21st International Pascuas Bowl, Paraguay, G5 *Winner: José Benitez* [Archive] - MensTennisForums.com

21st International Pascuas Bowl, Paraguay, G5 *Winner: José Benitez*

Eugenia
03-16-2008, 05:55 PM
21st International Pascuas Bowl 2008
Dates: 18 Mar to 23 Mar 2008
Venue: Asuncion, Paraguay
Grade: Grade 5
Surface: Clay

Entry list attached.

Eugenia
03-18-2008, 07:26 PM
Main Draw

(1)Nicolas De Gregorio (ARG) - BYE
(WC)Facundo Contrera (ARG) vs. Daneil Welhs (PAR)
Hugo Poli Guanais (BRA) vs. German Ramirez (PAR)
Tomás Membrives (ARG) vs. (9)Joel Ferrerira (PAR)

(14)Nicolás Salama (PAR) vs. (WC)Fabricio Spotorno (ARG)
Héctor Servian (PAR) vs. Gastón Brizuela (ARG)
Misael Centurion (PAR) vs. Cesar Torres (PER)
(WC)Rodrigo Castelnovo (PAR) vs. (8)Acyr Figueiredo (BRA)

(3)Gonzalo Blanco (ARG) - BYE
Henrique Silva (BRA) vs. Nicolás Scarzolo (URU)
Augusto Assumpcao (BRA) vs. (Q)Israel Espinola (PAR)
(WC)Lucas Melgarejo (BRA) vs. (16)Rodolfo Gauto (PAR)

(11)Daniel Cañete (PAR) vs. (WC)Luiz Augusto Vicente Neto (BRA)
Felipe Ribeiro (BRA) vs. Alan Ferrerira (PAR)
Armando Recalde (PAR) vs. Facundo Portillo (ARG)
(7)Eduardo Sztrajtman (BRA) - BYE

(5/WC)Santiago Celia (ARG) - BYE
Diego Bottaioli (URU) vs. Luis Gastao (BRA)
Daneil Corradi Carregal (BRA) vs. José Mendoza (PAR)
Sergio Rios (PAR) vs. (12)John Thornton (USA)

(10)Bernado Lipschitz (BRA) vs. (WC)Christian Gastón Gutleber (ARG)
Gustavo Medina (PAR) vs. Marlon Antonio Dal Pont (BRA)
Gabriel Vaislev (URU) vs. Francisco Huner (ARG)
José Benitez (PAR) - BYE

(6)Martin Krueger (GER) - BYE
Mauro Ricciardelli (BRA) vs. Federico Arus (URU)
Francisco Aparicio (ARG) vs. Pedro Cardoso Dalfre (BRA)
Fabricio Burdisso (ARG) vs. (13)Oliver Snaider (PAR)

(15)Santiago Zaracho (PAR) vs. (WC)Danilo Dignani (ARG)
Victor Cirilo Alves (BRA) vs. Bruno stretti (ARG)
Danilo Sardelli (BRA) vs. Facundo Gomez (ARG)
(2)Bruno Luciano Mazziotti (ARG) - BYE

Haile Selassie
03-20-2008, 03:37 PM
Good luck argies :bounce:

Eugenia
03-21-2008, 03:34 PM
First Round Results

(1)Nicolas De Gregorio (ARG) - BYE
(WC)Facundo Contrera (ARG) d. Daniel Welhs (PAR) 6-0 6-3
Hugo Poli Guanais (BRA) d. German Ramirez (PAR) 7-5 6-1
Tomás Membrives (ARG) d. (9)Joel Ferrerira (PAR) 6-2 6-1

(14)Nicolás Salama (PAR) d. (WC)Fabricio Spotorno (ARG) 6-0 6-0
Gastón Brizuela (ARG) d. Héctor Servian (PAR) 6-2 6-1
Cesar Torres (PER) d. (Alt)Juan Manuel Matute (ARG) 6-3 6-4
(8)Acyr Figueiredo (BRA) d. (WC)Rodrigo Castelnovo (PAR) 6-0 6-3

(3)Gonzalo Blanco (ARG) - BYE
Henrique Silva (BRA) d. Nicolás Scarzolo (URU) 6-0 6-0
Augusto Assumpcao (BRA) d. (Q)Israel Espinola (PAR) 6-0 6-1
(WC)Lucas Melgarejo (BRA) d. (16)Rodolfo Gauto (PAR) 6-2 6-3

(11)Daniel Cañete (PAR) d. (WC)Luiz Augusto Vicente Neto (BRA) 6-4 6-4
Felipe Ribeiro (BRA) d. Alan Ferrerira (PAR) 6-0 6-0
Facundo Portillo (ARG) d. Armando Recalde (PAR) 6-1 5-0 ret.
(7)Eduardo Sztrajtman (BRA) - BYE

(5/WC)Santiago Celia (ARG) - BYE
Luis Gastao (BRA) d. Diego Bottaioli (URU) 6-0 6-1
Daneil Corradi Carregal (BRA) d. José Mendoza (PAR) 6-2 6-7(5) 6-0
(12)John Thornton (USA) d. Sergio Rios (PAR) 6-3 6-1

(10)Bernado Lipschitz (BRA) d. (WC)Christian Gastón Gutleber (ARG) 6-0 6-0
Marlon Antonio Dal Pont (BRA) d. Gustavo Medina (PAR) 6-3 6-3
Francisco Huber (ARG) d. Gabriel Vaislev (URU) 6-2 6-1
José Benitez (PAR) - BYE

(6)Martin Krueger (GER) - BYE
Mauro Ricciardelli (BRA) d. Federico Arus (URU) 6-2 6-7(2) 6-1
Pedro Cardoso Dalfre (BRA) d. Francisco Aparicio (ARG) 6-2 6-4
(13)Oliver Snaider (PAR) d. Fabricio Burdisso (ARG) 6-7(5) 7-5 6-1

(15)Santiago Zaracho (PAR) d. (WC)Danilo Dignani (ARG) 6-4 6-3
Victor Cirilo Alves (BRA) d. Bruno stretti (ARG) 6-4 6-3
Facundo Gomez (ARG) d. Danilo Sardelli (BRA) 6-4 6-2
(2)Bruno Luciano Mazziotti (ARG) - BYE

Eugenia
03-21-2008, 03:37 PM
Second Round

(WC)Facundo Contrera (ARG) d. (1)Nicolas De Gregorio (ARG) 6-4 6-3
Tomás Membrives (ARG) d. Hugo Poli Guanais (BRA) 6-4 6-3
(14)Nicolás Salama (PAR) d. Gastón Brizuela (ARG) 6-4 6-4
Cesar Torres (PER) d. (8)Acyr Figueiredo (BRA) 6-4 6-3

(3)Gonzalo Blanco (ARG) d. Henrique Silva (BRA) 7-5 6-1
(WC)Lucas Melgarejo (BRA) d. Augusto Assumpcao (BRA) 6-3 6-3
Felipe Ribeiro (BRA) d. (11)Daniel Cañete (PAR) 6-0 6-2
Facundo Portillo (ARG) d. (7)Eduardo Sztrajtman (BRA) 6-1 6-2

(5/WC)Santiago Celia (ARG) d. Luis Gastao (BRA) 6-0 7-5
(12)John Thornton (USA) d. Daniel Corradi Carregal (BRA) 6-2 6-2
(10)Bernado Lipschitz (BRA) d. Marlon Antonio Dal Pont (BRA) 6-4 6-1
José Benitez (PAR) d. Francisco Huber (ARG) 6-0 6-1

(6)Martin Krueger (GER) d. Mauro Ricciardelli (BRA) 6-3 6-4
(13)Oliver Snaider (PAR) d. Pedro Cardoso (BRA) 6-3 6-3
(15)Santiago Zaracho (PAR) d. Victor Cirilo Alves (BRA) 6-2 6-3
(2)Bruno Luciano Mazziotti (ARG) d. Facundo Gomez (ARG) 2-6 7-5 7-6(6)

Third Round

(WC)Facundo Contrera (ARG) d. Tomás Membrives (ARG) 6-4 4-6 6-3
(14)Nicolás Salama (PAR) d. Cesar Torres (PER) 7-6(4) 6-4

(WC)Lucas Melgarejo (BRA) d. (3)Gonzalo Blanco (ARG) 6-1 6-2
Felipe Ribeiro (BRA) d. Facundo Portillo (ARG) 6-2 6-1

(5/WC)Santiago Celia (ARG) d. (12)John Thornton (USA) 6-1 6-3
José Benitez (PAR) d. (10)Bernado Lipschitz (BRA) 6-4 6-1

(13)Oliver Snaider (PAR) d. (6)Martin Krueger (GER) 6-4 4-6 6-1
(2)Bruno Luciano Mazziotti (ARG) d. (15)Santiago Zaracho (PAR) 6-3 4-6 6-1

Haile Selassie
03-22-2008, 06:30 PM
Way to go argies :bounce:

Eugenia
03-22-2008, 06:51 PM
Quarterfinal

(14)Nicolás Salama (PAR) d. (WC)Facundo Contrera (ARG) 6-0 6-4
(WC)Lucas Melgarejo (BRA) d. Felipe Ribeiro (BRA) 7-6(6) 6-4
José Benitez (PAR) d. (5/WC)Santiago Celia (ARG) 3-6 6-2 6-2
(2)Bruno Luciano Mazziotti (ARG) d. (13)Oliver Snaider (PAR) 6-3 6-1

Semifinal

(WC)Lucas Melgarejo (BRA) d. (14)Nicolás Salama (PAR) 4-6 6-1 6-2
José Benitez (PAR) d. (2)Bruno Luciano Mazziotti (ARG) 6-1 7-6(5)

Eugenia
03-24-2008, 01:49 AM
Final

José Benitez (PAR) d. (WC)Lucas Melgarejo (BRA) 6-1 6-2