16th International Junior Tournament Citta' Di Prato,Italy,G2 *Winner: A.Giannessi* [Archive] - MensTennisForums.com

16th International Junior Tournament Citta' Di Prato,Italy,G2 *Winner: A.Giannessi*

Eugenia
05-06-2008, 02:33 PM
Qualifying Draw
http://cittadiprato.tennisclubprato.com/boysquali.pdf

Main Draw
http://cittadiprato.tennisclubprato.com/man.pdf

Garfman5
05-08-2008, 09:57 AM
First round results:

Andrea Paciello (ITA) d. Andrea Dall’Asta (ITA) 6-4 6-3
Andrea Stucchi (ITA) d. Mathieu Vierin (ITA) 6-4 6-7(5) 6-2
Riccardo Sinicropi (ITA) d. Gianmarco Micolani (ITA) 1-6 7-6(6) 6-0
Davide Della Tommasina (ITA) d. Daniel Berta (SWE) 5-7 6-3 6-4
Alessandro Bega (ITA) d. Alfredo Desiati (ITA) 7-5 6-0
Giorgio Portaluri (ITA) d. Ivan Kobzar (BLR) 6-1 6-1
Christian Lindell (SWE) d. Viktor Galovic (ITA) 6-3 6-4
Cristian Rodriguez (COL) d. Amedeo Bianchimano (ITA) 6-3 6-0
Sandro Ehrat (SUI) d. Chandril Sood (IND) 6-1 6-3
Marco Bortolotti (ITA) d. Ilya Lebedev (RUS) 6-1 6-0
Stefano Travaglia (ITA) d. Riccardo Belotti (AUT) 6-3 3-6 7-5
Alessandro Colella (ITA) d. Edoardo Poli (ITA) 6-1 6-2
Federico Gaio (ITA) d. Mauricio Astorga (MEX) 6-4 2-6 7-5
Daniele Piludu (ITA) d. Luca Pippi (ITA) 6-2 6-2
Francesco Picco (ITA) d. Alessandro Petrone (ITA) 6-2 7-6(8)
Alastair Barnes (GBR) d. Sebastian Fanselow (GER) 2-6 6-4 6-3

Second round results:

Cedrik-Marcel Stebe (GER,1) d. Andrea Paciello (ITA) 6-3 7-5
Andrea Stucchi (ITA) d. Stephen Hoh (AUS,16) 0-6 6-0 6-4
Riccardo Sinicropi (ITA) d. Vladimir Zinyakov (RUS,12) 4-6 6-2 6-2
Davide Della Tommasina (ITA) d. Richard Hampel (CZE,6) 6-4 6-4
Jared Easton (AUS,3) d. Alessandro Bega (ITA) 6-4 6-1
Carlos Boluda (ESP,13) d. Giorgio Portaluri (ITA) 6-3 6-4
Enrico Fioravante (ITA,11) d. Christian Lindell (SWE) 6-3 7-5
Cristian Rodriguez (COL) d. Alex Llompart (PUR,5) 6-2 6-2
Alessandro Giannessi (ITA,7) d. Sandro Ehrat (SUI) 6-1 6-3
Bob van Overbeek (USA,9) d. Marco Bortolotti (ITA) 7-5 6-2
Stefano Travaglia (ITA) d. Uladzimir Kruk (BLR,14) 6-4 3-6 6-1
Tomislav Jotovski (MKD,4) d. Alessandro Colella (ITA) 6-3 6-2
Federico Gaio (ITA) d. Christopher Diaz-Figueroa (GUA,8) 6-3 6-3
Kevin Konfederak (ARG,10) d. Daniele Piludu (ITA) 6-4 2-6 6-1
Francesco Picco (ITA) d. Patrik Brydolf (SWE,15) 7-5 6-1
Andrew Thomas (AUS,2) d. Alastair Barnes (GBR) 6-3 6-1

Eugenia
05-09-2008, 12:16 PM
3th Round

Cedrik-Marcel STEBE (GER) (1) defeated Andrea STUCCHI (ITA) 6-4 6-4
Davide DELLA TOMMASINA (ITA) defeated Riccardo SINICROPI (ITA) 6-2 2-6 6-1
Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) (13) defeated Jared EASTON (AUS) (3) 7-6(4) 7-5
Cristian RODRIGUEZ (COL) defeated Enrico FIORAVANTE (ITA) (11) 6-4 6-3
Alessandro GIANNESSI (ITA) (7) defeated Johannes Robert VAN OVERBEEK (USA) (9) 6-3 4-6 6-3
Stefano TRAVAGLIA (ITA) defeated Tomislav JOTOVSKI (MKD) (4) 7-5 7-6(4)
Kevin KONFEDERAK (ARG) (10) defeated Federico GAIO (ITA) 6-4 6-2
Andrew THOMAS (AUS) (2) defeated Francesco PICCO (ITA) 2-6 6-4 6-4

Nev
05-10-2008, 01:15 AM
Quarterfinals

Cedrik-Marcel STEBE (GER) (1) defeated Davide DELLA TOMMASINA (ITA) 6-1 6-3
Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) (13) defeated Cristian RODRIGUEZ (COL) 6-3 6-3
Alessandro GIANNESSI (ITA) (7) defeated Stefano TRAVAGLIA (ITA) 6-7(3) 6-0 6-1
Andrew THOMAS (AUS) (2) defeated Kevin KONFEDERAK (ARG) (10) 5-7 6-3 7-5

Kevin :tears:

Eugenia
05-12-2008, 01:24 PM
Semifinal

Cedrik-Marcel STEBE (GER) (1) defeated Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) (13) 7-5 6-3
Alessandro GIANNESSI (ITA) (7) defeated Andrew THOMAS (AUS) (2) 6-2 6-0

Final

Alessandro GIANNESSI (ITA) (7) defeated Cedrik-Marcel STEBE (GER) (1) 4-6 6-3 6-4