9th Gerry Weber Junior Open 2008, G2 *Winner: Guillaume Rufin* [Archive] - MensTennisForums.com

9th Gerry Weber Junior Open 2008, G2 *Winner: Guillaume Rufin*

Eugenia
06-18-2008, 01:05 PM
9th Gerry Weber Junior Open 2008

Dates : 17 Jun to 21 Jun 2008
Venue : Halle/Westfalen, Germany
Grade : Grade 2
Surface : Grass

Qualifying Draw - 1st Round

Vladimir ZINYAKOV (RUS) BYE
Marvin NETUSCHIL (GER) defeated Catalin BUDU (MDA) 6-2 6-4
Ralf STEINBACH (GER) defeated Manuel HAFEMANN (GER) 6-1 6-2
Scott SEARS (GBR) BYE
Maximilian NEUCHRIST (AUT) BYE
Oliver STRECKER (GER) defeated Denny SCHWARZ (GER) 6-3 6-4
Jan-Lennard STRUFF (GER) defeated Alexander BRUGGENWERTH (GER) 6-3 6-1
Francesco PICCO (ITA) BYE
Mauricio ASTORGA (MEX) BYE
Giacome ASSERETO (ITA) defeated Andreas BLANK (GER) 6-7 7-6 7-5
Lukas LEPPIN (GER) defeated Nicolai BRUGGENWERTH (GER) 7-5 6-2
Jonas LUETJEN (GER) BYE
Nikoloz BASILASHVILI (GEO) BYE
Leandro TOLEDO (GER) defeated Kai BUSCHA (GER) 6-3 6-4
Niklas HERBRING (GER) defeated Filipz ZBROJA (POL) 6-7 7-5 6-0
Jakob SUDE (GER) BYE

Qualifying 2nd Round

Marvin NETUSCHIL (GER) defeated Vladimir ZINYAKOV (RUS) 6-3 7-6
Ralf STEINBACH (GER) defeated Scott SEARS (GBR) 4-6 6-1 6-3
Maximilian NEUCHRIST (AUT) defeated Oliver STRECKER (GER) 6-3 6-4
Jan-Lennard STRUFF (GER) defeated Francesco PICCO (ITA) 6-4 6-2
Mauricio ASTORGA (MEX) defeated Giacome ASSERETO (ITA) 6-2 6-0
Jonas LUETJEN (GER) defeated Lukas LEPPIN (GER) 6-2 6-1
Nikoloz BASILASHVILI (GEO) defeated Leandro TOLEDO (GER) 7-5 7-6
Jakob SUDE (GER) defeated Niklas HERBRING (GER) 6-1 6-3

Eugenia
06-18-2008, 01:05 PM
Main Draw

David GOFFIN (BEL) (1) Vs Kevin KACZYNSKI (GER)
Ralf STEINBACH (GER) Vs Marvin NETUSCHIL (GER)
Marin MILAN (CRO) Vs Maximilian NEUCHRIST (AUT)
Daniele PILUDU (ITA) Vs Jared EASTON (AUS) (6)
Borut PUC (SLO) (4) Vs Kevin KONFEDERAK (ARG)
Sam GARFORTH-BLES (CAN) Vs Mauricio ASTORGA (MEX)
Andre VIDALLER (BRA) Vs Jan-Lennard STRUFF (GER)
Gilad BEN ZVI (ISR) Vs Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) (7)
Andrew THOMAS (AUS) (5) Vs Patrick PRADELLA (GER)
Nikoloz BASILASHVILI (GEO) Vs Ashley WATLING (GBR)
Liang-Chi HUANG (TPE) Vs Pierre-Hugues HERBERT (FRA)
Dominik SCHULZ (GER) Vs Marin DRAGANJA (CRO) (3)
Niki MOSER (AUT) (8) Vs Jakob SUDE (GER)
Marius COPIL (ROU) Vs Dane PROPOGGIA (AUS)
Marko LENZ (GER) Vs Yannik REUTER (BEL)
Jonas LUETJEN (GER) Vs Guillaume RUFIN (FRA) (2)

gagm
06-18-2008, 05:21 PM
Cristobal Saavedra won 5-7 6-3 6-4

Haile Selassie
06-18-2008, 10:48 PM
Best of luck Kevin :cool:

juakos17
06-20-2008, 12:28 AM
1st Round

David GOFFIN (BEL) (1) defeated Kevin KACZYNSKI (GER) 6-0 6-1
Marvin NETUSCHIL (GER) defeated Ralf STEINBACH (GER) 7-6 7-6
Marin MILAN (CRO) defeated Maximilian NEUCHRIST (AUT) 7-6 7-6
Jared EASTON (AUS) (6) defeated Daniele PILUDU (ITA) 7-6 6-0
Borut PUC (SLO) (4) defeated Kevin KONFEDERAK (ARG) 6-1 6-4
Mauricio ASTORGA (MEX) defeated Sam GARFORTH-BLES (CAN) 6-2 6-4
Jan-Lennard STRUFF (GER) defeated Andre VIDALLER (BRA) 6-2 6-2
Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) (7) defeated Gilad BEN ZVI (ISR) 5-7 6-3 6-1
Andrew THOMAS (AUS) (5) defeated Patrick PRADELLA (GER) 6-3 4-6 6-2
Ashley WATLING (GBR) defeated Nikoloz BASILASHVILI (GEO) 6-2 6-4
Liang-Chi HUANG (TPE) defeated Pierre-Hugues HERBERT (FRA) 6-2 1-1 Retired
Dominik SCHULZ (GER) defeated Marin DRAGANJA (CRO) (3) 6-1 6-2
Niki MOSER (AUT) (8) defeated Jakob SUDE (GER) 6-2 6-3
Marius COPIL (ROU) defeated Dane PROPOGGIA (AUS) 6-4 6-7 7-5
Marko LENZ (GER) defeated Yannik REUTER (BEL) 7-6 6-3
Guillaume RUFIN (FRA) (2) defeated Jonas LUETJEN (GER) 6-3 6-2

2nd Round

David GOFFIN (BEL) (1) defeated Marvin NETUSCHIL (GER) 6-4 6-2
Jared EASTON (AUS) (6) defeated Marin MILAN (CRO) 6-4 6-4
Borut PUC (SLO) (4) defeated Mauricio ASTORGA (MEX) 6-4 4-6 7-6
Jan-Lennard STRUFF (GER) defeated Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) (7) 6-4 6-4
Andrew THOMAS (AUS) (5) defeated Ashley WATLING (GBR) 6-2 7-6
Liang-Chi HUANG (TPE) defeated Dominik SCHULZ (GER) 6-7 6-4 6-2
Niki MOSER (AUT) (8) defeated Marius COPIL (ROU) 7-6 4-6 6-3
Guillaume RUFIN (FRA) (2) defeated Marko LENZ (GER) 6-1 7-5

Quarterfinal

David GOFFIN (BEL) (1) Vs Jared EASTON (AUS) (6)
Borut PUC (SLO) (4) Vs Jan-Lennard STRUFF (GER)
Andrew THOMAS (AUS) (5) Vs Liang-Chi HUANG (TPE)
Niki MOSER (AUT) (8) Vs Guillaume RUFIN (FRA) (2)

Eugenia
06-28-2008, 10:32 PM
Semifinal

David GOFFIN (BEL) (1) defeated Jan-Lennard STRUFF (GER) 3-6 6-3 6-3
Guillaume RUFIN (FRA) (2) defeated Andrew THOMAS (AUS) (5) 6-4 6-3

Final

Guillaume RUFIN (FRA) (2) defeated David GOFFIN (BEL) (1) 3-6 6-2 6-2