Thursday OOP and scores - MensTennisForums.com

Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #1 of 1492 (permalink) Old 08-31-2005, 10:09 PM Thread Starter
Registered User
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 4,680
                     
Thursday OOP and scores

Arthur Ashe 11.00 AM Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Justine Henin-Hardenne (BEL)[7] vs. Maria Sanchez Lorenzo (ESP)
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Pauline Parmentier (FRA) vs. Lindsay Davenport (USA)[2]
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Andre Agassi (USA)[7] vs. Ivo Karlovic (CRO)

Arthur Ashe 7.00 PM Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Sesil Karatantcheva (BUL) vs. Amelie Mauresmo (FRA)[3]
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
James Blake (USA) vs. Igor Andreev (RUS)

Armstrong 11.00 AM Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Nathalie Dechy (FRA)[15] vs. Vania King (USA)
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Robby Ginepri (USA) vs. Gilles Muller (LUX)
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Katarina Srebotnik (SLO) vs. Mary Pierce (FRA)[12]
4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Guillermo Coria (ARG)[8] vs. Vincent Spadea (USA)
Not Before 6:00 PM
5. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Tatiana Golovin (FRA)/Fabrice Santoro (FRA)
vs. Martina Navratilova (USA)[7]/Leander Paes (IND)[7]

Grandstand 11.00 AM Start
1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Xavier Malisse (BEL) vs. Brian Baker (USA)
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Anna Smashnova (ISR) vs. Tatiana Golovin (FRA)[23]
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Tommy Haas (GER)[29] vs. Rainer Schuettler (GER)
4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Richard Gasquet (FRA)[13] vs. Giorgio Galimberti (ITA)

Court 4 4.00 PM Start
1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Robin Soderling (SWE) vs. Feliciano Lopez (ESP)[26]

Court 6 11.00 AM Start
1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Massimo Bertolini (ITL)/Filippo Volandri (ITA)
vs. Sam Querrey (USA)/Donald Young (USA)
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Mikhail Youzhny (RUS)[24] vs. Jonas Bjorkman (SWE)
3. Men's doubles - 1st Rnd.
Alex Bogomolov Jr. (USA)/Travis Rettenmaier (USA)
vs. Karol Beck (SVK)/Jaroslav Levinsky (CZE)
suspended (2-6 1-1)
4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Iveta Benesova (CZE)/Yulia Beygelzimer (UKR)
vs. Gisela Dulko (ARG)[16]/Maria Kirilenko (RUS)[16]
5. Men's Doubles - 1st Rnd.
Victor Hanescu (ROM)/Razvan Sabau (ROM)
vs. Justin Gimelstob (USA)/Mariano Hood (ARG)

Court 7 11.00 AM Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Jelena Jankovic (SCG)[17] vs. Alexa Glatch (USA)
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Jill Craybas (USA) vs. Anna Chakvetadze (RUS)[29]
3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Stanislas Wawrinka (SUI) vs. Mariano Puerta (ARG)[10]
4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Brian Baker (USA)/Rajeev Ram (USA)
vs. Scoville Jenkins (USA)/Bobby Reynolds (USA)

Court 8 11.00 AM Start
1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Vera Douchevina (RUS)/Shahar Peer (ISR)
vs. Marion Bartoli (FRA)/Milagros Sequera (VEN)
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Anabel Medina Garrigues (ESP)[32] vs. Tiantian Sun (CHN)
3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Wayne Arthurs (AUS)[8]/Paul Hanley (AUS)[8]
vs. Jarkko Nieminen (FIN)/Rogier Wassen (NED)
4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Cyril Saulnier (FRA) vs. Ivan Ljubicic (CRO)[18]

Court 9 11.00 AM Start
1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Julien Benneteau (FRA)/Nicolas Mahut (FRA)
vs. Martin Garcia (ARG)/Luis Horna (PER)
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Ma. Emilia Salerni (ARG)/Maria Vento-Kabchi (VEN)
vs. Nadia Petrova (RUS)[4]/Meghann Shaughnessy (USA)[4]
3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Eleni Daniilidou (GRE)/Jennifer Russell (USA)
vs. Lisa Raymond (USA)[6]/Samantha Stosur (AUS)[6]
4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Laura Granville (USA)/Carly Gullickson (USA)
vs. Jill Craybas (USA)/Meilen Tu (USA)
5. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Shenay Perry (USA)/Amer Delic (USA)
vs. Lisa Raymond (USA)[4]/Jonas Bjorkman (SWE)[4]

Court 10 11.00 AM Start
1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Yoon Jeong Cho (KOR) vs. Gisela Dulko (ARG)[27]
2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Thomas Johansson (SWE)[14] vs. Sebastien Grosjean (FRA)
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Anna-Lena Groenefeld (GER)[31] vs. Virginie Razzano (FRA)
4. Women's Singles - 2nd Rnd.
Shinobu Asagoe (JPN)[24] vs. Evgenia Linetskaya (RUS)
5. Women's Singles - 2nd Rnd.
Martina Sucha (SVK) vs. Patty Schnyder (SUI)[11]

Court 11 11.00 AM Start
1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Gustavo Kuerten (BRA) vs. Tommy Robredo (ESP)[19]
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Anastasia Myskina (RUS)[13] vs. Amy Frazier (USA)
3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Elena Dementieva (RUS)[6] vs. Mariana Diaz-Oliva (ARG)
4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Ricardo Mello (BRA) vs. Tomas Berdych (CZE)[32]

Court 13 11.00 AM Start
1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Mervana Jugic-Salkic (BIH)/Michaela Pastikova (CZE)
vs. Teryn Ashley (USA)/Jessica Kirkland (USA)
2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Magdalena Maleeva (BUL) vs. Elena Likhovtseva (RUS)[19]
3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Alexa Glatch (USA)/Vania King (USA)
vs. Daniela Hantuchova (SVK)[5]/Ai Sugiyama (JPN)[5]
4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Cara Black (ZIM)[1]/Wayne Black (ZIM)[1]
vs. Amy Frazier (USA)/Travis Parrott (USA)
5. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Tiantian Sun (CHN)/Simon Aspelin (SWE)
vs. Daniela Hantuchova (SVK)/Mahesh Bhupathi (IND)

Court 14 11.00 AM Start
1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Yves Allegro (SUI)/Daniele Bracciali (ITA)
vs. Younes El Aynaoui (MAR)/Tom Vanhoudt (BEL)
2. Men's Doubles - 1st Rnd.
Cyril Suk (CZE)[12]/Pavel Vizner (CZE)[12]
vs. Alex Calatrava (ESP)/David Ferrer (ESP)
3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Rika Fujiwara (JPN)/Na Li (CHN)
vs. Janette Husarova (SVK)[15]/Francesca Schiavone (ITA)[15]
4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Jelena Jankovic (SCG)/Pavel Vizner (CZE)
vs. Alicia Molik (AUS)[8]/Todd Perry (AUS)[8]
5. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Dinara Safina (RUS)/Andy Ram (ISR)
vs. Janette Husarova (SVK)/Leos Friedl (CZE)

Court 15 1.00 PM Start
1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Kveta Peschke (CZE)[13]/Barbora Strycova (CZE)[13]
vs. Maria Elena Camerin (ITA)/Tathiana Garbin (ITA)
2. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Virginia Ruano Pascual (ESP)/Stephen Huss (AUS)
vs. Lilia Osterloh (USA)/Kevin Kim (USA)
3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Kristina Brandi (PUR)/Caroline Dhenin (FRA)
vs. Dally Randriantefy (MAD)/Anna Smashnova (ISR)
4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Anna-Lena Groenefeld (GER)/Frantisek Cermak (CZE)
vs. Kveta Peschke (CZE)/Martin Damm (CZE)

Court 17 1.00 PM Start
1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Sania Mirza (IND)/Bryanne Stewart (AUS)
vs. Emilie Loit (FRA)[11]/Nicole Pratt (AUS)[11]
2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Megan Bradley (USA)/Kristi Miller (USA)
vs. Catalina Castano (COL)/Laura Pous Tio (ESP)
3. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Nicole Pratt (AUS)/Cyril Suk (CZE)
vs. Nicole Vaidisova (CZE)/Mark Knowles (BAH)
4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Katarina Srebotnik (SLO)/Nenad Zimonjic (SCG)
vs. Bryanne Stewart (AUS)/Jonathan Erlich (ISR)

Court 18 11.00 AM Start
1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Dominik Hrbaty (SVK)/Michal Mertinak (SVK)
vs. Mariusz Fyrstenberg (POL)/Marcin Matkowski (POL)
2. Men's Doubles - 1st Rnd.
Mykyta Kryvonos (USA)/Denis Zivkovic (USA)
vs. Jose Acasuso (ARG)/Sebastian Prieto (ARG)
3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Julian Knowle (AUT)/Jurgen Melzer (AUT)
vs. Michael Llodra (FRA)[6]/Fabrice Santoro (FRA)[6]
4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Silvia Farina Elia (ITA)/Roberta Vinci (ITA)
vs. Nana Miyagi (JPN)/Anastasia Myskina (RUS)

PAW Results
Winner: 2006 - Acapulco, Portschach, 2005 - Marseille, Valencia, Bastad, Paris Bercy, 2004 - Kitzbuhel
Runner-up: 2005 - Doha, Estoril, 2004 - Indian Wells, Hamburg, Halle, Paris Bercy
Semifinal: 2004 - Houston, Casablanca, Nottingham, Stuttgart, Cincinnati

Last edited by nitsansh; 09-01-2005 at 02:49 AM.
nitsansh is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 1492 (permalink) Old 08-31-2005, 10:26 PM
Registered User
 
RogerRocks's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 534
                     
Thursday OOP & Scores

Arthur Ashe 11.00 AM Start


1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Justine Henin-Hardenne (BEL)[7] vs. Maria Sanchez Lorenzo (ESP)

2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Pauline Parmentier (FRA) vs. Lindsay Davenport (USA)[2]

3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Andre Agassi (USA)[7] - vs. Ivo Karlovic (CRO)


Arthur Ashe 7.00 PM Start

1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Sesil Karatantcheva (BUL) vs. Amelie Mauresmo (FRA)[3]

2. Men's Singles - 2nd Rnd.
James Blake (USA) vs. Igor Andreev (RUS)



Armstrong 11.00 AM Start

1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Nathalie Dechy (FRA)[15] vs. Vania King (USA)

2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Robby Ginepri (USA) vs. Gilles Muller (LUX)


3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Katarina Srebotnik (SLO) vs. Mary Pierce (FRA)[12]

4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Guillermo Coria (ARG)[8] vs. Vincent Spadea (USA)


Not Before 6:00 PM
5. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Tatiana Golovin (FRA)/Fabrice Santoro (FRA)
vs. Martina Navratilova (USA)[7]/Leander Paes (IND)[7]


Grandstand 11.00 AM Start

1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Xavier Malisse (BEL) vs. Brian Baker (USA)


2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Anna Smashnova (ISR) vs. Tatiana Golovin (FRA)[23]

3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Tommy Haas (GER)[29] vs. Rainer Schuettler (GER)

4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Richard Gasquet (FRA)[13] vs. Giorgio Galimberti (ITA)



Court 4 4.00 PM Start

1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Robin Soderling (SWE) vs. Feliciano Lopez (ESP)[26]



Court 6 11.00 AM Start

1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Massimo Bertolini (ITL)/Filippo Volandri (ITA)
vs. Sam Querrey (USA)/Donald Young (USA)

2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Mikhail Youzhny (RUS)[24] vs. Jonas Bjorkman (SWE)


3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Iveta Benesova (CZE)/Yulia Beygelzimer (UKR)
vs. Gisela Dulko (ARG)[16]/Maria Kirilenko (RUS)[16]

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Victor Hanescu (ROM)/Razvan Sabau (ROM)
vs. Justin Gimelstob (USA)/Mariano Hood (ARG)



Court 7 11.00 AM Start

1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Jelena Jankovic (SCG)[17] vs. Alexa Glatch (USA)

2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Jill Craybas (USA) vs. Anna Chakvetadze (RUS)[29]

3. Men's Singles - 2nd Rnd.
Stanislas Wawrinka (SUI) vs. Mariano Puerta (ARG)[10]

4. Men's Doubles - 1st Rnd.
Brian Baker (USA)/Rajeev Ram (USA)
vs. Scoville Jenkins (USA)/Bobby Reynolds (USA)



Court 8 11.00 AM Start

1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Vera Douchevina (RUS)/Shahar Peer (ISR)
vs. Marion Bartoli (FRA)/Milagros Sequera (VEN)

2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Anabel Medina Garrigues (ESP)[32] vs. Tiantian Sun (CHN)


3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Wayne Arthurs (AUS)[8]/Paul Hanley (AUS)[8]
vs. Jarkko Nieminen (FIN)/Rogier Wassen (NED)

4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Cyril Saulnier (FRA) vs. Ivan Ljubicic (CRO)[18]



Court 9 11.00 AM Start

1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Julien Benneteau (FRA)/Nicolas Mahut (FRA)
vs. Martin Garcia (ARG)/Luis Horna (PER)


2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Ma. Emilia Salerni (ARG)/Maria Vento-Kabchi (VEN)
vs. Nadia Petrova (RUS)[4]/Meghann Shaughnessy (USA)[4]

3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Eleni Daniilidou (GRE)/Jennifer Russell (USA)
vs. Lisa Raymond (USA)[6]/Samantha Stosur (AUS)[6]

4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Laura Granville (USA)/Carly Gullickson (USA)
vs. Jill Craybas (USA)/Meilen Tu (USA)

5. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Shenay Perry (USA)/Amer Delic (USA)
vs. Lisa Raymond (USA)[4]/Jonas Bjorkman (SWE)[4]


Court 10 11.00 AM Start

1. Women's Singles - 2nd Rnd.
Yoon Jeong Cho (KOR) vs. Gisela Dulko (ARG)[27]

2. Men's Singles - 2nd Rnd.
Thomas Johansson (SWE)[14] vs. Sebastien Grosjean (FRA)


3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Anna-Lena Groenefeld (GER)[31] vs. Virginie Razzano (FRA)

4. Women's Singles - 2nd Rnd.
Shinobu Asagoe (JPN)[24] vs. Evgenia Linetskaya (RUS)

5. Women's Singles - 2nd Rnd.
Martina Sucha (SVK) vs. Patty Schnyder (SUI)[11]


Court 11 11.00 AM Start

1. Men's Singles - 2nd Rnd.
Gustavo Kuerten (BRA) vs. Tommy Robredo (ESP)[19]


2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Anastasia Myskina (RUS)[13] vs. Amy Frazier (USA)

3. Women's Singles - 2nd Rnd.
Elena Dementieva (RUS)[6] vs. Mariana Diaz-Oliva (ARG)

4. Men's Singles - 2nd Rnd.
Ricardo Mello (BRA) vs. Tomas Berdych (CZE)[32]



Court 13 11.00 AM Start

1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Mervana Jugic-Salkic (BIH)/Michaela Pastikova (CZE)
vs. Teryn Ashley (USA)/Jessica Kirkland (USA)

2. Women's Singles - 2nd Rnd.
Magdalena Maleeva (BUL) vs. Elena Likhovtseva (RUS)[19]

3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Alexa Glatch (USA)/Vania King (USA)
vs. Daniela Hantuchova (SVK)[5]/Ai Sugiyama (JPN)[5]

4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Cara Black (ZIM)[1]/Wayne Black (ZIM)[1]
vs. Amy Frazier (USA)/Travis Parrott (USA)

5. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Tiantian Sun (CHN)/Simon Aspelin (SWE)
vs. Daniela Hantuchova (SVK)/Mahesh Bhupathi (IND)


Court 14 11.00 AM Start

1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Yves Allegro (SUI)/Daniele Bracciali (ITA)
vs. Younes El Aynaoui (MAR)/Tom Vanhoudt (BEL)

2. Men's Doubles - 1st Rnd.
Cyril Suk (CZE)[12]/Pavel Vizner (CZE)[12]
vs. Alex Calatrava (ESP)/David Ferrer (ESP)


3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Rika Fujiwara (JPN)/Na Li (CHN)
vs. Janette Husarova (SVK)[15]/Francesca Schiavone (ITA)[15]

4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Jelena Jankovic (SCG)/Pavel Vizner (CZE)
vs. Alicia Molik (AUS)[8]/Todd Perry (AUS)[8]

5. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Dinara Safina (RUS)/Andy Ram (ISR)
vs. Janette Husarova (SVK)/Leos Friedl (CZE)


Court 15 1.00 PM Start

1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Kveta Peschke (CZE)[13]/Barbora Strycova (CZE)[13]
vs. Maria Elena Camerin (ITA)/Tathiana Garbin (ITA)

2. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Virginia Ruano Pascual (ESP)/Stephen Huss (AUS)
vs. Lilia Osterloh (USA)/Kevin Kim (USA)

3. Women's Doubles - 1st Rnd.
Kristina Brandi (PUR)/Caroline Dhenin (FRA)
vs. Dally Randriantefy (MAD)/Anna Smashnova (ISR)

4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Anna-Lena Groenefeld (GER)/Frantisek Cermak (CZE)
vs. Kveta Peschke (CZE)/Martin Damm (CZE)


Court 17 1.00 PM Start

1. Women's Doubles - 1st Rnd.
Sania Mirza (IND)/Bryanne Stewart (AUS)
vs. Emilie Loit (FRA)[11]/Nicole Pratt (AUS)[11]

2. Women's Doubles - 1st Rnd.
Megan Bradley (USA)/Kristi Miller (USA)
vs. Catalina Castano (COL)/Laura Pous Tio (ESP)

3. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Nicole Pratt (AUS)/Cyril Suk (CZE)
vs. Nicole Vaidisova (CZE)/Mark Knowles (BAH)

4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Katarina Srebotnik (SLO)/Nenad Zimonjic (SCG)
vs. Bryanne Stewart (AUS)/Jonathan Erlich (ISR)


Court 18 11.00 AM Start

1. Men's Doubles - 1st Rnd.
Dominik Hrbaty (SVK)/Michal Mertinak (SVK)
vs. Mariusz Fyrstenberg (POL)/Marcin Matkowski (POL)

2. Men's Doubles - 1st Rnd.
Mykyta Kryvonos (USA)/Denis Zivkovic (USA)
vs. Jose Acasuso (ARG)/Sebastian Prieto (ARG)

3. Men's Doubles - 1st Rnd.
Julian Knowle (AUT)/Jurgen Melzer (AUT)
vs. Michael Llodra (FRA)[6]/Fabrice Santoro (FRA)[6]


4. Women's Doubles - 1st Rnd.
Silvia Farina Elia (ITA)/Roberta Vinci (ITA)
vs. Nana Miyagi (JPN)/Anastasia Myskina (RUS)
RogerRocks is offline  
post #3 of 1492 (permalink) Old 08-31-2005, 10:27 PM
Registered User
 
RogerRocks's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 534
                     
Re: Thursday OOP & Scores

outposted

mine's prettier though
RogerRocks is offline  
post #4 of 1492 (permalink) Old 08-31-2005, 10:31 PM
Registered User
 
Tennis Fool's Avatar
 
Join Date: Sep 2002
Location: Not on the court, obviously.
Age: 43
Posts: 8,752
                     
Re: Thursday OOP & Scores

Look at all those stars on Court 11
Tennis Fool is offline  
post #5 of 1492 (permalink) Old 08-31-2005, 10:34 PM Thread Starter
Registered User
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 4,680
                     
Re: Thursday OOP & Scores

Quote:
Originally Posted by RogerRocks
outposted

mine's prettier though
Beauty is in the eye of the beholder...

PAW Results
Winner: 2006 - Acapulco, Portschach, 2005 - Marseille, Valencia, Bastad, Paris Bercy, 2004 - Kitzbuhel
Runner-up: 2005 - Doha, Estoril, 2004 - Indian Wells, Hamburg, Halle, Paris Bercy
Semifinal: 2004 - Houston, Casablanca, Nottingham, Stuttgart, Cincinnati
nitsansh is offline  
post #6 of 1492 (permalink) Old 08-31-2005, 10:43 PM Thread Starter
Registered User
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 4,680
                     
Re: Thursday OOP & Scores

I came to conclusion that USTA has no respect to women from Russia... (excluding Sharapova off course)

OTOH, some players (you can guess who...) seem to have a residence at Ashe stadium...

PAW Results
Winner: 2006 - Acapulco, Portschach, 2005 - Marseille, Valencia, Bastad, Paris Bercy, 2004 - Kitzbuhel
Runner-up: 2005 - Doha, Estoril, 2004 - Indian Wells, Hamburg, Halle, Paris Bercy
Semifinal: 2004 - Houston, Casablanca, Nottingham, Stuttgart, Cincinnati
nitsansh is offline  
post #7 of 1492 (permalink) Old 08-31-2005, 11:04 PM
#freeviktor
 
savesthedizzle's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: formerly known as Troickitard
Posts: 93,764
                     
Re: Thursday OOP & Scores

Good luck to:

James Blake (USA)
Gilles Muller (LUX)
Rainer Schuettler (GER)
Justin Gimelstob (USA)/Mariano Hood (ARG)
Stanislas Wawrinka (SUI)
Tommy Robredo (ESP)[19]

Troicki - Djokovic - Del Potro - Kyrgios - Berankis
Cibulkova - Robson - Kirilenko - Azarenka
Retired but always loving Ferrero - Ancic - Kiefer

savesthedizzle is offline  
post #8 of 1492 (permalink) Old 09-01-2005, 01:50 AM
Registered User
 
Scotso's Avatar
 
Join Date: Jul 2002
Location: Baltimore, MD
Age: 33
Posts: 70,027
                     
Re: Thursday OOP & Scores

I really can't understand why Blake is the night match. Although I am looking forward to watching Andreev


Le Poussin! Faithfully ignoring the haters since 1995.

Le Poulailler de Poussin! (Simontarded.)

Ron Paul for President 2012!
Scotso is offline  
post #9 of 1492 (permalink) Old 09-01-2005, 01:54 AM
Registered User
 
Scotso's Avatar
 
Join Date: Jul 2002
Location: Baltimore, MD
Age: 33
Posts: 70,027
                     
Re: Thursday OOP & Scores

good luck:

Igor Andreev
Gilles Muller
Vincent Spadea
Brian Baker
Rainer Schuettler
Richard Gasquet
Robin Soderling
Feliciano Lopez
Mikhail Youzhny
Stanislas Wawrinka
Brian Baker/Rajeev Ram
Jarkko Nieminen/Rogier Wassen
Thomas Johansson
Tommy Robredo
Tomas Berdych
Cara Black/Wayne Black
Alex Calatrava/David Ferrer
Virginia Ruano Pascual/Stephen Huss
Kveta Peschke/Martin Damm
Nicole Vaidisova/Mark Knowles
Bryanne Stewart/Jonathan Erlich
Dominik Hrbaty/Michal Mertinak


Le Poussin! Faithfully ignoring the haters since 1995.

Le Poulailler de Poussin! (Simontarded.)

Ron Paul for President 2012!
Scotso is offline  
post #10 of 1492 (permalink) Old 09-01-2005, 02:14 AM
.
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 33,406
                     
Re: Thursday OOP and scores

Mello and Guga on court 11!!! Good matches to watch tomorrow. Also good luck to Thomas Johansson. A Guga x Johansson match would be great. It almost occured in Roland Garros this year.
keqtqiadv is offline  
post #11 of 1492 (permalink) Old 09-01-2005, 02:18 AM Thread Starter
Registered User
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 4,680
                     
Re: Thursday OOP & Scores

Quote:
Originally Posted by KarolBeckFan
I really can't understand why Blake is the night match. Although I am looking forward to watching Andreev
I agree... if it has to be an American and Agassi play on the day session, then I would prefer Spadea vs Coria...

PAW Results
Winner: 2006 - Acapulco, Portschach, 2005 - Marseille, Valencia, Bastad, Paris Bercy, 2004 - Kitzbuhel
Runner-up: 2005 - Doha, Estoril, 2004 - Indian Wells, Hamburg, Halle, Paris Bercy
Semifinal: 2004 - Houston, Casablanca, Nottingham, Stuttgart, Cincinnati
nitsansh is offline  
post #12 of 1492 (permalink) Old 09-01-2005, 02:50 AM Thread Starter
Registered User
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 4,680
                     
Re: Thursday OOP and scores

Court 6 schedule was revised (added suspended match)

PAW Results
Winner: 2006 - Acapulco, Portschach, 2005 - Marseille, Valencia, Bastad, Paris Bercy, 2004 - Kitzbuhel
Runner-up: 2005 - Doha, Estoril, 2004 - Indian Wells, Hamburg, Halle, Paris Bercy
Semifinal: 2004 - Houston, Casablanca, Nottingham, Stuttgart, Cincinnati
nitsansh is offline  
post #13 of 1492 (permalink) Old 09-01-2005, 03:17 AM
Registered User
 
KoOlMaNsEaN's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Ottawa
Age: 28
Posts: 9,942
                     
Re: Thursday OOP and scores

Go Igor,Gilles,X-Man,Tommy,Thomas,Guga!

Another Game for Milos

ROGER

KoOlMaNsEaN is offline  
post #14 of 1492 (permalink) Old 09-01-2005, 04:13 AM
Miss Fabray
 
Fergie's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: Federerland
Posts: 55,507
                     
Re: Thursday OOP and scores

Vamos Tommy y Mariano

Go Robby, James, Misha, Ivan, Tomas

The King Roger Federer



Pain is only temporary but victory is forever
Fergie is offline  
post #15 of 1492 (permalink) Old 09-01-2005, 04:26 AM
Registered User
 
Daniela_CABJ's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Buenos Aires, Argentina
Age: 32
Posts: 2,000
                     
Re: Thursday OOP and scores



Mariano Puerta, Guille Coria, Gisela Dulko, Mariana Diaz-Oliva, Richard Gasquet, Seb Grosjean, Guga Kuerten, James Blake, Feli Lopez



Acasuso/Prieto, Garcia/Horna

ARGENTINA


______________________________

~♠ Gasquetaires ♠~

un pour tous, tous pour un
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

*LINK TO RICHARD GASQUET OFFICIAL WEBSITE*


TOMÁŠ BERDYCH
Daniela_CABJ is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the MensTennisForums.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome