Dunlop Orange Bowl 2008, GA, Winner: Yuki BHAMBRI (IND) [Archive] - MensTennisForums.com

Dunlop Orange Bowl 2008, GA, Winner: Yuki BHAMBRI (IND)

Zirconek
12-09-2008, 12:38 PM
Dates : 08 Dec to 14 Dec 2008
Venue : Key Biscayne, USA
Grade : Grade A
Surface : Hard

Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/shared/medialibrary/pdf/original/IO_37925_original.PDF

Zirconek
12-09-2008, 12:39 PM
Qualifying Draw

1st Round

Gabriel DIAS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100104982) (BRA) (1) defeated Rodrigo Alves JAFET (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100132748) (BRA) 6-0 6-0
Tiago FERNANDES (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100124068) (BRA) defeated Mario SAMSON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100069370) (PAR) 6-0 6-2
William FEDERHOFER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100126869) (USA) defeated Andrew SUPERSTEIN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100082707) (USA) 6-1 6-3
Ivan KOBZAR (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100062956) (BLR) (9) defeated Gregory VLADIMIRSKY (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100083838) (USA) 6-2 6-2
Kevin KRAWIETZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112046) (GER) (2) defeated Garret BRASSEAUX (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100124138) (USA) 6-3 6-4
Libor SALABA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100116107) (CZE) defeated Justin LUNN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100103133) (BAH) 6-1 6-4
Jorge Alejandro SUAREZ-ZULETA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100115169) (COL) defeated Mikhail TITOV (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100094085) (RUS) 6-4 6-3
Alejandro GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100105873) (COL) defeated German SANCHEZ DELFIN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100089853) (MEX) (13) 7-6(1) 6-4
Kelsey STEVENSON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100081573) (CAN) (3) defeated Ilia OSINTSEV (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100077059) (RUS) 6-3 6-7(3) 6-0
Martin PRIKRYL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112793) (CZE) defeated Nikita FOMINE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100076922) (RUS) 4-6 6-2 7-6
Sebastian FANSELOW (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086032) (GER) defeated Valentin MIHAI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100100685) (ROU) 6-3 6-2
Nikoloz BASILASHVILI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100108822) (GEO) (10) defeated Vadim PINKO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100098248) (LTU) 3-6 6-2 1-1 Retired
Jose Gerardo MEZA PANIAGUA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100085516) (MEX) (4) defeated Joel GIGER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100090291) (SUI) 6-1 6-1
Christopher MARQUIS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100089714) (IND) defeated Ricardo CORRENTE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100063109) (VEN) 6-1 6-0
Bruno SEMENZATO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100122082) (BRA) defeated Amogh PRABHAKAR (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100100711) (IND) 6-2 6-0
Alessandro BEGA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100057885) (ITA) (15) defeated James ALLEMBY (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100082271) (GBR) 6-4 6-3
Adrian FORBERG SKOGENG (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100041421) (NOR) (5) defeated Ian LASTER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100089841) (USA) 6-4 6-7(3) 6-2
Alexander BULL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100058064) (GBR) defeated Zach JIGANTI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100107725) (USA) 6-1 6-1
Wyatt LIPPERT (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100124046) (USA) defeated Quincy OLIJ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100120552) (AHO) 6-2 6-1
Abdulla AL HAJI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100069955) (QAT) defeated Yanick UECKERT (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100128812) (SUI) 6-2 6-2
Dino DELL'ORTO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100054467) (HKG) (6) defeated Garik YEDIGARIAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100118270) (USA) 6-0 6-4
Bartosz SAWICKI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100119857) (POL) defeated Mathew THOMSON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100115772) (GBR) 6-1 6-3
Andres BUCARO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100062399) (GUA) defeated Enrique MATTOS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100123893) (VEN) 6-1 6-2
Tigre HANK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100097887) (MEX) (11) defeated Andreas NEYKOV (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086438) (BUL) 7-6(3) 6-3
Emilio GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100069386) (ECU) (7) defeated Salvador LOPEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100082452) (MEX) 6-3 6-4
Victor BALUDA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100076870) (RUS) defeated Yuta HIROKAWA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100063518) (JPN) 6-7 6-2 6-0
Spencer WOLF (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100133716) (USA) defeated Ryan CHEUNG (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100054451) (USA) 5-2 Retired
Zachary WHITE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100089491) (CAN) defeated David THOMSON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100115713) (GBR) (16) 7-5 6-1
Pavel KRAINIK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100100161) (CAN) defeated James CHAUDRY (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100093372) (GBR) (8) 7-5 3-6 6-4
Ulrik THOMSEN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100080862) (DEN) defeated Adam FABIK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100082262) (CZE) 6-0 6-1
Lucian GHEORGHE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100118321) (ROU) defeated Coby KRAMER-GOLINKOFF (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100129476) (USA) 6-2 6-3
Manuel MOLINA MARTINEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100134134) (ESP) (14) defeated Mauricio VILLA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100128243) (USA) 6-4 6-4

2nd Round

Gabriel DIAS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100104982) (BRA) (1) defeated Tiago FERNANDES (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100124068) (BRA) 6-3 6-1
Ivan KOBZAR (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100062956) (BLR) (9) defeated William FEDERHOFER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100126869) (USA) 6-2 1-6 6-2
Kevin KRAWIETZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112046) (GER) (2) defeated Libor SALABA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100116107) (CZE) 6-4 1-6 6-4
Alejandro GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100105873) (COL) defeated Jorge Alejandro SUAREZ-ZULETA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100115169) (COL) 4-6 6-0 6-2
Martin PRIKRYL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112793) (CZE) defeated Kelsey STEVENSON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100081573) (CAN) (3) 7-5 7-5
Nikoloz BASILASHVILI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100108822) (GEO) (10) defeated Sebastian FANSELOW (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086032) (GER) 7-6(5) 6-2
Jose Gerardo MEZA PANIAGUA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100085516) (MEX) (4) defeated Christopher MARQUIS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100089714) (IND) 6-3 7-6
Alessandro BEGA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100057885) (ITA) (15) defeated Bruno SEMENZATO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100122082) (BRA) 6-4 3-6 6-0
Adrian FORBERG SKOGENG (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100041421) (NOR) (5) defeated Alexander BULL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100058064) (GBR) 6-3 6-0
Wyatt LIPPERT (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100124046) (USA) defeated Abdulla AL HAJI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100069955) (QAT) 6-1 6-2
Dino DELL'ORTO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100054467) (HKG) (6) defeated Bartosz SAWICKI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100119857) (POL) 1-6 6-3 6-2
Andres BUCARO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100062399) (GUA) defeated Tigre HANK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100097887) (MEX) (11) 6-3 6-4
Emilio GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100069386) (ECU) (7) defeated Victor BALUDA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100076870) (RUS) 7-5 7-6(5)
Spencer WOLF (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100133716) (USA) defeated Zachary WHITE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100089491) (CAN) 6-0 6-3
Ulrik THOMSEN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100080862) (DEN) defeated Pavel KRAINIK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100100161) (CAN) 6-2 6-2
Manuel MOLINA MARTINEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100134134) (ESP) (14) defeated Lucian GHEORGHE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100118321) (ROU) 6-1 6-2

