2016 Italian Serie A1 - MensTennisForums.com
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #1 of 18 (permalink) Old 10-16-2016, 04:47 PM Thread Starter
Registered User
 
SoloTitano's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 308
                     
2016 Italian Serie A1

Today starts the 2016 edition of Italian top division tennis league.


Supporting: Virgili
Federer, Seppi, Bolelli, Cecchinato, Vanni, Donati, Naso, Motti, Brown, Chiudinelli, Balleret, Grigelis, Celebic, Bahamonde, Molteni, Mora, San Marino Davis team ... Becuzzi
SoloTitano is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 18 (permalink) Old 10-16-2016, 04:50 PM Thread Starter
Registered User
 
SoloTitano's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 308
                     
Re: 2016 Italian Serie A1

RULES
(or what I suppose...)

- 16 teams divided in 4 groups
- Two-legged group stage (home/away)
- Winners of each group advance to semi-final
- Two-legged semi-final (home/away)
- Third and fourth go to play-out to avoid relegation
- 4 singles and 2 doubles for every match
- 4 players to be chosen with following rules:
- 1 player must be grown up in club and be under 30
- 1 player must be grown up in club or be playing for 8 years
- 1 foreigner maximum
- match combination for international/national ranking
- 3 points for global win (6-0, 5-1, 4-2)
- 1 point for global draw (3-3)
- 0 points for global defeat (0-6, 1-5, 2-4)


DATES:

- Group stage: 16/23/30 October 6/13/20 November
- Semifinals: 27 November/4 December
- Play-out: 27 November/4 December
- Final: 10/11 December

CALENDAR:
> http://federtennis.it/PDF/Serie%20A1...-%20Gironi.pdf

TEAMS AND PLAYERS
> http://federtennis.it/PDF/OrdineSchi...schile2016.pdf

Supporting: Virgili
Federer, Seppi, Bolelli, Cecchinato, Vanni, Donati, Naso, Motti, Brown, Chiudinelli, Balleret, Grigelis, Celebic, Bahamonde, Molteni, Mora, San Marino Davis team ... Becuzzi
SoloTitano is offline  
post #3 of 18 (permalink) Old 10-16-2016, 10:27 PM Thread Starter
Registered User
 
SoloTitano's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 308
                     
Re: 2016 Italian Serie A1

Day 1 in 2016 Serie A1, with all big teams winning easy.
Some surprising results in single matches, with De Meo beating Golubev, Giacolone defeating Mager and Mertl overcoming Cecchinato.

GROUP 1
Sporting Club Selva Alta Vigevano - Tennis Club Prato A.S.D. 2-4
Jan Mertl (Prato) d. Marco Cecchinato (Selva Alta) 36 63 64
Lorenzo Sonego (Prato) d. Jhonson Daniel Garcia Medina (Selva Alta) 63 64
Filippo Baldi (Selva Alta) d. Matteo Trevisan (Prato) 61 61
Jacopo Stefanini (Prato) d. Alessandro Bordone (Selva Alta) 60 61
Marco Cecchinato/Filippo Baldi (Selva Alta) d. Jacopo Stefanini/Carlo Donato (Prato) 75 61
Lorenzo Sonego/Jan Mertl (Prato) d. Jhonson Daniel Garcia Medina/Alessandro Bordone 4-3 rit.

Circolo Canottieri Aniene A.S.D. – Tennis Club Triestino A.S.D. 6-0
Gianluigi Quinzi (Aniene) d. Luca Giacomini (Triestino) 64 63
Matteo Berrettini (Aniene) d. Matteo Zorzin (Triestino) 62 62
Riccardo Di Nocera (Aniene) d. Francesco Piscopello (Triestino) 61 60
Riccardo Perin (Aniene) d. Davide Cannone (Triestino) 62 63
Jacopo Berrettini/Gianluigi Quinzi (Aniene) d. Luca Giacomini/Davide Cannone 60 63
Matteo Berrettini/Ludovico Scerrati (Aniene) d. Francesco Olivo/Matteo Zorzin 60 60

RANKING
3 (1) Canottieri Aniene Roma
3 (1) Tennis Club Prato A.S.D.
0 (1) Sporting Club Selva Alta Vigevano
0 (1) Tennis Club Triestino A.S.D.


GROUP 2
Park Tennis Club Soc. Coop. Sp. – Circolo del Tennis Palermo ASD 5-1
Omar Giacalone (Palermo) d. Gianluca Mager (Park) 64 75
Gianluca Naso (Park) d. Claudio Fortuna (Palermo) 76 63
Luca Prevosto (Park) d. Ferdinando Bonuccelli (Palermo) 60 60
Alessandro Ceppellini (Park) d. Andrea Trapani (Palermo) 64 64
Gianluca Mager/Gianluca Naso (Park) d. Giorgio Passalacqua/Andrea Trapani (Palermo) 63 63
Luca Prevosto/Alessandro Ceppellini (Park) d. Omar Giacalone/Claudio Fortuna (Palermo) 26 62 10-7

Tennis Club Parioli ASD – Tennis Club Schio S.C.S.D. ARL 5-1
Miljan Zekic (Parioli) d. Lorenzo Giustino (Schio) 46 76(7) 61
Gian Marco Moroni (Parioli) d. Riccardo Ghedin (Schio) 62 67(7) 61
Matteo Fago (Parioli) d. Pietro PettinÓ (Schio) 60 61
Francesco Bessire (Parioli) d. Matjaz Jurman (Schio) 64 06 62
Miljan Zekic/Matteo Fago (Parioli) d. Matjaz Jurman/ Pietro PettinÓ (Schio) 61 60
Lorenzo Giustino/ Riccardo Ghedin (Schio) d. Gian Marco Moroni/Francesco Bessire (Parioli) 36 62 10-7

RANKING
3 (1) Park Tennis Club Genova
3 (1) Tennis Club Parioli
0 (1) Tennis Club Palermo
0 (1) Tennis Club Schio


GROUP 3
Tennis Club Italia S.S. DIL. R.L.- Associaz. Sportiva AMP ASD Pavia 6-0
Filippo Volandri (Tc Italia) d. Riccardo Maiga (Pavia) 62 62
Matteo Viola (Tc Italia) d. Giorgio De Rossi (Pavia) 61 63
Matteo Marrai (Tc Italia) d. Alberto Comasco (Pavia) 61 63
Walter Trusendi (Tc Italia) d. Federico Chiesa (Pavia) 60 60
Filippo Volandri/Matteo Viola (Tc Italia) d. Uros Vico/Mattia Livraghi (Pavia) 64 62
Walter Trusendi/Matteo Marrai (Tc Italia) d. Federico Chiesa/Alberto Comasco (Pavia) 61 61

SocietÓ Tennis Bassano A.S.D. - Tennis Club Genova 1893 1-5
Edoardo Eremin (Genova) d. Tom Kocevar Desman (Bassano) 62 63
Matwe Middelkop (Genova) d. Francesco Salviato (Bassano) 62 60
Francesco Picco (Genova) d. Tommaso Gabrieli (Bassano) 61 75
Matteo Siccardi (Genova) d. Mattia Bedolo (Bassano) 06 61 75
Tom Kocevar Desman/ Francesco Salviato (Bassano) d. Francesco Picco/Matteo Siccardi (Genova) 63 75
Matwe Middelkop/Alessandro Motti (Genova) d. Tommaso Gabrieli/ Mattia Bedolo (Bassano) 76(5) 76(2)

RANKING
3 (1) Tennis Club Italia Forte dei Marmi S.S. DIL. R.L
3 (1) Tennis Club Genova 1893
0 (1) SocietÓ Tennis Bassano A.S.D.
0 (1) Associaz. Sportiva AMP ASD Pavia

GROUP 4
A.S.D. e Ricreativa Tennis Club Crema - Due Ponti S.S.D. ARL 4-2
Matteo Donati (Crema) d. Potito Starace (Due Ponti) 63 64
Giulio Di Meo (Due Ponti) d. Andrey Golubev (Crema) 76(4) 64
Adrian Ungur (Crema) d. Federico Teodori (Due Ponti) 61 60
Alessandro Coppini (Crema) d. Cristiano Compagnone (Due Ponti) 75 60
Adrian Ungur/Andrey Golubev (Crema) d. Potito Starace/Giulio Di Meo (Due Ponti) 63 76(7)
Federico Teodori/Cristiano Compagnone (Due Ponti) d. Riccardo Sinicropi/Alessandro Coppini (Crema) 64 36 11-9

Circolo Tennis Dil. Massa Lombarda - Tennis Club Sinalunga A.S.D. 4-2
Stefano Napolitano (Massa Lombarda) d. Pietro Licciardi (Sinalunga) 61 62
Stefano Travaglia (Massa Lombarda) d. Giovanni Galuppo (Sinalunga) 62 60
Daniele Bracciali (Sinalunga) d. Samuele Ramazzotti (Massa Lombarda) 64 62
Enej Bonin (Massa Lombarda) d. Nahuel Fracassi (Sinalunga) 64 75
Daniele Bracciali/Dawid Olejniczak (Sinalunga) d. Enej Bonin/Samuele Ramazzotti (Massa Lombarda) 62 63
Stefano Napolitano/Stefano Travaglia (Massa Lombarda) d. Nahuel Fracassi/Giovanni Galuppo (Sinalunga) 62 63

RANKING
3 (1) A.S.D. e Ricreativa Tennis Club Crema
3 (1) Circolo Tennis Dil. Massa Lombarda
0 (1) Due Ponti Roma S.S.D. ARL
0 (1) Tennis Club Sinalunga A.S.D.


Winning TC Prato in photo

Last edited by SoloTitano; 10-16-2016 at 10:31 PM.
SoloTitano is offline  
post #4 of 18 (permalink) Old 10-24-2016, 07:37 AM Thread Starter
Registered User
 
SoloTitano's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 308
                     
Re: 2016 Italian Serie A1

GROUP 1
Tennis Club Triestino A.S.D. - Sporting Club Selva Alta Vigevano 1-5
Michael Berrer (V) d. Luca Giacomini (T) 61 63
Filippo Baldi (V) d. Matteo Zorzin (T) 62 61
Davide Cannone (T) d. Simone Camposeo (V) 62 63
Alessandro Bordone (V) d. Michelangelo Flaborea (T) 60 63
Michael Berrer/Filippo Baldi (V) d. Pietro Pampanin/Francesco Olivo (T) 60 61


Tennis Club Prato A.S.D. - Circolo Canottieri Aniene A.S.D. 5-1
Jan Mertl (P) d. Jacopo Berrettini (A) 61 62
Lorenzo Sonego (P) d. Ludovico Scerrati (A) 60 63
Jacopo Stefanini (P) d. Riccardo Di Nocera (A) 62 62
Federico Iannaccone (P) d. Riccardo Perin (A) 61 36 62
Matteo Trevisan/Jacopo Stefanini (P) d. Ludovico Scerrati/Riccardo Di Nocera (A) 61 61
Jacopo Berrettini/Riccardo Perin (A) d. Marco Crugnola/Claudio Grassi (P) 62 67 16-14

RANKING
6 (2) Tennis Club Prato A.S.D.
3 (2) Canottieri Aniene Roma
3 (2) Sporting Club Selva Alta Vigevano
0 (2) Tennis Club Triestino A.S.D.

GROUP 2
Tennis Club Schio S.C.S.D. ARL - Park Tennis Club Genova Soc. Coop. Sp. 3-3
Lorenzo Giustino (S) d. Alessandro Giannessi (G) 67(2) 64 64
Gianluca Mager (G) d. Andrea Basso (S) 76(6) 67(5) 63
Matjaz Jurman (S) d. Gianluca Naso (G) 26 63 64
Frederick Nielsen (G) d. Pietro PettinÓ (S) 46 60 60
Gianluca Mager/ Frederick Nielsen (G) d. Pietro PettinÓ/ Matjaz Jurman (S) 61 62
Lorenzo Giustino/Andrea Basso (S) d. Gianluca Naso/Alessandro Giannessi (G) 46 76(4) 10-4

Circolo del Tennis Palermo ASD - Tennis Club Parioli ASD 2-4
Salvatore Caruso (PL) d. Vasile Antonescu (PR) 62 63
Gian Marco Moroni (PR) d. Omar Giacalone (PL) 62 61
Matteo Fago (PR) d. Claudio Fortuna (PL) 63 62
Francesco Bessire (PR) d. Giorgio Passalacqua (PL) 64 63
Omar Giacalone/Claudio Fortuna (PL) d. Matteo Fago/Gian Marco Moroni (PR) 75 57 10-5
Vasile Antonescu/Francesco Bessire (PR) d. Caruso Salvatore/Ferdinando Bonuccelli (PL) 64 63

RANKING
6 (2) Tennis Club Parioli
4 (2) Park Tennis Club Genova
1 (2) Tennis Club Schio
0 (2) Tennis Club Palermo

GROUP 3
Associaz. Sportiva AMP ASD Pavia - SocietÓ Tennis Bassano A.S.D. 3-3
Jan Hernych (P) d. Marco Bortolotti (B) 1-0 rit.
Tom Kocevar Desman (B) d. Riccardo Maiga (P) 63 76(4)
Francesco Salviato (B) d. Giorgio De Rossi (P) 36 62 64
Alberto Comasco (P) d. Tommaso Gabrieli (B) 64 64
Jan Hernych/Uros Vico (P) d. Tom Kocevar Desman/Francesco Salviato (B) 64 63
Tommaso Gabrieli/Mattia Bedolo (B) d. Giorgio De Rossi/Alberto Comasco (P) 63 60

Tennis Club Genova 1893 - Tennis Club Italia S.S. DIL. R.L. 2-4
Inigo Cervantes (I) d. Edoardo Eremin (G) 4-1 rit.
Filippo Volandri (I) d. Matwe Middelkoop (G) 64 76
Francesco Picco (G) d. Matteo Marrai (I) 57 63 63
Walter Trusendi (I) d. Matteo Siccardi (G) 62 61
Inigo Cervantes/Matteo Viola (I) d. Francesco Picco/Matteo Siccardi (G) 61 62
Alessandro Motti/ Matwe Middelkoop (G) d. Walter Trusendi/Matteo Marrai (I) 67 64 10-6

RANKING
6 (2) Tennis Club Italia Forte dei Marmi S.S. DIL. R.L
3 (2) Tennis Club Genova 1893
1 (2) SocietÓ Tennis Bassano A.S.D.
1 (2) Associaz. Sportiva AMP ASD Pavia

GROUP 4
Tennis Club Sinalunga A.S.D. - A.S.D. e Ricreativa Tennis Club Crema 2-4
Pietro Licciardi (S) d. Andrey Golubev (C) 36 75 64
Adrian Ungur (C) d. Giovanni Galuppo (S) 61 61
Riccardo Sinicropi (C) d. Daniele Bracciali (S) 75 62
Alessandro Coppini (C) d. Nahuel Fracassi (S) 63 61
Andrey Golubev/Adrian Ungur (C) d. Alessandro La Cognata/Nahuel Fracassi (S) 63 0-1 rit.
Daniele Bracciali/Dawid Olejniczak (S) d. Alessandro Coppini/Riccardo Sinicropi (C) 75 36 10-6

Due Ponti S.S.D. ARL - Circolo Tennis Dil. Massa Lombarda 1-5
Potito Starace (D) d. Thomas Fabbiano (M) 76(1) 67(1) 75
Stefano Travaglia (M) d. Giulio Di Meo (D) 67(6) 61 64
Samuele Ramazzotti (M) d. Lorenzo Abbruciati (D) 1-0 rit.
Enej Bonin (M) d. Federico Teodori (D) 63 64
Thomas Fabbiano/Stefano Travaglia (M) d. Potito Starace/Giulio Di Meo (D) 63 63
Enej Bonin/Samuele Ramazzotti (M) d. Federico Teodori/Cristiano Compagnone /D) 62 61

RANKING
6 (2) A.S.D. e Ricreativa Tennis Club Crema
6 (2) Circolo Tennis Dil. Massa Lombarda
0 (2) Due Ponti Roma S.S.D. ARL
0 (2) Tennis Club Sinalunga A.S.D.

Supporting: Virgili
Federer, Seppi, Bolelli, Cecchinato, Vanni, Donati, Naso, Motti, Brown, Chiudinelli, Balleret, Grigelis, Celebic, Bahamonde, Molteni, Mora, San Marino Davis team ... Becuzzi
SoloTitano is offline  
post #5 of 18 (permalink) Old 10-30-2016, 11:14 PM Thread Starter
Registered User
 
SoloTitano's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 308
                     
Re: 2016 Italian Serie A1

Day 3 in Serie A1 with 4 wins and 4 tied matches. TC Prato and TC Italia lead their group with 9 points out 9. Still unbeaten also TC Genova in group 2, Crema and Massa Lombarda top balanced group 4. Matches of the day: Berrettini surprised Berrer while Golubev defeated Fabbiano after a long battle. 35 years old Vico won against Picco.

GROUP 1
Tennis Club Prato A.S.D. - Tennis Club Triestino A.S.D. 6-0

Jacopo Stefanini (P) d. Luca Giacomini (T) 61 61
Claudio Grassi (P) d. Francesco Piscopello (T) 61 61
Carlo Donato (P) d. Francesco Olivo (T) 60 60
Federico Iannaccone (P) d. Pietro Pampanin (T) 61 60
Marco Crugnola/Matteo Trevisan (P) d. Luca Giacomini/Michelangelo Flaborea (T) 63 62
Claudio Grassi/Carlo Donato (P) d. Pietro Pampanin/Francesco Piscopello (T) 62 61

Sporting Club Selva Alta Vigevano - Circolo Canottieri Aniene A.S.D. 3-3

Matteo Berrettini (A) d. Michael Berrer (V) 64 36 64
Filippo Baldi (V) d. Jacopo Berrettini (A) 62 61
Ludovico Scerrati (A) d. Simone Camposeo (V) 63 67(5) 64
Alessandro Bordone (V) d. Riccardo Perin (A) 63 76(5)
Michael Berrer/Filippo Baldi (V) d. Jacopo Berrettini/Riccardo Perin (A) 63 62
Matteo Berrettini/Vincenzo Santopadre (A) d. Simone Camposeo/Alessandro Bordone (V) 61 60

RANKING
9 (2) Tennis Club Prato A.S.D.
4 (2) Canottieri Aniene Roma
4 (2) Sporting Club Selva Alta Vigevano
0 (3) Tennis Club Triestino A.S.D.

GROUP 2
Circolo del Tennis Palermo ASD - Tennis Club Schio Arket S.C.S.D. ARL 3-3
Salvatore Caruso (P) d. Lorenzo Giustino (S) 76 (2) 63
Andrea Basso (S) d. Omar Giacalone (P) 75 64
Claudio Fortuna (P) d. Mirko Medda (S) 61 62
Matjaz Jurman (S) d. Andrea Trapani (P) 62 75
Lorenzo Giustino/Andrea Basso (S) d. Claudio Fortuna/Andrea Trapani (P) 46 61 10-6
Omar Giacalone/Salvatore Caruso (P) d. Matjaz Jurman/Mirko Medda (S) 76(3) 63

Park Tennis Club Genova Soc. Coop. Sp. - Tennis Club Parioli ASD 5-1
Giannessi (G) d. Antonescu (P) 6-0 4-6 6-1
Mager (G) d. Moroni (P) 7-5 6-2
Nielsen (G) d. Bessire (P) 6-1 6-3
Naso (G) d. Fago (P) 6-3 6-2
Nielsen/Mager (G) d. Bessire/Antonescu (P) 6-3 6-4
Fago/Moroni (P) d. Sorrentino/Naso (G) 2-6 7-6(2) 10-8

RANKING
7 (3) Park Tennis Club Genova
6 (3) Tennis Club Parioli
2 (3) Tennis Club Schio Arket
1 (3) Tennis Club Palermo

GROUP 3
Tennis Club Italia S.S. DIL. R.L. - SocietÓ Tennis Bassano A.S.D. 6-0
Filippo Volandri (I) d. Francesco Salviato (B) 61 62
Matteo Viola (I) d. Tommaso Gabrieli 61 62
Matteo Marrai (I) d. Mattia Bedolo (B) 61 61
Walter Trusendi (I) d. Luigi Zitarosa (B) 61 60
Filippo Volandri/Daniele Giorgini (I) d. Luigi Zitarosa/Francesco Salviato (B) 64 64
Walter Trusendi/Matteo Marrai (I) d.Mattia Bedolo/Tommaso Gabrieli (B) 63 64

Associaz. Sportiva AMP ASD Pavia - Tennis Club Genova 1893 3-3
Jan Hernych (P) d. Edoardo Eremin (G) 63 67 75
Matwe Middelkoop (G) d. Giorgio De Rossi (P) 57 61 61
Uros Vico (P) d. Francesco Picco (G) 76 46 64
Alberto Comasco (P) d. Alberto Siccardi (G) 62 63
Alessandro Motti/Alberto Siccardi (G) d. Federico Chiesa/Alberto Comasco (P) 63 75
Matwe Middelkoop/Francesco Picco (G) d. Jan Hernych/Uros Vico (P) 76 46 10-5

RANKING
9 (3) Tennis Club Italia Forte dei Marmi S.S. DIL. R.L
4 (3) Tennis Club Genova 1893
2 (3) Associaz. Sportiva AMP ASD Pavia
1 (3) SocietÓ Tennis Bassano A.S.D.

GROUP 4
Due Ponti S.S.D. ARL - Tennis Club Sinalunga A.S.D. 5-1
Potito Starace (DP) d. Pietro Licciardi (S) 62 63
Giulio Di Meo (DP) d. Giovanni Galuppo (S) 64 60
Daniele Bracciali (S) d. Lorenzo Abbruciati (DP) w.o.
Federico Teodori (DP) d. Nahuel Fracassi (S) 3-1 w.o.
Potito Starace/Giulio Di Meo (DP) d. Daniele Bracciali/Dawid Olejniczak (S) 61 64
Federico Teodori/Cristiano Compagnone (DP) d. Giovanni Galuppo/Alessandro La Cognata (S) 0-0 w/o

A.S.D. e Ricreativa Tennis Club Crema - Circolo Tennis Dil. Massa Lombarda 3-3
Andrey Golubev (C) d. Thomas Fabbiano (M) 26 75 60
Stefano Travaglia (M) d. Adrian Ungur (C) 76(6) 62
Riccardo Sinicropi (C) d. Samuele Ramazzotti (M) 64 60
Enej Bonin (M) d. Alessandro Coppini (C) 63 63
Matteo Donati/Alessandro Coppini (C) d. Enej Bonin/Samuele Ramazzotti (M) 64 76(5)
Thomas Fabbiano/Stefano Travaglia (M) d. Adrian Ungur/Andrey Golubev (C) 60 76(5)

RANKING
7 (3) Circolo Tennis Dil. Massa Lombarda
7 (3) A.S.D. e Ricreativa Tennis Club Crema
3 (3) Due Ponti Roma S.S.D. ARL
0 (3) Tennis Club Sinalunga A.S.D.

Supporting: Virgili
Federer, Seppi, Bolelli, Cecchinato, Vanni, Donati, Naso, Motti, Brown, Chiudinelli, Balleret, Grigelis, Celebic, Bahamonde, Molteni, Mora, San Marino Davis team ... Becuzzi

Last edited by SoloTitano; 10-30-2016 at 11:19 PM.
SoloTitano is offline  
post #6 of 18 (permalink) Old 11-07-2016, 07:39 AM Thread Starter
Registered User
 
SoloTitano's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 308
                     
Re: 2016 Italian Serie A1

GROUP 1

Tennis Club Triestino A.S.D. - Circolo Canottieri Aniene A.S.D. 1-5
Luca Giacomini (T) d. Matteo Berrettini (A) 76(6) 2-1 rit.
Jacopo Berrettini (A) d. Matteo Zorzin (T) 61 60
Ludovico Scerrati (A) d. Francesco Piscopello (T) 60 62
Riccardo Di Nocera (A) d. Francesco Olivo (T) 61 61
Vincenzo Santopadre/Riccardo Di Nocera (A) d. Francesco Piscopello/Michelangelo Flaborea (T) 62 61
Ludovico Scerrati/Jacopo Berrettini (A) d. Matteo Zorzin/Luca Giacomini (T)62 57 10-7

Tennis Club Prato A.S.D. - Sporting Club Selva Alta Vigevano 6-0
Jan Mertl (P) d. Johnson Daniel Medina Garcia (V) 60 61
Lorenzo Sonego (P) d. Filippo Baldi (V) 76(3) 60
Matteo Trevisan (P) d. Simone Camposeo (V) 63 61
Jacopo Stefanini (P) d. Alessandro Bordone (V) 60 61
Jan Mertl/Carlo Donato (P) d. Filippo Baldi/Johnson Daniel Medina Garcia (V) 26 63 10-8
Lorenzo Sonego/Jacopo Stefanini (P) d. Alessandro Bordone/Simone Camposeo (V) 61 62

RANKING
12 (4) Tennis Club Prato A.S.D.
7 (4) Canottieri Aniene Roma
4 (4) Sporting Club Selva Alta Vigevano
0 (4) Tennis Club Triestino A.S.D.

GROUP 2

Tennis Club Schio Arket S.C.S.D. ARL - Tennis Club Parioli ASD 5-1
Lorenzo Giustino (S) d. Vasile Antonescu (P) 62 76(4)
Andrea Basso (S) d. Gian Marco Moroni (P) 62 26 76(7)
Matteo Fago (P) d. Pietro PettinÓ 62 61
Matjaz Jurman (S) d. Francesco Bessire (P) 76(4) 62
Matjaz Jurman/Mirko Medda (S) d. Matteo Fago/Gian Marco Moroni (P) 4-2 rit.
Lorenzo Giustino/Andrea Basso (S) d. Francesco Bessire/Vasile Antonescu (P) 63 76(3)

Circolo del Tennis Palermo ASD - Park Tennis Club Genova Soc. Coop. Sp. 1-5
Alessandro Giannessi (G) d. Salvatore Caruso (P) 63 60
Andrea Arnaboldi (G) d. Olar Giacalone (P) 75 26 64
Claudio Fortuna (P) d. Frederick Nielsen (G) 62 62
Luca Prevosto (G) d. Andrea Trapani (P) 61 63
Frederick Nielsen/Luigi Sorrentino (G) d. Claudio Fortuna/Andrea Trapani (P) 64 63
Alessandro Giannessi/Andrea Arnaboldi (G) d. Salvatore Caruso/Omar Giacalone (P) 75 46 11-9

RANKING
10 (4) Park Tennis Club Genova
6 (4) Tennis Club Parioli
5 (4) Tennis Club Schio Arket
1 (4) Tennis Club Palermo

GROUP 3

Tennis Club Genova 1893 - SocietÓ Tennis Bassano A.S.D. 5-1
Edoardo Eremin (G) d. Marco Bortolotti (B) 64 61
Matwe Middelkoop (G) d. Desmar Kocevar (B) 63 64
Francesco Picco (G) d. Francesco Salviato (B) 64 62
Tommaso Gabrieli (B) d. Matteo Siccardi (G) 76(1) 63
Matwe Middelkoop/Alessandro Motti (G) d. Francesco Salviato/ Desmar Kocevar (B) 62 62
Francesco Picco/Matteo Siccardi (G) d. Mattia Bedolo/Tommaso Gabrieli (B) 63 46 10-8

Associaz. Sportiva AMP ASD Pavia - Tennis Club Italia S.S. DIL. R.L. 0-6
Filippo Volandri (I) d. Riccardo Maiga (P) 64 64
Matteo Viola (I) d. Giorgio De Rossi (P) 60 61
Matteo Marrai (I) d. Alberto Comasco (P) 62 63
Walter Trusendi (I) d. Federico Chiesa (P) 60 60
Filippo Volandri/Walter Trusendi (I) d. Riccardo Maiga/Federico Chiesa (P) 60 60
Edordo Graziani/Alessio Grasso (I) d. Matteo Dallera/Rodolfo Craviotto (P) 46 63 10-8

RANKING
12 (4) Tennis Club Italia Forte dei Marmi S.S. DIL. R.L
7 (4) Tennis Club Genova 1893
2 (4) Associaz. Sportiva AMP ASD Pavia
1 (4) SocietÓ Tennis Bassano A.S.D.

GROUP 4

Tennis Club Sinalunga A.S.D. - Circolo Tennis Dil. Massa Lombarda 2-4
Thomas Fabbiano (M) d. Pietro Licciardi (S) 46 75 61
Stefano Napolitano (M) d. Giovanni Galuppo (S) rit.
Dawid Olejniczak (S) d. Samuele Ramazzotti (M) 46 62 64
Enej Bonin (M) d. Alessandro La Cognata (S) 61 63
Daniele Bracciali/Dawid Olejniczak (S) d. Enej Bonin/Samuele Ramazzotti (M) 63 46 11-9
Stefano Napolitano/Stefano Travaglia (M) d. Alessandro La Cognata /Cristiano Baldacconi (S) 60 61

Due Ponti S.S.D. ARL - A.S.D. e Ricreativa Tennis Club Crema 3-3
Pedro Riba Madrid (D) d. Matteo Donati (C) 75 63
Potito Starace (D) d. Andrey Golubev (C) 63 64
Adrian Ungur (C) d. Lorenzo Abbruciati (D) 1-0 rit.
Federico Teodori (D) d. Alessandro Coppini (C) 62 63
Andrey Golubev/Alessandro Coppini (C) d. Cristiano Compagnone/Fedrico Teodori (C) 63 rit.
Adrian Ungur/Matteo Donati (C) d. Potito Starace/Pedro Riba Madrid (D) 64 67 10-8

RANKING
10 (4) Circolo Tennis Dil. Massa Lombarda
8 (4) A.S.D. e Ricreativa Tennis Club Crema
4 (4) Due Ponti Roma S.S.D. ARL
0 (4) Tennis Club Sinalunga A.S.D.

Supporting: Virgili
Federer, Seppi, Bolelli, Cecchinato, Vanni, Donati, Naso, Motti, Brown, Chiudinelli, Balleret, Grigelis, Celebic, Bahamonde, Molteni, Mora, San Marino Davis team ... Becuzzi
SoloTitano is offline  
post #7 of 18 (permalink) Old 11-14-2016, 07:24 AM Thread Starter
Registered User
 
SoloTitano's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 308
                     
Re: 2016 Italian Serie A1

Park Genova (with Arnaboldi) and TC Italia (with Lorenzi) already qualified to semifinals. Tough race in Group 1, with Aniene defeating Prato (Quinzi and Berrettini on fire) and Group 4 with Massa Lombarda (Fabbiano-Travaglia) and Crema (Donati-Ungur) fighting for first place.

GROUP 1
Sporting Club Selva Alta Vigevano - Tennis Club Triestino A.S.D. 5-1
Michael Berrer (V) d. Luca Giacomini (T) 60 61
Guido Marson (T) d. Massimilano Dotti (V) 62 64
Simone Camposeo (V) d. Francesco Piscopello (T) 60 60
Alessandro Bordone (V) d. Michelangelo Flaborea (T) 61 62
Simone Camposeo/Alessandro Bordone (V) d. Michelangelo Flaborea/Francesco Piscopello (T) 62 61
Giovanni Rossanigo/Andrea Rodolfo Masera (V) d. Francesco Olivo/Pietro Pampanin (T) 60 61

Circolo Canottieri Aniene A.S.D. - Tennis Club Prato A.S.D. 4-2
Gianluigi Quinzi (A) d. Jan Mertl (P) 64 76(0)
Matteo Berrettini (A) d. Matteo Trevisan (P) 63 63
Jacopo Stefanini (P) d. Jacopo Berrettini (A) 36 63 61
Ludovico Scerrati (A) d. Claudio Grassi (P) 62 64
Matteo Trevisan/Jacopo Stefanini (P) d. Jacopo Berrettini/Riccardo Di Nocera (A) 67(2) 63 10-8
Matteo Berrettini/Gianluigi Quinzi (A) d. Jan Mertl/Marco Crugnola (P) 75 61

RANKING
12 (5) Tennis Club Prato A.S.D.
10 (5) Canottieri Aniene Roma
7 (5) Sporting Club Selva Alta Vigevano
0 (5) Tennis Club Triestino A.S.D.

GROUP 2

Park Tennis Club Genova Soc. Coop. Sp. - Tennis Club Schio Arket S.C.S.D. ARL 6-0
Andrea Arnaboldi (G) d. Pietro PettinÓ (S) 62 60
Gianluca Naso (G) d. Leonardo De Rigo (S) 61 62
Alessandro Ceppellini (G) d. Daniele Savio (S) 62 63
Luigi Sorrentino (G) d. Daniele Broccardo (S) 61 60
Andrea Arnaboldi/Alessandro Ceppellini (G) d. Pietro PettinÓ/Massimo Bosa (S) 63 61
Pietro Ansaldo/Gianluca Naso (G) d. Daniele Broccardo/Leonardo De Rigo (S) 75 62

Tennis Club Parioli ASD Roma - Circolo del Tennis Palermo ASD 3-3
Salvatore Caruso (P) v. Miljan Zekic (R) 63 75
Gian Marco Moroni (R) d. Omar Giacalone (P) 63 64
Claudio Fortuna (P) d. Matteo Fago (R) 26 64 61
Francesco Bessire (R) d. Andrea Trapani (P) 61 63
Miljan Zekic/Matteo Fago (R) d. Claudio Fortuna/Giorgio Passalacqua (P) 61 64
Salvatore Caruso/Omar Giacalone (P) d. Francesco Bessire/Gian Marco Moroni (R) 63 36 10-5

RANKING
13 (5) Park Tennis Club Genova
7 (5) Tennis Club Parioli
5 (5) Tennis Club Schio Arket
2 (5) Tennis Club Palermo

GROUP 3

Tennis Club Italia S.S. DIL. R.L. - Tennis Club Genova 1893 5-1
Paolo Lorenzi (I) d. Edoardo Eremin (G) 62 62
Matwe Middelkoop (G) d. Filippo Volandri (ITA) 75 46 76(7)
Matteo Marrai (I) d. Francesco Picco (G) 62 62
Walter Trusendi (I) d. Matteo Siccardi (G) 60 60
Matteo Marrai/Walter Trusendi (I) d. Alessandro Motti/Francesco Picco (G) 63 63
Filippo Volandri/Paolo Lorenzi (I) d. Matwe Middelkoop/Matteo Siccardi (G) 62 63

SocietÓ Tennis Bassano A.S.D. -Associaz. Sportiva AMP ASD Pavia 3-3
Franko Skugor (P) d. Marco Bortolotti (B) 75 36 60
Riccardo Maiga (P) d. Francesco Salviato (B) 36 64 63
Tommaso Gabrieli (B) d. Giorgio De Rossi (P) 61 75
Mattia Bedolo (B) d. Alberto Comasco (P) 64 61
Marco Bortolotti/Tommaso Gabrieli (B) d. Federico Chiesa/Giorgio De Rossi (P) 60 64
Franko Skugor/Riccardo Maiga (P) d. Francesco Salviato/Mattia Bedolo (B) 61 64

RANKING
15 (5) Tennis Club Italia Forte dei Marmi S.S. DIL. R.L
7 (5) Tennis Club Genova 1893
3 (5) Associaz. Sportiva AMP ASD Pavia
2 (5) SocietÓ Tennis Bassano A.S.D.


GROUP 4

A.S.D. e Ricreativa Tennis Club Crema - Tennis Club Sinalunga A.S.D. 5-1
Matteo Donati (C) d. Pietro Licciardi (S) 61 76(5)
Adrian Ungur (C) d. Giovanni Galuppo (S) 0-0 rit.
Riccardo Sinicropi (C) d. Daniele Bracciali (S) 64 16 63
Alessandro Coppini (C) d. Alessandro La Cognata (S) 62 62
Pietro Licciardi/Dawid Olejniczak (S) d. Adrian Ungur/Nicola Remedi (C) 26 63 14-12
Giuseppe Menga/Filippo Mora (C) d. Stefano Malfetti/Alessandro La Cognata (S) 61 61

Circolo Tennis Dil. Massa Lombarda - Due Ponti S.S.D. ARL 5-1
Thomas Fabbiano (M) d. Giulio Di Meo (D) 36 63 61
Stefano Travaglia (M) d. Lorenzo Abbruciati (D) 2-0 rit.
Leonardo Azzaro (D) d. Samuele Ramazzotti (M) 26 75 63
Enej Bonin (M) d. Federico Teodori (D) 63 64
Thomas Fabbiano/Stefano Travaglia (M) d. Federico TEodori/Cristiano Compagnone (D) 61 60
Enej Bonin/Samuele Ramazzotti (M) d. Stefano Tarallo/Giulio Di Meo (D) 61 62

RANKING
13 (5) Circolo Tennis Dil. Massa Lombarda
11 (5) A.S.D. e Ricreativa Tennis Club Crema
4 (5) Due Ponti Roma S.S.D. ARL
0 (5) Tennis Club Sinalunga A.S.D.

Supporting: Virgili
Federer, Seppi, Bolelli, Cecchinato, Vanni, Donati, Naso, Motti, Brown, Chiudinelli, Balleret, Grigelis, Celebic, Bahamonde, Molteni, Mora, San Marino Davis team ... Becuzzi
SoloTitano is offline  
post #8 of 18 (permalink) Old 11-20-2016, 07:25 PM Thread Starter
Registered User
 
SoloTitano's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 308
                     
Re: 2016 Italian Serie A1

Last day in the group stage of 2016 Serie A1. While TC Italia and Park Genova already qualified, the focus were on Group 1 and, especially, on group 4. In the first one, easy match for TC Prato that won 6-0 in Trieste and qualified instead of Aniene. In Group 4 decisive match between Crema and Massa Lombarda: Golubev, Ungur and Sinicropi help the Lombardy team to achieve semi-finals.

GROUP 1

Circolo Canottieri Aniene A.S.D. - Sporting Club Selva Alta Vigevano 5-1

Michael Berrer (V) d. Gianluigi Quinzi (A) 3-2 rit.
Matteo Berrettini (A) d. Filippo Baldi (V) 67(8) 75 63
Jacopo Berrettini (A) d. Simone Camposeo (V) 61 62
Ludovico Scerrati (A) d. Alessandro Bordone (V) 46 64 60
Jacopo Berrettini/Matteo Berrettini (A) d. Michael Berrer/Filippo Baldi (V) 62 76
Vincenzo Santopadre/Ludovico Scerrati (A) d. Davide Dadda/Andrea Rodolfo Masera (V) 61 60

Tennis Club Triestino A.S.D. - Tennis Club Prato A.S.D. 0-6

Matteo Trevisan (P) d. Luca Giacomini (T) 75 62
Jacopo Stefanini (P) d. Matteo Zorzin (T) 61 63
Carlo Donato (P) d. Francesco Piscopello (T) 61 61
Federico Iannacone (P) d. Francesco Olivo (T) 61 60
Marco Crugnola/Claudio Grassi (P) d. Luca Giacomini/Matteo Zorzin (T) 75 64
Federico Iannaccone/Carlo Donato (P) d. Francesco Piscopello/Francesco Olivo 61 63

RANKING
15 (6) Tennis Club Prato A.S.D. - advanced to semifinals

13 (6) Canottieri Aniene Roma - will play in A1 also in 2017
7 (6) Sporting Club Selva Alta Vigevano - relegation play-out
0 (6) Tennis Club Triestino A.S.D. - relegation play-out


GROUP 2

Tennis Club Parioli ASD Roma - Park Tennis Club Genova Soc. Coop. Sp. 4-2
Alessandro Giannessi (G) d. Miljan Zekic (P) 64 16 64
Gian Marco Moroni (P) d. Frederick Nielsen (G) 64 75
Matteo Fago (P) d. Luca Prevosto (G) 76(0) 61
Francesco Bessire (P) d. Alessandro Ceppellini (G) 36 60 63
Matteo Fago/Gian Marco Moroni (P) d. Alessandro Giannessi/Alessandro Ceppellini (G) 36 61 14-12
Frederick Nielsen/Luigi Sorrentino (G) d. Francesco Bessire/Flavio Cobolli (P) 60 61

Tennis Club Schio Arket S.C.S.D. ARL - Circolo del Tennis Palermo ASD 4-2
Salvatore Caruso (P) d. Lorenzo Giustino (S) 46 64 62
Andrea Basso (S) d. Omar Giacalone (P) 76(1) 63
Claudio Fortuna (P) d. Pietro PettinÓ (S) 75 63
Matjaz Jurman (S) d. Giorgio Passalacqua (P) 61 63
Matjaz Jurman/Mirko Medda (S) d. Andrea Trapani/Claudio Fortuna (P) 16 75 10-4
Lorenzo Giustino/Andrea Basso (S) d. Omar Giacalone/Salvatore Caruso (P) 64 62

RANKING
13 (6) Park Tennis Club Genova - advanced to semifinals

10 (6) Tennis Club Parioli - will play in A1 also in 2017
8 (6) Tennis Club Schio Arket - relegation play-out
2 (6) Tennis Club Palermo - relegation play-out


GROUP 3

Tennis Club Genova 1893 - Associaz. Sportiva AMP ASD Pavia 5-1
Andrea Ricardo Collarini (P) d. Edoardo Eremin (G) 62 61
Matwe Middelkoop (G) d. Giorgio De Rossi (P) 61 62
Francesco Picco (G) d. Alberto Comasco (P) 60 61
Matteo Siccardi (G) d. Federico Chiesa (P) 62 75
Francesco Picco/Alessandro Motti (G) d. Andrea Ricardo Collarini/Giorgio De Rossi (P) 62 64
Walter Barilari/Matteo Siccardi (G) d. Rodolfo Craviotto/Alberto Comasco (P) 62 26 10-5

SocietÓ Tennis Bassano A.S.D. - Tennis Club Italia S.S. DIL. R.L. 1-5
Filippo Volandri (I) d. Marco Bortolotti (B) 75 63
Matteo Viola (I) d. Francesco Salviato (B) 64 64
Matteo Marrai (I) d. Tommaso Gabrieli (B) 67(6) 64 62
Walter Trusendi (I) d. Mattia Bedolo (B) 61 63
Daniele Giorgini/Jacopo Calvani (I) d. Tommaso Gabrieli/Cesare Gabrieli (B) 46 64 10-7
Marco Bortolotti/Marco Moretto (B) d. Alessio Grasso/Mattia Mancini (I) 64 61

RANKING
18 (6) Tennis Club Italia Forte dei Marmi S.S. DIL. R.L - advanced to semifinals

10 (6) Tennis Club Genova 1893 - will play in A1 also in 2017
3 (6) Associaz. Sportiva AMP ASD Pavia - relegation play-out
2 (6) SocietÓ Tennis Bassano A.S.D. - relegation play-out


GROUP 4

Circolo Tennis Dil. Massa Lombarda - A.S.D. e Ricreativa Tennis Club Crema 2-4
Andrey Golubev (C) d. Stefano Napolitano (M) 64 36 63
Adrian Ungur (C) d. Stefano Travaglia (M) 67(4) 62 63
Riccardo Sinicropi (C) d. Samuele Ramazzotti (M) 61 61
Enej Bonin (M) d. Alessandro Coppini (C) 62 62
Enej Bonin/Stefano Travaglia (M) d. Riccardo Sinicropi/Alessandro Coppini (C) 75 61
Adrian Ungur/Andrey Golubev (C) d. Stefano Napolitano/Julian Ocleppo (M) 62 64

Tennis Club Sinalunga A.S.D. - Due Ponti S.S.D. ARL 1-5
Potito Starace (D) d. Christian Perinti (S) 64 76(4)
Giulio Di Meo (D) d. Giovanni Galuppo (S) n.d.
Federico Teodori (D) d. Dawid Olejniczak (S) 76(3) 64
Cristiano Compagnone (D) d. Alessandro La Cognata (S) 63 64
Christian Perinti/Pietro Licciardi (S) d. Stefano Tarallo/Giulio Di Meo (D) 26 5-4 (15-40) rit.
Cristiano Compagnone/Federico Teodori (D) d. Matteo Rampi/Alessandro La Cognata 61 63

RANKING
14 (6) A.S.D. e Ricreativa Tennis Club Crema - advanced to semifinals
13 (6) Circolo Tennis Dil. Massa Lombarda - will play in A1 also in 2017
7 (6) Due Ponti Roma S.S.D. ARL - relegation play-out
0 (6) Tennis Club Sinalunga A.S.D. - relegation play-out

Supporting: Virgili
Federer, Seppi, Bolelli, Cecchinato, Vanni, Donati, Naso, Motti, Brown, Chiudinelli, Balleret, Grigelis, Celebic, Bahamonde, Molteni, Mora, San Marino Davis team ... Becuzzi
SoloTitano is offline  
post #9 of 18 (permalink) Old 11-24-2016, 07:53 AM Thread Starter
Registered User
 
SoloTitano's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 308
                     
Re: 2016 Italian Serie A1

27th November - 4th December

Semifinals
(two legged matches. The second team play the second round at home)

Park Tennis Genova - Tennis Club Prato
ASD Crema - TC Italia

Relegation Play-out
(two legged matches. The second team play the second round at home)

AMP Pavia - TC Sinalunga
SC Selva Alta - CT Palermo
Due Ponti SSD - TC Triestino
TC Schio - ST Bassano

Supporting: Virgili
Federer, Seppi, Bolelli, Cecchinato, Vanni, Donati, Naso, Motti, Brown, Chiudinelli, Balleret, Grigelis, Celebic, Bahamonde, Molteni, Mora, San Marino Davis team ... Becuzzi
SoloTitano is offline  
post #10 of 18 (permalink) Old 11-24-2016, 08:00 AM Thread Starter
Registered User
 
SoloTitano's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 308
                     
Re: 2016 Italian Serie A1

Serie A-2 Promotion Play-offs
(Winners will play in 2017 Serie A-1)

CT Maglie - CT Rovereto 2-4 5-1
TC Pistoia - SG Angiulli Bari 3-3 4-2
CT ATAC Battisti Trentino - TC Vomero 5-1 2-4
TC Palermo Due - SC Casale 4-2 3-3

Promoted to 2017 Serie A:

CT Maglie (Jankovits, Crepaldi. Podlinpik Castillo)
TC Pistoia (Gaio, Prader, Vavassori)
CT ATAC Battisti Trentino (Bellotti, Grigelis, Martin)
TC Palermo Due (Granollers Pujol, Silva Turini, Campo)

Supporting: Virgili
Federer, Seppi, Bolelli, Cecchinato, Vanni, Donati, Naso, Motti, Brown, Chiudinelli, Balleret, Grigelis, Celebic, Bahamonde, Molteni, Mora, San Marino Davis team ... Becuzzi

Last edited by SoloTitano; 11-24-2016 at 08:05 AM.
SoloTitano is offline  
post #11 of 18 (permalink) Old 11-28-2016, 07:40 AM Thread Starter
Registered User
 
SoloTitano's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 308
                     
Re: 2016 Italian Serie A1

Semifinals

Park Tennis Genova - Tennis Club Prato 2-4
Alessandro Giannessi (G) d. Jan Mertl (P) 63 62
Andrea Arnaboldi (G) d. Lorenzo Sonego (P) 75 26 64
Matteo Trevisan (P) d. Gianluca Mager (G) 62 64
Jacopo Stefanini (P) d. Frederick Nielsen (G) 26 64 63
JanMertl/Lorenzo Sonego (P) d. Alessandro Giannessi/ Frederick Nielsen (G) 36 75 10-5
Matteo Trevisan/Jacopo Stefanini (P) d. Andrea Arnaboldi/Gianluca Mager (G) 76 64

Tennis Club Crema - Tc Italia Forte dei Marmi 1-5
Paolo Lorenzi (F) d. Matteo Donati (C) 36 63 63
Adrian Ungur (C) d. Filippo Volandri (F) 36 63 64
Matteo Marrai (F) d. Riccardo Sinicropi (C) 16 75 63
Walter Trusendi (F) d. Alessandro Coppini (C) 63 63
Filippo Volandri/Paolo Lorenzi (F) d. Adrian Ungur/Andrey Golubev (C) 60 75
Matteo Marrai/Walter Trusendi (F) d. Matteo Donati/Alessandro Coppini (C) 64 61

Play-out

Tennis Club Sinalunga - Associazione Sportiva AMP Pavia 4-2
Pietro Licciardi (S) d. Andrea Ricardo Collarini (P) 76(5) 64
Jan Hernych (P) d. Giovanni Galuppo (S) w.o.
Daniele Bracciali (S) d. Giorgio De Rossi (P) 76(4) 62
Nahuel Fracassi (S) d. Alberto Comasco (P) 61 60
Jan Hernych/ Andrea Ricardo Collarini (P) d. Nahuel Fracassi/Giovanni Galuppo (S) 4-0 ret.
Daniele Bracciali/Pietro Licciardi (S) d. Giorgio De Rossi/Federico Chiesa (P) 60 62

Circolo Tennis Palermo - Sporting Club Selva Alta Vigevano 3-3
Michael Berrer (V) d. Salvatore Caruso (P) 64 16 75
Filippo Baldi (V) d. Omar Giacalone (P) 64 26 63
Claudio Fortuna (P) d. Simone Camposeo (V) 61 61
Andrea Trapani (P) d. Alessandro Bordone (V) 62 64
Michael Berrer/Filippo Baldi (V) d. Claudio Fortuna/Andrea Trapani (P) 62 63
Omar Giacalone/Salvatore Caruso (P) d. Simone Camposeo/Alessandro Bordone (V) 63 61

Tennis Club Triestino - Due Ponti S.S.D. Roma 0-6
Potito Starace (R) d. Luca Giacomini (T) 63 63
Giulio Di Meo (R) d. Andrea Zorzin (T) 62 63
Lorenzo Abbruciati (R) d. Francesco Piscopello (T) 64 61
Federico Teodori (R) d. Andrea Pampanin (T)
Federico Teodori/Cristiano Compagnone (R) d. Luca Giacomini/Francesco Piscopello (T) 62 62
Potito Starace/Giulio Di Meo (R) d. Francesco Olico/Andrea Pampanin (T) 62 62

SocietÓ Tennis Bassano - Tennis Club Schio Arket 2-4
Lorenzo Giustino (S) d. Marco Bortolotti (B) 63 76(2)
Andrea Basso (S) d. Francesco Salviato (B) 64 62
Tommaso Gabrieli (B) d. Pietro PettinÓ (S) 63 61
Matjaz Jurman (S) d. Mattia Bedolo (B) 60 61
Marco Bortolotti/Tommaso Gabrieli (B) d. Mirko Medda/ Matjaz Jurman (S) 64 64
Lorenzo Giustino/Andrea Basso (S) d. Francesco SAlviato/Mattia Bedolo (B) 64 62
SoloTitano is offline  
post #12 of 18 (permalink) Old 11-28-2016, 03:39 PM
Registered User
 
Saviolero's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 680
                     
Re: 2016 Italian Serie A1

Hello SoloTitano. Are the plans of Potito in 2017 to return the competition or is still banned?

CHARDY // PAIRE // KOOLHOF // BROWN
Saviolero is offline  
post #13 of 18 (permalink) Old 11-29-2016, 07:38 PM Thread Starter
Registered User
 
SoloTitano's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 308
                     
Re: 2016 Italian Serie A1

Quote:
Originally Posted by Saviolero View Post
Hello SoloTitano. Are the plans of Potito in 2017 to return the competition or is still banned?
Hi! I sincerely don't read those news because they made me dis-loving sport. I only know he was absolved by sport court (he's playing Serie A1 indeed), but he and Bracciali have still to be judged by civil law.

Supporting: Virgili
Federer, Seppi, Bolelli, Cecchinato, Vanni, Donati, Naso, Motti, Brown, Chiudinelli, Balleret, Grigelis, Celebic, Bahamonde, Molteni, Mora, San Marino Davis team ... Becuzzi
SoloTitano is offline  
post #14 of 18 (permalink) Old 11-30-2016, 01:55 PM
Registered User
 
Saviolero's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 680
                     
Re: 2016 Italian Serie A1

Quote:
Originally Posted by SoloTitano View Post
Hi! I sincerely don't read those news because they made me dis-loving sport. I only know he was absolved by sport court (he's playing Serie A1 indeed), but he and Bracciali have still to be judged by civil law.
Yeh, thanks for the info. I hope to see Potito in the tour in 2017.

CHARDY // PAIRE // KOOLHOF // BROWN
Saviolero is offline  
post #15 of 18 (permalink) Old 12-04-2016, 07:11 PM Thread Starter
Registered User
 
SoloTitano's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 308
                     
Re: 2016 Italian Serie A1

Semifinals

Tennis Club Prato - Park Tennis Genova 1-5 (first leg: 4-2)

Alessandro Giannessi (G) d. Jan Mertl (P) 61 64
Lorenzo Sonego (P) d. Andrea Arnaboldi (G) 63 46 64
Gianluca Mager (G) d. Matteo Trevisan (P) 64 36 64
Frederick Nielsen (G) d. Jacopo Stefanini (P) 64 57 64
Alessandro Giannessi/Frederick Nielsen (G) d. Jan Mertl/Lorenzo Sonego (P) 63 61
Andrea Arnaboldi/Gianluca Mager (G) d. Jacopo Stefanini/Matteo Trevisan (P) 63 76(3)

Tc Italia Forte dei Marmi - Tennis Club Crema 2-0 (first leg: 5-1)

Matteo Marrai (I) d. Giuseppe Menga (C) 62 62
Walter Trusendi (I) d. Filippo Mora (C) 61 61

Play-outs


Associazione Sportiva AMP Pavia - Tennis Club Sinalunga 3-3 (first leg: 2-4)

Jan Hernych (P) d. Pietro Licciardi (S) 64 60
Giorgio De Rossi (P) d. Giovanni Galuppo (S) 57 60 62
Daniele Bracciali (S) d. Alberto Comasco (P) 61 61
Uros Vico (P) d. Nahuel Fracassi (S) 26 64 64
Daniele Bracciali/Dawid Olejniczak d. Jan Hernych/Andrea Ricardo Collarini (P) 63 60
Nahuel Fracassi/Giovanni Galuppo (S) d. Giorgio De Rossi/Alberto Comasco 64 57 10-8

Sporting Club Selva Alta Vigevano - Circolo Tennis Palermo 2-4 (first leg: 3-3)

Michael Berrer (V) d. Salvatore Caruso (P) 63 64
Omar Giacalone (P) d. Filippo Baldi (V) 61 64
Claudio Fortuna (P) d. Simone Camposeo (V) 62 63
Andrea Trapani (P) d. Alessandro Bordone (V) 36 63 62
Michael Berrer/Simone Camposeo (V) d. Claudio Fortuna/Andrea Trapani (P) 36 64 3-8 disqualified
Salvatore Caruso/Omar Giacalone (P) d. Filippo Baldi/Alessandro Bordone 75 36 11-9

Due Ponti S.S.D. Roma - Tennis Club Triestino 4-2 (first leg: 6-0)

Luca Giacomini (T) d. Potito Starace (DP) wo
Matteo Zorzin (T) d. Giulio Di Meo (DP) wo
Lorenzo Abbruciati (DP) d. Francesco Piscopello (T) 61 62
Federico Teodori (DP) d. Francesco Olivo (T) 60 62
Doubles not played (TC Triestino forfait)

Tennis Club Schio Arket - SocietÓ Tennis Bassano 3-4 (first leg: 4-2)

Supporting: Virgili
Federer, Seppi, Bolelli, Cecchinato, Vanni, Donati, Naso, Motti, Brown, Chiudinelli, Balleret, Grigelis, Celebic, Bahamonde, Molteni, Mora, San Marino Davis team ... Becuzzi
SoloTitano is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the MensTennisForums.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome