Barranquilla ITF 2009, G1, Winner: Andrea COLLARINI [Archive] - MensTennisForums.com

Barranquilla ITF 2009, G1, Winner: Andrea COLLARINI

Eugenia
01-19-2009, 12:21 PM
Barranquilla ITF 2009

Dates : 19 Jan to 25 Jan 2009
Venue : Barranquilla, Colombia
Grade : Grade 1
Surface : Clay

Qualifying Draw

1st Round

Tigre HANK (MEX) (1) BYE
Tomas PATINO (COL) defeated Ricardo PABON (COL) 6-3 6-3
Santiago Jose GUTIERREZ RUEDA (COL) BYE
Juan Diego LUZARDO (VEN) BYE
Dennis NOVIKOV (USA) (2) BYE
Paolo Andres VECCHI (VEN) BYE
Sebastian SALAZAR (COL) BYE
Carlos TABORGA (BOL) (9) BYE
Pedro BOSIO (CHI) (3) BYE
Oscar Felipe BORJAS (COL) BYE
Paul LUZARDO (VEN) BYE
Tomas BUCHHASS (ARG) BYE
Roberto MEZA (CHI) BYE
Camilo Andres PULGARIN SANCHEZ (COL) (10) BYE
Victor Javier RODRIGUEZ DIAZ (COL) (4) BYE
Jorge HENRIQUEZ (CHI) (11) BYE
Diego Sebastian SCHWARTZMAN (ARG) (5) BYE
Jorge PINILLA (COL) BYE
Andres HERRERA (COL) BYE
Acyr BRINGEL FIGUEIREDO (BRA) (15) BYE
Tomas MEMBRIVES (ARG) (6) BYE
Elias CHALA (COL) BYE
David Arturo MEJIA PATINO (COL) BYE
Oscar TORRES (COL) BYE
Luis Ignacio MORALES (CHI) BYE
Giampaolo ZULLI (VEN) (12) BYE
Michael ZHU (USA) (7) BYE
German SCIACCA (ARG) (13) BYE
Ricardo CORRENTE (VEN) (8) BYE
Francisco MEZA (CHI) BYE
Andres Alberto ZARATE CHANAGA (COL) BYE
Fernando SEGOVIA (COL) (14) BYE

2nd Round

Tigre HANK (MEX) (1) defeated Tomas PATINO (COL) 6-3 6-4
Santiago Jose GUTIERREZ RUEDA (COL) defeated Juan Diego LUZARDO (VEN) 6-2 6-2
Paolo Andres VECCHI (VEN) defeated Dennis NOVIKOV (USA) (2) Walkover
Carlos TABORGA (BOL) (9) defeated Sebastian SALAZAR (COL) 6-0 6-0
Pedro BOSIO (CHI) (3) defeated Oscar Felipe BORJAS (COL) 6-1 6-0
Tomas BUCHHASS (ARG) defeated Paul LUZARDO (VEN) 6-0 6-0
Roberto MEZA (CHI) defeated Camilo Andres PULGARIN SANCHEZ (COL) (10) 6-0 6-1
Jorge HENRIQUEZ (CHI) (11) defeated Victor Javier RODRIGUEZ DIAZ (COL) (4) 6-1 6-0
Diego Sebastian SCHWARTZMAN (ARG) (5) defeated Jorge PINILLA (COL) 6-0 6-0
Andres HERRERA (COL) defeated Acyr BRINGEL FIGUEIREDO (BRA) (15) 6-0 6-2
Elias CHALA (COL) defeated Tomas MEMBRIVES (ARG) (6) 3-6 6-0 6-2
David Arturo MEJIA PATINO (COL) defeated Oscar TORRES (COL) 6-2 4-6 6-1
Luis Ignacio MORALES (CHI) defeated Giampaolo ZULLI (VEN) (12) 6-2 6-1
Michael ZHU (USA) (7) defeated German SCIACCA (ARG) (13) 7-6(6) 6-4
Francisco MEZA (CHI) defeated Ricardo CORRENTE (VEN) (8) 6-4 1-0 Retired
Fernando SEGOVIA (COL) (14) defeated Andres Alberto ZARATE CHANAGA (COL) 6-0 7-5

3th Round

Tigre HANK (MEX) (1) defeated Santiago Jose GUTIERREZ RUEDA (COL) 6-0 6-1
Carlos TABORGA (BOL) (9) defeated Paolo Andres VECCHI (VEN) 6-3 6-3
Pedro BOSIO (CHI) (3) defeated Tomas BUCHHASS (ARG) 6-1 6-2
Roberto MEZA (CHI) defeated Jorge HENRIQUEZ (CHI) (11) 6-3 5-7 6-2
Diego Sebastian SCHWARTZMAN (ARG) (5) defeated Andres HERRERA (COL) 6-1 6-3
David Arturo MEJIA PATINO (COL) defeated Elias CHALA (COL) 6-4 6-1
Luis Ignacio MORALES (CHI) defeated Michael ZHU (USA) (7) 1-6 6-2 6-3
Francisco MEZA (CHI) defeated Fernando SEGOVIA (COL) (14) 6-1 6-3

Jackie Stephens
01-19-2009, 06:31 PM
I don't like Grade 1's I was going to play this one.

kai.
01-19-2009, 07:53 PM
Main Draw:

1st Round

Arthur DE GREEF (BEL) (1) Vs Thomas Jun FACCHINI TAKEMOTO (BRA)
Federico SABOGAL (COL) Vs Luis Ignacio MORALES (CHI)
Jorge HENRIQUEZ (CHI) Vs Sebastian LOPEZ (COL)
Eduardo Ignacio VERANO BORRERO (COL) Vs Zachary WHITE (CAN) (15)
Emanuele MOLINA (ITA) (11) Vs Javier Andres LIU RIVAS (CHI)
Ivan CONEJERO (CHI) Vs Pablo NUNEZ (CRC)
Matias SBOROWITZ (CHI) Vs Luis Enrique RUIZ YANEZ (COL)
Juan Carlos SIERRA (COL) Vs Agustin VELOTTI (ARG) (5)
David SOUTO (VEN) (3) Vs Tiago FERNANDES (BRA)
Felipe RIOS (CHI) Vs Juan Pablo RAMIREZ (COL)
Luis DELGADO (DOM) Vs Joris DE LOORE (BEL)
Facundo ARGUELLO (ARG) Vs Santiago CENTENO (GUA) (16)
Tigre HANK (MEX) (12) Vs Roberto MEZA (CHI)
Diego ACOSTA (ECU) Vs Andrea COLLARINI (ARG)
Jorge Alejandro SUAREZ-ZULETA (COL) Vs Alvaro NAZAL (CHI)
Francisco MEZA (CHI) Vs Matteo CIVAROLO (ITA) (8)
Emilio GOMEZ (ECU) (7) Vs Francisco APARICIO (ARG)
Alejo APUD (ARG) Vs Ian URIGUEN (GUA)
Pedro BERNARDI (BRA) Vs Bruno Luciano MAZZIOTTI (ARG)
Diego Sebastian SCHWARTZMAN (ARG) Vs Jesus BANDRES (VEN) (9)
Francesco PICCO (ITA) (13) Vs Sergio CUARTAS (COL)
David FLEMING (CHI) Vs David GOMEZ (PAN)
Felipe MANTILLA (COL) Vs Pedro BOSIO (CHI)
Carlos TABORGA (BOL) Vs Yannik REUTER (BEL) (4)
Gaetan DE LOVINFOSSE (BEL) (6) Vs Hugo AYALA (CHI)
Felipe NINO (COL) Vs Jorge VARON (VEN)
Bruno SEMENZATO (BRA) Vs Ian LASTER (USA)
Alejandro GOMEZ (COL) Vs Alessandro BEGA (ITA) (10)
Alex THEILER (CHI) (14) Vs Cristian CHAVEZ (COL)
Christian LINDELL (SWE) Vs Facundo MENA (ARG)
David Arturo MEJIA PATINO (COL) Vs Roberto QUIROZ (ECU)
Fernando SEGOVIA (COL) Vs Kevin KONFEDERAK (ARG) (2)

Eugenia
01-21-2009, 01:56 PM
First Round

Arthur DE GREEF (BEL) (1) defeated Thomas Jun FACCHINI TAKEMOTO (BRA) 6-3 6-0
Luis Ignacio MORALES (CHI) defeated Federico SABOGAL (COL) 2-6 6-3 6-3
Sebastian LOPEZ (COL) defeated Jorge HENRIQUEZ (CHI) 6-3 6-3
Zachary WHITE (CAN) (15) defeated Eduardo Ignacio VERANO BORRERO (COL) 5-0 Retired
Emanuele MOLINA (ITA) (11) defeated Javier Andres LIU RIVAS (CHI) 6-3 5-7 6-4
Pablo NUNEZ (CRC) defeated Ivan CONEJERO (CHI) 6-0 6-4
Luis Enrique RUIZ YANEZ (COL) defeated Matias SBOROWITZ (CHI) 6-4 7-5
Agustin VELOTTI (ARG) (5) defeated Juan Carlos SIERRA (COL) 6-1 6-1
David SOUTO (VEN) (3) defeated Tiago FERNANDES (BRA) 6-2 6-0
Felipe RIOS (CHI) defeated Juan Pablo RAMIREZ (COL) 6-4 6-4
Joris DE LOORE (BEL) defeated Luis DELGADO (DOM) 6-2 6-1
Facundo ARGUELLO (ARG) defeated Santiago CENTENO (GUA) (16) 6-3 6-2
Tigre HANK (MEX) (12) defeated Roberto MEZA (CHI) 6-2 6-0
Andrea COLLARINI (ARG) defeated Diego ACOSTA (ECU) 6-4 6-2
Alvaro NAZAL (CHI) defeated Jorge Alejandro SUAREZ-ZULETA (COL) 7-6(5) 6-2
Matteo CIVAROLO (ITA) (8) defeated Francisco MEZA (CHI) 4-6 6-0 6-1
Emilio GOMEZ (ECU) (7) defeated Francisco APARICIO (ARG) 5-7 7-6(5) 4-1 Retired
Alejo APUD (ARG) defeated Ian URIGUEN (GUA) 4-6 6-3 6-3
Bruno Luciano MAZZIOTTI (ARG) defeated Pedro BERNARDI (BRA) 6-2 6-1
Jesus BANDRES (VEN) (9) defeated Diego Sebastian SCHWARTZMAN (ARG) 6-4 6-3
Francesco PICCO (ITA) (13) defeated Sergio CUARTAS (COL) 6-2 7-5
David GOMEZ (PAN) defeated David FLEMING (CHI) 6-0 6-0
Felipe MANTILLA (COL) defeated Pedro BOSIO (CHI) 7-5 6-4
Yannik REUTER (BEL) (4) defeated Carlos TABORGA (BOL) 6-1 6-2
Gaetan DE LOVINFOSSE (BEL) (6) defeated Hugo AYALA (CHI) 6-1 6-0
Jorge VARON (VEN) defeated Felipe NINO (COL) 7-6(5) 7-6(9)
Bruno SEMENZATO (BRA) defeated Ian LASTER (USA) 7-5 6-3
Alejandro GOMEZ (COL) defeated Alessandro BEGA (ITA) (10) 3-6 6-0 6-3
Alex THEILER (CHI) (14) defeated Cristian CHAVEZ (COL) 6-2 7-6(6)
Christian LINDELL (SWE) defeated Facundo MENA (ARG) 6-3 6-4
Roberto QUIROZ (ECU) defeated David Arturo MEJIA PATINO (COL) 6-0 6-1
Kevin KONFEDERAK (ARG) (2) defeated Fernando SEGOVIA (COL) 6-0 6-0

Eugenia
01-22-2009, 07:04 PM
2nd Round

Arthur DE GREEF (BEL) (1) defeated Luis Ignacio MORALES (CHI) 6-3 6-2
Zachary WHITE (CAN) (15) defeated Sebastian LOPEZ (COL) 6-0 6-4
Emanuele MOLINA (ITA) (11) defeated Pablo NUNEZ (CRC) 6-0 7-6(6)
Agustin VELOTTI (ARG) (5) defeated Luis Enrique RUIZ YANEZ (COL) 6-0 6-2
David SOUTO (VEN) (3) defeated Felipe RIOS (CHI) 6-2 6-1
Facundo ARGUELLO (ARG) defeated Joris DE LOORE (BEL) 6-2 6-3
Andrea COLLARINI (ARG) defeated Tigre HANK (MEX) (12) 6-1 6-1
Alvaro NAZAL (CHI) defeated Matteo CIVAROLO (ITA) (8) 6-4 6-4
Alejo APUD (ARG) defeated Emilio GOMEZ (ECU) (7) 6-3 5-7 6-2
Jesus BANDRES (VEN) (9) defeated Bruno Luciano MAZZIOTTI (ARG) 6-4 3-6 6-4
David GOMEZ (PAN) defeated Francesco PICCO (ITA) (13) 5-7 7-5 6-4
Yannik REUTER (BEL) (4) defeated Felipe MANTILLA (COL) 6-1 6-1
Gaetan DE LOVINFOSSE (BEL) (6) defeated Jorge VARON (VEN) 2-6 6-2 6-2
Alejandro GOMEZ (COL) defeated Bruno SEMENZATO (BRA) 4-6 6-3 7-6(1)
Christian LINDELL (SWE) defeated Alex THEILER (CHI) (14) 6-2 6-2
Kevin KONFEDERAK (ARG) (2) defeated Roberto QUIROZ (ECU) 6-2 6-2

kai.
01-22-2009, 08:21 PM
Souto vs Arguello :scared:

Chris-swede
01-23-2009, 11:28 AM
Arthur de Greef (BEL,1) d. Zachary White (CAN,15) 7-6(4) 6-2
Agustin Velotti (ARG,5) d. Emanuele Molina (ITA,11) 6-4 6-2
David Souto (VEN,3) d. Facundo Arguello (ARG) 6-2 6-4
Andrea Collarini (ARG) d. Alvaro Nazal (CHI) 6-1 7-6(5)
Jesus Bandres (VEN,9) d. Alejo Apud (ARG) 7-6(0) 7-5
Yannik Reuter (BEL,4) d. David Gomez (PAN) 6-3 6-2
Alejandro Gomez (COL) d. Gaetan de Lovinfosse (BEL,6) 6-3 6-4
Kevin Konfederak (ARG,2) d. Christian Lindell (SWE) 6-3 6-3

Very good these Belgians!!!

alfonsojose
01-23-2009, 01:46 PM
Reuter is so hot :drool:

kai.
01-24-2009, 09:11 AM
3 argies at the semis :bounce:

manu86
01-24-2009, 01:22 PM
(5) Agustin Velotti (ARG) a (1) Arthur De Greef (BEL) 3-6/7-5/7-6(4)
Andrea Collarini (ARG) a (3) David Souto (VEN) 1-1 ret.
(2) Kevin Konfederak (ARG) a Alejandro Gomez (COL) 6-3/6-4



Semifinales:

(5) Agustin Velotti (ARG) vs Andrea Collarini (ARG)
(2) Kevin Konfederak (ARG) vs (4) Yannik Reuter (BEL)


argentina will have very soon something like 5 players top 25 .
this 3 and also arguello and mena !!

manu86
01-25-2009, 06:16 AM
semis :
collarini beat vellotti 6-4 ret
reuter beat konfederak 3-6 6-4 6-2


in the womens final ormaechea (grande nena ) against Zsofia Susanyi .

kai.
01-25-2009, 09:07 AM
Andrea Collarini (ARG) a (5) Agustin Velotti (ARG) 6-4 ret.
(4) Yannik Reuter (BEL) a (2) Kevin Konfederak (ARG) 3-6/6-4/6-2

kai.
01-26-2009, 06:58 AM
Collarini won :bounce: Andrea Collarini (ARG) a (4) Yannik Reuter (BEL) 7-5/3-6/6-1

Aguante gaudio!!
01-27-2009, 01:53 AM
Congratulations, Andre!!! Good luck in Ecuador!!! :D

Is 39° in the ranking, now! :worship:

HuaTuo
01-27-2009, 03:19 AM
Andrea Collarini :kiss:

Eugenia
02-06-2009, 01:50 PM
Congratulations Andrea! :bigclap:

ovb
01-18-2010, 05:22 PM
this year's draws, anyone? thanks!

Springer89
01-18-2010, 06:14 PM
Here (http://www.federacioncolombianadetenis.net/WLweb/cweb/Boys%20Singles%20Main%20Draw.pdf)

ovb
01-18-2010, 06:28 PM
Here (http://www.federacioncolombianadetenis.net/WLweb/cweb/Boys%20Singles%20Main%20Draw.pdf)

thanks a lot!:worship: