Zonal groups nominations - MensTennisForums.com

 
LinkBack Thread Tools
post #1 of 2 (permalink) Old 02-25-2005, 01:39 PM Thread Starter
Registered User
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 4,680
                     
Zonal groups nominations

Europe/Africa Zone Nominations
The official nominations for the Europe/Africa Zone ties (Groups I and II) taking place March 4-6 2005 are listed below.

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I 1ST ROUND

SERBIA & MONTENEGRO v ZIMBABWE
Venue: Nova Sad, Serbia & Montenegro (clay – indoors)

Serbia & Montenegro
Janko Tipsarevic
Novak Djokovic
Dusan Vemic
Nenad Zimonjic
Captain: Dejan Petrovic

Zimbabwe
Genius Chidzikwe
Gwinyai Tongoona
Pfungwa Mahefu
Zibusiso Ncube
Captain: Claudio Murape

LUXEMBOURG v ITALY
Venue: Esch-sur-Alzette, Luxembourg (hard – indoors)

Luxembourg
Gilles Muller
Mike Scheidweiler
Gilles Kremer
Laurent Bram
Captain: Johny Goudenbour

Italy
Daniele Bracciali
Giorgio Galimberti
Andreas Seppi
Potito Starace
Captain: Corrado Barazzutti

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I 2ND ROUND

ISRAEL v GREAT BRITAIN
Venue: Ramat Hasharon, Israel (hard – outdoors)

Israel
Harel Levy
Noam Okun
Andy Ram
Jonathan Erlich
Captain: Oded Jackob

Great Britain
Greg Rusedski
Arvind Parmar
David Sherwood
Andrew Murray
Captain: Jeremy Bates

SOUTH AFRICA v GERMANY
Venue: Doornfontein, South Africa (hard – indoors)

South Africa
Wesley Moodie
Rik De Voest
Jeff Coetzee
Wayne Ferreira
Captain: Kevin Curren

Germany
Tommy Haas
Nicolas Kiefer
Rainer Schuettler
Alexander Waske
Captain: Patrik Kuhnen

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP II 1ST ROUND

GHANA v FINLAND
Venue: Accra, Ghana (hard – outdoors)

Ghana
Henry Adjei-Darko
Salifu Mohammed
Gunther Darkey
Daniel Omaboe
Captain: David Churcher

Finland
Jarkko Nieminen
Tuomas Ketola
Lauri Kiiski
Tommi Lenho
Captain: Joakim Berner

BULGARIA v GEORGIA
Venue: Sofia, Georgia (carpet – indoors)

Bulgaria
Todor Enev
Yordan Kanev
Ilia Kushev
Ivaylo Traykov
Captain: Orlin Stanoytchev

Georgia
Irakli Ushangishvili
Lado Chikhladze
David Kvernadze
Viktor Meskhi
Captain: Niko Elerdashvili

HUNGARY v MONACO
Hodmezovasarhely, Hungary (hard – indoors)

Hungary
Kornel Bardoczky
Gergely Kisyorgy
Sebo Kiss
Adam Kellner
Captain: Sandor Kiss

Monaco
Benjamin Balleret
Guillaume Couillard
Thomas Drouet
Emmanuel Heussner
Captain: Christophe Boggetti

UKRAINE v NORWAY
Venue: Kiev, Ukraine (carpet – indoors)

Ukraine
Sergei Yaroshenko
Orest Tereshchuk
Mikhail Filima
Sergei Bubka
Captain: Volodymyr Bogdanov

Norway
Jan-Frode Andersen
Stian Boretti
Alexander Hoyem
Marius Tanger
Captain: Anders Haaseth

ESTONIA v PORTUGAL
Venue: Tallinn, Estonia (carpet – indoors)

Estonia
Mait Kunnap
Andrei Luzgin
Oskar Saarne
Alti Vahkal
Captain: Harri Neppi

Portugal
Rui Machado
Leonardo Tavares
Federico Gil
Diogo Rocha
Captain: Pedro Cordeiro

ALGERIA v POLAND
Venue: Algiers, Algeria (clay – outdoors)

Algeria
Lamine Ouahab
Abdel-Hak Hameurlaine
Rachid Baba-Aissa
Slimane Saoudi
Captain: Samir Amier

Poland
Lukasz Kubot
Mariusz Fyrstenberg
Marcin Matkowski
Adam Chadaj
Captain: Pawel Geldner

SLOVENIA v COTE D’IVOIRE
Venue: Kranj, Slovenia (hard – indoors)

Slovenia
Bostjan Osabnik
Grega Zemlja
Luka Gregorc
Rok Jarc
Captain: Boris Breskvar

Cote d’Ivoire
Valentin Sanon
Claude N’Goran
Charles Irie
Terence Nugent
Captain: Ilou Lonfo

LATVIA v GREECE
Venue: Jurmala, Latvia (carpet - indoors)

Latvia
Andis Juska
Deniss Pavlovs
Ernests Gulbis
Janis Skroderis
Captain: Janis Juska

Greece
Vasilis Mazarakis
Konstantinos Economidis
Alexander Jakupovic
Elefterios Alexiou
Captain: George Kalovelonis



Americas Zone Nominations
The official nominations for the Americas Zone ties (Groups I and II) taking place March 4-6 2005 are listed below.

AMERICAS ZONE GROUP I 1ST ROUND

VENEZUELA v PERU
Venue: Caracas, Venezuela (hard – outdoors)

Venezuela
Jose De Armas
Jhonathan Medina
Yohny Romero
Daniel Vallverdu
Captain: Alfonso Mora

Peru
Luis Horna
Ivan Miranda
America Venero
Sergio Rojas
Captain: Jaime Yzaga

MEXICO v ECUADOR
Venue: Guanajuato, Mexico (hard – indoors)

Mexico
Miguel Gallardo
Alejandro Hernandez
Santiago Gonzalez
Bruno Echagaray
Captain: Oliver Fernandez

Ecuador
Giovanni Lapentti
Nicolas Lapentti
Carlos Avellan
Jhony De Leon
Captain: Raul Viver

AMERICAS ZONE GROUP II 1ST ROUND

COLOMBIA v BRAZIL
Venue: Bogota, Colombia (clay – outdoors)

Colombia
Pablo Gonzalez
Michael Quintero
Oscar Rodriguez
Sergio Ramirez
Captain: Miguel Tobon

Brazil
Ricardo Mello
Flavio Saretta
Andre Sa
Bruno Soares
Captain: Fernando Meligeni

NETHERLANDS ANTILLES v BAHAMAS
Venue: Curacao, Netherlands Antilles (hard – outdoors)

Netherlands Antilles
Jean-Julien Rojer
Raoul Behr
David Josepa
Rasid Winklaar
Captain: Francis Hoyer

Bahamas
Devin Mullings
Marvin Rolle
Ryan Sweeting
H’Cone Thompson
Captain: John Farrington

CUBA v URUGUAY
Venue: Havana, Cuba (hard - outdoors)

Cuba
Ricardo Chile-Fonte
Sandor Martinez-Breijo
Edgar Hernandez-Perez
Luis Javier Cuellar
Captain: Juan-Antonio Pino-Perez

Uruguay
Marcel Felder
Martin Vilarrubi
Pablo Cuevas
Augusto Ricciardi
Captain: Jose-Luis Damiani

JAMAICA v DOMINICAN REPUBLIC
Venue: Kingston, Jamaica (hard – outdoors)

Jamaica
Ryan Russell
Scott Willinsky
Jermaine Smith
Damar Johnson
Captain: Douglas Burke

Dominican Republic
Victor Estrella
Johnson Garcia
Federico Rodriguez
Playing Captain: Rafael Moreno




Asia/Oceania Zone Nominations
The official nominations for the Asia/Oceania Zone ties (Groups I and II) taking place March 4-6 2005 are listed below.

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP I 1ST ROUND

PAKISTAN V THAILAND
Venue: Lahore, Pakistan (grass – outdoors)

Pakistan
Aisam Qureshi
Aqeel Khan
Nomi Qamar
Asim Shafik
Captain: Khalid Mohammad

Thailand
Paradorn Srichaphan
Danai Udomchoke
Sanchai Ratiwatana
Sonchat Ratiwatana
Captain: Chanachai Srichaphan

CHINESE TAIPEI v JAPAN
Venue: Tao Yuan, Chinese Taipei (hard – outdoors)

Chinese Taipei
Yen-Hsun Lu
Yeu-Tzuoo Wang
Ti Chen
Tai-Wei Liu
Captain: Chih-Jung Chen

Japan
Takao Suzuki
Gouichi Motomura
Go Soeda
Thomas Shimada
Captain: Eiji Takeuchi

INDONESIA v UZBEKISTAN
Venue: Jakarta, Indonesia (hard – outdoors)

Indonesia
Suwandi Suwandi
Prima Simpatiaji
Bonit Wiryawan
Sunu-Wahyu Trijati
Captain: Tintus Arianto-Wibowo

Uzbekistan
Farrukh Dustov
Vadim Kutsenko
Denis Istomin
Murad Inoyatov
Captain: Pete Lebed

INDIA v CHINA, P.R.
Venue: New Delhi, India (grass - outdoors)

India
Playing Captain: Leander Paes
Mahesh Bhupathi
Prakash Amritraj
Harsh Mankad

China, P.R.
Peng Sun
Yu Wang
Ben-Qiang Zhu
Hao Lu
Captain: Zhao Xie

ASIA/OCEANIA ZONE GROUP II 1ST ROUND

NEW ZEALAND v KAZAKHSTAN
Venue: Auckland, New Zealand (hard – indoors)

New Zealand
Mark Nielsen
Matthew Prentice
GD Jones
Daniel King-Turner
Captain: Bruce Derlin

Kazakhstan
Alexey Kedriouk
Stanislav Buykov
Maxim Filippov
Dmitri Makeyev
Captain: Ivan Tsymbalov

IRAN v KUWAIT
Venue: Tehran, Iran (clay – outdoors)

Iran
Ashkan Shokoofi
Anoosha Shahgholi
Shahab Hassani-Nafez
Akbar Taheri
Captain: Mustafa Saleh

Kuwait
Mohamed-Khaliq Siddiq
Mohammed Al Ghareeb
Abdullah Magdas
Ali Al Ghareeb
Captain: Abdul-Redha Al Ghareeb

PACIFIC OCEANIA v LEBANON
Venue: Lautoka, Fiji Islands (hard – outdoors)

Pacific Oceania
Michael Leong
Juan Langton
Brett Baudinet
Cyril Jacobe
Captain: Jeffrey Race

Lebanon
Jicham Zaatini
Patrick Chucri
Karim Alayli
Playing Captain: Hussein Badreddine

PHILIPPINES v KOREA, REP.
Venue: Manila, Philippines (clay – indoors)

Philippines
Johnny Arcilla
Joseph Victorino
Rolando Ruel Jr.
Patrick Tierro
Captain: Juan Jose

Korea, Rep.
Hee-Seok Chung
Dong-Hyun Kim
Woong-Sun Jun
Sun-Yong Kim
Captain: Gap-Taik Ro

PAW Results
Winner: 2006 - Acapulco, Portschach, 2005 - Marseille, Valencia, Bastad, Paris Bercy, 2004 - Kitzbuhel
Runner-up: 2005 - Doha, Estoril, 2004 - Indian Wells, Hamburg, Halle, Paris Bercy
Semifinal: 2004 - Houston, Casablanca, Nottingham, Stuttgart, Cincinnati
nitsansh is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 2 (permalink) Old 03-02-2005, 01:13 PM
Registered User
 
Drimal's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: Luxembourg
Age: 32
Posts: 689
                     
Re: Zonal groups nominations

Roude
Léiw
huel se!


Go Luxembourg!

Gilles Muller ♣ Juan Martin Del Potro ♣ Marcos Baghdatis
Drimal is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the MensTennisForums.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome