Thursday OP, etc [Archive] - MensTennisForums.com

Thursday OP, etc

Deboogle!.
06-23-2004, 06:57 PM
Pretty much the same as today but some dubs matches thrown in. Dunno WHAT they'll do if it really rains as forecast.
-------
Centre Court 12.00 noon Start
1. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Yeu-Tzuoo Wang (TPE) v. Andy Roddick (USA)[2] Suspended
followed by:
2. Ladies' Singles - 1st Rnd.
Amelie Mauresmo (FRA)[4] v. Jelena Kostanic (CRO)
3. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Irakli Labadze (GEO) v. Lleyton Hewitt (AUS)[7]
4. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Karolina Sprem (CRO) v. Venus Williams (USA)[3]


Court 1 12.00 noon Start
1. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Guillermo Coria (ARG)[3] v. Wesley Moodie (RSA) Suspended
followed by:
2. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Greg Rusedski (GBR) v. Davide Sanguinetti (ITA)
3. Ladies' Singles - 1st Rnd.
Claudine Schaul (LUX) v. Jennifer Capriati (USA)[7]
4. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Roger Federer (SUI)[1] v. Alejandro Falla (COL)


Court 2 11.00 am Start
1. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Lee Childs (GBR) v. Sjeng Schalken (NED)[12]
followed by:
2. Ladies' Singles - 1st Rnd.
Mary Pierce (FRA)[24] v. Virginia Ruano Pascual (ESP)
3. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Goran Ivanisevic (CRO) v. Filippo Volandri (ITA)
4. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Aniko Kapros (HUN) v. Anastasia Myskina (RUS)[2]
5. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Yoon Jeong Cho (KOR)
Laura Granville (USA)
v. Svetlana Kuznetsova (RUS)[2]
Elena Likhovtseva (RUS)[2]


Court 3 11.00 am Start
1. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Mark Hilton (GBR) v. Albert Costa (ESP) Suspended
followed by:
2. Ladies' Singles - 1st Rnd.
Dinara Safina (RUS)[29] v. Arantxa Parra Santonja (ESP)
3. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Stefan Koubek (AUT) v. Juan Carlos Ferrero (ESP)[6]
4. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Gisela Dulko (ARG) v. Martina Navratilova (USA)


Court 4 11.00 am Start
1. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Potito Starace (ITA) v. Tommy Robredo (ESP)[20] Suspended
followed by:
2. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Juan Ignacio Chela (ARG)[21] v. Lars Burgsmuller (GER)
3. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Carlos Moya (ESP)[9] v. Radek Stepanek (CZE)
4. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Amy Frazier (USA)[31] v. Emily Webley-Smith (GBR)
5. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Frantisek Cermak (CZE)[13]
Leos Friedl (CZE)[13]
v. Justin Gimelstob (USA)
Scott Humphries (USA)


Court 5 11.00 am Start
1. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Karol Beck (SVK) v. Jonathan Marray (GBR) Suspended
followed by:
2. Ladies' Singles - 1st Rnd.
Tatiana Golovin (FRA) v. Alina Jidkova (RUS)
3. Ladies' Singles - 1st Rnd.
Paola Suarez (ARG)[9] v. Shenay Perry (USA)
4. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Saori Obata (JPN) v. Vera Zvonareva (RUS)[12]
5. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Asa Svensson (SWE)
Meilen Tu (USA)
v. Maria Vento-Kabchi (VEN)[8]
Angelique Widjaja (INA)[8]


Court 6 11.00 am Start
1. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Taylor Dent (USA)[26] v. Ramon Delgado (PAR) Suspended
followed by:
2. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Mario Ancic (CRO) v. Luis Horna (PER)[33]
3. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Joachim Johansson (SWE) v. Mardy Fish (USA)[14]
4. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Hicham Arazi (MAR)
Joshua Eagle (AUS)
v. Mahesh Bhupathi (IND)[3]
Max Mirnyi (BLR)[3]

5. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Rick Leach (USA)
Brian MacPhie (USA)
v. Rik De Voest (RSA)
Nathan Healey (AUS)



Court 7 11.00 am Start
1. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Todd Reid (AUS) v. Vincent Spadea (USA)[30] Suspended
followed by:
2. Ladies' Singles - 1st Rnd.
Barbora Strycova (CZE) v. Silvija Talaja (CRO)
3. Ladies' Singles - 1st Rnd.
Julia Vakulenko (UKR) v. Jennifer Hopkins (USA)
4. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Sebastien Grosjean (FRA)[10] v. Gregory Carraz (FRA)
5. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Maret Ani (EST)
Silvija Talaja (CRO)
v. Ansley Cargill (USA)
Christina Wheeler (AUS)


Court 8 11.00 am Start
1. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
David Ferrer (ESP) v. Victor Hanescu (ROM) Suspended
followed by:
2. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Julien Benneteau (FRA) v. Tomas Berdych (CZE)
3. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Feliciano Lopez (ESP)[18] v. Cyril Saulnier (FRA)
4. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Tomas Cibulec (CZE)
Petr Pala (CZE)
v. Xavier Malisse (BEL)[14]
Olivier Rochus (BEL)[14]

5. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Emmanuelle Gagliardi (SUI)[16]
Roberta Vinci (ITA)[16]
v. Mi-Ra Jeon (KOR)
Yuka Yoshida (JPN)


Court 9 11.00 am Start
1. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Dominik Hrbaty (SVK)[25] v. David Sanchez (ESP) Suspended
followed by:
2. Ladies' Singles - 1st Rnd.
Tatiana Perebiynis (UKR) v. Christina Wheeler (AUS)
3. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Robby Ginepri (USA)[27] v. Fernando Verdasco (ESP)
4. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Mashona Washington (USA) v. Tatiana Panova (RUS)
5. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Jordan Kerr (AUS)
Tom Vanhoudt (BEL)
v. Mariano Hood (ARG)[15]
Sebastian Prieto (ARG)[15]


Court 10 11.00 am Start
1. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Nicolas Massu (CHI)[15] v. Alexander Popp (GER) Suspended
followed by:
2. Ladies' Singles - 1st Rnd.
Milagros Sequera (VEN) v. Conchita Martinez (ESP)[22]
3. Ladies' Singles - 1st Rnd.
Tian Tian Sun (CHN) v. Tathiana Garbin (ITA)
4. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Sandra Kleinova (CZE) v. Tamarine Tanasugarn (THA)
5. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Ting Li (CHN)[12]
Tian Tian Sun (CHN)[12]
v. Evie Dominikovic (AUS)
Anastassia Rodionova (RUS)


Court 11 11.00 am Start
1. Ladies' Singles - 1st Rnd.
Maria Sanchez Lorenzo (ESP) leads Katie O'Brien (GBR) T/F 6-4 5-4
followed by:
2. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Fernando Gonzalez (CHI)[24] v. Martin Vassallo Arguello (ITA)
3. Ladies' Singles - 1st Rnd.
Anne Kremer (LUX) v. Fabiola Zuluaga (COL)[19]
4. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Katarina Srebotnik (SLO) v. Denisa Chladkova (CZE)
5. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Zsofia Gubacsi (HUN)
Kyra Nagy (HUN)
v. Zi Yan (CHN)
Jie Zheng (CHN)


Court 13 11.00 am Start
1. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Rainer Schuettler (GER)[8] v. Robin Soderling (SWE) Suspended
followed by:
2. Ladies' Singles - 1st Rnd.
Shuai Peng (CHN) v. Silvia Farina Elia (ITA)[14]
3. Ladies' Singles - 1st Rnd.
Shinobu Asagoe (JPN) v. Lisa Raymond (USA)[26]
4. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Fabrice Santoro (FRA) v. Thomas Johansson (SWE)
5. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Olga Blahotova (CZE)
Gabriela Navratilova (CZE)
v. Shinobu Asagoe (JPN)
Rika Fujiwara (JPN)


Court 14 11.00 am Start
1. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Todd Martin (USA) v. Guillermo Canas (ARG)
followed by:
2. Ladies' Singles - 1st Rnd.
Barbara Schett (AUT) v. Ludmila Cervanova (SVK)
3. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Jonas Bjorkman (SWE)[17] v. Yen-Hsun Lu (TPE)
4. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Klara Koukalova (CZE) v. Ai Sugiyama (JPN)[11]
5. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Mervana Jugic-Salkic (BIH)
Darija Jurak (CRO)
v. Barbara Schett (AUT)
Patty Schnyder (SUI)


Court 15 11.00 am Start
1. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Stefano Pescosolido (ITA) v. Dennis Van scheppingen (NED) Suspended
followed by:
2. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Igor Andreev (RUS) v. John Van Lottum (NED)
3. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Sargis Sargsian (ARM) v. Dmitry Tursunov (RUS)
4. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Meghann Shaughnessy (USA)[32] v. Nuria Llagostera Vives (ESP)
5. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Lucas Arnold (ARG)
Martin Garcia (ARG)
v. Jeff Coetzee (RSA)
Chris Haggard (RSA)


Court 16 11.00 am Start
1. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Andy Ram (ISR) v. Andrei Pavel (ROM)[22]
followed by:
2. Ladies' Singles - 1st Rnd.
Rita Grande (ITA) v. Mara Santangelo (ITA)
3. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Daniele Bracciali (ITA) v. Jan-Michael Gambill (USA)
4. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Marion Bartoli (FRA) v. Maria Elena Camerin (ITA)
5. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Julian Knowle (AUT)[16]
Nenad Zimonjic (SCG)[16]
v. Yves Allegro (SUI)
Michael Kohlmann (GER)


Court 17 11.00 am Start
1. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Kenneth Carlsen (DEN) v. Richard Gasquet (FRA)
followed by:
2. Ladies' Singles - 1st Rnd.
Lina Krasnoroutskaya (RUS) v. Henrieta Nagyova (SVK)
3. Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Gilles Elseneer (BEL) v. Ivo Karlovic (CRO)
4. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Teryn Ashley (USA) v. Alicia Molik (AUS)[27]
5. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Devin Bowen (USA)
Tripp Phillips (USA)
v. Ian Flanagan (GBR)
Martin Lee (GBR)


Court 18 11.00 am Start
1. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Antony Dupuis (FRA) v. Tommy Haas (GER) Suspended
followed by:
2. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Felix Mantilla (ESP) v. Kristian Pless (DEN)
3. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Maria Sharapova (RUS)[13] v. Anne Keothavong (GBR)
4. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Lindsay Davenport (USA)[5] v. Kristina Brandi (PUR)
5. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Hannah Collin (GBR)
Anne Keothavong (GBR)
v. Jessica Lehnhoff (USA)
Bethanie Mattek (USA)


Court 19 11.00 am Start
1. Gentlemen's Singles - 1st Rnd.
Thomas Enqvist (SWE) v. Galo Blanco (ESP) Suspended
followed by:
2. Ladies' Singles - 1st Rnd.
Francesca Schiavone (ITA)[18] v. Myriam Casanova (SUI)
3. Ladies' Singles - 1st Rnd.
Ashley Harkleroad (USA) v. Els Callens (BEL)
4. Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Jill Craybas (USA) v. Magdalena Maleeva (BUL)[21]
5. Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Adriana Serra Zanetti (ITA)
Antonella Serra Zanetti (ITA)
v. Myriam Casanova (SUI)[9]
Nicole Pratt (AUS)[9]


TBA - Start
1. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Jamie Delgado (GBR)
Arvind Parmar (GBR)
v. Bob Bryan (USA)[2]
Mike Bryan (USA)[2]

followed by:
2. Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Andrew Banks (GBR)
Alex Bogdanovic (GBR)
v. Wayne Arthurs (AUS)[7]
Paul Hanley (AUS)[7]

Billabong
06-23-2004, 07:07 PM
GO JC and Rogi:)!

joeb_uk
06-23-2004, 07:38 PM
nice, cant wait to see felix play!! ive got centre tickets, but ill stay on the outside courts to see felix

Champion number 1
06-23-2004, 08:17 PM
Forza to all the Italians. Especially Volandri, I hope he gives Ivanesavic a really good game.

Hopefully we get some play tomorrow.

dubis016
06-23-2004, 09:47 PM
Pray for no RAIN...

Aleksa's Laydee
06-24-2004, 07:31 AM
its sunny at the mo :D

gina_
06-24-2004, 08:28 AM
Let's hope the matches get underway...

dubis016
06-24-2004, 08:47 AM
its sunny at the mo
That's excellent!