Colombia F4 qualifying
October 11-17, 2004
Singles
Seeds: (cut: none)
1. Santiago Giraldo
2. Martin Alund
3. Sebastian Quintero
4. Guillermo Hormazabal
5. Noel Moossa
6. Anthony Hill
First Round
(1)Santiago Giraldo (COL) bye
Sebastian Camacho (COL) bye
Juan Pablo Calderon (COL) d. Ricardo Montesinos (PER) 6-0 6-0
Juan Manrique (COL) bye
(2)Martin Alund (ARG) bye
Cristian Lopez (COL) bye
Felipe Villegas (COL) d. Nicolas Ramirez (COL) 6-2 6-0
Juan Pablo Gomez (COL) bye
(3)Sebastian Quintero (COL) bye
Jonathan Otero (COL) bye
Cristian Rodriguez (COL) d. Nicolas Barrientos (COL) 6-4 6-4
Sebastian Rubiano (COL) d. Oscar Pantoja (COL) 6-3 6-1
(4)Guillermo Hormazabal (CHI) bye
Juan Carlos Rodriguez (COL) bye
Richard Munoz (FRA) d. Edgar Rodriguez (COL) 6-4 6-3
Jaime Cortes (COL) d. Hollman Clavijo (COL) 6-0 6-1
(5)Noel Moossa (USA) bye
Giovanni Guevara (COL) bye
Alejandro Gonzalez (COL) d. Diego Prada (COL) 6-1 6-1
Sebastian Gallego (COL) d. Felipe Bejarano (COL) 6-1 6-1
(6)Anthony Hill (ECU) bye
Juan Melo (COL) bye
Diego Fernando Motivar (COL) d. Juan M. Umana (COO) 6-0 6-0
Santiago Villegas (COL) d. Camilo Eusse (COL) 6-0 6-0
Ruben Torres (COL) bye
William Parra (COL) d. Farid Garcia (COL) 6-2 6-3
Luis Arboleda (COL) d. Juan Ospina (COL) 6-2 6-2
Jose Miguel Correa (COL) bye
Ivan Felipe Martinez (COL) bye
Francisco Franco (COL) d. Jomi Barrera (COL) 6-4 4-6 6-0
Thomas Estrada (COL) d. Andres Franco (COL) 6-0 6-0
Christian Bohorquez (COL) bye
Second Round
(1)Santiago Giraldo (COL) d. Sebastian Camacho (COL) 6-1 6-0
Juan Manrique (COL) d. Juan Pablo Calderon (COL) 6-0 6-2
(2)Martin Alund (ARG) d. Cristian Lopez (COL) 6-2 6-4
Felipe Villegas (COL) d. Juan Pablo Gomez (COL) 6-3 6-4
(3)Sebastian Quintero (COL) d. Jonathan Otero (COL) 6-2 6-3
Cristian Rodriguez (COL) d. Sebastian Rubiano (COL) 6-2 5-7 6-2
(4)Guillermo Hormazabal (CHI) d. Cristian Rodriguez (COL) 6-1 6-1
Jaime Cortes (COL) d. Richard Munoz (FRA) 7-6(6) 6-2
Giovanni Guevara (COL) d. (5)Noel Moossa (USA) 6-4 6-4
Alejandro Gonzalez (COL) d. Sebastian Gallego (COL) 6-4 6-0
(6)Anthony Hill (ECU) d. Juan Melo (COL) 6-2 6-3
Santiago Villegas (COL) d. Diego Fernando Motivar (COL) 4-6 6-4 6-4
Ruben Torres (COL) d. William Parra (COL) 6-0 6-1
Luis Arboleda (COL) d. Jose Miguel Correa (COL) 6-3 6-2
Ivan Felipe Martinez (COL) d. Francisco Franco (COL) w/o
Thomas Estrada (COL) d. Christian Bohorquez (COL) 2-6 6-3 7-6(3)
Qualifying Round
(1)Santiago Giraldo (COL) d. Juan Manrique (COL) 6-4 6-4
(2)Martin Alund (ARG) d. Felipe Villegas (COL) 6-1 6-3
(3)Sebastian Quintero (COL) d. Cristian Rodriguez (COL) 6-4 6-4
(4)Guillermo Hormazabal (CHI) d. Jaime Cortes (COL) 6-4 6-2
Alejandro Gonzalez (COL) d. Giovanni Guevara (COL) 6-0 6-0
Santiago Villegas (COL) d. (6)Anthony Hill (ECU) 1-6 6-3 6-3
Ruben Torres (COL) d. Luis Arboleda (COL) 6-2 6-3
Thomas Estrada (COL) d. Ivan Felipe Martinez (COL) 6-4 6-2
October 11-17, 2004
Singles
Seeds: (cut: none)
1. Santiago Giraldo
2. Martin Alund
3. Sebastian Quintero
4. Guillermo Hormazabal
5. Noel Moossa
6. Anthony Hill
First Round
(1)Santiago Giraldo (COL) bye
Sebastian Camacho (COL) bye
Juan Pablo Calderon (COL) d. Ricardo Montesinos (PER) 6-0 6-0
Juan Manrique (COL) bye
(2)Martin Alund (ARG) bye
Cristian Lopez (COL) bye
Felipe Villegas (COL) d. Nicolas Ramirez (COL) 6-2 6-0
Juan Pablo Gomez (COL) bye
(3)Sebastian Quintero (COL) bye
Jonathan Otero (COL) bye
Cristian Rodriguez (COL) d. Nicolas Barrientos (COL) 6-4 6-4
Sebastian Rubiano (COL) d. Oscar Pantoja (COL) 6-3 6-1
(4)Guillermo Hormazabal (CHI) bye
Juan Carlos Rodriguez (COL) bye
Richard Munoz (FRA) d. Edgar Rodriguez (COL) 6-4 6-3
Jaime Cortes (COL) d. Hollman Clavijo (COL) 6-0 6-1
(5)Noel Moossa (USA) bye
Giovanni Guevara (COL) bye
Alejandro Gonzalez (COL) d. Diego Prada (COL) 6-1 6-1
Sebastian Gallego (COL) d. Felipe Bejarano (COL) 6-1 6-1
(6)Anthony Hill (ECU) bye
Juan Melo (COL) bye
Diego Fernando Motivar (COL) d. Juan M. Umana (COO) 6-0 6-0
Santiago Villegas (COL) d. Camilo Eusse (COL) 6-0 6-0
Ruben Torres (COL) bye
William Parra (COL) d. Farid Garcia (COL) 6-2 6-3
Luis Arboleda (COL) d. Juan Ospina (COL) 6-2 6-2
Jose Miguel Correa (COL) bye
Ivan Felipe Martinez (COL) bye
Francisco Franco (COL) d. Jomi Barrera (COL) 6-4 4-6 6-0
Thomas Estrada (COL) d. Andres Franco (COL) 6-0 6-0
Christian Bohorquez (COL) bye
Second Round
(1)Santiago Giraldo (COL) d. Sebastian Camacho (COL) 6-1 6-0
Juan Manrique (COL) d. Juan Pablo Calderon (COL) 6-0 6-2
(2)Martin Alund (ARG) d. Cristian Lopez (COL) 6-2 6-4
Felipe Villegas (COL) d. Juan Pablo Gomez (COL) 6-3 6-4
(3)Sebastian Quintero (COL) d. Jonathan Otero (COL) 6-2 6-3
Cristian Rodriguez (COL) d. Sebastian Rubiano (COL) 6-2 5-7 6-2
(4)Guillermo Hormazabal (CHI) d. Cristian Rodriguez (COL) 6-1 6-1
Jaime Cortes (COL) d. Richard Munoz (FRA) 7-6(6) 6-2
Giovanni Guevara (COL) d. (5)Noel Moossa (USA) 6-4 6-4
Alejandro Gonzalez (COL) d. Sebastian Gallego (COL) 6-4 6-0
(6)Anthony Hill (ECU) d. Juan Melo (COL) 6-2 6-3
Santiago Villegas (COL) d. Diego Fernando Motivar (COL) 4-6 6-4 6-4
Ruben Torres (COL) d. William Parra (COL) 6-0 6-1
Luis Arboleda (COL) d. Jose Miguel Correa (COL) 6-3 6-2
Ivan Felipe Martinez (COL) d. Francisco Franco (COL) w/o
Thomas Estrada (COL) d. Christian Bohorquez (COL) 2-6 6-3 7-6(3)
Qualifying Round
(1)Santiago Giraldo (COL) d. Juan Manrique (COL) 6-4 6-4
(2)Martin Alund (ARG) d. Felipe Villegas (COL) 6-1 6-3
(3)Sebastian Quintero (COL) d. Cristian Rodriguez (COL) 6-4 6-4
(4)Guillermo Hormazabal (CHI) d. Jaime Cortes (COL) 6-4 6-2
Alejandro Gonzalez (COL) d. Giovanni Guevara (COL) 6-0 6-0
Santiago Villegas (COL) d. (6)Anthony Hill (ECU) 1-6 6-3 6-3
Ruben Torres (COL) d. Luis Arboleda (COL) 6-2 6-3
Thomas Estrada (COL) d. Ivan Felipe Martinez (COL) 6-4 6-2