3rd Round

Gabriel DIAS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100104982) (BRA) (1) defeated Ivan KOBZAR (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100062956) (BLR) (9) 6-3 6-1
Alejandro GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100105873) (COL) defeated Kevin KRAWIETZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112046) (GER) (2) 6-4 6-3
Nikoloz BASILASHVILI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100108822) (GEO) (10) defeated Martin PRIKRYL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112793) (CZE) 6-1 6-2
Alessandro BEGA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100057885) (ITA) (15) defeated Jose Gerardo MEZA PANIAGUA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100085516) (MEX) (4) 6-3 6-0
Adrian FORBERG SKOGENG (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100041421) (NOR) (5) defeated Wyatt LIPPERT (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100124046) (USA) 4-6 6-0 6-2
Dino DELL'ORTO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100054467) (HKG) (6) defeated Andres BUCARO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100062399) (GUA) 6-4 6-2
Emilio GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100069386) (ECU) (7) defeated Spencer WOLF (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100133716) (USA) 6-4 6-3
Ulrik THOMSEN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100080862) (DEN) defeated Manuel MOLINA MARTINEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100134134) (ESP) (14) 6-2 6-1


http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentresults.asp?Event=1100101212&Tournament=1100017818

Zirconek
12-09-2008, 12:41 PM
Singles Main Draw

1st Round

Tsung-Hua YANG (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100068402) (TPE) (1) defeated Matthew KANDATH (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100113566) (USA) 7-6(5) 4-6 6-2
Richard HAMPEL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100076199) (CZE) Vs Adrian FORBERG SKOGENG (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100041421) (NOR)
Alessandro BEGA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100057885) (ITA) Vs Jordan COX (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100082803) (USA)
Alexander DOMIJAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099288) (USA) Vs Karim-Mohamed MAAMOUN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086317) (EGY) (13)
Ryan LIPMAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099689) (USA) (9) defeated David SOFAER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100096995) (AUS) 6-3 3-6 7-6(5)
Emilio GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100069386) (ECU) Vs William.R PARKER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100101625) (USA)
Stanislav POPLAVSKYY (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100102904) (UKR) defeated Pierre-Hugues HERBERT (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100098403) (FRA) 6-1 6-4
Nikolaus MOSER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100094082) (AUT) (7) defeated Dominik SCHULZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100109418) (GER) 6-1 6-3
Guillaume RUFIN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100090692) (FRA) (3) Vs Julen URIGUEN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100098348) (GUA)
Sudanwa SITARAM (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100103006) (IND) Vs Jarmere JENKINS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100065936) (USA)
Devin BRITTON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086561) (USA) Vs Mikhail BIRYUKOV (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086443) (RUS)
Tennys SANDGREN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100088762) (USA) (15) defeated Andrei VASILEVSKI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100062959) (BLR) 6-4 5-7 6-3
Blaz ROLA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100085609) (SLO) (12) Vs Ulrik THOMSEN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100080862) (DEN)
Grant IVE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100085029) (RSA) Vs Evan KING (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100107009) (USA)
James Bo SEAL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100123890) (USA) Vs Nikoloz BASILASHVILI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100108822) (GEO)
Johannes Robert VAN OVERBEEK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100106061) (USA) Vs Jose PEREIRA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086528) (BRA) (5)
Chase BUCHANAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100066439) (USA) (6) Vs Alejandro GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100105873) (COL)
Justin ELEVELD (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112251) (NED) defeated Ivan KOBZAR (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100062956) (BLR) 6-1 6-3
Martin PRIKRYL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112793) (CZE) defeated Denis LIN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100104894) (USA) 7-6(3) 6-1
Adrien PUGET (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086432) (FRA) (10) defeated Alastair BARNES (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099152) (GBR) 6-0 6-0
Dino MARCAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100098715) (CRO) (16) Vs Dino DELL'ORTO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100054467) (HKG)
Christopher DIAZ-FIGUEROA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100073543) (GUA) defeated Frank CARLETON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100109595) (USA) 7-6(5) 7-5
J. T. SUNDLING (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100088508) (USA) defeated Mbonisi NDIMANDE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100085842) (ZIM) 6-3 6-2
Cedrik-Marcel STEBE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100104156) (GER) (4) defeated Sekou BANGOURA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100122695) (USA) 2-6 6-2 6-2
Borut PUC (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100068796) (SLO) (8) defeated Artem ILYUSHIN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100084102) (RUS) 7-6 6-0
Julien OBRY (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100096381) (FRA) Vs Wyatt LIPPERT (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100124046) (USA)
Kyle MCMORROW (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100106534) (USA) Vs Gabriel DIAS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100104982) (BRA)
Emanuele MOLINA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100057881) (ITA) Vs Nikala SCHOLTZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086460) (RSA) (11)
Ryan NOBLE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100126727) (USA) defeated Shuichi SEKIGUCHI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100063204) (JPN) (14) 6-1 4-6 7-6(2)
Vladzimir KRUK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086127) (BLR) defeated Kevin KRAWIETZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112046) (GER) 6-4 6-1
Harry FOWLER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100078983) (USA) defeated Andres BUCARO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100062399) (GUA) 6-1 7-5
Dennis NOVIKOV (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100133952) (USA) Vs Yuki BHAMBRI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100091581) (IND) (2)

