Semen Gresik Widjojo Soejono Cup, Surabaya, Indonesia (G4) - Nov. 12-18, 2007 [Archive] - MensTennisForums.com

Semen Gresik Widjojo Soejono Cup, Surabaya, Indonesia (G4) - Nov. 12-18, 2007

ChrisHan
10-31-2007, 03:40 PM
Formerly Wismilak Widjojo Soejono

Grade 4

Venue: Brawijaya Tennis Complex

Surface: Hard/outdoor

ChrisHan
10-31-2007, 03:42 PM
ENTRY LIST - MAIN DRAW

1 SUSANTO David Agung 21-7-91 Indonesia 338
2 OLIVAREZ Pablo 01-01-90 Philippines 345
3 PURNOMO Sonny 27-02-91 Indonesia 405
4 KANG Ho-min 16-05-91 Korea 437
5 SOOD Chandril 13-10-90 India 445
6 SOOD Lakshit 20-02-91 India 520
7 THEODOR Lenz 23-10-90 Indonesia 524
8 HUTAURUK Tito Farulian 03-03-91 Indonesia 542
9 NOH Sang-Woo 25-11-92 Korea 590
10 ALMOUSA Hasasan 08-03-90 Kuwait 601
11 CHEN Chung-Su 29-04-91 Chinese Taipei 688
12 YAM Chun-Ming 10-03-90 Hongkong 884
13 SEPTIAN TIRTA WIBAWA Eko 10-09-90 Indonesia 887
14 LJUBICIC Vedran 23-01-91 Croatia 922
15 MAGHA PUTRA Nyoman 20-01-90 Indonesia 1023
16 ASSAD Felix 20-09-89 Lebanon 1046
17 KLIMCHEV Vitaliy 22-05-90 Russia 1170
18 KIM Yu-Seob 12-07-91 Korea 1199
19 LUPIS Krunoslavsven 15-05-90 Croatia 1323
20 ATHOK Rizal Aulawi 02-11-92 Indonesia 1389
21 SISAR Anan 23-09-90 Indonesia 1389
22 KHATTER Aroon 05-03-90 India 1533
23 SIREGAR Dody Barani Irawan 13-05-90 Indonesia 1582
24 KRIJANTO Ivan Regan 28-09-90 Indonesia 1585
25 ZULKARNAEN Iben 04-04-92 Indonesia 2023
26 CHANG Che-Wei 16-12-90 Chinese Taipei 2023
27 CUGNETTO Anthony 01-03-91 Australia 2139
28 YEHEZKIA Revel 03-08-91 Indonesia 2139
29 GURWARA Dhruv 02-05-90 India
30 PATEL Prateek 17-08-90 India
31 KIM Hwan-Ik 20-03-91 Korea
32 PARK Jung-Hwan 13-01-92 Korea
33 ATZARAKIS Nathaniel 25-06-92 Australia
34 CHEN Po-Ying 09-05-90 Chinese Taipei
35 PIMPRADUB Titinun 04-07-91 Thailand
36 BURAKORN Burin 25-05-92 Thailand
37 DARMAWAN Putu 31-08-89 Indonesia
38 ARIFIN Cahyadi 17-04-90 Indonesia
39 SETIAWAN Prisca Titan Indonesia
40 PRASETYA Wibisana Indonesia
41 NURSIDA Anshari Indonesia
42 PEDERSEN Michael Weiss 06-02-93 Denmark
43 HARTATO Bangun 12-09-91 Indonesia
44 MANDEGANI Danang 05-08-90 Indonesia
45 SURYA Rayadi Indonesia
46 KIMKHAW Witchatorn 24-01-92 Thailand
47 SE
48 SE
49 WC
50 WC
51 WC
52 WC
53 WC
54 WC
55 WC
56 WC
57 Q
58 Q
59 Q
60 Q
61 Q
62 Q
63 Q
64 Q

ChrisHan
10-31-2007, 04:01 PM
QUALIFYING


1. MULSAP Husen 17-01-93 Thailand
2. SINGCHALAD Parinya 27-03-94 Thailand
3. SAENGSUWAN Piriya 29'11-89 Thailand
4. O'NEILL Sam 20-12-92 New Zealand
5. SIRIN Kirill 01-09-90 Rusia
6. BAHMAN Fazil Arabi Indonesia
7. RAMADHAN Mario Aji 01-03-93 Indonesia
8. ADWINDITA S. M.Arsela 06-10-93 Indonesia
9. AUDITO Medy Indonesia
10. BANA Panji 17-03-90 Indonesia
11. CHAN Anggi 29-12-90 Indonesia
12. FREGIAN Andreka Indonesia
13. HARIS Aditya Ihsandi 25-01-93 Indonesia
14. IQBAL Muhammad 07-10-90 Indonesia
15. KHUSNI Issadam 11-08-92 Indonesia
16. KURNIAWAN Egi 31-07-93 Indonesia
17. KUSUMA Gusti Jaya Indonesia
18. LAKSONO Setiawan Teger 12-05-94 Indonesia
19. LINUHUR Abdi 18-03-89 Indonesia
20. MUKI TAN Ivan 16-02-90 Indonesia
21. MUHAIMIN Bogey Indonesia
22. NUGROHO Wisnu Adi Indonesia
23. NUGROHO Kendyawan 21-03-94 Indonesia
24. NURFIANTO Irfan Dwi 26-02-94 Indonesia
25. NURMAHDI Hilman 08-11-91 Indonesia
26. OKY SUCONONG Christopher Indonesia
27. PRASETYO Reynaldi 24-07-93 Indonesia
28. PRATAMA Faizal Indonesia
29. PUTRA Sinatriya 17-06-91 Indonesia
30. RAMADHAN Dede Setya Indonesia
31. RIZALDI M.Hikmal Hisyam 28-11-92 Indonesia
32. ROZZY Fachtur Indonesia
33. SALIM Jason Indonesia
34. SAPUTRA Agil Fajar 20-09-91 Indonesia
35. SAPUTRA Rizki Bagus Indonesia
36. SYAHRONI Rizal 25-03-92 Indonesia
37. THEODOR Louis 10-02-93 Indonesia
38. TRIHADMADA Nico 18-10-91 Indonesia
39. UNEPUTTY Ega 15-05-93 Indonesia
40. UTOMO Indra 23-06-92 Indonesia
41. WAHYU Dodik 01-04-92 Indonesia
42. WIDIARTA Erlangga Alfa Indonesia
43. WIJANARKO Rudy Indonesia
44. WIJAYA Indra 28-12-93 Indonesia
45. WIJAYA M. Sani 10-10-94 Indonesia
46. WIJAYA Sadi Sugih 16-04-93 Indonesia
47. WIRANATA Jeremy Ryan 05-01-92 Indonesia
48. WIRANATA Jason Joey 13-09-93 Indonesia
49. WIRANATA Gede 18-07-89 Indonesia
50. WILLIAM Evander 07-02-91 Indonesia
51. WIRATAMA Nyoman Cahyadi 07-04-93 Indonesia
52. YEREMIA Rashley 22-08-94 Indonesia
53. YOSUA Daniel Manoah Indonesia
54. YUDHA N.P. Brianka Indonesia
55. YUWONO Satya Imam 14-04-92 Indonesia
56. ZAKARIA Brian Purbojati 21-02-93 Indonesia

ChrisHan
10-31-2007, 04:03 PM
withdrew:

BARNES Lewis 12-05-90 GBR 370
ILUSHINA Artem 11-05-91 Russia 589
JALALOV Jakhongir 24-04-93 Uzbekistan 748

ChrisHan
11-15-2007, 02:46 AM
boys qual

1st Round

Jesse ALBERTO (INA) (1) BYE
Gede WIRANATA (INA) BYE
Irfan Dwi NURFIANTO (INA) defeated Farid Irfan NURGAHA (INA) 6-3 7-5
Satia Imam YUWONO (INA) (16) BYE
Ivan MUKI TAN (INA) (2) BYE
M Fahmi PRADANA (INA) BYE
Easwaran KRISHNAMURTHY (INA) defeated Kendy Awan NUGROHO (INA) 6-3 2-6 6-3
Evander WILLIAM (INA) (12) BYE
Jason Joey WIRANATA (INA) (3) BYE
Bogey MUHAIMIN (INA) BYE
Indra WIJAYA (INA) defeated Ramdani KHADAFI (INA) 6-1 6-0
Rizal SYAHRONI (INA) (10) BYE
Daniel Manoah YOSUA (INA) (4) BYE
Daniel FERRYANTO (INA) BYE
Suardi SUARDI (INA) defeated Andrea GUNTARA (INA) 6-4 6-4
Brianka YUDHA (INA) (9) BYE
Anreca FREGIAN NANDA (INA) (5) BYE
Ekky HAMZAH (INA) BYE
Muhammad IQBAL (INA) defeated Rashley YEREMIA (INA) 6-3 7-5
Christopher OKY SUCONONG (INA) (13) BYE
Yosua ADIYASA (INA) (6) BYE
Brian Purbo Jati ZAKARIYA (INA) defeated Wahid ABDU (INA) 6-3 6-1
Issadam KHUSNI (INA) defeated Edwin YAHYA (INA) 6-0 6-2
Nico TRIHADAMA (INA) (14) BYE
Riski Bagus SAPUTRA (INA) (7) BYE
Gregory SONDAKH (INA) defeated Bobby Ferly HARNOKO (INA) 6-3 6-1
Jason SALIM (INA) defeated Setiawan Teger LAKSONO (INA) 6-3 6-4
Medi AUDITO (INA) (15) BYE
Nyoman CAHYADI (INA) (8) BYE
Wisnu ADI NUGRAHA (INA) defeated Reksi ADIPURA (INA) 6-2 6-0
Faisal PRATAMA (INA) defeated Asa NINO (INA) 6-4 7-5
Dede Setya RAMADHAN (INA) (11) BYE

2nd Round

Gede WIRANATA (INA) defeated Jesse ALBERTO (INA) (1) 6-4 1-6 6-2
Satia Imam YUWONO (INA) (16) defeated Irfan Dwi NURFIANTO (INA) 6-1 6-4
Ivan MUKI TAN (INA) (2) defeated M Fahmi PRADANA (INA) 7-5 7-5
Evander WILLIAM (INA) (12) defeated Easwaran KRISHNAMURTHY (INA) 6-3 6-2
Bogey MUHAIMIN (INA) defeated Jason Joey WIRANATA (INA) (3) 6-2 6-4
Indra WIJAYA (INA) defeated Rizal SYAHRONI (INA) (10) 6-2 6-0
Daniel Manoah YOSUA (INA) (4) defeated Daniel FERRYANTO (INA) 6-4 6-2
Brianka YUDHA (INA) (9) defeated Suardi SUARDI (INA) 6-1 6-0
Anreca FREGIAN NANDA (INA) (5) defeated Ekky HAMZAH (INA) 6-4 6-3
Christopher OKY SUCONONG (INA) (13) defeated Muhammad IQBAL (INA) 3-6 6-0 6-1
Brian Purbo Jati ZAKARIYA (INA) defeated Yosua ADIYASA (INA) (6) 4-6 6-1 6-3
Issadam KHUSNI (INA) defeated Nico TRIHADAMA (INA) (14) 6-1 6-4
Riski Bagus SAPUTRA (INA) (7) defeated Gregory SONDAKH (INA) 6-2 6-1
Jason SALIM (INA) defeated Medi AUDITO (INA) (15) 6-1 6-2
Wisnu ADI NUGRAHA (INA) defeated Nyoman CAHYADI (INA) (8) 6-2 6-0
Dede Setya RAMADHAN (INA) (11) defeated Faisal PRATAMA (INA) 6-1 6-0

3rd Round

Satia Imam YUWONO (INA) (16) defeated Gede WIRANATA (INA) 7-5 6-2
Evander WILLIAM (INA) (12) defeated Ivan MUKI TAN (INA) (2) 7-5 7-5
Bogey MUHAIMIN (INA) defeated Indra WIJAYA (INA) 7-6(6) 6-2
Brianka YUDHA (INA) (9) defeated Daniel Manoah YOSUA (INA) (4) 7-5 1-6 6-4
Christopher OKY SUCONONG (INA) (13) defeated Anreca FREGIAN NANDA (INA) (5) 6-4 6-4
Issadam KHUSNI (INA) defeated Brian Purbo Jati ZAKARIYA (INA) 6-1 4-6 6-2
Riski Bagus SAPUTRA (INA) (7) defeated Jason SALIM (INA) 6-2 6-0
Wisnu ADI NUGRAHA (INA) defeated Dede Setya RAMADHAN (INA) (11) 6-2 6-3

ChrisHan
11-15-2007, 02:47 AM
1st Round

Pablo Jr. OLIVAREZ (PHI) (1) defeated Daniel Manoah YOSUA (INA) 6-1 6-1
Rayadi SURYA (INA) defeated Sandi Sugih WIJAYA (INA) 7-5 7-5
Putu DARMAWAN (INA) defeated Aditya ICHSANDY H (INA) 3-6 6-2 6-4
Ivan Regan KRIJANTO (INA) (15) defeated Abdi LINUHUR (INA) 6-0 6-1
Yu-Seob KIM (KOR) (12) defeated Sinatrya PUTRA (INA) 6-2 6-2
Nathaniel ATZARAKIS (AUS) defeated M. Ikmal Hisyam RIZALDI (INA) 6-1 6-3
Issadam KHUSNI (INA) defeated Satia Imam YUWONO (INA) 6-3 6-1
Eko SEPTIAN TIRTA WIBAWA (INA) (6) defeated Bogey MUHAIMIN (INA) 6-4 6-3
Sonny PURNOMO (INA) (3) defeated Jeremy Ryan WIRANATA (INA) 6-3 6-1
Wibisana PRASETYA (INA) defeated M. Arsela ADIWINATA (INA) 6-2 7-5
Panji BANA (INA) defeated Brianka YUDHA (INA) 6-2 6-1
Rizal Aulawi ATHOK (INA) (14) defeated Jeong-Hwan PARK (KOR) 7-6(5) 6-0
Nyoman MAGHA-PUTRA (INA) (9) defeated Ariya MAHENDRA (INA) 6-7(4) 6-4 6-4
Prisca SETIAWAN (INA) defeated Po-Ying CHEN (TPE) 6-4 6-4
Evander WILLIAM (INA) defeated Christopher OKY SUCONONG (INA) 2-6 6-2 7-5
Vedran LJUBICIC (CRO) (8) defeated Louis THEODORE (INA) 6-1 6-1
Gusti JAYAKUSUMA (INA) defeated Lenz THEODOR (INA) (5) 6-4 6-2
Che-Wei CHANG (TPE) defeated Ivan MUKI TAN (INA) 6-1 6-2
Brian Purbo Jati ZAKARIYA (INA) defeated Anreca FREGIAN NANDA (INA) 6-2 6-0
Dody Barani Irawan SIREGAR (INA) (11) defeated Gede WIRANATA (INA) 6-3 6-2 Dody ini rajin jg ikut turnamen..2 pekan kmrn kan maen di arab sono..
Wisnu ADI NUGRAHA (INA) defeated Wasin WIJAYA (THA) (16) 6-1 6-2
Michael Weiss PEDERSEN (DEN) defeated Indra UTOMO (INA) 6-4 4-6 6-2
Renaldi PRASETIO (INA) defeated Dhruv GURWARA (IND) 4-6 6-4 6-1
Ho-Min KANG (KOR) (4) defeated Rudy WJANARKO (INA) 6-1 6-1
Chun-Ming YAM (HKG) (7) defeated Indra WIJAYA (INA) 6-1 6-2
Mario Aji RAMADHAN (INA) defeated Anthony CUGNETTO (AUS) 3-6 6-0 7-6(2)
Anshari NURSIDA (INA) defeated Dede Setya RAMADHAN (INA) 7-5 6-3
Vitaly KLIMCHEV (RUS) (10) defeated Michael CHRISTIAN (INA) 6-1 6-3
Anan SISAR (INA) (13) defeated Iben ZULKARNAIN (INA) 3-6 6-4 1-1 Retired
Ega UNEPUTTY (INA) defeated Revel YEHEZKIA (INA) 6-0 6-0
Huan-Ik KIM (KOR) defeated Jason SALIM (INA) 6-0 6-2
David Agung SUSANTO (INA) (2) defeated Riski Bagus SAPUTRA (INA) 6-3 6-2

ChrisHan
11-15-2007, 02:51 AM
2nd round (R 32)
Pablo Jr. OLIVAREZ (PHI) (1) d Rayadi SURYA (INA) 63 64:(
Putu DARMAWAN (INA) d Ivan Regan KRIJANTO (INA) (15) 75 63:p
Yu-Seob KIM (KOR) (12) d Nathaniel ATZARAKIS (AUS) 64 76(2)
Issadam KHUSNI (INA) lost to Eko SEPTIAN TIRTA WIBAWA (INA) (6) 16 67(3)
Sonny PURNOMO (INA) (3) d Wibisana PRASETYA (INA) 64 60:rolleyes:
Panji BANA (INA) lost to Rizal Aulawi ATHOK (INA) (14) 46 06
Nyoman MAGHA-PUTRA (INA) (9) d Prisca SETIAWAN (INA) 62 64
Evander WILLIAM (INA) lost to Vedran LJUBICIC (CRO) (8) 06 26
Gusti JAYAKUSUMA (INA) d Che-Wei CHANG (TPE) 75 61
Brian Purbo Jati ZAKARIYA (INA) d Dody Barani Irawan SIREGAR (INA) (11) 62 46 61
Wisnu ADI NUGRAHA (INA) lost to Michael Weiss PEDERSEN (DEN) 46 26
Renaldi PRASETIO (INA) lost to Ho-Min KANG (KOR) (4) 06 61:(
Chun-Ming YAM (HKG) (7) d Mario Aji RAMADHAN (INA) 60 61
Anshari NURSIDA (INA) lost to Vitaly KLIMCHEV (RUS) (10) 26 06
Anan SISAR (INA) (13) lost to Ega UNEPUTTY (INA) 57 46
Huan-Ik KIM (KOR) lost to David Agung SUSANTO (INA) (2) 16 16;)

ChrisHan
11-15-2007, 02:54 AM
doubles - 1st rd

(1) PURNOMO/ SUSANTO (INA) BYE
UNEPUTTY/WIJAYA (INA) d RAMADHAN/YUDHA (INA) 64 61
MAHENDRA/SISAR (INA) d MUKI TAN/YOSUA (INA) 62 75:)
(7) GURWARA/SIREGAR (IND/INA) d PEDERSEN (DEN) / WIRANATA (INA) 64 62

(4) KANG/PARK (KOR) d WIJANARKO/WILLIAM (INA) 60 75
ATHOK/SETIAWAN (INA) d ADIWINATA/IQBAL (INA) 64 61
CHRISTIAN/ICHSANDY H (INA) d AUDITO/ MUHAIMIN (INA) 61 76(2)
(8) KIM/KIM (KOR) d CHANG (TPE) / CHEN (TPE) 61 63

(5) DARMAWAN (INA) / SEPTIAN TIRTA WIBAWA (INA) d SAPUTRA/ WIJAYA (INA) 63 63
BANA/LINUHUR (INA) d ATZARAKIS/ WIJAYA (AUS/THA) 64 76(2)
JAYAKUSUMA/ ZULKARNAIN (INA) d PRASETIO/ UTOMO (INA) 61 75
(3) KLIMCHEV/YAM (RUS/HKG) d THEODOR/ THEODOR (INA) 64 64

(6) MAGHA-PUTRA/ NURSIDA (INA) d ADI NUGRAHA/ RAMADHAN (INA) 62 63:D
OKY SUCONONG/ WIRANATA (INA) d FREGIAN NANDA/ SYAHRONI (INA) 60 60
PRASETYA/ PUTRA (INA) d SURYA/ YEHEZKIA (INA) WO
(2) KRIJANTO/OLIVAREZ (INA/PHI) BYE

ChrisHan
11-17-2007, 06:34 AM
boys' singles - Round 16/3rd round

Pablo Jr. OLIVAREZ (PHI) (1) d Putu DARMAWAN (INA) 61 64
Eko SEPTIAN TIRTA WIBAWA (INA) (6) d Yu-Seob KIM (KOR) (12) 60 46 63
Sonny PURNOMO (INA) (3) d Rizal Aulawi ATHOK (INA) (14) 62 62
Vedran LJUBICIC (CRO) (8) d Nyoman MAGHA-PUTRA (INA) (9) 63 63

Gusti JAYAKUSUMA (INA) d Brian Purbo Jati ZAKARIYA (INA) 61 61
Ho-Min KANG (KOR) (4) d Michael Weiss PEDERSEN (DEN) 62 62
Chun-Ming YAM (HKG) (7) d Vitaly KLIMCHEV (RUS) (10) 67(6) 64 60
David Agung SUSANTO (INA) (2) d Ega UNEPUTTY (INA) 61 60:cool:

ChrisHan
11-17-2007, 06:37 AM
doubles - 2nd round

(1) PURNOMO/ SUSANTO (INA) d UNEPUTTY/WIJAYA (INA) 62 61
(7) GURWARA/SIREGAR (IND/INA) d MAHENDRA/SISAR (INA) 64 64
(4) KANG/PARK (KOR) d ATHOK/SETIAWAN (INA) 62 62
CHRISTIAN/ICHSANDY H (INA) d (8) KIM/KIM (KOR) 76(8) 63

(5) DARMAWAN (INA) / SEPTIAN TIRTA WIBAWA (INA) d BANA/LINUHUR (INA) 57 63 63
(3) KLIMCHEV/YAM (RUS/HKG) d JAYAKUSUMA/ ZULKARNAIN (INA) 64 61
(6) MAGHA-PUTRA/ NURSIDA (INA) d OKY SUCONONG/ WIRANATA (INA) 63 64
(2) KRIJANTO/OLIVAREZ (INA/PHI) d PRASETYA/PUTRA 62 64

ChrisHan
11-17-2007, 06:39 AM
boys' singles - qf

Pablo Jr. OLIVAREZ (PHI) (1) d Eko SEPTIAN TIRTA WIBAWA (INA) (6) 63 63
Vedran LJUBICIC (CRO) (8) d Sonny PURNOMO (INA) (3) 36 63 61

Ho-Min KANG (KOR) (4) d Gusti JAYAKUSUMA (INA) 63 64
David Agung SUSANTO (INA) (2) d Chun-Ming YAM (HKG) (7) 75 63:yeah:

ChrisHan
11-17-2007, 06:41 AM
boys' doubles - qf

(1) PURNOMO/ SUSANTO (INA) d (7) GURWARA/SIREGAR (IND/INA) 61 60:eek:
(4) KANG/PARK (KOR) d CHRISTIAN/ICHSANDY H (INA) 64 64

(3) KLIMCHEV/YAM (RUS/HKG) d (5) DARMAWAN (INA) / SEPTIAN TIRTA WIBAWA (INA) 64 75
(2) KRIJANTO/OLIVAREZ (INA/PHI) d (6) MAGHA-PUTRA/ NURSIDA (INA) 63 64

ChrisHan
11-17-2007, 04:27 PM
singles - sf

Vedran LJUBICIC (CRO) (8) d Pablo Jr. OLIVAREZ (PHI) (1) 63 64

David Agung SUSANTO (INA) (2) d Ho-Min KANG (KOR) (4) 62 63:D

ChrisHan
11-17-2007, 04:28 PM
boys' doubles - sf

(1) PURNOMO/ SUSANTO (INA) d (4) KANG/PARK (KOR) 64 61:)

(2) KRIJANTO/OLIVAREZ (INA/PHI) d (3) KLIMCHEV/YAM (RUS/HKG) walk over