Spain F33 [September 28 - Martos - Hard] Winner: Uladzimir Ignatik - MensTennisForums.com

 
LinkBack Thread Tools
post #1 of 6 (permalink) Old 09-27-2009, 03:31 AM Thread Starter
Tênis Mambembe
 
Zirconek's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Atlantic Ocean
Posts: 36,804
                     
Spain F33 [September 28 - Martos - Hard] Winner: Uladzimir Ignatik

Spain F33
Location: Martos, Spain
Type: $15K
Surface: hard (outdoor)



Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tourna...ent=1100020289
website: www.clubtenismartos.com
info: www.rfet.es

Entry List
1 CHECA-CALVO, Jose ESP 255 1
2 BAUTISTA-AGUT, Roberto ESP 320 1
3 CLAR-ROSSELLO, Pedro ESP 374 1
4 MENENDEZ-MACEIRAS, Adrian ESP 385 1
5 IGNATIK, Uladzimir BLR 398 1
6 YOO, Daniel KOR 413 1
7 $ COLL-RIUDAVETS, Ignacio ESP 447 1
8 OGER, Thomas MON 477 1
9 MARTIN-ADALIA, Pablo ESP 567 1
10 GRANOLLERS-PUJOL, Gerard ESP 568 1
11 RUMENOV PAYAKOV, Georgi ESP 574 1
12 SCHOOREL, Thomas NED 586 1
13 BOJE-ORDONEZ, Agustin ESP 627 1
14 VANDENBULCKE, Yannick BEL 629 3
15 CANUDAS-FERNANDEZ, David ESP 630 1
16 DIEZ, Steven ESP 631 1
17 CARRENO-BUSTA, Pablo ESP 665 1

Qualifying
1 GONZALEZ-JIMENEZ, Abraham ESP 727 1
2 PALACIOS-SIEGENTHALE, Marcelo ESP 734 1
3 RODRIGUEZ-NAVARRO, Emilio ESP 981 1
4 ESTRUCH, David ESP 1066= 1
5 PEREVOSHCHIKOV, Dmitri RUS 1242= 1
6 LIZARITURRY, Juan ESP 1288 1
7 BUJDO, Igor POL 1378= 1
8 SOUTO, David VEN 1382 1
9 $ GOMEZ-HERRERA, Carlos ESP 1427= 1
10 SANCHEZ-PATINO, Santos ESP 1443 1
11 VALENZUELA-GONZALEZ, Javier ESP 1684= 1
12 ROMERO-TORRES, Amador ESP 1694= 1
13 GARCIA FERRERO, Alejandro ESP 1787= 1
14 VERVOORT, Mark NED 1787= 1
15 RODRIGUEZ-RAMOS, Ismael ESP 1821= 1
16 ORTEGA-OLMEDO, Roberto ESP 1856= 1
17 POPLAVSKYY, Stanislav UKR 18 1
18 $ PEREL, Allen AUS 198 1
19 RENARD, Lucas SWE 151 1
20 $ LUPIS, Krunoslav Sven CRO 275 1
21 PEL, David NED 42 2
22 KOVALEV, Egor RUS 213 1
23 CLAEYS, Jeroen BEL 127 3
24 PRODANOVIC, Mladen SWE 261 1
25 $ RAMBOTAS, John GBR 247 2
26 MOLKANOV, Vladimir RUS 226 1
27 GRIEKSPOOR, Scott NED 97 2
28 SPAAR, Fabian SUI 99 1
29 BENARD, Jeroen NED 117 3
30 ALLEMBY, James GBR 387 1
31 $ STIFANI, Stefano ITA 265 3
32 LIJO SANTOS, Pablo ESP 105 1
33 ALFONSO-ROMAN, Javier ESP 129 1
34 $ RODRIGUEZ MANZANO, Borja ESP 132 1
35 SEGURA MANDARINO, Eduardo ESP 136 1
36 ARENAS-GUALDA, Ivan ESP 150 1
37 $ AULINA, Francesc ESP 177 1
38 PEREZ SANZ, David ESP 204 1
39 GARCIA FERRANDEZ, Sergio ESP 209 1
40 ESCUDERO-SOLER, Luis ESP 222 1
41 $ RODRIGUEZ-MAYORALAS, Salvador ESP 236 1
42 $ CAJIGAL, Alvaro ESP 252 1
43 $ DOMINGUEZ DIAZ, Francisco Antonio ESP 281 1
44 $ AGULLO JUAN, Laureano ESP 291 1
45 $ GRIMAL-FERRER, Joan-Marc ESP 293 1
46 $ FERNANDEZ-CANTISANO, Antonio ESP 306 1
47 SANCHEZ FELIPE, Zoran ESP 314 1
48 LEAL-GOMEZ, Juan Jose ESP 326 1
49 SANZ SANZ, Arnau ESP 333 1
50 TUBERT, Ricard ESP 399 1
51 PALLARES-GARCIA, Edgar ESP 448 1
52 $ ALLEN, Tom GBR 1
53 RAJSKI, Maciej POL 1

Zirconek is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 6 (permalink) Old 09-27-2009, 03:33 AM Thread Starter
Tênis Mambembe
 
Zirconek's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Atlantic Ocean
Posts: 36,804
                     
Re: Spain F33 [September 28 - Martos - Hard] Qualifying Draw

Qualifying Draw

http://www.atpworldtour.com/posting/2009/3394/qs.pdf

1st Round

Tim VAN TERHEIJDEN (NED) (1) BYE
Ricardo OJEDA LARA (ESP) defeated James ALLEMBY (GBR) 6-3 6-2
Kirill DMITRIEV (RUS) defeated Rafael ESPEJO BARRANCO (ESP) 6-1 6-3
Jose Manuel MORENO MANZANO (ESP) defeated Manuel JIMENEZ CRUZ (ESP) 6-0 6-0
David ESTRUCH (ESP) (2) BYE
Maciej RAJSKI (POL) defeated Edgar PALLARES-GARCIA (ESP) 3-6 6-2 6-2
Alexandre SCHNITMAN (BRA) defeated Carlos BRAVO-ALVAREZ (ESP) 6-1 6-0
Fernando BOGAJO (ESP) defeated Mladen PRODANOVIC (SWE) 4-6 6-4 6-3
Juan LIZARITURRY (ESP) (3) BYE
Tom ALLEN (GBR) defeated Manuel SANCHEZ SARMIENTO (ESP) 6-2 6-1
Jeroen CLAEYS (BEL) defeated Ricard TUBERT (ESP) 6-1 6-2
Luis ESCUDERO-SOLER (ESP) defeated Jeroen BENARD (NED) 3-6 6-1 7-5
Dmitri PEREVOSHCHIKOV (RUS) (4) BYE
Krunoslav Sven LUPIS (CRO) defeated Kacper MULARCZYK (POL) 6-3 5-7 6-2
Sergio GARCIA FERRANDEZ (ESP) defeated Jose Manuel ORTEGA ANTAKI (ESP) 6-3 6-2
Francesc AULINA (ESP) defeated Vladimir MOLKANOV (RUS) 7-6(3) 4-6 6-1
Artur ROMANOWSKI (POL) (5) BYE
Artem PUDOVKIN (RUS) defeated Javier ALFONSO-ROMAN (ESP) 3-6 7-5 6-1
Fabian SPAAR (SUI) defeated Jose Antonio TORIBIO CASTELLO (ESP) 6-0 6-0
Alvaro CAJIGAL (ESP) defeated Amador ROMERO-TORRES (ESP) (9) 6-3 6-4
Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP) (6) BYE
Laureano AGULLO JUAN (ESP) defeated Salvador RODRIGUEZ-MAYORALAS (ESP) 5-7 6-4 6-3
David PEREZ SANZ (ESP) defeated Zoran SANCHEZ FELIPE (ESP) 7-5 6-1
David PEL (NED) defeated Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) (12) 2-6 7-6(8) 6-1
Santos SANCHEZ-PATINO (ESP) (7) defeated Stanislav POPLAVSKYY (UKR) 6-3 3-6 6-3
Pablo LIJO SANTOS (ESP) defeated Sebastian CHYLINSKI (POL) 6-2 6-2
Scott GRIEKSPOOR (NED) defeated Antonio FERNANDEZ-CANTISANO (ESP) 6-0 7-6(6)
Egor KOVALEV (RUS) (11) defeated John RAMBOTAS (GBR) 6-2 7-6(2)
Igor BUJDO (POL) (8) defeated Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) 7-6(3) 5-7 6-2
Juan Jose LEAL-GOMEZ (ESP) defeated Lucas RENARD (SWE) 4-6 7-6(2) 6-4
Joan-Marc GRIMAL-FERRER (ESP) defeated Antonio GARCIA SANCHEZ (ESP) Walkover
Mark VERVOORT (NED) (10) defeated Adrian DI FELICE (ESP) 7-6(4) 6-1

2nd Round

Ricardo OJEDA LARA (ESP) defeated Tim VAN TERHEIJDEN (NED) (1) 6-0 4-6 6-3
Kirill DMITRIEV (RUS) defeated Jose Manuel MORENO MANZANO (ESP) 6-0 6-4
David ESTRUCH (ESP) (2) defeated Maciej RAJSKI (POL) 7-6(5) 4-6 7-6(2)
Alexandre SCHNITMAN (BRA) defeated Fernando BOGAJO (ESP) 6-2 6-3
Juan LIZARITURRY (ESP) (3) defeated Tom ALLEN (GBR) 6-4 6-0
Luis ESCUDERO-SOLER (ESP) defeated Jeroen CLAEYS (BEL) 6-4 6-4
Dmitri PEREVOSHCHIKOV (RUS) (4) defeated Krunoslav Sven LUPIS (CRO) 7-6(5) 6-4
Francesc AULINA (ESP) defeated Sergio GARCIA FERRANDEZ (ESP) 7-5 2-6 6-4
Artur ROMANOWSKI (POL) (5) defeated Artem PUDOVKIN (RUS) 6-3 7-5
Alvaro CAJIGAL (ESP) defeated Fabian SPAAR (SUI) 6-1 6-7(4) 6-1
Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP) (6) defeated Laureano AGULLO JUAN (ESP) 6-1 6-1
David PEL (NED) defeated David PEREZ SANZ (ESP) 6-3 7-6(4)
Pablo LIJO SANTOS (ESP) defeated Santos SANCHEZ-PATINO (ESP) (7) 2-6 7-6(3) 6-2
Egor KOVALEV (RUS) (11) defeated Scott GRIEKSPOOR (NED) 7-6(5) 6-3
Igor BUJDO (POL) (8) defeated Juan Jose LEAL-GOMEZ (ESP) 7-6(0) 6-0
Mark VERVOORT (NED) (10) defeated Joan-Marc GRIMAL-FERRER (ESP) 6-7(6) 6-4 7-5

3rd Round

Ricardo OJEDA LARA (ESP) defeated Kirill DMITRIEV (RUS) 6-2 6-2
David ESTRUCH (ESP) (2) defeated Alexandre SCHNITMAN (BRA) 6-2 6-2
Juan LIZARITURRY (ESP) (3) defeated Luis ESCUDERO-SOLER (ESP) 6-2 6-3
Dmitri PEREVOSHCHIKOV (RUS) (4) defeated Francesc AULINA (ESP) 6-4 7-6(3)
Artur ROMANOWSKI (POL) (5) defeated Alvaro CAJIGAL (ESP) 6-2 6-0
Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP) (6) defeated David PEL (NED) 6-2 6-0
Pablo LIJO SANTOS (ESP) defeated Egor KOVALEV (RUS) (11) 6-2 3-6 6-3
Igor BUJDO (POL) (8) defeated Mark VERVOORT (NED) (10) 6-2 6-2


Last edited by Zirconek; 09-29-2009 at 03:36 PM.
Zirconek is offline  
post #3 of 6 (permalink) Old 09-29-2009, 03:39 PM Thread Starter
Tênis Mambembe
 
Zirconek's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Atlantic Ocean
Posts: 36,804
                     
Re: Spain F33 [September 28 - Martos - Hard] Main Draw

1st Round

Jose CHECA-CALVO (ESP) (1) Vs (Q)Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP)
Steven DIEZ (ESP) Vs (Q)Dmitri PEREVOSHCHIKOV (RUS)
(Q)Igor BUJDO (POL) Vs David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP)
(WC)Ismael RODRIGUEZ-RAMOS (ESP) Vs Daniel YOO (KOR) (5)

Uladzimir IGNATIK (BLR) (4) Vs (Q)Pablo LIJO SANTOS (ESP)
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) Vs Pablo CARRENO-BUSTA (ESP)
Thomas SCHOOREL (NED) Vs (Q)Artur ROMANOWSKI (POL)
(WC)Javier VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) Vs Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (6)

Thomas OGER (MON) (7) Vs (Q)Ricardo OJEDA LARA (ESP)
(WC)Alejandro GARCIA FERRERO (ESP) Vs (LL)Egor KOVALEV (RUS)*
(Q)Juan LIZARITURRY (ESP) Vs Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP)
(WC)David SOUTO (VEN) Vs Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) (3)

Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (8) Vs Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP)
Yannick VANDENBULCKE (BEL) Vs (WC)David ESTRUCH (ESP)
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) Vs Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP)
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) Vs Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (2)

*Kovalev replaces Georgi Rumenov-Payakov (ESP)

Zirconek is offline  
post #4 of 6 (permalink) Old 09-29-2009, 03:40 PM Thread Starter
Tênis Mambembe
 
Zirconek's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Atlantic Ocean
Posts: 36,804
                     
Re: Spain F33 [September 28 - Martos - Hard] Main Draw

Doubles

1st Round

OJEDA LARA (ESP) / VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) defeated COLL-RIUDAVETS (ESP) / GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (1) Walkover
BOJE-ORDONEZ (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) defeated BUJDO (POL) / KOVALEV (RUS) 6-4 6-4
CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) / CLAR-ROSSELLO (ESP) (3) defeated CHYLINSKI (POL) / MULARCZYK (POL) 6-2 7-6(1)
GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) / REXACH-ITOIZ (ESP) defeated RODRIGUEZ-RAMOS (ESP) / ROMANOWSKI (POL) 7-6(4) 6-3
DIEZ (ESP) / LIZARITURRY (ESP) defeated NESTEROV (RUS) / PEREVOSHCHIKOV (RUS) 6-2 7-6(3)
SCHOOREL (NED) / VAN TERHEIJDEN (NED) (4) defeated IGNATIK (BLR) / YOO (KOR) 4-6 6-3 [13-11]
VANDENBULCKE (BEL) / VERVOORT (NED) defeated AULINA (ESP) / ESCUDERO-SOLER (ESP) 6-4 6-4
CHECA-CALVO (ESP) / MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) (2) defeated GARCIA FERRERO (ESP) / LEAL-GOMEZ (ESP) 6-4 7-5

Quarterfinal

OJEDA LARA (ESP) / VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) defeated BOJE-ORDONEZ (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) Default
GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) / REXACH-ITOIZ (ESP) defeated CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) / CLAR-ROSSELLO (ESP) (3) 6-3 6-2
SCHOOREL (NED) / VAN TERHEIJDEN (NED) (4) defeated DIEZ (ESP) / LIZARITURRY (ESP) 6-3 6-2
CHECA-CALVO (ESP) / MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) (2) defeated VANDENBULCKE (BEL) / VERVOORT (NED) 7-5 6-4

Semifinal

GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) / REXACH-ITOIZ (ESP) defeated OJEDA LARA (ESP) / VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) 6-4 6-2
CHECA-CALVO (ESP) / MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) (2) defeated SCHOOREL (NED) / VAN TERHEIJDEN (NED) (4) 4-6 7-6(4) [10-7]

Final

GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) / REXACH-ITOIZ (ESP) defeated CHECA-CALVO (ESP) / MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) (2) 6-4 6-2


Last edited by Zirconek; 10-09-2009 at 11:22 AM.
Zirconek is offline  
post #5 of 6 (permalink) Old 09-30-2009, 08:00 PM Thread Starter
Tênis Mambembe
 
Zirconek's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Atlantic Ocean
Posts: 36,804
                     
Re: Spain F33 [September 28 - Martos - Hard] Main Draw

1st Round

Jose CHECA-CALVO (ESP) (1) defeated Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP) 6-4 7-6(7)
Steven DIEZ (ESP) defeated Dmitri PEREVOSHCHIKOV (RUS) 6-1 6-4
David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) defeated Igor BUJDO (POL) 4-6 6-2 6-3
Daniel YOO (KOR) (5) defeated Ismael RODRIGUEZ-RAMOS (ESP) 6-2 6-0
Uladzimir IGNATIK (BLR) (4) defeated Pablo LIJO SANTOS (ESP) 6-2 6-3
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) defeated Pablo CARRENO-BUSTA (ESP) 6-2 6-2
Thomas SCHOOREL (NED) defeated Artur ROMANOWSKI (POL) 6-4 6-2
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (6) defeated Javier VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) 6-4 6-2
Thomas OGER (MON) (7) defeated Ricardo OJEDA LARA (ESP) 6-3 6-4
Egor KOVALEV (RUS) defeated Alejandro GARCIA FERRERO (ESP) 6-4 6-3
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) defeated Juan LIZARITURRY (ESP) 6-3 6-4
Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) (3) defeated David SOUTO (VEN) 7-5 6-3
Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (8) defeated Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) 7-5 6-4
Yannick VANDENBULCKE (BEL) defeated David ESTRUCH (ESP) 6-2 6-1
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) defeated Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) 6-1 1-1 Retired
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (2) defeated Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) 6-3 6-0


Last edited by Zirconek; 10-09-2009 at 11:21 AM.
Zirconek is offline  
post #6 of 6 (permalink) Old 10-03-2009, 02:55 PM Thread Starter
Tênis Mambembe
 
Zirconek's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Atlantic Ocean
Posts: 36,804
                     
Re: Spain F33 [September 28 - Martos - Hard] Main Draw

2nd Round

Jose CHECA-CALVO (ESP) (1) defeated Steven DIEZ (ESP) 6-7(2) 6-3 6-4
David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) defeated Daniel YOO (KOR) (5) 6-4 6-3
Uladzimir IGNATIK (BLR) (4) defeated Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) 6-3 7-5
Thomas SCHOOREL (NED) defeated Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (6) 6-1 6-2
Thomas OGER (MON) (7) defeated Egor KOVALEV (RUS) 6-2 6-0
Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) (3) defeated Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) 6-1 3-4 40-0 Default
Yannick VANDENBULCKE (BEL) defeated Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (8) 6-3 6-3
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (2) defeated Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) 7-6(4) 6-3

Quarterfinal

David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) defeated Jose CHECA-CALVO (ESP) (1) 7-5 7-6(6)
Uladzimir IGNATIK (BLR) (4) defeated Thomas SCHOOREL (NED) 6-3 2-0 Retired
Thomas OGER (MON) (7) defeated Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) (3) 7-5 6-7(3) 7-6(7)
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (2) defeated Yannick VANDENBULCKE (BEL) 6-2 6-2

Semifinal

Uladzimir IGNATIK (BLR) (4) defeated David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) 7-5 7-5
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (2) defeated Thomas OGER (MON) (7) 6-2 6-7(1) 6-2

Final

Uladzimir IGNATIK (BLR) (4) defeated Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (2) 6-1 3-6 7-6(3)


Last edited by Zirconek; 10-09-2009 at 11:22 AM.
Zirconek is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the MensTennisForums.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome