Junior Davis Cup [Archive] - MensTennisForums.com

Junior Davis Cup

Garfman5
09-24-2008, 07:52 AM
First day results of the Junior Davis Cup held in Mexico, San Luis Potosi from 23 to 28 September:



Group A:

Russia (1) – Peru 2-1
Richard Muzaev (RUS) d. Sergio Monges (PER) 3-6 7-5 6-3
Diulio Beretta (PER) d. Mikhail Biryukov (RUS) 6-3 6-4
Mikhail Biryukov/Richard Muzaev (RUS) d. Diulio Beretta/Sergio Monges (PER) 6-3 6-2

Australia (7) – Tunisia 3-0
Maverick Banes (AUS) d. Ahmed Triki (TUN) 6-1 6-1
James Duckworth (AUS) d. Sami Ghorbel (TUN) 6-2 6-2
James Duckworth/Jarryd Chaplin (AUS) d. Sami Ghorbel/Ahmed Triki (TUN) 6-2 6-4

Standings:
1. Australia 1-0 (3-0)
2. Russia 1-0 (2-1)
3. Peru 0-1 (1-2)
4. Tunisia 0-1 (0-3)

Group B:

Hungary (4) – Egypt 3-0
Marton Fucsovics (HUN) d. Mohamed Auf (EGY) 6-3 6-3
Mate Zsiga (HUN) d. Seif El Sherbini (EGY) 6-1 6-0
Marton Fucsovics/Mate Zsiga (HUN) d. Mohamed Auf/Seif El Sherbini (EGY) 6-4 6-2

Argentina (5) – Japan 3-0
Andrea Collarini (ARG) d. Yosuke Takeuchi (JPN) 6-0 6-1
Agustin Velotti (ARG) d. Motaoki Kita (JPN) 6-2 6-2
Facundo Arguello/Andrea Collarini (ARG) d. Daiki Kondo/Yosuke Takeuchi (JPN) 6-4 7-6(4)

Standings:
1. Hungary 1-0 (3-0)
2. Argentina 1-0 (3-0)
3. Japan 0-1 (0-3)
4. Egypt 0-1 (0-3)

Group C:

USA (3) – Latvia 3-0
Evan King (USA) d. Mikelis Libietis (LAT) 7-6(4) 6-3
Denis Kudla (USA) d. Arturs Kazijevs (LAT) 6-4 3-6 6-1
Evan King/Raymond Sarmiento (USA) d. Arvis Berzins/Mikelis Libietis (LAT) 6-1 5-7 6-2

Sweden (6) – Taiwan 2-1
Tobias Blomgren (SWE) d. Wen-Yao Liang (TPE) 6-2 6-1
Liang-Chi Huang (TPE) d. Daniel Berta (SWE) 6-3 3-6 6-3
Daniel Berta/Tobias Blomgren (SWE) d. Liang-Chi Huang/Wen-Yao Liang (TPE) 3-6 7-5 6-3

Standings:
1. USA 1-0 (3-0)
2. Sweden 1-0 (2-1)
3. Taiwan 0-1 (1-2)
4. Latvia 0-1 (0-3)

Group D:

India (2) – Mexico 2-1
Alexis Carlos (MEX) d. Saurabh Singh (IND) 6-4 6-2
Yuki Bhambri (IND) d. Fernando Larrea (MEX) 7-5 6-0
Yuki Bhambri/Saurabh Singh (IND) d. Alexis Carlos/Daniel Fernadez (MEX) 6-1 6-4

Great Britain (8) – Brazil 1-1
Ashley Hewitt (GBR) d. Tiago Fernandes (BRA) 6-1 6-7(3) 7-5
Guilherme Clezar (BRA) d. George Morgan (GBR) 6-1 6-1

Standings:
1. India 1-0 (2-1)
2. Great Britain 0-0 (1-1)
3. Brazil 0-0 (1-1)
4. Mexico 0-1 (1-2)

Garfman5
09-26-2008, 08:02 AM
Group A:

Russia (1) – Tunisia 3-0
Richard Muzaev (RUS) d. Fares Kilani (TUN) 6-2 7-5
Mikhail Biryukov (RUS) d. Sami Ghorbel (TUN) 7-6(5) 6-1
Mikhail Biryukov/Alexander Kostanov (RUS) d. Sami Ghorbel/Ahmed Triki (TUN) 7-5 7-6(1)

Australia (7) – Peru 3-0
Maverick Banes (AUS) d. Sergio Monges (PER) 6-4 1-6 6-0
James Duckworth (AUS) d. Duilio Beretta (PER) 6-7(2) 6-4 7-5
Jarryd Chaplin/James Duckworth (AUS) d. Duilio Beretta/Sergion Monges (PER) 6-3 ret.

Standings:
1. Australia 2-0 (6-0)
2. Russia 2-0 (5-1)
3. Peru 0-2 (1-5)
4. Tunisia 0-2 (0-6)

Group B:

Hungary (4) – Japan 2-1
Marton Fucsovics (HUN) d. Yosuke Takeuchi (JPN) 6-1 6-1
Mate Zsiga (HUN) d. Motaoki Kita (JPN) 6-3 7-6(4)
Daiki Kondo/Yosuke Takeuchi (JPN) d. Mate Zsiga/Laszlo Szendroi (HUN) 6-4 7-6(5)

Argentina (5) – Egypt 3-0
Andrea Collarini (ARG) d. Ahmed Al Bitar (EGY) 6-1 6-1
Agustin Velotti (ARG) d. Seif El Sherbini (EGY) 6-1 6-1
Facundo Arguello/Agustin Velotti (ARG) d. Mohamed Auf/Seif El Sherbini (EGY) 6-4 6-0

Standings:
1. Argentina 2-0 (6-0)
2. Hungary 2-0 (5-1)
3. Japan 0-2 (1-5)
4. Egypt 0-2 (0-6)

Group C:

USA (3) – Taiwan 3-0
Evan King (USA) d. Chih-Cheng Tang (TPE) 6-3 6-3
Denis Kudla (USA) d. Liang-Chi Huang (TPE) 7-6(3) 6-3
Denis Kudla/Raymond Sarmiento (USA) d. Chih-Cheng Tang/Weng-Yao Liang (TPE) 6-2 6-1

Sweden (6) – Latvia 2-1
Tobias Blomgren (SWE) d. Mikelis Libietis (LAT) 6-3 6-3
Daniel Berta (SWE) d. Arturs Kazijevs (LAT) 6-0 6-3
Daniel Berta/Robin Olin (SWE) d. Arturs Kazijevs/Mikelis Libietis (LAT) 5-7 6-0 6-1

Standings:
1. USA 2-0 (6-0)
2. Sweden 2-0 (4-2)
3. Latvia 0-2 (1-5)
4. Taiwan 0-2 (1-5)
Group D:

India (2) – Great Britain (8) 2-1
George Morgan (GBR) d. Saurabh Singh (IND) 6-4 6-7(5) 6-4
Yuki Bhambri (GBR) d. James Marsalek (GBR) 6-1 6-0
Yuki Bhambri/Saurabh Singh (IND) d. Ashley Hewitt/George Morgan (GBR) 6-4 7-6(6)

Brazil – Mexico 1-2
Alexis Carlos (MEX) d. Tiago Fernandes (BRA) 6-4 6-4
Guilherme Clezar (BRA) d. Fernando Larrea (MEX) 6-2 6-0
Alexis Carlos/Daniel Fernandez (MEX) d. Guilherme Clezar/Tiago Fernandes (BRA) 4-6 7-6(6) 6-3

Standings:
1. India 2-0 (4-2)
2. Brazil 1-1 (3-3)
3. Mexico 1-1 (3-3)
4. Great Britain 0-2 (2-4)

Garfman5
09-28-2008, 08:22 AM
Semifinals:

Argentina – Russia 2-1
Andrea Collarini (ARG) d. Richard Muzaev (RUS) 6-4 6-7(9) 6-4
Agustin Velotti (ARG) d. Mikhail Biryukov (RUS) 6-3 6-2
Alexander Kostanov/Richard Muzaev (RUS) d. Andrea Collarini/Facundo Arguello (ARG) 6-3 6-2

USA – India 3-0
Evan King (USA) d. Saurabh Singh (IND) 6-2 6-0
Denis Kudla (USA) d. Yuki Bhambri (IND) 6-4 6-7(6) 6-4
Evan King/Raymond Sarmiento (USA) d. Venkata Abishkek Sakleshpu/Saurabh Singh (IND) 6-3 3-6 6-4

5th-8th position:

Australia – Hungary 2-1
Maverick Banes (AUS) d. Marton Fucsovics (HUN) 6-4 6-4
Mate Zsiga (HUN) d. James Duckworth (AUS) 6-1 4-6 6-4
Jarryd Chaplin/James Duckworth (AUS) d. Marton Fucsovics/Mate Zsiga (HUN) 6-4 6-1

Sweden – Brazil 3-0
Tobias Blomgren (SWE) d. Tiago Fernandes (BRA) 6-4 3-6 7-6(4)
Daniel Berta (SWE) d. Guilherme Clezar (BRA) 6-2 6-2
Robin Olin/Tobias Blomgren (SWE) d. Guilherme Clezar/Tiago Fernandes (BRA) 7-5 1-6 6-1

9th-12th position:

Peru – Japan 2-1
Yosuke Takeuchi (JPN) d. Sergio Monges (PER) 7-6(3) 6-1
Duilio Beretta (PER) d. Motaoki Kita (JPN) 6-3 6-2
Duilio Beretta/Sergio Monges (PER) d. Daiki Kondo/Yosuke Takeuchi (JPN) 3-6 6-1 6-2

Great Britain – Latvia 3-0
Ashley Hewitt (GBR) d. Arvis Berzins (LAT) 6-2 6-1
George Morgan (GBR) d. Arturs Kazijevs (LAT) 6-2 4-6 7-6(3)
Ashley Hewitt/George Morgan (GBR) d. Arturs Kazijevs/Arvis Berzins (LAT) 7-6(0) 7-5

13th-16th position:

Tunisia – Egypt 2-1
Ahmed Triki (TUN) d. Mohamed Auf (EGY) 1-6 6-3 6-0
Sami Ghorbel (TUN) d. Seif El Sherbini (EGY) 7-6(3) 6-4
Ahmed Al Bitar/Seif El Sherbini (EGY) d. Sami Ghorbel/Fares Kilani (TUN) 6-4 6-3

Mexico – Taiwan 2-1
Daniel Fernandez (MEX) d. Wen-Yao Liang (TPE) 6-3 7-5
Liang-Chi Huang (TPE) d. Alexis Carlos (MEX) 6-2 6-1
Alexis Carlos/Fernando Larrea (MEX) d. Liang-Chi Huang/Wen-Yao Liang (TPE) 6-4 6-2

Final:

Argentina – USA

3rd-4th position:

Russia – India

5th-6th position:

Australia – Sweden

7th-8th position:

Hungary – Brazil

9th-10th position:

Peru – Great Britain

11th-12th position:

Japan – Latvia

13th-14th position:

Tunisia – Mexico

15th-16th position:

Egypt - Taiwan