30th International Casablanca Junior Cup, GA (24 Dec, 2007) *Winner: Cesar Ramirez* [Archive] - MensTennisForums.com

30th International Casablanca Junior Cup, GA (24 Dec, 2007) *Winner: Cesar Ramirez*

Eugenia
12-16-2007, 02:26 PM
30th International Casablanca Junior Cup
Dates: 24 Dec to 30 Dec 2007
Venue: Tlalnepantla, Mexico
Grade: Grade A
Surface: Hard

ENTRY LIST

Main Draw

1.BRA Cunha, Henrique
2.MEX Ramírez, César
3.CAN Pospisil, Vasek
4.RUS Grigorov, Alexey
5.ESA Arévalo, Marcelo
6.SLO Puc, Borut
7.ITA Miccini, Giacomo
8.BEL Goffin, David
9.RUS Zinyakov, Vladimir
10.BEL Folie, Alexandre
11.USA Trombeta, Ty
12.DOM Hernández, José
13.SVK Klempa, Zalan
14.RUS Biryukov, Mikhail
15.BEL Reuter, Yannick
16.USA Kudla, Denis
17.CRO Milan, Marin
18.GUA Díaz, Christopher
19.USA Sandgren, Tennys
20.USA Van Oberbeek, Johannes Robert
21.PUR Llompart, Alex
22.AUS Moser, Niki
23.GUA Urigüen, Julen
24.ARG Vázquez Valenzuela, Juan
25.CRO Marcan, Dino
26.AUT Lang, Philipp
27.POR Almeida, Miguel
28.BEL Vandenbulcke, Yannick
29.GBR Thompson, Michael
30.USA Cox, Jordan
31.MEX Astorga, Mauricio
32.COL Spir, Juan Carlos
33.ARG Andreozzi, Guido
34.GUA Búcaro, Andrés
35.SLO Bonin, Rok
36.CAN Gery, Nathaniel
37.IND Tiwari, Abhijeet
38.SLO Bonin, Enej
39.USA Carleton, Frank
40.AUT Proell, Manuel
41.MEX Sánchez, Manuel
42.VEN Souto, David
43.USA King, Evan
44.JPN Uchiyama, Yasutaka
45.AUT Weissborn, Tristan-Samuel
46.BRA Stabile, André
47-48 SE
49-56 WC
57-64 Q

Qualifying Entry List

1.BEL De Greef, Arthur
2.GBR Barnes, Lewis
3.CRO Cuic, Ilija
4.AUT Wirlend, Dominik
5.USA Sarmiento, Raymond
6.AUT Belotti, Riccardo
7.ARG Torres Franchina, Leandro
8.MEX López, Salvador
9.FRA Herbert, Pierre-Hugues
10.BRA Zanotelli, Pedro
11.GBR Watling, Ashley
12.MEX Acuña Gerard, Juan Carlos
13.CZE Prikryl, Martin
14.DOM Delgado, Luis
15.USA Ore, Junior
16.MEX Sánchez Delfín, Germán
17.ECU Muñoz, Juan
18.USA Formentera, Lawrence
19.COL Bendeck, José Daniel
20.AUT Schmidt, Daniel
21.COL Struvay, Eduardo
22.BRA Vidaller, André
23.COL Flores, Juan
24.BRA Oliveira Da Costa, Joao Bosco
25.USA Fowler, Harry
26.USA Holiner, David
27.JPN Saito, Shu
28.BRA Paez, Rafael
29.MEX Campos Contreras, Ricardo Andrei
30.MEX Fernández Guerra, Daniel Elohim
31.CZE Kurka, Josef
32.MEX Moreno, Alfredo
33.USA Boling, Jack
34.MEX Hank, Tigre
35.AUS Kwok, William D.
36.GBR Allemby, James
37.USA Laster, Ian
38.POR Resende, Alexandre
39.MEX Sánchez Rello, Samuel
40.MEX Guillén, Fernando
41.SWE Ohlsson, Markus
42.COL Sarria, Leo
43.FRA Le Goff, Constantine
44.MEX Ferraez, Rodrigo
45.BRA Jensen, Felipe
46.MEX Campos Contreras, Diego Antonio
47.BRA Rondino, Rafael
48.CAN Krainik, Pavel
49.USA Thornton, John Randolph
50.BRA Barreto, Lucas
51.MEX Carlos, Alexis
52.MEX Medinilla Gutiérrez, Alejandro
53.MEX Salinas Monroy, Diego
54.MEX Yañez, Bernardo
55.MEX Suárez, Oscar
56.MEX Hayes, Alexander
57-64 WC

Caio_Brasil
12-16-2007, 02:28 PM
46.BRA Stabile, André

the fatty will win the tournament!!!

VAMOS CUNHA AND ANDRÉ

d_s
12-18-2007, 01:53 AM
Vasek seeded 3rd :D

Snowwy
12-18-2007, 01:57 AM
Weak field isnt it?

Eugenia
12-22-2007, 04:17 PM
Qualifying Draw

http://www.copacasablanca.com/noticias2008/boysqs.pdf

kid
12-23-2007, 06:39 PM
Qualifying Round
(1)Ashley Waitling (GBR) d. (11)Daniel Schmidt (AUT) 6-4 6-4
(2)Riccardo Belotti (AUT) vs Fernando Guillen (MEX)
(15)Harry Fowler (USA) d. (3)Pierre-Hugu Herbert (FRA) 6-3 7-5
Rodrigo Flores (MEX) d. (4)Pedro Zanotelli (BRA) 6-2 6-2
(5)Eduardo Struvay (COL) d. (9)Daniel Bendeck (COL) 6-1 6-4
(14)Joao Da Costa (BRA) d. (6)Juan Carlo Acuna Gerard (MEX) 6-3 6-2
(16)David Holiner (USA) d. (7)Salvador Lopez (MEX) 4-2 ret.
(8)Junior Ore (USA) d. (10)Lawrence Formentera (USA) 6-3 6-1

SHB
12-23-2007, 06:46 PM
I can't figure Formentera out. He has a ton of talent but seems to get beat soundly in quite a few matches.

Haile Selassie
12-24-2007, 12:10 AM
Good luck
Jose Hernandez
Juan Vasquez-Valenzuela

d_s
12-24-2007, 06:32 AM
MD:
http://www.copacasablanca.com.mx/noticias2008/prov_boys18.xls

d_s
12-24-2007, 06:32 AM
Go Vasek! :D
What a great opportunity for him here!

Eugenia
12-24-2007, 11:39 AM
Main Draw

(1)CUNHA HENRIQUE BRA vs. BONIN ENEJ SLO
FOWLER HARRY USA vs. AKHAZZAN FARIS GBR
ASTORGA MAURICIO MEX vs. MUÑOZ JUAN XAVIER ECU
WIRLEND DOMINK AUT vs. (16)MILAN MARIN CRO
(11)FOLIE ALEXANDRE BEL vs. DÍAZ-FIGUEROA CHRISTOPHER GUA
CARLOS ALEXIS MEX vs. LANG PHILIPP AUT
STRUVAY EDUARDO COL vs. SANCHEZ DELFIN GERMAN MEX
ANDREOZZI GUIDO ARG vs. (8)TROMBETA TY USA
(4)GRIGOROV ALEXEY RUS vs. HOLNER DAVID USA
BONIN ROK SLO vs. THOMPSON MICHAEL GBR
UCHIYAMA YASUTAKA JPN vs. WEISSBORN TRISTAN-SAMUEL AUT
FUENTES ALBERTO MEX vs. (15)SANDGREN TENNYS USA
(12)HERNÁNDEZ JOSÉ DOM vs. SÁNCHEZ MANUEL MEX
ORE JUNIOR USA vs. ALMEIDA MIGUEL POR
CUIC ILIJA CRO vs. VANDENBULCKE YANNICK BEL
FERNANDEZ DANIEL MEX vs. (5)PUC BORUT SLO
(7)MICCINI GIACOMO ITA vs. SARMIENTO RAYMOND USA
BÚCARO ANDRÉS GUA vs. KING EVAN USA
SHORT MATTHEW vs. GBR SANCHEZ RELLO SAMUIEL MEX
MOSER NIKI AUS vs. (10)BIRYUKOV MIKHAIL RUS
(13)REUTER YANNICK BEL vs. FLORES JUAN COL
PROELL MANUEL AUT vs. MEZA PANIAGUA JOSÉ GERARDO MEX
VAN OVERBEEK JOHANNES ROBERT USA vs. DA COSTA JOAO BOSCO BRA
MORENO ALFREDO MEX vs. (3)POSPISIL VASEK CAN
(6)ARÉVALO MARCELO ESA vs. MEDINILLA ALEJANDRO MEX
GUILLEN FERNANDO MEX vs. SOUTO DAVID VEN
MARCAN DINO CRO vs. WATLING ASHLEY GBR
LLOMPART ALEX PUR vs. (9)GOFFIN DAVID BEL
(14KUDLA DENIS USA vs. SPIR JUAN CARLOS COL
VÁZQUEZ VALENZUELA JUAN ARG vs. NEUCHRIST MAXIMILIAN AUT
DE GREEF ARTHUR BEL vs. COX JORDAN USA
URIGÜEN JULEN GUA vs. (2)RAMÍREZ CÉSAR MEX

Eugenia
12-24-2007, 08:09 PM
Monday Results - 1st Round

Mauricio Astorga (MEX) d. Juan Javier Muñoz (ECU) 6-0, 6-2
Philipp Lang (AUT) d. Alexis Carlos (MEX) 6-4, 5-7, 6-2
Eduardo Struvay (COL) d. German Sanchez (MEX) 6-3, 6-4
Marine Milan (CRO) d. Dominik Wirlend (AUT) 6-3, 3-6, 7-6(5)
Junior Ore (USA) d. Miguel Almeida (POR) 6-2, 6-1

Ivan802
12-24-2007, 10:03 PM
Miccini-Sarmiento 6-3 6-1 by

www.tennisoncourt.com

Eugenia
12-25-2007, 08:02 PM
1st Round

Enej BONIN (SLO) defeated Pierre HERBERT (FRA) (LL) 6-3 7-6(4)
Harry FOWLER (USA) defeated Faris AKHAZZAN (GBR) 7-6(5) 6-2
Mauricio ASTORGA (MEX) defeated Juan-Xavier MUNOZ (ECU) 6-0 6-2
Marin MILAN (CRO) (16) defeated Dominik WIRLEND (AUT) 6-3 6-3
Alexandre FOLIE (BEL) (11) defeated Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) 6-4 7-5
Phillip LANG (GER) defeated Alexis CARLOS (MEX) 6-4 5-7 6-2
Eduardo STRUVAY (COL) defeated German SANCHEZ DELFIN (MEX) 6-3 6-4
Ty D TROMBETTA (USA) (8) defeated Guido ANDREOZZI (ARG) 7-6(5) 6-1
Alexei GRIGOROV (RUS) (4) defeated David HOLINER (USA) 6-2 6-3
Michael THOMPSON (GBR) defeated Rok BONIN (SLO) 3-6 6-3 6-3
Tristan-Samuel WEISSBORN (AUT) defeated Yasutaka UCHIYAMA (JPN) 3-6 6-3 7-6
Tennys SANDGREN (USA) (15) defeated Alberto FUENTES (MEX) 6-0 7-6(2)
Jose HERNANDEZ (DOM) (12) defeated Manuel SANCHEZ (MEX) 3-6 6-3 7-6
Junior A. ORE (USA) defeated Miguel ALMEIDA (POR) 6-2 6-1
Ilija CUIC (CRO) defeated Yannick VANDENBULCKE (BEL) 6-4 6-0
Borut PUC (SLO) (5) defeated Daniel FERNANDEZ (MEX) 6-1 6-0
Giacomo MICCINI (ITA) (7) defeated Raymond SARMIENTO (USA) 6-3 6-2
Evan KING (USA) defeated Andres BUCARO (GUA) 6-3 6-3
Matthew SHORT (GBR) defeated Samuel SANCHEZ RELLO (MEX) 6-4 7-5
Mikhail BIRYUKOV (RUS) (10) defeated Niki MOSER (AUT) 6-2 6-2
Yannik REUTER (BEL) (13) defeated Juan FLORES (COL) 6-1 6-1
Jose Gerardo MEZA PANIAGUA (MEX) defeated Manuel PROELL (AUT) 6-4 3-6 7-5
Johannes Robert VAN OVERBEEK (USA) defeated Joao DA COSTA (BRA) 6-4 5-7 6-1
Vasek POSPISIL (CAN) (3) defeated Alfredo MORENO (MEX) 6-2 6-2
Marcelo AREVALO (ESA) (6) defeated Alejandro MEDINILLA (MEX) 4-6 6-2 6-2
Fernando GUILLEN (MEX) defeated David SOUTO (VEN) 7-6(6) 7-5
Ashley WATLING (GBR) defeated Dino MARCAN (CRO) 7-5 6-1
David GOFFIN (BEL) (9) defeated Alex LLOMPART (PUR) 6-4 6-1
Juan-Carlos SPIR (COL) defeated Denis KUDLA (USA) (14) 6-3 6-3
Juan VAZQUEZ-VALENZUELA (ARG) defeated Maximilian NEUCHRIST (AUT) 6-2 6-4
Jordan COX (USA) defeated Arthur DE GREEF (BEL) 6-4 3-6 6-2
Cesar RAMIREZ (MEX) (2) defeated Julen URIGUEN (GUA) 6-1 6-4

Ivan802
12-25-2007, 10:07 PM
Miccini 6-3 6-1 ....font staff Miccini

Snowwy
12-26-2007, 03:26 AM
What happened to Cunha??

Haile Selassie
12-26-2007, 02:21 PM
Well done Juan!
Keep going :drive:

Eugenia
12-27-2007, 05:34 PM
2nd Round

Harry FOWLER (USA) defeated Enej BONIN (SLO) 3-6 6-3 7-6(5)
Mauricio ASTORGA (MEX) defeated Marin MILAN (CRO) (16) 6-2 6-2
Philipp LANG (AUT) defeated Alexandre FOLIE (BEL) (11) 7-5 6-3
Ty D TROMBETTA (USA) (8) defeated Eduardo STRUVAY (COL) 3-0 Retired
Alexei GRIGOROV (RUS) (4) defeated Michael THOMPSON (GBR) 3-6 6-3 7-6(4)
Tennys SANDGREN (USA) (15) defeated Tristan-Samuel WEISSBORN (AUT) 6-4 7-5
Jose HERNANDEZ (DOM) (12) defeated Junior A. ORE (USA) 7-6(5) 7-5
Borut PUC (SLO) (5) defeated Yannick VANDENBULCKE (BEL) 6-4 6-3
Giacomo MICCINI (ITA) (7) defeated Evan KING (USA) 6-7 6-3 6-3
Mikhail BIRYUKOV (RUS) (10) defeated Matthew SHORT (GBR) 6-4 6-2
Yannik REUTER (BEL) (13) defeated Jose Gerardo MEZA PANIAGUA (MEX) 6-7(4) 6-4 6-1
Vasek POSPISIL (CAN) (3) defeated Johannes Robert VAN OVERBEEK (USA) 6-3 6-4
Marcelo AREVALO (ESA) (6) defeated Fernando GUILLEN (MEX) 6-2 6-2
David GOFFIN (BEL) (9) defeated Ashley WATLING (GBR) 6-2 4-6 6-3
Juan-Carlos SPIR (COL) defeated Juan VAZQUEZ-VALENZUELA (ARG) 6-2 4-6 6-1
Cesar RAMIREZ (MEX) (2) defeated Jordan COX (USA) 6-2 4-6 6-1

Eugenia
12-28-2007, 12:38 PM
3th Round

Harry FOWLER (USA) defeated Mauricio ASTORGA (MEX) 6-1 3-6 6-3
Ty D TROMBETTA (USA) (8) defeated Philipp LANG (AUT) 6-4 7-5
Alexei GRIGOROV (RUS) (4) defeated Tennys SANDGREN (USA) (15) 6-7(5) 6-4 6-3
Borut PUC (SLO) (5) defeated Jose HERNANDEZ (DOM) (12) 4-6 6-2 6-2
Giacomo MICCINI (ITA) (7) defeated Mikhail BIRYUKOV (RUS) (10) 7-6(4) 7-6(3)
Yannik REUTER (BEL) (13) defeated Vasek POSPISIL (CAN) (3) 6-7(3) 6-2 6-4
Marcelo AREVALO (ESA) (6) defeated David GOFFIN (BEL) (9) 5-7 6-2 6-3
Cesar RAMIREZ (MEX) (2) defeated Juan-Carlos SPIR (COL) 7-6(4) 4-6 6-1

Eugenia
12-29-2007, 12:33 PM
Quarterfinal

Ty D TROMBETTA (USA) (8) defeated Harry FOWLER (USA) 4-6 6-3 7-5
Alexei GRIGOROV (RUS) (4) defeated Borut PUC (SLO) (5) 6-3 5-7 6-2
Giacomo MICCINI (ITA) (7) defeated Yannik REUTER (BEL) (13) 6-3 1-6 7-6(4)
Cesar RAMIREZ (MEX) (2) defeated Marcelo AREVALO (ESA) (6) 6-1 6-1

Eugenia
12-29-2007, 10:43 PM
Semifinal

(4)Alexei GRIGOROV (RUS) d. (8)Ty D TROMBETTA (USA) 6-4 2-0 ret.
(2)Cesar RAMIREZ (MEX) d. (7)Giacomo MICCINI (ITA) 6-7(4) 6-3 6-0

GustavoM_Fan
12-30-2007, 01:35 AM
I imagine Ramirez will win this... but this is not a real GA tournament :o

Eugenia
12-31-2007, 12:03 AM
Singles Final

(2)Cesar RAMIREZ (MEX) d. (4)Alexey GRIGOROV (RUS) 6-4 3-6 6-0

Doubles Final

Alfredo MORENO/Manuel SANCHEZ d. Evan KING/Raymond SARMIENTO 5-7 6-1 10-5