Re: Tennis Tipping #2 Chennai
Schedule of Play
Code:
[B][U]TT SCHEDULE[/U][/B]
[B]SINGLES:[/B]
Saturday ~ TT Q1 & (Q2)
Sunday ~ TT Qualy Final Round
Monday ~ TT R32
Tuesday ~ TT R16
Wednesday & Thursday ~ TT QF
Friday ~ TT SF
Saturday & Sunday ~ TT Final
[B]DOUBLES:[/B]
Saturday ~ TT Q1 & (Q2)
Sunday ~ TT Qualy Final Round
Monday & Tuesday ~ TT R16
Wednesday & Thursday ~ TT QF
Friday ~ TT SF
Saturday & Sunday ~ TT Final
Sunday
Marin Cilic (CRO) vs Somdev Devvarman (IND) SR 1 PTS
Matchs starts at 5.00 pm local time, that is 12.30pm CET.
Please send your picks to
Boarder35m.
Matchs counts for the second day of a 2-day Final in singles and doubles.
Good luck
Saturday
Marcel Granollers (ESP) vs Marin Cilic (CRO) SR 2
Somdev Devvarman (IND) vs Rainer Schuettler (GER) SR 3
Matches start at 5.00 pm local time, that is 12.30pm CET.
Please send your picks to
Boarder35m.
Matches count for the first day of a 2-day Final in singles and doubles.
Good luck
Friday
Marin Cilic (CRO) vs Janko Tipsarevic (SRB) SR 1 PTS
Rainer Schuettler (GER) vs Bjorn Phau (GER) SR 2
Somdev Devvarman (IND) vs Ivo Karlovic (CRO) SR 3
Lukas Dlouhy (CZE) vs Marcel Granollers (ESP) SR 4
Matches start at 5.00 pm local time, that is 12.30pm CET.
Please send your picks to
Boarder35m.
Matches count for the Semifinal in singles and doubles.
Good luck
Thursday
Bjorn Phau (GER) vs Flavio Cipolla (ITA) SR 1 PTS
Rainer Schuettler (GER) vs Simon Greul (GER) SR 2
Ivo Minar (CZE) vs Ivo Karlovic (CRO) SR 3
Carlos Moya (ESP) vs Somdev Devvarman (IND) SR 4
Matches start at 1.00pm local time, that is 8.30 am CET.
Please send your picks to
Boarder35m.
Matches count for the second day of a 2-day Quarterfinal in singles and doubles.
Good luck
Wednesday
Andreas Beck (GER) vs Marcel Granollers (ESP) SR 5
Marin Cilic (CRO) vs Denis Istomin (UZB) SR 6
Dudi Sela (ISR) vs Janko Tipsarevic (SRB) SR 7
Nikolay Davydenko (RUS) vs Lukas Dlouhy SR 8
Matches start at 5.00 pm local time, that is 12.30pm CET.
Please send your picks to
Boarder35m.
Matches count for the first day of a 2-day Quarterfinal in singles and doubles.
(SR 1-4 and PTS to come in Thursday OOP)
Good luck
Tuesday
Roko Karanusic (CRO) vs Andreas Beck (GER) SR 1 PTS
Wayne Odesnik (USA) vs Ivo Minar (CZE) SR 2 (PTS for doubles)
Somdev Devvarman (IND) vs Kevin Kim (USA) SR 3 (PTS for doubles)
Flavio Cipolla (ITA) vs Stanislas Wawrinka (SUI) SR 4 (PTS for doubles)
Pablo Andujar (ESP) vs Janko Tipsarevic (SRB) SR 5 (PTS for doubles)
Carlos Moya (ESP) vs Danai Udomchoke (THA) SR 6 (PTS for doubles)
Denis Istomin (UZB) vs Rohan Bopanna (IND) SR 7 (PTS for doubles)
Nikolay Davydenko (RUS) vs Daniel Koellerer (AUT) SR 8 (PTS for doubles)
Rajeev Ram (USA) vs Ivo Karlovic (CRO) SR 9 (PTS for doubles)
Matches start at 5.00 pm local time, that is 12.30pm CET.
Please send your picks to
Boarder35m.
Matches count for the second round in singles and for the second day of 2-day first round in doubles.
(The SR matches from monday will be counted as SR 10-16)
Good luck
Monday
Bjorn Phau (GER) vs Santiago Ventura (ESP) SR 1 PTS
Ruben Ramirez Hidalgo (ESP) vs Dudi Sela (ISR) SR 2 PTS
Daniel Gimeno-Traver (ESP) vs Simon Greul (GER) SR 3 PTS
Lukas Dlouhy (CZE) vs Go Soeda (JPN) SR 4 PTS
Hyung-Taik Lee (KOR) vs Marcel Granollers (ESP) SR 5 PTS
Marin Cilic (CRO) vs Alberto Martin (ESP) SR 6 PTS
Rainer Schuettler (GER) vs Prakash Amritraj (IND) SR 7 PTS
Rajeev Ram (USA) vs Alexandre Kudryavtsev (RUS) SR 8 PTS
Flavio Cipolla (ITA) vs Alex Satschko (GER) SR 9 PTS
Danai Udomchoke (THA) vs Kyu Tae Im (KOR) SR 10 PTS
Michael Berrer (GER) vs Rohan Bopanna (IND) SR 11 PTS
Matches start at 2.00 pm local time, that is 9.30am CET.
Please send your picks to
Boarder35m.
Alll matches count for the first round in singles and the first 7 matches (SR 1 PTS to SR 7 PTS) count for the first day of 2-day first round in doubles.
Good luck
Qualy Sunday
Danai Udomchoke (THA) vs Louk Sorensen (IRL) SR 1 PTS
Flavio Cipolla (ITA) vs Yuichi Sugita (JPN) SR 2
Rajeev Ram (USA) vs Oliver Marach (AUT) SR 3
Rohan Gajjar (IND) vs Alex Satschko (GER) SR 4
Sanam Singh (IND) vs Rohan Bopanna (IND) SR 5
Michael Berrer (GER) vs Ranjeet Virali Murugesan (IND) SR 6
Srirambalaji Narayanaswamy (IND) vs Kyu Tae Im (KOR) SR 7
Vignesh Perananallur Chandra Sekar (IND) vs Alexandre Kudryavtsev (RUS) SR 8
Matches start at 11.00 am local time, that is 6.30am CET.
Please send your picks to
Boarder35m.
Matches count for the final round of qualification in singles and doubles.
Good luck
Qualy Saturday
Purav Raja (IND) vs Vignesh Perananallur Chandra Sekar (IND) SR 1 PTS
Rohan Bopanna (IND) vs Michel Koning (NED) SR 2 PTS
Pavol Cervenak (SVK) vs Yuichi Sugita (JPN) SR 3 PTS
Lovro Zovko (CRO) vs Alex Satschko (GER) SR 4 PTS
Sanam Singh (IND) vs Yuki Bhambri (IND) SR 5 PTS
Ronak Manuja (IND) vs Srirambalaji Narayanaswamy (IND) SR 6 PTS
Rajeev Ram (USA) vs Tatsuma Ito (JPN) SR 7 PTS
Ashutosh Singh (IND) vs Oliver Marach (AUT) SR 8 PTS
Rohan Gajjar (IND) vs Abhijeet Tiwari (IND) SR 9 PTS
Vikram Reddy B(IND) vs Ranjeet Virali Murugesan (IND) SR 10 PTS
Naveen Sai (IND) vs Kyu Tae Im (KOR) SR 11 PTS
Sunil Kumar Sipaeya (IND) vs Alexandre Kudryavtsev (RUS) SR 12 PTS
Flavio Cipolla (ITA) vs Navdeep Singh (IND) SR 13 PTS
Michael Berrer (GER) vs Rohan Gide (IND) SR 14 PTS
Danai Udomchoke (THA) vs Vijay Sundar Prashantesh (IND) SR 15 PTS
Vinod Sridhar (IND) vs Louk Sorensen (IRL) SR 16 PTS
Matches start at 10.00 am local time, that is 5.30am CET.
Please send your picks to
Boarder35m.
Matches count for the first round of qualification in singles and doubles.
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)