Tuesday OOP and Scores!**2nd week** - MensTennisForums.com
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #1 of 618 (permalink) Old 01-23-2006, 07:44 AM Thread Starter
-LIFETIME MEMBER-
 
Join Date: Nov 2005
Location: irufushi
Age: 33
Posts: 5,425
                     
Tuesday OOP and Scores!**2nd week**

Rod Laver Arena Start Time 11.00 AM

Women's Doubles - Qtr. Finals
Shinobu Asagoe (JPN)[9]/Katarina Srebotnik (SLO)[9] vs. Cara Black (ZIM)[2]/Rennae Stubbs (AUS)[2]

Not Before 12:30 PM
Men's Singles - Qtr. Finals
Fabrice Santoro (FRA) vs. David Nalbandian (ARG)[4]


followed by
Women's Singles - Qtr. Finals
Maria Sharapova (RUS)[4] vs. Nadia Petrova (RUS)[6]

Rod Laver Arena Start Time 7.30 PM

Women's Singles - Qtr. Finals
Lindsay Davenport (USA)[1] vs. Justine Henin-Hardenne (BEL)[8]

followed by
Men's Singles - Qtr. Finals
Ivan Ljubicic (CRO)[7] vs. Marcos Baghdatis (CYP)


MCA Start Time 11.00 AM

Men's Doubles - Qtr. Finals
Mariusz Fyrstenberg (POL)/Marcin Matkowski (POL) vs. Ashley Fisher (AUS)/Justin Gimelstob (USA)


followed by
Men's Doubles - Qtr. Finals
Martin Damm (CZE)[7]/Leander Paes (IND)[7] vs. Jonas Bjorkman (SWE)[2]/Max Mirnyi (BLR)[2]


Women's Doubles - Qtr. Finals
Lisa Raymond (USA)[1]/Samantha Stosur (AUS)[1] vs. Gisela Dulko (ARG)[10]/Maria Kirilenko (RUS)[10]

Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Todd Perry (AUS)[8]/Rennae Stubbs (AUS)[8] vs. Wayne Arthurs (AUS)/Ai Sugiyama (JPN)

Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Mahesh Bhupathi (IND)/Martina Hingis (SUI) vs. Jonas Bjorkman (SWE)[2]/Lisa Raymond (USA)[2]

Show Court 2 Start Time 10.00 AM

Legends Mixed
Brad Drewett (AUS)/Kristine Kunce (AUS) vs. Roy Emerson (AUS)/Nicole Bradtke (AUS)

followed by
Jr. Boy's Singles - 2nd Rnd.
Brydan Klein (AUS) vs. Ryan Bellamy (AUS)

Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Bob Bryan (USA)[3]/Vera Zvonareva (RUS)[3] vs. Leos Friedl (CZE)/Lucie Safarova (CZE)

Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Novak Djokovic (SCG)/Ana Ivanovic (SCG) vs. Daniel Nestor (CAN)[6]/Elena Likhovtseva (RUS)[6]

Legends Mixed
Phil Dent (AUS)/Dianne Balestrat (AUS) vs. Roy Emerson (AUS)/Nicole Bradtke (AUS)

Show Court 3 Start Time 11.00 AM

Women's Doubles - Qtr. Finals
Elena Likhovtseva (RUS)[3]/Vera Zvonareva (RUS)[3] vs. Anna-Lena Groenefeld (GER)[5]/Meghann Shaughnessy (USA)[5]

followed by
Women's Doubles - Qtr. Finals
Zi Yan (CHN)[12]/Jie Zheng (CHN)[12] vs. Virginia Ruano Pascual (ESP)[4]/Paola Suarez (ARG)[4]

Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Frantisek Cermak (CZE)/Anna-Lena Groenefeld (GER) vs. Andy Ram (ISR)[7]/Liezel Huber (RSA)[7]

Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Leander Paes (IND)/Nathalie Dechy (FRA) vs. Simon Aspelin (SWE)/Meghann Shaughnessy (USA)

Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Paul Hanley (AUS)[5]/Samantha Stosur (AUS)[5] vs. Jim Thomas (USA)/Bryanne Stewart (AUS)

Legends Mixed
Tony Roche (AUS)/Liz Smylie (AUS) vs. Owen Davidson (AUS)/Anne Minter (AUS)

Court 4 Start Time 10.00 AM

Jr. Boy's Singles - 2nd Rnd.
Kellen Damico (USA)[5] vs. Nick Lindahl (AUS)

followed by
Jr. Girl's Singles - 2nd Rnd.
Ayumi Morita (JPN)[4] vs. Lauren Albanese (USA)

Jr. Girl's Doubles - 1st Rnd.
Raluca-Ioana Olaru (ROM)[1]/
Amina Rakhim (KAZ)[1] vs. Tyra Calderwood (AUS)/Jessica Moore (AUS)

Jr. Girl's Doubles - 1st Rnd.
Kimberly Couts (USA)/Melanie Oudin (USA) vs. Ayumi Morita (JPN)[3]/Bibiane Schoofs (NED)[3]

Jr. Boy's Doubles - 1st Rnd.
Dennis Lajola (USA)/Christian Vitulli (KEN) vs. Ryan Bellamy (AUS)/John Millman (AUS)

Court 5 Start Time 10.00 AM

Jr. Boy's Singles - 2nd Rnd.
Dennis Lajola (USA) vs. Steven Goh (AUS)

followed by
Jr. Girl's Singles - 2nd Rnd.
Bibiane Schoofs (NED)[9] vs. Jessica Moore (AUS)

Jr. Girl's Singles - 2nd Rnd.
Katerina Vankova (CZE) vs. Evgeniya Rodina (RUS)[14]

Jr. Boy's Doubles - 1st Rnd.
Todd Ley (AUS)/Nick Lindahl (AUS) vs. Luka Belic (CRO)[3]/Antonio Veic (CRO)[3]

Jr. Girl's Doubles - 1st Rnd.
Wing Yau Venise Chan (HKG)/Waratchaya Wongteanchai (THA) vs. Dominika Cibulkova (SVK)[5]/Evgeniya Rodina (RUS)[5]

Jr. Girl's Doubles - 1st Rnd.
Katerina Kramperova (CZE)/Katerina Vankova (CZE) vs. Ksenia Lykina (RUS)/Maria Mosolova (RUS)

Court 6 Start Time 10.00 AM

Jr. Boy's Singles - 2nd Rnd.
Artem Smirnov (UKR) vs. Yan Levinski (AUS)

followed by
Jr. Girl's Singles - 2nd Rnd.
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)[8] vs. Shayna Mc Dowell (AUS)

Jr. Girl's Singles - 2nd Rnd.
Johanna Larsson (SWE) vs. Amina Rakhim (KAZ)[6]

Jr. Girl's Doubles - 1st Rnd.
Michaela Johansson (SWE)/Johanna Larsson (SWE) vs. Sanaa Bhambri (IND)/Sandhya Nagaraj (IND)

Jr. Girl's Doubles - 1st Rnd.
Timea Bacsinszky (SUI)/Nikola Frankova (CZE) vs. Lauren Albanese (USA)/Gail Brodsky (USA)

Jr. Boy's Doubles - 1st Rnd.
Greg Jones (AUS)/Brydan Klein (AUS) vs. Jaak Poldma (EST)/Jurgen Zopp (EST)

Court 7 Start Time 10.00 AM

Jr. Boy's Singles - 2nd Rnd.
Greg Jones (AUS) vs. Austen Childs (NZL)

followed by
Jr. Girl's Singles - 2nd Rnd.
Kimberly Couts (USA) vs. Anastasia Pivovarova (RUS)

Jr. Girl's Singles - 2nd Rnd.
Alexandra Panova (RUS) vs. Eugenia Vertesheva (RUS)

Jr. Boy's Doubles - 1st Rnd.
Jeevan Neduncherhiyan (IND)[1]/
Sanam Singh (IND)[1] vs. Ruben Bemelmans (BEL)/Frederick De Fays (BEL)

Jr. Girl's Doubles - 1st Rnd.
Zijun Yang (HKG)/Ling Zhang (HKG) vs. Sorana-Mihaela Cirstea (ROM)[6]/Tamira Paszek (AUT)[6]

Jr. Girl's Doubles - 1st Rnd.
Monique Lynch (AUS)/Megan Price (RSA) vs. Natalia Orlova (RUS)/Eugenia Vertesheva (RUS)

Court 8 Start Time 10.00 AM

Jr. Boy's Singles - 2nd Rnd.
Todd Ley (AUS) vs. Sanam Singh (IND)[3]

followed by
Jr. Girl's Singles - 2nd Rnd.
Sharon Fichman (CAN)[5] vs. Maria Mosolova (RUS)

Jr. Girl's Singles - 2nd Rnd.
Sacha Jones (NZL)or Dilyara Saidkhodjayeva (UZB) vs. Dominika Cibulkova (SVK)[3]

Jr. Boy's Doubles - 1st Rnd.
Edward Bourchier (AUS)/
Lachlan Reed (AUS) vs. Nikola Mektic (CRO)/Antonio Sancic (CRO)

Jr. Girl's Doubles - 1st Rnd.
Sharon Fichman (CAN)[4]/Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)[4] vs. Alison Bai (AUS)/Bridget Healy (AUS)

Court 10 Start Time 10.00 AM

Jr. Boy's Singles - 2nd Rnd.
Nikola Mektic (CRO)[10] vs. Jaak Poldma (EST)


followed by
Jr. Boy's Singles - 2nd Rnd.
Jurgen Zopp (EST) vs. Sho Aida (JPN)[11]

Jr. Girl's Singles - 2nd Rnd.
Kristy Frilling (USA)or Natalia Orlova (RUS) vs. Anna Tatishvili (GEO)[10]

Jr. Boy's Doubles - 1st Rnd.
Blazej Koniusz (POL)/Grzegorz Panfil (POL) vs. John Peers (AUS)/John-Patrick Smith (AUS)

Jr. Girl's Doubles - 1st Rnd.
Stefania Boffa (SUI)/Maya Gaverova (RUS) vs. Denise Ingua Dy (USA)/Jenny Swift (AUS)

Court 11 Start Time 10.00 AM

Jr. Boy's Singles - 2nd Rnd.
Thiemo de Bakker (NED)[1] vs. Edward Bourchier (AUS)

followed by
Jr. Boy's Singles - 2nd Rnd.
Luka Belic (CRO)[13] vs. Nathaniel Schnugg (USA)

Jr. Girl's Singles - 2nd Rnd.
Alize Cornet (FRA)[15] vs. Chelsey Gullickson (USA)

Jr. Boy's Doubles - 1st Rnd.
Austen Childs (NZL)/Martin Kamenik (CZE) vs. Kevin Botti (FRA)[2]/Stephen Donald (AUS)[2]

Jr. Girl's Doubles - 1st Rnd.
Alize Cornet (FRA)[8]/Corinna Dentoni (ITA)[8] vs. Shayna Mc Dowell (AUS)/Tammi Patterson (AUS)

Court 13 Start Time 10.00 AM

Jr. Boy's Singles - 2nd Rnd.
Thomas Fabbiano (ITA) vs. Pavel Chekhov (RUS)[16]

followed by
Jr. Boy's Singles - 2nd Rnd.
Martin Kamenik (CZE) vs. Grzegorz Panfil (POL)

Jr. Girl's Singles - 2nd Rnd.
Wing Yau Venise Chan (HKG) or Stefania Boffa (SUI) vs. Raluca-Ioana Olaru (ROM)[2]

Jr. Boy's Doubles - 1st Rnd.
Pavel Chekhov (RUS)[4]/Valeri Rudnev (RUS)[4] vs. Leo Rosenberg (USA)/Vaja Uzakov (UZB)

Jr. Girl's Doubles - 1st Rnd.
Madison Brengle (USA)/Kristy Frilling (USA) vs. Jade Curtis (GBR)/Ellah Nze (USA)

Court 14 Start Time 10.00 AM

Jr. Boy's Singles - 2nd Rnd.
Yuichi Sugita (JPN) vs. Ivan Sergeyev (UKR)[8]

followed by
Jr. Girl's Singles - 2nd Rnd.
Caroline Wozniacki (DEN)[1] vs. Jade Curtis (GBR)

Jr. Boy's Doubles - 1st Rnd.
Thomas Fabbiano (ITA)/Yuichi Sugita (JPN) vs. Jamie Hunt (USA)[5]/Ivan Sergeyev (UKR)[5]

Jr. Boy's Doubles - 1st Rnd.
Bassam Beidas (LEB)/Mateusz Kecki (USA) vs. Christopher Racz (USA)/David Simon (AUT)

Jr. Girl's Doubles - 1st Rnd.
Ashlee Brown (AUS)/Stephanie Jeanes (AUS) vs. Anna Tatishvili (GEO)[2]/Caroline Wozniacki (DEN)[2]

Court 18 Start Time 10.00 AM

Jr. Boy's Singles - 2nd Rnd.
Christopher Racz (USA) vs. Alexandre Sidorenko (FRA)

followed by
Jr. Girl's Singles - 2nd Rnd.
Katerina Kramperova (CZE) vs. Timea Bacsinszky (SUI)[16]

Jr. Boy's Doubles - 1st Rnd.
Jason Lee (AUS)/Matt Symons (AUS) vs. Alexandre Sidorenko (FRA)/Artem Smirnov (UKR)

Jr. Boy's Doubles - 1st Rnd.
Roman Jebavy (CZE)[8]/Jiri Kosler (CZE)[8] vs. Jun-Chao Xu (CHN)/Zhuo-Qing Zhou (CHN)

Jr. Girl's Doubles - 1st Rnd.
Kristen McVitty (USA)/Tereza Mrdeza (CRO) vs. Alexandra Panova (RUS)/Anastasia Pivovarova (RUS)

Court 19 Start Time 10.00 AM

Jr. Boy's Singles - 2nd Rnd.
Tim Goransson (SWE) vs. Kei Nishikori (JPN)[15]

followed by
Jr. Girl's Singles - 2nd Rnd.
Tamira Paszek (AUT)[12] vs. Ling Zhang (HKG)

Jr. Boy's Doubles - 1st Rnd.
Tim Goransson (SWE)/Rasmus Moller (DEN) vs. Sho Aida (JPN)[7]/Shuhei Uzawa (JPN)[7]

Jr. Boy's Doubles - 1st Rnd.
Kei Nishikori (JPN)/Peter Polansky (CAN) vs. John Hamui (USA)/Fumiaki Kita (JPN)

Jr. Girl's Doubles - 1st Rnd.
Ellen Barry (NZL)/Sacha Jones (NZL) vs. Chelsey Gullickson (USA)/Ashley Weinhold (USA)

Court 21 Start Time 10.00 AM

Jr. Boy's Singles - 2nd Rnd.
Dusan Lojda (CZE)[4] vs. Joao Souza (BRA)

followed by
Jr. Girl's Singles - 2nd Rnd.
Ellen Barry (NZL) vs. Sorana-Mihaela Cirstea (ROM)[7]

Jr. Boy's Doubles - 1st Rnd.
Cesare Gallo (ITA)/Joao Souza (BRA) vs. Ricardas Berankis (LTU)/Genki Tomita (JPN)

Jr. Boy's Doubles - 1st Rnd.
Kellen Damico (USA)[6]/Nathaniel Schnugg (USA)[6] vs. Paris Gemouchdis (GRE)/Paul-Mihai Puscasu (ROM)

Jr. Girl's Doubles - 1st Rnd.
Marrit Boonstra (NED)[7]/Renee Reinhard (NED)[7] vs. Elena Chernyakova (RUS)/Dilyara Saidkhodjayeva (UZB)

Last edited by skykisser; 01-23-2006 at 01:12 PM.
Hola Mr. SK is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 618 (permalink) Old 01-23-2006, 07:54 AM
Sitzen ist fürn Arsch
 
Björki's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 49,599
                     
Re: Tuesday OOP and Scores!**2nd week**

Vamos David

kom Igen Jonas, davai Max

EISERN UNION

Bryans || Djokovic || Paire || Rojer || Tecau || Pospisil || Chiudinelli || Verdasco || Simon || Seppi || Leo Mayer

Björkman || Arthurs || Edberg || Nalbandian || Hanley || Rafter
T.Johansson || M.Norman || Aspelin || O. Rochus || Söderling


Björki is offline  
post #3 of 618 (permalink) Old 01-23-2006, 08:32 AM Thread Starter
-LIFETIME MEMBER-
 
Join Date: Nov 2005
Location: irufushi
Age: 33
Posts: 5,425
                     
Re: Tuesday OOP and Scores!**2nd week**

Vamos David!!
Ajmo Ivan!
Hola Mr. SK is offline  
post #4 of 618 (permalink) Old 01-23-2006, 08:41 AM
In hiding.
 
SloKid's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Age: 32
Posts: 19,104
                     
Re: Tuesday OOP and Scores!**2nd week**

Allez Fabrice
Come on Marcos
SloKid is offline  
post #5 of 618 (permalink) Old 01-23-2006, 08:43 AM
Registered User
 
landoud's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Cairo , Egypt
Age: 32
Posts: 7,460
                     
Re: Tuesday OOP and Scores!**2nd week**

gooooooooooooooooooooo rogelioooooooooo

5 Wimbledon
3 Australia Open
4 US Open

landoud is offline  
post #6 of 618 (permalink) Old 01-23-2006, 09:26 AM
Registered User
 
jazz_girl's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Age: 32
Posts: 17,486
                     
Re: Tuesday OOP and Scores!**2nd week**

Vamos David!!!
jazz_girl is offline  
post #7 of 618 (permalink) Old 01-23-2006, 09:41 AM
Miss Thang
 
sigmagirl91's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Big Blue Nation
Age: 45
Posts: 36,083
                     
Re: Tuesday OOP and Scores!**2nd week**

Vamos David!!!

Talk to the hand because the ears don't hear you.
sigmagirl91 is offline  
post #8 of 618 (permalink) Old 01-23-2006, 09:45 AM
Registered User
 
RaVeR's Avatar
 
Join Date: Aug 2002
Location: CROATIA
Posts: 8,008
                     
Re: Tuesday OOP and Scores!**2nd week**

Come on Ivan!!
please win this match!!

***New Croatian Hope And New Future Tennis Star***

MARIN CILIC
RaVeR is offline  
post #9 of 618 (permalink) Old 01-23-2006, 11:27 AM
Registered User
 
Scotso's Avatar
 
Join Date: Jul 2002
Location: Baltimore, MD
Age: 33
Posts: 70,027
                     
Re: Tuesday OOP and Scores!**2nd week**

good luck:

Marcos Baghdatis
Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski
Novak Djokovic/Ana Ivanovic
Leander Paes/Nathalie Dechy
Paul Hanley/Samantha Stosur
Jim Thomas/Bryanne Stewart


Le Poussin! Faithfully ignoring the haters since 1995.

Le Poulailler de Poussin! (Simontarded.)

Ron Paul for President 2012!
Scotso is offline  
post #10 of 618 (permalink) Old 01-23-2006, 01:20 PM
Registered User
 
Nathaliia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 95,443
                     
Re: Tuesday OOP and Scores!**2nd week**

Matka / Frytka please 80% of 1st serve one more time.... it would be very appreciated... and of course 1st serve never slower than 200 km / h

I will burn
And you will die...


my old Polish blog www.tenislove.pl
Nathaliia is offline  
post #11 of 618 (permalink) Old 01-23-2006, 02:53 PM
.
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 33,237
                     
Re: Tuesday OOP and Scores!**2nd week**

Go Fabrice! And Feijão (in juniors)!
keqtqiadv is offline  
post #12 of 618 (permalink) Old 01-23-2006, 03:39 PM
Registered User
 
Golfnduck's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 7,758
                     
Re: Tuesday OOP and Scores!**2nd week**

Go Marcos and Santoro!!!

QUACK IT LOUD....QUACK IT PROUD!!!!!!!!

GOOD LUCK TO: ANDY, HAAS, MARDY, BRYANS, JAMES, DJOKOVIC, MOODIE, ROBBY, MOYA, SAFIN, GICQUEL

DAVIS CUP CHAMPS FOR 2007!!!!!!!!!! WAY TO GO USA!!!!!!!
Golfnduck is offline  
post #13 of 618 (permalink) Old 01-23-2006, 03:50 PM
#freeviktor
 
savesthedizzle's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: formerly known as Troickitard
Posts: 93,751
                     
Re: Tuesday OOP and Scores!**2nd week**

Good luck:

Fabrice Santoro (FRA)
Marcos Baghdatis (CYP)
Gisela Dulko (ARG)[10]/Maria Kirilenko (RUS)[10]
Novak Djokovic (SCG)/Ana Ivanovic (SCG)

Troicki - Djokovic - Del Potro - Kyrgios - Berankis
Cibulkova - Robson - Kirilenko - Azarenka
Retired but always loving Ferrero - Ancic - Kiefer

savesthedizzle is offline  
post #14 of 618 (permalink) Old 01-23-2006, 06:59 PM
Not a Registered User
 
El Legenda's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: US of A
Posts: 30,181
                     
Re: Tuesday OOP and Scores!**2nd week**

GOooOOOOoOoOOoOo Ljubo

El Legenda is offline  
post #15 of 618 (permalink) Old 01-23-2006, 07:43 PM
Member
 
Smasher's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Location: ...
Posts: 8,945
                     
Re: Tuesday OOP and Scores!**2nd week**

Come on Marcos and Fab!
Smasher is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the MensTennisForums.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome