Eddie Herr Int. Jr. Championship 2008, G1, Winner: Alexander DOMIJAN (USA) [Archive] - MensTennisForums.com

Eddie Herr Int. Jr. Championship 2008, G1, Winner: Alexander DOMIJAN (USA)

Zirconek
12-09-2008, 01:32 PM
Dates : 01 Dec to 07 Dec 2008
Venue : Bradenton, USA
Grade : Grade 1
Surface : Hard


Qualifying Draw:
http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentresults.asp?Event=1100101202&Tournament=1100017817

Doubles Draw:
http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentresults.asp?Event=1100101204&Tournament=1100017817
WINNERS: Devin Britton/Jarmere Jenkins (USA)

Main Draw:
http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentresults.asp?Event=1100101203&Tournament=1100017817

1st Round

Yuki BHAMBRI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100091581) (IND) (1) defeated Mikhail BIRYUKOV (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086443) (RUS) 7-5 4-6 6-1
Grant IVE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100085029) (RSA) defeated Vladzimir KRUK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086127) (BLR) 7-5 3-6 6-0
Julien OBRY (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100096381) (FRA) defeated Kelsey STEVENSON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100081573) (CAN) 6-3 6-2
Jarmere JENKINS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100065936) (USA) (15) defeated Jose Gerardo MEZA PANIAGUA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100085516) (MEX) 6-2 6-3
James CHAUDRY (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100093372) (GBR) defeated Shuichi SEKIGUCHI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100063204) (JPN) (11) 5-7 7-6(3) 6-3
Sebastian FANSELOW (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086032) (GER) defeated Adam FABIK (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100082262) (CZE) 7-6(5) 6-1
Mbonisi NDIMANDE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100085842) (ZIM) defeated Tiago FERNANDES (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100124068) (BRA) 6-4 6-4
Stanislav POPLAVSKYY (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100102904) (UKR) defeated Ryan LIPMAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099689) (USA) (6) 3-6 6-1 6-3
Jose PEREIRA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086528) (BRA) (3) defeated Christian HARRISON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100119473) (USA) 4-6 6-1 7-6(9)
Justin ELEVELD (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112251) (NED) defeated Dominik SCHULZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100109418) (GER) 6-3 6-2
Alessandro BEGA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100057885) (ITA) defeated Sekou BANGOURA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100122695) (USA) 7-5 6-4
Alexander DOMIJAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099288) (USA) (14) defeated Emilio GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100069386) (ECU) 6-1 6-1
Nikoloz BASILASHVILI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100108822) (GEO) defeated Blaz ROLA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100085609) (SLO) (9) 6-3 6-1
Evan KING (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100107009) (USA) defeated David SOFAER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100096995) (AUS) 6-0 6-4
Jordan COX (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100082803) (USA) defeated Pavel LISKA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100101767) (CZE) 6-4 6-1
Harry FOWLER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100078983) (USA) defeated Adrien PUGET (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086432) (FRA) (7) 6-3 6-3
Borut PUC (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100068796) (SLO) (5) defeated Carl LUNDBERG (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100078800) (SWE) 6-2 6-2
Julen URIGUEN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100098348) (GUA) defeated Andrei VASILEVSKI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100062959) (BLR) 6-3 6-0
Kevin KRAWIETZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112046) (GER) defeated Adrian FORBERG SKOGENG (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100041421) (NOR) 6-4 6-1
Devin BRITTON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086561) (USA) defeated Karim-Mohamed MAAMOUN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086317) (EGY) (10) 6-4 7-6(5)
Dino MARCAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100098715) (CRO) (13) defeated Junior A. ORE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100106815) (USA) 6-4 6-1
James Bo SEAL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100123890) (USA) defeated Pierre-Hugues HERBERT (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100098403) (FRA) 6-3 6-7 6-4
Dino DELL'ORTO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100054467) (HKG) defeated Alex SANDERS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100081561) (AUS) 6-3 6-2
Chase BUCHANAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100066439) (USA) (4) defeated Sudanwa SITARAM (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100103006) (IND) 6-4 6-4
Nikala SCHOLTZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086460) (RSA) (8) defeated J. T. SUNDLING (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100088508) (USA) 1-6 7-6 6-3
Matthew KANDATH (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100113566) (USA) defeated Ivan KOBZAR (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100062956) (BLR) 6-1 6-2
Emanuele MOLINA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100057881) (ITA) defeated German SANCHEZ DELFIN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100089853) (MEX) 6-3
Tennys SANDGREN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100088762) (USA) (12) defeated Gianni MINA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100114857) (FRA) 4-6 6-1 6-1
Denis KUDLA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099373) (USA) (16) defeated Alejandro GOMEZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100105873) (COL) 6-2 6-7(2) 6-1
Richard HAMPEL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100076199) (CZE) defeated William.R PARKER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100101625) (USA) 6-1 3-6 6-2
Artem ILYUSHIN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100084102) (RUS) defeated Gabriel DIAS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100104982) (BRA) 6-3 6-1
Guillaume RUFIN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100090692) (FRA) (2) defeated Alastair BARNES (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099152) (GBR) 6-1 6-0

2nd Round

Yuki BHAMBRI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100091581) (IND) (1) defeated Grant IVE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100085029) (RSA) 6-1 6-2
Julien OBRY (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100096381) (FRA) defeated Jarmere JENKINS (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100065936) (USA) (15) 6-4 4-6 6-3
Sebastian FANSELOW (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086032) (GER) defeated James CHAUDRY (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100093372) (GBR) 6-3 6-2
Mbonisi NDIMANDE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100085842) (ZIM) defeated Stanislav POPLAVSKYY (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100102904) (UKR) 6-1 6-3
Justin ELEVELD (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112251) (NED) defeated Jose PEREIRA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086528) (BRA) (3) 6-0 6-4
Alexander DOMIJAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099288) (USA) (14) defeated Alessandro BEGA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100057885) (ITA) 1-0 Retired
Nikoloz BASILASHVILI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100108822) (GEO) defeated Evan KING (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100107009) (USA) 7-5 3-6 7-6(5)
Jordan COX (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100082803) (USA) defeated Harry FOWLER (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100078983) (USA) 6-2 6-4
Julen URIGUEN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100098348) (GUA) defeated Borut PUC (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100068796) (SLO) (5) 6-4 4-6 6-4
Devin BRITTON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086561) (USA) defeated Kevin KRAWIETZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112046) (GER) 6-4 7-6(1)
Dino MARCAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100098715) (CRO) (13) defeated James Bo SEAL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100123890) (USA) 5-7 6-4 6-1
Chase BUCHANAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100066439) (USA) (4) defeated Dino DELL'ORTO (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100054467) (HKG) 6-1 6-1
Matthew KANDATH (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100113566) (USA) defeated Nikala SCHOLTZ (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086460) (RSA) (8) 6-2 7-6(2)
Tennys SANDGREN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100088762) (USA) (12) defeated Emanuele MOLINA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100057881) (ITA) 7-5 7-5
Denis KUDLA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099373) (USA) (16) defeated Richard HAMPEL (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100076199) (CZE) 4-6 6-1 6-2
Artem ILYUSHIN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100084102) (RUS) defeated Guillaume RUFIN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100090692) (FRA) (2) 6-3 6-2

3rd Round

Yuki BHAMBRI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100091581) (IND) (1) defeated Julien OBRY (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100096381) (FRA) 6-2 3-6 6-1
Sebastian FANSELOW (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086032) (GER) defeated Mbonisi NDIMANDE (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100085842) (ZIM) 6-4 6-2
Alexander DOMIJAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099288) (USA) (14) defeated Justin ELEVELD (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100112251) (NED) 6-4 6-0
Jordan COX (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100082803) (USA) defeated Nikoloz BASILASHVILI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100108822) (GEO) 6-4 7-6(6)
Julen URIGUEN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100098348) (GUA) defeated Devin BRITTON (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086561) (USA) 6-2 6-2
Chase BUCHANAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100066439) (USA) (4) defeated Dino MARCAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100098715) (CRO) (13) 3-6 6-4 6-3
Matthew KANDATH (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100113566) (USA) defeated Tennys SANDGREN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100088762) (USA) (12) 6-4 3-6 7-6(2)
Denis KUDLA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099373) (USA) (16) defeated Artem ILYUSHIN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100084102) (RUS) 3-6 6-1 6-4

Quarterfinal

Yuki BHAMBRI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100091581) (IND) (1) defeated Sebastian FANSELOW (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100086032) (GER) 6-3 6-4
Alexander DOMIJAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099288) (USA) (14) defeated Jordan COX (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100082803) (USA) 6-2 6-4
Julen URIGUEN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100098348) (GUA) defeated Chase BUCHANAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100066439) (USA) (4) 7-6(5) 4-6 6-3
Denis KUDLA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099373) (USA) (16) defeated Matthew KANDATH (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100113566) (USA) 6-4 6-3

Semifinal

Alexander DOMIJAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099288) (USA) (14) defeated Yuki BHAMBRI (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100091581) (IND) (1) 6-2 6-3
Julen URIGUEN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100098348) (GUA) defeated Denis KUDLA (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099373) (USA) (16) 6-4 6-2

Final

Alexander DOMIJAN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100099288) (USA) (14) defeated Julen URIGUEN (http://www.itftennis.com/juniors/players/player.asp?player=100098348) (GUA) 6-3 6-4