Trofeul D Sturdza 2009 (February 17 - Carpet, G3)Winner: Stanislav POPLAVSKYY (UKR) [Archive] - MensTennisForums.com

Trofeul D Sturdza 2009 (February 17 - Carpet, G3)Winner: Stanislav POPLAVSKYY (UKR)

Fizz
02-15-2009, 01:18 PM
Name: Trofeul D Sturdza
Location: Chisinau - Republic of Moldova
Venue: National Tennis Centre
Date: 02-17-2009 / 02-22-2009
Surface: Carpet, Indoor
Organisation: Tennis Europe (TE)
Tier Level: Boys 18 G3


Draw: 5 rounds / 32 players
Sets: 3 sets


Address:
National Tennis Center Coca 59
Str. Chisinau 2049 MOLDOVA


Telephone: (37-32) 2 744719
Fax: (37-32) 2 744725


Website: http://www.sturdzacup.md (http://www.sturdzacup.md/)

Entry List: http://www.itftennis.com/shared/medialibrary/pdf/original/IO_39606_original.PDF (http://www.itftennis.com/shared/medialibrary/pdf/original/IO_39606_original.PDF)

Fizz
02-17-2009, 05:44 AM
Qualifying Draw.

http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100018727&event=1100105017

Fizz
02-17-2009, 12:31 PM
Main Draw

http://www.sturdzacup.md/DRAWS/bsmd.pdf

Fizz
02-18-2009, 11:52 AM
1st Round

Stanislav POPLAVSKYY (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100102904) (UKR) (1) Vs David ASCHABER (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100138945) (AUT)
Dimitry MAMEDOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100117710) (UKR) Vs Ruslan RAKHIMOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100102188) (RUS)
Maksim LAGUTIN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100131860) (UKR) Vs Igor TURCAN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100114809) (MDA)
Patrick GRIGORIU (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100093477) (ROU) Vs Alexander KOSTANOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100076981) (RUS) (5)

Andreas NEYKOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100086438) (BUL) (4) Vs Maksim MALYSHEV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100117703) (UKR)
Spartak RAHACHOU (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100106016) (BLR) Vs Shukhrat GIZATULIN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100102506) (UZB)
Georgy ZERKALOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100113777) (RUS) Vs Konstantin NICHITIN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100057817) (MDA)
Vasile-Alexandru GHILEA (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100135064) (ROU) defeated Anton PROTSENKO (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100101940) (UKR) (6) 6-2 6-0

Yannis BALTOGIANNIS (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100122708) (BEL) (8) Vs Oleksiy ODAZHYU (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100088498) (UKR)
Silviu MISTREANU (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100120079) (ROU) defeated Vladimir POLYAKOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100130501) (RUS) 6-2 7-5
Denys PUME (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100119835) (UKR) Vs Dimitar KUZMANOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100131817) (BUL)
Andrei COCIASU (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100131007) (ROU) Vs Anton GALKIN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100076924) (RUS) (3)

Ruslan MIROSHNYCHENKO (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100100664) (UKR) (7) defeated Mikita KARPOVICH (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100128217) (BLR) 4-6 6-4 6-1
Stanislav YAKOVENKO (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100084123) (RUS) defeated Artem ZELENSKYY (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100131623) (UKR) 7-5 6-4
Florin-Valentin POPESCU (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100101416) (ROU) defeated Oleksiy AROVIN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100133361) (UKR) 6-2 6-3
Maxim DUBARENCO (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100114805) (MDA) defeated Sam BARRY (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100113177) (IRL) (2) 6-4 6-2

Fizz
02-18-2009, 04:52 PM
1st Round

Stanislav POPLAVSKYY (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100102904) (UKR) (1) defeated David ASCHABER (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100138945) (AUT) 6-1 6-0
Dimitry MAMEDOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100117710) (UKR) defeated Ruslan RAKHIMOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100102188) (RUS) 6-2 6-1
Maksim LAGUTIN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100131860) (UKR) defeated Igor TURCAN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100114809) (MDA) 7-5 6-2
Alexander KOSTANOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100076981) (RUS) (5) defeated Patrick GRIGORIU (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100093477) (ROU) 7-6(6) 6-4

Andreas NEYKOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100086438) (BUL) (4) defeated Maksim MALYSHEV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100117703) (UKR) 6-3 6-3
Spartak RAHACHOU (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100106016) (BLR) defeated Shukhrat GIZATULIN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100102506) (UZB) 6-2 6-1
Georgy ZERKALOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100113777) (RUS) defeated Konstantin NICHITIN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100057817) (MDA) 6-2 3-6 6-3
Vasile-Alexandru GHILEA (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100135064) (ROU) defeated Anton PROTSENKO (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100101940) (UKR) (6) 6-2 6-0

Oleksiy ODAZHYU (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100088498) (UKR) defeated Yannis BALTOGIANNIS (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100122708) (BEL) (8) 6-4 6-2
Silviu MISTREANU (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100120079) (ROU) defeated Vladimir POLYAKOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100130501) (RUS) 6-2 7-5
Denys PUME (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100119835) (UKR) defeated Dimitar KUZMANOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100131817) (BUL) 6-7(5) 6-3 6-3
Anton GALKIN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100076924) (RUS) (3) defeated Andrei COCIASU (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100131007) (ROU) 6-0 6-1

Ruslan MIROSHNYCHENKO (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100100664) (UKR) (7) defeated Mikita KARPOVICH (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100128217) (BLR) 4-6 6-4 6-1
Stanislav YAKOVENKO (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100084123) (RUS) defeated Artem ZELENSKYY (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100131623) (UKR) 7-5 6-4
Florin-Valentin POPESCU (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100101416) (ROU) defeated Oleksiy AROVIN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100133361) (UKR) 6-2 6-3
Maxim DUBARENCO (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100114805) (MDA) defeated Sam BARRY (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100113177) (IRL) (2) 6-4 6-2


2nd Round

Stanislav POPLAVSKYY (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100102904) (UKR) (1) Vs Dimitry MAMEDOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100117710) (UKR)
Maksim LAGUTIN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100131860) (UKR) Vs Alexander KOSTANOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100076981) (RUS) (5)
Andreas NEYKOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100086438) (BUL) (4) Vs Spartak RAHACHOU (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100106016) (BLR)
Georgy ZERKALOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100113777) (RUS) Vs Vasile-Alexandru GHILEA (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100135064) (ROU)

Oleksiy ODAZHYU (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100088498) (UKR) Vs Silviu MISTREANU (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100120079) (ROU)
Denys PUME (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100119835) (UKR) Vs Anton GALKIN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100076924) (RUS) (3)
Ruslan MIROSHNYCHENKO (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100100664) (UKR) (7) Vs Stanislav YAKOVENKO (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100084123) (RUS)
Florin-Valentin POPESCU (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100101416) (ROU) Vs Maxim DUBARENCO (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100114805) (MDA)

Fizz
02-23-2009, 12:08 PM
2nd Round

Stanislav POPLAVSKYY (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100102904) (UKR) (1) defeated Dimitry MAMEDOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100117710) (UKR) 6-3 6-2
Alexander KOSTANOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100076981) (RUS) (5) defeated Maksim LAGUTIN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100131860) (UKR) 7-5 6-1
Andreas NEYKOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100086438) (BUL) (4) defeated Spartak RAHACHOU (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100106016) (BLR) 6-4 6-2
Georgy ZERKALOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100113777) (RUS) defeated Vasile-Alexandru GHILEA (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100135064) (ROU) Walkover

Oleksiy ODAZHYU (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100088498) (UKR) defeated Silviu MISTREANU (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100120079) (ROU) 6-3 6-4
Anton GALKIN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100076924) (RUS) (3) defeated Denys PUME (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100119835) (UKR) 6-4 6-4
Stanislav YAKOVENKO (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100084123) (RUS) defeated Ruslan MIROSHNYCHENKO (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100100664) (UKR) (7) 6-4 6-3
Maxim DUBARENCO (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100114805) (MDA) defeated Florin-Valentin POPESCU (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100101416) (ROU) 6-7(3) 6-3 7-5

Fizz
02-23-2009, 12:09 PM
Quarterfinal

Stanislav POPLAVSKYY (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100102904) (UKR) (1) defeated Alexander KOSTANOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100076981) (RUS) (5) 6-4 7-5
Andreas NEYKOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100086438) (BUL) (4) defeated Georgy ZERKALOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100113777) (RUS) 6-2 6-1
Anton GALKIN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100076924) (RUS) (3) defeated Oleksiy ODAZHYU (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100088498) (UKR) 6-3 3-6 6-1
Maxim DUBARENCO (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100114805) (MDA) defeated Stanislav YAKOVENKO (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100084123) (RUS) 7-5 6-2

Fizz
02-23-2009, 12:10 PM
Semifinal

Stanislav POPLAVSKYY (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100102904) (UKR) (1) defeated Andreas NEYKOV (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100086438) (BUL) (4) 6-2 6-3
Anton GALKIN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100076924) (RUS) (3) defeated Maxim DUBARENCO (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100114805) (MDA) 6-2 4-6 6-1

Fizz
02-23-2009, 12:10 PM
Final

Stanislav POPLAVSKYY (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100102904) (UKR) (1) defeated Anton GALKIN (http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/players/player.asp?player=100076924) (RUS) (3) 3-6 7-5 6-4