PM
Eduardo BENCKE (BRA) defeated Matias Alejandro HATEM (ARG) 6-1 6-7(4) 7-6(3)

This lasted 4h15min according to a Brazilian website :eek: :lol: http://www.tenisnews.com.br/modules.php?name=News&file=article&sid=22845

Aguante gaudio!!
02-25-2009, 05:40 PM
Second Round:

(1) (Q) Juan Vazquez Valenzuela (ARG) d. (LL) Germán Sciacca (ARG) 6-3/6-4
(13) Yasutaka Uchiyama (JPN) d. Eduardo Bencke (BRA) 6-3/3-6/6-1
(WC) Renzo Olivo (ARG) d. (10) Facundo Argüello (ARG) 6-2/6-4
James Marsalek (GBR) d. (8) Emilio Gómez (ECU) 6-3/6-1
(3) (WC) Kevin Konfederak (ARG) d. Jack Carpenter (GBR) 7-5/6-4
(14) Facundo Mena (ARG) d. Paul Brown (GBR) 6-2/6-4
Martín Cuevas (URU) d. (9) Christian Lindell (SWE) 1-6/7-6(4)/6-4
(6) Suichi Sekiguchi (JPN) d. Francisco Aparicio (ARG) 6-4/7-6(4)
(5) Agustín Velotti (ARG) d. Nicolás Piñones (CHI) 6-0/6-4
(12) Roberto Quiroz (ECU) d. (Q) Alex Blumenberg (BRA) 6-3/4-1 ret.
Guilherme Clezar (BRA) d. (15) Alejandro Gómez (COL) 6-1/6-3
(4) Hiroyasu Ehara (JPN) d. Lewis Burton (GBR) 6-3/6-2
(WC) Diego Schwartzman (ARG) d. (7) Ashot Khacharyan (RUS) 6-2/6-1
Nick Jones (GBR) a (11) Bruno Mazziotti (ARG) 7-6(7)/6-1
Eduardo Dischinger (BRA) d. (16) Diego Acosta (ECU) 6-3/6-2
(2) Andrea Collarini (ARG) d. (Q) Tomás Buchhass (ARG) 6-3/7-6(7)

Aguante gaudio!!
02-25-2009, 05:42 PM
Third Round:

(1) (Q) Juan Vazquez Valenzuela (ARG) vs (13) Yasutaka Uchiyama (JPN)
(WC) Renzo Olivo (ARG) vs James Marsalek (GBR)
(3) (WC) Kevin Konfederak (ARG) vs (14) Facundo Mena (ARG)
(6) Suichi Sekiguchi (JPN) vs Martín Cuevas (URU)
(5) Agustín Velotti (ARG) vs (12) Roberto Quiroz (ECU)
(4) Hiroyasu Ehara (JPN) vs Guilherme Clezar (BRA)
(WC) Diego Schwartzman (ARG) vs Nick Jones (GBR)
(2) Andrea Collarini (ARG) vs Eduardo Dischinger (BRA)

manu86
02-25-2009, 11:09 PM
(1) (Q) Juan Vazquez Valenzuela (ARG) vs (13) Yasutaka Uchiyama (JPN) 76(4) 63
(WC) Renzo Olivo (ARG) vs James Marsalek (GBR) 63 62
(3) (WC) Kevin Konfederak (ARG) vs (14) Facundo Mena (ARG) 63 63
Martín Cuevas (URU) vs (6) Suichi Sekiguchi (JPN) 75 63
(5) Agustín Velotti (ARG) vs (12) Roberto Quiroz (ECU) 62 60
Guilherme Clezar (BRA) vs (4) Hiroyasu Ehara (JPN) 76(3) 62
(WC) Diego Schwartzman (ARG) vs Nick Jones (GBR) 62 60
(2) Andrea Collarini (ARG) vs Eduardo Dischinger (BRA) 61 61



6 of the 8 are from argentina !!!!
c'mon we want an all argentinian semis !!!!!!!!

Aguante gaudio!!
02-26-2009, 12:33 AM
Quarterfinals:

(1) (Q) Juan Vazquez Valenzuela (ARG) vs (WC) Renzo Olivo (ARG)
(3) (WC) Kevin Konfederak (ARG) vs Martín Cuevas (URU)
(5) Agustín Velotti (ARG) vs Guilherme Clezar (BRA)
(2) Andrea Collarini (ARG) vs (WC) Diego Schwartzman (ARG)

Fizz
02-26-2009, 03:40 PM
Argies :yeah:

Aguante gaudio!!
02-26-2009, 09:58 PM
Quarterfinals:

(1) (Q) Juan Vazquez Valenzuela (ARG) d. (WC) Renzo Olivo (ARG) 6-4/7-5
Martín Cuevas (URU) d. (3) (WC) Kevin Konfederak (ARG) 6-4/6-3
Guilherme Clezar (BRA) d. (5) Agustín Velotti (ARG) 6-4/6-1
(2) Andrea Collarini (ARG) d. (WC) Diego Schwartzman (ARG) 7-5/6-1

Semifinals:

(1) (Q) Juan Vazquez Valenzuela (ARG) vs Martín Cuevas (URU)
(2) Andrea Collarini (ARG) vs Guilherme Clezar (BRA)

Come on, Juan and Andre!!!

manu86
02-28-2009, 08:56 AM
1) (Q) Juan Vazquez Valenzuela (ARG) vs Martín Cuevas (URU) 63 75
(2) Andrea Collarini (ARG) vs Guilherme Clezar (BRA) 36 62 61



final :

1) (Q) Juan Vazquez Valenzuela (ARG) vs(2) Andrea Collarini (ARG)


another title to argentina !!!!!
now it will be 6 from 7 tournaments !!!!

ExcaliburII
02-28-2009, 05:03 PM
vamos collarini ganale a ese puto.

quiron
02-28-2009, 05:07 PM
vamos rulitos !

kai.
02-28-2009, 10:38 PM
vamos rulitos !

:hug:

kai.
03-01-2009, 03:30 AM
Andrea won :woohoo: 6-4/6-2

Aguante gaudio!!
03-01-2009, 02:00 PM
Congratulations Puma for the third title!!!

Next Ranking: 11° (601,25 points)

Come on, Andre!!!

Eugenia
03-01-2009, 08:23 PM
Andre :worship: 3rd title of the year :bounce:

FERNET
03-01-2009, 09:02 PM
Colla :woohoo:
Vazquez Valenzuela :bigwave::nerner:

Caralimon
03-02-2009, 12:32 AM
Hay mala onda con Juancito eh.

HuaTuo
03-02-2009, 04:09 AM
Andrea COLLARINI:kiss: