Results for Group II Zonal Ties - MensTennisForums.com
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #1 of 21 (permalink) Old 03-03-2005, 02:43 PM Thread Starter
Registered User
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 4,680
                     
Results for Group II Zonal Ties

Listed below are the latest results for Group II Zonal ties taking place on 4-6 March in Europe/Africa, Americas and Asia/Oceania Zone:

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II 1ST ROUND

FINLAND leads GHANA 2-0
Accra, Ghana (hard – outdoors)
Jarkko Nieminen (FIN) d. Salifu Mohamed (GHA) 61 62 61
Tuomas Ketola (FIN) d.Henry Adjei-Darko (GHA) 76(4) 57 61 40 ret.
Henry Adjei-Darko/Daniel Omaboe(GHA) v Lauri Kiiski/Tommi Lenho (FIN)
Henry Adjei-Darko (GHA) v Jarkko Nieminen (FIN)
Salifu Mohamed (GHA) v Tuomas Ketola (FIN)

GEORGIA level with BULGARIA 1-1
Sofia, Georgia (carpet – indoors)
Lado Chikhladze (GEO) d. Ivaylo Traykov (BUL) 76(5) 36 76(3) 63
Todor Enev (BUL) d. Irakli Ushangishvili (GEO) 62 63 62
Yordan Kanev/Ilia Kushev (BUL) v Lado Chikhladze/Irakli Ushangishvili (GEO)
Todor Enev (BUL) v Lado Chikhladze (GEO)
Ivaylo Traykov (BUL) v Irakli Ushangishvili (GEO)

HUNGARY leads MONACO 2-0
Hodmezovasarhely, Hungary (hard – indoors)
Gergely Kisgyorgy (HUN) d. Benjamin Balleret (MON) 64 26 64 46 61
Sebo Kiss (HUN) d. Emmanuel Huessner (MON) 76(8) 57 62 76(2)
Adam Kellner/Denes Lukacs (HUN) v Guillaume Couillard/Emmanuel Heussner (MON)
Sebo Kiss (HUN) v Benjamin Balleret (MON)
Gergely Kisgyorgy (HUN) v Emmanuel Heussner (MON)

UKRAINE level with NORWAY 1-1
Kiev, Ukraine (carpet – indoors)
Jan-Frode Andersen (NOR) d. Sergei Bubka (UKR) 76(5) 63 75
Orest Tereshchuk (UKR) d. Stian Boretti (NOR) 75 67(5) 64 67(4) 62
Mikhail Filima/Orest Tereshchuk (UKR) v Jan-Frode Andersen/Stian Boretti (NOR)
Orest Tereschchuk (UKR) v Jan-Frode Andersen (NOR)
Sergei Bubka (UKR) v Stian Boretti (NOR)

PORTUGAL leads ESTONIA 1-0
Tallinn, Estonia (carpet – indoors)
Frederico Gil (POR) d. Mait Kunnap (EST) 76(7) 64 62
Alti Vahkal (EST) v Leonardo Tavares (POR)
Mait Kunnap/Alti Vahkal (EST) v Rui Machado/Diogo Rocha (POR)
Mait Kunnap (EST) v Leonardo Tavares (POR)
Alti Vahkal (EST) v Frederico Gil (POR)

ALGERIA v POLAND
Algiers, Algeria (clay – outdoors)
No play Friday (rain) - play resumes 10:00 Saturday
Lamine Ouahab (ALG) v Lukasz Kubot (POL)
Slimane Saoudi (ALG) v Mariusz Fyrstenberg (POL)
Lamine Ouahab/Slimane Saoudi (ALG) v Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL)
Slimane Saoudi (ALG) v Lukasz Kubot (POL)
Lamine Ouahab (ALG) v Mariusz Fyrstenberg (POL)

SLOVENIA leads COTE D’IVOIRE 2-0
Kranj, Slovenia (hard – indoors)
Grega Zemlja (SLO) d. Valentin Sanon (CIV) 64 64 75
Bostjan Osabnik (SLO) v Claude N’Goran (CIV) 61 60 26 67(5) 62
Rok Jarc/Bostjan Osabnik (SLO) v Claude N’Goran/Valentin Sanon (CIV)
Bostjan Osabnik (SLO) v Valentin Sanon (CIV)
Grega Zemlja (SLO) v Claude N’Goran (CIV)

LATVIA level with GREECE 1-1
Jurmala, Latvia (carpet - indoors)
Andis Juska (LAT) d. Konstantinos Economidis (GRE) 76(3) 76(2) 26 62
Vasilis Mazarakis (GRE) d. Ernests Gulbis (LAT) 63 64 63
Andis Juska/Deniss Pavlovs (LAT) v Elefterios Alexiou/Alexander Jakupovic (GRE)
Andis Juska (LAT) v Vasilis Mazarakis (GRE)
Ernests Gulbis (LAT) v Konstantinos Economidis (GRE)


AMERICAS ZONE GROUP II 1ST ROUND

BRAZIL leads COLOMBIA 1-0
Bogota, Colombia (clay – outdoors)
Flavio Saretta (BRA) d. Pablo Gonzalez (COL) 62 46 64 61
Michael Quintero (COL) v Ricardo Mello (BRA)
Pablo Gonzalez/ Michael Quintero (COL) v Andre Sa/ Bruno Soares (BRA)
Pablo Gonzalez (COL) v Ricardo Mello (BRA)
Michael Quintero (COL) v Flavio Saretta (BRA)

NETHERLANDS ANTILLES level with BAHAMAS 1-1
Curacao, Netherlands Antilles (hard – outdoors)
Devon Mullings (BAH) d. Rasid Winklaar (AHO) 61 63 62
Jean-Julien Rojer (AHO) d. Marvin Rolle (BAH) 62 62 75
Raoul Behr/Jean-Julien Rojer (AHO) v Marvin Rolle/Ryan Sweeting (BAH)
Jean-Julien Rojer (AHO) v Devon Mullings (BAH)
Rasid Winklaar (AHO) v Marvin Rolle (BAH)

CUBA v URUGUAY
Havana, Cuba (hard - outdoors)
Edgar Hernandez-Perez (CUB) v Marcel Felder (URU)
Ricardo Chile-Fonte (CUB) v Pablo Cuevas (URU)
Ricardo Chile-Fonte/Sandor Martinez-Breijo (CUB) v Marcel Felder/Martin Vilarrubi (URU)
Ricardo Chile-Fonte (CUB) v Marcel Felder (URU)
Edgar Hernandez-Perez (CUB) v Pablo Cuevas (URU)

JAMAICA leads DOMINICAN REPUBLIC 1-0
Kingston, Jamaica (hard – outdoors)
Ryan Russell (JAM) d. Victor Estrella (DOM) 67(4) 62 62 61
Scott Willinsky (JAM) v Johnson Garcia (DOM)
Ryan Russell/Jermaine Smith (JAM) v Victor Estrella/Johnson Garcia (DOM)
Ryan Russell (JAM) v Johnson Garcia (DOM)
Scott Willinsky (JAM) v Victor Estrella (DOM)


ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II 1ST ROUND

NEW ZEALAND leads KAZAKHSTAN 2-0
Auckland, New Zealand (hard – indoors)
Mark Nielsen (NZL) d. Dmitri Makeyev (KAZ) 60 62 63
GD Jones (NZL) d. Alexey Kedriouk (KAZ) 63 64 64
Mark Nielsen/Matt Prentice (NZL) v Alexey Kedriouk/Dmitri Makeyev (KAZ)
Mark Nielsen (NZL) v Alexey Kedriouk (KAZ)
GD Jones (NZL) v Dmitri Makeyev (KAZ)

KUWAIT leads IRAN 2-0
Tehran, Iran (clay – outdoors)
Abdullah Magdas (KUW) d. Ashkan Shokoofi (IRI) 76(7) 75 63
Mohammed Al Ghareeb (KUW) d. Anoosha Shahgholi (IRI) 75 76(5) 63
Ashkan Shokoofi/Akbar Taheri (IRI) v Mohammed Al Ghareeb/Mohamed-Khaliq Siddiq (KUW)
Ashkan Shokoofi (IRI) v Mohammed Al Ghareeb (KUW)
Anoosha Shahgholi (IRI) v Abdullah Magdas (KUW)

PACIFIC OCEANIA leads LEBANON 2-0
Lautoka, Fiji Islands (hard – outdoors)
Michael Leong (POC) d. Patrick Chucri (LIB) 63 26 63 57 30 ret.
Juan Langton (POC) d. Karim Alayli (LIB) 67(6) 63 61 75
Brett Baudinet/Cyril Jacobe (POC) v Patrick Chucri/Jicham Zaatini (LIB)
Michael Leong (POC) v Karim Alayli (LIB)
Juan Langton (POC) v Patrick Chucri (LIB)

PHILIPPINES level with KOREA, REP. 1-1
Manila, Philippines (clay – indoors)
Patrick Tierro (PHI) d. Hyun-Joon Suk (KOR) 75 75 64
Woong-Sun Jun (KOR) d. Johnny Arcilla (PHI) 64 36 76(7) 46 64
Rolando Ruel/Joseph Victorino (PHI) v Hee-Seok Chung/Dong-Hyun Kim (KOR)
Patrick Tierro (PHI) v Woong-Sun Jun (KOR)
Johnny Arcilla (PHI) v Hyun-Joon Suk (KOR)

PAW Results
Winner: 2006 - Acapulco, Portschach, 2005 - Marseille, Valencia, Bastad, Paris Bercy, 2004 - Kitzbuhel
Runner-up: 2005 - Doha, Estoril, 2004 - Indian Wells, Hamburg, Halle, Paris Bercy
Semifinal: 2004 - Houston, Casablanca, Nottingham, Stuttgart, Cincinnati

Last edited by nitsansh; 03-04-2005 at 08:19 PM.
nitsansh is offline  
post #2 of 21 (permalink) Old 03-03-2005, 03:22 PM
Registered User
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 3,656
                     
Re: Draws for Group II Zonal Ties

Quote:
Sofia, Georgia (carpet – indoors)
the possibility of Sofia being in Georgia is
almost as small as the possibility of Bulgaria
ever making the World group.
User id 7816 is offline  
post #3 of 21 (permalink) Old 03-03-2005, 03:29 PM Thread Starter
Registered User
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 4,680
                     
Re: Draws for Group II Zonal Ties

So where is it???

PAW Results
Winner: 2006 - Acapulco, Portschach, 2005 - Marseille, Valencia, Bastad, Paris Bercy, 2004 - Kitzbuhel
Runner-up: 2005 - Doha, Estoril, 2004 - Indian Wells, Hamburg, Halle, Paris Bercy
Semifinal: 2004 - Houston, Casablanca, Nottingham, Stuttgart, Cincinnati
nitsansh is offline  
post #4 of 21 (permalink) Old 03-03-2005, 03:39 PM
Registered User
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 3,656
                     
Re: Draws for Group II Zonal Ties

in Bulgaria
User id 7816 is offline  
post #5 of 21 (permalink) Old 03-04-2005, 12:46 PM
country flag eka
Registered User
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 5
 
Re: Draws for Group II Zonal Ties

Quote:
Originally Posted by Alma
in Bulgaria
do you know where is live scores of GEORGIA vs. BULGARIA??
eka is offline  
post #6 of 21 (permalink) Old 03-04-2005, 02:03 PM Thread Starter
Registered User
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 4,680
                     
Re: Results for Group II Zonal Ties

updated Friday 3PM GMT

PAW Results
Winner: 2006 - Acapulco, Portschach, 2005 - Marseille, Valencia, Bastad, Paris Bercy, 2004 - Kitzbuhel
Runner-up: 2005 - Doha, Estoril, 2004 - Indian Wells, Hamburg, Halle, Paris Bercy
Semifinal: 2004 - Houston, Casablanca, Nottingham, Stuttgart, Cincinnati
nitsansh is offline  
post #7 of 21 (permalink) Old 03-04-2005, 03:54 PM Thread Starter
Registered User
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 4,680
                     
Re: Results for Group II Zonal Ties

updated 5PM GMT

PAW Results
Winner: 2006 - Acapulco, Portschach, 2005 - Marseille, Valencia, Bastad, Paris Bercy, 2004 - Kitzbuhel
Runner-up: 2005 - Doha, Estoril, 2004 - Indian Wells, Hamburg, Halle, Paris Bercy
Semifinal: 2004 - Houston, Casablanca, Nottingham, Stuttgart, Cincinnati
nitsansh is offline  
post #8 of 21 (permalink) Old 03-04-2005, 05:38 PM
Registered User
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 3,656
                     
Re: Draws for Group II Zonal Ties

Quote:
Originally Posted by eka
do you know where is live scores of GEORGIA vs. BULGARIA??
I dont think there's such thing existing but I got some pix if anyones interested
User id 7816 is offline  
post #9 of 21 (permalink) Old 03-04-2005, 06:27 PM Thread Starter
Registered User
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 4,680
                     
Re: Results for Group II Zonal Ties

updated 7.20PM GMT

PAW Results
Winner: 2006 - Acapulco, Portschach, 2005 - Marseille, Valencia, Bastad, Paris Bercy, 2004 - Kitzbuhel
Runner-up: 2005 - Doha, Estoril, 2004 - Indian Wells, Hamburg, Halle, Paris Bercy
Semifinal: 2004 - Houston, Casablanca, Nottingham, Stuttgart, Cincinnati
nitsansh is offline  
post #10 of 21 (permalink) Old 03-04-2005, 08:20 PM Thread Starter
Registered User
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 4,680
                     
Re: Results for Group II Zonal Ties

updated 9PM GMT

PAW Results
Winner: 2006 - Acapulco, Portschach, 2005 - Marseille, Valencia, Bastad, Paris Bercy, 2004 - Kitzbuhel
Runner-up: 2005 - Doha, Estoril, 2004 - Indian Wells, Hamburg, Halle, Paris Bercy
Semifinal: 2004 - Houston, Casablanca, Nottingham, Stuttgart, Cincinnati
nitsansh is offline  
post #11 of 21 (permalink) Old 03-05-2005, 07:54 AM
Registered User
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 57
                     
Re: Results for Group II Zonal Ties

With regard to this tie
ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II 1ST ROUND

NEW ZEALAND defeats KAZAKHSTAN 3-0
Auckland, New Zealand (hard – indoors)
Mark Nielsen (NZL) d. Dmitri Makeyev (KAZ) 60 62 63
GD Jones (NZL) d. Alexey Kedriouk (KAZ) 63 64 64
Mark Nielsen/Matt Prentice (NZL) v Alexey Kedriouk/Dmitri Makeyev (KAZ)

Nielsen and Prentice won the doubles today. 3-0 to NZ. Bring on Kuwait or Iran....
Tomorrow
Jose Statham (NZL) v Alexey Kedriouk (KAZ)
GD Jones (NZL) v Dmitri Makeyev (KAZ)
Human Washington is offline  
post #12 of 21 (permalink) Old 03-05-2005, 02:37 PM
Registered User
 
Swider's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Age: 35
Posts: 351
                     
Re: Results for Group II Zonal Ties

Finally play in Algeria.

POLAND leads ALGERIA 1-0

Lukasz Kubot def. Lamine Ouahab 6/2 7/6 6/1

Swider is offline  
post #13 of 21 (permalink) Old 03-05-2005, 03:09 PM Thread Starter
Registered User
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 4,680
                     
Re: Results for Group II Zonal Ties

I don't have access to DC website today...

So here are the latest scores I gathered...

AMERICAS ZONE

Group 2

1st rd

At Bogota

Colombia 0 Brazil 1

Flavio Saretta (BRA) bt Pablo Gonzalez (COL) 6-2, 4-6, 6-4, 6-1


At Curacao

Netherlands Antilles 1 Bahamas 1

Davin Mullings (BAH) bt Rasid Winklaar (AHO) 6-1, 6-3, 6-2

Jean-Julien Rojer (AHO) bt Marvin Rolle (BAH) 6-2, 6-2, 7-5


At Havana

Cuba 0 Uruguay 1

Marcel Felder (URU) bt Edgar Hernandez (CUB) 3-6, 7-5, 2-6, 6-4, 6-1

Ricardo Chile (CUB) v Pablo Cuevas (URU) 2-6, 6-3, 6-4 2-2 (darkness stopped play)


At Kingston

Jamaica 1 Dominican Republic 1

Ryan Russell (JAM) bt Victor Estrella (DOM) 6-7 (4/7), 6-2, 6-2, 6-1

Johnson Garcia (DOM) bt Scott Willinsky (JAM) 6-3, 6-3, 6-4


ASIA/OCEANIA ZONE

Group 2

1st rd

At Auckland

New Zealand 3 Kazahkstan 0

Mark Nielsen/Matt Prentice (NZL) bt Alexey Kedriouk/Dmitriy Makeyev (KAZ) 6-3, 6-2, 6-2.

Mark Nielsen (NZL) bt Dmitriy Makeyev (KAZ) 6-0, 6-2, 6-3

G.D. Jones (NZL) bt Alexey Kedriouk (KAZ) 6-3, 6-4, 6-4


At Tehran

Iran 0 Kuwait 2

Abdullah Magdas (KUW) bt Askkan Shokoofi (IRI) 7-6 (9/7), 7-5, 6-3

Mohammed Al-Ghareeb (KUW) bt Anoosha Shahgholi (IRI) 7-5, 7-6 (7/5), 6-3


At Lautoka, Fiji

Pacific Oceania 2 Lebanon 0

Michael LEONG (POC) bt Patrick Chucri (LIB) 6-3, 2-6, 6-3, 5-7, 3-0 - ret

Juan Sebastien Langton (POC) bt Karim Alayli (LIB) 6-7 (6/8), 6-3, 6-1, 7-5


At Manila

Philippines 1 South Korea 2

Chung Hyun Seok/Dong Yun Kim (KOR) bt Rolando Roel/Johnny Arcilla (PHI) 6-4, 6-0, 6-0

Patrick John Tierro (PHI) bt Hyun Joon Suk (KOR) 7-5, 7-5, 6-4

Woong Sun Jun (KOR) bt Johnny Arcilla (PHI) 6-4, 3-6, 7-6 (9/7), 4-6, 6-4

Euro/Africa zone:

Bulgaria 2 Georgia 1

Yordan Kanev/Ilia Kushev (BUL) bt Lado Chikhladze/Irakli Ushangishvili (GEO) 6-4, 3-6, 6-4, 6-4


Friday:

Lado Chikhladze (GEO) bt Ivaylo Traykov (BUL) 7-6 (7/5), 3-6, 7-6 (7/3), 6-3

Todor Enev (BUL) bt Irakli Ushangishvili (GEO) 6-2, 6-3, 6-2


Sunday (11:00 GMT):

Todor Enev (BUL) v Lado Chikhladze (GEO)

Ivaylo Traykov (BUL) v Irakli Ushangishvili (GEO)

PAW Results
Winner: 2006 - Acapulco, Portschach, 2005 - Marseille, Valencia, Bastad, Paris Bercy, 2004 - Kitzbuhel
Runner-up: 2005 - Doha, Estoril, 2004 - Indian Wells, Hamburg, Halle, Paris Bercy
Semifinal: 2004 - Houston, Casablanca, Nottingham, Stuttgart, Cincinnati
nitsansh is offline  
post #14 of 21 (permalink) Old 03-05-2005, 06:34 PM Thread Starter
Registered User
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 4,680
                     
Re: Results for Group II Zonal Ties

Some more results:

Slovenia 3 Ivory Coast 0

Rok Jarc/Grega Zemlja (SLO) bt Valentin Sanon/Claude N'Goran (CIV) 6-2, 6-2 retired


Friday

Grega Zemlja (SLO) bt Valentin Sanon (CIV) 6-4, 6-4, 7-5

Bostian Osabnik (SLO) bt Claude N'Goran (CIV) 6-1, 6-0, 2-6, 6-7 (5/7), 6-2


Slovenia take unbeatable 3-0 lead

Ukraine 2 Norway 1

Orest Tereshchuk/Mikhail Filima (UKR) bt Jan-Frode Andersen/Stian Boretti (NOR) 6-1, 6-3, 6-7 (4/7), 4-6, 10-8


Friday

Orest Tereshchuk (UKR) bt Stian Boretti (NOR) 7-5, 6-7 (5/7), 6-4, 6-7 (4/7), 6-2

Jan-Frode Andersen (NOR) bt Sergei Bubka (UKR) 7-6 (7/5), 6-3, 7-5


Sunday (1100 GMT)

Sergei Bubka (UKR) v Stian Boretti (NOR)

Orest Tereshchuk (UKR) v Jan-Frode Andersen (NOR)

PAW Results
Winner: 2006 - Acapulco, Portschach, 2005 - Marseille, Valencia, Bastad, Paris Bercy, 2004 - Kitzbuhel
Runner-up: 2005 - Doha, Estoril, 2004 - Indian Wells, Hamburg, Halle, Paris Bercy
Semifinal: 2004 - Houston, Casablanca, Nottingham, Stuttgart, Cincinnati
nitsansh is offline  
post #15 of 21 (permalink) Old 03-05-2005, 07:55 PM Thread Starter
Registered User
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 4,680
                     
Re: Results for Group II Zonal Ties

EUROPE/AFRICA ZONE

Group 2

1st rd

At Accra

Ghana 0 Finland 2

Jarrko Niemien (FIN) bt Salifu Mohammed (GHA) 6-1, 6-2, 6-1

Tuamos Ketola (FIN) bt Henry Adjei-Darko (GHA) 7-6, 5-7, 6-1, 4-0 - retired


At Sofia

Bulgaria 2 Georgia 1

Yordan Kanev/Ilia Kushev (BUL) bt Lado Chikhladze/Irakli Ushangishvili (GEO) 6-4, 3-6, 6-4, 6-4

Friday

Lado Chikhladze (GEO) bt Ivaylo Traykov (BUL) 7-6 (7/5), 3-6, 7-6 (7/3), 6-3

Todor Enev (BUL) bt Irakli Ushangishvili (GEO) 6-2, 6-3, 6-2


At Hodmezovasarhely, Hungary

Hungary 3 Monaco 0

Gergely Kisgyorgy/Sebo Kiss (HUN) bt Guillaume Couillard/Emmanuel Heussner (MON) 6-1, 6-4, 6-0

Friday

Gergely Kisgyorgy (HUN) bt Benjamin Balleret (MON) 6-4, 2-6, 6-4, 4-6, 6-1

Sebo Kiss (HUN) bt Emmanuel Heussner (MON) 7-6 (10/8), 5-7, 6-2, 7-6 (7/2)


At Tallinn

Estonia 0 Portugal 3

Frederico Gil/Leonardo Tavares (POR) bt Mait Kunnap/Alti Vahkal (EST) 6-3, 6-4, 6-4

Friday

Frederico Gil (POR) bt Mait Kunnap (EST) 7-6 (9/7), 6-4, 6-2

Leonardo Tavares (POR) bt Alti Vahkal (EST) 3-6, 2-6, 6-2, 7-6 (7/5), 6-4


At Algiers

Algeria 1 Poland 1

Lukasz Kubot (POL) bt Lamine Ouahab (ALG) 6-2, 7-6 (7/4), 6-1

Slimane Saoudi (ALG) bt Mariusz Fyrstenberg (POL) 3-6, 6-3, 7-6 (7/2), 6-4


At Kranj, Slovenia

Slovenia 3 Ivory Coast 0

Rok Jarc/Grega Zemlja (SLO) bt Valentin Sanon/Claude N'Goran (CIV) 6-2, 6-2 retired

Friday

Grega Zemlja (SLO) bt Valentin Sanon (CIV) 6-4, 6-4, 7-5

Bostian Osabnik (SLO) bt Claude N'Goran (CIV) 6-1, 6-0, 2-6, 6-7 (5/7), 6-2


At Jurmala, Latvia

Latvia 2 Greece 1

Andis Juska/Deniss Pavlovs (LAT) bt Konstantinos Economidis/Vasilis Mazarakis (GRE) 5-7, 4-6, 6-3, 6-4, 6-4

Friday

Andis Juska (LAT) bt Konstantinos Economidis (GRE) 7-6 (7/3), 7-6 (7/2), 2-6, 6-2

Vasilis Mazarakis (GRE) bt Ernests Gulbis (LAT) 6-3, 6-4, 6-3


AMERICAS ZONE

Group 2

1st rd

At Bogota

Colombia 0 Brazil 3

Andre Sa/Bruno Soares (BRA) bt Pablo Gonzalez/Michael Quintero (COL) 6-3, 6-4, 2-6, 6-1

Friday

Ricardo Mello (BRA) bt Michael Quintero (COL) 6-3, 6-4, 6-3

Flavio Saretta (BRA) bt Pablo Gonzalez (COL) 6-2, 4-6, 6-4, 6-1


At Curacao

Netherlands Antilles 2 Bahamas 1

Raoul Behr/ Jean-Julien Rojer (AHO) bt Marvin Rolle/Ryan Sweeting (BAH) 6-4, 6-4, 6-4

Friday

Davin Mullings (BAH) bt Rasid Winklaar (AHO) 6-1, 6-3, 6-2

Jean-Julien Rojer (AHO) bt Marvin Rolle (BAH) 6-2, 6-2, 7-5


At Havana

Cuba 1 Uruguay 1

Friday

Marcel Felder (URU) bt Edgar Hernandez (CUB) 3-6, 7-5, 2-6, 6-4, 6-1

Ricardo Chile-Fonte (CUB) bt Pablo Cuevas (URU) 2-6, 6-3, 6-4, 6-7 (1/7), 6-3)


At Kingston

Jamaica 1 Dominican Republic 2

Victor Estrella/Johnson Garcia (DOM) bt Ryan Russell/Jermaine Smith (JAM)

6-4, 7-6 (7/5), 6-4

Friday

Ryan Russell (JAM) bt Victor Estrella (DOM) 6-7 (4/7), 6-2, 6-2, 6-1

Johnson Garcia (DOM) bt Scott Willinsky (JAM) 6-3, 6-3, 6-4


ASIA/OCEANIA ZONE

Group 2

1st rd

At Auckland

New Zealand 3 Kazakhstan 0

Mark Nielsen/Matt Prentice (NZL) bt Alexey Kedriouk/Dmitriy Makeyev (KAZ) 6-3, 6-2, 6-2.

Friday

Mark Nielsen (NZL) bt Dmitriy Makeyev (KAZ) 6-0, 6-2, 6-3

G.D. Jones (NZL) bt Alexey Kedriouk (KAZ) 6-3, 6-4, 6-4


At Tehran

Iran 0 Kuwait 2

Abdullah Magdas (KUW) bt Askkan Shokoofi (IRI) 7-6 (9/7), 7-5, 6-3

Mohammed Al-Ghareeb (KUW) bt Anoosha Shahgholi (IRI) 7-5, 7-6 (7/5), 6-3


At Lautoka, Fiji

Pacific Oceania 2 Lebanon 1

Patrick Chucri/Jicham Zaatini (LIB) bt Brett Baudinet/Juan Sebastian Langton (POC) 6-3, 7-6 (7/0), 7-6 (7/4)

Friday

Michael Leong (POC) bt Patrick Chucri (LIB) 6-3, 2-6, 6-3, 5-7, 3-0 - ret

Juan Sebastien Langton (POC) bt Karim Alayli (LIB) 6-7 (6/8), 6-3, 6-1, 7-5


At Manila

Philippines 1 South Korea 2

Chung Hyun Seok/Dong Yun Kim (KOR) bt Rolando Roel/Johnny Arcilla (PHI) 6-4, 6-0, 6-0

Friday

Patrick John Tierro (PHI) bt Hyun Joon Suk (KOR) 7-5, 7-5, 6-4

Woong Sun Jun (KOR) bt Johnny Arcilla (PHI) 6-4, 3-6, 7-6 (9/7), 4-6, 6-4

PAW Results
Winner: 2006 - Acapulco, Portschach, 2005 - Marseille, Valencia, Bastad, Paris Bercy, 2004 - Kitzbuhel
Runner-up: 2005 - Doha, Estoril, 2004 - Indian Wells, Hamburg, Halle, Paris Bercy
Semifinal: 2004 - Houston, Casablanca, Nottingham, Stuttgart, Cincinnati
nitsansh is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the MensTennisForums.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome