Friday OOP and scores - MensTennisForums.com
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #1 of 629 (permalink) Old 06-29-2006, 06:58 PM Thread Starter
Sitzen ist fürn Arsch
 
Björki's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 49,872
                     
Friday OOP and scores

Remainder to follow later

Centre Court 1.00 pm Start

1 Gentlemen's Singles - 3rd Rnd.
Max Mirnyi (BLR)
vs James Blake (USA)[8]


2 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Andy Murray (GBR)
vs Julien Benneteau (FRA)
T/F 7-6(5) 6-4 4-6 [/B]

3 Ladies' Singles - 3rd Rnd.
Ai Sugiyama (JPN)[18]
vs Martina Hingis (SUI)[12]

4Gentlemen's Singles - 3rd Rnd.
Stanislas Wawrinka (SUI)
vs Mario Ancic (CRO)[7]


Court 1 1.00 pm Start

1 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Lleyton Hewitt (AUS)[6]
vs. Hyung-Taik Lee (KOR)
T/F 6-7(4) 6-2 7-6(6) 6-7(5)

2 Gentlemen's Singles - 3rd Rnd.
Roger Federer (SUI)[1]
vs Nicolas Mahut (FRA)


3Gentlemen's Singles - 3rd Rnd.
Tommy Haas (GER)[19]
vs Tomas Berdych (CZE)[13]


4 Ladies' Singles - 3rd Rnd.
Karolina Sprem (CRO)
vs Nicole Vaidisova (CZE)[10]

Court 2 12.00 noon Start

1 Ladies' Singles - 3rd Rnd.
Anna Chakvetadze (RUS)[30]
vs Justine Henin-Hardenne (BEL)[3]

2 Gentlemen's Singles - 3rd Rnd.
Juan Carlos Ferrero (ESP)[24]
vs Radek Stepanek (CZE)[14]


3 Ladies' Singles - 3rd Rnd.
Jie Zheng (CHN)
vs Kim Clijsters (BEL)[2]

Court 3 12.00 noon Start

1 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Selima Sfar (TUN)/
Jasmin Woehr (GER)
vs Elena Likhovtseva (RUS)[11]/
Anastasia Myskina (RUS)[11]

2 Ladies' Singles - 3rd Rnd.

Svetlana Kuznetsova (RUS)[5]
vs Na Li (CHN)[27]

3 Mixed Doubles - 1st Rnd.

Travis Parrott (USA)/
Shuai Peng (CHN)
vs Rogier Wassen (NED)/
Michaella Krajicek (NED)

4 Ladies' Doubles - 1st Rnd.

Svetlana Kuznetsova (RUS)[12]/
Amelie Mauresmo (FRA)[12]
vs Ma. Emilia Salerni (ARG)/
Maria Vento-Kabchi (VEN)

Court 4 12.00 noon Start

1 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Katie O'Brien (GBR)/
Melanie South (GBR)
vs Juliana Fedak (UKR)/
Tatiana Perebiynis (UKR)

2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
James Auckland (GBR)/
Jamie Delgado (GBR)
vs Wayne Black (ZIM)[14]/
Jeff Coetzee (RSA)[14]

3 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Sarah Borwell (GBR)/
Jane O'Donoghue (GBR)
vs Mervana Jugic-Salkic (BIH)/
Emma Laine (FIN)

4 Mixed Doubles - 1st Rnd.

Justin Gimelstob (USA)/
Meghann Shaughnessy (USA)
vs Marcin Matkowski (POL)/
Marta Domachowska (POL)

Court 5 12.00 noon Start

1 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Stephanie Cohen Aloro (FRA)/
Maria Martinez Sanchez (ESP)
vs Lilia Osterloh (USA)/
Asha Rolle (USA)

2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Lee Childs (GBR)/
Andrei Pavel (ROM)
vs Lukasz Kubot (POL)/
Tomas Zib (CZE)

Court 6 12.00 noon Start

1 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Liga Dekmeijere (LAT)/
Kaia Kanepi (EST)
vs Anna-Lena Groenefeld (GER)[5]/
Meghann Shaughnessy (USA)[5]

2 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Amanda Keen (GBR)/
Anne Keothavong (GBR)
vs Carly Gullickson (USA)/
Bryanne Stewart (AUS)
T/F 4-6 7-6(7) 3-3

3 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Lisa Raymond (USA)[1]/
Samantha Stosur (AUS)[1]
vs Amy Frazier (USA)/
Abigail Spears (USA)

4 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Jelena Jankovic (SCG)/
Tina Krizan (SLO)
vs Ana Ivanovic (SCG)/
Maria Kirilenko (RUS)

5 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Sebastian Prieto (ARG)/
Flavia Pennetta (ITA)
vs Cyril Suk (CZE)/
Helena Sukova (CZE)

6 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Mariusz Fyrstenberg (POL)/
Jill Craybas (USA)
vs Jim Thomas (USA)/
Anastassia Rodionova (RUS)

Court 7 12.00 noon Start

1 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Fabrice Santoro (FRA)[6]/
Nenad Zimonjic (SCG)[6]
vs Philipp Kohlschreiber (GER)/
Dmitry Tursunov (RUS)

2 Ladies' Doubles - 2nd Rnd.
Vera Dushevina (RUS)/
Galina Voskoboeva (RUS)
vs Kveta Peschke (CZE)[9]/
Francesca Schiavone (ITA)[9]

Court 8 12.00 noon Start

1 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Lourdes Dominguez-Lino (ESP)/
Maria Sanchez Lorenzo (ESP)
vs Laura Granville (USA)/
Shenay Perry (USA)

2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Martin Garcia (ARG)[15]/
Sebastian Prieto (ARG)[15]
vs Ivan Ljubicic (CRO)/
Uros Vico (ITA)

3 Gentlemen's Doubles - 2nd Rnd.
Zack Fleishman (USA)/
Robert Smeets (AUS)
vs Ramon Delgado (PAR)/
Andre Sa (BRA)

Court 9 12.00 noon Start

1 Gentlemen's Doubles - 2nd Rnd.
Michael Kohlmann (GER)/
Rainer Schuettler (GER)
vs Paul Hanley (AUS)[4]/
Kevin Ullyett (ZIM)[4]

2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Alberto Martin (ESP)/
Ruben Ramirez-Hidalgo (ESP)
vs Irakli Labadze (GEO)/
Dusan Vemic (SCG)

3 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Jurgen Melzer (AUT)/
Gilles Muller (LUX)
vs Daniele Bracciali (ITA)/
Novak Djokovic (SCG)

Court 11 12.00 noon Start

1 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Virginie Razzano (FRA)/
Anna Smashnova (ISR)
vs Virginia Ruano Pascual (ESP)/
Paola Suarez (ARG)

2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Wayne Arthurs (AUS)/
Justin Gimelstob (USA)
vs David Ferrer (ESP)/
Tommy Robredo (ESP)

3 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Anastassia Rodionova (RUS)/
Andreea Vanc (ROM)
vs Anna Chakvetadze (RUS)/
Elena Vesnina (RUS)

4 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Wesley Moodie (RSA)/
Vera Dushevina (RUS)
vs Petr Pala (CZE)/
Catalina Castano (COL)

Court 13 12.00 noon Start

1 Gentlemen's Singles - 3rd Rnd.
David Nalbandian (ARG)[4]
vs Fernando Verdasco (ESP)[28]


2 Ladies' Singles - 3rd Rnd.
Severine Bremond (FRA)
vs Gisela Dulko (ARG)[31]

3 Ladies' Singles - 3rd Rnd.
Agnieszka Radwanska (POL)
vs Tamarine Tanasugarn (THA)

4 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Robert Lindstedt (SWE)/
Sofia Arvidsson (SWE)
vs Andy Murray (GBR)/
Kirsten Flipkens (BEL)

5 Mixed Doubles - 1st Rnd.
David Skoch (CZE)/
Andreea Vanc (ROM)
vs Fernando Gonzalez (CHI)/
Gisela Dulko (ARG)

Court 14 12.00 noon Start

1 Gentlemen's Singles - 3rd Rnd.
Jonas Bjorkman (SWE)
vs Daniele Bracciali (ITA)


2 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Elena Dementieva (RUS)[8]/
Flavia Pennetta (ITA)[8]
vs Sybille Bammer (AUT)/
Julia Schruff (GER)

3 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Ashley Fisher (AUS)/
Nicole Pratt (AUS)
vs Michal Mertinak (SVK)/
Martina Sucha (SVK)

4 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Tomas Cibulec (CZE)/
Jiri Novak (CZE)
vs Jonas Bjorkman (SWE)[2]/
Max Mirnyi (BLR)[2]

Court 16 12.00 noon Start

1 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Martin Lee (GBR)/
Jonathan Marray (GBR)
vs Ashley Fisher (AUS)/
Bobby Reynolds (USA)

2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Philipp Petzschner (GER)/
Olivier Rochus (BEL)
vs Jaroslav Levinsky (CZE)/
Robert Lindstedt (SWE)

3 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Lukas Dlouhy (CZE)[11]/
Pavel Vizner (CZE)[11]
vs Julien Benneteau (FRA)/
Nicolas Mahut (FRA)

Court 17 12.00 noon Start

1 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Lars Burgsmuller (GER)/
Oliver Marach (AUT)
vs Davide Sanguinetti (ITA)/
Andreas Seppi (ITA)

2 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Maria Elena Camerin (ITA)/
Tathiana Garbin (ITA)
vs Emilie Loit (FRA)[14]/
Nicole Pratt (AUS)[14]
T/F 7-5 6-7(3) 4-3

3 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Ting Li (CHN)[13]/
Tian-Tian Sun (CHN)[13]
vs Bethanie Mattek (USA)/
Mashona Washington (USA)

4 Gentlemen's Doubles - 2nd Rnd.
Sanchai Ratiwatana (THA)/
Sonchat Ratiwatana (THA)
vs Simon Aspelin (SWE)[8]/
Todd Perry (AUS)[8]

5 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Martin Garcia (ARG)/
Mara Santangelo (ITA)
vs Stephen Huss (AUS)/
Bethanie Mattek (USA)

6 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Jordan Kerr (AUS)/
Bryanne Stewart (AUS)
vs Simon Aspelin (SWE)/
Tian-Tian Sun (CHN)

Court 18 12.00 noon Start

1 Gentlemen's Singles - 3rd Rnd.
Novak Djokovic (SCG)
vs Mikhail Youzhny (RUS)


2 Ladies' Singles - 3rd Rnd.
2 Daniela Hantuchova (SVK)[15]
vs Katarina Srebotnik (SLO)[21]

3 Gentlemen's Doubles - 2nd Rnd.
Mark Knowles (BAH)[3]/
Daniel Nestor (CAN)[3]
vs Yves Allegro (SUI)/
Kristof Vliegen (BEL)

4 Mixed Doubles - 1st Rnd.
James Auckland (GBR)/
Claire Curran (GBR)
vs Lucas Arnold (ARG)/
Francesca Schiavone (ITA)

Court 19 12.00 noon Start

1 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Jan Hernych (CZE)/
David Skoch (CZE)
vs Jarkko Nieminen (FIN)/
Graydon Oliver (USA)

2 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Eleni Daniilidou (GRE)[10]/
Anabel Medina Garrigues (ESP)[10]
vs Chin-Wei Chan (TPE)/
Su-Wei Hsieh (TPE)

3 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Graydon Oliver (USA)/
Meilen Tu (USA)
vs Paul Hanley (AUS)/
Tatiana Perebiynis (UKR)

TBA

5.00 pm
1 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Bob Bryan (USA)/
Venus Williams (USA)
vs Jeff Coetzee (RSA)/
Ai Sugiyama (JPN)

6.00 pm
2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Christopher Kas (GER)/
Florian Mayer (GER)
vs Alexander Peya (AUT)/
Bjorn Phau (GER)

EISERN UNION

Bryans || Djokovic || Paire || Rojer || Tecau || Pospisil || Chiudinelli || Verdasco || Simon || Seppi || Leo Mayer

Björkman || Arthurs || Edberg || Nalbandian || Hanley || Rafter
T.Johansson || M.Norman || Aspelin || O. Rochus || Söderling



Last edited by Björki; 06-30-2006 at 06:19 AM.
Björki is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 629 (permalink) Old 06-29-2006, 07:21 PM
Registered User
 
fanancic's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Age: 32
Posts: 1,591
                     
Re: Friday OOP and scores

mario on center court!!! wonderful and impressive!!

AJMO MARIO!!
fanancic is offline  
post #3 of 629 (permalink) Old 06-29-2006, 07:29 PM
Registered User
 
Nadie's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Moscow/ reizēm LV
Posts: 10,256
                     
Re: Friday OOP and scores

Max on central court!
Good luck, come on, the Beast!
Nadie is offline  
post #4 of 629 (permalink) Old 06-29-2006, 07:46 PM Thread Starter
Sitzen ist fürn Arsch
 
Björki's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 49,872
                     
Re: Friday OOP and scores

davai Max

EISERN UNION

Bryans || Djokovic || Paire || Rojer || Tecau || Pospisil || Chiudinelli || Verdasco || Simon || Seppi || Leo Mayer

Björkman || Arthurs || Edberg || Nalbandian || Hanley || Rafter
T.Johansson || M.Norman || Aspelin || O. Rochus || Söderling


Björki is offline  
post #5 of 629 (permalink) Old 06-29-2006, 09:42 PM
Registered User
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 66
                     
Re: Friday OOP and scores

is the Nalbandian vs Verdasco match tomorrow? if it is, then which court?
vibin is offline  
post #6 of 629 (permalink) Old 06-29-2006, 09:56 PM
Senior Member
 
joeb_uk's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 8,653
                     
Re: Friday OOP and scores

full oop is out: I will let you edit it and post as the main post

Centre Court 1.00 pm Start

1 Gentlemen's Singles - 3rd Rnd.

Max Mirnyi (BLR)
vs James Blake (USA)[8]



2 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.

Andy Murray (GBR)
vs Julien Benneteau (FRA)
T/F 7-6(5) 6-4 4-6


3 Ladies' Singles - 3rd Rnd.

Ai Sugiyama (JPN)[18]
vs Martina Hingis (SUI)[12]



4 Gentlemen's Singles - 3rd Rnd.

Stanislas Wawrinka (SUI)
vs Mario Ancic (CRO)[7]




Court 1 1.00 pm Start

1 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.

Lleyton Hewitt (AUS)[6]
vs. Hyung-Taik Lee (KOR)
T/F 6-7(4) 6-2 7-6(6) 6-7(5)


2 Gentlemen's Singles - 3rd Rnd.

Roger Federer (SUI)[1]
vs Nicolas Mahut (FRA)



3 Gentlemen's Singles - 3rd Rnd.

Tommy Haas (GER)[19]
vs Tomas Berdych (CZE)[13]



4 Ladies' Singles - 3rd Rnd.

Karolina Sprem (CRO)
vs Nicole Vaidisova (CZE)[10]




Court 2 12.00 noon Start

1 Ladies' Singles - 3rd Rnd.

Anna Chakvetadze (RUS)[30]
vs Justine Henin-Hardenne (BEL)[3]



2 Gentlemen's Singles - 3rd Rnd.

Juan Carlos Ferrero (ESP)[24]
vs Radek Stepanek (CZE)[14]



3 Ladies' Singles - 3rd Rnd.

Jie Zheng (CHN)
vs Kim Clijsters (BEL)[2]




Court 3 12.00 noon Start

1 Ladies' Doubles - 1st Rnd.

Selima Sfar (TUN)/
Jasmin Woehr (GER)
vs Elena Likhovtseva (RUS)[11]/
Anastasia Myskina (RUS)[11]



2 Ladies' Singles - 3rd Rnd.

Svetlana Kuznetsova (RUS)[5]
vs Na Li (CHN)[27]



3 Mixed Doubles - 1st Rnd.

Travis Parrott (USA)/
Shuai Peng (CHN)
vs Rogier Wassen (NED)/
Michaella Krajicek (NED)



4 Ladies' Doubles - 1st Rnd.

Svetlana Kuznetsova (RUS)[12]/
Amelie Mauresmo (FRA)[12]
vs Ma. Emilia Salerni (ARG)/
Maria Vento-Kabchi (VEN)




Court 4 12.00 noon Start

1 Ladies' Doubles - 1st Rnd.

Katie O'Brien (GBR)/
Melanie South (GBR)
vs Juliana Fedak (UKR)/
Tatiana Perebiynis (UKR)



2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.

James Auckland (GBR)/
Jamie Delgado (GBR)
vs Wayne Black (ZIM)[14]/
Jeff Coetzee (RSA)[14]



3 Ladies' Doubles - 1st Rnd.

Sarah Borwell (GBR)/
Jane O'Donoghue (GBR)
vs Mervana Jugic-Salkic (BIH)/
Emma Laine (FIN)



4 Mixed Doubles - 1st Rnd.

Justin Gimelstob (USA)/
Meghann Shaughnessy (USA)
vs Marcin Matkowski (POL)/
Marta Domachowska (POL)




Court 5 12.00 noon Start

1 Ladies' Doubles - 1st Rnd.

Stephanie Cohen Aloro (FRA)/
Maria Martinez Sanchez (ESP)
vs Lilia Osterloh (USA)/
Asha Rolle (USA)



2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.

Lee Childs (GBR)/
Andrei Pavel (ROM)
vs Lukasz Kubot (POL)/
Tomas Zib (CZE)




Court 6 12.00 noon Start

1 Ladies' Doubles - 1st Rnd.

Liga Dekmeijere (LAT)/
Kaia Kanepi (EST)
vs Anna-Lena Groenefeld (GER)[5]/
Meghann Shaughnessy (USA)[5]



2 Ladies' Doubles - 1st Rnd.

Amanda Keen (GBR)/
Anne Keothavong (GBR)
vs Carly Gullickson (USA)/
Bryanne Stewart (AUS)
T/F 4-6 7-6(7) 3-3


3 Ladies' Doubles - 1st Rnd.

Lisa Raymond (USA)[1]/
Samantha Stosur (AUS)[1]
vs Amy Frazier (USA)/
Abigail Spears (USA)



4 Ladies' Doubles - 1st Rnd.

Jelena Jankovic (SCG)/
Tina Krizan (SLO)
vs Ana Ivanovic (SCG)/
Maria Kirilenko (RUS)



5 Mixed Doubles - 1st Rnd.

Sebastian Prieto (ARG)/
Flavia Pennetta (ITA)
vs Cyril Suk (CZE)/
Helena Sukova (CZE)



6 Mixed Doubles - 1st Rnd.

Mariusz Fyrstenberg (POL)/
Jill Craybas (USA)
vs Jim Thomas (USA)/
Anastassia Rodionova (RUS)




Court 7 12.00 noon Start

1 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.

Fabrice Santoro (FRA)[6]/
Nenad Zimonjic (SCG)[6]
vs Philipp Kohlschreiber (GER)/
Dmitry Tursunov (RUS)



2 Ladies' Doubles - 2nd Rnd.

Vera Dushevina (RUS)/
Galina Voskoboeva (RUS)
vs Kveta Peschke (CZE)[9]/
Francesca Schiavone (ITA)[9]




Court 8 12.00 noon Start

1 Ladies' Doubles - 1st Rnd.

Lourdes Dominguez-Lino (ESP)/
Maria Sanchez Lorenzo (ESP)
vs Laura Granville (USA)/
Shenay Perry (USA)



2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.

Martin Garcia (ARG)[15]/
Sebastian Prieto (ARG)[15]
vs Ivan Ljubicic (CRO)/
Uros Vico (ITA)



3 Gentlemen's Doubles - 2nd Rnd.

Zack Fleishman (USA)/
Robert Smeets (AUS)
vs Ramon Delgado (PAR)/
Andre Sa (BRA)




Court 9 12.00 noon Start

1 Gentlemen's Doubles - 2nd Rnd.

Michael Kohlmann (GER)/
Rainer Schuettler (GER)
vs Paul Hanley (AUS)[4]/
Kevin Ullyett (ZIM)[4]



2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.

Alberto Martin (ESP)/
Ruben Ramirez-Hidalgo (ESP)
vs Irakli Labadze (GEO)/
Dusan Vemic (SCG)



3 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.

Jurgen Melzer (AUT)/
Gilles Muller (LUX)
vs Daniele Bracciali (ITA)/
Novak Djokovic (SCG)




Court 11 12.00 noon Start

1 Ladies' Doubles - 1st Rnd.

Virginie Razzano (FRA)/
Anna Smashnova (ISR)
vs Virginia Ruano Pascual (ESP)/
Paola Suarez (ARG)



2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.

Wayne Arthurs (AUS)/
Justin Gimelstob (USA)
vs David Ferrer (ESP)/
Tommy Robredo (ESP)



3 Ladies' Doubles - 1st Rnd.

Anastassia Rodionova (RUS)/
Andreea Vanc (ROM)
vs Anna Chakvetadze (RUS)/
Elena Vesnina (RUS)



4 Mixed Doubles - 1st Rnd.

Wesley Moodie (RSA)/
Vera Dushevina (RUS)
vs Petr Pala (CZE)/
Catalina Castano (COL)




Court 13 12.00 noon Start

1 Gentlemen's Singles - 3rd Rnd.

David Nalbandian (ARG)[4]
vs Fernando Verdasco (ESP)[28]



2 Ladies' Singles - 3rd Rnd.

Severine Bremond (FRA)
vs Gisela Dulko (ARG)[31]



3 Ladies' Singles - 3rd Rnd.

Agnieszka Radwanska (POL)
vs Tamarine Tanasugarn (THA)



4 Mixed Doubles - 1st Rnd.

Robert Lindstedt (SWE)/
Sofia Arvidsson (SWE)
vs Andy Murray (GBR)/
Kirsten Flipkens (BEL)



5 Mixed Doubles - 1st Rnd.

David Skoch (CZE)/
Andreea Vanc (ROM)
vs Fernando Gonzalez (CHI)/
Gisela Dulko (ARG)




Court 14 12.00 noon Start

1 Gentlemen's Singles - 3rd Rnd.

Jonas Bjorkman (SWE)
vs Daniele Bracciali (ITA)



2 Ladies' Doubles - 1st Rnd.

Elena Dementieva (RUS)[8]/
Flavia Pennetta (ITA)[8]
vs Sybille Bammer (AUT)/
Julia Schruff (GER)



3 Mixed Doubles - 1st Rnd.

Ashley Fisher (AUS)/
Nicole Pratt (AUS)
vs Michal Mertinak (SVK)/
Martina Sucha (SVK)



4 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.

Tomas Cibulec (CZE)/
Jiri Novak (CZE)
vs Jonas Bjorkman (SWE)[2]/
Max Mirnyi (BLR)[2]




Court 16 12.00 noon Start

1 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.

Martin Lee (GBR)/
Jonathan Marray (GBR)
vs Ashley Fisher (AUS)/
Bobby Reynolds (USA)



2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.

Philipp Petzschner (GER)/
Olivier Rochus (BEL)
vs Jaroslav Levinsky (CZE)/
Robert Lindstedt (SWE)



3 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.

Lukas Dlouhy (CZE)[11]/
Pavel Vizner (CZE)[11]
vs Julien Benneteau (FRA)/
Nicolas Mahut (FRA)




Court 17 12.00 noon Start

1 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.

Lars Burgsmuller (GER)/
Oliver Marach (AUT)
vs Davide Sanguinetti (ITA)/
Andreas Seppi (ITA)



2 Ladies' Doubles - 1st Rnd.

Maria Elena Camerin (ITA)/
Tathiana Garbin (ITA)
vs Emilie Loit (FRA)[14]/
Nicole Pratt (AUS)[14]
T/F 7-5 6-7(3) 4-3


3 Ladies' Doubles - 1st Rnd.

Ting Li (CHN)[13]/
Tian-Tian Sun (CHN)[13]
vs Bethanie Mattek (USA)/
Mashona Washington (USA)



4 Gentlemen's Doubles - 2nd Rnd.

Sanchai Ratiwatana (THA)/
Sonchat Ratiwatana (THA)
vs Simon Aspelin (SWE)[8]/
Todd Perry (AUS)[8]



5 Mixed Doubles - 1st Rnd.

Martin Garcia (ARG)/
Mara Santangelo (ITA)
vs Stephen Huss (AUS)/
Bethanie Mattek (USA)



6 Mixed Doubles - 1st Rnd.

Jordan Kerr (AUS)/
Bryanne Stewart (AUS)
vs Simon Aspelin (SWE)/
Tian-Tian Sun (CHN)




Court 18 12.00 noon Start

1 Gentlemen's Singles - 3rd Rnd.

Novak Djokovic (SCG)
vs Mikhail Youzhny (RUS)



2 Ladies' Singles - 3rd Rnd.

Daniela Hantuchova (SVK)[15]
vs Katarina Srebotnik (SLO)[21]



3 Gentlemen's Doubles - 2nd Rnd.

Mark Knowles (BAH)[3]/
Daniel Nestor (CAN)[3]
vs Yves Allegro (SUI)/
Kristof Vliegen (BEL)



4 Mixed Doubles - 1st Rnd.

James Auckland (GBR)/
Claire Curran (GBR)
vs Lucas Arnold (ARG)/
Francesca Schiavone (ITA)




Court 19 12.00 noon Start

1 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.

Jan Hernych (CZE)/
David Skoch (CZE)
vs Jarkko Nieminen (FIN)/
Graydon Oliver (USA)



2 Ladies' Doubles - 1st Rnd.

Eleni Daniilidou (GRE)[10]/
Anabel Medina Garrigues (ESP)[10]
vs Chin-Wei Chan (TPE)/
Su-Wei Hsieh (TPE)



3 Mixed Doubles - 1st Rnd.

Graydon Oliver (USA)/
Meilen Tu (USA)
vs Paul Hanley (AUS)/
Tatiana Perebiynis (UKR)




TBA
5.00 pm
1 Mixed Doubles - 1st Rnd.

Bob Bryan (USA)/
Venus Williams (USA)
vs Jeff Coetzee (RSA)/
Ai Sugiyama (JPN)


6.00 pm
2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.

Christopher Kas (GER)/
Florian Mayer (GER)
vs Alexander Peya (AUT)/
Bjorn Phau (GER)
joeb_uk is offline  
post #7 of 629 (permalink) Old 06-29-2006, 10:05 PM
Registered User
 
bavaria100's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,763
                     
Re: Friday OOP and scores

Wow, Max on Centre Court! Good luck to him for his match against Blake!
The same goes to Roger Federer, Kim Clijsters, Roger Federer, Tommy Haas and Daniele Bracciali!

Mirnyi | Maria K. | Ginepri | Kim C. | Verdasco | Elena D. | Dimitrov | Aga R. | Haas | Ana I. | Tsonga | Sabine L. | Del Potro | Julia G.

29 years ago, one young man conquered the world of Formula 1: Ayrton Senna. You´ll never be forgotten!!!

2012: Year of my TT Comeback
Singles – W: Sarasota, Lexington, Rennes, Challenger Tour Finals F: Orleans SF: Indian Harbour QF: Caloundra, Busan, Vancouver, Istanbul, Medellin, Champaign Doubles – W: Meknes (w/gulzhan) F: Burnie (w/Vilnietė), Sarasota (w/Igorche), Busan (w/Cheeky Chick), St. Remy (w/BrazilTBfan) SF: Indian Harbour (w/Broseghini), Istanbul (w/Mahqz) Won "Challenger Player of the Year" Award
bavaria100 is offline  
post #8 of 629 (permalink) Old 06-29-2006, 10:09 PM
-LIFETIME MEMBER-
 
ae wowww's Avatar
 
Join Date: May 2004
Age: 27
Posts: 8,972
                     
Re: Friday OOP and scores

Good Fortune:
Jim Thomas/Anastassia Rodionova
Wayne Black/Jeff Coetzee
Jeff Coetzee/Ai Sugiyama

Jim Thomas - Max Mirnyi - Jordan Kerr - Rohan Bopanna - Andy Roddick - Aisam-Ul-Haq Qureshi - Ilia Bozoljac - Chris Haggard - Jan-Michael Gambill - Donald Young - Nathan Healey - Lleyton Hewitt - Jamie Murray - Olivier Rochus - James Blake - Vince Spadea - Tim Henman - John Isner - Travis Parrott - Paul Goldstein - Tim Henman - Wes Moodie - Arnaud Clement - Michael Russell - Jeff Coetzee

Surbiton Trophy Challenger 1998-2008


Jim Thomas Official Site


Jeff Coetzee Official Site
ae wowww is offline  
post #9 of 629 (permalink) Old 06-29-2006, 10:12 PM
Registered User
 
Nadie's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Moscow/ reizēm LV
Posts: 10,256
                     
Re: Friday OOP and scores

Quote:
Originally Posted by bavaria100
Wow, Max on Centre Court!
and also on Court 14


Good luck to
Mikhail Youzhny
Jonas Bjorkman
Nadie is offline  
post #10 of 629 (permalink) Old 06-29-2006, 10:17 PM
Registered User
 
Scotso's Avatar
 
Join Date: Jul 2002
Location: Baltimore, MD
Age: 33
Posts: 70,027
                     
Re: Friday OOP and scores

good luck:

Max Mirnyi
Andy Murray
Stanislas Wawrinka
Lleyton Hewitt
Tomas Berdych
Juan Carlos Ferrero
Fernando Verdasco
Novak Djokovic
Mikhail Youzhny


Le Poussin! Faithfully ignoring the haters since 1995.

Le Poulailler de Poussin! (Simontarded.)

Ron Paul for President 2012!
Scotso is offline  
post #11 of 629 (permalink) Old 06-29-2006, 10:37 PM
Registered User
 
bavaria100's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,763
                     
Re: Friday OOP and scores

Quote:
Originally Posted by Nadie
and also on Court 14
Yep, just noticed it.

Good luck to Bjorkman/Mirnyi!

Mirnyi | Maria K. | Ginepri | Kim C. | Verdasco | Elena D. | Dimitrov | Aga R. | Haas | Ana I. | Tsonga | Sabine L. | Del Potro | Julia G.

29 years ago, one young man conquered the world of Formula 1: Ayrton Senna. You´ll never be forgotten!!!

2012: Year of my TT Comeback
Singles – W: Sarasota, Lexington, Rennes, Challenger Tour Finals F: Orleans SF: Indian Harbour QF: Caloundra, Busan, Vancouver, Istanbul, Medellin, Champaign Doubles – W: Meknes (w/gulzhan) F: Burnie (w/Vilnietė), Sarasota (w/Igorche), Busan (w/Cheeky Chick), St. Remy (w/BrazilTBfan) SF: Indian Harbour (w/Broseghini), Istanbul (w/Mahqz) Won "Challenger Player of the Year" Award
bavaria100 is offline  
post #12 of 629 (permalink) Old 06-30-2006, 03:04 AM
Miss Fabray
 
Fergie's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Federerland
Posts: 55,507
                     
Re: Friday OOP and scores

Go Roger, Misha, Tomas and James

The King Roger Federer



Pain is only temporary but victory is forever
Fergie is offline  
post #13 of 629 (permalink) Old 06-30-2006, 03:36 AM
.
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 33,514
                     
Re: Friday OOP and scores

Good luck in fifth, Hyung-Taik
keqtqiadv is offline  
post #14 of 629 (permalink) Old 06-30-2006, 08:31 AM
Registered User
 
fanancic's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Age: 32
Posts: 1,591
                     
Re: Friday OOP and scores

AJMO MARIO!!!
he is injured he couldn't training yesterday... poor guy i hope he will be better today but it will be difficult...
fanancic is offline  
post #15 of 629 (permalink) Old 06-30-2006, 08:34 AM
Registered User
 
Super-Fabio's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Italy
Posts: 23,426
                     
Re: Friday OOP and scores

Good luck Daniele!
Super-Fabio is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the MensTennisForums.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome