Czech Extraliga 2009 - CANCELLED [Archive] - MensTennisForums.com

Czech Extraliga 2009 - CANCELLED

Fizz
09-06-2008, 03:11 PM
http://img142.imageshack.us/img142/236/prostecjovzd8.jpg (http://imageshack.us)

CZECH EXTRALIGA

Date: 7.9.2008 - 12.9.2008
Location: Prostějov, Ostrava
Surface: clay

Group Prostějov:
1. TK Agrofert Prostějov
2. TC Realsport Nymburk
3. I.ČLTK Praha
4. TK Neridé
5. TCF Purum Mariánské Lázně

Group Ostrava:
1. TK Precolor Přerov
2. TK Sparta-PSK Olymp Praha
3. Beskydský TK
4. TK Spartak Jihlava
5. LTC Pardubice

Website: http://www.tenisovaextraliga.cz/

Fizz
09-06-2008, 03:19 PM
Extraliga 08 - Ostrava

7.9.2008
1 TK Precolor Přerov vs --------------
2 TK Sparta-PSK Olymp Praha vs Beskydský tenisový klub 0:0
3 TK Spartak Jihlava vs LTC Pardubice 0:0

8.9.2008
4 TK Sparta-PSK Olymp Praha vs -------------
5 TK Precolor Přerov vs LTC Pardubice
6 TK Spartak Jihlava vs Beskydský tenisový klub

9.9.2008
7 LTC Pardubice vs ---------------
8 TK Precolor Přerov vs Beskydský tenisový klub
9 TK Precolor Přerov vs TK Spartak Jihlava

10.9.2008
10 Beskydský tenisový klub vs --------------
11 TK Precolor Přerov vs TK Spartak Jihlava
12 TK Sparta-PSK Olymp Praha vs LTC Pardubice

11.9.2008
13 TK Spartak Jihlava vs --------------
14 TK Precolor Přerov vs TK Sparta-PSK Olymp Praha
15 Beskydský tenisový klub vs LTC Pardubice

Fizz
09-06-2008, 03:23 PM
Extraliga 08 - Prostějov

7.9.2008
1 TK AGROFERT Prostějov vs -------------
2 TC Realsport Nymburk vs I.ČLTK Praha
3 TK Neridé vs TCF PURUM Mariánské Lázně

8.9.2008
4 I.ČLTK Praha vs --------------
5 TC Realsport Nymburk vs TK Neridé
6 TK AGROFERT Prostějov vs TCF PURUM Mariánské Lázně

9.9.2008
7 TCF PURUM Mariánské Lázně vs -------------
8 TK AGROFERT Prostějov vs TC Realsport Nymburk
9 I.ČLTK Praha vs TK Neridé

10.9.2008
10 TC Realsport Nymburk vs -------------
11 TK AGROFERT Prostějov vs TK Neridé
12 I.ČLTK Praha vs TCF PURUM Mariánské Lázně

11.9.2008
13 TK Neridé vs --------------
14 TK AGROFERT Prostějov vs I.ČLTK Praha
15 TC Realsport Nymburk vs TCF PURUM Mariánské Lázně

Fizz
09-07-2008, 09:07 AM
TEAMS: Group Prostějov

TK AGROFERT Prostějov
1. Berdych Tomáš
2. Andreev Igor
3. Nieminen Jarkko
4. Dlouhý Lukáš
5. Lacko Lukáš
6. Hájek Jan
7. Lojda Dušan
8. Tabara Michal
9. Levinský Jaroslav
10. Cibulec Tomáš
11. Novák Jiří

1. Cibulková Dominika
2. Sybille Bammer
3. Šafářová Lucie
4. Kvitová Petra
5. Cetkovská Petra

TC Realsport Nymburk
1. Navarro Pastor Ivan
2. Roitman Sergio
3. Riba Pere
4. Birnerová Eva
5. Menendez Adrian
6. Uhlířová Vladimíra
7. Červeňák Pavol
8. Čapkovič Kamil
9. Lustig Daniel
10. Vrbka Jiří
11. Hašek Jakub
12. Bláha Kamil
13. Kubík Zdeněk

1. Záhlavová Sandra
2. Suchá Martina
3. Timotic Ana
4. Birnerová Hana

I.ČLTK Praha
1. Minář Ivo
2. Hernych Jan
3. Minář Jan
4. Mertl Jan
5. Vacek Jan
6. Jebavý Roman
7. Zeman Filip

1. Benešová Iveta
2. Hradecká Lucie
3. Kramperová Kateřina
4. Pigová Eva
5. Plíšková Kristýna
6. Lykina Xenia

TK Neridé
1. Beck Karol
2. Kubot Lukasz
3. Zíb Tomáš
4. Marach Oliver
5. Vacek Martin
6. Devoty Theodor
7. Vízner Pavel

1. Radwandska Agnieszka
2. Radwanska Urszula
3. Kučová Kristina
4. Hrozenská Stanislava
5. Jandová Jana
6. Peschke Květa

TCF PURUM Mariánské Lázně
1. Olejniczak David
2. Satschko Alexander
3. Cracuin Dacian
4. Wiesler André
5. Dilaj Maciej Piotr
6. Piyomonkol Phillip
7. Celt David
8. Marek Jan
9. Klempa Zalán
10. Holenda Michal
11. Drážný Richard
12. Česal Stanislav

1. Paštiková Michaela
2. Jurak Darija
3. Makrlíková Lucie
4. Konfrštová Nikola


TEAMS: Group Ostrava

TK Precolor Přerov
1. Karanusic Roko
2. Ramirez Hidalgo Ruben
3. Prodon Eric
4. Rosol Lukáš
5. Ungur Adrian
6. Šnobel Pavel
7. Pospíšil Jaroslav
8. Vejmelka Adam
9. Panfil Grzegorz
10. Eschauer Werner
11. Školoudík Jiří
12. Síkora Adrian

1. Voráčová Renata
2. Ondrášková Zuzana
3. Hladíková Tereza
4. Dobrá Simona
5. Matusová Barbora

TK Sparta-PSK Olymp Praha
1. Vaněk Jiří
2. Ulihrach Bohdan
3. Juska Andis
4. Cakl Tomáš

1. Vaidišová Nicole
2. Zakopalová Klára

Beskydský tenisový klub
1. Vik Robin
2. Michnev Petr
3. Hynek Ondřej
4. Michálik Roman
5. Vencl Jiří
6. Dezort Petr

1. Boczová Klaudia
2. Vajdová Nikola
3. Šeděnková Darina
4. Šigutová Veronika

TK Spartak Jihlava
1. Navrátil Michal
2. Krkoška Jiří :devil:
3. Elsner Daniel
4. Vesecký Karel
5. Bulant Robin
6. Novák Zbyněk
7. Fyrstenberg Mariusz
8. Matkowski Marcin
9. Vondráček KAmil
10. Bulant Jaroslav

1. Šromová Hana
2. Gehrlein Steffi
3. Gerlová Iveta
4. Kriegsmannová Lucie

LTC Pardubice
1. Westerhof Boy
2. Bardoczky Kornel
3. Novák David
4. Magg Christian
5. Lustyk Jakub
6. Novák Adam
7. Kunc PAvel

1. Chvojková Veronika
2. Krtičková Barbora
3. Zálabská Zuzana
4. Hynková Petra

Fizz
09-07-2008, 10:19 AM
1st round - Group Prostějov

7.9.2008 - TC Realsport Nymburk vs I.ČLTK Praha 1:5

1. Bláha Kamil vs Minář Jan 2:6 2:6
2. Kubík Zdeněk vs Jebavý Roman 6:2 1:6 3:6
3. Záhlavová Sandra vs Benešová Iveta 6:4 6:3
4. Birnerová Eva vs Hradecká Lucie 2:6 4:6
5. Lustig Daniel vs Minář Ivo 1:6 1:6
6. Vrbka Jiří vs Hernych Jan 1:6 1:6

7.9.2008 - TK Neridé vs TCF PURUM Mariánské Lázně 6:0

1. Marach Oliver vs Marek Jan 6:1 6:1
2. Vacek Martin vs Drážný Richard 6:2 4:6 6:0
3. Radwanska Urszula vs Jurak Darija 6:0 6:3
4. Jandová Jana vs Makrlíková Lucie 6:1 5:7 7:5
5. Beck Karol vs Olejniczak David 4:6 7:5 6:1
6. Kubot Lukasz vs Celt David 6:2 6:3


1st round - Group Ostrava

7.9.2008 - TK Sparta-PSK Olymp Praha vs Beskydský tenisový klub 4:2

1. Zakopalová Klára vs Šeděnková Darina 6:3 7:5
2. Ulihrach Bohdan vs Michálik Roman 6:0 6:0
3. Škoch David vs Vencl Jiří 6:4 4:6 7:6
4. Záhlavová-Strýcová Barbora vs Šigutová Veronika 6:0 6:2
5. Vaněk Jiří vs Vik Robin 3:6 4:6
6. Cakl Tomáš vs Michnev Petr 3:6 4:6

7.9.2008 - TK Spartak Jihlava vs LTC Pardubice 2:3

1. Gerlová Iveta vs Chvojková Veronika 3:6 6:4 6:2
2. Elsner Daniel vs Lustyk Jakub 6:3 6:1
3. Vesecký Karel vs Tuksar Saša 0:6 1:6
4. Kriegsmannová Lucie vs Zálabská Zuzana
5. Navrátil Michal vs Westerhof Boy 3:6 2:6
6. Joachim Mark vs Novák David 2:6 4:6

Fizz
09-07-2008, 02:21 PM
Bohdan :worship:

Roman Jebavý :unsure:

Robin Vik :yeah:

Fizz
09-07-2008, 05:46 PM
Michnev :yeah:

Zirconek
09-08-2008, 03:27 AM
wasn't Jan Marek supposed to be a good prospect for Czech tennis some time ago? :o

nice to see some names here :D

JMG
09-08-2008, 09:26 AM
The legend Daniel Elsner :worship:

Fizz
09-08-2008, 01:34 PM
Pics from yesterday´s matches http://www.protenis.cz/fotogalerie/set.php?catid=111

:)

Fizz
09-08-2008, 01:55 PM
2nd round - Group Prostějov

8.9.2008 - TC Realsport Nymburk vs TK Neridé 2:4

1. Bláha Kamil vs Zíb Tomáš 0:6 0:6
2. Kubík Zdeněk vs Marach Oliver 2:6 2:6
3. Záhlavová Sandra vs Radwandska Agnieszka 4:6 2:6
4. Birnerová Eva vs Jandová Jana 6:2 6:4
5. Lustig Daniel vs Beck Karol 6:3 2:6 6:3
6. Vrbka Jiří vs Kubot Lukasz 6:7 4:6

8.9.2008 - TK AGROFERT Prostějov vs TCF PURUM Mariánské Lázně 6:0

1. Tabara Michal vs Celt David 6:0 6:1
2. Novák JIří vs Marek Jan 6:1 6:1
3. Kvitová Petra vs Paštiková Michaela 6:3 6:3
4. Cetkovská Petra vs Jurak Darija 6:4 6:2
5. Lacko Lukáš vs Olejniczak David 3:6 6:2 6:2
6. Lojda Dušan vs Piyomonkol Phillip 6:0 6:3

Fizz
09-08-2008, 02:02 PM
Tabara, Novák, Lojda, Lacko :yeah:

It´s strange there are not results from Ostrava, but probably it´s raining :shrug: (here in Jeseník is nice sunny day :p)

Zirconek
09-08-2008, 02:27 PM
Vrbka :eek:

or should I say Kubot :spit:

Fizz
09-08-2008, 06:16 PM
2nd round - Group Ostrava

8.9.2008 - TK Precolor Přerov vs LTC Pardubice 4:2

1. Rosol Lukáš vs Westerhof Boy 6:4 5:7 2:6
2. Šnobel Pavel vs Novák David 2:6 2:6
3. Pospíšil Jaroslav vs Lustyk Jakub 6:3 6:4
4. Panfil Grzegorz vs Tuksar Saša 6:4 6:4
5. Ondrášková Zuzana vs Zálabská Zuzana 6:0 6:2
6. Voráčová Renata vs Chvojková Veronika 6:2 7:6

8.9.2008 - TK Spartak Jihlava vs Beskydský tenisový klub 5:3

1. Navrátil Michal vs Vik Robin 1:6 3:6
2. Joachim Mark vs Michnev Petr 6:2 6:3
3. Elsner Daniel vs Vencl Jiří 6:0 4:6 1:6
4. Vesecký Karel vs Dezort Petr 2:6 6:4 4:6
5. Šromová Hana vs Vajdová Nikola 6:2 7:5
6. Gerlová Iveta vs Šeděnková Darina 6:4 6:4

7. Gerlová Iveta/Kriegsmannová Lucie vs Vajdová Nikola/Šeděnková Darina 6:1 6:3
8. Vesecký Karel/Vondráček Kamil vs Michálik Roman/Vencl Jiří 6:2 6:3

JMG
09-09-2008, 11:56 AM
Joachim is the family name. :smash:

Fizz
09-09-2008, 12:05 PM
OK, thanks, fixed :yeah:

Fizz
09-09-2008, 03:15 PM
3rd round - Group Prostějov

9.9.2008 - TK AGROFERT Prostějov vs TC Realsport Nymburk 6:0

1. Hájek Jan vs Bláha Kamil 6:1 6:2
2. Tabara Michal vs Kubík Zdeněk 6:4 6:0
3. Šafářová Lucie vs Záhlavová Sandra 6:3 6:4
4. Kvitová Petra vs Birnerová Hana 6:4 6:0
5. Dlouhý Lukáš vs Lustig Daniel(ret.) 6:3
6. Lacko Lukáš vs Vrbka Jiří 6:3 4:6 6:0

9.9.2008 - I.ČLTK Praha vs TK Neridé 2:4

1. Mertl Jan vs Marach Oliver 6:7 1:6
2. Jebavý Roman vs Vacek Martin 6:2 2:6 0:6
3. Benešová Iveta vs Radwandska Agnieszka 3:6 6:4 2:6
4. Hradecká Lucie vs Radwanska Urszula 6:3 6:0
5. Hernych Jan vs Kubot Lukasz 7:6 3:6 6:4
6. Minář Jan(ret.) vs Zíb Tomáš 7:6 4:6

Fizz
09-09-2008, 03:20 PM
3rd round - Group Ostrava

9.9.2008 - TK Precolor Přerov vs Beskydský tenisový klub 5:1

1. Voráčová Renata vs Vajdová Nikola 6:3 6:3
2. Pospíšil Jaroslav vs Michálik Roman 6:1 6:2
3. Panfil Grzegorz vs Vencl Jiří 6:0 6:1
4. Hladíková Tereza vs Šeděnková Darina 6:2 6:4
5. Ungur Adrian vs Vik Robin 6:4 5:7 4:6
6. Šnobel Pavel vs Michnev Petr 6:4 6:1

9.9.2008 - TK Sparta-PSK Olymp Praha vs TK Spartak Jihlava 5:4

1. Zakopalová Klára vs Šromová Hana 4:6 4:6
2. Ulihrach Bohdan vs Bulant Robin 6:0 6:0
3. Juska Andis vs Vondráček KAmil 4:6 6:4 6:1
4. Hrdinová Eva(ret.) vs Gerlová Iveta 0:6 1:2
5. Vaněk Jiří vs Navrátil Michal 6:2 6:3
6. Cakl Tomáš vs Vesecký Karel 2:6 6:7
7. Zakopalová Klára/Záhlavová-Strýcová Barbora vs Gerlová Iveta/Kriegsmannová Lucie
6:4 1:6 6:7
8. Cakl Tomáš/Ulihrach Bohdan vs Vesecký Karel/Bulant Robin 6:3 6:0
9. Vaněk Jiří/Škoch David vs Vondráček Kamil/Navrátil Michal 7:5 7:6

Nathaliia
09-09-2008, 08:03 PM
Panfil :worship:

The match Vik-Ungur was fixed.

Zirconek
09-10-2008, 11:08 AM
Cakl :help:

why isn't Krkoska playing? :sad: I guess he might be injured:(
his coach's sons are playing for the team.

Fizz
09-10-2008, 01:43 PM
4th round - Group Prostějov

10.9.2008- TK AGROFERT Prostějov vs TK Neridé 5:1

1. Hájek Jan vs Marach Oliver 6:0 4:6 6:0
2. Nieminen Jarkko vs Zíb Tomáš 6:4 6:1
3. Cibulková Dominika vs Radwandska Agnieszka 1:6 6:2 5:7
4. Bammer Sybille vs Jandová Jana 6:0 6:1
5. Berdych Tomáš vs Beck Karol(ret.)
6. Andreev Igor vs Kubot Lukasz 6:4 3:6 6:4

10.9.2008 - I.ČLTK Praha vs TCF PURUM Mariánské Lázně 5:1

1. Vacek Jan vs Celt David 6:7 6:1 3:6
2. Jebavý Roman vs Drážný Richard 6:1 6:2
3. Hradecká Lucie vs Paštiková Michaela 6:2 6:3
4. Kramperová Kateřina vs Jurak Darija 6:1 6:2
5. Hernych Jan vs Olejniczak David 7:6 6:3
6. Mertl Jan vs Piyomonkol Phillip 6:4 6:3

Fizz
09-10-2008, 01:50 PM
4th round - Group Ostrava

10.9.2008 - TK Precolor Přerov vs TK Spartak Jihlava 6:0

1. Voráčová Renata vs Šromová Hana 6:2 6:3
2. Šnobel Pavel vs Bulant Robin 6:1 6:0
3. Panfil Grzegorz vs Vondráček Kamil(ret.) 6:4 2:1
4. Ondrášková Zuzana vs Kriegsmannová Lucie 6:2 6:0
5. Rosol Lukáš vs Navrátil Michal 6:1 6:3
6. Ungur Adrian vs Vesecký Karel 7:6 6:1

10.9.2008 - TK Sparta-PSK Olymp Praha vs LTC Pardubice 4:1

1. Zakopalová Klára vs Krtičková Barbora 6:3 6:3
2. Juska Andis vs Lustyk Jakub 6:3 6:0
3. Čermák František vs Kunc Pavel 6:4 4:6 6:4
4. Záhlavová-Strýcová Barbora(ret.) vs Zálabská Zuzana 1:0
5. Vaněk Jiří vs Westerhof Boy 6:2 6:2
6. Ulihrach Bohdan vs Novák David 6:4 4:6 6:4

Fizz
09-10-2008, 02:14 PM
Cakl :help:

why isn't Krkoska playing? :sad: I guess he might be injured:(
his coach's sons are playing for the team.

I don´t know why he is not playing Extraliga this year :shrug: If he is really injured I hope it´s not serious :scared:. Well in 2007 he lost to Hernych (http://http://www.tenisinfo.cz/?a=match_info&ma_id=822623766), Dilaj (http://http://www.tenisinfo.cz/?a=match_info&ma_id=822623799) and Eschauer (http://http://www.tenisinfo.cz/?a=match_info&ma_id=822623810) so maybe he skipped Extraliga and he want to concentrate more on hard court events. Is he signed to play any Futures on hard in next weeks?

Zirconek
09-10-2008, 02:27 PM
I don´t know why he is not playing Extraliga this year :shrug: If he is really injured I hope it´s not serious :scared:. Well in 2007 he lost to Hernych (http://http://www.tenisinfo.cz/?a=match_info&ma_id=822623766), Dilaj (http://http://www.tenisinfo.cz/?a=match_info&ma_id=822623799) and Eschauer (http://http://www.tenisinfo.cz/?a=match_info&ma_id=822623810) so maybe he skipped Extraliga and he want to concentrate more on hard court events. Is he signed to play any Futures on hard in next weeks?

thank you. He is playing next Swedish futures, he likes playing in Scandinavia :)

Fizz
09-10-2008, 02:36 PM
his coach's sons are playing for the team.

Robin Bulant
http://img354.imageshack.us/img354/892/cdd0369iq6.jpg (http://imageshack.us)
:rocker:

Zirconek
09-10-2008, 03:37 PM
wow, he is young :eek:

JMG
09-11-2008, 10:16 AM
Bwin has livescore for Mertl - Nieminen. :help:

Fizz
09-11-2008, 10:49 AM
Bwin has livescore for Mertl - Nieminen. :help:

:eek:

Fizz
09-11-2008, 06:02 PM
5th round - Group Prostějov

11.9.2008 - TK AGROFERT Prostějov vs I.ČLTK Praha 5:1

1. Nieminen Jarkko vs Mertl Jan 6:4 6:3
2. Hájek Jan vs Vacek Jan 6:2 6:2
3. Cibulková Dominika vs Hradecká Lucie 0 2:6 5:7
4. Bammer Sybille vs Kramperová Kateřina 6:0 6:2
5. Berdych Tomáš vs Minář Ivo(ret.)
6. Andreev Igor vs Hernych Jan 6:3 6:1

11.9.2008 - TC Realsport Nymburk vs TCF PURUM Mariánské Lázně 4:5

1. Ferrer-Victoria Cesar vs Piyomonkol Phillip 7:6 7:6
2. Lustig Daniel vs Marek Jan 6:2 7:5
3. Záhlavová Sandra vs Paštiková Michaela 2:6 2:6
4. Birnerová Hana vs Jurak Darija 4:6 6:0 7:6
5. Červeňák Pavol vs Olejniczak David 4:6 4:6
6. Čapkovič Kamil vs Cracuin Dacian 5:7 1:6
7. Birnerová Eva/Birnerová Hana vs Paštiková Michaela/Jurak Darija 4:6 5:7
8. Lustig Daniel/Vrbka Jiří vs Olejniczak David/Cracuin Dacian 2:6 4:6
9. Červeňák Pavol/Čapkovič Kamil vs Holenda Michal/Piyomonkol Phillip 6:4 6:2

Winner of Group Prostějov: TK AGROFERT Prostějov

Fizz
09-11-2008, 06:11 PM
5th round - Group Ostrava

11.9.2008 - TK Precolor Přerov vs TK Sparta-PSK Olymp Praha 6:3

1. Voráčová Renata vs Zakopalová Klára 7:5 7:6
2. Šnobel Pavel vs Juska Andis 7:6 7:6
3. Pospíšil Jaroslav vs Čermák František 6:3 3:6 6:7
4. Ondrášková Zuzana vs Záhlavová-Strýcová Barbora 6:1 6:4
5. Rosol Lukáš vs Vaněk Jiří 4:6 6:4 6:4
6. Ungur Adrian vs Ulihrach Bohdan 2:6 4:6
7. Voráčová Renata/Hladíková Tereza vs Záhlavová-Strýcová Barbora/Hrdinová Eva 7:5 7:6
8. Rosol Lukáš/Panfil Grzegorz vs Škoch David/Čermák František(ret.) 6:2 4:4
9. Pospíšil Jaroslav/Šnobel Pavel(ret.) vs Ulihrach Bohdan/Juska Andis 6:1 2:6 1:4

11.9.2008 - Beskydský tenisový klub vs LTC Pardubice 1:5

1. Vajdová Nikola vs Chvojková Veronika 4:6 2:6
2. Vencl Jiří vs Tuksar Saša 6:7 3:6
3. Dezort Petr(ret.) vs Kunc Pavel
4. Šeděnková Darina vs Zálabská Zuzana 5:7 6:2 2:6
5. Vik Robin vs Westerhof Boy 7:6 6:1
6. Michnev Petr vs Novák David 1:6 2:6

Winner of Group Ostrava: TK Precolor Přerov

Fizz
09-11-2008, 06:15 PM
FINAL

TK AGROFERT Prostějov vs TK Precolor Přerov

Zirconek
09-11-2008, 09:03 PM
congrats to the finalists :yeah:

where it is going to be played, Prostejov or Ostrava?

Fizz
09-12-2008, 05:53 AM
congrats to the finalists :yeah:

where it is going to be played, Prostejov or Ostrava?

Prostějov ;)

JMG
09-12-2008, 11:03 AM
Nieminen - Pospisil 6-4 4-2*

Fizz
09-12-2008, 11:37 AM
FINAL - 12.9.2008

TK AGROFERT Prostějov vs TK Precolor Přerov 3:0

Nieminen Jarko vs Pospíšil Jaroslav 6:4 6:3
Hájek Jan vs Panfil Grzegorz 7:6 6:3
Cibulková Dominika vs Voráčová Renata 7:5 6:2

Fizz
09-12-2008, 11:47 AM
Berdych Tomáš vs Rosol Lukáš 2:1*

Fizz
09-12-2008, 12:08 PM
Berdych Tomáš vs Rosol Lukáš *4:4

Fizz
09-12-2008, 12:15 PM
Berdych Tomáš vs Rosol Lukáš *5:5

Fizz
09-12-2008, 12:18 PM
Andreev Igor vs Šnobel Pavel 6:2

Fizz
09-12-2008, 12:21 PM
Berdych Tomáš vs Rosol Lukáš *6:6

Fizz
09-12-2008, 12:29 PM
Berdych Tomáš vs Rosol Lukáš 7:6(6) 0:0*

Fizz
09-12-2008, 12:45 PM
Berdych Tomáš vs Rosol Lukáš 7:6(6) 3:1*

Fizz
09-12-2008, 12:46 PM
FINAL - 12.9.2008

TK AGROFERT Prostějov vs TK Precolor Přerov 4:0

Nieminen Jarko vs Pospíšil Jaroslav 6:4 6:3
Hájek Jan vs Panfil Grzegorz 7:6 6:3
Cibulková Dominika vs Voráčová Renata 7:5 6:2
Andreev Igor vs Šnobel Pavel 6:2 6:1

Fizz
09-12-2008, 01:06 PM
Berdych Tomáš vs Rosol Lukáš 7:6(6) 6:4

Fizz
09-12-2008, 01:07 PM
FINAL - 12.9.2008

TK AGROFERT Prostějov vs TK Precolor Přerov 5:0

Nieminen Jarko vs Pospíšil Jaroslav 6:4 6:3
Hájek Jan vs Panfil Grzegorz 7:6 6:3
Cibulková Dominika vs Voráčová Renata 7:5 6:2
Andreev Igor vs Šnobel Pavel 6:2 6:1
Berdych Tomáš vs Rosol Lukáš 7:6(6) 6:4

Fizz
09-12-2008, 01:26 PM
Expected win for TK AGROFERT Prostějov. Congrats to their 7th title in Extraliga! :clap2:

Zirconek
09-12-2008, 04:00 PM
never in doubt :smoke:

Congrats Prostejov :yeah:

Fizz
09-13-2008, 10:11 AM
TK Agrofert Prostějov

http://img206.imageshack.us/img206/7859/cdd0752fp9.jpg (http://imageshack.us)

http://img360.imageshack.us/img360/9550/cdd0754as0.jpg (http://imageshack.us)

Fizz
07-14-2009, 02:49 PM
Extraliga 2009 is cancelled because of Davis Cup semifinal Croatia vs. Czech Republic!

http://www.sport.cz/ostatni/tenis/153209-kvuli-davisovu-poharu-se-letos-neuskutecni-tenisova-extraliga.html

Zirconek
07-14-2009, 04:09 PM
:sad:

JMG
07-14-2009, 04:37 PM
:hug:

Tulipe
07-15-2009, 01:35 PM
I don't know why when Czech players don't play it anyway. Kubot, Radwanska sisters, Capkovic, Ungur etc. don't play DC against Croatia :haha: