Brazil F25 [October 26 - Porto Alegre - Clay] Winner: Franco Skugor - MensTennisForums.com

 
LinkBack Thread Tools
post #1 of 7 (permalink) Old 10-27-2009, 12:31 PM Thread Starter
Tênis Mambembe
 
Zirconek's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Atlantic Ocean
Posts: 36,804
                     
Brazil F25 [October 26 - Porto Alegre - Clay] Winner: Franco Skugor

Brazil F25
Location: Porto Alegre, Rio Grande do Sul, Brazil
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)



Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tourna...ent=1100020600
website: www.terravilleopendetenis.com.br
info: www.cbt.esp.br

Entry List
1 AMADO, Juan-Pablo ARG 288 1
2 VILLAR, Juan-Pablo ARG 309 1
3 BONATTO, Alexandre BRA 335 1
4 VALVERDE, Juan-Manuel ARG 447 2
5 GUIDOLIN, Rodrigo BRA 504 1
6 CAMILO, Rafael BRA 572 1
7 SIGGIA, Ricardo BRA 690 1
8 GRILLI, Rodrigo-Antonio BRA 733 1
9 PEREIRA, Jose BRA 746 1
10 SKUGOR, Franco CRO 754 1
11 JUNQUEIRA DE ANDRADE, Gustavo BRA 791 1
12 GOMEZ, Emilio ECU 795 1
13 MATOS, Diego BRA 863 1
14 FERRAZ, Danilo BRA 920 1
15 WIESINGER, Joao BRA 921 1
16 TURINI, Thales BRA 955 1
17 BARAN, Andre BRA 981 1

Qualifying
1 $ SEMENCATO, Edesio BRA 984= 1
2 CASTRO, Matias ARG 1008= 2
3 FALCAO, Goncalo POR 1011= 1
4 $ SILVEIRA, Renato BRA 1131 1
5 NEIS, Fabricio BRA 1147 1
6 RIOS-BENITEZ, Martin ARG 1199= 1
7 LINDELL, Christian SWE 1212= 1
8 DENEKA, Luiz-Guilherme BRA 1212= 1
9 FERNANDES, Tiago BRA 1320= 1
10 $ NASCIMENTO, Jose BRA 1324 1
11 ESCOBAR, Idio BRA 1358 1
12 DISCHINGER, Eduardo BRA 1392= 1
13 $ CLEZAR, Guilherme BRA 1392= 1
14 ACOSTA, Diego ECU 1427= 1
15 $ LEITE, Wilson BRA 1447= 1
16 QUIROZ, Roberto ECU 1447= 1
17 ACOSTA, Dario URU 1510= 1
18 $ VOLKMANN, Bruno BRA 1510= 1
19 PEREIRA, Goncalo POR 1554= 1
20 ASSUNCAO, Jair BRA 1562= 1
21 FRANCO, Willian BRA 1649= 1
22 OLIVEIRA, Marlon BRA 1789= 1
23 SNAIDER, Oliver PAR 9 1
24 AGASARKISSIAN, Juan-Manuel ARG 86 1
25 $ CAVACO, Manuel POR 40 1
26 BRANDAO, Filipe BRA 90 1
27 LEVY, Thales BRA 91 1
28 SALAMA, Nicolas PAR 14 1
29 $ SCARZOLO, Nicolas URU 50 1
30 $ CUNHA, Guilherme BRA 99 1
31 $ DAHER, Luciano ARG 138 1
32 SEMENZATO, Bruno BRA 122 1
33 CASABONE, Federico ARG 161 2
34 GUERSES, Gustavo BRA 129 1
35 $ GENESIO, Cristian ARG 168 1
36 PERRI, Rodrigo BRA 131 1
37 GADALETA, Andres Federico ARG 238 1
38 $ CAMARA, Joao BRA 136 1
39 MACHADO, Victor Acurcio BRA 162 1
40 FACCHINI TAKEMOTO, Thomas Jun BRA 186 1
41 $ FACUNDO-OLIVEIRA, Marcos BRA 188 1
42 $ GIUDICI, Rodrigo BRA 199 1
43 ABELLA, Lucas BRA 204 1
44 $ MILAN DA SILVA, Thiago BRA 282 1
45 ARAMIZU, Eduardo BRA 417 1
46 MARQUES SANTOS JUNIOR, Edvaldo Jose BRA 489 1
47 DUARTE DE BRITO, Thiago BRA 1
48 VENTRE, Mario Enrico BRA 1
49 SOUSA, Pedro BRA 1
50 BARRETO DE MELLO, Alexandre BRA 1
51 HE, Alan CAN 1
52 FORNACIARI, Massimiliano ITA 1
53 LLOYD, Ryan USA 1


http://www.itftennis.com/mens/tourna...order=Position

Zirconek is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 7 (permalink) Old 10-27-2009, 01:34 PM Thread Starter
Tênis Mambembe
 
Zirconek's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Atlantic Ocean
Posts: 36,804
                     
Re: Brazil F25 [October 26 - Porto Alegre - Clay] Main Draw

Qualifying

1st Round

Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) (1) BYE
Guilherme CUNHA (BRA) defeated Nicolas SALAMA (PAR) 7-6(5) 6-2
Bruno SEMENZATO (BRA) defeated Luciano DAHER (ARG) 6-3 6-2
Bruno VOLKMANN (BRA) (15) defeated Thomas Jun FACCHINI TAKEMOTO (BRA) 6-4 7-5
Martin RIOS-BENITEZ (ARG) (2) BYE
Manuel CAVACO (POR) defeated Edvaldo Jose MARQUES SANTOS JUNIOR (BRA) 6-3 6-1
Federico CASABONE (ARG) defeated Gustavo GUERSES (BRA) 6-4 2-6 6-1
Diego ACOSTA (ECU) (12) defeated Andres Federico GADALETA (ARG) 6-1 6-0
Tiago SLONIK (BRA) (3) BYE
Thiago MILAN DA SILVA (BRA) defeated Alexandre BARRETO DE MELLO (BRA) 4-6 6-3 6-3
Juan-Manuel AGASARKISSIAN (ARG) defeated Lucas ABELLA (BRA) 7-5 6-4
Jair ASSUNCAO (BRA) (9) BYE
Luiz-Guilherme DENEKA (BRA) (4) BYE
Eduardo BENCKE (BRA) defeated Pedro SOUSA (BRA) 6-2 6-0
Rodrigo GIUDICI (BRA) defeated Alan HE (CAN) 6-1 6-0
Roberto QUIROZ (ECU) (13) defeated Nicolas SCARZOLO (URU) 6-1 6-1
Christian LINDELL (SWE) (5) BYE
Cristian GENESIO (ARG) defeated Victor Acurcio MACHADO (BRA) 6-1 6-3
Oliver SNAIDER (PAR) defeated Bruno BENITES JAQUES (BRA) 7-6(4) 4-6 6-4
Wilson LEITE (BRA) (11) BYE
Rodrigo SANCHEZ (PER) (6) BYE
Marcos FACUNDO-OLIVEIRA (BRA) defeated Ryan LLOYD (USA) 6-2 6-0
Leonardo NAHAR (BRA) defeated Rodrigo PERRI (BRA) 7-5 6-0
Dario ACOSTA (URU) (14) defeated Filipe BRANDAO (BRA) 6-1 6-1
Willian FRANCO (BRA) (7) BYE
Yuri RADOMSKY (BRA) defeated Gabriel RIES (BRA) 6-7(4) 6-1 6-2
Thales LEVY (BRA) defeated Thiago DUARTE DE BRITO (BRA) 6-2 6-0
Idio ESCOBAR (BRA) (10) BYE
Jose NASCIMENTO (BRA) (8) BYE
Diego AGUIRRE (PER) defeated Eduardo ARAMIZU (BRA) 7-5 4-6 6-1
Joao CAMARA (BRA) defeated Massimiliano FORNACIARI (ITA) 6-2 6-2
Marlon OLIVEIRA (BRA) defeated Goncalo PEREIRA (POR) (16) 6-2 6-2

2nd Round

Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) (1) defeated Guilherme CUNHA (BRA) 6-1 6-4
Bruno SEMENZATO (BRA) defeated Bruno VOLKMANN (BRA) (15) 2-6 7-6(5) 6-1
Martin RIOS-BENITEZ (ARG) (2) defeated Manuel CAVACO (POR) 6-4 6-4
Diego ACOSTA (ECU) (12) defeated Federico CASABONE (ARG) 6-1 6-4
Tiago SLONIK (BRA) (3) defeated Thiago MILAN DA SILVA (BRA) 6-1 6-1
Jair ASSUNCAO (BRA) (9) defeated Juan-Manuel AGASARKISSIAN (ARG) 6-2 5-7 6-4
Eduardo BENCKE (BRA) defeated Luiz-Guilherme DENEKA (BRA) (4) 7-6(5) 7-5
Roberto QUIROZ (ECU) (13) defeated Rodrigo GIUDICI (BRA) 6-0 6-1
Christian LINDELL (SWE) (5) defeated Cristian GENESIO (ARG) 6-4 6-1
Oliver SNAIDER (PAR) defeated Wilson LEITE (BRA) (11) 6-3 6-7(5) 6-4
Rodrigo SANCHEZ (PER) (6) defeated Marcos FACUNDO-OLIVEIRA (BRA) 6-1 6-4
Dario ACOSTA (URU) (14) defeated Leonardo NAHAR (BRA) 6-2 2-6 6-1
Yuri RADOMSKY (BRA) defeated Willian FRANCO (BRA) (7) 6-4 4-6 7-5
Idio ESCOBAR (BRA) (10) defeated Thales LEVY (BRA) 7-5 6-4
Jose NASCIMENTO (BRA) (8) defeated Diego AGUIRRE (PER) 6-1 6-4
Marlon OLIVEIRA (BRA) defeated Joao CAMARA (BRA) 6-1 7-5

3rd Round

Bruno SEMENZATO (BRA) defeated Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) (1) 3-6 6-4 7-5
Martin RIOS-BENITEZ (ARG) (2) defeated Diego ACOSTA (ECU) (12) 6-4 6-0
Jair ASSUNCAO (BRA) (9) defeated Tiago SLONIK (BRA) (3) 7-6(5) 6-2
Eduardo BENCKE (BRA) defeated Roberto QUIROZ (ECU) (13) 6-2 4-6 6-2
Christian LINDELL (SWE) (5) defeated Oliver SNAIDER (PAR) 6-4 6-2
Rodrigo SANCHEZ (PER) (6) defeated Dario ACOSTA (URU) (14) 6-4 6-3
Yuri RADOMSKY (BRA) defeated Idio ESCOBAR (BRA) (10) 6-3 6-1
Marlon OLIVEIRA (BRA) defeated Jose NASCIMENTO (BRA) (8) 7-6(5) 3-6 6-4

Zirconek is offline  
post #3 of 7 (permalink) Old 10-27-2009, 01:35 PM Thread Starter
Tênis Mambembe
 
Zirconek's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Atlantic Ocean
Posts: 36,804
                     
Re: Brazil F25 [October 26 - Porto Alegre - Clay] Main Draw

Doubles

1st Round

AMADO (ARG) / GRILLI (BRA) (1) Vs CLEZAR (BRA) / GUIDOLIN (BRA)
BARAN (BRA) / FRANCO (BRA) Vs FERRAZ (BRA) / JUNQUEIRA DE ANDRADE (BRA)
FALCAO (POR) / SIGGIA (BRA) (4) Vs LINDELL (SWE) / SEVERINO (BRA)
ACOSTA (ECU) / DISCHINGER (BRA) Vs ESCOBAR (BRA) / VILLAR (ARG)
SLONIK (BRA) / TURINI (BRA) Vs NASCIMENTO (BRA) / SILVEIRA (BRA)
FERNANDES (BRA) / NEIS (BRA) Vs BONATTO (BRA) / PEREIRA (BRA) (3)
GOMEZ (ECU) / QUIROZ (ECU) Vs CASTRO (ARG) / RIOS-BENITEZ (ARG)
BENCKE (BRA) / CUNHA (BRA) Vs MATOS (BRA) / SKUGOR (CRO) (2)

Zirconek is offline  
post #4 of 7 (permalink) Old 10-27-2009, 01:35 PM Thread Starter
Tênis Mambembe
 
Zirconek's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Atlantic Ocean
Posts: 36,804
                     
Re: Brazil F25 [October 26 - Porto Alegre - Clay] Main Draw

Main Draw

1st Round

Juan-Pablo AMADO (ARG) (1) Vs Diego MATOS (BRA)
Guilherme CLEZAR (BRA) defeated Danilo FERRAZ (BRA) 6-4 6-1
Thales TURINI (BRA) defeated Jose PEREIRA (BRA) 6-3 6-0
Eduardo BENCKE (BRA) Vs Rodrigo-Antonio GRILLI (BRA) (7)
Rafael CAMILO (BRA) (4) Vs Jair ASSUNCAO (BRA)
Gustavo JUNQUEIRA DE ANDRADE (BRA) defeated Matias CASTRO (ARG) 7-5 6-1
Tiago FERNANDES (BRA) defeated Goncalo FALCAO (POR) 7-5 6-1
Emilio GOMEZ (ECU) defeated Ricardo SIGGIA (BRA) (6) 6-0 6-4
Franco SKUGOR (CRO) (8) defeated Renato SILVEIRA (BRA) 6-1 6-4
Martin RIOS-BENITEZ (ARG) Vs Rodrigo SANCHEZ (PER)
Eduardo DISCHINGER (BRA) Vs Marlon OLIVEIRA (BRA)
Jose NASCIMENTO (BRA) Vs Juan-Pablo VILLAR (ARG) (3)
Rodrigo GUIDOLIN (BRA) (5) Vs Christian LINDELL (SWE)
Yuri RADOMSKY (BRA) Vs Bruno SEMENZATO (BRA)
Andre BARAN (BRA) defeated Joao WIESINGER (BRA) 2-6 6-3 7-6(6)
Fabricio NEIS (BRA) Vs Alexandre BONATTO (BRA) (2)

Zirconek is offline  
post #5 of 7 (permalink) Old 10-31-2009, 01:22 PM Thread Starter
Tênis Mambembe
 
Zirconek's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Atlantic Ocean
Posts: 36,804
                     
Re: Brazil F25 [October 26 - Porto Alegre - Clay] Main Draw

1st Round

Juan-Pablo AMADO (ARG) (1) defeated Diego MATOS (BRA) 6-3 6-1
Guilherme CLEZAR (BRA) defeated Danilo FERRAZ (BRA) 6-4 6-1
Thales TURINI (BRA) defeated Jose PEREIRA (BRA) 6-3 6-0
Rodrigo-Antonio GRILLI (BRA) (7) defeated Eduardo BENCKE (BRA) 6-3 6-2
Rafael CAMILO (BRA) (4) defeated Jair ASSUNCAO (BRA) 6-3 6-1
Gustavo JUNQUEIRA DE ANDRADE (BRA) defeated Matias CASTRO (ARG) 7-5 6-1
Tiago FERNANDES (BRA) defeated Goncalo FALCAO (POR) 7-5 6-1
Emilio GOMEZ (ECU) defeated Ricardo SIGGIA (BRA) (6) 6-0 6-4
Franco SKUGOR (CRO) (8) defeated Renato SILVEIRA (BRA) 6-1 6-4
Martin RIOS-BENITEZ (ARG) defeated Rodrigo SANCHEZ (PER) 6-3 6-3
Marlon OLIVEIRA (BRA) defeated Eduardo DISCHINGER (BRA) 2-6 6-4 6-3
Juan-Pablo VILLAR (ARG) (3) defeated Jose NASCIMENTO (BRA) 6-4 6-3
Rodrigo GUIDOLIN (BRA) (5) defeated Christian LINDELL (SWE) 6-4 1-6 6-2
Yuri RADOMSKY (BRA) defeated Bruno SEMENZATO (BRA) 6-2 6-7(7) 6-2
Andre BARAN (BRA) defeated Joao WIESINGER (BRA) 2-6 6-3 7-6(6)
Alexandre BONATTO (BRA) (2) defeated Fabricio NEIS (BRA) 6-2 6-3

2nd Round

Guilherme CLEZAR (BRA) defeated Juan-Pablo AMADO (ARG) (1) 6-4 6-3
Thales TURINI (BRA) defeated Rodrigo-Antonio GRILLI (BRA) (7) 6-0 6-1
Rafael CAMILO (BRA) (4) defeated Gustavo JUNQUEIRA DE ANDRADE (BRA) 6-4 6-2
Tiago FERNANDES (BRA) defeated Emilio GOMEZ (ECU) 5-7 6-4 3-0 Retired
Franco SKUGOR (CRO) (8) defeated Martin RIOS-BENITEZ (ARG) 6-4 6-7(5) 7-6(2)
Juan-Pablo VILLAR (ARG) (3) defeated Marlon OLIVEIRA (BRA) 6-0 6-3
Rodrigo GUIDOLIN (BRA) (5) defeated Yuri RADOMSKY (BRA) 6-2 6-3
Alexandre BONATTO (BRA) (2) defeated Andre BARAN (BRA) 6-4 6-2

Quarterfinal

Guilherme CLEZAR (BRA) defeated Thales TURINI (BRA) 1-6 7-6(2) 6-2
Tiago FERNANDES (BRA) defeated Rafael CAMILO (BRA) (4) 7-6(10) 6-2
Franco SKUGOR (CRO) (8) defeated Juan-Pablo VILLAR (ARG) (3) 6-4 2-6 6-1
Alexandre BONATTO (BRA) (2) defeated Rodrigo GUIDOLIN (BRA) (5) 6-3 6-1

Semifinal

Guilherme CLEZAR (BRA) defeated Tiago FERNANDES (BRA) 6-3 6-2
Franco SKUGOR (CRO) (8) defeated Alexandre BONATTO (BRA) (2) 7-6(5) 6-4

Final

Franco SKUGOR (CRO) (8) defeated Guilherme CLEZAR (BRA) 6-1 7-6(5)


Last edited by Zirconek; 11-06-2009 at 04:39 PM.
Zirconek is offline  
post #6 of 7 (permalink) Old 10-31-2009, 01:23 PM Thread Starter
Tênis Mambembe
 
Zirconek's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Atlantic Ocean
Posts: 36,804
                     
Re: Brazil F25 [October 26 - Porto Alegre - Clay] Main Draw

Clezar and Fernandes, two´promising juniors

Zirconek is offline  
post #7 of 7 (permalink) Old 10-31-2009, 01:24 PM Thread Starter
Tênis Mambembe
 
Zirconek's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Atlantic Ocean
Posts: 36,804
                     
Re: Brazil F25 [October 26 - Porto Alegre - Clay] Main Draw

Doubles

1st Round

AMADO (ARG) / GRILLI (BRA) (1) defeated CLEZAR (BRA) / GUIDOLIN (BRA) 4-6 6-2 [10-7]
FERRAZ (BRA) / JUNQUEIRA DE ANDRADE (BRA) defeated BARAN (BRA) / FRANCO (BRA) 6-4 2-6 [10-7]
LINDELL (SWE) / SEVERINO (BRA) defeated FALCAO (POR) / SIGGIA (BRA) (4) 7-5 6-3
ESCOBAR (BRA) / VILLAR (ARG) defeated ACOSTA (ECU) / DISCHINGER (BRA) Walkover
SLONIK (BRA) / TURINI (BRA) defeated NASCIMENTO (BRA) / SILVEIRA (BRA) 6-4 3-6 [10-7]
BONATTO (BRA) / PEREIRA (BRA) (3) defeated FERNANDES (BRA) / NEIS (BRA) 6-4 3-6 [10-5]
GOMEZ (ECU) / QUIROZ (ECU) defeated CASTRO (ARG) / RIOS-BENITEZ (ARG) 6-3 6-3
MATOS (BRA) / SKUGOR (CRO) (2) defeated BENCKE (BRA) / CUNHA (BRA) 6-4 6-2

Quarterfinal

AMADO (ARG) / GRILLI (BRA) (1) defeated FERRAZ (BRA) / JUNQUEIRA DE ANDRADE (BRA) 7-6(1) 6-2
ESCOBAR (BRA) / VILLAR (ARG) defeated LINDELL (SWE) / SEVERINO (BRA) 6-1 2-6 [10-6]
BONATTO (BRA) / PEREIRA (BRA) (3) defeated SLONIK (BRA) / TURINI (BRA) 3-6 6-1 [10-6]
MATOS (BRA) / SKUGOR (CRO) (2) defeated GOMEZ (ECU) / QUIROZ (ECU) 6-3 6-1

Semifinal

AMADO (ARG) / GRILLI (BRA) (1) defeated ESCOBAR (BRA) / VILLAR (ARG) 6-4 6-4
MATOS (BRA) / SKUGOR (CRO) (2) defeated BONATTO (BRA) / PEREIRA (BRA) (3) 7-6(6) 6-4

Final

MATOS (BRA) / SKUGOR (CRO) (2) defeated AMADO (ARG) / GRILLI (BRA) (1) 7-5 3-6 [10-6]


Last edited by Zirconek; 11-06-2009 at 04:40 PM.
Zirconek is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the MensTennisForums.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome