Canadian Open Junior Grade 1 (Aug 24-31) [Archive] - MensTennisForums.com

Canadian Open Junior Grade 1 (Aug 24-31)

Rpp
08-06-2008, 06:13 PM
Tough looking field for Canada's Grade 1 event. Here's the entry list for main draw and qualies:

1 Kontinen Henri 19.6.1990 FIN-ITF KON1147417 5
2 Rufin Guillaume 26.5.1990 FRA RUF1183842 7
3 Vasquez ValenzualaJuan16.4.1991 ARG VAZ1186172 12
4 Stebe Cédrik-Marcel9.10.1990 GER STE1197311 15
5 Arevalo Marcelo 17.10.1990 ESA ARE1159279 18
6 Siributwong Peerakit 24.8.1990 THA SIR1139419 19
7 Willis Marcus 9.10.1990 GBR WIL1172711 25
8 Rungkat Christopher14.1.1990 INA-ITF RUN1134564 26
9 Basic Mirza 12.7.1991 BIH-ITF BAS1190330 27
10 Reid Matt 17.7.1990 AUS REI1175693 33
11 Carreno Busta Pablo 12.7.1991 ESP CAR1184262 35
12 Vucic Ilija 27.10.1990 SRB 37
13 Easton Jared 14.3.1990 AUS 38
14 Giannessi Alessandro 30.5.1990 ITA GIA1173912 39
15 Wu Di 14.9.1991 CHI-ITF WUX1186984 41
16 Smethurst Daniel 13.10.1990 GBR SME1182878 42
17 Draganja Marin 13.5.1991 CRO DRA1192877 43
18 Raonic´Milos 27.12.1990 CAN RAO1145535 45
19 Propoggia Dane 24.4.1990 AUS PRO1189660 46
20 Puget Adrien 4.3.1991 FRA PUG 50
21 Biryukov Mikhail 28.4.1992 RUS BIR 51
22 Maamoun Karim-Mohamed9.4.1991 EGY-ITF MAA1179464 52
23 Trombetta Ty 21.5.1990 USA TRO1181577 53
24 Weissborn Tristan 24.10.1991 AUT WEI1183804 56
25 Marcan Dino 12.2.1991 CRO MAR1191870 57
26 Cox Daniel 28.9.1990 GBR COX1155811 63
27 Papasidero Lorenzo 12.5.1990 ITA PAP1150713 67
28 Moser Nikolaus 21.3.1990 AUT MOS1187232 70
29 Brunken Jaan Frederik 26.4.1990 GER BRU1155818 73
30 Pauffley Neil 29.3.1990 GBR PHA1169762 74
31 Thompson Michael 16.1.1990 GBR THO1155843 76
32 Garanganga Takanyi 6.9.1990 ZIM-ITF GAR1141068 77
33 Michon Axel 16.12.1990 FRA MIC1179254 79
34 Reuter Yannick 6.3.1991 BEL REU1179657 82
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48

Qualifiers list- Liste des qualifiés

1 Obry Julien 4.9.1991 FRA OBR 83
2 Watling Ashley 8.6.1990 GBR WAT117797 84
3 Ehara Hiroyasu18.6.1991 JPN EHA1170850 85
4 De Greef Arthur 27.3.1992 BEL DEG1180700 87
5 Schulz Dominik 16.3.1992 GER SCH1202604 89
6 Hampel Richard 11.8.1990 CZE HAM1169322 92
7 Sitaram Sudanwa 23.8.1991 IND SIT1196161 93
8 Huang Liang-Chi8.3.1992 TPE HUA1180093 94
9 Fowler Harry 23.12.1991 USA FOW1172110 96
10 Souto David 26.3.1992 VEN SOU1180352 97
11 Wagh Akash 17.3.1990 IND WAG1168361 100
12 Angus Nial 24.5.1990 GBR ANG1171781 102
13 Van Overbeek Johannes 25.1.1992 USA VAN1199218 105
14 Llompart- Filardi Alex11.5.1990 PUR LLO1179154 108
15 Laaksonen Henri 31.3.1992 FIN-ITF LAA1197224 111
16 Mackenzie Logan 14.5.1990 NZL MAC1148595 112
17 Becker Richard 29.1.1991 GER BEC1187238 120
18 Cox Jordan 7.1.1992 USA COX1175946 123
19 Britton Devin 17.3.1991 USA BRI1179708 127
20 Kudla Denis 17.8.1992 USA KUD1182528 131

Haile Selassie
08-18-2008, 03:06 PM
Juan V.V and Takanyi G are playing in here :D

Fizz
08-19-2008, 10:18 AM
Marcelo Arevalo :yeah:

Fizz
09-01-2008, 03:12 PM
SINGLES

1st Round

Henri KONTINEN (FIN) (1) BYE
Mikhail BIRYUKOV (RUS) defeated Zachary WHITE (CAN) 6-1 6-4
Dane PROPOGGIA (AUS) defeated Jordan COX (USA) 6-3 4-6 7-6
Daniel SMETHURST (GBR) (14) BYE
Pablo CARRENO-BUSTA (ESP) (11) BYE
Adrien PUGET (FRA) defeated Arthur DE GREEF (BEL) 6-2 6-4
Nikoloz BASILASHVILI (GEO) defeated Sudanwa SITARAM (IND)
Christopher RUNGKAT (INA) (8) BYE
Cedrik-Marcel STEBE (GER) (4) BYE
Dino MARCAN (CRO) defeated Edward NGUYEN (CAN) 6-0 6-0
Niki MOSER (AUT) defeated Jose Gerardo MEZA PANIAGUA (MEX) 6-2 7-6
Milos RAONIC (CAN) (16) BYE
Mirza BASIC (BIH) (9) BYE
Junior A. ORE (USA) defeated Max STEVENS (USA) 6-4 6-2
Neil PAUFFLEY (GBR) defeated Pavel KRAINIK (CAN) 6-3 6-4
Peerakit SIRIBUTWONG (THA) (6) BYE
Marcus WILLIS (GBR) (7) BYE
Nikolai HAESSIG (CAN) defeated Felix VAILLANCOURT (CAN) 6-3 4-6 6-3
Dominik SCHULZ (GER) defeated Ty D TROMBETTA (USA) 7-6(4) 3-6 6-3
Matt REID (AUS) (10) BYE
Marin DRAGANJA (CRO) (15) BYE
Takanyi GARANGANGA (ZIM) defeated Tristan-Samuel WEISSBORN (AUT) 6-2 6-1
Sekou BANGOURA (USA) defeated Julien OBRY (FRA) 6-44 6-6
Juan VAZQUEZ-VALENZUELA (ARG) (3) BYE
Marcelo AREVALO (ESA) (5) BYE
Kelsey STEVENSON (CAN) defeated Akash WAGH (IND) 6-4 1-6 6-3
Daniel COX (GBR) defeated Michael THOMPSON (GBR) 6-4 6-2
Alessandro GIANNESSI (ITA) (12) BYE
Di WU (CHN) (13) BYE
Artem ILYUSHIN (RUS) defeated Yannik REUTER (BEL) 6-3 6-3
Matthew KANDATH (USA) defeated Devin BRITTON (USA) 7-6(2) 6-1
Guillaume RUFIN (FRA) (2) BYE

http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentresults.asp?tournament=1100017715&event=

Fizz
09-01-2008, 03:13 PM
2nd Round

Mikhail BIRYUKOV (RUS) defeated Henri KONTINEN (FIN) (1) 3-6 6-3 6-1
Daniel SMETHURST (GBR) (14) defeated Dane PROPOGGIA (AUS) 2-6 7-6(4) 7-5
Pablo CARRENO-BUSTA (ESP) (11) defeated Adrien PUGET (FRA) 2-66 2-6
Christopher RUNGKAT (INA) (8) defeated Nikoloz BASILASHVILI (GEO) 6-3 6-3
Cedrik-Marcel STEBE (GER) (4) defeated Dino MARCAN (CRO) 6-2 4-6 7-5
Niki MOSER (AUT) defeated Milos RAONIC (CAN) (16) 6-4 6-7(6) 6-3
Mirza BASIC (BIH) (9) defeated Junior A. ORE (USA) 6-1 6-4
Neil PAUFFLEY (GBR) defeated Peerakit SIRIBUTWONG (THA) (6) 6-1 6-4
Marcus WILLIS (GBR) (7) defeated Nikolai HAESSIG (CAN) 6-0 6-7(5) 6-1
Dominik SCHULZ (GER) defeated Matt REID (AUS) (10) 7-6(4) 7-6(3)
Takanyi GARANGANGA (ZIM) defeated Marin DRAGANJA (CRO) (15) 6-2 6-4
Sekou BANGOURA (USA) defeated Juan VAZQUEZ-VALENZUELA (ARG) (3) 5-7 6-3 2-0 Retired
Marcelo AREVALO (ESA) (5) defeated Kelsey STEVENSON (CAN) 6-1 6-3
Daniel COX (GBR) defeated Alessandro GIANNESSI (ITA) (12) 4-6 7-5 6-4
Artem ILYUSHIN (RUS) defeated Di WU (CHN) (13) 6-1 6-3
Guillaume RUFIN (FRA) (2) defeated Matthew KANDATH (USA) 4-6 6-1 6-3

http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentresults.asp?Event=1100100643&Tournament=1100017715

Fizz
09-01-2008, 03:14 PM
3rd Round

Daniel SMETHURST (GBR) (14) defeated Mikhail BIRYUKOV (RUS) 7-5 6-4
Pablo CARRENO-BUSTA (ESP) (11) defeated Christopher RUNGKAT (INA) (8) 6-4 7-5
Niki MOSER (AUT) defeated Cedrik-Marcel STEBE (GER) (4) 6-2 6-7(8) 7-5
Mirza BASIC (BIH) (9) defeated Neil PAUFFLEY (GBR) 6-0 6-0
Marcus WILLIS (GBR) (7) defeated Dominik SCHULZ (GER) 6-2 6-2
Takanyi GARANGANGA (ZIM) defeated Sekou BANGOURA (USA) 5-7 6-2 6-3
Marcelo AREVALO (ESA) (5) defeated Daniel COX (GBR) 6-4 6-4
Artem ILYUSHIN (RUS) defeated Guillaume RUFIN (FRA) (2) 5-7 6-4 3-0 Retired

http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentresults.asp?Event=1100100643&Tournament=1100017715

Fizz
09-01-2008, 03:15 PM
1st Round

KONTINEN (FIN) / RUNGKAT (INA) (1) BYE
AREVALO (ESA) / GARANGANGA (ZIM) defeated HAESSIG (CAN) / NGUYEN (CAN) 7-5 7-6(6)
MARCAN (CRO) / SCHULZ (GER) defeated MOSER (AUT) / TROMBETTA (USA) 7-6(3) 6-4
BASIC (BIH) / WU (CHN) (6) BYE
BIRYUKOV (RUS) / VAZQUEZ-VALENZUELA (ARG) (4) BYE
KRAINIK (CAN) / WHITE (CAN) defeated BANGOURA (USA) / MEZA PANIAGUA (MEX) 6-7 6-1 [10-8]
BRITTON (USA) / COX (USA) defeated BASILASHVILI (GEO) / ILYUSHIN (RUS) 6-1 6-4
CARRENO-BUSTA (ESP) / GIANNESSI (ITA) (7) BYE
PROPOGGIA (AUS) / REID (AUS) BYE
JUNEAU (CAN) / VAILLANCOURT (CAN) defeated BECKER (GER) / STEVENSON (CAN) 6-4 6-4
NEUCHRIST (AUT) / WEISSBORN (AUT) defeated SITARAM (IND) / WAGH (IND) 7-5 6-3
RAONIC (CAN) / STEBE (GER) (3) BYE
SMETHURST (GBR) / WILLIS (GBR) (5) BYE
SHORT (GBR) / THOMPSON (GBR) defeated DAVID (CAN) / JHA (CAY) 6-1 6-2
KUDLA (USA) / SIRIBUTWONG (THA) defeated ORE (USA) / STEVENS (USA) 6-3 6-1
PUGET (FRA) / RUFIN (FRA) (2) BYE

2nd Round

KONTINEN (FIN) / RUNGKAT (INA) (1) defeated AREVALO (ESA) / GARANGANGA (ZIM) 3-6 6-4 [11-9]
BASIC (BIH) / WU (CHN) (6) defeated MARCAN (CRO) / SCHULZ (GER) 7-6(6) 6-4
BIRYUKOV (RUS) / VAZQUEZ-VALENZUELA (ARG) (4) defeated KRAINIK (CAN) / WHITE (CAN) 3-6 6-4 [10-5]
BRITTON (USA) / COX (USA) defeated CARRENO-BUSTA (ESP) / GIANNESSI (ITA) (7) 7-6(6) 6-4
PROPOGGIA (AUS) / REID (AUS) defeated JUNEAU (CAN) / VAILLANCOURT (CAN) 6-2 6-3
RAONIC (CAN) / STEBE (GER) (3) defeated NEUCHRIST (AUT) / WEISSBORN (AUT) 7-5 7-5
SMETHURST (GBR) / WILLIS (GBR) (5) defeated SHORT (GBR) / THOMPSON (GBR) 6-2 6-2
PUGET (FRA) / RUFIN (FRA) (2) defeated KUDLA (USA) / SIRIBUTWONG (THA) Walkover

Quarterfinal

KONTINEN (FIN) / RUNGKAT (INA) (1) defeated BASIC (BIH) / WU (CHN) (6) 6-3 6-3
BRITTON (USA) / COX (USA) defeated BIRYUKOV (RUS) / VAZQUEZ-VALENZUELA (ARG) (4) 6-2 2-6 [10-7]
PROPOGGIA (AUS) / REID (AUS) defeated RAONIC (CAN) / STEBE (GER) (3) 3-6 6-3 [14-12]
SMETHURST (GBR) / WILLIS (GBR) (5) defeated PUGET (FRA) / RUFIN (FRA) (2) 6-3 2-1

Semifinal

KONTINEN (FIN) / RUNGKAT (INA) (1) defeated BRITTON (USA) / COX (USA) 6-2 6-2
PROPOGGIA (AUS) / REID (AUS) defeated SMETHURST (GBR) / WILLIS (GBR) (5) 7-5 6-2

Final

PROPOGGIA (AUS) / REID (AUS) defeated KONTINEN (FIN) / RUNGKAT (INA) (1) 6-3 3-6 [10-8]


http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentresults.asp?Event=1100100645&Tournament=1100017715

Fizz
09-01-2008, 03:16 PM
Quarterfinal

Pablo CARRENO-BUSTA (ESP) (11) defeated Daniel SMETHURST (GBR) (14) 6-7(5) 6-4 6-2
Mirza BASIC (BIH) (9) defeated Niki MOSER (AUT) 4-6 7-6(4) 6-2
Marcus WILLIS (GBR) (7) defeated Takanyi GARANGANGA (ZIM) 4-6 6-2 6-2
Artem ILYUSHIN (RUS) defeated Marcelo AREVALO (ESA) (5) 6-1 6-3

Semifinal

Mirza BASIC (BIH) (9) defeated Pablo CARRENO-BUSTA (ESP) (11) 2-6 6-1 7-5
Marcus WILLIS (GBR) (7) defeated Artem ILYUSHIN (RUS) 6-4 4-6 6-4

Final

Marcus WILLIS (GBR) (7) defeated Mirza BASIC (BIH) (9) 1-6 6-2 7-5


http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournamentresults.asp?Event=1100100643&Tournament=1100017715