http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentresults.asp?tournament=1100017818&event=1100101208

Fired Up!
12-09-2008, 12:46 PM
Basilashvili :hearts:

Jandres
12-10-2008, 01:35 AM
Good Luck to Emilio Gomez

Michael Bluth
12-10-2008, 03:38 AM
If Domijian defeats Cox, which he should, and Yang advances, which he should, the two of them should have a great battle in Round 3.

It seems like the USA's best hopes lie with Domijian, and also Buchanan, Britton and Jenkins.

Thanos
12-10-2008, 03:43 AM
isn't yang kind of old to still compete in this

Zirconek
12-10-2008, 11:09 AM
1st Round

Tsung-Hua YANG (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100068402) (TPE) (1) defeated Matthew KANDATH (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100113566) (USA) 7-6(5) 4-6 6-2
Richard HAMPEL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100076199) (CZE) defeated Adrian FORBERG SKOGENG (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100041421) (NOR) 2-6 6-3 6-2
Jordan COX (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100082803) (USA) defeated Alessandro BEGA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100057885) (ITA) 2-6 6-1 7-6(9)
Alexander DOMIJAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099288) (USA) defeated Karim-Mohamed MAAMOUN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086317) (EGY) (13) 6-1 6-0
Ryan LIPMAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099689) (USA) (9) defeated David SOFAER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100096995) (AUS) 6-3 3-6 7-6(5)
Emilio GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100069386) (ECU) defeated William.R PARKER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100101625) (USA) 6-1 6-3
Stanislav POPLAVSKYY (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100102904) (UKR) defeated Pierre-Hugues HERBERT (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100098403) (FRA) 6-1 6-4
Nikolaus MOSER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100094082) (AUT) (7) defeated Dominik SCHULZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100109418) (GER) 6-1 6-3
Julen URIGUEN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100098348) (GUA) defeated Guillaume RUFIN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100090692) (FRA) (3) 7-6(2) 2-6 6-2
Jarmere JENKINS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100065936) (USA) defeated Sudanwa SITARAM (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100103006) (IND) 6-2 6-0
Devin BRITTON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086561) (USA) defeated Mikhail BIRYUKOV (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086443) (RUS) 6-3 1-6 7-6(5)
Tennys SANDGREN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100088762) (USA) (15) defeated Andrei VASILEVSKI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100062959) (BLR) 6-4 5-7 6-3
Blaz ROLA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100085609) (SLO) (12) defeated Ulrik THOMSEN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100080862) (DEN) 6-3 6-3
Evan KING (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100107009) (USA) defeated Grant IVE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100085029) (RSA) 6-3 6-2
Nikoloz BASILASHVILI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100108822) (GEO) defeated James Bo SEAL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100123890) (USA) 4-6 6-4 6-1
Jose PEREIRA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086528) (BRA) (5) defeated Johannes Robert VAN OVERBEEK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100106061) (USA) 6-2 6-3
Chase BUCHANAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100066439) (USA) (6) defeated Alejandro GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100105873) (COL) 6-0 6-1
Justin ELEVELD (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112251) (NED) defeated Ivan KOBZAR (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100062956) (BLR) 6-1 6-3
Martin PRIKRYL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112793) (CZE) defeated Denis LIN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100104894) (USA) 7-6(3) 6-1
Adrien PUGET (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086432) (FRA) (10) defeated Alastair BARNES (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099152) (GBR) 6-0 6-0
Dino MARCAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100098715) (CRO) (16) defeated Dino DELL'ORTO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100054467) (HKG) 7-5 6-3
Christopher DIAZ-FIGUEROA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100073543) (GUA) defeated Frank CARLETON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100109595) (USA) 7-6(5) 7-5
J. T. SUNDLING (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100088508) (USA) defeated Mbonisi NDIMANDE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100085842) (ZIM) 6-3 6-2
Cedrik-Marcel STEBE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100104156) (GER) (4) defeated Sekou BANGOURA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100122695) (USA) 2-6 6-2 6-2
Borut PUC (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100068796) (SLO) (8) defeated Artem ILYUSHIN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100084102) (RUS) 7-6 6-0
Julien OBRY (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100096381) (FRA) defeated Wyatt LIPPERT (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100124046) (USA) 6-1 6-4
Gabriel DIAS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100104982) (BRA) defeated Kyle MCMORROW (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100106534) (USA) 6-3 6-3
Nikala SCHOLTZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086460) (RSA) (11) defeated Emanuele MOLINA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100057881) (ITA) 6-2 6-4
Ryan NOBLE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100126727) (USA) defeated Shuichi SEKIGUCHI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100063204) (JPN) (14) 6-1 4-6 7-6(2)
Vladzimir KRUK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086127) (BLR) defeated Kevin KRAWIETZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112046) (GER) 6-4 6-1
Harry FOWLER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100078983) (USA) defeated Andres BUCARO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100062399) (GUA) 6-1 7-5
Yuki BHAMBRI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100091581) (IND) (2) defeated Dennis NOVIKOV (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100133952) (USA) 6-0 6-2

2nd Round

Tsung-Hua YANG (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100068402) (TPE) (1) Vs Richard HAMPEL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100076199) (CZE)
Jordan COX (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100082803) (USA) Vs Alexander DOMIJAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099288) (USA)
Ryan LIPMAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099689) (USA) (9) Vs Emilio GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100069386) (ECU)
Stanislav POPLAVSKYY (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100102904) (UKR) Vs Nikolaus MOSER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100094082) (AUT) (7)
Julen URIGUEN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100098348) (GUA) Vs Jarmere JENKINS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100065936) (USA)
Devin BRITTON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086561) (USA) Vs Tennys SANDGREN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100088762) (USA) (15)
Blaz ROLA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100085609) (SLO) (12) Vs Evan KING (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100107009) (USA)
Nikoloz BASILASHVILI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100108822) (GEO) Vs Jose PEREIRA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086528) (BRA) (5)
Chase BUCHANAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100066439) (USA) (6) Vs Justin ELEVELD (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112251) (NED)
Martin PRIKRYL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112793) (CZE) Vs Adrien PUGET (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086432) (FRA) (10)
Dino MARCAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100098715) (CRO) (16) Vs Christopher DIAZ-FIGUEROA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100073543) (GUA)
J. T. SUNDLING (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100088508) (USA) Vs Cedrik-Marcel STEBE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100104156) (GER) (4)
Borut PUC (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100068796) (SLO) (8) Vs Julien OBRY (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100096381) (FRA)
Gabriel DIAS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100104982) (BRA) Vs Nikala SCHOLTZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086460) (RSA) (11)
Ryan NOBLE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100126727) (USA) Vs Vladzimir KRUK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086127) (BLR)
Harry FOWLER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100078983) (USA) Vs Yuki BHAMBRI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100091581) (IND) (2)

SHB
12-11-2008, 01:36 AM
isn't yang kind of old to still compete in this

Not really. He's 17. He'll be eligible for another year.

Chip_s_m
12-11-2008, 05:58 AM
isn't yang kind of old to still compete in this

Not too old, but you'd think he'd be focusing on pro tournaments at this point. He's already proven he's one of if not the best junior player around. What does he have to gain by competing in this? He's also entered into the Casablanca Cup that takes place in a few weeks. The next highest ranked player is currently ranked 70th in the junior rankings :rolleyes:. He may still be eligible, but in my opinion its time to move on. Nevertheless, his match tomorrow against Alex Domijan should be tough and I wouldn't be surprised if Yang lost. Domijan is on fire and based on scorelines Yang doesn't appear to be at his best.

BTW, the latest results are up:

Wednesday’s Results

Boys’ 18s Singles – Second Round
(1) Tsung-Hua Yang, Chinese Taipei, def. Richard Hampel, Czech Republic, 7-5, 6-3
Alex Domijan, Wesley Chapel, Fla., def. Jordan Cox, Duluth, Ga., 6-3, 6-0
Q-Emilio Gomez, Ecuador, def. (9) Ryan Lipman, Nashville, 6-3, 3-6, 7-6(7)
(7) Nikolaus Moser, Austria, def. Stanislav Poplavskyy, Ukraine, 6-3, 6-4
Jarmere Jenkins, College Park, Ga., def. Julen Uriguen, Guatemala, 6-2, 7-6(5)
Devin Britton, Jackson, Miss., def. (15) Tennys Sandgren, Gallatin, Tenn., 5-7, 7-6(5), 6-3
Evan King, Chicago, def. (12) Blaz Rola, Slovenia, 3-6, 6-4, 6-4
Q-Nikoloz Basilashvili, Georgia def. (5) Jose Pereira, Brazil, 7-5, 6-1
(6) Chase Buchanan, New Albany, Ohio, Justin Eleveld, Netherlands, 6-2, 6-1
(10) Adrien Puget, France, def. LL-Martin Prikryi, Czech Republic, 7-5, 7-6(6)
(16) Dino Marcan, Croatia, def. Christopher Diaz, Guatemala, 6-3, 6-1
(4) Cedrik-Marcel Stebe, Germany, def. WC-JT Sundling, Thousand Oaks, Calif., 6-3, 6-3
Julien Obry, France, def. (8) Borut Puc, Slovenia, 7-5, 4-6, 6-3
(11) Nikala Scholtz, South Africa, def. Q-Gabriel Dias, Brazil, 6-3, 6-4
WC-Ryan Noble, Fayetteville, N.C. def. Vladzimir Kruk, Belarus, 6-0, 7-5
(2) Yuki Bhambri, India, def. Harry Fowler, Houston, 6-2, 6-4

Nathaliia
12-11-2008, 06:33 AM
Basilashvili :worship:

Garfman5
12-11-2008, 07:30 AM
Well, the reason why Yang competed here is very simple: to secure his number 1 position. Which he did by winning his first round against Kandath. Why he would want to play the Casablanca Cup is also beyond me....I would think he wouldn't compete there anymore, since he has now secured his top spot.

I wouldn't be surprised either if Yang lost to Domijan, I would have liked to see both players competing against each other in the final, but well, whoever wins this match is surely a strong favorite to take the title. It also looks like smooth sailing for Bhambri until the semis where Buchanan or Stebe loom large.

Michael Bluth
12-11-2008, 06:07 PM
Yeah, why is Yang playing Casablanca? He's guaranteed that he will pass Dimitrov for the year end number 1 now.

He needs to devote his full attention to the pros now. He was in the top 500 for a few months but has dropped out now.

Zirconek
12-11-2008, 10:37 PM
Doubles Draw


1st Round

BHAMBRI (IND) / BUCHANAN (USA) (1) defeated GOMEZ (ECU) / PEREIRA (BRA) 6-2 6-2
NOBLE (USA) / PARKER (USA) defeated HAMPEL (CZE) / PRIKRYL (CZE) 6-4 7-5
COX (USA) / KING (USA) defeated FORBERG SKOGENG (NOR) / NOVIKOV (USA) 6-1 6-0
OBRY (FRA) / PUGET (FRA) (6) defeated BASILASHVILI (GEO) / BIRYUKOV (RUS) Walkover
SEKIGUCHI (JPN) / YANG (TPE) (3) defeated DELL'ORTO (HKG) / STEVENSON (CAN) 6-2 6-1
KANDATH (USA) / LIPMAN (USA) defeated BEGA (ITA) / MOLINA (ITA) 6-2 6-2
SEAL (USA) / SUNDLING (USA) defeated BUCARO (GUA) / ILYUSHIN (RUS) 6-4 7-6(10)
KRAWIETZ (GER) / SCHULZ (GER) defeated FOWLER (USA) / SITARAM (IND) (8) 6-2 6-2
HERBERT (FRA) / POPLAVSKYY (UKR) defeated MARCAN (CRO) / PUC (SLO) (5) 4-6 6-1 [10-8]
BANGOURA (USA) / SANDGREN (USA) defeated BARNES (GBR) / SCHOLTZ (RSA) 6-1 6-2
DIAZ-FIGUEROA (GUA) / URIGUEN (GUA) defeated CARLETON (USA) / MCMORROW (USA) 6-3 4-6 [10-3]
DIAS (BRA) / SOFAER (AUS) defeated ROLA (SLO) / RUFIN (FRA) (4) 7-6(7) 2-6 [11-9]
BRITTON (USA) / JENKINS (USA) (7) defeated KRAINIK (CAN) / MAAMOUN (EGY) 6-1 6-2
LIN (USA) / VAN OVERBEEK (USA) defeated KOBZAR (BLR) / KRUK (BLR) 1-6 6-3 [10-2]
ELEVELD (NED) / VASILEVSKI (BLR) defeated GOMEZ (COL) / SALABA (CZE) 6-3 6-2
MOSER (AUT) / STEBE (GER) (2) defeated IVE (RSA) / NDIMANDE (ZIM) 6-0 6-1

2nd Round

BHAMBRI (IND) / BUCHANAN (USA) (1) defeated NOBLE (USA) / PARKER (USA) 6-4 6-1
COX (USA) / KING (USA) defeated OBRY (FRA) / PUGET (FRA) (6) 3-6 6-3 [11-9]
SEKIGUCHI (JPN) / YANG (TPE) (3) defeated KANDATH (USA) / LIPMAN (USA) 6-4 6-3
SEAL (USA) / SUNDLING (USA) defeated KRAWIETZ (GER) / SCHULZ (GER) 4-6 6-3 [10-3]
HERBERT (FRA) / POPLAVSKYY (UKR) defeated BANGOURA (USA) / SANDGREN (USA) 6-1 7-5
DIAZ-FIGUEROA (GUA) / URIGUEN (GUA) defeated DIAS (BRA) / SOFAER (AUS) 6-4 6-3
BRITTON (USA) / JENKINS (USA) (7) defeated LIN (USA) / VAN OVERBEEK (USA) 6-3 6-4
MOSER (AUT) / STEBE (GER) (2) defeated ELEVELD (NED) / VASILEVSKI (BLR) 6-3 7-6(0)

Quarterfinal

BHAMBRI (IND) / BUCHANAN (USA) (1) Vs COX (USA) / KING (USA)
SEKIGUCHI (JPN) / YANG (TPE) (3) Vs SEAL (USA) / SUNDLING (USA)
HERBERT (FRA) / POPLAVSKYY (UKR) Vs DIAZ-FIGUEROA (GUA) / URIGUEN (GUA)
BRITTON (USA) / JENKINS (USA) (7) Vs MOSER (AUT) / STEBE (GER) (2)

JMG
12-12-2008, 09:33 AM
3th Round

Alexander DOMIJAN (USA) defeated Tsung-Hua YANG (TPE) (1) 3-6 6-4 7-5
Nikolaus MOSER (AUT) (7) defeated Emilio GOMEZ (ECU) 6-1 6-3
Jarmere JENKINS (USA) defeated Devin BRITTON (USA) 2-6 6-2 6-0
Nikoloz BASILASHVILI (GEO) defeated Evan KING (USA) 6-3 6-4
Chase BUCHANAN (USA) (6) defeated Adrien PUGET (FRA) (10) 6-4 6-2
Cedrik-Marcel STEBE (GER) (4) defeated Dino MARCAN (CRO) (16) 6-2 6-2
Julien OBRY (FRA) defeated Nikala SCHOLTZ (RSA) (11) 6-2 6-2
Yuki BHAMBRI (IND) (2) defeated Ryan NOBLE (USA) 6-3 6-4

JMG
12-12-2008, 09:34 AM
Anyone has the points table for QF, SF, F, W?

Zirconek
12-12-2008, 09:38 AM
Anyone has the points table for QF, SF, F, W?

http://www.itftennis.com/juniors/rankings/tournamentgrades.asp

:wavey:

Garfman5
12-12-2008, 10:56 AM
Damn, must have been a damn fine match between Yang and Domijan, worthy of a final. Yang actually had match points, but failed to convert. I guess this shows that Domijan has really made a step forward in his development, a definite favorite to take the title.

SHB
12-12-2008, 07:49 PM
Damn, must have been a damn fine match between Yang and Domijan, worthy of a final. Yang actually had match points, but failed to convert. I guess this shows that Domijan has really made a step forward in his development, a definite favorite to take the title.

It sounds like it was a match worthy of a final. Here's a brief recap from the USTA's web site:

The match, which many spectators exclaimed featured the best junior tennis they’d ever seen, was highlighted by booming serves and a number of incredibly long rallies as both players pounded groundstrokes all over the court. And despite Domijan seemingly transforming into a top-ten player with every shot, most still expected Yang to prevail when he broke Domijan to take a 5-3 lead in the final set. But Domijan saved one match point in his next service game, and then broke a shell-shocked Yang twice to close out the match and move on to the quarterfinals.

http://www.usta.com/sitecore/content/USTA/Global/Leagues_and_Tournaments/Juniors/Feature/Dunlop_Orange_Bowl/No_1_Yang_goes_down.aspx

JMG
12-12-2008, 09:50 PM
Moser lost 26 36.

Labamba
12-14-2008, 09:28 AM
Boys’ 18s Singles – Semifinals

Jarmere Jenkins def. Alex Domijan 2-6, 6-4, 6-4
(2) Yuki Bhambri def. (4) Cedrik-Marcel Stebe 6-3, 4-6, 6-1

sameerph
12-15-2008, 05:12 AM
Finals - (2) Yuki Bhambri def. Jarmere Jenkins 61 63.

So, Yuki becomes the first Indian to win the Grade A Orangle Bowl & that too at only 16 years of age. He will be now be ranked no. 2 in year end ITF rankings. :worship:

Michael Bluth
12-15-2008, 03:30 PM
He also I believe wins a wildcard into the Miami qualies.

Michael Bluth
12-15-2008, 05:56 PM
I find it weird that Dimitrov won two Slams and finished the year no. 3.

Snowwy
12-15-2008, 06:13 PM
We all know Dimitrov is the best junior though, so whats the difference.

Haile Selassie
12-16-2008, 12:32 AM
Yuki :dance: :dance:
We also know that been the junior number say nothing to their future at pro players

Garfman5
12-21-2008, 10:02 AM
I find it weird that Dimitrov won two Slams and finished the year no. 3.

Simply didn't play enough tournaments....and he didn't do that well early in the year. Still, it's clear that he was probably the best Junior this year. Also, I think this way everybody gets what they deserve, Yang will get the attention he deserves (which I doubt he would have gotten if he had not ended top) and it was already clear to everyone that Dimitrov is an excellent talent.