Eddie Herr Int. Jr. Championship 2008, G1, Winner: Alexander DOMIJAN (USA) - MensTennisForums.com
 
LinkBack Thread Tools
post #1 of 1 (permalink) Old 12-09-2008, 12:32 PM Thread Starter
Tênis Mambembe
 
Zirconek's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Atlantic Ocean
Posts: 36,804
                     
Eddie Herr Int. Jr. Championship 2008, G1, Winner: Alexander DOMIJAN (USA)

Dates : 01 Dec to 07 Dec 2008
Venue : Bradenton, USA
Grade : Grade 1
Surface : Hard


Qualifying Draw:
http://www.itftennis.com/juniors/tou...ent=1100017817

Doubles Draw:
http://www.itftennis.com/juniors/tou...ent=1100017817
WINNERS: Devin Britton/Jarmere Jenkins (USA)

Main Draw:
http://www.itftennis.com/juniors/tou...ent=1100017817

1st Round

Yuki BHAMBRI (IND) (1) defeated Mikhail BIRYUKOV (RUS) 7-5 4-6 6-1
Grant IVE (RSA) defeated Vladzimir KRUK (BLR) 7-5 3-6 6-0
Julien OBRY (FRA) defeated Kelsey STEVENSON (CAN) 6-3 6-2
Jarmere JENKINS (USA) (15) defeated Jose Gerardo MEZA PANIAGUA (MEX) 6-2 6-3
James CHAUDRY (GBR) defeated Shuichi SEKIGUCHI (JPN) (11) 5-7 7-6(3) 6-3
Sebastian FANSELOW (GER) defeated Adam FABIK (CZE) 7-6(5) 6-1
Mbonisi NDIMANDE (ZIM) defeated Tiago FERNANDES (BRA) 6-4 6-4
Stanislav POPLAVSKYY (UKR) defeated Ryan LIPMAN (USA) (6) 3-6 6-1 6-3
Jose PEREIRA (BRA) (3) defeated Christian HARRISON (USA) 4-6 6-1 7-6(9)
Justin ELEVELD (NED) defeated Dominik SCHULZ (GER) 6-3 6-2
Alessandro BEGA (ITA) defeated Sekou BANGOURA (USA) 7-5 6-4
Alexander DOMIJAN (USA) (14) defeated Emilio GOMEZ (ECU) 6-1 6-1
Nikoloz BASILASHVILI (GEO) defeated Blaz ROLA (SLO) (9) 6-3 6-1
Evan KING (USA) defeated David SOFAER (AUS) 6-0 6-4
Jordan COX (USA) defeated Pavel LISKA (CZE) 6-4 6-1
Harry FOWLER (USA) defeated Adrien PUGET (FRA) (7) 6-3 6-3
Borut PUC (SLO) (5) defeated Carl LUNDBERG (SWE) 6-2 6-2
Julen URIGUEN (GUA) defeated Andrei VASILEVSKI (BLR) 6-3 6-0
Kevin KRAWIETZ (GER) defeated Adrian FORBERG SKOGENG (NOR) 6-4 6-1
Devin BRITTON (USA) defeated Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) (10) 6-4 7-6(5)
Dino MARCAN (CRO) (13) defeated Junior A. ORE (USA) 6-4 6-1
James Bo SEAL (USA) defeated Pierre-Hugues HERBERT (FRA) 6-3 6-7 6-4
Dino DELL'ORTO (HKG) defeated Alex SANDERS (AUS) 6-3 6-2
Chase BUCHANAN (USA) (4) defeated Sudanwa SITARAM (IND) 6-4 6-4
Nikala SCHOLTZ (RSA) (8) defeated J. T. SUNDLING (USA) 1-6 7-6 6-3
Matthew KANDATH (USA) defeated Ivan KOBZAR (BLR) 6-1 6-2
Emanuele MOLINA (ITA) defeated German SANCHEZ DELFIN (MEX) 6-3
Tennys SANDGREN (USA) (12) defeated Gianni MINA (FRA) 4-6 6-1 6-1
Denis KUDLA (USA) (16) defeated Alejandro GOMEZ (COL) 6-2 6-7(2) 6-1
Richard HAMPEL (CZE) defeated William.R PARKER (USA) 6-1 3-6 6-2
Artem ILYUSHIN (RUS) defeated Gabriel DIAS (BRA) 6-3 6-1
Guillaume RUFIN (FRA) (2) defeated Alastair BARNES (GBR) 6-1 6-0

2nd Round

Yuki BHAMBRI (IND) (1) defeated Grant IVE (RSA) 6-1 6-2
Julien OBRY (FRA) defeated Jarmere JENKINS (USA) (15) 6-4 4-6 6-3
Sebastian FANSELOW (GER) defeated James CHAUDRY (GBR) 6-3 6-2
Mbonisi NDIMANDE (ZIM) defeated Stanislav POPLAVSKYY (UKR) 6-1 6-3
Justin ELEVELD (NED) defeated Jose PEREIRA (BRA) (3) 6-0 6-4
Alexander DOMIJAN (USA) (14) defeated Alessandro BEGA (ITA) 1-0 Retired
Nikoloz BASILASHVILI (GEO) defeated Evan KING (USA) 7-5 3-6 7-6(5)
Jordan COX (USA) defeated Harry FOWLER (USA) 6-2 6-4
Julen URIGUEN (GUA) defeated Borut PUC (SLO) (5) 6-4 4-6 6-4
Devin BRITTON (USA) defeated Kevin KRAWIETZ (GER) 6-4 7-6(1)
Dino MARCAN (CRO) (13) defeated James Bo SEAL (USA) 5-7 6-4 6-1
Chase BUCHANAN (USA) (4) defeated Dino DELL'ORTO (HKG) 6-1 6-1
Matthew KANDATH (USA) defeated Nikala SCHOLTZ (RSA) (8) 6-2 7-6(2)
Tennys SANDGREN (USA) (12) defeated Emanuele MOLINA (ITA) 7-5 7-5
Denis KUDLA (USA) (16) defeated Richard HAMPEL (CZE) 4-6 6-1 6-2
Artem ILYUSHIN (RUS) defeated Guillaume RUFIN (FRA) (2) 6-3 6-2

3rd Round

Yuki BHAMBRI (IND) (1) defeated Julien OBRY (FRA) 6-2 3-6 6-1
Sebastian FANSELOW (GER) defeated Mbonisi NDIMANDE (ZIM) 6-4 6-2
Alexander DOMIJAN (USA) (14) defeated Justin ELEVELD (NED) 6-4 6-0
Jordan COX (USA) defeated Nikoloz BASILASHVILI (GEO) 6-4 7-6(6)
Julen URIGUEN (GUA) defeated Devin BRITTON (USA) 6-2 6-2
Chase BUCHANAN (USA) (4) defeated Dino MARCAN (CRO) (13) 3-6 6-4 6-3
Matthew KANDATH (USA) defeated Tennys SANDGREN (USA) (12) 6-4 3-6 7-6(2)
Denis KUDLA (USA) (16) defeated Artem ILYUSHIN (RUS) 3-6 6-1 6-4

Quarterfinal

Yuki BHAMBRI (IND) (1) defeated Sebastian FANSELOW (GER) 6-3 6-4
Alexander DOMIJAN (USA) (14) defeated Jordan COX (USA) 6-2 6-4
Julen URIGUEN (GUA) defeated Chase BUCHANAN (USA) (4) 7-6(5) 4-6 6-3
Denis KUDLA (USA) (16) defeated Matthew KANDATH (USA) 6-4 6-3

Semifinal

Alexander DOMIJAN (USA) (14) defeated Yuki BHAMBRI (IND) (1) 6-2 6-3
Julen URIGUEN (GUA) defeated Denis KUDLA (USA) (16) 6-4 6-2

Final

Alexander DOMIJAN (USA) (14) defeated Julen URIGUEN (GUA) 6-3 6-4

Zirconek is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the MensTennisForums.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome