Juniors [Archive] - Page 2 - MensTennisForums.com

Juniors

Pages : 1 [2] 3

  1. 44th Coffee Bowl (Copa del Cafe), G1 (31 Dec) *Winner: Alexei Grigorov*
  2. jan silva
  3. 2008 Loy Yang Power Traralgon International
  4. Copa Gatorade 2008, G1 (07 Jan) *Winner: Alexandre Folie*
  5. Nottinghill ITF, Australia, G1 (12 Jan 08) *Winner: Bernard TOMIC*
  6. Australian Open Junior Championships 2008, GA (20 Jan) *Winner: Bernard TOMIC*
  7. Barranquilla Junior Tennis Tournament Country Club 2008, G1 *Winner:Juan Carlos SPIR*
  8. Nicolas Machivello Almaeida "Copa Graiman" 2008, G2 *Winner: Korneel SANDERS*
  9. Ryan Harrison thread
  10. Australian Juniors Results
  11. Copa Milo 2008, G2 *Winner: Kevin KONFEDERAK*
  12. 29th Argentina Cup, G2 *Winner: Juan VAZQUEZ-VALENZUELA*
  13. Monastir Junior Tournament Winner: Tim van Terheijden
  14. Uruguay Bowl 2008, G2 *Winner:Hiroyasu EHARA*
  15. 28th Asuncion Bowl 2008, G1 *Winner: Jose Pereira*
  16. Jakarta, Indonesia - G2
  17. Luxembourg Junior Open - G2
  18. 38th Banana Bowl, G1 *Winner: Juan Vazquez-Valenzuela*
  19. ITF/LTAT Junior Championships,Thailand,G1
  20. 25th Copa Gerdau, GA *Winner: José Pereira*
  21. 21st International Pascuas Bowl, Paraguay, G5 *Winner: José Benitez*
  22. 19th Mitsubishi-Lancer International Juniors Championships,Philippines,G1
  23. Copa Vendimia 2008, G5 *Winner: Angel Torres*
  24. Japan Open Junior Championships,G1
  25. USTA International Spring Championships, G1
  26. Perin Memorial, Croatia, G1
  27. Unstrung (Premieres: May 3, 2008)
  28. 16th International Junior Tournament Citta' Di Prato,Italy,G2 *Winner: A.Giannessi*
  29. Roland Garros Junior Championships 2008 *Winner: Tsung-Hua Yang*
  30. 30th International Junior Tournament "Citta' Di Santa Croce",G1 *Winner: H Cunha*
  31. 1st Open Junior Chile, G5 *Winner: Aaron Dujovne*
  32. 49th Trofeo Bonfiglio 2008, GA *Winner: Guido Pella*
  33. 44th Astrid Bowl Charleroi, G1 *Winner: Filip Krajinovic*
  34. The Junior Championships - Wimbledon 2008, GA *Winner: Grigor Dimitrov*
  35. 16th Offenbach/Main 2008, G1 *Winner: Pablo Carreno-Busta*
  36. Roehampton 2008, G1 *Winner: Guillaume Rufin*
  37. 9th Gerry Weber Junior Open 2008, G2 *Winner: Guillaume Rufin*
  38. Future Slam tour/ Madrid 2008 16U
  39. German Junior Open *G1*
  40. Junior Open der Stadt Wels *G1*
  41. 2010 USTA Boy's National Tennis Championships
  42. World Junior Tennis Finals 2008
  43. Canadian Open Junior Grade 1 (Aug 24-31)
  44. US Open Junior Tennis Championships 2008
  45. Carrasco Bowl,Uruguay G5
  46. Kentucky International Junior Tennis Derby 2008,G1
  47. Viña Junior Open,Chile G4
  48. Siauliai ITF 2008 - Winner: Vadim PINKO
  49. Region Mayor's Prize 2008 - Winner: Khristos KEYSIDI
  50. Indian ITF Junior Tournament - Winner: Saurabh SINGH
  51. Aphrodite Cup 2008 - Winner: Filip HORANSKY
  52. Pancevo International 2008 - Winner: Andrei VASILEVSKI
  53. Zentiva Czech Junior Open 2008 - Winner: Radim URBÁNEK :yeah:
  54. ITF Luzern Junior Competition 2008 - Winner: Sebastian LAVIE
  55. Hondruas Bowl 2008 - Winner: Alejandro GOMEZ
  56. Indian ITF Junior Tournament - Hyderabad 2008 - Winner: Digvijay SINGH MEHTA
  57. USTA ITF Junior Circuit - Illinois 2008 - Winner: Garret BRASSEAUX
  58. Sochi Cup 2008 - Winner: Victor BALUDA
  59. 10th Serbia Junior Open 2008 - Winner: Alexandros-Ferdinandos GEORGOUDAS
  60. Junior Davis Cup
  61. Atlanta ITF 2008, Grade 4, Winner: Ryan LIPMAN (USA)
  62. Copa Mangu 2008, Grade 5, Winner: Carl LUNDBERG (SWE)
  63. Matan Gafniel Raanana Open 2008, Grade 5, Winner: Gilad BERMAN (ISR)
  64. 13th Torneo Internacional Junior U.C. 2008, Grade 4, Winner: Emilio GOMEZ (ECU)
  65. China Junior Open 2008, Grade 2, Final: Di WU vs. Nikala SCHOLTZ
  66. Copa El Ceibo 2008, G5, Winner: Facundo ARGUELLO
  67. Videos and torrents of junior tennis
  68. Eddie Herr Int. Jr. Championship 2008, G1, Winner: Alexander DOMIJAN (USA)
  69. Dunlop Orange Bowl 2008, GA, Winner: Yuki BHAMBRI (IND)
  70. 31st International Casablanca Junior Cup, GA *Winner: Julen Uriguen*
  71. 45th Coffee Bowl 2009, G1, Winner: David SOUTO
  72. Traralgon International, Grade 1, Australia
  73. Copa Gatorade - Cosat 09 // Winner: David Souto
  74. Barranquilla ITF 2009, G1, Winner: Andrea COLLARINI
  75. Nottinghill International, G1
  76. Australian Open Junior Championships 2009, GA(25 Jan)
  77. Nicolas Machivello "Copa Graiman" 2009 ( W: Facundo Argüello )
  78. Indian Yuki Bhambri wins 2009 Australian Open
  79. BKSP Junior Championships (February 02 - Hard, Grade 4) Winner: Chuhan WANG (CHN)
  80. Auckland ITF Summer Championships (February 02 - Grade 4) Winner: Rik MCLACHLAN (NZL)
  81. Inka Bowl 2009 (February 02 - Clay, Grade 2) Winner: Andrea COLLARINI (ARG)
  82. Oman Open 2009 (February 02 - Hard, Grade 5) Winner: Lucian GHEORGHE (ROU)
  83. Zdrevilisce Radenci 2009 (February 04 - Carpet, Grade 4) Winner: Antun PEHAR (CRO)
  84. SFAX ITF Junior Tournament (February 03 - Hard, Grade 3) Winner: Sandro EHRAT (SUI)
  85. Rajshahi Junior Championships (February 08 - Hard, G3)Winner: David THOMSON (GBR)
  86. Wellington Summer Championships (February 09 - Hard, G4)Winner: Ben WAGLAND (AUS)
  87. Condor de Plata Tournament (February 09 - Clay, G2)Winner: Bruno MAZZIOTTI (ARG)
  88. Kenya Junior Championship (February 09 - Hard, G5)Winner: Karim HOSSAM (EGY)
  89. Qatar ITF Junior Open 2009 (February 09 - Hard, G5)Winner: Seif EL SHERBINI (EGY)
  90. International Junior Open Mexico (February 09 - Hard, G4)Winner: Alexis CARLOS (MEX)
  91. ITF Junior Cup Copenhagen Indoor (February 09 - Hard, G4)Winner: Richard GABB (GBR)
  92. Monastir ITF Junior Tournament (February 10 - Hard, G2)Winner: Andrey KUZNETSOV (RUS)
  93. ITF 4 Ultimum Almere 2009 (February 17 - Hard, G4)Winner: Jannick LUPESCU (NED)
  94. Bangladesh Junior Championship 2009 (February 15 - Hard, G3)Winner: Chuhan WANG (CHN)
  95. Jalisco Junior Cup 2009 (February 16 - Clay, G4)Winner: Alfredo MORENO (MEX)
  96. Oulu eden Open 2009 (February 16 - Hard, G4)Winner: Jeffrey MIRA SVENSSON (SWE)
  97. Copa Milo - Chile Deportes 2009 (February 16 - Clay, G2)Winner: Renzo OLIVO (ARG)
  98. Trofeul D Sturdza 2009 (February 17 - Carpet, G3)Winner: Stanislav POPLAVSKYY (UKR)
  99. Aivaras Balzekas Memorial Cup (February 24 - Carpet, G3)Winner: Dovydas SAKINIS (LTU)
  100. La Libertad Junior Open 09 (February 23 - Hard, G4)Winner: Gabriel FLORES RUIZ (PUR)
  101. ITF Oslo Indoor 2009 (February 23 - Hard, G4)Winner: Leandro TOLEDO (GER)
  102. Bavarian Junior Open 2009 (February 25 - Clay, G4)Winner: Yann RENAULT (FRA)
  103. Championships of Sri Lanka (February 23 - Clay, G5)Winner: Guyanga WEERASEKERA (SRI)
  104. 30th Argentina Cup 2009 (February 23 - Clay, G2)Winner: Andrea COLLARINI (ARG)
  105. Banana Bowl 2009 (March 16 - Clay, Grade 1)
  106. Costa Rica Bowl 2009 (March 02 - Hard, G3)Winner: Tigre HANK (MEX)
  107. High Coast Junior Tournament 2009 (March 02 - Hard, G3)Winner: Tobias BLOMGREN (SWE)
  108. Uruguay Bowl 2009 (March 03 - Clay, G2)Winner: Guilherme CLEZAR (BRA)
  109. Indonesia Junior Championships 09 (March 03 - Hard, G2)Winner: Liang-Chi HUANG (TPE)
  110. 10th Black Gold of Udmurtia 2009 (March 03 - Hard, G3)Winner: Richard MUZAEV (RUS)
  111. Luxembourg Junior Open 09 (March 03 - Hard, G2)Winner: Pierre-Hugues HERBERT (FRA)
  112. Latvian Open 2009 (March 03 - Clay, G4)Winner: Vladyslav MANAFOV (UKR)
  113. Malacca ITF International Junior Championship 2009 (March 11 - Hard, Grade 4)
  114. ITF Kramfors Junior Challenge 2009 (March 09 - Clay, G4)Winner: Tobias BLOMGREN (SWE)
  115. Panama Bowl 2009 (March 09 - Clay, G4)Winner: Micke KONTINEN (FIN)
  116. 39th Brunei ITF Junior Circuit 2009 (March 09 - Hard, Grade 4)
  117. ITF/LTAT Junior Championships 2009 (March 09 - Hard, G1)Winner: Liang-Chi HUANG (TPE)
  118. 29th Asuncion Bowl 2009 (March 09 - Clay, Grade 1)
  119. Gerdau Cup 2009 (March 21 - Clay, Grade A)
  120. ITF Sarawak Malaysia G1
  121. 20th Mitsubishi-Lancer International Juniors Championships 2009 (March 23 - Hard, G1)
  122. Copa Vendimia 2009 (April 01 - Clay, Grade 5) Winner: Diego SCHWARTZMAN (ARG)
  123. 34th City of Florence International Tournament, Italy (April 6 – clay, G2)
  124. Mostar Open 2009 ITF 18&under, BiH (April 20 - Clay, G5)
  125. Open International Juniors de Beaulieu sur Mer 2009, France (20 April - clay, G1)
  126. Zenica open 2009, U16, BiH (May 11 - clay, G3)
  127. 50th Trofeo Bonfiglio 2009 (May 18 - Clay, GA) Winner: Facundo ARGUELLO (ARG)
  128. 45th Astrid Bowl Charleroi (May 25 - Clay, G1) Winner: Agustin VELOTTI (ARG)
  129. RUC Tennis Junior Open, G-3, Morocco
  130. Roland Garros Junior Championships 2009-Winner: Daniel Berta (SWE)
  131. Offenbach G1 9-14 June
  132. Roehampton 2009 (June 21 - Grass, G1)
  133. The Championships, Wimbledon 2009 [Winner: Andrey Kuznetsov]
  134. ITF Corfu Cup Juniors
  135. Mercedes Jugend Cup, U-14, U-16
  136. Open RCT Barcelona 1899 – Sarajevo 2009 (U-16)
  137. German Junior Serie 2009 (U-16)
  138. Canadian Open, (August 30, G1)
  139. US Open Junior Championships 2009 - Winner Bernard Tomic
  140. Pancevo Int (September 7, G2)
  141. Perin memorijal (CRO, Umag, Sept. 21, G1)
  142. Tennis Europe Junior Masters 2009
  143. Junior grand slams in the 70s-80s - Noah 1977
  144. XXII Yucatan World Cup 2009 (Nov 23 - Hard, G1) - Winner: Mitchell Frank (USA)
  145. Eddie Herr International Junior Tennis Championships - Winner: Denis Kudla
  146. Dunlop Orange Bowl - Winner: Gianni Mina
  147. PHINMA Juniors , Manila Philippines
  148. Copa Internacional Casablanca (Mex/GA)
  149. Copa Gatorade 2010 (Jan 11 - Hard, G1) Winner: Mate Zsiga
  150. Loy Yang Traralgon International 2010 (Jan 15 - Hard, G1) Winner: Justin Eleveld
  151. Country Club Barranquilla Open 2010 (Jan 18 - Clay, G1) Winner: Dominic Thiem
  152. 22nd Czech Junior Championships 2010 (Jan 18-Carpet, G1) Winner: Denys Mylokostov
  153. Australian Open Junior Championships 2010 (Jan 24 - Hard, GA) Winner: Tiago Fernandes
  154. Nicolas Machivello "Copa Graiman" 2010 (Jan 25 - Clay, G2) Winner: Ricardo Rodriguez
  155. Les Petits As Tarbes 2010 (Jan, 25 - Hard, U14) Winner: Quentin Halys(FRA)
  156. Inka Bowl 2010 (Feb 1 - Clay, G2) Winner: Dominic Thiem
  157. 8th SFAX ITF Junior Tournament 2010 (Feb 2 - Hard, G2) Winner: Mate Zsiga
  158. Condor de Plata Tournament 2010 (Feb 8 - Clay, G2) Winner: Hugo Dellien
  159. 9th Monastir ITF Junior Tournament 2010 (Feb 8 - Hard, G2) Winner: Jiří Veselý
  160. Copa Milo - Chile Deportes 2010 (Feb 15 - Clay, G2) Winner: Facundo Mena
  161. 31st Argentina Cup 2010 (Feb 22 - Clay, G2) Winner: Facundo Argüello
  162. 30th Asuncion Bowl 2010 (Mar 1 - Clay, G1) Winner: Renzo Olivo
  163. Luxembourg Indoor Junior Open 2010 (Mar 2 - Hard, G2) Winner: Grégoire Barrère
  164. 40th Banana Bowl 2010 (Mar 8 - Clay, G1) Winner: Juan Sebastián Gómez
  165. ITF/LTAT Junior Championships 2010 (Mar 8 - Hard, G1) Winner: Benjamin Mitchell
  166. South Africa 1 - RVTA NWU JUNIOR ITF (Mar 8 - Hard, G2) Winner: Mate Pavić
  167. Post-junior generation (1992) : ATP Race points 2011 and career best rankings
  168. ATP Race points 2011 for juniors (1993 and younger)
  169. South Africa 2 - SATA JNR ITF 2010 (Mar 15 - Hard, G2) Winner: Mate Pavić
  170. 15th Sarawak Chief Minister's Cup (Mar 16 - Hard,G1) Winner: James Duckworth
  171. 27th Copa Gerdau 2010 (Mar 15 - Clay, GA) Winner: Mathias Bourgue
  172. Uruguay Bowl 2010 (Mar 22 - Clay, G2) Winner: Karuê Sell
  173. 21st Mitsubishi-Lancer 2010 (Mar 23 - Hard, G1) Winner: James Duckworth
  174. Dunlop Japan Open 2010 (Mar 30 - Carpet, G1) Winner: Rikuto Furuta
  175. AJC Warm Up 2010 (Mar 30 - Hard, G2) Winner: Karim Hossam
  176. 35th City of Florence 2010 (Mar 31 - Clay, G2) Winner: Damir Džumhur
  177. Cap D'ail ITF Junior Open 2010 (Apr 5 - Clay, G2) Winner: Alessandro Colella
  178. USTA International Spring Championships (Apr 5 - Hard, G1) Winner: Daniel Kosakowski
  179. Open de Beaulieu sur Mer 2010 (Apr 19 - Clay,G1) Winner: Carlos Boluda-Purkiss
  180. IX Campeonatos de la Comunidad Valenciana 2010 - Winner: Alexander Rumyantsev
  181. 32nd Interspa Slovakia Cup 2010 (Apr 20 - Clay, G2) Winner: Giammarco Micolani
  182. 27th Tournament of Salsomaggiore 2010 (Apr 26 - Clay, G2) Winner: Alessandro Colella
  183. 32nd Torneo Internazionale "Citta' Di Santa Croce" Winner: Dominic Thiem
  184. 51st Trofeo Bonfiglio 2010 (May 17 - Clay, GA) Winner: Mikhail Biryukov
  185. 46th Astrid Bowl Charleroi (May 24 - Clay, G1) Winner: Jason Kubler
  186. Websites for Junior Tournaments
  187. Roland Garros Junior Championships (May 30 - Clay, GA) Winner: Agustín Velotti
  188. RG Juniors R1: Junior A. Ore def. [1] Daniel Berta 2-6, 6-1, 6-4
  189. ALERT:RG, 2nd round Pavic def (2) Kubler 6:4, 6:1!!!
  190. Junnior's RG 1/4: (9) Beretta def Pavic 6:2, 6:7 (2), 8:6
  191. RG Juniors Quarters: Duckworth (AUS) d. Mina (FRA) (3) 6-3 6-4
  192. 18th Junior Tournament of Offenbach/Main (June 8 - Clay, G1) Winner: Damir Džumhur
  193. AEGON Junior International - Roehampton (June 20 - Grass, G1) Winner: James Marsalek
  194. Mediterranee Avenir 2010 (June 8 - Clay, G1) Winner: Joris De Loore
  195. 11th Gerry Weber Junior Open 2010 (June 15 - Grass, G2) Winner: Kevin Krawietz
  196. The Junior Championships, Wimbledon (Jun 26 - Grass, GA) Winner: Márton Fucsovics
  197. Canadian Mid-West ITF U18 (July 19th-Hard-G5) WINNIPEG's FIRST ITF!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  198. ITF Junior Open 2010 (Jul 13 - Clay, G1) Winner: Alessandro Colella
  199. European Junior Championships (Jul 19 - Clay,B1) Winner: Damir Džumhur
  200. Youth Olympic Games 2010 - Singapore (15-21 August) G: Gomez S: Bhambri B: Dzumhur
  201. U18 title holders (2001- )
  202. Canadian Open Junior Championships 2010 (Aug 29 - Hard, G1) WINNER: Damir Džumhur
  203. US Open Junior Tennis Championships 2010 (Sep 05 - Hard, GA) WINNER: Jack Sock
  204. 12th Serbia Junior Open Novi Sad (Sep 13 - Clay, G2) Winner: Roberto Carballés Baena
  205. Osaka Mayor's Cup (October 18 - hard, GA) Winner: Yasutaka Uchiyama
  206. my new youtube vids
  207. XXIV Yucatan World Cup 2010
  208. Eddie Herr International Junior Tennis Championships 2010
  209. Who are these 4 juniors in video?
  210. Dunlop Orange Bowl 2010 (Dec 6 - Hard, GA) Winner: George Morgan
  211. 33rd International Casablanca Cup 2011 (Dec 27 - Hard, GA) Winner: Bruno Sant'Anna
  212. 47th Coffee Bowl (Copa del Cafe) 2011 (Jan 3 - Hard, G1) Winner: Hugo Dellien
  213. 18th Slovak Junior Indoor Tournament 2011 (Jan 10 - Carpet,G2) Winner: Marek Jaloviec
  214. Copa Gatorade 2011 (Jan 10 - Hard, G1) Winner: Hugo Dellien
  215. Loy Yang Traralgon Int'l 2011 (Jan 14 - Hard, G1) Winner: Andrés Artuñedo Martinavarr
  216. Copa Barranquilla 2011 (Jan 17 - Clay, G1) Winner: João Pedro Sorgi
  217. 23rd Czech Int'l Indoor Championships 2011 (Jan 17 - Carpet, G1) Winner: Marek Routa
  218. SteveG's Young Guns
  219. Belgrade Junior Open 2011 (jan 3 - Clay, Indoor, G5) Winner: Dario Račić (BiH)
  220. Australian Open Junior Championships 2011 (Jan 23 - Hard, GA) Winner: Jiří Veselý
  221. Nicolas Machivello "Copa Graiman" 2011 (Jan 24 - Clay, G2) Winner: Hugo Dellien
  222. Inka Bowl 2011 (Jan 31 - Clay, G2) Winner: Daniel Santos
  223. Condor de Plata Tournament 2011 (Feb 7 - Clay, G2) Winner: Hugo Dellien
  224. Copa Milo - Chile Deportes 2011 (Feb 14 - Clay, G2) Winner: Matías Sborowitz
  225. AJC Tournament in Egypt cancelled
  226. Argentina Cup 2011 (Feb 21 - Clay, G2) Winner: João Pedro Sorgi
  227. Aivaras Balzekas Memorial Cup 2011 (Feb 22 - Carpet, G2) Winner: Yaraslau Shyla
  228. Riaan Venter Junior ITF 2011 (Feb 28 - Hard, G2) Winner: Filip Horanský
  229. Uruguay Bowl 2011 (Feb 28 - Clay, G2) Winner: Gianluigi Quinzi
  230. 31st Asuncion Bowl 2011 (Mar 7 - Clay, G1) Winner: Thiago Moura Monteiro
  231. Chang LTAT ITF Junior Championships 2011 (Mar 7 - Hard, G1) Winner: Sean Berman
  232. Banana Bowl 2011 (Mar 14 - Clay, G1) Winner: Mathias Bourgue
  233. 17th Sarawak Chief Minister's Cup 2011 (Mar 15 - Hard, G1) Winner: Andrew Whittington
  234. Usta
  235. Copa Gerdau 2011 (Mar 21 - Clay, GA) Winner: Thiago Moura Monteiro
  236. USTA International Spring Championships (Apr 4-Hard, G1) Winner: Marcos Giron
  237. Cap D'ail ITF Junior Open 2011 (Apr 4 - Clay, G2) Winner : Laurent Lokoli
  238. IX Open ITF Junior Pilar De La Horadada (April 12 - Hard, G2) Winner: Andrés Artuñedo
  239. Open d'Istres Ouest Provence 2011 (April 11 - Clay, G2) Winner: Miki Janković
  240. Open Int'l Juniors de Beaulieu sur Mer (April 18 - Clay, G1) Winner: Liam Broady
  241. 33rd PROFSTAV Slovakia Cup (April 19 - Clay, G2) Winner: Filip Horanský
  242. Cto Int'l Junior de Tenis (April 19 - Clay, G2) Winner: Eduard Esteve Lobato
  243. 36th City of Florence Int'l Tournament (April 20 - Clay, G2) Winner: LukᚠVrňák
  244. Mostar Open 18&U 2011 (April 20 - Clay, G4) Winner: Borna Ćorić
  245. 28th Int'l Tournament of Salsomaggiore (Apr 25 - Clay, G2) Winner: Amerigo Contini
  246. 19th Int'l Junior Tourn. Citta' Di Prato (May 3 - Clay, G2) Winner: Kaichi Uchida
  247. 33rd Torneo "Citta' Di Santa Croce" Mauro Sabatini (May 9 - Clay, G1) Main Draw
  248. Panaceo ITF Junior Cup 2011 (May 10 - Clay, G2) Main Draw
  249. 52nd Trofeo Bonfiglio 2011 (May 16 - Clay, GA) Entry List
  250. The Juniors Championships, Wimbledon 2011