Italy F33 qualifying
September 25-October 1, 2006
Singles:
Seeds: (cut: none)
1. Matteo Viola to main draw
2. Thomas Cazes-Carrere
3. Christoph Lessiak
4. Georg Novak
5. Marc-Andre Stratling
6. Andrea Serra
7. Bertram Steinberger
8. Massimo Capone
9. Walter Trusendi
10. Claudio Rizzo
11. Oscar Rodriguez
12. Laurent Bondaz
13. Alfonso Fernandez-Guimera
14. Vasil Mladenov
15. Marco Simoni
16. Bastien Lobbrecht
17. Cesare Gallo
First round
(9)Walter Trusendi (ITA) bye [Trusendi takes Viola's spot]
Erik Valerian (CZE) d. Andrea Siggillino (ITA) 6-1 6-1
Cristian Rodriguez (COL) d. Luciano Musella (ITA) 6-0 6-3
(15)Marco Simoni (ITA) bye
(2)Thomas Cazes-Carrere (FRA) bye
Luca Stoppini (ITA) d. Alberto Tosti-Croce (ITA) 4-6 6-1 7-6(7)
Giacomo Pirozzi (ITA) d. Dimitri Winderickx (BEL) 6-3 6-3
(16)Bastien Lobbrecht (FRA)
(3)Christoph Lessiak (AUT) bye
Luca Pavanelli (ITA) d. (WC)Walter Comporto (ITA) 6-4 2-1 ret.
Alessandro Belfiori (ITA) d. Tyler Kelly (USA) 0-6 7-5 1-0 ret.
(13)Alfonso Fernandez-Guimera (ESP) bye
(4)Georg Novak (AUT) bye
Pierfrancesco Prudentini (ITA) bye
Pietro Fanucci (ITA) d. Daniele Micolani (ITA) 6-4 6-1
(17)Cesare Gallo (ITA) bye [Gallo takes Trusendi's spot]
(5)Marc-Andre Stratling (GER) bye
Francesco Vettori (ITA) d. Carlos Calderon (ESP) 6-2 2-6 6-1
Antonio di Gaetano (ITA) d. Alberto Cristofaro (ITA) 4-2 ret.
(14)Vasil Mladenov (BUL) bye
(6)Andrea Serra (ITA) bye
Julien Dubail (BEL) d. Federico Raffaelli (ITA) 3-6 7-5 6-3
(WC)Luca Piolanti (ITA) d. Artem Strunnikov (RUS) 6-0 6-1
(12)Laurent Bondaz (ITA) bye
(7)Bertram Steinberger (AUT) bye
(WC)Alessio Abbondanzieri (ITA) d. Abel Rincon (ESP) 7-5 6-0
Filippo Leonardi (ITA) d. Paolo Naldi (ITA) 6-0 6-1
(11)Oscar Rodriguez (COL) bye
(8)Massimo Capone (ITA) bye
Roberto D'Adamo (ITA) bye
Federico Migliorini (ITA) d. Leonardo di Loreto (ITA) 6-2 6-1
(10)Claudio Rizzo (ITA) bye
Second Round
(9)Walter Trusendi (ITA) d. Erik Valerian (CZE) 6-2 6-1
(15)Marco Simoni (ITA) d. Cristian Rodriguez (COL) 6-1 6-2
(2)Thomas Cazes-Carrere (FRA) d. Luca Stoppini (ITA) 7-5 7-6(3)
(16)Bastien Lobbrecht (FRA) d. Giacomo Pirozzi (ITA) 3-6 6-0 7-6(1)
(3)Christoph Lessiak (AUT) d. Luca Pavanelli (ITA) 0-6 7-5 6-3
Alessandro Belfiori (ITA) d. (13)Alfonso Fernandez-Guimera (ESP) 6-3 6-2
Pierfrancesco Prudentini (ITA) d. (4)Georg Novak (AUT) 3-6 6-3 7-5
Pietro Fanucci (ITA) d. (17)Cesare Gallo (ITA) 3-6 6-3 6-2
(5)Marc-Andre Stratling (GER) d. Francesco Vettori (ITA) 6-7(4) 6-0 6-3
Antonio di Gaetano (ITA) d. (14)Vasil Mladenov (BUL) 3-6 7-6(5) 7-6(6)
(6)Andrea Serra (ITA) d. Julien Dubail (BEL) 6-1 6-0
(WC)Luca Piolanti (ITA) d. (12)Laurent Bondaz (ITA) 7-5 6-3
(7)Bertram Steinberger (AUT) d. (WC)Alessio Abbondanzieri (ITA) 7-6(3) 6-4
(11)Oscar Rodriguez (COL) d. Filippo Leonardi (ITA) 6-2 6-2
(8)Massimo Capone (ITA) d. Roberto D'Adamo (ITA) 7-6(2) 6-3
(10)Claudio Rizzo (ITA) d. Federico Migliorini (ITA) 6-4 6-4
Qualifying Round
(9)Walter Trusendi (ITA) d. (15)Marco Simoni (ITA) 6-0 3-6 6-1
(16)Bastien Lobbrecht (FRA) d. (2)Thomas Cazes-Carrere (FRA) 7-5 2-6 7-6(5)
(3)Christoph Lessiak (AUT) d. Alessandro Belfiori (ITA) 6-1 6-4
Pietro Fanucci (ITA) d. Pierfrancesco Prudentini (ITA) 7-5 6-4
(5)Marc-Andre Stratling (GER) d. Antonio di Gaetano (ITA) 6-3 6-0
(6)Andrea Serra (ITA) d. (WC)Luca Piolanti (ITA) 6-2 6-4
(7)Bertram Steinberger (AUT) d. (11)Oscar Rodriguez (COL) 6-2 6-4
(8)Massimo Capone (ITA) d. (10)Claudio Rizzo (ITA) 6-0 6-1
September 25-October 1, 2006
Singles:
Seeds: (cut: none)
1. Matteo Viola to main draw
2. Thomas Cazes-Carrere
3. Christoph Lessiak
4. Georg Novak
5. Marc-Andre Stratling
6. Andrea Serra
7. Bertram Steinberger
8. Massimo Capone
9. Walter Trusendi
10. Claudio Rizzo
11. Oscar Rodriguez
12. Laurent Bondaz
13. Alfonso Fernandez-Guimera
14. Vasil Mladenov
15. Marco Simoni
16. Bastien Lobbrecht
17. Cesare Gallo
First round
(9)Walter Trusendi (ITA) bye [Trusendi takes Viola's spot]
Erik Valerian (CZE) d. Andrea Siggillino (ITA) 6-1 6-1
Cristian Rodriguez (COL) d. Luciano Musella (ITA) 6-0 6-3
(15)Marco Simoni (ITA) bye
(2)Thomas Cazes-Carrere (FRA) bye
Luca Stoppini (ITA) d. Alberto Tosti-Croce (ITA) 4-6 6-1 7-6(7)
Giacomo Pirozzi (ITA) d. Dimitri Winderickx (BEL) 6-3 6-3
(16)Bastien Lobbrecht (FRA)
(3)Christoph Lessiak (AUT) bye
Luca Pavanelli (ITA) d. (WC)Walter Comporto (ITA) 6-4 2-1 ret.
Alessandro Belfiori (ITA) d. Tyler Kelly (USA) 0-6 7-5 1-0 ret.
(13)Alfonso Fernandez-Guimera (ESP) bye
(4)Georg Novak (AUT) bye
Pierfrancesco Prudentini (ITA) bye
Pietro Fanucci (ITA) d. Daniele Micolani (ITA) 6-4 6-1
(17)Cesare Gallo (ITA) bye [Gallo takes Trusendi's spot]
(5)Marc-Andre Stratling (GER) bye
Francesco Vettori (ITA) d. Carlos Calderon (ESP) 6-2 2-6 6-1
Antonio di Gaetano (ITA) d. Alberto Cristofaro (ITA) 4-2 ret.
(14)Vasil Mladenov (BUL) bye
(6)Andrea Serra (ITA) bye
Julien Dubail (BEL) d. Federico Raffaelli (ITA) 3-6 7-5 6-3
(WC)Luca Piolanti (ITA) d. Artem Strunnikov (RUS) 6-0 6-1
(12)Laurent Bondaz (ITA) bye
(7)Bertram Steinberger (AUT) bye
(WC)Alessio Abbondanzieri (ITA) d. Abel Rincon (ESP) 7-5 6-0
Filippo Leonardi (ITA) d. Paolo Naldi (ITA) 6-0 6-1
(11)Oscar Rodriguez (COL) bye
(8)Massimo Capone (ITA) bye
Roberto D'Adamo (ITA) bye
Federico Migliorini (ITA) d. Leonardo di Loreto (ITA) 6-2 6-1
(10)Claudio Rizzo (ITA) bye
Second Round
(9)Walter Trusendi (ITA) d. Erik Valerian (CZE) 6-2 6-1
(15)Marco Simoni (ITA) d. Cristian Rodriguez (COL) 6-1 6-2
(2)Thomas Cazes-Carrere (FRA) d. Luca Stoppini (ITA) 7-5 7-6(3)
(16)Bastien Lobbrecht (FRA) d. Giacomo Pirozzi (ITA) 3-6 6-0 7-6(1)
(3)Christoph Lessiak (AUT) d. Luca Pavanelli (ITA) 0-6 7-5 6-3
Alessandro Belfiori (ITA) d. (13)Alfonso Fernandez-Guimera (ESP) 6-3 6-2
Pierfrancesco Prudentini (ITA) d. (4)Georg Novak (AUT) 3-6 6-3 7-5
Pietro Fanucci (ITA) d. (17)Cesare Gallo (ITA) 3-6 6-3 6-2
(5)Marc-Andre Stratling (GER) d. Francesco Vettori (ITA) 6-7(4) 6-0 6-3
Antonio di Gaetano (ITA) d. (14)Vasil Mladenov (BUL) 3-6 7-6(5) 7-6(6)
(6)Andrea Serra (ITA) d. Julien Dubail (BEL) 6-1 6-0
(WC)Luca Piolanti (ITA) d. (12)Laurent Bondaz (ITA) 7-5 6-3
(7)Bertram Steinberger (AUT) d. (WC)Alessio Abbondanzieri (ITA) 7-6(3) 6-4
(11)Oscar Rodriguez (COL) d. Filippo Leonardi (ITA) 6-2 6-2
(8)Massimo Capone (ITA) d. Roberto D'Adamo (ITA) 7-6(2) 6-3
(10)Claudio Rizzo (ITA) d. Federico Migliorini (ITA) 6-4 6-4
Qualifying Round
(9)Walter Trusendi (ITA) d. (15)Marco Simoni (ITA) 6-0 3-6 6-1
(16)Bastien Lobbrecht (FRA) d. (2)Thomas Cazes-Carrere (FRA) 7-5 2-6 7-6(5)
(3)Christoph Lessiak (AUT) d. Alessandro Belfiori (ITA) 6-1 6-4
Pietro Fanucci (ITA) d. Pierfrancesco Prudentini (ITA) 7-5 6-4
(5)Marc-Andre Stratling (GER) d. Antonio di Gaetano (ITA) 6-3 6-0
(6)Andrea Serra (ITA) d. (WC)Luca Piolanti (ITA) 6-2 6-4
(7)Bertram Steinberger (AUT) d. (11)Oscar Rodriguez (COL) 6-2 6-4
(8)Massimo Capone (ITA) d. (10)Claudio Rizzo (ITA) 6-0 6-1