DAY 7 Picks by Yours Truly..... [Archive] - MensTennisForums.com

DAY 7 Picks by Yours Truly.....

YoursTruly
05-24-2004, 05:43 AM
Hello boys and girls! Let the games begin! :aparty: :bigclap:
Keep scrolling down for new day schedules!


Day 1 - May 24 - French Open 2004

CHATRIER 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Justine Henin-Hardenne (BEL)[1] v. Sandrine Testud (FRA) *JHH rules, but I wish Sandrine was facing someone else!
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Andre Agassi (USA)[6] v. Jerome Haehnel (FRA)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Virginie Pichet (FRA) v. Lindsay Davenport (USA)[5]
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Todd Martin (USA) v. Andy Roddick (USA)[2]

LENGLEN 11:00 Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Cyril Saulnier (FRA) v. Tim Henman (GBR)[9] *interesting match-up
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Amelie Mauresmo (FRA)[3] v. Ludmila Cervanova (SVK)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Arnaud Clement (FRA)[32] v. Fabrice Santoro (FRA) *watch for this
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Klara Koukalova (CZE) v. Tatiana Golovin (FRA)

Court 1 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Catalina Castano (COL) v. Nadia Petrova (RUS)[8]
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Nikolay Davydenko (RUS) v. Guillermo Coria (ARG)[3]
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Sandra Kleinova (CZE) v. Emilie Loit (FRA)[31]
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Wayne Arthurs (AUS) v. Nicolas Escude (FRA)

Court 2 11:00 Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Carlos Moya (ESP)[5] :hearts: v. John Van Lottum (NED)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Magui Serna (ESP) v. Akiko Morigami (JPN)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Michael Llodra (FRA) v. Alexander Popp (GER)
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Eleni Daniilidou (GRE)[27] v. Marlene Weingartner (GER)

Court 3 11:00 Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Paradorn Srichaphan (THA)[13] v. Tomas Berdych (CZE)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Magdalena Maleeva (BUL)[21] v. Anca Barna (GER) *however, Barna is one of the dangerous floaters
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Robby Ginepri (USA) v. Olivier Mutis (FRA)
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Elena Dementieva (RUS)[9] v. Mervana Jugic-Salkic (BIH)

Court 4 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Saori Obata (JPN) v. Vera Douchevina (RUS)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Fernando Vicente (ESP) v. Marc Gicquel (FRA)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Nicole Pratt (AUS) v. Tina Pisnik (SLO) *either way
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Bohdan Ulihrach (CZE) v. Dominik Hrbaty (SVK)[31]

Court 5 11:00 Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Harel Levy (ISR) v. Juan Ignacio Chela (ARG)[22]
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Julien Jeanpierre (FRA) v. Karol Beck (SVK)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Jelena Dokic (SCG)[24] v. Tatiana Perebiynis (UKR) *though Dokic is expected to win this
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Flavia Pennetta (ITA) v. Anna Smashnova-Pistolesi (ISR)[19]

Court 6 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Barbara Schwartz (AUT) v. Maria Sharapova (RUS)[18]
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Jelena Jankovic (SCG) v. Silvia Farina Elia (ITA)[15]
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Fernando Gonzalez (CHI)[16] v. Florian Mayer (GER)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Tommy Robredo (ESP)[17] :hearts: v. Alberto Martin (ESP)

Court 7 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Dinara Safina (RUS)[32] v. Julia Schruff (GER)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Lars Burgsmuller (GER) v. Nicolas Mahut (FRA)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Vera Zvonareva (RUS)[10] v. Zuzana Kucova (SVK)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Mark Philippoussis (AUS)[18] v. Luis Horna (PER)

Court 8 11:00 Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Juan Monaco (ARG) v. Alex Bogomolov Jr. (USA)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Samantha Reeves (USA) v. Meghann Shaughnessy (USA)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Sargis Sargsian (ARM) v. Mario Ancic (CRO)
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Amy Frazier (USA) v. Maria Elena Camerin (ITA)

Court 9 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Tara Snyder (USA) v. Marissa Irvin (USA)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Mikhail Youzhny (RUS) v. Dennis Van Scheppingen (NED)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Dally Randriantefy (MAD) v. Jie Zheng (CHN)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Radek Stepanek (CZE) v. Vladimir Voltchkov (BLR)

Court 10 11:00 Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Irakli Labadze (GEO) v. Joachim Johansson (SWE)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Jill Craybas (USA) v. Anabel Medina Garrigues (ESP)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Ashley Harkleroad (USA) v. Mariana Diaz-Oliva (ARG)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) v. Todd Reid (AUS)

Court 11 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Yuliana Fedak (UKR) v. Mara Santangelo (ITA)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Julia Vakulenko (UKR) v. Arantxa Parra Santonja (ESP)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Galo Blanco (ESP) v. Albert Portas (ESP)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Raemon Sluiter (NED) v. Ricardo Mello (BRA)

Court 14 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Tathiana Garbin (ITA) v. Conchita Martinez Granados (ESP)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Greg Rusedski (GBR) v. Fernando Verdasco (ESP)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Oscar Hernandez (ESP) v. Andrei Pavel (ROM)[21]
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Maria Sanchez Lorenzo (ESP) v. Sanda Mamic (CRO)

Court 16 11:00 Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Florent Serra (FRA) v. Vincent Spadea (USA)[27]
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Rita Grande (ITA) v. Henrieta Nagyova (SVK)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Christina Wheeler (AUS) v. Marta Marrero (ESP)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Janko Tipsarevic (SCG) v. Nicolas Massu (CHI)[11]

Court 17 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Milagros Sequera (VEN) v. Paola Suarez (ARG)[14]
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Alex Corretja (ESP) v. Jan-Michael Gambill (USA)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Lubomira Kurhajcova (SVK) v. Lisa Raymond (USA)[28]
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Mariano Zabaleta (ARG)[30] :hearts: v. Stephane Robert (FRA)

elroyf
05-24-2004, 07:16 AM
Here are mine - good luck all :) !

Day 1 - May 24 - French Open 2004

CHATRIER 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Justine Henin-Hardenne (BEL)[1] v. Sandrine Testud (FRA)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Andre Agassi (USA)[6] v. Jerome Haehnel (FRA)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Virginie Pichet (FRA) v. Lindsay Davenport (USA)[5]
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Todd Martin (USA) v. Andy Roddick (USA)[2]

LENGLEN 11:00 Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Cyril Saulnier (FRA) v. Tim Henman (GBR)[9]
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Amelie Mauresmo (FRA)[3] v. Ludmila Cervanova (SVK)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Arnaud Clement (FRA)[32] v. Fabrice Santoro (FRA) *watch for this
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Klara Koukalova (CZE) v. Tatiana Golovin (FRA)

Court 1 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Catalina Castano (COL) v. Nadia Petrova (RUS)[8]
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Nikolay Davydenko (RUS) v. Guillermo Coria (ARG)[3]
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Sandra Kleinova (CZE) v. Emilie Loit (FRA)[31]
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Wayne Arthurs (AUS) v. Nicolas Escude (FRA)

Court 2 11:00 Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Carlos Moya (ESP)[5] v. John Van Lottum (NED)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Magui Serna (ESP) v. Akiko Morigami (JPN)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Michael Llodra (FRA) v. Alexander Popp (GER)
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Eleni Daniilidou (GRE)[27] v. Marlene Weingartner (GER)

Court 3 11:00 Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Paradorn Srichaphan (THA)[13] v. Tomas Berdych (CZE)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Magdalena Maleeva (BUL)[21] v. Anca Barna (GER)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Robby Ginepri (USA) v. Olivier Mutis (FRA)
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Elena Dementieva (RUS)[9] v. Mervana Jugic-Salkic (BIH)

Court 4 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Saori Obata (JPN) v. Vera Douchevina (RUS)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Fernando Vicente (ESP) v. Marc Gicquel (FRA)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Nicole Pratt (AUS) v. Tina Pisnik (SLO)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Bohdan Ulihrach (CZE) v. Dominik Hrbaty (SVK)[31]

Court 5 11:00 Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Harel Levy (ISR) v. Juan Ignacio Chela (ARG)[22]
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Julien Jeanpierre (FRA) v. Karol Beck (SVK)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Jelena Dokic (SCG)[24] v. Tatiana Perebiynis (UKR)
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Flavia Pennetta (ITA) v. Anna Smashnova-Pistolesi (ISR)[19]

Court 6 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Barbara Schwartz (AUT) v. Maria Sharapova (RUS)[18]
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Jelena Jankovic (SCG) v. Silvia Farina Elia (ITA)[15]
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Fernando Gonzalez (CHI)[16] v. Florian Mayer (GER)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Tommy Robredo (ESP)[17] v. Alberto Martin (ESP)

Court 7 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Dinara Safina (RUS)[32] v. Julia Schruff (GER)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Lars Burgsmuller (GER) v. Nicolas Mahut (FRA)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Vera Zvonareva (RUS)[10] v. Zuzana Kucova (SVK)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Mark Philippoussis (AUS)[18] v. Luis Horna (PER)

Court 8 11:00 Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Juan Monaco (ARG) v. Alex Bogomolov Jr. (USA)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Samantha Reeves (USA) v. Meghann Shaughnessy (USA)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Sargis Sargsian (ARM) v. Mario Ancic (CRO)
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Amy Frazier (USA) v. Maria Elena Camerin (ITA)

Court 9 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Tara Snyder (USA) v. Marissa Irvin (USA)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Mikhail Youzhny (RUS) v. Dennis Van Scheppingen (NED)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Dally Randriantefy (MAD) v. Jie Zheng (CHN)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Radek Stepanek (CZE) v. Vladimir Voltchkov (BLR)

Court 10 11:00 Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Irakli Labadze (GEO) v. Joachim Johansson (SWE)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Jill Craybas (USA) v. Anabel Medina Garrigues (ESP)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Ashley Harkleroad (USA) v. Mariana Diaz-Oliva (ARG)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) v. Todd Reid (AUS)

Court 11 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Yuliana Fedak (UKR) v. Mara Santangelo (ITA)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Julia Vakulenko (UKR) v. Arantxa Parra Santonja (ESP)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Galo Blanco (ESP) v. Albert Portas (ESP)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Raemon Sluiter (NED) v. Ricardo Mello (BRA)

Court 14 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Tathiana Garbin (ITA) v. Conchita Martinez Granados (ESP)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Greg Rusedski (GBR) v. Fernando Verdasco (ESP)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Oscar Hernandez (ESP) v. Andrei Pavel (ROM)[21]
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Maria Sanchez Lorenzo (ESP) v. Sanda Mamic (CRO)

Court 16 11:00 Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Florent Serra (FRA) v. Vincent Spadea (USA)[27]
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Rita Grande (ITA) v. Henrieta Nagyova (SVK)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Christina Wheeler (AUS) v. Marta Marrero (ESP)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Janko Tipsarevic (SCG) v. Nicolas Massu (CHI)[11]

Court 17 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Milagros Sequera (VEN) v. Paola Suarez (ARG)[14]
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Alex Corretja (ESP) v. Jan-Michael Gambill (USA)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Lubomira Kurhajcova (SVK) v. Lisa Raymond (USA)[28]
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Mariano Zabaleta (ARG)[30] v. Stephane Robert (FRA)

YoursTruly
05-24-2004, 09:31 PM
Well I did okay! Haha. Especially on the women's side. Besides the Andre shocker ( :( )There were a few matches that were not secure and had possible upsets written all over or were equal/could have gone either way. And I got some wrong (damn!) because I trusted the seeds :mad:

These close matches were:

Gonzalez vs. Mayer
Stepanek vs. Voltchkov

Clement vs. Santoro *not completed due to darkness but they are at a fifth set!!!
I will follow up on the suspended matches. I only got a few women's matches wrong though!

stay tuned for Day 2 picks by,

Yours Truly ;)

Havok
05-24-2004, 10:42 PM
hey, you're not bad :cool:

YoursTruly
05-25-2004, 05:06 AM
Day 2 picks by, Yours Truly! :D

CHATRIER 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Mary Pierce (FRA)[30] v. Claudine Schaul (LUX)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Sebastien Grosjean (FRA)[10] v. Kevin Kim (USA)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Iveta Benesova (CZE) v. Serena Williams (USA)[2]
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Juan Carlos Ferrero (ESP)[4] v. Tommy Haas (GER)
*very mysterious and interesting match due to JC's situation

LENGLEN 11:00 Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Roger Federer (SUI)[1] v. Kristof Vliegen (BEL)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Tamarine Tanasugarn (THA) v. Venus Williams (USA)[4]
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Richard Gasquet (FRA) v. David Nalbandian (ARG)[8]
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Jennifer Capriati (USA)[7] v. Yulia Beygelzimer (UKR)

Court 1 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Marion Bartoli (FRA) v. Ai Sugiyama (JPN)[12]
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Xavier Malisse (BEL) v. Rainer Schuettler (GER)[7]
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Gisela Dulko (ARG) v. Martina Navratilova (USA)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Lleyton Hewitt (AUS)[12] v. Arnaud Di Pasquale (FRA)
*a small chance of an upset could take place here

Court 2 11:00 Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Julien Boutter (FRA) v. Martin Verkerk (NED)[19]
*small chance of an upset here as well
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Nathalie Dechy (FRA)[26] v. Stephanie Foretz (FRA)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Agustin Calleri (ARG) v. Marat Safin (RUS)[20]
*Calleri knows how to play Marat!
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Anastasia Myskina (RUS)[6] v. Alicia Molik (AUS)

Court 3 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Shinobu Asagoe (JPN) v. Daniela Hantuchova (SVK)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Francesca Schiavone (ITA)[17] v. Stephanie Cohen-Aloro (FRA)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Antony Dupuis (FRA) v. Jiri Novak (CZE)[14]
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Nicolas Almagro (ESP) v. Gustavo Kuerten (BRA)[28]

Court 4 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Virginia Ruano Pascual (ESP) v. Melinda Czink (HUN)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Jonas Bjorkman (SWE)[24] v. Taylor Dent (USA)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Barbora Strycova (CZE) v. Els Callens (BEL)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Jurgen Melzer (AUT) v. Wayne Ferreira (RSA)

Court 5 11:00 Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Kenneth Carlsen (DEN) v. Thomas Enqvist (SWE)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Roberta Vinci (ITA) v. Elena Bovina (RUS)[25]
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Robin Soderling (SWE) v. Hyung-Taik Lee (KOR)
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Kelly Mc Cain (USA) v. Petra Mandula (HUN)[29]

Court 6 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Jelena Kostanic (CRO) v. Camille Pin (FRA)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Ivan Ljubicic (CRO)[25] v. Hicham Arazi (MAR)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Denisa Chladkova (CZE) v. Severine Beltrame (FRA)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Guillermo Canas (ARG) v. Gaston Gaudio (ARG)
*tough all-Argentine battle, anyone's match with Gaston having slight edge

Court 7 11:00 Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Thierry Ascione (FRA) v. Nicolas Kiefer (GER)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Lubomira Bacheva (BUL) v. Svetlana Kuznetsova (RUS)[11]
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Albert Costa (ESP)[26] v. Flavio Saretta (BRA)
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Martina Sucha (SVK) v. Fabiola Zuluaga (COL)[23]

Court 8 11:00 Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Daniel Elsner (GER) v. Alexander Peya (AUT)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Anna-Lena Groenefeld (GER) v. Samantha Stosur (AUS)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Kristian Pless (DEN) v. Alejandro Falla (COL)
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Katarina Srebotnik (SLO) v. Cara Black (ZIM)

Court 9 11:00 Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Potito Starace (ITA) v. Dmitry Tursunov (RUS)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Silvija Talaja (CRO) v. Emmanuelle Gagliardi (SUI)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Ivo Karlovic (CRO) v. Karol Kucera (SVK)
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Maria Vento-Kabchi (VEN) v. Lindsay Lee-Waters (USA)

Court 10 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Barbara Schett (AUT) v. Barbara Rittner (GER)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Stefan Koubek (AUT) v. David Sanchez (ESP)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Elena Likhovtseva (RUS) v. Alina Jidkova (RUS)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Jan Vacek (CZE) v. Igor Andreev (RUS)

Court 11 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Marie-Gayane Mikaelian (SUI) v. Maria Kirilenko (RUS)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Felix Mantilla (ESP) v. Jeff Salzenstein (USA)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Eva Birnerova (CZE) v. Kveta Peschke (CZE)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Ruben Ramirez Hidalgo (ESP) v. Gilles Elseneer (BEL)

Court 14 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Laura Granville (USA) v. Gala Leon Garcia (ESP)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Olivier Rochus (BEL) v. David Ferrer (ESP)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Tzipora Obziler (ISR) v. Shenay Perry (USA)
*I don't know, either way
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Christophe Rochus (BEL) v. Marc Lopez (ESP)

Court 16 11:00 Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Victor Hanescu (ROM) v. Jean-Rene Lisnard (FRA)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Patty Schnyder (SUI)[16] v. Aniko Kapros (HUN)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Feliciano Lopez (ESP)[23] v. Nicolas Lapentti (ECU)
*an upset wouldn't be surprising, Nic is a dangerous floater
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Teryn Ashley (USA) v. Conchita Martinez (ESP)[20]

Court 17 11:00 Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Kristina Brandi (PUR) v. Virginie Razzano (FRA)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Julien Benneteau (FRA) v. Max Mirnyi (BLR)[29]
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Karolina Sprem (CRO)[22] v. Myriam Casanova (SUI)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Olivier Patience (FRA) v. Filippo Volandri (ITA)

YoursTruly
05-26-2004, 06:31 AM
Day 3 Picks:

CHATRIER 11:00 Start
1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Juan Monaco (ARG) v. Guillermo Coria (ARG)[3]
followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Amelie Mauresmo (FRA)[3] v. Anabel Medina Garrigues (ESP)
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Fabrice Santoro (FRA) v. Irakli Labadze (GEO)
4. Women's Singles - 2nd Rnd.
Maria Sanchez Lorenzo (ESP) v. Lindsay Davenport (USA)[5]


LENGLEN 11:00 Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Jie Zheng (CHN) v. Emilie Loit (FRA)[31]
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Carlos Moya (ESP)[5] v. Fernando Vicente (ESP)
*Carlos!!!! :)
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Justine Henin-Hardenne (BEL)[1] v. Tathiana Garbin (ITA)
4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Olivier Mutis (FRA) v. Andy Roddick (USA)[2]


Court 1 11:00 Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Vera Zvonareva (RUS)[10] v. Magui Serna (ESP)
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Lars Burgsmuller (GER) v. Tim Henman (GBR)[9]
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Meghann Shaughnessy (USA) v. Silvia Farina Elia (ITA)[15]
4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Jerome Haehnel (FRA) v. Michael Llodra (FRA)


Court 2 11:00 Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Yuliana Fedak (UKR) v. Nadia Petrova (RUS)[8]
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Florian Mayer (GER) v. Nicolas Escude (FRA)
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Elena Dementieva (RUS)[9] v. Nicole Pratt (AUS)
4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Vladimir Voltchkov (BLR) v. Nicolas Massu (CHI)[11]


Court 3 11:00 Start
1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Fernando Verdasco (ESP) v. Juan Ignacio Chela (ARG)[22]
followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Marlene Weingartner (GER) v. Maria Elena Camerin (ITA)
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Vera Douchevina (RUS) v. Paola Suarez (ARG)[14]
4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Scott Humphries (USA)
Paradorn Srichaphan (THA)
v. Jonas Bjorkman (SWE)[2]
Todd Woodbridge (AUS)[2]

5. Men's Doubles - 1st Rnd.
Sebastien De Chaunac (FRA)
Stephane Robert (FRA)
v. Mahesh Bhupathi (IND)[3]
Max Mirnyi (BLR)[3]


Court 5 11:00 Start
1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Luis Horna (PER) v. Galo Blanco (ESP)
followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Tatiana Perebiynis (UKR) v. Ashley Harkleroad (USA)
3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Anastasia Myskina (RUS)[11]
Vera Zvonareva (RUS)[11]
v. Pauline Parmentier (FRA)
Aurelie Vedy (FRA)

4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Ting Li (CHN)[10]
Tian Tian Sun (CHN)[10]
v. Julie Ditty (USA)
Martina Muller (GER)


Court 6 11:00 Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Arantxa Parra Santonja (ESP) v. Lisa Raymond (USA)[28]
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Mariano Zabaleta (ARG)[30] v. Mario Ancic (CRO)
*Mariano!!! ;)
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Mikhail Youzhny (RUS) v. Andrei Pavel (ROM)[21]
4. Women's Singles - 2nd Rnd.
Dinara Safina (RUS)[32] v. Marissa Irvin (USA)


Court 7 11:00 Start
1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Paradorn Srichaphan (THA)[13] v. Alex Corretja (ESP)
followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Rita Grande (ITA) v. Maria Sharapova (RUS)[18]
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Julien Jeanpierre (FRA) v. Vincent Spadea (USA)[27]
4. Women's Singles - 2nd Rnd.
Magdalena Maleeva (BUL)[21] v. Marta Marrero (ESP)


Court 8 11:00 Start
1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Jelena Kostanic (CRO)
Henrieta Nagyova (SVK)
v. Lubomira Bacheva (BUL)
Caroline Dhenin (FRA)

followed by:
2. Men's Doubles - 1st Rnd.
Jordan Kerr (AUS)
Tom Vanhoudt (BEL)
v. Andre Sa (BRA)
Flavio Saretta (BRA)

3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Adriana Serra Zanetti (ITA)
Antonella Serra Zanetti (ITA)
v. Iveta Benesova (CZE)
Michaela Pastikova (CZE)

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Simon Aspelin (SWE)
Graydon Oliver (USA)
v. Karol Beck (SVK)
Jiri Novak (CZE)

5. Men's Doubles - 1st Rnd.
Lucas Arnold (ARG)
Martin Garcia (ARG)
v. Yves Allegro (SUI)
Michael Kohlmann (GER)


Court 9 11:00 Start
1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Myriam Casanova (SUI)[14]
Patricia Wartusch (AUT)[14]
v. Evgenia Kulikovskaya (RUS)
Daria Kustava (BLR)

followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Kveta Peschke (CZE)
Barbara Rittner (GER)
v. Lisa Mcshea (AUS)
Milagros Sequera (VEN)

3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Leander Paes (IND)[10]
David Rikl (CZE)[10]
v. Juan Ignacio Carrasco (ESP)
Ruben Ramirez Hidalgo (ESP)

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
John van Lottum (NED)
Martin Verkerk (NED)
v. Hicham Arazi (MAR)
Harel Levy (ISR)


Court 10 11:00 Start
1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Rick Leach (USA)
Brian Macphie (USA)
v. David Ferrer (ESP)
Alberto Martin (ESP)

followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Olga Blahotova (CZE)
Gabriela Navratilova (CZE)
v. Barbara Schett (AUT)[16]
Patty Schnyder (SUI)[16]

3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Albert Montanes (ESP)
David Sanchez (ESP)
v. Jared Palmer (USA)[12]
Pavel Vizner (CZE)[12]

4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Zi Yan (CHN)
Jie Zheng (CHN)
v. Gisela Dulko (ARG)
Patricia Tarabini (ARG)

5. Men's Doubles - 1st Rnd.
Mario Ancic (CRO)
Ivan Ljubicic (CRO)
v. Jaroslav Levinsky (CZE)
Filippo Volandri (ITA)


Court 11 11:00 Start
1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Wayne Arthurs (AUS)[5]
Paul Hanley (AUS)[5]
v. Alexander Peya (AUT)
Rogier Wassen (NED)

followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Liezel Huber (RSA)[3]
Ai Sugiyama (JPN)[3]
v. Shinobu Asagoe (JPN)
Rika Fujiwara (JPN)

3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Jennifer Hopkins (USA)
Mashona Washington (USA)
v. Yulia Beygelzimer (UKR)
Tatiana Poutchek (BLR)

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Jan-Michael Gambill (USA)
Michael Hill (AUS)
v. Tomas Cibulec (CZE)[16]
Petr Pala (CZE)[16]

Court 14 11:00 Start
Jennifer Russell (USA)
Mara Santangelo (ITA)
v. Ruxandra Dragomir Ilie (ROM)
Laura Montalvo (ARG)

followed by:
2. Men's Doubles - 1st Rnd.
Mark Knowles (BAH)[4]
Daniel Nestor (CAN)[4]
v. Ashley Fisher (AUS)
Dmitry Tursunov (RUS)

3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Severine Beltrame (FRA)
Camille Pin (FRA)
v. Janette Husarova (SVK)[7]
Conchita Martinez (ESP)[7]

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Nicolas Kiefer (GER)
Rainer Schuettler (GER)
v. Juan Ignacio Chela (ARG)
Gaston Gaudio (ARG)

5. Women's Doubles - 1st Rnd.
Maria Elena Camerin (ITA)
Alina Jidkova (RUS)
v. Petra Mandula (HUN)
Elena Tatarkova (UKR)

Court 16 11:00 Start
1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Janet Lee (TPE)
Jessica Lehnhoff (USA)
v. Svetlana Kuznetsova (RUS)[2]
Elena Likhovtseva (RUS)[2]

followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Raemon Sluiter (NED) v. Dominik Hrbaty (SVK)[31]
3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Stephen Huss (AUS)
Jun Kato (JPN)
v. Igor Andreev (RUS)
Nikolay Davydenko (RUS)

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Travis Parrott (USA)
Thomas Shimada (JPN)
v. Karsten Braasch (GER)
Sargis Sargsian (ARM)

Court 17 11:00 Start
1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Bob Bryan (USA)[1]
Mike Bryan (USA)[1]
v. Johan Landsberg (SWE)
Robin Soderling (SWE)

followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Stephanie Foretz (FRA)
Virginie Razzano (FRA)
v. Bryanne Stewart (AUS)
Samantha Stosur (AUS)

3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Klara Koukalova (CZE) v. Anna Smashnova-Pistolesi (ISR)[19]
4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Tommy Robredo (ESP)[17] v. Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
*Tommy!!! :yeah:

YoursTruly
05-27-2004, 04:30 AM
Day 4 Picks! :D

CHATRIER 11:00 Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Jennifer Capriati (USA)[7] v. Kveta Peschke (CZE)
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Roger Federer (SUI)[1] v. Nicolas Kiefer (GER)
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Jelena Kostanic (CRO) v. Venus Williams (USA)[4]
*I'd like to see Kostanic to win this though, and she is a tough one
4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Juan Carlos Ferrero (ESP)[4] v. Igor Andreev (RUS)

LENGLEN 11:00 Start
1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Lleyton Hewitt (AUS)[12] v. Jurgen Melzer (AUT)
followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Mary Pierce (FRA)[30] v. Gala Leon Garcia (ESP)
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Sebastien Grosjean (FRA)[10] v. Potito Starace (ITA)
4. Women's Singles - 2nd Rnd.
Maria Kirilenko (RUS) v. Serena Williams (USA)[2]
*let's see what Kirilenko could do though!

Court 1 11:00 Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Francesca Schiavone (ITA)[17] v. Virginie Razzano (FRA)
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
David Ferrer (ESP) v. Julien Benneteau (FRA)
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Anastasia Myskina (RUS)[6] v. Barbora Strycova (CZE)
4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Felix Mantilla (ESP) v. Marat Safin (RUS)[20]

Court 2 11:00 Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Virginia Ruano Pascual (ESP) v. Ai Sugiyama (JPN)[12]
*anyone can win this one but Ai still gets the edge
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Gilles Elseneer (BEL) v. Gustavo Kuerten (BRA)[28]
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Barbara Rittner (GER) v. Svetlana Kuznetsova (RUS)[11]
4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Alejandro Falla (COL) v. David Nalbandian (ARG)[8]


Court 3 Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Patty Schnyder (SUI)[16] v. Shinobu Asagoe (JPN)
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Victor Hanescu (ROM) v. Martin Verkerk (NED)[19]
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Anna-Lena Groenefeld (GER) v. Elena Bovina (RUS)[25]
4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Feliciano Lopez (ESP)
Fernando Verdasco (ESP)
v. Arnaud Clement (FRA)
Nicolas Escude (FRA)
5. Women's Doubles - 1st Rnd.
Martina Navratilova (USA)[5]
Lisa Raymond (USA)[5]
v. Lubomira Kurhajcova (SVK)
Libuse Prusova (CZE)


Court 5 11:00 Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Myriam Casanova (SUI) v. Maria Vento-Kabchi (VEN)
followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Denisa Chladkova (CZE) v. Petra Mandula (HUN)[29]
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Ivan Ljubicic (CRO)[25] v. Stefan Koubek (AUT)
4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Denisa Chladkova (CZE)
Elena Dementieva (RUS)
v. Virginie Pichet (FRA)
Capucine Rousseau (FRA)

Court 6 11:00 Start
1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Albert Costa (ESP)[26] v. Christophe Rochus (BEL)
followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Elena Likhovtseva (RUS) v. Fabiola Zuluaga (COL)[23]
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Gisela Dulko (ARG) v. Conchita Martinez (ESP)[20]
4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Jonas Bjorkman (SWE)[24] v. Thomas Enqvist (SWE)


Court 7 11:00 Start
1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Olivier Patience (FRA) v. Hyung-Taik Lee (KOR)
followed by:
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Stephanie Foretz (FRA) v. Silvija Talaja (CRO)
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Gaston Gaudio (ARG) v. Jiri Novak (CZE)[14]
4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Sandrine Testud (FRA)
Roberta Vinci (ITA)
v. Anabel Medina Garrigues (ESP)
Arantxa Sanchez-Vicario (ESP)


Court 8 11:00 Start
1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Julian Knowle (AUT)[15]
Nenad Zimonjic (SCG)[15]
v. Robby Ginepri (USA)
Mark Merklein (BAH)

followed by:
2. Men's Doubles - 1st Rnd.
Federico Browne (ARG)
Ivo Karlovic (CRO)
v. Tomas Berdych (CZE)
Dominik Hrbaty (SVK)

3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Ansley Cargill (USA)
Nana Miyagi (JPN)
v. Sonya Jeyaseelan (CAN)
Magdalena Maleeva (BUL)

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Irakli Labadze (GEO)
Jurgen Melzer (AUT)
v. Gaston Etlis (ARG)[9]
Martin Rodriguez (ARG)[9]


Court 9 11:00 Start
1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Massimo Bertolini (ITA)
Robbie Koenig (RSA)
v. Jeff Coetzee (RSA)
Chris Haggard (RSA)

followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Zsofia Gubacsi (HUN)
Kyra Nagy (HUN)
v. Tathiana Garbin (ITA)
Samantha Reeves (USA)

3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Maret Ani (EST)
Emmanuelle Gagliardi (SUI)
v. Nadia Petrova (RUS)[4]
Meghann Shaughnessy (USA)[4]

4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Maria Vento-Kabchi (VEN)[8]
Angelique Widjaja (INA)[8]
v. Daniela Hantuchova (SVK)
Dinara Safina (RUS)

Court 10 11:00 Start
1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Jonathan Erlich (ISR)[11]
Andy Ram (ISR)[11]
v. David Skoch (CZE)
Jim Thomas (USA)

followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Jill Craybas (USA)
Marlene Weingartner (GER)
v. Conchita Martinez Granados (ESP)
Arantxa Parra Santonja (ESP)

3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Julien Boutter (FRA)
Antony Dupuis (FRA)
v. Julien Jeanpierre (FRA)
Edouard Roger-Vasselin (FRA)

4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Virginia Ruano Pascual (ESP)[1]
Paola Suarez (ARG)[1]
v. Gulnara Fattakhetdinova (RUS)
Galina Fokina (RUS)

5. Women's Doubles - 1st Rnd.
Bethanie Mattek (USA)
Abigail Spears (USA)
v. Alicia Molik (AUS)[12]
Magui Serna (ESP)[12]


Court 11 11:00 Start
1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Els Callens (BEL)[13]
Meilen Tu (USA)[13]
v. Mervana Jugic-Salkic (BIH)
Darija Jurak (CRO)

followed by:
2. Men's Doubles - 1st Rnd.
Martin Damm (CZE)[8]
Cyril Suk (CZE)[8]
v. Mariusz Fyrstenberg (POL)
Marcin Matkowski (POL)

3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Teryn Ashley (USA)
Shenay Perry (USA)
v. Silvia Farina Elia (ITA)[15]
Francesca Schiavone (ITA)[15]

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Xavier Malisse (BEL)
Olivier Rochus (BEL)
v. Todd Martin (USA)
Mikhail Youzhny (RUS)


Court 14 11:00 Start
1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Thierry Ascione (FRA)
Jean-Francois Bachelot (FRA)
v. Frantisek Cermak (CZE)[14]
Leos Friedl (CZE)[14]

followed by:
2. Men's Doubles - 1st Rnd.
Luis Horna (PER)
Alex Lopez Moron (ESP)
v. Wayne Black (ZIM)[7]
Kevin Ullyett (ZIM)[7]

3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Mariano Hood (ARG)[13]
Sebastian Prieto (ARG)[13]
v. Jerome Haehnel (FRA)
Florent Serra (FRA)

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Olivier Mutis (FRA)
Olivier Patience (FRA)
v. Karol Kucera (SVK)
Todd Perry (AUS)

5. Women's Doubles - 1st Rnd.
Kildine Chevalier (FRA)
Sophie Lefevre (FRA)
v. Tatiana Perebiynis (UKR)
Silvija Talaja (CRO)


Court 16 11:00 Start
1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Feliciano Lopez (ESP)[23] v. Karol Kucera (SVK)
followed by:
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Nicole Pratt (AUS)
Christina Wheeler (AUS)
v. Cara Black (ZIM)[6]
Rennae Stubbs (AUS)[6]

3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Devin Bowen (USA)
Taylor Dent (USA)
v. Michael Llodra (FRA)[6]
Fabrice Santoro (FRA)[6]

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Julien Benneteau (FRA)
Nicolas Mahut (FRA)
v. Andrei Pavel (ROM)
Raemon Sluiter (NED)


Court 17 11:00 Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Shenay Perry (USA) v. Katarina Srebotnik (SLO)
followed by:
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Daniel Elsner (GER) v. Xavier Malisse (BEL)
3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Tina Krizan (SLO)
Katarina Srebotnik (SLO)
v. Stephanie Cohen-Aloro (FRA)
Claudine Schaul (LUX)

4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Eleni Daniilidou (GRE)
Fabiola Zuluaga (COL)
v. Marion Bartoli (FRA)[9]
Emilie Loit (FRA)[9]

5. Women's Doubles - 1st Rnd.
Laura Granville (USA)
Asa Svensson (SWE)
v. Rita Grande (ITA)
Tamarine Tanasugarn (THA)

YoursTruly
05-28-2004, 03:11 AM
Day 5 Picks!

CHATRIER
Vera Zvonareva (RUS)[10] v. Maria Sharapova (RUS)[18]
Nicolas Escude (FRA) v. Mikhail Youzhny (RUS)
Amelie Mauresmo (FRA)[3] v. Arantxa Parra Santonja (ESP)
Carlos Moya (ESP)[5] v. Raemon Sluiter (NED) - hottie match!
*GO CARLOS!!!! MI DULCE!! VAMOS!!! :dance: :hearts:



LENGLEN
Marlene Weingartner (GER) v. Nadia Petrova (RUS)[8]
Michael Llodra (FRA) v. Julien Jeanpierre (FRA)
Marissa Irvin (USA) v. Lindsay Davenport (USA)[5]
Mario Ancic (CRO) v. Guillermo Coria (ARG)[3]


Court 1
Alex Corretja (ESP) v. Juan Ignacio Chela (ARG)[22]
*either way, so don't count Alex out!
Tathiana Garbin (ITA) v. Jie Zheng (CHN)
Fabrice Santoro (FRA) v. Olivier Mutis (FRA)
Elena Dementieva (RUS)[9] v. Anna Smashnova-Pistolesi (ISR)[19]


Court 2
Galo Blanco (ESP) v. Tim Henman (GBR)[9]
*Galo's clay game could do things against Tim's serve and volley!
Magdalena Maleeva (BUL)[21] v. Meghann Shaughnessy (USA)
*Maggie is seeded but it won't matter in this match, anyone's to win


Court 7
Tatiana Perebiynis (UKR) v. Paola Suarez (ARG)[14]
*Paula has a good road to the qtrs, I hope she uses it!!
Tommy Robredo (ESP)[17] v. Nicolas Massu (CHI)[11]
*TOMMY MI MUNECA!! :aplot: :)

Marlene
05-28-2004, 09:20 AM
Carlos Moya (ESP)[5] v. Raemon Sluiter (NED)
go Raemon :devil:

when will safin play the suspended match?
hope they will show it on tv :rolleyes:

YoursTruly
05-28-2004, 08:46 PM
Sorry, Raemon is a cool guy but MI CARLITOS WON in STRAIGHT SETS!!! :bigclap:

Jim Jones
05-28-2004, 11:39 PM
hey I like this thread but don't you guys comment after the day's prediction is over? Nice to see former junior champs like Mutis and Jeanpierre do well. I love it when junior champs play well. Hopefully Monfils will be a name to remember.

YoursTruly
05-28-2004, 11:43 PM
Day 6!!

CHATRIER
Jennifer Capriati (USA)[7] v. Elena Bovina (RUS)[25]
Roger Federer (SUI)[1] v. Gustavo Kuerten (BRA)[28]
*a very close match
Mary Pierce (FRA)[30] v. Venus Williams (USA)[4]
*anyone just take the Williams sisters out of the tournament so we'll all have better matches!
Potito Starace (ITA) v. Marat Safin (RUS)[20]
*let's see the mysterious Potito play Marat!


LENGLEN
Anastasia Myskina (RUS)[6] v. Denisa Chladkova (CZE)
Silvija Talaja (CRO) v. Serena Williams (USA)[2]
*go Silvija!!! :D
Igor Andreev (RUS) v. Julien Benneteau (FRA)
Lleyton Hewitt (AUS)[12] v. Martin Verkerk (NED)[19]


Court 1
Shinobu Asagoe (JPN) v. Gisela Dulko (ARG)
Myriam Casanova (SUI) v. Svetlana Kuznetsova (RUS)[11]
Feliciano Lopez (ESP)[23] v. Hyung-Taik Lee (KOR)
Albert Costa (ESP)[26] v. Xavier Malisse (BEL)


Court 2
Thomas Enqvist (SWE) v. Gaston Gaudio (ARG)
Katarina Srebotnik (SLO) v. Fabiola Zuluaga (COL)[23]


Court 7
Francesca Schiavone (ITA)[17] v. Virginia Ruano Pascual (ESP)
*Virginia has a chance
Stefan Koubek (AUT) v. David Nalbandian (ARG)[8]

YoursTruly
05-30-2004, 05:13 AM
CHATRIER
Juan Ignacio Chela (ARG)[22] v. Olivier Mutis (FRA)
*I think Chela will win this but a part of me would like the cool Olivier to win this!
Amelie Mauresmo (FRA)[3] v. Magdalena Maleeva (BUL)[21]
Nicolas Escude (FRA) v. Guillermo Coria (ARG)[3]
Shinobu Asagoe (JPN) v. Serena Williams (USA)[2]
*I want Serena out! :p


LENGLEN
Elena Dementieva (RUS)[9] v. Lindsay Davenport (USA)[5]
Michael Llodra (FRA) v. Tim Henman (GBR)[9]
Fabiola Zuluaga (COL)[23] v. Venus Williams (USA)[4]
*I'd like Fabiola to win this in three!
Carlos Moya (ESP)[5] v. Tommy Robredo (ESP) [17] :hearts: :kiss: :lick:
*Why do these two have to meet up, and why so early?!?! :mad:


Court 1
Maria Sharapova (RUS)[18] v. Marlene Weingartner (GER)
*Marlene has a chance if Maria has a let down
Jie Zheng (CHN) v. Paola Suarez (ARG)[14]
Anastasia Myskina (RUS)[6] v. Svetlana Kuznetsova (RUS)[11]
*I think Anastasia has the edge but anyone could win for this meeting
Jennifer Capriati (USA)[7] v. Francesca Schiavone (ITA)[17]